Nerijus Mankus, archyvinė nuotrauka

Aktorius Nerijus Mankus: po Sovietų Sąjungos žlugimo tikėjausi pasilikti Lietuvoje

442
(atnaujinta 17:28 2018.06.27)
"Tikras Bondas!" — pirma mintis, kuri atėjo į galvą, kai mes Maskvoje susitikome su rusų aktoriumi Nerijumi Manku

Sužinoję, kad Maskvoje gyvena ir dirba aktorius, kaip du lašai vandens panašus į 007 agentą, Sputnik Lietuva korespondentas nusprendė jį surasti ir pats įsitikinti. Panašumas su Džeimsu Bondu buvo sukrečiantis.

Atrodė, kad rusiškai Nerijus Mankus kalba su akcentu. Savo tėvo kalbą — lietuvių — aktorius iš tiesų moka, bet rusų kalba taip pat yra gimtoji, o tai, ką supratau kaip akcentą, yra lėtas ir orus kalbėjimas. Juk neatsitiktinumas, kad jis filmuojamas tik kaip sėkmingas ir turtingas vyras, kuris niekur neskuba.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Sputnik / Дмитрий Дубинский
"Tikras Bondas!" — pirma mintis, kuri ateina į galvą, kai pamatai Nerijų Mankų

Tačiau Nerijaus gyvenimas nėra toks ramus. Jis nuolat dingsta atrankose ir filmavimuose, iš kailio neriasi dėl savo trijų vaikų ir sporto, nes fizinė forma yra jo vizitinė kortelė.

Grįžti į Lietuvą nepavyko

Nerijus gimė nedideliame Raseinių miestelyje. Kai buvo antroje klasėje, jo tėvai išsiskyrė, o rusė motina paėmė jį ir jaunesnįjį brolį pas senelę prie Engelso miesto. Iš pradžių Nerijui buvo labai sunku prisitaikyti Rusijoje — jis beveik nekalbėjo rusiškai, bet palaipsniui pritapo.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Photo : Андрей Стор / из архива Нериюса Манкуса
Savo tėvo kalbą — lietuvių kalbą — aktorius iš tiesų moka, bet rusų kalba taip pat yra gimtoji

"Aš nusprendžiau grįžti į Lietuvą, kai baigiau tarnybą Sovietų armijoje. Beje, aš buvau specialiose pajėgose Afrikoje — Etiopijoje tada vyko karas, ir mes padėjome Mengistui Haile Mariamui. Ne, aš nekovojau, bet, kaip Bodrovo herojus filme "Brolis", sėdėjau štabe kaip raštininkas (juokiasi). Aš buvau ryšininkas ten. Bet pusiau teisėtai — mes atvykome į Etiopiją kaip civiliai, nenešiojome jokių ženklų ir netgi pareigūnams neatiduodavome pagarbos, kad iš šalies neįmanoma būtų suprasti, kas yra kas. Pagal dokumentus, mes niekur nebuvome įrašyti — taigi oficialiai aš Afrikoje nebuvau. Kai baigėsi mano tarnyba, supratau, kad baigiasi ir Sovietų Sąjunga. Reikėjo pasirinkti, kur gyventi. Tada įstojau į Lietuvos valstybinės konservatorijos teatro ir kino fakultetą, tikėdamasis likti Lietuvoje", — pasakoja Nerijus Mankus.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Photo : Максим Селин / из архива Нериюса Манкуса
"Aš nusprendžiau grįžti į Lietuvą, kai aš baigiau tarnybą Sovietų armijoje"

Tačiau jis nespėjo baigti aukštosios mokyklos — motinai reikėjo pagalbos, ir ji paprašė savo sūnaus sugrįžti. Teko palikti svajones apie aktoriaus profesiją. Engelse Nerijus baigė milicijos mokyklos koledžą ir pradėjo dirbti saugos tarnyboje. Iš Maskvos į Saratovą vežiodavo kompiuterius, vertingus dokumentus ir pinigus. Atlyginimas buvo geras, tačiau rizika buvo didelė. Vieną kartą trys plėšikai užpuolė jį su draugu — nusikaltėliai žinojo ir inkasatorių maršrutą, ir sumą, kurią jie turėjo.

"Mes buvome šaudomi tiksliąja šio žodžio prasme. Iki šiol stebiuosi, kaip likau gyvas. Aš buvau sužeistas, bet likau sąmoningas, nepasidaviau, neatidaviau pinigų krepšių, tada vienas iš banditų pradėjo mušti mano galvą pistoleto rankena, kol aš netekau sąmonės… Gydytojai nelengvai ištraukė mane iš ano pasaulio", — prisimena Nerijus.

Nuo "vyro valandai" iki modelio

"Kartą nuvažiavau pas tėvą į Vilnių, grįždamas traukinyje Vilnius-Maskva susipažinau su moterimi, įsimylėjau. Išvažiavau pas save, į Saratovą, bet mes ir toliau su ja bendravome, ir po metų ji įtikino mane persikelti į Maskvą. Aš pradėjau kurti didžiulius planus, bet kai aš pasinėriau į didmiesčio gyvenimą, supratau, kad čia niekam nereikalingas… Įsidarbinau dideliame verslo centre apsaugininku, bet po trejų metų, be paaiškinimo, mane atleido. Buvau kryžkelėje: 38 metai, profesijos neturiu, ką daryti? Ir tada aš nuėjau dirbti kaip "vyras valandai" — gerai, kad turiu rankas", — sako Nerijus.

Būsimas aktorius ir modelis remontavo baldus, santechniką, kabindavo šviestuvus. Viena pažįstama įtikino sukurti portfelį, nunešti nuotraukas į modelių agentūras.

"Sakė, pabandykime, nieko neprarasi. Padovanojo fotosesiją pas pradedantį fotografą. Aš ten kažką vaidinau: tai su taure, tai su cigaru. Kelios agentūros mane nustebino ir paėmė nuotraukas", — sako Mankus.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Sputnik / Дмитрий Дубинский
Studijavo teatre-mokykloje "AkteM".

"Ir štai aš esu objekte — prisuku grindjuostes, gręžiu skyles, o man skambina iš agentūros ir siūlo ateiti į atranką. Paaiškinau šeimininkei, kodėl man teko eiti, ji suprato. Tada prasidėjo filmavimas. O man kaskart rankos sužalotos, po nagais cementas,  plaukai dulkėse, maišas su perforatoriumi. Todėl kai tik honorarų už reklamą suma pradėjo viršyti mano atlyginimą kaip "vyro valandai", aš pasirinkau modelių verslą", — pasakojo Nerijus.

Tuo metu Nerijus suprato, kad jis ne veltui mokėsi Vilniuje aktorystės — jam pravertė įgūdžiai modeliavimo versle. Tačiau jis vis tiek nuėjo į aktorių kursus teatre-mokykloje "AkteM".

"Mes vaidiname spektakliuose, pasirodome prekybininko Nosovo dvaro scenoje. Mano pirmas geras vaidmuo, dėka "AkteM", — ponas Smitas Eugenio Ionesco "Plika dainininkė" pjesėje. Autorius — absurdo klasikas, kai aš perskaičiau scenarijų, supratau, kad nieko nesuprantu. Kaip tai vaidinti? Bet mes turime labai gerą režisierių Andrejų Drozdiną, ir jis padėjo man išsiaiškinti. Antrasis mano spektaklis buvo Haroldas Pinteras "Meilužis", trečias — "Central Park West" pagal Woody Allen. Pastarieji du spektakliai rodomi iki šiol", — sako Mankus.

Po "ActeM" Nerijus pradėjo studijuoti Ščukino mokykloje, taip jis sugebėjo įgyvendinti savo svajonę apie aktoriaus diplomą.

Belaukdamas aukščiausios laimės valandos

Šiandien Nerijus Mankus yra populiarus aktorius, tačiau geriausiai žinomas iš reklamos ir muzikinių vaizdo įrašų. 

"Norėčiau filmuotis kine, tačiau dar nėra rimtų vaidmenų. Vaidinau keliuose televizijos serialuose ir autoriniame filme, tačiau vaidmenys buvo epizodiniai ir tokio paties tipo — aš arba herojus-meilužis, arba neištikimas vyras, arba Amerikos šnipas ir būtinai viskas man blogai baigiasi (juokiasi). Taip, jei apsivelku kostiumą arba smokingą, man iš karto pradeda sakyti: "Tu esi trikras Bondas, tu turi jį vaidinti, važiuok pavergti Holivudo!" Žinoma, aš turėčiau, bet ar įžvelgtų mane režisieriai. Aš netikiu, kad mūsų aktorių Holivude laukia karjera. Jei jie ten vaidina, tai tik piktadarius", — įsitikinęs Nerijus.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Photo : Антон Соколов / из архива Нериюса Манкуса
"Aš netikiu, kad mūsų aktorių Holivude laukia karjera"

Mankus dažnai nuvažiuoja į Lietuvą — pas tėvą ir gausią jo giminę. Tiesa, ilgam išvykti iš Maskvos Nerijus jau seniai negali: kalti dažni filmavimai ir atrankos. Kol aktorius laukia savo sėkmės valandos, mokosi epizoduose — filmuose, reklamoje ir klipuose.

"Aš kadaise filmavausi reklamoje: smokingas "a la" Džeimsas Bondas, turėjau atsitrenkti į stiklą, kuris susiskaidė į mažas duženas. Tiesą sakant, didelė ekrano vitrina buvo padalinta į mažus fragmentus, kurie turėjo subyrėti, vos prisilietus prie jų. Atrodo, kad viskas yra paprasta, tačiau pirmą kartą man nepavyko — kaskadininkai per anksti ištraukė mane. Išėjo iš antro karto, bet visas smokingas buvo supjaustytas stiklo šukių ir susižalojau kojas. Aš net nežinau, kaip mano veidas nenukentėjo. Nors, tiesą sakant, man patiko atlikti šį triuką. Dėl tokių akimirkų ir noriu dirbti", — sakė Nerijus Mankus.

442
Tegai:
filmai, modelis, aktorius, kultūra, Nerijus Mankus, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Aktorius Sergejus Puskepalis: vaikystę praleidau Lietuvoje
Aktorė Ieva Andrejevaitė: mano namai ten, kur mano batai
Severija Janušauskaitė: Lietuvoje valstybės ir kultūros santykiai — tragiški
Ingeborga Dapkūnaitė: artimieji už "Matildą" nebarė
JAV, Pentagonas

"Gebės numušti rusiškas raketas": JAV buvo anonsuotas naujas perėmėjas

(atnaujinta 10:22 2021.04.10)
Amerikiečiai pradėjo eilinį priešraketinės gynybos sistemos, apimančios žemyninę šalies dalį, modernizavimo etapą

Kovo pabaigoje Pentagonas išrinko "Lockheed Martin" ir "Northrop Grumman" koncernus, kad sukurtų naujos kartos perėmėją (Next-Generation Interceptor — NGI). Institucijoje tikina, kad priešpriešiniame kurse jis gebės numušti naujas Rusijos ir Kinijos raketas. RIA Novosti medžiagoje rašo autorius Andrejus Kocas.

Prieš "Avangard"

Tikimasi, kad perspektyvios priešraketinė gynyba pradės kovos pareigas 2020-ųjų viduryje ir galiausiai taps Amerikos priešraketinės gynybos sistemos šerdimi. Pentagonas nusprendė persiginkluoti abejojant, ar jų parėmėjai paėjgus sulaikyti naujas Rusijos ir Kinijos tarpžemyninės balistinės raketas. Pirmiausia kalbama apie skrydžio maršo atkarpą (Ground-Based Midcourse Defense — GMD).

NGI programa startavo praėjusių metų balandį, kai JAV priešraketinės gynybos agentūra (MDA) kreipėsi į pramonės atstovus su prašymu dėl būsimo perėmėjo projekto variantų. Naujos priešraketinės gynybos sukūrimui skirta 5,9 mlrd. dolerių ir penkerius metus. Kartu su "Lockheed Martin" ir "Northrop Grumman" konkurse dalyvavo ir GMD priešraketinės gynybos gamintojas "Boeing", tačiau jo pasiūlymai Pentagono nesudomino.

"Atsižvelgiant į dvi įmones, dalyvaujančias projekte, priešraketinės gynybos agentūra gaus daug naudos, — sakė MDA direktorius viceadmirolas Džonas Hillas. — Kai ji bus priimta, ji taps pagrindu JAV priešraketinės gynybos sistemai 2030-aisiais ir vėliau. Mes tikimės, kad jos pajėgumų pakaks atremti viską, ką potencialūs priešininkai gali į mus mesti".

Perspektyvi priešraketinė priemonė ir jos taktinės bei techninės savybės — kol kas tai didelė paslaptis. Vis dėlto Pentagonas ne kartą pabrėžė, kad JAV priešraketinė gynybos sistema turi sugebėti perimti moderniausias kovines galvutes, įskaitant hipergarsines. Ko gero, NGI bus "paaštrinta" pirmiausia prieš naujausias Rusijos raketų sistemas "Avangard".

Neaišku, kaip tiksliai amerikiečiai ketina perimti manevruojančią kovinę galvutę. Pagrindinis skirtumas tarp priešraketinės gynybos sistemos ir zenitinės yra tas, kad ji nukreipiama į tašką, kuriame po tam tikro laiko pasirodys priešo taikinys. Kadangi kovinio vieneto "Avangard" trajektorija yra labai nenuspėjama, už Atlanto esantys konstruotojai turės sugalvoti ką nors labai nekasdieniško.

Naujoji priešraketinė gynyba

Šiandien pagrindinis JAV nacionalinės priešraketinės gynybos sistemos komponentas — apie 60 antžeminių GMD raketų, dislokuotų Aliaskoje ir Kalifornijoje. Jos sugeba perimti balistinius taikinius maršo trajektorijos ruože. Taikinį paskiria išankstinio perspėjimo ir sekimo radaro sistema, raketų ir jų galvučių įveikimas — susidūrimo kursuose. Kovos galvutė kinetinė, sunaikinanti taikinį susidūrusi kaktomuša. Tačiau perėmėjų bandymai atskleidė jų žemą efektyvumą — numušė tik pusę mokomųjų raketų.

Naikintuvas Su-37, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Федоренко

Amerikiečiai ne kartą bandė tobulinti kontinentinės priešraketinės gynybos sistemą. Dirbo ties galimybe priešraketinėse raketose įrengti daugiafunkcę žudymo mašiną (Multi-Object Kill Vehicle — MOKV). Testai parodė, kad naujovė nėra perspektyvi. Praėjusio dešimtmečio viduryje buvo pradėta programa "Redesigned Kill Vehicle" (RKV), skirta sukurti naują kovinę dalį, kuri pakeistų esamus kinetinius už atmosferinius perėmėjus. Tam skyrė 5,8 milijardo dolerių. Koncernai "Raytheon", "Boeing" ir "Lockheed Martin" turėjo baigti plėtrą iki 2025 metų, tačiau 2020 metų rugpjūčio mėnesį priešraketinės gynybos sistemų agentūra sutartį nutraukė. Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais, priežastis — "konstruktyvios gaminio problemos".

Būtent tada Pentagonas paskelbė, kad daugiau nebeinvestuoti į GMD platformos modernizavimą, reikalingas iš esmės naujas perėmėjas. Kol nebus priimta perspektyvi technologija, Vašingtonas ketina sustiprinti žemyninės JAV priešraketinę gynybą kitų jėgų ir priemonių sąskaita.

Viskas gynybai

Visų pirma kalbama apie laivus, turinčius "Aegis" kovos informacijos ir valdymo sistemą, ir priešraketinę šeimyną "Standard". Dauguma šių vimpelų dabar veikia Ramiajame vandenyne. Atnaujintos daugiasluoksnės priešraketinės gynybos sistemos koncepcijoje daroma prielaida, kad kai kurie "Arlie Burke" eskadriniai minininkai ir "Ticonderoga" kreiseriai nuolat budės prie Amerikos krantų.

Problema ta, kad priešraketinė šeimyna "Standard" yra sukurta sunaikinti trumpojo ir vidutinio nuotolio raketas ir iš tikrųjų negali perimti tarpžemyninių balistinių taikinių. Priešraketinės gynybos agentūra pažymi, kad naujos koncepcijos sėkmė daugiausia priklauso nuo naujausios modifikacijos Standard SM-3 Block IIA perėmėjo bandymų. Pernai jis Havajų salose numušė taikinį, imituojantį TBR kovos galvutę.

Be to, MDA neatmeta "Aegis" antžeminio varianto — "Aegis Ashore" — dislokavimo JAV, ypač Havajuose. Tokių kompleksų elementus, priminsime, amerikiečiai dislokavo Lenkijoje ir Rumunijoje. Norėjo ir Japonijoje, tačiau Tokijas atsisakė.

Dar vienas nacionalinės priešraketinės gynybos sistemos sluoksnis bus antžeminės trumpojo nuotolio priešraketinės sistemos THAAD, dislokuotos visų pirma Pietų Korėjoje ir Guame. Šiems ginklams atnaujinti agentūra praėjusiais metais paprašė 273 mln. Daroma prielaida, kad THAAD paskutinėje trajektorijos fazėje numuš raketines galvutes. Kiek šių kompleksų prireiks Jungtinių Amerikos Valstijų pridengimui, nepranešama.

Amerikiečiai dar tik pradeda kurti naują priešraketinės gynybos sistemą, tuo tarpu Rusijoje šią darbai vyksta pilnu pajėgumu. Lapkritį Gynybos ministerija dar kartą sėkmingai išbandė perspektyvią raketą A-235 "Nudol" Sary-Šagan bandymų poligone Kazachstane. Skirtingai nuo dabartinės A-135 sistemos, kuri pridengia Maskvą ir Centrinį pramonės regioną, "Nudol" — mobili. Tai yra, ją bus galima dislokuoti bet kurioje šalies vietoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Rusija, priešraketinės gynybos sistema, JAV
Lietuvos kariškiai

Patriotizmo neužtenka. Vaikus Lietuvoje norima paversti "kariais-didvyriais" 

(atnaujinta 23:55 2021.04.10)
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas rūpinasi Lietuvos jaunimo morale ir kovos dvasia. Žengdamas koja kojon, jis pasiūlė sukurti žaidimą vaikams, kuriame visi jausis "kariais-didvyriais" nugalėdami priešus

Praėjusią vasarą artimiausi Baltijos šalių partneriai ES ir NATO — lenkai — nusprendė pasidomėti lietuvių, latvių ir estų pasirengimu kovoti su Rusija vardan NATO interesų. Jie sako, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos vyriausybės reguliariai deklaruoja savo ištikimybę aljanso konfrontacijos su Maskva eigai ir savo piliečių pasirengimą paimti M-16 šautuvus ir dalyvauti militarizuojant rytinį flangą. Bet kaip yra realybėje?

Lenkijos rinkos ir socialinių tyrimų instituto kartu su gynybos informacijos portalu "Defense24.pl" atliktos apklausos rezultatai sukrėtė sociologus ir Šiaurės Atlanto aljanso generolus. Paaiškėjo, kad 60 procentų lietuvių, 44 procentai latvių ir 43 procentai estų, kilus karui su "rytine kaimyne", pirmiausia bandys užtikrinti savo artimųjų saugumą. Bet tik 17 procentų Lietuvos gyventojų, 16 procentų Latvijos ir 24 procentus Estijos gyventojų kariautų su Rusija su kulkosvaidžiu rankose.

Dabar aišku, kodėl per vadovavimo ir štabo pratybas NATO generolai Europoje atvirai pareiškia, kad ginkluoto konflikto atveju Rusijos tankai per kelias valandas nesustos nuo Baltarusijos iki Kaliningrado ir paskutiniai galimo pasipriešinimo taškai. Lietuvos, Latvijos ir Estijos kariuomenės bus sutramdytos per dvi–tris dienas.

Lietuvoje tada sakė, kad "eisime į miškus ir, kaip ir mūsų "didvyriški protėviai", vykdysime partizaninį karą su "okupantais".

Pažymėtina, kad panaši lenkų jaunimo apklausa Lietuvoje buvo atlikta prie ankstesnės liberaliųjų konservatorių vyriausybės (2008–2012 metais) tiesiog po įvykių Pietų Osetijoje ir Abchazijoje 2008 metų rugpjūčio 8 dieną. Ir tada daugiau nei 60 procentų jaunų lietuvių teigė, kad neketina imti ginklo, "jei Rusija puls".

Pasirodo, kad daugiau nei dešimt metų lietuvių propaganda "Rusai puola" buvo veltui? "Kaip taip?" — piktinosi uolus rusofobas ir karštas "patriotas" Laurynas Kasčiūnas. Jis sakosi įsigilinęs į šią problemą ir radęs ryškią spragą patriotiniame jaunimo ugdyme. Pasirodo, kad dalykas "Nacionalinis saugumas ir gynyba" įvedamas tik 38 iš tūkstančio šalies mokyklų. Ir tai neprivalomai!

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

O būtina, kad kiekvieną dieną kiekvienoje iš 9–11 klasių būtų pamoka, kurioje mokytojai kalbėtų apie didvyrišką Lietuvos karių praeitį. O įvairaus amžiaus moksleiviams taip pat reikėtų sukurti kompiuterinį žaidimą, kuriame, matyt, visi pasidabins šarvais, paims kardą ir kovos su "barbarų" ordomis iš rytų.

Kitame žaidimo lygmenyje, kaip suprantu, 1941 metų modelio vokiečių "Schmeiser" turėtų pasirodyti Lietuvos "kario-didvyrio" rankose, o ant rankos — tvarstis su užrašu "policininkas". O bonusinius taškus šiame žaidime, matyt, galima uždirbti už barbarus, suvertus ant ieties, už Panerių miške sušaudytus žydus ir namuose su savo vaikais sudegintus komunistus. O aukščiausiame lygmenyje — daugeliui didvyrių — už susprogdintą Baltarusijos atominę elektrinę.

Na, jei patriotiškai nusiteikusį žaidėją staiga užmuša T-34 šūvis, arba apsukrus NKVD pareigūnas prieina prie jo iš nugaros ir iš revolverio šauna į nugarą, tada neverta nusiminti — jam bus pastatytas auksinis paminklas, vardas įamžintas marmure ir auksinėmis raidėmis užrašytas virtualioje Lietuvos istorijoje. Auksas — už tūkstančius nužudytų žydų ir bolševikų. O jei mažiau — tada sidabras.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
vaikai, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), Laurynas Kasčiūnas

Kiek kainuoja cigaretės Lietuvoje ir kitose buvusios TSRS šalyse

(atnaujinta 19:53 2021.04.06)
„Sputnik Lietuva“ sužinojo, kiek kainuoja cigaretės buvusios TSRS šalyse. Kaina nurodoma JAV doleriais už 1 žinomo prekės ženklo tabako pakuotę.
Kiek kainuoja cigaretės Lietuvoje ir kitose buvusios TSRS šalyse
© Sputnik

Nepaisant to, kad viskas yra žinoma apie rūkymo žalą, 2020 metų duomenimis, pasaulyje yra daugiau nei 1,3 milijardo rūkančių suaugusiųjų, iš kurių 31 % yra vyrai ir 10 % yra moterys.

Tegai:
TSRS, Lietuva, tabakas