Nerijus Mankus, archyvinė nuotrauka

Aktorius Nerijus Mankus: po Sovietų Sąjungos žlugimo tikėjausi pasilikti Lietuvoje

408
(atnaujinta 17:28 2018.06.27)
"Tikras Bondas!" — pirma mintis, kuri atėjo į galvą, kai mes Maskvoje susitikome su rusų aktoriumi Nerijumi Manku

Sužinoję, kad Maskvoje gyvena ir dirba aktorius, kaip du lašai vandens panašus į 007 agentą, Sputnik Lietuva korespondentas nusprendė jį surasti ir pats įsitikinti. Panašumas su Džeimsu Bondu buvo sukrečiantis.

Atrodė, kad rusiškai Nerijus Mankus kalba su akcentu. Savo tėvo kalbą — lietuvių — aktorius iš tiesų moka, bet rusų kalba taip pat yra gimtoji, o tai, ką supratau kaip akcentą, yra lėtas ir orus kalbėjimas. Juk neatsitiktinumas, kad jis filmuojamas tik kaip sėkmingas ir turtingas vyras, kuris niekur neskuba.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Sputnik / Дмитрий Дубинский
"Tikras Bondas!" — pirma mintis, kuri ateina į galvą, kai pamatai Nerijų Mankų

Tačiau Nerijaus gyvenimas nėra toks ramus. Jis nuolat dingsta atrankose ir filmavimuose, iš kailio neriasi dėl savo trijų vaikų ir sporto, nes fizinė forma yra jo vizitinė kortelė.

Grįžti į Lietuvą nepavyko

Nerijus gimė nedideliame Raseinių miestelyje. Kai buvo antroje klasėje, jo tėvai išsiskyrė, o rusė motina paėmė jį ir jaunesnįjį brolį pas senelę prie Engelso miesto. Iš pradžių Nerijui buvo labai sunku prisitaikyti Rusijoje — jis beveik nekalbėjo rusiškai, bet palaipsniui pritapo.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Photo : Андрей Стор / из архива Нериюса Манкуса
Savo tėvo kalbą — lietuvių kalbą — aktorius iš tiesų moka, bet rusų kalba taip pat yra gimtoji

"Aš nusprendžiau grįžti į Lietuvą, kai baigiau tarnybą Sovietų armijoje. Beje, aš buvau specialiose pajėgose Afrikoje — Etiopijoje tada vyko karas, ir mes padėjome Mengistui Haile Mariamui. Ne, aš nekovojau, bet, kaip Bodrovo herojus filme "Brolis", sėdėjau štabe kaip raštininkas (juokiasi). Aš buvau ryšininkas ten. Bet pusiau teisėtai — mes atvykome į Etiopiją kaip civiliai, nenešiojome jokių ženklų ir netgi pareigūnams neatiduodavome pagarbos, kad iš šalies neįmanoma būtų suprasti, kas yra kas. Pagal dokumentus, mes niekur nebuvome įrašyti — taigi oficialiai aš Afrikoje nebuvau. Kai baigėsi mano tarnyba, supratau, kad baigiasi ir Sovietų Sąjunga. Reikėjo pasirinkti, kur gyventi. Tada įstojau į Lietuvos valstybinės konservatorijos teatro ir kino fakultetą, tikėdamasis likti Lietuvoje", — pasakoja Nerijus Mankus.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Photo : Максим Селин / из архива Нериюса Манкуса
"Aš nusprendžiau grįžti į Lietuvą, kai aš baigiau tarnybą Sovietų armijoje"

Tačiau jis nespėjo baigti aukštosios mokyklos — motinai reikėjo pagalbos, ir ji paprašė savo sūnaus sugrįžti. Teko palikti svajones apie aktoriaus profesiją. Engelse Nerijus baigė milicijos mokyklos koledžą ir pradėjo dirbti saugos tarnyboje. Iš Maskvos į Saratovą vežiodavo kompiuterius, vertingus dokumentus ir pinigus. Atlyginimas buvo geras, tačiau rizika buvo didelė. Vieną kartą trys plėšikai užpuolė jį su draugu — nusikaltėliai žinojo ir inkasatorių maršrutą, ir sumą, kurią jie turėjo.

"Mes buvome šaudomi tiksliąja šio žodžio prasme. Iki šiol stebiuosi, kaip likau gyvas. Aš buvau sužeistas, bet likau sąmoningas, nepasidaviau, neatidaviau pinigų krepšių, tada vienas iš banditų pradėjo mušti mano galvą pistoleto rankena, kol aš netekau sąmonės… Gydytojai nelengvai ištraukė mane iš ano pasaulio", — prisimena Nerijus.

Nuo "vyro valandai" iki modelio

"Kartą nuvažiavau pas tėvą į Vilnių, grįždamas traukinyje Vilnius-Maskva susipažinau su moterimi, įsimylėjau. Išvažiavau pas save, į Saratovą, bet mes ir toliau su ja bendravome, ir po metų ji įtikino mane persikelti į Maskvą. Aš pradėjau kurti didžiulius planus, bet kai aš pasinėriau į didmiesčio gyvenimą, supratau, kad čia niekam nereikalingas… Įsidarbinau dideliame verslo centre apsaugininku, bet po trejų metų, be paaiškinimo, mane atleido. Buvau kryžkelėje: 38 metai, profesijos neturiu, ką daryti? Ir tada aš nuėjau dirbti kaip "vyras valandai" — gerai, kad turiu rankas", — sako Nerijus.

Būsimas aktorius ir modelis remontavo baldus, santechniką, kabindavo šviestuvus. Viena pažįstama įtikino sukurti portfelį, nunešti nuotraukas į modelių agentūras.

"Sakė, pabandykime, nieko neprarasi. Padovanojo fotosesiją pas pradedantį fotografą. Aš ten kažką vaidinau: tai su taure, tai su cigaru. Kelios agentūros mane nustebino ir paėmė nuotraukas", — sako Mankus.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Sputnik / Дмитрий Дубинский
Studijavo teatre-mokykloje "AkteM".

"Ir štai aš esu objekte — prisuku grindjuostes, gręžiu skyles, o man skambina iš agentūros ir siūlo ateiti į atranką. Paaiškinau šeimininkei, kodėl man teko eiti, ji suprato. Tada prasidėjo filmavimas. O man kaskart rankos sužalotos, po nagais cementas,  plaukai dulkėse, maišas su perforatoriumi. Todėl kai tik honorarų už reklamą suma pradėjo viršyti mano atlyginimą kaip "vyro valandai", aš pasirinkau modelių verslą", — pasakojo Nerijus.

Tuo metu Nerijus suprato, kad jis ne veltui mokėsi Vilniuje aktorystės — jam pravertė įgūdžiai modeliavimo versle. Tačiau jis vis tiek nuėjo į aktorių kursus teatre-mokykloje "AkteM".

"Mes vaidiname spektakliuose, pasirodome prekybininko Nosovo dvaro scenoje. Mano pirmas geras vaidmuo, dėka "AkteM", — ponas Smitas Eugenio Ionesco "Plika dainininkė" pjesėje. Autorius — absurdo klasikas, kai aš perskaičiau scenarijų, supratau, kad nieko nesuprantu. Kaip tai vaidinti? Bet mes turime labai gerą režisierių Andrejų Drozdiną, ir jis padėjo man išsiaiškinti. Antrasis mano spektaklis buvo Haroldas Pinteras "Meilužis", trečias — "Central Park West" pagal Woody Allen. Pastarieji du spektakliai rodomi iki šiol", — sako Mankus.

Po "ActeM" Nerijus pradėjo studijuoti Ščukino mokykloje, taip jis sugebėjo įgyvendinti savo svajonę apie aktoriaus diplomą.

Belaukdamas aukščiausios laimės valandos

Šiandien Nerijus Mankus yra populiarus aktorius, tačiau geriausiai žinomas iš reklamos ir muzikinių vaizdo įrašų. 

"Norėčiau filmuotis kine, tačiau dar nėra rimtų vaidmenų. Vaidinau keliuose televizijos serialuose ir autoriniame filme, tačiau vaidmenys buvo epizodiniai ir tokio paties tipo — aš arba herojus-meilužis, arba neištikimas vyras, arba Amerikos šnipas ir būtinai viskas man blogai baigiasi (juokiasi). Taip, jei apsivelku kostiumą arba smokingą, man iš karto pradeda sakyti: "Tu esi trikras Bondas, tu turi jį vaidinti, važiuok pavergti Holivudo!" Žinoma, aš turėčiau, bet ar įžvelgtų mane režisieriai. Aš netikiu, kad mūsų aktorių Holivude laukia karjera. Jei jie ten vaidina, tai tik piktadarius", — įsitikinęs Nerijus.

Актер и модель Нериюс Манкус
© Photo : Антон Соколов / из архива Нериюса Манкуса
"Aš netikiu, kad mūsų aktorių Holivude laukia karjera"

Mankus dažnai nuvažiuoja į Lietuvą — pas tėvą ir gausią jo giminę. Tiesa, ilgam išvykti iš Maskvos Nerijus jau seniai negali: kalti dažni filmavimai ir atrankos. Kol aktorius laukia savo sėkmės valandos, mokosi epizoduose — filmuose, reklamoje ir klipuose.

"Aš kadaise filmavausi reklamoje: smokingas "a la" Džeimsas Bondas, turėjau atsitrenkti į stiklą, kuris susiskaidė į mažas duženas. Tiesą sakant, didelė ekrano vitrina buvo padalinta į mažus fragmentus, kurie turėjo subyrėti, vos prisilietus prie jų. Atrodo, kad viskas yra paprasta, tačiau pirmą kartą man nepavyko — kaskadininkai per anksti ištraukė mane. Išėjo iš antro karto, bet visas smokingas buvo supjaustytas stiklo šukių ir susižalojau kojas. Aš net nežinau, kaip mano veidas nenukentėjo. Nors, tiesą sakant, man patiko atlikti šį triuką. Dėl tokių akimirkų ir noriu dirbti", — sakė Nerijus Mankus.

408
Tegai:
filmai, modelis, aktorius, kultūra, Nerijus Mankus, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Aktorius Sergejus Puskepalis: vaikystę praleidau Lietuvoje
Aktorė Ieva Andrejevaitė: mano namai ten, kur mano batai
Severija Janušauskaitė: Lietuvoje valstybės ir kultūros santykiai — tragiški
Ingeborga Dapkūnaitė: artimieji už "Matildą" nebarė
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Galių patikrinimas. Ar valdantieji verčia Nausėdą "grąžinti skolas"?

(atnaujinta 15:40 2020.11.25)
Vyriausybės formavimas būna sklandus arba ne. Sunku prisiminti, kad kada nors būtų buvę sklandu. Be intrigų, be užkulisinių žaidimų. Be spaudimo ir net šantažo

Seimo rinkimus laimėjus konservatoriams ir liberalams prezidentūroje turėta lūkesčių. Lūkesčių dėl naujos politinės kultūros. Kad nesuderinus kandidatų į ministrus, pavardės viešai nebus skelbiamos.

Panašu, kad derinimas tarp Seimo daugumos ir prezidento Gitano Nausėdos nevyko. Žiniasklaida galimų ministrų pavardes paskelbė dar iki susitikimų sų prezidento patarėjais.

Maža to, Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministrų kandidatūros — ryškūs konservatorių kadrai — demonstruoja, kad bus siekiama iš prezidentūros perimti įtaką gynybos ir užsienio politikoje.

Siūlomas ministrų kabinetas partinis. Su viena išimtimi — Sveikatos apsaugos ministerija. Tačiau ir šiuo atveju užprogramuota kolizija. Pretendentas į ministrus — buvęs Valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

Dar visai neseniai Dulkiui Jo Ekscelencija nepasiūlė šias pareigas eiti antrą kadenciją. Buvusį aukščiausios audito institucijos vadovą, ekonomistą, socialinių mokslų daktarą Jo Ekscelencija tuomet užbrokavo.

Dabar Arūnas Dulkys naujojo Seimo daugumos ir ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės siūlomas į Sveikatos apsaugos ministrus.

Stiprios politinės organizacijos turi savo kandidatus į ministrus iš savo šešėlinės vyriausybės. Joms nereikia pagalbos iš šalies. Šį kartą prireikė.

Lietuvos prezidentai tradiciškai siekia, kad dalis ministrų būtų nepartiniai. Gal ponas Dulkys ir bus tokios tradicijos detalė. O gal su pono Dulkio persona norima prezidentūrai nurodyti jos vietą šioje naujoje politinėje dėlionėje?

Bus pralaimėtojų.

Jei prezidentūra patvirtintins visas pavardes, tai reikš, kad ji tiesiog atliks ritualinį-protokolinį vaidmenį. Seimo dauguma to norėtų. Tai gali liūdyti ir konservatorius aptarnaujančio žurnalistinio personalo veiksmai.

Nors Lietuvos prezidento rinkimų kampanija ir baigėsi daugiau nei prieš pusantrų metų. Juk galima aktualizuoti — vyriausybė formuojama.

Neatsitiktinai šiomis dienomis socialiniuose tinkluose bei žiniasklaidoje skelbiama kas Gitanui Nausėdai padėjo prezidentu tapti.

Tai "naujas" Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės žurnalistinis tyrimas apie tai, kaip Gitanas Nausėda tapo prezidentu. Kad per rinkimus jam padėjo "nematomas rėmėjas", susijęs su Lietuvos verslo konfederacija.

 

Sąmokslų teorijų standartas – ieškokit “nematomo rėmėjo” 1
Screenshot
Sąmokslų teorijų standartas — ieškokit "nematomo rėmėjo"

Autoriai auditorijoms šiuo "nauju" tyrimu bando sukelti abejones dėl Nausėdos rinkiminės kampanijos finansavimo. Jos skaidrumo ir legalumo.  Pancerovas ir  Davidonytė tyrime bando atskleisti kokiu būdu Jo Ekscelencija sugebėjo išleisti dvigubai mažiau pinigų už savo varžovus.

Autoriai teigia, kad "nematomas rėmėjas", tai viešųjų ryšių agentūros "Idea prima" vadovas ir savininkas Paulius Tamulionis. Pono Tamulionio konsultacijas žurnalistai tyrėjai įvertino 100 000 eurų. O štai "Idea prima" buvo sumokėta 10 kartų mažiau.

Be to, pasak autorių,  "Idea prima" yra glaudžiai susijusi su Lietuvos verslo konfederacija. Nes ši agentūra net dešimtmetį yra šios konfederacijos narė. Be to, ilgą laiką, taip pat ir per prezidento rinkimus, agentūra turėjo sutartį ir su konfederacija. Teikė jai paslaugas. Juos siejo ir finansiniai ryšiai. Įtarumo šešėlis mestas.

Pancerovas ir  Davidonytė savo žurnalistiniame tyrime teigia, kad Lietuvos verslo konfederacija viešai rėmė Nausėdą prezidento rinkimuose. Jų manymų pasitaikė netgi tokių atvejų, kai tokia parama kėlė abejonių dėl teisėtumo. Kam kėlė? Kokios pasekmės? Žurnalistinio tyrimo autoriai neatsako. Ne toks tikslas.

Pancerovas ir  Davidonytė  primena auditorijoms, kad prieš pat prezidento rinkimus, 2019-ųjų vasarį, kandidatas Nausėda susitiko su tuomečiu Lietuvos kariuomenės vadu Jonu Vytautu Žuku, vėliau tapusiu prezidento patarėju. Primena, kad tame susitikime dalyvavo ir jį suorganizavo tuometinis Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas, įtakingas lobistas Valdas Sutkus.

"Po metų Sutkus buvo sulaikytas Specialiųjų tyrimų tarnybos dėl įtarimų korupcija", — taip savo tyrime dėlioja akcentus  Pancerovas ir  Davidonytė.

Pancerovas ir  Davidonytė Jo Escelencijai inkriminuoja "skolos grąžinimą" Lietuvos verslo konfederacijai.

Tyrimo autoriai teigia, kad "2020-ųjų pradžioje Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Sutkus išplatino pranešimą, kuriame viešai sukritikavo Seimo priimtą Civilinio turto konfiskavimo įstatymą, ir prašė prezidento Nausėdos vetuoti šį verslininkams nenaudingą įstatymą".

Ir todėl "po savaitės Nausėda vetavo Civilinio turto konfiskavimo įstatymą", — pasidalino savo įžvalgomis   Pancerovas ir  Davidonytė.

Šis "naujas" tyrimas apie "nematomą rėmėją" akivaizdi užuomina prezidentui Nausėdai. Apie Jo Ekscelencijos reputacijos trapumą. Užuomina sutampa su naujos vyriausybės formavimu. Tai galių patikrinimas ir pasitikrinimas.

Neatsitiktinai šis tyrimas publikuotas ir per Laisvės TV kanalą, kurio savininkas, strategas ir moderatorius yra Andrius Tapinas. Andrius Tapinas Jo ekscelencijos atžvilgiu pasisako dar atviriau. Ponas Tapinas perduoda žinutę į Daukanto aikštę.

Andrius Tapinas: "Pirma reakcija į potencialius Šimonytės ministrus. Geriausias variantas ir didžiausias iššūkis Aukštam ir Gražiam: Arūnas Dulkys kaip sveikatos apsaugos ministras…".

Andrius Tapinas: "Bus labai įdomu pamatyti, ar prezidentui užteks kiaušinių atmesti tokio lygio technokrato kandidatūrą…".

 

Arūnas Dulkys - iššūkis Aukštam ir Gražiam 2
Screenshot
Arūnas Dulkys — iššūkis Aukštam ir Gražiam

Visuomenės veikėjas Tapinas šį "naują" tyrimą  taip pat aktyviai propaguoja ir socialiniame tinkle Facebook. Akcentuodamas, o gal ir pagrūmodamas, kad rankraščiai nedega.

 

Rankraščiai nedega 3
Screenshot
Rankraščiai nedega

Dėl įspūdžio tam tikri kandidatai į ministrus, kuriuos viešai paskelbė prieš suderinimą su prezidentu, bus "sudeginti".

Prezidentas negali blokuoti ministrų bet kaip. Turi būti remiamasi į konstitucinius argumentus, skaidrumą, tinkamumą pareigoms, atitinkamą išsilavinimą ir t.t.

Tačiau Jo Ekscelencija jau gavo užuominų.

Šis Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės "naujas" žurnalistinis tyrimas — sąmokslo teorijų standartas. Iš pradžių ministrų kandidatūros pakišamos žiniasklaidai. Tik po to pateikiamos prezidentūrai. O dar pakeliui viešumoje sukeliamos abejonės paties prezidento Gitano Nausėdos reputacija. Kad būtų supratingesnis ir pasirinktų jau parinktus ministrus.

Tokie Lietuvos politinės kultūros standartai. Nors personažai ir nauji — žaidimas senas ir ne kartą išbandytas.  

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
konservatoriai, Gitanas Nausėda, valdžia, Seimas
Džo Baidenas, archyvinė nuotrauka

Baidenas pavers JAV Europos marionete

(atnaujinta 11:50 2020.11.25)
ES, atstovaujama Europos Tarybos vadovo Šarlio Mišelio, pasiūlė Džo Baidenui atkurti "tvirtą transatlantinį aljansą". Jei jis pateks į Baltuosius rūmus (o sprendžiant iš įvykių raidos, tai tampa neišvengiamu įvykiu), šis noras visiškai realiai gali išsipildyti

Tikėtina JAV valstybės sekretoriaus kandidatūra Antonio Blinkeno, kuris yra rafinuotas "Vašingtono pelkės" ir "pasaulinių aljansų gynėjas", asmenyje, tapo orientyru.

Tai, kad Vakarų Europa bus laiminga matydama JAV prezidentu Džo Baideną, paaiškėjo iš karto — kai jos vadovai puolė jį sveikinti su pergale rinkimuose, o Vokietija prisipažino, kad nėra nusiteikusi "dirbti su Trampu dar ketverius metus".

Kur kas mažiau aišku, kodėl Europai globalistai yra priimtinesni valstijų vadovybėje, tie patys globalistai, kurie yra apsėsti idėjos išlaikyti status quo vienpolio pasaulio pavidalu ir besąlygišką Vašingtono vadovavimą jame. Juk suverenizacijos ir išsivadavimo iš pusiau vasalinės priklausomybės nuo transatlantinio viršininko procesai, nuolat stiprėjantys Senajame pasaulyje, tarsi prieštarauja šiems siekiams.

Galima manyti, kad proamerikietiškos jėgos, pasirengusios aukoti valstijoms savo valstybes, Europoje taip pat įgijo viršenybę. Tačiau faktai rodo priešingai. Pavyzdžiui, Vokietijos vyriausybė dar kartą patvirtino savo poziciją dėl nepriimtinumo ekstrateritorinėms sankcijoms, kurios JAV rengiamos prieš "Nord Stream-2".

Taigi Europa ir toliau tęsia savo liniją gindama savo interesus ir stiprindama savo pačios geopolitinį vaidmenį, tačiau kartu karštai palaiko jėgų, kurioms tai teoriškai turėtų būti kategoriškai nepriimtina, sugrįžimą į valdžią Vašingtone.

Šio keisto prieštaravimo sprendimo reikia ieškoti prieš ketverius metus buvusiuose įvykiuose.

Atvykęs į Baltuosius rūmus, Donaldas Tampas atsisakė daugelio parengtų ir net pasirašytų tarptautinių susitarimų dalyvaujant JAV. Toks buvo likimas ir garsiosios Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės, kuri tuo metu turėjo atvirai grėsmingą reputaciją. Buvo įspėjama, kad su jo pagalba Amerika tiesiog pasisavins savo naudai išteklius iš Europos.

Tačiau Trampas, per prezidentavimo metus naudojęsis kiekviena proga, siekdamas ekonominės naudos savo šaliai, nedvejodamas atsisakė "vištos", kuri, atrodo, daugelį metų turėjo nešti auksinius kiaušinius Amerikai. Be to, jis ne kartą pareiškė, kad visi šie susitarimai iš tikrųjų yra labai nepalankūs JAV. Yra įtarimas, kad galima pasitikėti nuožmiu Amerikos patriotu, turinčiu didelę patirtį versle.

Pagrindinis klaidingas supratimas yra prielaida, kad globalistai (tame tarpe amerikiečiai) turi nacionalinės orientacijos interesų. Jiems JAV gali būti nepaprastai svarbios kaip pagrindinis teršalų išmetimo centras ir galingiausia planetos armija. Tačiau didžiulė šalis, kurioje gyvena beveik 330 milijonų žmonių, savaime yra našta, kurią lengviau nurašyti nei investuoti į ją ir spręsti jos problemas.

Tačiau tikrieji globalistų, kaip pasaulio piliečių, interesai ir sentimentalūs jausmai gali būti siejami su visiškai skirtingomis vietomis. To paties Antonio Blinkeno didelė vaikystės dalis praėjo Paryžiuje, o jo asmenybės formavimuisi didelę įtaką darė jo patėvis europietis. Taigi abejonės, kiek jis, kaip valstybės sekretorius, vadovausis tik JAV, nacionaliniais interesais, yra visiškai aiškios.

Tokiame paveiksle Europos padėtis yra aiški. Per pastaruosius dešimtmečius ji išmoko pasiekti savo tikslą bendraudama su nuo šaknų atitrūkusia Amerikos gilumine valstybe — vykdydama visus formalius "laisvo pasaulio lyderio" ir vienintelės supervalstybės įsipareigojimus. Ko vertas vien Irano branduolinis susitarimas, kuris dažnai vadinamas vienu iš Obamos prezidentūros laimėjimų, tačiau kuris Europą domino daug labiau nei JAV.

Be to, ES vis dar reikalingos JAV daugeliu požiūrių. Visų pirma, europiečių bandymai sukurti savo armiją — ne dabar egzistuojanti imitacija, o tikra karinė jėga — atrodo lengvabūdiškai. Šia prasme amerikiečiams nėra jokios alternatyvos ir artimiausioje ateityje ji nenumatoma. Tačiau Trampas buvo pasiryžęs priversti Senąjį pasaulį mokėti už karinį "skėtį" pagal aukščiausią tarifą, o dabar Briuselis ar Berlynas turi galimybę draugiškai susitarti su "Vašingtono pelke".

ES vis dar reikia atsvaros Rusijai — geopolitinės, ekonominės ir karinės. Priešingu atveju Maskva sukurs pernelyg palankias sąlygas vakarų kryptimi, o tai negali patikti Vakarų Europos sostinėms.

Dėl to susidaro paradoksali situacija: nors daugumos akyse Europa atrodo kaip JAV parankinis reikmuo, iš tikrųjų atėjo laikas pasigailėti amerikiečių, kurie turi vis didesnę galimybę tapti Europos klastos ir savo paties elito išdavystės auka.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Džo Baidenas, ES, JAV
Dar šia tema
Trampas atsisakymą pripažinti rinkimų rezultatus pavadino kerštu už sąmokslo su RF bylą
Vokietija tikisi START-3 pažangos pirmininkaujant Baidenui
Putinas paaiškino, kodėl jis nepasveikino Baideno
Kas trukdo amerikiečiams išvykti iš Afganistano
Pentagonas paskelbė apie valdžios perdavimo Baidenui pradžią
Ledas

Lietuvos meteorologai papasakojo, kokių bėdų gali sukelti lijundra

(atnaujinta 15:25 2020.11.25)
Respublikoje per metus vidutiniškai nustatoma 9-21 diena su lijundra, dažniausiai ji pastebima Šiaurės ir Rytų Lietuvoje, aukštumose, rečiau — pajūryje

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Lietuvos meteorologai pasidalino informacija apie vieną iš apledėjimo formų — lijundrą.

Specialistai pažymi, jog šaltuoju metų laiku žmonės daugiau ar mažiau susiduria su nemaloniais gamtos reiškiniais — įvairiomis apledėjimo formomis: lijundra, šarma, šerkšnas, plikledis.

Anot specialistų, lijundra — tai procesas, kurio metu atšalę, bet vis dar skystos formos, vandens lašai (dulksna, silpnas lietus ar rūkas) krinta ir pasiekę šaltą paviršių ar kliūtį (0 laipsnių ar žemesnės temperatūros) iš karto sustingsta į ledą bei prišąla prie paviršiaus.

Lijundra paprastai padengia visus atvirus krituliams paviršius, kuriems atšalus susidaro tanki, kartais stiklinė ledo pluta.

"Lijundros apšalas gali pridaryti nuostolių ne tik vairuotojams ir pėstiesiems, bet ir kitoms ūkio šakoms — kelių centimetrų storio lijundros sluoksnis gali nulaužti medžius arba jų šakas, nutraukti elektros perdavimo linijų laidus, išgriauti stulpus ir t.t.", — pažymėjo meteorologai Facebook.

Pažymima, jog meteorologijos stotyse lijundros apšalas matuojamas naudojant standartinį lijundros-šerkšno stovą, kuriuo nustatomas apšalo stotis, susidarymo ir irimo greitis, skersmuo ir svoris.

Specialistų duomenimis, per metus vidutiniškai nustatoma 9-21 diena su lijundra. Dažniausiai lijundra stebima Šiaurės ir Rytų Lietuvoje, aukštumose, rečiau — pajūryje.

Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
lijundra, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, Lietuva