Paminklas Vilniuje sausio 13-osios įvykių aukoms, archyvinė nuotrauka

Sausio 13-osios bylos politizacija pasiekė absurdo lygį

159
(atnaujinta 11:44 2018.05.21)
"Arba aš išprotėjau, arba išprotėjo pasaulis", - taip mėgdavo rašyti žinomas žurnalistas Vitas Tomkus, kai pastebėdavo akivaizdų absurdą, farsą ar fantasmagoriją. Ir kai aplinkiniai apsimesdavo, kad viskas gerai, ir nieko čia ypatingo nevyksta

Lygiai taip pat ir dabar mes, dar išlaikę sveiką protą, galime paklausti: kas gi čia vyksta ir kas išprotėjo? Generalinės prokuratūros atstovė Daiva Skorupskaitė-Lisauskienė prieš kelias dienas vykusiame teisme pareikalavo iki gyvos galvos įkalinti buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą už tai, kad jis "1990 metų pabaigoje subūrė organizuotą grupę iš 160 kariškių bei politinių veikėjų ir siekė grąžinti Lietuvą į TSRS sudėtį".

Kalba eina apie sausio 13-osios bylą, "amžiaus bylą", nagrinėjamą jau 27 metus ir vis niekaip neišnagrinėjamą. Ji strigo dėl to, kad prokurorams elementariai trūko įrodymų, o dauguma "kaltinamujų" gyvena už Lietuvos ribų. Matydami bylos politizacijos lygį, jie išmintingai aplenkdavo mūsų šalį, netikėdami pasakojimais apie tai, kokia puiki čia klesti demokratija.

Tačiau buvusi komunistė Dalia Grybauskaitė vieną dieną, matyt, sumąstė, kad savo praeities nuodėmes ji gali nusiplauti, paragindama jai pavaldžią prokuratūrą pagaliau užbaigti šią bylą. Prokurorai sukruto ir pateikė minėtus "kaltinimus". Kaip matome, jie savo "išmintimi" pranoko garsiausius Stalino prokurorus.

Ir sumąstyk tu man taip! TSRS gynybos ministras Jazovas, girdi, sukūrė nusikalstamą grupuotę, siekdamas vykdyti… savo tiesiogines pareigas, tai yra, ginti TSRS žemių vientisumą. Beje, 1990 ir 1991 metais Lietuva dar neegzistavo kaip valstybė. Išskyrus mažytę Islandiją, jos niekas kitas nepripažino, o TSRS kontroliavo mūsų išorines sienas, mūsų pinigus, mūsų ekonomiką ir mes visi tvarkingai nešiojome TSRS piliečių pasus.

Bet liguistai prokurorų, vykdančių banalų politinį užsakymą, fantazijai ribų neliko. Pasirodo, klastingasis Jazovas į tą savo "nusikalstamą organizuotą grupę" įtraukė dar kelias žinomas figūras. Kaip antai TSRS vidaus reikalų ministrą Borisą Pugo, TSKP politinio biuro narį Olegą Šeniną ir net (o siaube!) KGB vadą Vladimirą Kriučkovą.

Tai bent "nusikalstama organizuota grupuotė"! Susukusi lizdą pačioje TSRS valdžios piramidės viršūnėje. Pasirodo, tai ji atsakinga už visas sausio 13-osios aukas. Tai šie žmonės, beje, ne vienerius metus ėję visas minėtas pareigas, staiga susimokė ir nutarė organizuoti beginklių lietuvių žūtį.

Nepavydėtina ta prokurorų profesija. Kai keičiasi santvarkos, keičiasi ir užduotys jiems. Jei 1991 metais būtų laimėjęs Jazovo siekis išsaugoti Tarybų Sąjungą ir jos konstitucinę tvarką, tai galbūt ta pati prokurorė Skorupskaitė-Lisauskienė šiandien kaltintų Vytautą Landsbergį už "nusikalstamos organizuotos grupuotės" subūrimą, siekiant suardyti TSRS vienybę, sukurti "neteisėtas valdžios struktūras" ir surengti "kruvinas provokacijas"?

Bet kadangi tąsyk laimėjo Landsbergis, vargas pralaimėjusiems! Ir jokio nešališko teismo jiems nereikėjo tikėtis. Gerai pamename, kaip nuo pat pirmųjų valandų po sausio 13-osios tragedijos ta Lietuvos prokuratūros dalis, kuri pateko Landsbergio įtakon, kategoriškai atsisakė bendradarbiauti su centrine TSRS prokuratūra, tiriant minėtos tragedijos aplinkybes.

O tirti išties buvo ką. Iki šiol lieka neatsakyti klausimai, į kuriuos tada buvo žymiai lengviau surasti atsakymus. Kodėl, kaip nustatė teismo medicinos ekspertai, kai kurios kulkos sausio 13-osios tragedijos vietoje smigo į žmonių kūnus 40 laipsnių kampu?

Kodėl dalis kulkų iššautos iš senovinio Mosino šautuvo? Kodėl tiek daug žmonių liudijo, kad matė neaiškius žmones, šaudančius nuo namų stogų? Ir kodėl aukos buvo skubiai, per porą dienų palaidotos, nors toks svarbus tyrimas dar nebuvo pasibaigęs?

Prokuratūra pareikalavo pasodinti į kalėjimą visus 67 kaltinamus asmenis, kurių dauguma dabar gyvena Rusijoje. Daugumai jų grėstų 12-16 metų kalėjimo bausmė, o keli pagrindiniai įtariamieji, kaip ir paskutinis gyvas TSRS maršalas Jazovas (93 metų amžiaus), jei tik juos sučiuptų mūsų ar ES šalių teisėsauga, sėstų belangėn iki gyvos galvos. Mūsų demokratija nepripažįsta gailesčio net senoliams.

Jazovas — karo veteranas, vadavęs nuo nacistų geografiškai artimą mums Leningrado regioną. Matęs, kaip po karo Lietuva iš atsilikusio krašto virto industrializuotu. Įdomu, kokios mintys sukasi jo galvoje, išgirdus reikalavimą bausti jį kalėjimu iki gyvos galvos?

Pasaulis eina iš proto, tiksliau nepasakysi.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

159
Tegai:
Sausio 13-osios byla, Lietuva
Temos:
Sausio 13-osios byla (91)
Džo Baidenas

Baidenui pralaimėjus nepavyks apkaltinti rusų

(atnaujinta 14:34 2020.10.22)
Jei įvyktų stebuklas ir Baidenas laimėtų rinkimus, Trampas gali paprasčiausiai nepripažinti balsavimo rezultatų arba bent jau neatvykti į inauguracijos ceremoniją, pažeisdamas visas tradicijas

Rinkimai JAV išėjo į finišo tiesiąją, Donaldas Trampas ir Džo Baidenas šiandien paskutinį kartą susitiks per televizijos debatus. Be to, šis susitikimas apskritai gali tapti paskutiniuoju jų gyvenime — aistros Jungtinėse Valstijose dabar yra tokios karštos, kad labai sunku įsivaizduoti šiuos du žmones greta dar kartą. Jei įvyktų stebuklas ir Baidenas laimėtų rinkimus, Trampas gali paprasčiausiai nepripažinti balsavimo rezultatų arba bent jau neatvykti į inauguracijos ceremoniją, pažeisdamas visas tradicijas. Na, o Baidenas tikrai niekada neateis į Trampo inauguraciją — tad ketvirtadienį jie turės paskutinę galimybę pasakyti vienas kitam, ko širdis geidžia. Ir jie visapusiškai pasinaudos šia galimybe.

Trampas pavadins Baideną nusikalstamos grupuotės vadovu ir pareikalaus, kad Džo (kartu su sūnumi Hanteriu) būtų įkalintas. Džo į kalėjimą nesės, tačiau jam pralaimėjus rinkimus žiniasklaida pasakys, kad jam koją pakišo "spalio staigmena" — paskelbti kompromituojantys įrodymai iš Hanterio kompiuterio standžiojo disko, kuriame buvęs viceprezidentas buvo apkaltintas melu ir korupcija. Bet Baidenas būtų pralaimėjęs ir be šios medžiagos, tiesiog todėl, kad Trampui buvo lemta laimėti. Bet kaipgi taip: juk apklausos rodo didžiulį Baideno pranašumą? Juk jos negali būti išgalvotos?

Gali. Nes ant kortos pastatyta žymiai daugiau nei bet kada anksčiau, ir nėra tokio melo, kuris būtų neįmanomas tiems, kurie žaidžia prieš Trampą.

"Aš balotiruojuosi ne tik prieš Baideną, bet ir prieš žiniasklaidą, prieš aukštųjų technologijų gigantus ("Facebook", "Twitter", "Google") ir Vašingtono pelkę", — anądien sakė Trampas.

Taip — ir geriausias to patvirtinimas buvo šio trigalvio monstro reakcija į pateiktus kaltinimų Baidenų šeimai įrodymus. Leidinį "New York Post" tiesiog bandyta užblokuoti — "Google" nematė jo savo paieškoje, o "Facebook" ir "Twitter" neleido dalytis nuorodomis į jį.

Be abejo, žiniasklaida tiesiog stengėsi nepastebėti skandalingo leidinio, o dauguma politikų apsimetė, kad nieko rimto neįvyko, tai yra, visos trys jėgos veikė vienu metu, patvirtindamos Trampo teisumą. Tuo tarpu iškart buvo pareikšti kaltinimai Rusijai — akivaizdu, kad būtent Maskva vėl įsikišo į Amerikos rinkimus, apdrabsčiusi purvais Baideną.

Apie tai diskutavo ne tik komentatoriai ir Kongreso nariai, bet ir žvalgybos pareigūnai. Buvę darbuotojai — nes JAV Nacionalinės žvalgybos direktorius Džonas Ratklifas (John Ratcliffe) teigė, kad informacija iš Baideno kompiuterio "nėra jokios Rusijos dezinformacijos kampanijos dalis". Tačiau penkiasdešimt buvusių žvalgybos pareigūnų (įskaitant Ratklifo pirmtaką Džeimsą Klaperį (James Clapper), kuris buvo pagautas melavęs prisiekus) parašė atvirą laišką, kuriame teigė, kad ši patirtis "verčia rimtai įtarti, kad Rusijos vyriausybė šioje byloje atliko svarbų vaidmenį":

"Elektroninių laiškų, kurie, tikėtina, priklauso JAV viceprezidento Baideno Hanterio sūnui, ir kurių dauguma yra iš laikotarpio, kai jis dirbo vadovaujant Ukrainos dujų bendrovei "Burisma", pasirodymas JAV politikos arenoje turi visus klasikinius Rusijos informacinės kampanijos ženklus."

T. y., Rusija nėra kaltinama fabrikavimu, įrodymų klastojimu prieš Baideną — nors tokių pareiškimų galima išgirsti — ne, ji tiesiog juos išplatino. Bet kaip — jei, pasak Rudžio Džiulianio (Rudy Giuliani) (Trampo advokato ir buvusio Niujorko mero), Hanterio Baideno kompiuterio kietojo disko turinys buvo perduotas FTB prieš septynis mėnesius? Tai yra, Maskva laikė šią medžiagą paslaptyje, rengdama "spalio staigmeną". Ar tai padarė Trampo būstinė ir jo patarėjai, tarp jų ir tas pats Džiulianis? O taip, Džiulianis dirba Putinui... Ir tai ne juokai. Kaip sakė senatorius Krisas Merfis (Chris Murphy): "Šį kartą rusai nusprendė pasinaudoti Amerikos piliečiais kaip savo agentais. Jie bando skleisti savo propagandą pagrindinėje žiniasklaidoje... Ir jiems tai pavyko. Žinote, dabar Rudis Džiulianis iš tikrųjų yra Rusijos agentas".

Taip, žinoma, jei pats Trampas dirba Kremliui, ką tada kalbėti apie jo darbuotojus ir bendrininkus. Juokas juokais, bet būtent šis situacijos vertinimo ir bandymo parduoti amerikiečiams "Rusijos intervenciją" net ir kompromituojančios medžiagos apie Baidenų šeimą istorijoje trūkumas yra geriausias patvirtinimas, kad Trampas jau laimėjo. Kadangi jo oponentai gyvena visiškai išgalvotame pasaulyje — kuriame rusai daro įtaką JAV rinkimų rezultatams, o Trampo pranašumas prieš Baideno skaičiuojamas dviženkliais skaičiais. Ir visa tai vyksta tuo pačiu metu ir niekaip neprieštarauja vienas kitam.

Tačiau realiame pasaulyje matome visai ką kita: didžiulės minios Trampo šalininkų jo nesibaigiančiuose mitinguose visoje šalyje ir visiškas entuziazmo trūkumas retuose Baideno susitikimuose su nedideliu skaičiumi jo rėmėjų. Didėjanti parama Trampui net tarp mažumų (tokių kaip juodaodžiai ir musulmonai), kurios visiškai nepriklauso jo elektoratui. Visiškas Trampo "ryšių su Rusija" įrodymų trūkumas — ir vis nauji Baidenų šeimos melo ir korupcijos įrodymai. Ir svarbiausia, kad realiame pasaulyje amerikiečiai jau seniai nusivylė savo politiniu elitu, viršpartine "Vašingtono pelke" ir todėl vienintelė rimta alternatyva Trampui galėtų būti nesisteminis senatorius Sandersas. Bet būtent dėl jo ​​nesistemiškumo kolektyvas "Baidenas" jo ir neprileido prie rinkimų.

Paprasti amerikiečiai gyvena realiame, o ne propagandos pasaulyje, todėl lapkričio 3 dienos rinkimų rezultatas yra iš anksto nulemtas. Net nepaisant bandymų suklastoti balsus reikalingose "svyruojančiose" valstijose, mobilizuojant pasyvų demokratinį elektoratą balsuoti paštu — nes ir ten pastebimai išaugo iš anksto balsavusių respublikonų skaičius.

Išgalvotas pasaulis pralaimės lapkričio 3 dieną, net jei vėliau pavyks surengti sumaištį, atsisakant pripažinti tikrovę, tačiau ji niekur nedings. Trigalvė hidra tikėsis revanšo ir stengsis jo pasiekti. Ir Amerikos, ir pasaulio mastu — ir čia ji turės pilną teisę kaltinti rusus dėl savo nesėkmių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rusai, Džo Baidenas
Seimo narė ir Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, archyvinė nuotrauka

Blogiau bolševikus "Laisvės partija" sugriaus tradicinę Lietuvą?

(atnaujinta 12:22 2020.10.22)
Baltijos regiono valstybėse LGBT teisių klausimas įsiveržė į politinę darbotvarkę. Ar tradicinių vertybių šalininkai Lietuvoje atsilaikys?

"Laisvės partijos" sėkmė Lietuvos Seimo rinkimuose aktualizavo šalyje LGBT teisių — pirmiausia į santuoką — klausimą (jau nekalbant apie prostitucijos ir narkotikų legalizavimą).

Pažymėtina, kad ši tema figūravo jau prezidento rinkimuose. Tuomet dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda stengėsi būti tolerantiškas (pasisakė už seksualinių mažumų partnerystės institutą), bet buvo matyti, jog jis labiau yra tradicinės šeimos šalininkas.

"Turime atsižvelgti į tai, kokioje visuomenėje gyvename, o ji katalikiška, konservatyvi, ir mes privalome gerbti šitą aplinkybę", — pabrėžė būsimas prezidentas, pasiūlydamas surengti referendumą dėl vienalyčių asmenų partnerystės (jau nekalbant apie jų santuokas) įteisinimo.

Tačiau tada šis klausimas netapo esminiu. Dabar jis gali paveikti — o tiksliau, komplikuoti — valdančiosios daugumos sudarymą, jeigu daugiau balsų gaus dešinieji.

Po gero "Laisvės partijos" rezultato, kuris leidžia jai tikėtis svarbios vietos konservatorių koalicijoje (kitaip pastaroji bus beveik neįmanoma), "Tėvynės sąjungos" pirmininko Gabrieliaus Landsbergio svainis parašė: "Nuostabios naujienos — TS-LKD laimėjo daugiamandatėje, liberalusis partijos flangas buvo sureitinguotas į viršų, kas rodo, kad ta kryptis buvo teisinga. <...> Abi liberalų partijos turės didelę ir itin įtakingą frakciją Seime, manau, kad pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo".

Konservatorių lyderių toks džiaugsmas nepradžiugino. Pavyzdžiui, tradicinių vertybių šalininkas jų tarpe Laurynas Kasčiūnas pažymėjo: "Gali būti visokių diskusijų, tam tikrų diskusijų yra dėl partnerystės instituto, dėl įteisinimo santuokų kalbos niekados nebuvo".

Šiame kontekste tikėtina, kad, formuojant koaliciją (jeigu ją tektų formuoti dešiniesiems), "Tėvynės sąjunga" (ypač jos krikščioniškasis sparnas) sieks nustumti LGBT klausimą į antrą planą. Tačiau "Laisvės partijos" lyderė Aušrinė Armonaitė yra labai ambicinga ir bent jau kol kas tvirtai teigia, kad dėl valdžios (postų) svarbių programinių nuostatų atsisakyti neketina.

Tokiu būdu, seksualinių mažumų klausimas gali sužlugdyti potencialią valdančiąją koaliciją Lietuvoje. Ir šioje vietoje pats laikas pereiti į regioninį kontekstą.

Estijoje kilo politinė (vyriausybės) krizė dėl to, kad savo aštriais ultradešiniais pareiškimais garsėjantis vidaus reikalų ministras pasakė, jog neigiamai žiūri į LGBT, ir patarė homoseksualams "bėgti į Švediją". Taip pat jis aiškiai pasisakė už referendumą dėl konstitucinės nuostatos, kad santuoka yra vyro ir moters sąjunga.

Nenuostabu, kad ministrą iš karto užpuolė visa "progresyvi" bendruomenė su prezidente priešakyje. Niuansas tas, kad jo atsistatydinimas gali sugriauti dirbančią valdančiąją koaliciją ir vyriausybę. Kitaip tariant, Lietuvoje seksualinių mažumų problematika gali tapti, o Estijoje jau tapo nacionalinės svarbos klausimu.

Ir dar šiame kontekste norėtųsi prisiminti tai, kad neseniai vykusių prezidento rinkimų Lenkijoje metu postą išsaugojęs Andžejus Duda pareiškė, kad LGBT ideologija demoralizuoja vaikus ir yra blogesnė už bolševizmą.

Kai sudedi visus šiuos epizodus į vieną paveikslą, susidaro įspūdis, kad seksualinių mažumų klausimas Baltijos regione jau nėra tik nesvarbus politinės konjunktūros aspektas. Vakarų Europoje LGBT jau karaliauja, ir tokios konservatyvios valstybės kaip Lenkija ar Lietuva šios socialinės grupės teisių gynėjams yra paskutinė tvirtovė, kurią reikia sugriauti.

Todėl Lietuvos pilietis ir rinkėjas turi suprasti, kad "Laisvės partija" ir Aušrinė Armonaitė — tai ne atskiras lietuviškas reiškinys, o vakarietiška idėjinė sistema, kuri nori sutraiškyti moralės pagrindus ir tradicines vertybes, apie ką kalba ir Romos popiežius Pranciškus.

Galbūt, šiandien dar neatėjo lemiamas kovos dėl normalumo prieš kraštutinį liberalizmą momentas, bet jis jau ne už kalnų, ir, atrodo, ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos regione. Jau rytoj referendume (jeigu jis dar bus surengtas) gali tekti spręsti, kiek kiekvienam iš mūsų reikšmingi šie Lietuvos Konstitucijos žodžiai: "Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu". Ir tai bus ne menkavertis, o egzistencinis pasirinkimas.

Žiema arti...

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Seimo rinkimai, Aušrinė Armonaitė, Laisvės partija
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Išaiškinta: Seimo narė Aušrinė Armonaitė nėra KGB kadrinio darbuotojo anūkė
Rinkis šūkį lietuvišką — prekę gausi lenkišką. Kaip taupo lėšas kandidatai į Seimą?
Aukštoji politikos aritmetika — arba į kairę, arba į dešinę. Ką renkatės Jūs?
Edvardas Snoudenas

Snoudenas gavo neterminuotą leidimą gyventi Rusijoje  

(atnaujinta 15:30 2020.10.22)
Pabrėžiama, kad Rusijos įstatymai leidžia jam gauti neribotą leidimą gyventi. Jo interesams atstovaujantis advokatas pažymėjo, kad leidimo gyventi pratęsimo procedūra buvo atidėta dėl susidariusios koronaviruso situacijos, tačiau "dabar atsakymas gautas"

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Buvęs JAV žvalgybos pareigūnas Edvardas Snoudenas gavo neribotą leidimą gyventi Rusijoje, RIA Novosti sakė jo interesams Rusijoje atstovaujantis advokatas Anatolijus Kučerena.

"Edvardas Snoudenas gavo neribotą leidimą gyventi Rusijoje", — sakė Kučerena.

Anot jo, Rusijos Federacijos įstatymai leidžia jam gauti neribotą leidimą gyventi. Advokatas pažymėjo, kad leidimo gyventi pratęsimo procedūra buvo atidėta dėl susidariusios koronaviruso situacijos, tačiau "dabar atsakymas gautas".

Paklaustas, kaip Snoudenas jaučiasi pandemijos metu, Kučerena atsakė: "jam viskas gerai".

2013 metų birželį Snoudenas perdavė laikraščiams "The Washington Post" ir "The Guardian" kelias įslaptintas medžiagas apie JAV ir Britanijos žvalgybos tarnybų sekimo programas internete. Jis išskrido į Honkongą, o iš ten į Maskvą, kur tam tikrą laiką praleido Šeremetjevo oro uosto tranzito zonoje.

Rusija suteikė Snoudenui laikiną prieglobstį vieneriems metams su sąlyga, kad jis nutrauks savo veiklą prieš JAV. 2014 metų rugpjūtį Snoudenas gavo trejų metų leidimą gyventi šalyje, leidžiantį jam keliauti ne tik po Rusiją, bet ir už jos ribų. 2017 metų sausį Snoudeno leidimas gyventi šalyje buvo pratęstas iki 2020 metų. Balandį advokatas Anatolijus Kučerena pranešė RIA Novosti, kad Snoudenas kreipėsi dėl leidimo gyventi Rusijoje pratęsimo dar trejiems metams.

Tegai:
Rusija, Edvardas Snoudenas
Dar šia tema
Trampas pajuokavo, kad amerikiečiai Rusijoje laikomi "trenktais"
Snoudenas sumokės JAV penkis milijonus dolerių iš savo knygos pardavimo