Ignalinos AE, archyvinė nuotrauka

rusofobiją reikia mokėti: kaip Lietuvos energetika patyrė smūgį

146
(atnaujinta 14:09 2018.06.05)
Taip jau yra, kad už rusofobiją reikia mokėti – ir ne teoriškai, o praktiškai: Lietuva kiekvienais metais išleidžia vis daugiau biudžeto lėšų pasirinktai politinei krypčiai išlaikyti

Regis, mums pavyko išsamiai ir kritiškai apsvarstyti keletą nusistovėjusių mitų, skleidžiamų žiniasklaidoje. Sprendimas nutraukti ar išsaugoti BRELL energijos žiedą iš esmės nepriklauso nuo Estijos, Latvijos ir Lietuvos politikų.

Baltijos valstybių energetinis saugumas buvo užtikrintas sovietmečiu, kai jų energetikos sistemos, parengtos pagal vieną planą, buvo įtrauktos į TSRS vieningą energetikos sistemą (VES) ir  Vieningo dujų tiekimo sistemą (VDTS).

Tai buvo padaryta taip patikimai ir apgalvotai, kad net ir dabar, po daugelio metų nepriklausomybės ir buvimo Europos Sąjungoje, niekas negali pasiūlyti jokios alternatyvos. Apie jokią Baltijos šalių vienybę nėra prasmės kalbėti: jų energetikos sistemos ir energetinio saugumo lygis yra per daug skirtingi.

Baltijos valstybių ir Rusijos energetinis balansas

Žinoma, tokie bandymai pasiūlyti kažką alternatyvaus vykdomi ne tik Baltijos valstybių valdžios institucijų, bet ir Europos Komisijos — ES valdymo organo. Iš Baltijos pusės Lietuva yra aktyviausia, ir tai yra visiškai logiška.

Estija sugebėjo susitarti ir gauti ES paramą naujos elektrinės, veikiančios unikalaus energijos šaltinio pagrindu — skalūnu, statyboms. Po to, kai buvo pradėta eksploatuoti nauja valstybinė regiono elektrinė, Estija jau keletą metų turi energijos perteklių ir tiekia daugiau elektros BRELL, nei gauna iš jo.

Latvija, dėl to, kad jos teritorijoje nėra daug energijos suvartojančių pramonės šakų, jau keletą metų gamina elektros energijos tiek, kiek reikia, o elektros energijos tiekimas iš kaimynų regione suteikia galimybę planuoti gamybos pajėgumų remontą.

Taip pat, Latvijos teritorijoje yra Baltijos šalių "dujų sostinė" — požeminės dujų saugyklos (PDS) Inčukalnyje, kuri Rusijos dujų per magistralinių vamzdynų sistemas tiekimo dėka patenkina visą dujų poreikį ne tik Latvijoje, bet ir Estijoje bei dalyje Lietuvos.

Be to, žiemą Inčukalnio PDS aprūpina dujomis tris Rusijos regionus — Pskovo, Novgorodo ir Leningrado. Dėl šios priežasties Rusija nė karto nepažeidė terminų ir pristatomo dujų kiekio, o "Gazprom" savo sąskaita atnaujino kompresorių stočių sistemas, užtikrinančias dujų tiekimą į šią saugyklą.

Tik Lietuva, vienintelė iš trijų Baltijos šalių, patiria nuolatinį elektros trūkumą. Nuo 2009 metų, po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo, balansas tapo neigiamas. Estijoje yra degusis skalūnas ir šiluminės jėgainės. Latvija tiekia elektros energiją Dauguvos hidroakumuliacinių jėgainių sąskaita. O Lietuvoje šiuo požiūriu situacija yra unikali — visi jos gamybos pajėgumai (išskyrus Kauno HE) veikia, šildomi gamtinėmis dujomis.

Uždarydama savo atominę elektrinę, Lietuva savanoriškai pasirinko visišką savo energetikos sistemos priklausomybę nuo Rusijos dujų monopolio — bendrovės "Gazprom". Būdama ES narė, Lietuva tapo visų Briuselio taikomų antirusiškų sankcijų dalyve nuo 2014 metų, be to, aktyvia dalyve, nuolat demonstruojančia aukštą antirusiškų nuotaikų laipsnį.

Toks Lietuvos vadovybės elgesys yra unikalus atvejis, nes ne ekonomika lemia valstybės politiką, bet viskas yra visiškai priešinga. Aiškiai išreikšta agresija Rusijos atžvilgiu, jei Lietuva artimiausioje ateityje jos neatsisakys, gali lemti esminius ekonomikos pokyčius.

Kaip paprastai būna, už rusofobiją reikia mokėti  tiesiogine, o ne perkeltine prasme — Lietuva kasmet išleidžia vis daugiau biudžeto lėšų savo pasirinktai politinei krypčiai išlaikyti. 

Pavyzdžiai žinomi: didelių investicijų pareikalavo "Indenpendence" dujų terminalo išlaikymas Klaipėdoje, kabelinė jungtis su Švedija, elektros energijos tiekimo linijų, jungiančių elektros sistemas Lietuvoje ir Lenkijoje, statybos. Kokia Lietuvai iš to nauda, išskyrus retoriką, kad taip padidėja jos energetinis saugumas, sunku pasakyti.

Tačiau iki šiol, nepaisant visų politikų veiksmų, Lietuvos ir Rusijos energetikos sistemos yra dinamiškoje pusiausvyroje. Rusijai naudingas  BRELL žiedo funkcionavimas ― per Lietuvos teritoriją nutiesta elektros linija į Kaliningrado sritį. Lietuvai BRELL žiedo darbas taip pat yra naudingas, nes užtikrina patikimą elektros tiekimą patraukliomis kainomis.

Rusijai naudinga tranzito sutartis dėl gamtinių dujų tiekimo vamzdynais Minskas — Vilnius — Kaunas — Kaliningradas, o Lietuvai nereikia jaudintis, kad staiga nutrūks Rusijos dujų tiekimas savo poreikiams tenkinti. Mažytė pastaba: kodėl, kalbėdamas apie Rusijos dujas,  atskaitos tašku Lietuvai aš laikau Minską. Nuo 2011 metų Baltarusijos dujų transportavimo sistema ir dujų laikymo vietos jos teritorijoje yra "Gazprom" nuosavybė — sprendimą įgyvendino Rusija ir Baltarusija, joms taip patogu.

Rusofobija visada brangiai kainuoja

Taigi, jei nenagrinėtume politikos, o apsvarstytume tik ekonomiką, yra aišku, kad kiekvienai iš trijų Baltijos šalių palaikyti dabartinį status quo yra naudinga. Jie gauna gamtines dujas iš Rusijos, tačiau tuo pat metu atsisako teikti papildomas Rusijai reikalingas paslaugas. Kol Baltijos šalių energetika veikia sinchroniškai su Rusijos energetikos sistema, paisoma ir Baltijos valstybių, ir Rusijos interesų. Visi Europos Sąjungos ir Baltijos valstybių bandymai pakeisti šią padėtį neturi ekonominio pateisinimo, jie grindžiami tik politiniais sumetimais.

Ryšių su energijos išteklių tiekėjais, kurie nė karto nepažeidė susitarimų, nutraukimas apskritai nėra rinkos ekonomikos sąlygomis gyvenančių vartotojų logiško elgesio pavyzdys. Iki šiol visi bandymai nutraukti energetikos ryšius su Rusija lemia tą patį rezultatą, kurį Baltijos šalių gyventojai regėjo keletą metų — nuolatinį elektros ir gamtinių dujų kainų augimą. Ar toks elgesys naudingas Baltijos šalių gyventojams — retorinis klausimas, bet keista, kad esant akivaizdžiam atsakymui jų vadovavimo politika nesikeičia.

Aktyviausia iš visų yra Lietuva, kuriai iš tiesų reikia nerimauti ― joje nėra pakankamai elektros, jos jėgainės neatsinaujina, pati problema neišnyks. Energetikos pramonė tapo Achilo kulnu Lietuvoje ir, matyt, jos valdžia vis dar nesupranta, ką galima padaryti, kad situacija būtų pakeista ne žodžiais, bet darbais, ir net padaryti taip, kad valstybės biudžetas atlaikytų šį krūvį.

Kaip turėtų atrodyti naudingiausia Lietuvai situacija? Būtina vienu metu sumažinti savo energetinę priklausomybę nuo kitų šalių ir padidinti kitų šalių priklausomybę nuo Lietuvos. Pakeisti padėtį 180 laipsnių ― tegu ES, Baltarusija ir Rusija energetikos sektoriuje priklauso nuo Lietuvos, o Lietuva tampa nuo nieko nepriklausoma.

Ar tai įmanoma, ar yra iš fantastikos srities? Kaip politikai atsakys į šį klausimą ― jų politinis reikalas, o aš siūlau pažiūrėti, ką galima padaryti energetikos ir inžinerijos požiūriu.

Bet tam reikia atidžiau pažvelgti į dvi pažangiausias šiuolaikinės energetikos šakas ― į branduolinę ir tą, kuri remiasi atsinaujinančių energijos išteklių pagrindu.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

146
Tegai:
energetika, Lietuva
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (92)
Dar šia tema
"Gazprom" pasidalino, kiek dujų perka iš Rusijos Baltijos šalys
Grybauskaitė tikisi, kad SGD pirkimas iš JAV leis įveikti Rusijos dujų monopolį
Žiniasklaida: "Gazprom" ketina statyti dujų cheminį kompleksą Baltijos jūroje
Klaipėdoje atidaryta suskystintųjų gamtinių dujų paskirstymo stotis
Rusijoje prasidėjo pratybos Vandenyno skydas-2020

Atgimusios tradicijos: Rusija Baltijos jūroje parodė įspūdingą jėgą

(atnaujinta 17:15 2020.08.05)
Rusija atgaivina jūrines jūrų laivyno tradicijas, ir tai patvirtina plataus masto manevrai Baltijos jūroje, kuriuos vykdo Baltijos, Šiaurės, Juodosios jūros laivynai ir Kaspijos flotilė

Rusijos karinių jūros pajėgų pratybos "Vandenyno skydas-2020", kuriose dalyvauja daugiau nei 30 laivų, jūrų aviacija ir oro gynyba, pakrančių kariai ir jūrų pėstininkai, Baltijos jūroje prasidėjo rugpjūčio 3 dieną. Karo laivai išplaukė į jūrą iš savo bazinių punktų, sprendė minų dislokavimo užduotis tam skirtose vietose.

Karinio jūrų laivyno jūreiviai mokosi atremti smūgius iš oro, sunaikinti priešo viršvandeninius ir povandeninius laivus. Praktikuojamas taktinių puolimo pajėgų desantas pakrantėje. Atliekami praktiniai smūginių ir priešlėktuvinių raketų paleidimai, artilerijos ugnis ir kitos užduotys. "Vandenyno skydas-2020" manevrams vadovauja Rusijos karinių jūrų pajėgų vadas admirolas Nikolajus Jevmenovas.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Intensyvus pratybų planas ir tiesioginė vadovybė liudija įvykio svarbą, kurio fone yra asociacijos su prieš pusę amžiaus pasaulio jūrų istorijoje vykstančiomis didžiausiomis sovietinių jūrų pajėgų operatyvinėmis -strateginėmis pratybomis "Vandenynas". Tada manevrai vienu metu vyko keturių vandenynų vandenyse, kuriuose dalyvavo apie 300 karo laivų. Buvo praktikuojami karinių jūrų pajėgų smogikų būriai, išbandytas karinio jūrų pajėgų pajėgų ir turto centralizuoto valdymo ir valdymo efektyvumas keliomis strateginėmis kryptimis.

Šiandien Rusijos laivynas į vandenynus grįžta aukštesnio technologinio lygio, turėdamas didesnes galimybes su mažesniu skaičiumi viršvandeninių  ir povandeninių laivų.

Manevrai baigsis jūrų pajėgų perkėlimu į nuolatines bazes Baltijos, Šiaurės ir Juodosios jūros laivynuose ir Kaspijos flotilėje. Tačiau bazėse esantys laivai nestovės. Rugsėjį prasidės strateginės vadovybės štabo "Kaukazas-2020" pratybos, kuriose svarbų vaidmenį vaidina Juodosios jūros laivynas ir Kaspijos flotilė.

Darbinė aplinka

Rugpjūčio 3 dieną įvykę Baltijos laivyno mūšiai išsprendė daugybę kovos povandeninio karo ir oro gynybos kovinio rengimo misijų, vykdė įvairaus sudėtingumo artilerijos šaudymus į sunkioje situacijoje esančius oro ir jūros taikinius.

Tuo tarpu Chmelevkos poligone Kaliningrado srityje heterogeniška Baltijos laivyno pajėgų grupė atliko puolimą desanto nusileidimo ant nepritaikytos pakrantės metu. Šiame epizode veikė apie du tūkstančiai kariškių, daugiau nei 20 antvandeninių ir pagalbinių laivų, 18 orlaivių ir jūrų aviacijos sraigtasparnių, daugiau nei 30 jūrų korpusų karinės įrangos ir inžinerinių vienetų.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Nusileidimo metu Baltijos laivyno grupės minų traleriai palydėjo laivus "Koroliov", "Minsk", "Kaliningrad", "Jevgenij Kočeskov" ir projekto 21820 desantinius katerius.

Paieškos ir gelbėjimo sraigtasparniais "Ka-27PS" į krantą pristatyti atskiri inžinerinių mazgų būriai, kurie užtikrino minų praėjimus, kad būtų galima saugiai dislokuoti desanto pajėgas. Sulaukę jūrų pėstininkų būrio kovinės paramos, sąlyginio priešo pozicijas užpuolė daugiau nei 25 šarvuočių "BTR-82A" su jūrų pėstininkų korpuso karinio oro pajėgų puolimo bataliono personalu. Kariškiai užtikrino prieštankinę gynybą ir juos labai pagyrė karinių jūrų pajėgų vadas Nikolajus Jevmenovas.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Laivyno pajėgos Baltijos jūroje ir toliau veikia dieną ir naktį. Karinių jūrų aviacija nepertraukiamai vykdo skrydžius. Kariniai oro gynybos vienetai vykdo tarprūšinę sąveiką ir aprėpia laivyno pajėgas – taktinių pratybų su gyva ugnimi ir praktinių raketų paleidimo formate, dalyvaujant 400 karių ir 50 karinės technikos vienetų.

Tuo tarpu "jūrų tankistai" naikina sąlyginio priešo krante esančią jėgą, įrangą ir orlaivius. Apie 400 Baltijos laivyno armijos korpuso atskiro tankų pulko karių atliko 50 kilometrų žygį standartine įranga ir vykdė pavyzdinį gyvą šaudymą "priešo" naudojamų masinio naikinimo ginklų sąlygomis (tankų šarvai radioaktyviąją spinduliuotę sumažina maždaug 100 kartų).

Net trumpa apžvalga atskleidžia Rusijos karinių jūrų pajėgų pratybų "Vandenyno skydas-2020" įvairovę ir mastą.

Karinio jūrų laivyno prioritetai

Vašingtonas ir Briuselis skausmingai reagavo į neseniai įvykdytą Rusijos karinio jūrų laivyno papildymą moderniais strateginiais povandeniniais laivais "Borei-A" ir daugiafunkciais povandeniniais laivais "Jasen-M", vadindami tai iššūkiu, į kurį Pentagonas neturi atsako.

Baltijos laivynas vystosi sparčiai, pastaraisiais metais sulaukęs daugiau kaip 20 naujų laivų su aukšto tikslumo tolimojo nuotolio raketomis. Tame tarpe "Karakurt", kurie neturi analogų pasaulyje. Netrukus bus pateikti naujos kartos viršgarsiniai raketiniai ginklai.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusija Baltijos jūroje parodė įspūdingą jėgą.

Kaliningrado srityje, kur yra Baltijsko miestas — viena iš dviejų pagrindinių Baltijos laivyno bazių, nuolat stiprinamas įvairus būrių ir pajėgų grupavimas. Visos Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų raketų brigados yra modifikuotos OTRK "Iskander-M" (tame tarpe 152-oji brigada Černiachovske) ir įvaldoma "jūrų tema". Tačiau Rusija stato naujus karinio jūrų laivyno laivus ne tam, kad gąsdintų savo kaimynus.

Pagrindiniai Baltijos laivyno uždaviniai yra šie: Rusijos ekonominės zonos ir gamybinės veiklos sričių apsauga, laivybos saugumo užtikrinimas, Rusijos vyriausybės užsienio politikos veiksmų įgyvendinimas ekonomiškai svarbiose pasaulio vandenyno vietose (verslo vizitai, bendros pratybos, taikos palaikymo operacijos).

Šių operatyvinio-strateginio jūrų pajėgų formavimo funkcijų svarbą liudija nuolatinis NATO laivų minų grupės buvimas Baltijoje, amerikiečių B-52H strateginių bombonešių skrydžiai 180 km nuo Sankt Peterburgo, Rusijos Federacijos karinės-ekonominės blokados scenarijai, kurie reguliariai praktikuojami Aljanso karinio jūrų laivyno pratybų metu.

Šiandien 5-ojo JAV armijos korpuso vadovybė įsikūrė Lenkijoje. Liepos mėnesį Latvijoje buvo baigtos trijų dienų NATO oro pajėgų pratybos, kuriose dalyvavo daugiau nei 20 naikintuvų ir pagalbinių orlaivių iš penkių aljanso valstybių narių ir Suomijos. Buvo teigiama, kad manevrų tikslai yra pagerinti vadovavimo ir kontrolės įgūdžius, bendradarbiavimą ir oro patruliavimo procedūras (naudojant AWACS). Faktiškai šešių šalių smogiamieji lėktuvai vykdė kovinę sąveiką Baltijos šalių operacijoje prieš Rusiją.

Anksčiau JAV oro pajėgų Europoje vyriausiasis vadas Jeffrey Lee Harrigianas teigė, kad Pentagonas turi planą pralaužti Rusijos oro gynybos sistemą Kaliningrado srityje.

Maskva yra priversta imtis atsakomųjų priemonių, sukurti reikšmingą jūrų pajėgų potencialą vakarų strategine kryptimi – antžeminių laivų formavimą, dyzelinių povandeninių laivų padalinį, pagalbinių ir paieškos bei gelbėjimo laivų formavimą, karinio jūrų laivyno aviaciją, pakrančių būrius, Baltijos laivyno oro gynybos vienetus. "Projektuoti" į vakarus kitų trijų laivynų operacines galimybes.

Baltijos laivyno koviniai laivai dalyvauja didelio masto manevruose, vykdo kovinę tarnybą netoli savo gimtųjų krantų, vykdo misijas Indijos ir Atlanto vandenynuose ir yra nuolat pasirengę atremti realią potencialaus priešo agresiją, raketas ir smūgius iš oro. Panašias užduotis šiandien sprendžia Šiaurės, Juodosios ir Ramiojo vandenyno laivynai. Net Rusijos karinio jūrų laivyno manevrų Baltijos šalyse pavadinimas daug ką pasako. Vis dėlto "Vandenyno skydas-2020" yra skydas, o ne koks nors kardo kirtis (Saber strike), kur septyni puola prieš vieną, ar tvirtinantis, kad dominuoja pasaulyje, griausmas ("Global Thunder").

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Baltijos jūra, Rusija, pratybos
Rikša su kauke, archyvinė nuotrauka

Nuspręsta: Kiniją "smaugs" dešimt susirinkusių. Ar bus pakviesta Rusija?

(atnaujinta 14:54 2020.08.05)
Šaltojo karo su Kinija neišvengiamumo suvokimo, kuris greičiausiai apims sankcijas, ekonominių ryšių ribojimą, abipusį šnipinėjimą ir kitas konfrontacijos formas, fone, Vakarų ekspertai pradeda ieškoti kažkokio stebuklingo būdo nugalėti Pekiną

 Vienokiu ar kitokiu pavidalu, beveik visos Vašingtone, Londone ar Briuselyje aptariamos Kinijos drakono "nugalabijimo" galimybės reiškia tam tikros plačios antikinietiškos koalicijos sukūrimą, siekiant kolektyviai izoliuoti, neutralizuoti ir sugriauti Kiniją pagal maždaug tą patį modelį, kuris buvo sėkmingai naudojamas kovoje prieš TSRS.

Tačiau, jei kai kurių pagrindinių principų lygmeniu nėra įvairovės, tai konkrečių šių principų įgyvendinimo lygmenyje iškyla rimta problema, kurią bandant išsispręsti lūžta prezidentų, ministrų pirmininkų, diplomatų ir analitikų ietys.

Faktas yra tas, kad tiek kai kuriose Europos sostinėse, tiek JAV "minčių rinkiniuose" jau susidaro pagrįstas įspūdis, kad dėl tam tikrų priežasčių išsiskiria daugelis ES šalių (ypač šiuo klausimu išsiskiria Vokietija, Prancūzija ir Italija), taip pat kai kurios Azijos šalys, kurios nenori dalyvauti kaip JAV pėstininkai naujame Šaltajame kare prieš Kiniją.

Be to, jos nenori mokėti pinigų už JAV pergalę šiame kare (tai išreiškiama amžinuose skandaluose dėl Vokietijos ir Prancūzijos nenoro mokėti du procentus BVP už Amerikos teikiamą "karinę priedangą") ir jie net nėra pasirengę tuoj pat taikytis su visiškais apribojimais, pvz., tiekia Kinijos bendrovės "Huawei" 5G tinklams įrangą į Europos Sąjungą, kas neįtikėtinai pykdo "antikiniškus vanagus" Vašingtone ir Londone. Atsižvelgiant į europiečių pareiškimus apie realų savo armijos sukūrimą ir Makrono pareiškimus apie norą vykdyti nepriklausomą (tai yra ne "prorusišką", bet ne "proamerikietišką") užsienio politiką, kyla įtarimų, kad bus labai sunku ir brangu išplėsti aljansą prieš Kiniją. Šiuo metu tik suintensyvėjo šios problemos sprendimų paieška.

Autoritetingame žurnale "Foreign Affairs", kuris leidžiamas globojant įtakingos užsienio reikalų ministro tarybos, analizuojami du požiūriai į šią problemą, iš kurių vieną galima pavadinti "Donaldo Trampo požiūriu", o kitą — "Boriso Džonsono". Atsižvelgiant į didžiulę įtaką, kurią "Council on Foreign Relationsine" daro Amerikos elitui ir proamerikietiškam elitui Europoje, ("smegenų centras" yra kelių populiarių sąmokslo teorijų herojus, kuriuose jis laikomas vos ne "šešėline JAV vyriausybe), verta pasidomėti metodais, kurie siūlomi išspręsti į amerikiečius orientuotos pasaulio tvarkos krizę ir sėkmingai kovoti su "Kinijos problema", juo labiau kad jie yra tiesiogiai susiję su Rusija.

Nepaisant to, kad paskutinis straipsnis užsienio reikalų tema buvo paskelbtas antrašte "Demokratijų taryba gali išgelbėti daugiašališkumą (tarptautiniuose santykiuose. - Sputnik)", Siūlomi metodai vis dar yra sutelkti į faktinį Vašingtono dominavimo (bent Vakarų) pasaulyje išsaugojimą ir skirtumas slypi konkrečiuose Amerikos hegemonijos palaikymo būduose.

Kaip atspirties tašką argumentavimui, autoritetingo amerikiečių leidinio autoriai pradeda nuo teiginio, kad egzistuojanti pasaulio tvarka vos kvėpuoja, o pagrindinė grėsmė dabar yra ne koronavirusas, o Kinija ir Rusija.

"Bet dar prieš koronaviruso pandemiją daugiašalė sistema, kurią JAV padėjo sukurti po Antrojo pasaulinio karo, buvo vos pajėgi išspręsti aktualiausias pasaulio problemas. COVID-19 parodė, kad karalius — nuogas, tačiau iš tikrųjų karalius kurį laiką buvo netinkamai apsirengęs. 

Visuotiniam ekonominio svorio centrui persikėlus į Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną, struktūroms, turinčioms pasaulinių ambicijų, tapo neįmanoma reikalauti patikimos lyderystės be reikšmingo atstovavimo šiame regione.

Tačiau G7, atsiradęs po 1973 metų naftos šoko, vis dar turi tik vieną narė —Japoniją — už euroatlantinio regiono ribų. G20, kuris buvo suformuotas po 1997 metų Azijos finansų krizės ir parodė savo vertę per 2008 metų pasaulinę finansų krizę, pasirodė esąs per daug nesuderinamas politiniu požiūriu ir pagal savo galimybes patikimai išspręsti tarptautines problemas. Tuo tarpu JT saugumo taryba buvo pažeista "agresyvaus autoritarizmo atgimimo Kinijoje ir Rusijoje".

Tai labai drąsi diagnozė, kurią galima sumažinti iki šios tezės: "Viskas pražuvo ir niekas neveikia!"

Atitinkamai, siūlomi du sprendimai: vienas — Trampo, kitas — Džonsono. Džonsonas pirmasis sugalvojo naujos struktūros idėją. Gegužės mėnesį jis pasiūlė sukurti dešimties didžiausių demokratijų aljansą, sudarytą iš G7 šalių bei Australijos, Indijos ir Pietų Korėjos, pavadintą D10, kad būtų galima koordinuoti telekomunikacijų politiką ir plėtrą.

Alternatyva Kinijos rinkos lyderei "Huawei", kurios dominavimas 5G technologijoje sukėlė plataus masto susirūpinimą dėl saugumo. Netrukus po to, kai Trampas atšaukė G7 susitikimą birželio mėnesį ir pasiūlė G11 formatą rudenį vyksiančiame viršūnių susitikime. Įveikusi Džonsono pasiūlymą, naujoji Trampo grupė apims tas pačias šalis kaip D10, bet čia taip pat numatoma įtraukti ir Rusiją.

Rusijos ir Kinijos vėliavos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Никольский

Užsienio reikalų ekspertai nerekomenduoja kviesti Rusijos į šį klubą ir jie renkasi "D10 variantą", tai yra, Džonsono schemą, tačiau tai nėra svarbiausias dalykas. Šios rekomendacijos motyvacija kelia didelį susidomėjimą, ir ji slypi tame, kad net jei Rusiją bus galima kažkaip įtikinti dalyvauti kovoje prieš Kiniją, Trampo schema vis tiek atrodys labai prastai ir ilgainiui taps beviltiška dėl to, kad pirmiausia turi būti pastatyta antikiniška darbotvarkė, tačiau iš Džonsono schemos tariamai galima išgauti tam tikrą pozityvią kryptį, tai yra, tam tikrą vienijančią idėją, kuri leis sukurti ne "sąjungą prieš Kiniją", bet tam tikrą "aljansą visų labui".

Teigiama darbotvarkė, be abejo, apima tuščių šūkių rinkinį — "Demokratija", "Laisvė" ir "Žmogaus teisės".

Ypač smagu, kad tokios pozityvios darbotvarkės atsiradimas yra priešpastatomas dabartinei užsienio politikai Vašingtone: "JAV gali priešintis Kinijos vadovaujamam Azijos infrastruktūros investicijų bankui, "Belt and Road" iniciatyvai ir Rusijos tiesiamam dujotiekiui "Nord Stream-2"i, tačiau bus sunku įtikinti kitas šalis padaryti tą patį, nebent jos sugalvos įtikinamų alternatyvų. Vašingtonas negali ką nors įveikti niekuo nepasinaudodamas."

Šio požiūrio problema yra ta, kad mažai tikėtina, kad "Demokratija" ir "Laisvė" su užrašu "Pagaminta JAV" pakeis Rusijos dujas Vokietijai arba Kinijos investicijas Italijai. Čia galėtų dirbti amerikiečių pinigai, tačiau Vašingtonui tokių santykių nereikia nepriklausomai nuo konkretaus būsimojo prezidento vardo: tiek Baidenui, tiek Trampui reikia kolonijų, tačiau mažai tikėtina, kad pavyks grąžinti Europos Sąjungą į šią poziciją, ir nesvarbu, D10 ar G11 formatu, o apie Rusiją neverta net kalbėti.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
šaltasis karas, Kinija
Dar šia tema
Supainiojo NATO su prekyba. Kodėl Rusija nenori grįžti į G7
Politologas: G7 negali išspręsti problemų su kitomis šalimis be Rusijos
JAV įvedė sankcijas Kinijai
Beirutas po sprogimo

"Roskosmos" parodė Beiruto uosto nuotraukas kosmoso prieš ir po sprogimo  

(atnaujinta 13:21 2020.08.06)
Pirmoji nuotrauka padaryta 2019 metų lapkričio 4 dieną. Joje matyti daugybė angarų ir patalpų, esančių šalia vandens

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Korporacija "Roskosmos" paskelbė Beiruto uosto palydovinius vaizdus prieš ir po antradienį įvykusio galingo sprogimo, praneša RIA Novosti.

Pirmoji nuotrauka padaryta 2019 metų lapkričio 4 dieną. Joje matyti daugybė angarų ir patalpų, esančių šalia vandens. Antrasis vaizdas, kurį šiandien nufotografavo Rusijos palydovas "Kanopus-V", rodo tik uosto rajone esančių pastatų, sunaikintų pastatų ir ant jo gulinčio laivo kontūrus.

​Antradienį Libano sostinės Beiruto jūrų uosto rajone įvyko sprogimas. Banga nuo sprogimo sugriovė ir apgadino dešimtis namų, automobilių, pastatų langai sudužo miesto kvartaluose. Naujausiais duomenimis, žuvo 135 žmonės, daugiau kaip penki tūkstančiai buvo sužeista, pranešama, kad daug žmonių dingo.

Galingas sprogimas antradienio vakarą įvyko Beiruto uosto rajone. Sprogimas įsiplieskė dėl 2750 tonų amonio salietros, kuri šešerius metus buvo nesaugiai laikoma sandėlyje.

Dviem savaitėms mieste įvesta nepaprastoji padėtis. Visame Libane paskelbtos trys gedulo dienos.

Tegai:
sprogimas, nuotraukos, Beirutas
Dar šia tema
Nufilmuoti sprogimo Beiruto uoste padariniai
Įvardytos pavojingos medžiagos atmosferoje po sprogimo Beirute