Vytautas Landsbergis

Konservatorių marazmas, arba kaip Landsbergis tapo LKP advokatu

241
(atnaujinta 14:30 2018.08.07)
To dar nėra buvę. Vytautas Landsbergis ėmė ginti komunistus! Viešai agituoti už Lietuvos komunistų partiją, teigti, kad joje būta garbingų žmonių

Į tokią tragikomišką situaciją jį įstūmė du konservatorių frakcijos Seime nariai, Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas. Jie, kaip žinia, pateikė įstatymo projektą dėl LKP paskelbimo "nusikalstama organizacija".

Pasirodo, šioje frakcijoje kažkas negerai ne tik su politine orientacija, bet ir su disciplina. Nes konservatoriai pademonstravo, kad jie iš anksto nederina savo įstatyminių iniciatyvų. Todėl dabar jie, it kokie kaimo jurgiai, ėmė viešai aiškintis santykius. Kurgi ne, jei tarp jų buvo daugybė buvusių komunistų. Dalis jų, matyt, pajuto asmeninę atsakomybę už priklausymą "nusikalstamai LKP organizacijai".

Landsbergiui pasirodė, kad du minėti konservatoriai nusitaikė į pačią švenčiausią asmenybę — į… Dalią Grybauskaitę. Ir jam teisingai pasirodė, net jeigu Ažubalis su Kasčiūnu nesitaikė į ją. Tarkime, Seimas priimtų tokį įstatymą. LKP taptų "nusikalstama", atsakinga už "okupaciją, diktatūrą, genocidą, cenzūrą" ir taip toliau, pagal naujojo įstatymo raidę.

Ką gi, tada koks nors Vardenis Pavardenis galėtų kreiptis į prokuratūrą su prašymu ištirti, kokius nusikalstamus darbelius, ilgus metus būdama šios "nusikalstamos grupuotės nare", vykdė Dalė Grybauskaitė. Tarkime, būtų galima kabintis už to fakto, kad Grybauskaitė konkrečiai "dalyvavo diegiant cenzūrą".

Nes ji negalėjo necenzūruoti savo studentų, dėstydama jiems socialistinę politekonomiją Vilniaus partinėje mokykloje, liaudyje žinomoje kaip "partškola". Dar ir kaip cenzūravo, nes anais laikais egzistavo griežti socialistinės ekonomikos kanonai, paremti marksizmo-leninizmo klasikų citatomis.

Nukrypimas nuo jų nebuvo toleruojamas. O Grybauskaitė, be to, garsėjo kaip griežta ir principinga dėstytoja. Štai jums ir konkreti baudžiamoji byla Lietuvos Respublikos prezidentei. "Už aktyvų talkininkavimą okupantams, diegiant sovietinę cenzūrą švietimo įstaigose". "Už studentų psichologinį ir moralinį luošinimą, verčiant juos laikytis partinės linijos mokslo sferoje."

Bausmė? Nuo piniginės baudos iki poros metelių laisvės atėmimo. O ką? Juk  priklausymas okupantų valdomai "nusikalstamai grupuotei" — tai jums ne juokai. Mes turime principingai vertinti bet kokią situaciją, nedarant niekam jokių išimčių.  Laikas, galų gale, iš esmės įvertinti mūsų praeitį, užbrėžti brūkšnį ir su apsivaliusia sąžine žengti į priekį!

Bet senelis Vytautas Landsbergis to nenori. Jis puolė ginti LKP ir iškilią jos narę Grybauskaitę. Esą tas siūlomas įstatymas bus panaudotas prieš ją. Jam ėmė antrinti ir jo anūkėlis. Tuo tik dar kartą patvirtindamas, kad jis išlieka senelio valdomas.

Landsbergiai nenori apsivalymo Lietuvoje. Nenori siekti "istorinio ir moralinio teisingumo", kaip aiškinamajame rašte formuluoja Ažubalis su Kasčiūnu. Tuo Landsbergiai papiktino daugelį dorų eilinių konservatorių ir jiems prijaučiančių, kurie dabar nustebę rašo internetinius komentarus, išliedami savo pyktį, nusivylimą Landsbergiais. Kur tai matyta, Landsbergiai mūru stoja už LKP garbę ir orumą. Tuo dar kartą parodydami, kad Grybauskaitė yra jų žmogus, vykdantis jų politiką.

Visa ši istorija taip pat demonstruoja Lietuvos politinio elito diegiamos ideologijos absurdą. Iš pradžių Tarybų Lietuvą jie sumaišo su purvais. Prakeikia tą periodą kaip "juodąją skylę" mūsų istorijoje. Paskui sugalvoja, kad elgiantis logiškai, reikia oficialiai įvardinti, kas yra už tai atsakingas. Ima vardinti ir…

Ir nustėra. Pasirodo, jie patys už viską yra atsakingi. Jie patys buvo LKP nariais, patys kolaboravo, patys pataikavo, patys veidmainiavo, patys vartaliojosi pagal aplinkybių kaitą, patys keitė spalvas it chameleonai, o Landsbergio atveju dar ir valstybines premijas gaudavo bei "okupantų" sugalvotus garbės titulus patys noriai priimdavo. (Nusipelnęs LTSR meno veikėjas.)

Žodžiu, "kolaborantai" iki kaulų smegenų staiga užsimanė "apsivalyti". Nuo savęs. Šizofrenija, draugai, kitaip ir neįvardinsi. Tiesa, ne paskutinės stadijos. Landsbergio stabdžiai dar suveikė. Paskutinę minutę jis susigriebė, kad priėmę Ažubalio įstatymą konservatoriai įsišaus sau į koją, atrodys kaip pajacai.

Bet žala jiems jau padaryta. Kai kurie buvę "miško broliai" iš "Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio" jau padarė viešą pareiškimą, ragindami nesiblaškyti ir balsuoti už Ažubalio siūlymą paskelbti LKP "nusikalstama organizacija". Konservatorių dabar laukia ilgas vidinis aiškinimasis, kas gi čia įvyko, kas iš jų myli Lietuvą, o kas slapta tebedirba pogrindinei Komunistų partijai.

241
Tegai:
Lietuvos komunistų partija (LKP), Vytautas Landsbergis
Dar šia tema
Konservatoriai nori įstatymo, pripažįstančio Komunistų partiją "nusikalstama organizacija"
Komunistai yra neteisėti! O kaipgi Dalia, Linas ir kiti?
Adomėnas laiko pripažinimą LKP "nusikalstama" istorijos "peržaidimu"
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Algirdas Paleckis, archyvinė nuotrauka

Pavyzdys kitiems "vatnikams": kokią reikšmę žodžio laisvei Lietuvoje turės Paleckio byla?

(atnaujinta 15:07 2020.06.03)
Pagaliau, po ilgo, pusantrų metų trūkusio delsimo, Šiauliuose prasidėjo tikrasis Algirdo Paleckio — tariamo "tautos priešo" — teismo procesas, kuriame pradėti nagrinėti Paleckiui mesti kaltinimai "šnipinėjimu" Rusijos Federacijos naudai

"Šnipinėjimas" čia, aišku, tegali būti rašomas kabutėse: pirma, nes, kaip ne kartą rašyta anksčiau, Paleckio "šnipinėjimą" sudaro nei daugiau, nei mažiau, kaip viešai prieinamų duomenų rinkimas, iš esmės, žurnalistinis tyrimas.

Ir antra — nes, net jei Paleckis ir būtų norėjęs šnipinėti, vargu, ar būtų galėjęs: tiesiog jis yra pernelyg gerai žinomas, pernelyg "apsišvietęs" tiek visuomenėje, tiek VSD, tiek kitoms represinėms struktūroms, kad galėtų deramai atlikti tokią funkciją.

Žodžiu, šiuo atveju kalba turėtų eiti ne apie šnipinėjimą, bet apie pokario Amerikos pavyzdžiu Lietuvoje įsigalintį neomakartizmo režimą ir būtent tokioje dvasioje vykdomą politinį susidorojimą su Paleckiu, kaip vienu iš tikrosios — nesisteminės, nei vietos "viršūnių" nei Vakarų specialiųjų tarnybų nevaldomos — opozicijos lyderių.

Bertauskui — "stukačiaus" vaidmuo

Vien keliasdešimt bylą sudarančių tomų rodo, kad, fabrikuojant Paleckio "nusikaltimą", buvo kaip reikiant padirbėta. Neabejotina, kad šiuo požiūriu svarbų vaidmenį turėjo atlikti antrasis kaltinamasis — kartu su Paleckiu teisiamas Deimantas Bertauskas, kuris, kaip matyti, laikosi diametraliai priešingos pozicijos Paleckiui.

Sekantiems Paleckio bylos raidą ne paslaptis, kad minėtasis veikėjas, represiniams organams surinkus reikiamą "kompromatą", sutiko bendradarbiauti su jais, t. y. liaudiškai šnekant, tapti "stukačiumi". Žodžiu, Bertauskas, veikiausiai tikėdamasis valdančiajai Lietuvos mafijai faktiškai pavaldžių įstaigų (prokuratūros, teismo ir t. t.) darbuotojų palankumo, nedviprasmiškai pasirinko Judo kelią.

Paskutiniame teismo posėdyje, kol Paleckis mestus kaltinimus (tiek "šnipinėjimu", tiek kt.) neigė, Bertauskas ne tik pastaruosius pripažino, bet — dar daugiau — prašė, kad teismo procesas vyktų privačiai, žodžiu, už uždarų durų. Tikriausiai, taip jis tikisi išvengti viešumo ir užsitikrinti maksimalų kiekį Judo sidabrinių?..

Paleckis tuo tarpu kaip anksčiau, taip dabar reikalauja visiško atvirumo ir skaidrumo, atrodo, taip tikėdamasis demaskuoti tiek vykstantį teisinį farsą, tiek Lietuvoje nusistovėjusią politinio persekiojimo schemą apskritai.

Parodymų neviešins

Deja, bylą nagrinėjančios teisėjos Nijolės Matuzevičienės pozicija kitokia: pastaroji, iš prokurorės Vilmos Vidugirienės išgirdusi, kad neva kaltinamųjų parodymai galėtų pakenkti kitos (o būtent — Golovatovo ir Kruglovo) bylos tyrimui, nusprendė, kad tiek Paleckis, tiek Bertauskas turėsiantys parodymus duoti uždarame posėdyje. Nors dauguma posėdžių, anot Matuzevičienės, būsią vieši, kas iš to, kai svarbiausia liks paslaptyje?

Idealiu atveju, šie "teisėsaugininkai" tikriausiai norėtų Paleckį visai nutildyti ir turėti pavyzdį kitiems "vatnikams": "Girdi, štai kas nutinka, kai meti iššūkį nusistovėjusiai tvarkai, kai atsisakai sekti viršūnių priimtu rusofobiniu politikos kursu", — likusiems nori pasakyti jie. Aišku, ne be reikalo teismas organizuojamas Šiauliuose, nes Vilniuje daug lengviau susirinktų palaikančiųjų būriai.

Vis dėlto, išvengti viešumo netgi pačiu blogiausiu atveju Paleckio persekiotojams nepavyks: dalykas per daug gerai žinomas visuomenei, kad tiesiog praeitų tyliai, tariamąjį "šnipą" pasodinus už grotų.

Paleckis netylės

Verta atminti, kad šiandien Paleckis gyvena namų arešto sąlygomis su prie kojos pritvirtinta sekimo aparatūra. O jei ne jo tėvo Justo Paleckio iniciatyva surinktų 50 tūkst. eurų užstato suma — netgi dabar jis būtų toliau kalinamas. Dalis 1990 m. kovo 11 d. signatarų, tikriausiai ne be Justo Paleckio įsikišimo, taipogi palaikė kardomųjų priemonių Algirdui Paleckiui sušvelninimą. Tiesa, dalis jų tai padarė ne iš altruizmo ar teisingumo jausmo, bet politinio išskaičiavimo: bijo, mat, dėl Lietuvos tarptautinio prestižo...

Be abejo, Lietuva, o tiksliau — 30 metų čia viešpataujantis antitarybinis, rusofobinis režimas, nors ir būdamas faktine Jungtinių Valstijų marionete — visgi siekia palaikyti tam tikrą legitimumo, demokratijos ir t. t. įvaizdį. Tačiau šiai teisėtumo regimybei amžinai gyvuoti neteks. Dar daugiau: Paleckis tylėti nesiruošia ir atvirai skelbia rašąs knygą, kurioje bus išdėstyta ir einamojo teisminio proceso, ir kitų įvykių tikroji esmė. Todėl visuomenė, ar nors sąmoningesnė jos dalis, neliks neinformuota.

O šiuo požiūriu Paleckio teisimas yra daug daugiau nei vieno asmens persekiojimas: tai yra nacionalinio lygmens politinė byla, ankstesniosios bylos dėl valdantiesiems nepatogios tiesos apie 1991 metų sausio 13 dienos įvykius tąsa, kurios baigtis vienaip ar kitaip, bet neišvengiamai turės žymią reikšmę žodžio laisvei Lietuvoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Šiauliai, Algirdas Paleckis
Dar šia tema
Žodžio laisvė — tik JAV piliečiams? Asandžo ir Paleckio atvejai
Paleckis: Lietuvos prokurorai žino, kad aš nekaltas
Vokiečių aviganis

JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui

(atnaujinta 22:06 2020.06.03)
Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinė veterinarijos tarnybų laboratorija (NVSL) pranešė apie pirmąjį šalyje patvirtintą šuns koronavirusinės infekcijos atvejį, teigiamas testas buvo gautas iš vokiečių aviganio Niujorke, teigiama JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnybos pranešime, praneša RIA Novosti.

Anot veterinarijos tarnybos, vokiečių aviganis buvo išsiųstas apžiūrai į privačią veterinarijos kliniką, ir ji nustatė kvėpavimo takų ligos simptomus. Gavus teigiamą SARS-CoV-2 tyrimo rezultatą, papildomi mėginiai buvo nusiųsti į nacionalinės veterinarijos tarnybos laboratoriją, kur infekcija buvo patvirtinta.

Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą.

Pareiškime teigiama, kad "tikimasi, jog šuo visiškai pasveiks".

Kaip pabrėžia JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba, koronavirusas anksčiau buvo aptiktas tigrui, liūtei ir dviem katėms.

Anksčiau buvo pranešta, kad mopsas vardu Vinstonas buvo pirmasis šuo JAV su patvirtinta koronavirusine infekcija, tačiau vėliau JAV veterinarijos tarnybos šių pranešimų nepatvirtino.

Žemės ūkio departamento veterinarijos laboratorijos yra oficialus patvirtintų COVID-19 tyrimų su gyvūnais šaltinis JAV. Būtent ši struktūra informuoja PSO apie tokių infekcijų atvejus.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
JAV, koronavirusas, šuo
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams