Aušra Maldeikienė, archyvinė nuotrauka

Maldeikienė prezidentė? O kodėl gi ne?

87
(atnaujinta 14:21 2018.06.29)
"Po tamsos ateina Aušra". Kuklumo katalikei Aušrai Maldeikienei netrūksta. Minėta frazė yra jos šūkis prezidento rinkimuose. Aštriais, dažnai prieštaringais pareiškimais pagarsėjusi ekonomistė šitaip meta iššūkį vyriškai kandidatų kompanijai. Tačiau charakteris jos vyriškesnis už daugelio vyrų, todėl savęs Aušra neleis skriausti ir kovos iki galo

Jeigu, žinoma, ji kitą pavasarį surinks 20 000 rinkėjų parašų savo kandidatūrai paremti. Tai nemažas skaičius, ypač, jei neturi tvirtos partijos, kuri atliktų "juodą" organizacinį darbą. 2015 metais Maldeikienė jau suklupo, nesugebėjusi surinkti net ir 1000 parašų, kad galėtų kandidatuoti papildomuose rinkimuose į atsilaisvinusią Seimo nario vietą Žirmūnų vienmandatėje apygardoje.

Kelias mažas partijas spėjusi pakeisti ar pabuvoti jų rinkiminiuose sąrašuose, Maldeikienė, it Don Kichotas su sijonu, veržiasi į kovą su tikromis ir įsivaizduojamomis pabaisomis, neturėdama rimtos palaikymo komandos. Toks jau jos charakteris, individualistinis, gal net egocentrinis, kad jai sudėtinga sustyguoti darnią savo komandą arba sklandžiai įsilieti į jau esamą.

"Politika yra idėjų kova", — taip skamba antroji iš net 95 Maldeikienės tezių, kurias ji, imituodama Martyną Liuterį, paskelbė šiomis dienomis kaip savo rinkiminę programą. Galima pagirti kandidatę už šią formulę, nes išties mūsų politika tapo nuobodi, technokratiška ir bulvarinė. 

Maldeikienė turi daug idėjų, ji yra tikra idėjų generatorė, ir tai bene esminis jos privalumas, lygiai kaip ir jos Maskvos Lomonosovo universitete įgytas ekonomistės išsilavinimas. Gan pilkoje politikų masėje Aušra išsiskiria erudicija, guviu, aštriu protu. Ir socialinio teisingumo siekiu.

Būtent socialinis teisingumas ir tampa jos pagrindine idėja. Maldeikienė jau seniai įsiminė kaip ekonomistė, aštriai peikianti mūsų verslininkų godumą, nenorą dalintis pelnu su darbuotojais. Kliūdavo nuo jos ir profesinėms sąjungoms už jų vangumą, biurokratiškumą, susitaikymą su skurdu.

Maldeikinės firminis stilius — tiesioginė ataka prieš oponentą. Žodžio kišenėje ji niekada neieško (padeda plati žurnalistinė jos patirtis) ir kerta iš peties, dažnai be gailesčio, kurio šiaip jau būtų galima tikėtis iš katalikės, kokia ji visuomet prisistato. (Nežinia, kaip Maldeikienė išsprendžia šį prieštaravimą katalikiškoje dūšioje, tarp meilės priešams ir polinkio juos talžyti kritikos kardais?)

Štai neseniai ją svarstė ir supeikė Seimo etikos ir procedūrų komisija už tai, kad ji vieną iš "internautų" pavadino "idiotu". Maldeikienė bandė gintis, kad šis jai įkyrėjęs savo kvailais komentarais, o pirminė žodžio "idiotas", atsiradusio dar Antikos laikais, reikšmė yra "žmogus, nesidomintis politika". Bet etikos komisijai jos istorijos žinios nepadarė įspūdžio. (Man, šiuo atveju, taip pat, nes šiais laikas šis žodis turi aiškią įžeidžiamą reikšmę.)

Būtent dėl ilgo jos liežuvio žurnalistai noriai cituoja Maldeikienę, ji mirga ekranuose. Tačiau žiniasklaida pateikia ją su lengva ironija, tarsi kokią keistuolę. Ji ir yra keistuolė. Na, atsakykite man, kokia sveiko proto moteris, neturinti nei pakankamai pinigų (visą gyvenimą dėstė arba rašė straipsnius), nei normalios politinės komandos savo užnugaryje, o turinti tik 2 procentų (!) reitingą, ryžtųsi dalyvauti prezidento rinkimuose?

Ir vis dėlto gerai, kad Lietuva turi šią keistuolę. Protingą, išsilavinusią ir, itin svarbu, nors ir suklumpančią, bet dorą ir drąsią moterį, kuriai nėra autoritetų ir kuri nebijo kalbėti tai, ką jaučia. O jaučia ji teisingai. Viena iš jos rinkiminių tezių skelbia, kad didžiausia grėsmė Lietuvai yra didžiulė socialinė atskirtis tarp turtingų ir vargšų, o politikų problema ta, kad jie tiesiog priprato meluoti.

Kremlius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Tuos savo 2 procentus Aušra nugnybs (jei prieš tai surinks reikiamus 20 000 parašų, o šitai jau savaime būtų pasiekimas) nuo kurio nors kairiojo kandidato, pavyzdžiui, Vytenio Andriukaičio ar Vilijos Blinkevičiūtės. Tuo jiems pakenkdama. Tačiau kadangi abu šie kandidatai pagal apklausas irgi kol kas teturi po 3-7 procentus palaikymo, tai žala nebus didelė.

Užtat karštuose rinkimų debatuose Maldeikienė pagnaibys politinio ir verslo elito atstovus už jų surambėjimą, nejautrumą paprastų Lietuvos žmonių rūpesčiams, snobizmą. Žinia, patenkins Aušra ir savo poreikį gauti daug visuomenės dėmesio.

Bet mes juk atleisime jai šią mažą jos silpnybę? Juk geriau yra kartais klystantis, bet iš esmės sąžiningas bei doras žmogus, nei politiniai robotai, iškalę politinės manipuliacijos specialistų jiems iš anksto sugromuluotus burtažodžius.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

87
Tegai:
Lietuvos prezidento rinkimai, Aušra Maldeikienė, Lietuva
Dar šia tema
Konservatoriai tik rugsėjį apsispręs dėl savo kandidato į prezidento postą
Mazuronis nori dalyvauti rinkimuose, nes situacija Lietuvoje "užkniso"
Liberalų kandidatu į prezidentus tapo Petras Auštrevičius
Savaeigė artilerijos sistema Koalicija-SV, archyvinė nuotrauka

Rusija pasirenka haubicą: kokie yra savaeigės "Koalicija-SV" pranašumai

(atnaujinta 13:46 2020.05.31)
Naujoji Rusijos savaeigės artilerijos sistema tapo dar mobilesni — kariuomenė pradeda naudoti naujausių haubicų partija

Artilerija yra karo dievas, todėl Rusijoje stato ne tik šventyklas, bet ir geriausias pasaulyje haubicas. Žemutinio Novgorodo  apskrities poligone prasidėjo 152 mm savaeigio artilerijos įrenginio (SAU) "Koalicija-SV", pagaminto automobilio "KamAZ-6550" pagrindu, ratinio modifikavimo bandymai.

Vandenyno universali sistema Poseidon, archyvinė nuotrauka
Министерство обороны РФ

Eksperimentinė naujausių haubicų "Koalicija-SV" partija gegužės pabaigoje atvyko į Rusijos kariuomenę. Įrenginys yra paremtas T-90 tanko platforma ir yra skirtas antžeminių taikinių naikinimui: komandų postus, ryšių centrus, artilerijos ir minų baterijas, šarvuotas transporto priemones, oro gynybos sistemas ir priešo darbo jėgą iki 70 km atstumu. Šiandien ši haubica neturi analogų pasaulyje. Beveik tuo pačiu metu "Uralvagonzavod" pradėjo SAU versijos, pagrįstus automobiliu "KamAZ-6550", jūros ir ugnies bandymus. Planuojama, kad bandymai bus baigti šiais metais, po to bus priimtas sprendimas dėl ratinio modifikavimo serijinės gamybos.

Ratinių savaeigių "Koalicija-SV" pasirodymas kariuomenėje taps precedento įvykiu (šiandien Rusijoje tokių haubicų nėra) ir leis šauliams pasirinkti "Koalicijos" vikšrinę ar ratinę modifikaciją, atsižvelgiant į konkrečią situaciją. Palyginti su vikšrinėmis mašinomis, sistema ant keturių ašių važiuoklė "Kamaz" važiuoklės sistemos turi savų pranašumų — mobilumą, galimybę naudoti bendrosios paskirties greitkeliuose nesunaikinant važiuojamosios dalies ir ilgesnį galios rezervą.

Generalinis gamintojo direktorius Dmitrijus Semizorovas anksčiau sakė: "Koalicija" yra ateities mašina. Šiandien ji aplenkia laiką". Ko gero, ant ratų nauji savaeigiai įrenginiai dar labiau pralenks. Ir tai tikrai sudomins užsienio pirkėjus. Pavyzdžiui, ankstesnės kartos "Msta-S" savaeigės haubicos eksportas, modifikuotas 155 mm kalibro, galinčio šaudyti svediniais "Krasnopol-M" ir vakarietiškais šaudmenimis tuo paties kalibro, kainuoja 1,6 milijono dolerių. IDEX-93 parodoje Abu Dabyje "Msta-S" pademonstravo didžiulį pranašumą: šaudydamas iš 15 km atstumu "Krasnopolis" pataikė į 38 taikinius. Kadangi "Koalicija-SV" yra dar tobulesnė, jai garantuojama didelė ateitis tarptautinėje rinkoje.

Nauja karta

Artilerijos sistema "Koalicija-SV" yra SAU "Msta-S" (ant vikšrinės važiuoklės) įpėdinė ir paveldėjo didžiulę ugnies jėgą. 152 mm "Kolicija-SV" patranka geba iššauti daugiau nei 10 šūvių per minutę, tai yra didesnis nei panašių artilerijos sistemų, įskaitant geriausias užsienio analogus, ugnies greitis. PAvyzdžiui amerikietiškas savaeigis įrenginys M109A6 Paladin, turėdamas gausesnę įgulą, sugeba iššauti iki 6 raundų per minutę. Didelį "Koalicija-SV" šaudymo greitį užtikrina visiškai autonominis automatas. Svarbų vaidmenį vaidina "padegimo" mikrobangų sistema, gebanti vienu metu padegti visą turimą paraką.

Naująją haubicą aptarnauja trys specialistai: vairuotojas-mechanikas, vadas ir pabūklų operatorius ("Msta-S" įguloje yra penki žmonės). Negana to, artilerijos bokštas negyvenamas, įgula yra šarvo kapsulėje. Dizaino sprendimas primena "Armata", o SAU, kurių kovos svoris yra 48 tonos, išlaiko tanko mobilumą.

Naujosios sistemos vadas ir taikytojas disponuoja skaitmeninius ekranus, integruotus į automatizuotą vieningą taktinę komandų ir valdymo sistemą. Tai leidžia įgulai efektyviau veikti esamose valdymo grandinėse, visą parą vykdyti reljefo stebėjimą, atlikti autonominius šaudymo skaičiavimo ir pritaikymo bet kokiomis oro sąlygomis skaičiavimus. Išorinius duomenis tvarko laive esanti informacijos valdymo sistema, teikianti duomenis šaudymui ir šaudmenų kontrolei.

Kalbant apie šaudymo galimybes, "Koalicija-SV" pranoksta visus serijinius savaeigius vidaus ir užsienio gamybos įrenginius. Turėdama tokį potencialą, naujausia haubica ateityje pakeis visus savaeigius 152 mm "Msta-S" įrenginius ir velkamus "Msta-B" Rusijos sausumos pajėgose.

Artilerijos sistemą Koalicija-SV" sukūrė Žemutinio Novgorodo centrinis tyrimų institutas "Burevestnik" iš koncerno "Uralvagonzavod". Pirmą kartą plačiajai visuomenei parodyta 2015 metų gegužės 9 dieną Maskvoje Pergalės parade. 2017 metų rugsėjį Rusijos gynybos ministerija pasirašė sutartį dėl naujausių savaeigių sistemų "Koalicija-SV" eksperimentinės partijos tiekimo su galimybe pradėti serijinę gamybą 2020 metais. Dvi naujausios "Koalicijos-SV" modifikacijos yra ateities ginklai, kuriuos labiau tikslinga įvaldyti iš anksto, tai yra jau šiandien. Galbūt rytoj atsiras trečioji — laivo versija ir sausumos sistema įžengs į jūros platformą.

Tikslieji šaudmenys

"Koalicija-SV" pagal šaudymo diapazoną (iki 70 km) yra daugiau nei du kartus pranoksta analogus. Pavyzdžiui, 2012 metais priimta Rusijos savaeigė artilerijos sistema "Msta-S - 2S19M2" sugeba pataikyti į taikinį su aktyviu reaktyviu didelio sprogstamojo fragmento sviediniu, ne didesniu kaip 30 km atstumu. Išskirtinė vokiečių haubica "PZH 2000" vieną kartą Pietų Afrikoje išsiuntė reaktyvine trauka paleido specialų sviedinį V-LAP 56 km atstumu, o įprastu režimu šaudymo nuotolis neviršija 30 km.

Dideliu atstumu taip pat svarbus didelis tikslumas. "Krasnopol-M" yra viena sėkmingiausiai koreguojamų artilerijos šaudmenų, tačiau tai nėra galimybių riba. Naudojant naujus valdomus sviedinius, "Koalicija" taps pirmąja Rusijos armijos didelio tikslumo artilerijos sistema. Šaudmenų linijos valstybiniai bandymai bus baigti 2021 metais. Nauji technologiniai horizontai yra įspūdingi.

Tulo instrumentų projektavimo biuras sukūrė labai tikslų ir galingą didelio sprogimo suskaidymo šaudmenį "vienam šūviui". Kiekvienas toks 152 mm dydžio sviedinys kainuoja apie 50 tūkstančių dolerių, tačiau patekus į ugnies taštą, bunkerį ar kitą sustiprintą priešo objektą, antrasis šūvis jau nebereikalingas. Pusiau aktyvią galvutę operatorius pats arba drono pagalba nukreipia lazeriu.

Kitas "protingas" šaudmuo buvo sukurtas Maskvos konstruktorių biure "Kompas". Navigacijos modulis GLONASS 152 mm ir aerodinaminių vairų sistema, išsiskleidžianti iššovimo metu ir reguliuojanti skrydžio kryptį, užtikrina tikslų taikymą pagal žinomas koordinates. "Kompas" sukurta sistema leidžia modernizuoti jau esančius sviedinius. Pagrindinio artilerijos sviedinio perdirbimas į valdomą kainuoja apie 1000 dolerių. Palyginimui, vienas amerikietiškas 155 mm ilgio sviedinys "Excalibur" kainuoja 80 tūkst. dolerių.

Kuriant naujausius ginklus, Rusijos Federacijos prioritetas yra patikimas nacionalinis saugumas, karinė-techninė pagalba sąjungininkams ir adekvatiems partneriams. Artilerijos sistema "Koalicija-SV" buvo sukurta reaguojant į pažangiausius užsienio analogus, kurie išsiskiria dideliu nuotoliu ir dideliu šaudymo tikslumu. Į Rusijos projektą buvo integruoti pažangiausi sprendimai, technologijos ir komponentai, kurie leido išgauti puikų kovos ir operacinių savybių derinį. Tik taikos ir tarptautinio stabilumo įtvirtinimo tikslais.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
haubicos, ginkluotė, Rusija
Dar šia tema
100 milijonų dolerių vertės paradoksas: kokių trūkumų turi JAV naikintuvas F-35
Karinis-politinis Baltijos regiono groteskas
Rusijos Baltijos laivyno galia padidės šešiais raketiniais laivais: kuo įdomus "Karakurt"
Kryme bus statomi universalūs desantiniai laivai: Rusijos "Mistralių" ypatumai
Socialiniai tinklai, archyvinė nuotrauka

Veidmainystės socialiniuose tinkluose. Lietuvos politikų transformacijos Facebook

(atnaujinta 20:14 2020.05.30)
Šias laikais kiekvienas gali parašyti apie save knygą, tam nereikia didelių fizinių ir protinių pastangų, tiesiog užeini į socialinius tinklus ir kuri savo istoriją, Lietuvos politikai ir visuomeniniai veikia aktyviai išnaudoja šią galimybę

"Broliai seserys, imkit mane ir skaitykit. Ir tatai skaitydami permanykit...", —  taip prasideda pirmoji lietuviška knyga — Martyno Mažvydo katekizmas, išleistas 1547 metais Karaliaučiuje. Praėjo 473 metai. Dabar kiekvienas gali rašyti knygą. Be didelių fizinių ir protinių pastangų. Be tiražo ir egzempliorių ribojimo. Kūryba be tabu. Ir jokios cenzūros.

Рабочие на улице Вильнюса
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Facebook — veido knyga. Asmeninė. Joje nurodoma gimimo data, darbovietė, kur mokėtės, šeimyniniai santykiai. Giminės, artimieji ir draugai. Kontaktai. Galima net kokią nors savo ar pasiskolintą "auksinę mintį" deklaruoti. Nors IT specialistai ir kriminalistai pataria saugoti savo asmeninius duomenis. O žvalgybų tarnybos net įspėja, kad galite tapti priešiškų valstybių taikiniu.

Vistiek didžioji dauguma savo veidaknygėse beveik apsinuogina. Dažniausiai tai daroma sąmoningai ir įsivaizduojant kad sąmojingai. Įvaizdis yra viskas!

Daugelis iškilių, kaip patys apie save mano, įvaizdžio kaukes užsidėjo dar iki privalomo apsauginių kaukių dėvėjimo momento. Tik jiems vieniems težinoma ką jie tuo norėjo apie save pranešti tautai ir pasauliui. Įdomu ką apie šias veidmainystes veidaknygėse pasakytų psicho analitikos patriarchas Zigmundas Froidas?

Štai žurnalistas, buvęs naujienų portalo Bernardinai.lt vyr. redaktorius, religijotyrininkas, o dabar  Tėvynės sąjungos — Lietuvos krikščionis demokratas bei Seimo narys Andrius Navickas savo veidaknygės laiko juostoje visiems pranešė svarbią žinią — lankysis pas barzdaskutį. Jo teigimu, jo didžiausias turtas — jo barzda. Tai, jo manymu, patvirtina ir Dalai Lama.

Barzda ir Dalai Lama 1
screenshot
Barzda ir Dalai Lama

"Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad finansų krizės Lietuvoje greičiausiai nebus. Bet kažkodėl savo veidaknygėje pasipuošė Hanibalo Lekterio kauke. Neaišku ar ekspertas tokiu būdu nori įspėti, ar pats išsigando savo prognozių.

"Finansų krizės nėra ir greičiausiai jos nebus, bent jau Lietuvoje. Finansų krizė reikštų nemokumą, finansų sistemos dalyvių nesugebėjimą atlikti savo funkcijų, didžiules bankroto bangas, paskolų portfelio atitraukimą, valstybės negalėjimą pasiskolinti finansų rinkose", — dar visai neseniai, balandžio mėnesį, Pandemijos ekonomikos konferencijoje sakė Mačiulis.

Finansų ekspertas - Hanibalas Lekteris 2
screenshot
Finansų ekspertas — Hanibalas Lekteris

Audrius Bačiulis arba, kaip pats save tituluoja, Protingas Chamas, savo veidaknygėje darbovietės ir išsilavinimo nenurodo. Anksčiau ponas Bačiulis prisistatydavo kaip gynybos specialistas. Kažkada net buvo paties premjero Andriaus Kubiliaus atstovas spaudai. Andrius Kubilius Briuselyje. Andrius Kubilius Europos Parlamente dabar atstovauja Lietuvai. O ponas Bačiulis tiesiog ilsisi ir laisvalaikiu lietuvių kalbai kuria daiktavardžius.

Protingas Chamas - kalbos specialistas 4
screenshot
Protingas Chamas — kalbos specialistas

Veidaknygė suteikia galimybes persikūnyti. Iš ko tik norį į ką tik nori. Galima iš angelo į geišą. Taip buvęs Lietuvos Nacionalinio radijo ir televizijos Žinių tarnybos vadovas, o dabar Lietuvos Valstybės saugumo departamento darbuotojas Audrius Matonis savo veidaknygėje ir padarė. Transformavosi.

A.Matonis - Angelas 5
screenshot
A.Matonis - Angelas 5

Savo veidaknygės duomenyse apie Audrių Audrius Matonis nurodė: "Šypsokitės — tai erzina dažną lietuvį". Šiam teiginiui sunku nepritarti. Kas geriau pažįsta lietuvį, jeigu ne tikras lietuvis. 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
politika, Lietuva
Vyras prie kompiuterio, archyvinė nuotrauka

Ekspertas papasakojo, kaip apsaugoti asmeninius duomenis per konferenciją "Zoom"

(atnaujinta 10:32 2020.05.31)
Norint išsaugoti asmeninius duomenis naudodamiesi "Zoom" vaizdo konferencijomis, šią programą patartina atsisiųsti tik iš oficialios svetainės, o mobiliesiems telefonams naudoti "App Store" arba "Google Play"

VILNIUS, gegužės 31 — Sputnik. Kad jūsų duomenys būtų saugūs, verta atsisiųsti "Zoom" tik iš patikrintų šaltinių, apsaugoti konferencijas slaptažodžiu ir atidžiai stebėti, kas pasakoma ir skelbiama skambučio metu, intelektualiojo rezervo direktorius ir partneris Pavelas Miasojedovas sakė agentūrai "Prime".

"Visų pirma, norėdami išsaugoti asmeninius duomenis naudodamiesi "Zoom" vaizdo konferencijomis, šią programą turėtumėte atsisiųsti tik iš oficialios svetainės, o mobiliesiems telefonams naudoti "App Store" arba "Google Play", — sakė jis.

"Antras žingsnis siekiant užtikrinti jūsų duomenų apsaugą yra naudoti patikimą, sudėtingą slaptažodį. Taip pat nebendraukite su visais saitais į konferenciją ar asmeniniu konferencijos identifikatoriumi (PMI) — žinodami šį slaptažodį pašaliniai asmenys gali prisijungti prie konferencijos", — pridūrė jis.

Tegai:
konferencija, kibernetinis saugumas
Dar šia tema
Kinijos URM JAV išvadino didžiausia "programišių imperija" pasaulyje
Geriau amerikietiškas. JAV paragino pasaulį atsisakyti "nepatikimo" "Huawei"