Popiežius Pranciškus Lietuvoje

Popiežius Vilniuje rėžė "antivalstybinę" kalbą

449
(atnaujinta 14:46 2018.09.25)
Vos atvykęs į Vilnių, popiežius Pranciškus ėmė prieštarauti visai Vilniaus vykdomai užsienio ir net vidaus politikai

Kaip žinia, dabar Dalia Grybauskaitė su savo ginklanešiu Linu Linkevičiumi, apsiginklavę nepakantumo ginklu, daro viską, kad atkirstų bet kokius Lietuvos ryšius su Rusija, bei svajoja apie galutinę Maskvos izoliaciją nuo Vakarų bendruomenės.

Vidaus politikoje irgi nuolatos girdime "viršūne" save neseniai įvardinusios prezidentės pamokymus "apačioms" (taip ji neseniai pavadino Ramūno Karbauskio "valstiečius"). Tuo tarpu popiežius tuoj pat po susitikimo su Lietuvos prezidente ėmė iš pagrindų jai prieštarauti bei siūlyti alternatyvų elgesį.

Jis kvietė "dialogui vienybės su visais čia gyvenančiais dvasioje". Dialogui?  Vienybės dvasioje? Niekas turbūt taip nerėžė prezidentei ausies, kaip šie jai tokie svetimi žodžiai. Muistytis po jų turėjo ir Grybauskaitės idėjinis guru Vytautas Landsbergis, inicijavęs nepakantumo ir skaldymo politiką naujojoje Lietuvoje.

Toliau Pranciškus davė valdžiai istorijos pamoką, priminęs, jog seniau, viduramžiais Lietuvoje taikiai gyveno drauge įvairiausių tautybių ir įsitikinimų žmonės, kol totalitarinės ideologijos nepakirto šių tradicijų. Ir paragino mus ne tik "priimti kitą ir nesureikšminti skirtumų" (tarp žmonių), bet ir praturtinti šiais gebėjimais visą Europos Sąjungą. (Beje, tai ir subtili užuomina Lietuvos visuomenei plačiau atverti duris migrantams iš Pietų.)

Ir nors kai kurie vietos portalai tryško euforinėmis antraštėmis ("Pranciškus žarsto pagyras Lietuvai"), tenka konstatuoti, kad popiežius (matyt, sąmoningai) tik avansu gyrė mus. Nes net ir pirmokas iš Lietuvos, apsilankęs Vakarų Europoje, išskyk pajustų, kokia praraja skiria mūsų, lietuvių ir, tarkime, olandų mentalitetus. Skiria būtent pakantumo, tolerancijos prasme.

Net tokie nuolatiniu pykčiu savo oponentams garsėjantys nuomonės lyderiai kaip apžvalgininkas Rimvydas Valatka labai noriai prarijo šį avansu duotą Pranciškaus komplimentą kaip užtarnautą. Bet staiga… karti realybė į šipulius sudaužė  mūsų įsivaizdavimą apie save pačius.

Garsios dainos "Laisvė" (!) atlikėja Eurika Masytė socialiniame tinkle prisipažino, kad jau geriau ufonautė su lietuvių tautiniais drabužiais būtų pasitikusi popiežių, nei juodaodė… (Kaip žinia, graži mergaitė mulatė pasitiko popiežių oro uoste.)

Šaukštas deguto medaus statinėje. Medaus statinė — tai ta pompastika, su kuria pasitiktas popiežius. O degutas yra pilka kasdienybė, kurioje krikščionišką meilę artimui (o tuo labiau — kitokiam) aptiksi labai retai. Tam ir reikalinga pompastika, kad ji pridengtų karčią realybę. 80 procentų katalikų Lietuvoje tėra graži statistika.  Jeigu tauta du kartus iš eilės balsavo už krikščioniškas meilės ir pakantumo vertybes kasdien bei metodiškai paminančią prezidentę Dalią Grybauskaitę, tai net ir keli popiežiaus vizitai per metus mažai mums tepagelbės.

Smagu stebėti elito reakciją į netikėtą Pranciškaus paraginimą mums išlikti pakantiems ir tuo būdu tapti "tiltu tarp Rytų ir Vakarų". Dvi dienas Lietuvoje po šių žodžių tvyrojo nejauki tyla. Nes juk mūsų elitas pagreitintais tempais visus tiltus jau sugriovė ir pastatė čia, pas mus, NATO forpostą.

Galiausiai, pirmasis neiškentė jau minėtas teisuolis Valatka (tarybiniais laikais, beje, dirbęs "okupantų" spaudoje). Esą čia kalti popiežiaus patarėjai, patingėję pasigilinti į mūsų regiono specifiką. Na taip, pasigilinti į mūsų viduramžių istoriją jie nepatingėjo, o štai pavartyti naujienų portalus jie kartu su visa Vatikano diplomatine atstovybe Vilniuje, girdi, patingėjo. Ar jau pamiršome, kaip prieš kelis metus Pranciškus išdrįso sulaužyti kanonus ir susitikti (socialistinėje Kuboje) su "atskalūnu", Rusijos stačiatikių  patriarchu Kirilu?

Šoką, matyt, patyrė ir Landsbergis, pareiškęs, kad mes dar "nesuvokėme popiežiaus vizito reikšmės". "Pas mus atvyko paties Kristaus vietininkas", — pridūrė senelis, išmanantis Romos terminologiją. Pats laikas tada būtų vykdyti Kristaus vietininko priesakus, pone Landsbergi.

O štai savo tikėjimą gyvenime ne kartą keitusi Grybauskaitė (visi mes kartais klystame) po pokalbio su Pranciškumi tarė: "Susitikimas su Jumis sustiprins mūsų tikėjimą". Patyrusi biurokratė gudriai nepatikslino — kokį tikėjimą? Tikėjimą Kristumi? Ar kuo kitu? Ar sava karjera? Tad prezidentės komentarai Pranciškaus vizito tema tėra manipuliacijos žodžiais, tokios tolimos nuo popiežiaus skleistos meilės žmonėms, nuo pakantumo kitokiems.

Apmaudu tik, kad popiežius Lietuvoje neužsiminė apie katalikų bažnyčios pamatus purtantį pedofilijos skandalą. Pamokslai ir atgaila veiksmingi tada, kai jie pradedami nuo savęs, šiuo atveju, nuo bažnyčios.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

449
Tegai:
Popiežius Pranciškus, Lietuva
Temos:
Popiežiaus Pranciškaus vizitas į Lietuvą 2018 metų rugsėjį (31)
Dar šia tema
Į popiežiaus mišias Kaune susirinko daugiau nei 100 tūkst. tikinčiųjų
Darius Jauniškis, archyvinė nuotrauka

Investicijos šalin. Lietuvos žvalgybos tarnybos pasodins verslą "geležinės uždangos"

(atnaujinta 17:12 2020.07.02)
Lietuvos valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis dar kartą patikino šalies vadovybę, kad žvalgybos agentai saugo Lietuvos ekonomiką

Amžina Lietuvos patriotų kova "už laisvę" įgauna keistų formų. Maža to, kad bet koks nepritarimas valstybės ideologijai šiandien Lietuvoje persekiojimas aršiau nei KGB laikais, Lietuvos slaptosios tarnybos dar pradėjo ir negailestingą kovą su "laisvąja rinka" — kapitalizmo pagrindu. O svarbiausia, kad Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis tai dar deklaruoja su pasididžiavimu.

"Lietuva yra sukūrusi mechanizmus apsisaugoti nuo neigiamų investicijų atėjimo pas mus. Mano giliu įsitikinimu, situacija yra kontroliuojama, informacija teikiama nuolat. Lietuva saugi", — žiniasklaidoje cituojamas Jauniškis.

Taigi, išeina, kad Lietuva, kaip ir sovietmečiu, tiesia geležinę uždangą ne tik aplink valstybės sienos perimetrą, bet ir aplink savo verslininkus. Vienas pagrindinių kapitalizmo dėsnių — "Pigiau, kokybiškiau ir su didesniu pelnu!" — Lietuvoje nebegalioja.

Geriau mokėti daugiau už prastesnės kokybės produktus, bet Lietuvos patriotų nurodytoms įmonėms, nei turėti reikalų su partneriais iš "trečiųjų šalių"? Pasirodo, kad taip. Ir iš karto kyla keblių įtarimų, o gal šios "teisingos" įmonės yra šiuolaikinių politinio elito korupcijos schemų grandys? Korupcijos skandalas su Džo Baideno sūnumi Ukrainoje yra ryškus to patvirtinimas.

Palyginti su Ukraina, Lietuva, aišku, atrodo kaip karosas šalia ryklio — skirtingas mastas. Tačiau modelius galima aiškiai atsekti. Politinis elitas, prisidengęs kova su "agresoriaus pinigais" (Rusija), atšaukia konkursų rezultatus tik todėl, kad dalis sąžiningai kovą laimėjusios bendrovės akcijų priklauso Lietuvai "nedraugiškai" valstybei.

Didžiausiomis "nedraugiškomis" valstybėmis šiandien pripažintos Rusija ir Kinija. Vadovaudamiesi Lietuvos specialiųjų tarnybų logika, dabar turime patikrinti visų didžiausių pasaulio bendrovių akcininkų sąrašus. O jei staiga tarp akcininkų įsiskverbė nepatikimi rusai ar kinai? Ir nepaisant to, kad didžiausios pasaulio kompanijos iš esmės yra tarptautinės. Aš įsivaizduoju, kur tokios įmonės pasiųs Lietuvos žvalgus, kai jie paprašys atskleisti akcininkų sąrašus.

"Mums reikia aiškiai nusistatyti formulę, kas yra ta "raudonoji linija", kur įmanoma suvaldyti rizikas, o kur tiesiog reikia brėžti "raudoną liniją" ir pasakyti labai aiškiai, kad tai yra patikimi tiekėjai ir nepatikimi tiekėjai, yra juodas sąrašas, yra baltas sąrašas", — Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje sakė Laurynas Kasčiūnas.

Trumpai tariant, dabar Lietuvos verslininkai turėtų vadovautis ne verslo logika ir konkretaus sandorio nauda, ​​o Kasčiūno ir Jauniškio nurodymais.

Nenuostabu, kad iškėlus tokį klausimą, užsienio investicijų srautas Lietuvoje sumažės. Jau šiandien stambios pasaulio kompanijos uždaro savo lietuviškus biurus ir vietos elitui sako "Viso gero!".

Konservatoriai ne tik jau prastūmė įstatymą dėl Lietuvos atsisakymo pirkti elektrą iš "nepatikimos" Baltarusijos atominės elektrinės, kurią stato Rusijos "Rosatom", dabar dar nusitaikė į naujausią 5G ryšio technologiją, kurią kontroliuoja kinų "Huawei".

"Esame gavę JAV pasiūlymą pasirašyti deklaraciją dėl 5G saugaus tiekimo, taip pat yra Pompeo pasiūlymas, kad diplomatiniai informacijos srautai eitų tik per saugius kanalus. Deklaraciją su JAV yra pasirašiusi ir Estija, ir Latvija, ir Lenkija, mes nesame, taip pat nesame prisijungę prie Pompeo iniciatyvos", — spaudžia Vyriausybę ir Seimą Laurynas Kasčiūnas, kažkodėl prisidengdamas JAV, o ne Lietuvos interneto vartotojų interesais.

Jei konservatorių siūlomos pataisos "prieš 5G" bus priimtos, tada bus galima pagaliau pripažinti, kad Lietuvoje nėra kapitalizmo, tačiau egzistuoja sovietinio stiliaus planinė ekonomika, visiškai pavaldi valstybinei rusofobijos ir kinofobijos ideologijoms.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
verslas, Laurynas Kasčiūnas, Darius Jauniškis, Valstybės saugumo departamentas (VSD)
Dar šia tema
VSD: Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas
"Pasenęs septynetas": Trampas pasiūlė neįgyvendinamą superreformą
Kasčiūnas ragina užtikrinti technologinę nepriklausomybę nuo nepatikimų gamintojų
JAV leis savo įmonėms bendradarbiauti su "Huawei" dėl 5G tinklo standartų
Parkas Maskvoje

Šeši pandemijos mėnesiai: kodėl Rusijai sekasi kovoti geriau nei kitiems

(atnaujinta 15:06 2020.07.02)
Vakar Rusijoje buvo nustatyti 6556 nauji COVID-19 atvejai ir toliau palaipsniui mažėja infekcijų skaičius. Šalis pamažu išeina iš apribojimų, skirtų kovai su epidemija, režimo

Tiek visuomenės baimė pirmosiomis epidemijos savaitėmis, kai iškilo grėsmės mastas, tiek žmonių moralinis nuovargis dėl ilgo buvimo tarp keturių sienų liko praeityje.

Preparatas Avifavir
Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ)

Ir nors gydytojai primygtinai rekomenduoja neatsipalaiduoti, įspėdami apie antrosios bangos galimybę, dabartinė situacija suteikia pagrindo apibendrinti tam tikrus rezultatus — bent jau socialinius ir valstybinius-politinius.

Juk epidemija yra ne tik medicininė problema. Tai taip pat visada yra visuomenės ir valstybės išbandymas, daugelio sistemų, ne tik sveikatos apsaugos, jėgų išbandymas. Kita vertus, koronavirusas tapo tokio masto iššūkiu, kokio žmonija nepatyrė labai ilgą laiką.

Šiuo metu pasaulyje užfiksuota 10,4 mln. COVID-19 atvejų, daugiau nei pusė milijono žmonių mirė.
Rusijos indėlis į šią liūdną statistiką: daugiau nei 650 tūkst. pacientų ir apie 9500 mirčių. Šalis užima trečiąją vietą pasaulyje pagal atvejus (tiksliau — nustatytus užkrato atvejus) ir dvyliktąją pagal aukų skaičių. Mirtingumas Rusijoje yra vienas mažiausių pasaulyje: apie 1,4 proc.

Už sausų skaičių slypi titaniškas valstybės darbas. Paimkime kad ir santykinai didelį infekuotų asmenų skaičių. Galų gale, tai pirmiausia reiškia sukurtos diagnostikos sistemos efektyvumą — pradedant testavimu ir baigiant plačiu ir tankiu medicinos tinklu, apimančiu visus gyventojus.

Daugelis Europos šalių, kuriose padėtis pasirodė pati sunkiausia, neslepia, kad jų katastrofiškai didelis mirtingumas (Ispanijoje — daugiau nei 11 procentų, Didžiojoje Britanijoje ir Italijoje — apie 14 procentų, Belgijoje — beveik 16 procentų, Prancūzijoje — daugiau nei 18 procentų) yra daugiausia dėl to, kad nėra masinio testavimo. Ir jie to neturėjo vien todėl, kad jiems trūko galimybių ir išteklių.

Epidemijos įkarštyje diskusijos Rusijos visuomenėje buvo ypač karštos, kai buvo lyginami įvairių socialinių ir ekonominių sistemų pranašumai kritinėse situacijose: kas geriau susidoroja su kritinėmis situacijomis — socializmas su jo planavimu, direktyvos valdymo metodai ir išplėtota visuomenės sveikatos sistema ar kapitalizmas su jo lankstumu ir privačios iniciatyvos palaikymu?

JAV, pasaulio kapitalizmo bastionas, kelias savaites negalėjo susitvarkyti su pagrindinių vartojimo prekių, įskaitant tualetinį popierių, trūkumu. Kita vertus, JAV tikrai labai greitai suorganizavo galingą COVID-19 tyrimų sistemą, tačiau tai jos labai mažai padėjo kovoje su epidemija. Europos socializmo ikona — Švedija — visiškai atsisakė karantino apribojimų, veikdama principu "išgyvens stipriausieji", ir natūraliai sulaukė giliausios epidemijos tarp savo kaimynų.

Taigi, esmė yra ne socialinė ir ekonominė struktūra, o visuomenės ir valstybės prioritetai — ir galimybė efektyviai veikti kritinėse situacijose, naudojant visus turimus išteklius, ir susidoroti su daugialypiais darbais.

Koronaviruso epidemija buvo dar vienas įrodymas, kad Rusija žino, kaip tą padaryti.


Kai tik įmanoma, vidaus sveikatos apsaugos sistema perėjo prie kovos su liga, įskaitant naujų ligoninių statybą nuo nulio. Visoje šalyje padaugėjo reikalingiausių produktų gamyba — nuo paprasčiausių asmeninių apsaugos priemonių iki mechaninio vėdinimo — ir ne tik pasirūpino savimi, bet ir padidino eksportą. Tuo tarpu mokslininkai privertė sukurti vakciną ir jau pasiekė bandymų su žmonėmis stadiją. Taip pat gaminami vaistai virusui gydyti.

Kylančioms problemoms išspręsti buvo pritrauktos visos įmanomos pajėgos: nuo armijos iki savanorių. Ir šalis pamatė naujus herojus — gydytojus ir slaugytojus, kurie buvo kovos su epidemija priešakyje.

Tuo tarpu viešosios nuomonės apklausos vėlgi — toli gražu ne pirmą kartą — patvirtino Rusijos visuomenės, kuri palaikė priemones, kurių buvo imtasi, brandą, nors daugeliui šeimų ir jų biudžetams tai buvo sunkus išbandymas. Beje, padėtis šiandien nepasikeitė. Tyrimai rodo, kad didžioji dauguma respondentų mano, jog dėl epidemijos priimti sprendimai ir šiandieninis balsavimas dėl Konstitucijos pataisų yra adekvatūs.

Tas pats, sprendžiant iš gaunamų duomenų, galioja ir balsuojant dėl ​​pakeitimų: visuomenėje dominuoja vienybė, ji nesusiskaldė. Visuomenė nepasidavė nė vienai provokacijai ir jokiai masinei isterijai. Žmonės liko ramūs ir gavo neįkainojamą rezultatą — išgelbėjo gyvybes.

Tuo tarpu pasaulis stebi tiesiog nuostabius įvykius anapus vandenyno — vykstančius masinius protestus, kurie peraugo į riaušes. Visa tai panašu į siurrealistinius kliedesius atsižvelgiant į siaubingą situaciją su COVID-19 JAV (apie 130 tūkst. mirčių, 2,6 mln. užsikrėtusių) ir katastrofiškas specialistų, žadančių, kad koronaviruso atvejų padidės iki 100 tūkst., prognozes.

Antroji epidemijos banga, kuria gąsdina gydytojai, kitaip nei Rusijoje, Amerikoje tampa realybe, o Rusija ir toliau gerina rezultatus sistemingoje kovoje su koronavirusu.

Teisūs tie, kas visa tai vertina kaip gilią daugelio kitų mūsų pasaulį apėmusių procesų simboliką ir atspindį.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Rusija, koronavirusas
Dar šia tema
Rusijos ligoninės gavo pirmąją vaisto nuo koronaviruso partiją
ES vėl apkaltino Rusiją ir Kiniją dezinformacija apie koronavirusą
Rusijoje sukurta vakcina nuo koronaviruso apsaugos dvejus metus
Kalėjimas, archyvinė nuotrauka

Pareigūnai sulaikė kovo mėnesį pasprukusį kalinį

(atnaujinta 18:18 2020.07.02)
Dėl šio įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas. Nuteistajam papildomai gresia laisvės atėmimas iki 3 metų

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Trečiadienį Kalėjimų departamento pareigūnai į Alytaus pataisos namus sugrąžino kovo mėnesį iš darbo vietos pasprukusi nuteistąjį, pranešė departamento spaudos tarnyba.

Ieškomas asmuo vakar buvo sulaikytas kelyje Vilnius ̶ Kaunas. Policijos pareigūnams sustabdžius Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnų nurodytą automobilį, jame esantis bėglys neturėjo jokių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų ir policijos pareigūnams prisistatė svetimu vardu ir pavarde. Bet pareigūnų apgauti jam nepavyko.

Nuteistąjį išdavė jo pasidaryta tatuiruotė. Vyras sulaikytas ir sugrąžintas į Alytaus pataisos namus.

Dėl šio įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas. Nuteistajam papildomai gresia laisvės atėmimas iki 3 metų.

29 metų vyras Alytaus pataisos namuose atlieka laisvės atėmimo bausmę už vagystę, plėšimą, nesunkų sveikatos sutrikdymą.

Tegai:
kalinys, pareigūnai, Kalėjimų departamentas
Dar šia tema
Lietuvos policija ieško ruso, kurio paiešką paskelbė Interpolas
Dėl disponavimo pornografinio turinio dalykais bus teisiamas IT specialistas
Policininku prisistatęs asmuo iš šiaulietės išviliojo 4 tūkst eurų