Ignalinos AE, archyvinė nuotrauka

"Slaptas" TATENA susitikimas: Rusijos atomininko apsilankymas Lietuvoje

84
(atnaujinta 19:35 2018.10.20)
Lietuvos politikai ir toliau gyvena erdvėje, kuri neturi nieko bendro su atominių technologijų pasauliu. Sukaupta patirtis leidžia jiems net nepastebėti to, kas vyksta pačioje respublikoje

Lietuvos, kaimyninių šalių ir apskritai visos Europos gyventojams sekasi — politikai sako tik jiems įdomias kalbas, o tuo tarpu problemas, susijusias su Ignalinos AE išmontavimu, sprendžia tikri profesionalai.

TATENA seminaras Vilniuje

Rugsėjo mėnesį Vilniuje vyko tarptautinis seminaras, kurį kartu organizavo TATENA ir Ignalinos AE. Šis Prancūzijos, Rusijos, Didžiosios Britanijos, Pietų Korėjos ir Belgijos specialistų susitikimas Lietuvos politikams ir žiniasklaidai buvo toks neįdomus, kad beveik neįmanoma atrasti informacijos apie jį, teko "knaisiotis" po atominių kompanijų ir organizacijų interneto svetaines. Seminare buvo aptartas svarbiausias Lietuvai klausimas — kaip ir ką galima padaryti su apšvitintu grafitu, kurio tūkstančiai tonų laukia likimo valios reaktorių RBMK-1500 aktyviose zonose.

"Sputnik Lietuva" jau supažindino jus, brangūs skaitytojai, su problemomis, kurias sukuria šis radioaktyvus grafitas. Ir tai problema, kurios sprendimo dar niekas neatrado. Tačiau Lietuva nėra vienintelė — pasaulyje veikė daug urano-grafito reaktorių, ir įvairiose šalyse susikaupė apie pusę milijono tonų grafito.

Sustabdyti ir eksploatuoti urano-grafito reaktorius yra Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Belgijos, Rusijos ir JAV galvos skausmas, ir visos šios valstybės labai nori to atsikratyti. Tačiau niekas nenori eksperimentuoti su savo gyventojais — urano-grafito reaktorių perdirbimo technologija vystoma labai atsargiai. Tie, kurie nenori vėl skaityti straipsnio, mes trumpai priminsime.

Radioaktyvusis grafitas — tarptautinė problema

Grafitas yra medžiaga, reikalinga saugiai Ignalinos AE reaktorių veiklai. Jis tinkamai atliko savo funkcijas, tačiau "patyrė darbo sužalojimą" — dėl nuolatinio kontakto su reaktoriaus šerdimi grafito sudėtyje atsiranda labai pavojingų radioaktyviųjų izotopų. Kai kurie iš jų negyvena ilgai — jie susiskaido, skleisdami radiaciją dozėmis, kurios neviršija didžiausios leistinos koncentracijos.

Tačiau didžiausia problema yra pats anglies C14 radioaktyvusis izotopas, kuris skaidosi 5600 metų — tokia yra jo žalinga savybė. Neįmanoma "ištraukti" šio C14 iš šimtų tonų grafito, esančio reaktoriaus šerdyje. Grafitas yra cheminis anglies elementas, o radioaktyviojo C14 cheminės savybės nesiskiria nuo įprasto C12.

Grafitas yra medžiaga, kuri sudaro paprasto pieštuko pagrindą, ir mes visi gerai žinome, kaip jis gali išsisluoksniuoti, švelniai paspaudus. Na, ir kaip ardyti grafito blokus reaktoriuje? Šiek tiek paliesi — pasklido smulkiausios dulkės, kurios perneša C14 po visą elektrinę ir toliau, į aplinką.

Ir šis radioaktyvus anglies dioksidas elgiasi kaip įprastas — jį lengvai ir natūraliai sugeria visi gyvieji organizmai, įskaitant bet kuriuos augalus. Ir "gyvena" juose tuos pačius 5600 metų, taip pat ir mūsų maiste, kur patenka pro užterštą žolę į dirvą. Ką su tuo daryti?

ES yra pasirengusi skirti Ignalinos AE uždarymui 780 mln eurų >>

Įrengti išmontuotuose reaktoriuose galingas filtrų sistemas? Ir kaip, atsiprašau, ištobulinti tokių filtrų technologiją? Padaryti, įdiegti, išbandyti išardyti grafito blokus ir tada įvertinti, kiek radioaktyvumo pavyko sulaikyti ir kiek pateko į atmosferą? Įdomus eksperimentas. Ar yra norinčių sudalyvauti, o tada išgirsti ką nors panašaus: "Taip, pasirodo tai nelabai geras filtras, turėtumėte galvoti apie ką kitą"?

Degtukai vaikams ne žaislas

Vyriausybė ir Lietuvos Seimas nusprendė išmontuoti reaktoriaus grafitą. "Popierius" yra kantrus ― jam reikia išardyti blokus ir palaidoti juos atitinkamoje saugykloje. "Popierius" gali iškęsti — įsakyta išardyti blokus ir palaidoti juos atitinkamoje saugykloje. Šaunuoliai įstatymų leidėjai, puikiai padirbėjo. Belieka įtikinti radioaktyvų grafitą laikytis ne fizikos įstatymų, bet vertingų Lietuvos vadovų nurodymų — ir sėkmė yra garantuota.

Žinoma, Lietuvos rinkėjai turi visišką teisę pasirinkti parlamentą ir vyriausybę savo nuožiūra, jiems nereikia jokių patarimų iš šalies. Na, patinka rinkėjams tokie lyderiai, kurie nori su savo rinkėjais atlikti radioaktyvius bandymus — kas jiems, lietuviams, tai uždraus? Gal jie taip nusprendė padaryti indėlį į mokslo raidą, ką mes galime žinoti?

Ir "negailėdami savęs", jie yra pasirengę prisiglemžti radiacijos, gyventi užterštose vietovėse — kad tik mokslas gautų vertingų duomenų. "Iš šių žmonių reikia daryti vinis — pasaulyje nebūtų stipresnių vinių". Tiesa, vinys būtų radioaktyvios, bet tai jau yra gamybos kaštai. Jei be ironijos, tai visiškai neaišku, kodėl lietuviai yra tokie abejingi tokiam valdžios "kūrybiškumui".

Akivaizdu, kad TATENA išminties rezervas yra tikrai didingas — mechanizmai, leidžiantys sustabdyti tokias avantiūras, jau seniai sukurti ir konsoliduoti tarptautiniu mastu. Konkrečios šalies politikai, įskaitant Lietuvą, gali laisvai rašyti bet kokius įstatymus, tačiau iki tol, kol TATENA atidžiai išnagrinės ir patvirtins projektą, susijusį su branduolinėmis ir radiacinėmis priemonėmis, šis projektas negali būti įgyvendintas.

Europos atveju yra dar vienas, taip pat labai griežtas ir nuoseklus kontrolierius — Euratomas. Taip, abi struktūros yra "užterštos biurokratija", jos ne visada operatyviai veikia, bet Ignalinos atominės elektrinės atveju tai yra tik pranašumas. Tol, kol biurokratai perrašinėja ir tikrina, grafito radioaktyvumo lygis nors kiek, bet mažėja.

GRAPA ir "PDC UGR"

Rugsėjo mėnesį seminaras Vilniuje vyko kaip tarptautinio projekto GRAPA, "Irradifted Graphite Processing Approaches", kuris dažnai vadinamas Tarptautiniu apšvitinto reaktoriaus grafito problemų tvarkymo projektu, dalis.

Projekto tikslas — išspręsti daugybę užduočių, įskaitant saugių technologijų, skirtų grafito gavybai iš reaktorių, perdirbimo, laikino saugojimo ir šalinimo. GRAPA svarbus skirtumas nuo ankstesnių apšvitinto grafito apdorojimo projektų yra siekis pereiti nuo laboratorinių tyrimų prie visapusiško techninių sprendimų demonstravimo eksperimentinėje pramonėje. Projekte dalyvauja visos šalys, turinčios patirties tvarkant grafito atliekas (Rusijos Federacija, Jungtinė Karalystė, JAV, Prancūzija, Vokietija ir t.t.), tai leis sustiprinti esamą patirtį ir techninius metodus.

Nė vieno nereikalingo žodžio — viskas apie Lietuvą.

Tai, kad seminaras buvo aukščiausio lygio, liudija ir tai, kad jo organizatoriai sugebėjo užtikrinti Rusijos "PDC UGR", Urano-grafito reaktorių eksperimentinio ir demonstracinio centro, tyrimų ir plėtros grupės vadovo Aleksandro Pavliuko dalyvavimą.  "PDC UGR" dalyvavimas įrodo, kad grafito problema Ignalinos AE bus išspręsta aukščiausiu technologiniu lygmeniu.

Pranoko pati save: kuo Lietuva nustebino viso pasaulio energetikus >>

Ne, tai nėra mano patriotizmo priepolis iš kategorijos "Rusija yra dramblių gimtinė". "PDC UGR" — vienintelė pasaulyje bendrovė, kuri specializuojasi urano-grafito reaktorių eksploatacijos nutraukimo srityje. Vienintelė pasaulyje bendrovė, kuri įgyvendino urano-grafito reaktoriaus eksploatacijos nutraukimą, yra reaktorius EI-2 Seversko mieste, Tomsko srityje.

Reaktorius ir visas jo grafitas yra kruopščiai palaidoti, objektas tapo "ruda laukyme", atlikto darbo garantijos — 10 000 metų. "PDC UGR" turi 18 patentų išradimams ir pripažinimą iš TATENA, kuri dabar Severske kuria Tarptautinį urano-grafito reaktorių apdorojimo centrą. Čia pasisemti patirties atvyks ekspertai iš viso pasaulio. Taigi jokios ironijos, "PDR UGR" pagrindinio specialisto vizitas į Vilnių yra reikšmingas įvykis Lietuvai.

Man atrodo, kad "PDC UGR" ir jo rezultatas Severske vertas atskiros istorijos.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

84
Tegai:
Lietuva, TATENA, radioaktyvios medžiagos, branduolinė energetika
Dar šia tema
Kubiliaus teorija: vyriausybei slaptai vadovauja "Rosatom"
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje prieš Putiną tobulins pilietinį ir patriotinį ugdymą

(atnaujinta 16:48 2021.05.10)
Mažėjantis neigiamas Vladimiro Putino vertinimas sukelia didelį susirūpinimą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Laurynui Kasčiūnuis ir šio komiteto nariui Valdui Rakučiui

Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) bei Švietimo ir mokslo (ŠMK) komitetai trečiadienį rinkosi į posėdį aptarti "dezinformacijos ir propagandos poveikio Pietryčių Lietuvoje klausimą". Bendrame komitetų posėdyje buvo aptarta vakcinavimo laikotarpiu ypač išaugusi informacinės erdvės svarba. Taip pat buvo konstatuota, kad Lietuvoje mažėja neigiamas Putino vertinimas.

Buvo net pristatyti tyrimų duomenys. "Spinter" tyrimų duomenis bendrame Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) bei Švietimo ir mokslo (ŠMK) komitetų posėdyje pristatė Rytų Europos studijų centro (RESC) analitikas Andrius Prochorenka.

"Jeigu mes pasižiūrėtume į Putino vertinimą kelerių metų laikotarpyje nuo 2016 m., tai V. Putino vertinimas, nors vis dar yra labai neigiamas, tačiau jis dabar yra mažiau neigiamas, nei buvo prieš kelerius metus. Jeigu vertintume skalę nuo -100 iki +100, tai prieš 4 metus jo vertinimas buvo -48, dabar jis yra tik -28. Dabar jo vertinimas yra daug mažiau neigiamas nei prieš kelerius metus", – komitetų posėdžio metu teigė jis.

Tai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Laurynui Kasčiūnuis ir šio komiteto nariui Valdui Rakučiui kelia didelį susirūpinimą. Todėl ponai parlamentarai siūlo Lietuvos mokyklose tobulinti pilietinį ir patriotinį ugdymą. Kad sustiprinti lietuvaičių pilietinio pasipriešinimo valią. Latvijos pavyzdžiu.

"Viena kryptis yra tokia, ką padarė latviai, kur būtent tokią programą kaip nacionalinis saugumas ir krašto apsauga kuruoja ne Švietimo ministerija, o Krašto apsaugos ministerija ir nuo 2024 metų ji tampa privaloma mokyklose, – nuotolinėje spaudos konferencijoje trečiadienį sakė  Kasčiūnas. – Tai galimas kelias ir mums. Galbūt nebūtinai Krašto apsaugos ministerija turėtų būti lydinčioji, gal ji ir toliau turėtų būti remiančioji, bet vis tiek kalbame apie privalomumą".

Pono Kasčiūno teigimu, yra ir kitas variantas – nacionalinio saugumo ir krašto gynybos programos elementais papildyti pilietinių pagrindų programą.

"Alternatyvi kryptis, kuri dabar šiek tiek ir dominuoja – tai, kad nacionalinio saugumo ir krašto gynybos programa ir geriausiais jos elementais papildyti dabar jau egzistuojančią pilietinių pagrindų programą. Lyg ir tokį kelią dabar pasirinko Švietimo ministerija", – teigė NSGK pirmininkas.

Pasak konservatoriaus Kasčiūno, į pilietinio ir patriotinio ugdymo tobulinimą galėtų įsijungti ir Šaulių sąjunga, o patrauklumą didintų praktiniai mokymai.

"Patrauklumą tiek formaliajame, tiek neformaliajame ugdyme didintų tokie elementai kaip išgyvenimo įgūdžių mokymas, orientacija vietovėje, maisto paieška, pastogės statyba, savigynos apmokymai, gaisro gesinimo pradmenys, pirmoji ir karinės medicinos pagalba, paieškos, gelbėjimo ir šaudymo pradmenys, galbūt net vairavimo pradmenys, tai čia Šaulių sąjunga galėtų atlikti ypatingą vaidmenį", – sudėliojo pilietinio ir patriotinio ugdymo elementus Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.

Ponas Kasčiūnas nepaminėjo taip jo mėgstamą dešifravimo elementą. Šioje srityje ponas Kasčiūnas turi daug patirties. Apie tai, kad visame pasaulyje vaikų pamėgtas animacinis filmukas "Maša ir lokys" yra vienas iš Rusijos propagandos įrankių, Lietuvoje prieš keletą metų dešifravo Rytų Europos studijų centro analitikas, dabar Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Tąkart jis tvirtino, kad filmuko "Maša ir lokys" žinutės yra šifruotos ir, kad Lietuvos žiūrovams puikiai žinomas filmukas "Maša ir lokys" yra Vladimiro Putino propagandos įrankis.

Buvęs Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Valdas Rakutis, o dabar tik eilinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys taip pat turi pedagogikos patirties. Ponas Rakutis aktyviai reiškiasi Lietuvos jaunimo pilietinio ir patriotinio ugdymo srityje.

Rakutis — humanitarinių mokslų daktaras, profesorius. Rakutis buvo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos (LKA) prorektorius mokslui ir studijoms, net buvo išrinktas LKA senato pirmininku. Rakutis darbavosi Lietuvos krašto apsaugos ministerijoje, buvo Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento vyr. patarėjas. Rakutis apdovanotas "Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžiaus ordinu.

Ponas Rakutis šių metų pradžioje išgarsėjo tuo, kad Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, žiniasklaidoje paskelbtame tekste pasisakė apie žydų kolaboravimą su naciais. Tuomet po skandalingo komentaro apie Holokaustą Rakutis vis dėlto buvo priverstas pasitraukti iš Seimo komisijos pirmininko pareigų. Tačiau ponas Rakutis nepasitraukė iš Lietuvos jaunimo pilietinio ir patriotinio ugdymo mokymų programų kūrimo.

Dabar pilietinių pagrindų programa dėstoma privalomai 9-11 klasių mokiniams, šalia to yra Krašto apsaugos ministerijos sukurta ir Švietimo ministerijai pasiūlyta nacionalinio saugumo ir krašto gynybos programa, kurią galima pasirinkti.

Ponas Kasčiūnas apgailestauja, kad pastarąją programą pasirinkti kol kas galima tik 38 bendrojo lavinimo mokyklose iš daugiau nei 1 tūkst.
Tačiau gerėjantys Vladimiro Putino vertinimai Lietuvoje ponams Kasčiūnui ir Rakučiui yra signalas bei svarus argumentas dar labiau tobulinti pilietinį ir patriotinį ugdymą Lietuvos mokyklose. Ir tokių būdu dar labiau sustiprinti lietuvaičių pilietinio pasipriešinimo valią. Prieš ką? Aišku prieš ką. Prieš Putiną!

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Vladimiras Putinas, Lietuva
JAV

Istorijos perrašymas skaldo šalį. Ar JAV išliks?

(atnaujinta 12:35 2021.05.10)
Sovietmečiu ir net dabar buvo ir tebėra daug mąstytojų, kurie laimingai griebiasi bet kokios ideologijos, įrodydami, kad JAV (ar kitų nedraugiškų šalių) istorija yra pilna kraujo ir nešvarumų

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. "Norima padalinti mūsų tautą į dvi dalis perrašant istoriją" — neseniai šia tema buvo paskelbtas neblogas straipsnis. Apie rašo RIA Novosti autorius Dmitrijus Kosyrevas.

Rusijai tema labai pažįstama, tiesa?

Žinoma pažįstama. Per pastaruosius tris dešimtmečius buvo dažnai girdima, kad mūsų istorija yra tūkstantis vergovės metų, jog žodis "slavai" kilęs iš žodžio "vergas", kad kiekviena iš didžiųjų istorinių mūsų šalies epochų baigiasi šviesos reformistų jėgų nugalėjimu ir tamsiųjų teroru.

Bet dabar mes kalbame apie visiškai kitą šalį, kuri mums šiandien ir dabar rodo, kaip elgtis sąmoningai ir piktybiškai iškraipant savo istoriją. Ir ši šalis, kaip bebūtų keista, vadinama JAV.

Kalbama apie garsųjį "Projektą 1619", kuris paaiškina amerikiečiams, kad visa jų istorija susiveda į baltųjų priespaudą juodaodžiams be jokių šlovingų ir ryškių dėmių. Tai yra, pasak autorių, JAV istorija prasidėjo nuo pirmojo vergo, importuoto iš Afrikos nurodytais metais, o po to — keturių šimtų metų siaubo ir gėdos, už kuriuos kiekvienas turi atgailauti ir sumokėti.

Šis projektas dar kartą parodo šalies padalijimą ne tik į dvi skirtingai mąstančias tautos puses — šis padalijimas gilina esamas aiškias geografines ribas. Demokratai, tai yra dabartinė administracija, "Projektą 1619" paverčia oficialia šalies ideologija ir nurodo jiems visur — mokyklose, ginkluotosiose pajėgose — skaityti "kritinės rasės teorijos" paskaitas. Atsakydamos į tai, respublikonų valstybės tiesiog uždraudė šią kritinę teoriją, pasinaudodamos didele valstybių autonomija nuo federalinio centro. Naujausias atvejis yra Tenesyje.

Ten uždraudė dėstyti šią teoriją valstybinėse mokyklose (nieko negalima padaryti dėl privačių). Todėl dvi Amerikos yra apytiksliai vienodos, vieno iš jų teritorijoje reikia tikėti originaliu jo tautos nešvankumu ir be perstojo atgailauti, o kituose kraštuose galima ieškoti ir rasti daug šlovingų jo istorijos puslapių.

Žmonės yra išdėstyti keistai: paprastai jie labai gerai jaučia, kad vyksta koks nors bjaurus dalykas. Tačiau norint šiuos neaiškius pojūčius paversti veiksmais, reikia žodžių.

Ir čia yra labai neblogas straipsnis, su kuriuo pradėjome savo pokalbį — jame randama daugybė žodžių, apibrėžiančių, kas vyksta. Pavyzdžiui, taip: "jie" (tie, kurie sugalvojo "projektą 1619") nori vaizduoti Ameriką kaip iš pradžių tironišką režimą, norėdami pakeisti visą šalies sistemą ir sukurti naują sistemą, panašią į socializmą.

Apie tai pasakoja istorijos specialistė Meri Grabar (Mary Grabar). Ji parašė knygą "Refuting Project 1619: Exposing the Plan to Divide America". Apie knygą pradėta diskutuoti dar prieš išleidimą, nes joje analizuojamas pagrindinis įvykis JAV — nepriklausomos (iš Didžiosios Britanijos) šalies sukūrimas 1776 metais. Faktas yra tas, kad "projektas 1619" prasidėjo "The New York Times" publicistės Nicole Hanna-Jones straipsniu, kuriame teigė: 1776 metais Nepriklausomybės deklaracija ir po jos sekęs karas įvyko todėl, kad Didžioji Britanija norėjo panaikinti vergiją savo amerikiečių kolonijos, o vietiniai subjektai — JAV įkūrėjai — kovojo už vergovės išsaugojimą.

Meri Grabar — tik šio "britiško" požiūrio į savo šalies įkūrimą specialistė. Ji žino dokumentų originalus ir datas. Ir jis kalba apie akivaizdų dalyką: vergija visose Britanijos imperijos kolonijose (bet, žinoma, ne didmiesčio teritorijoje) buvo naudinga Londonui, jie buvo aktyviai skatinami, šia tema buvo tiek dokumentų, kiek jų buvo norėjo. Didžiosios Britanijos vergovės imperijoje panaikinimas prasidėjo tik 1787 metais, praėjus ketveriems metams po oficialaus karo su Amerikos kolonijomis dėl jų nepriklausomybės pabaigos. Ir tai tik prasidėjo. Ir jei pradėsite spręsti absoliučiai rasistinius Britanijos imperijos veikimo principus net 20 amžiuje, tada čia taip pat galite rasti daug įdomių dalykų.

JAV tėvai-įkūrėjai galėjo būti vergų savininkai (dešimt iš 12 pirmųjų prezidentų). Tačiau tikroji revoliucinio karo priežastis buvo mokesčiai Londonui, o ne vergovės institucija. Tada Amerika pradėjo pati spręsti šią įstaigą, ir tai užtruko daug laiko. Tai, kad dabar vergų palikuonys bando sunaikinti valstybę, pradedant gyvenimo reikalavimu ir nemažais mokėjimais vien už savo odos spalvą, gal egzistuoja kažkoks dieviškas teisingumas, bet tai jau ne istorikams.

Istorikai yra žmonės, dirbantys su faktais, o ne su karmos ir kitais panašiais dalykais. Atkreipkite dėmesį, kad "projektas 1619" buvo pradėtas priešingai nei vertino visos istorikų mokyklos ir gildijos, kurios apskritai puikiai žino viską apie JAV nepriklausomybę ir apie pilietinį karą, kuris prasidėjo po 1776 metų. Beje, pagrindinė to karo priežastis taip pat buvo ne vergovė, o kiti ekonominiai mechanizmai ir potvyniai.

Čia galima ir reikia padaryti šias išvadas: masiniai istorijos klastojimai naudojami toli gražu ne tik prieš Rusiją — akcentuojant jos vaidmenį II pasauliniame kare ar apskritai pasaulio istorijoje. Šį metodą kai kurios valstybės netgi nebūtinai taiko prieš kitas.

Jungtinių Valstijų atveju šie klastojimai tapo vidinės ideologinės kovos ginklu — kairieji prieš dešinę, demokratai prieš respublikonus.

Tai tik technologija — ir labai veiksminga — morališkai sunaikinti priešininkus. Todėl istoriko profesija vėl tapo nepaprastai svarbi, konfliktiška ir politizuota. Visame pasaulyje ir ne tik Rusijos ir Vakarų kovos už tiesą frontuose.

Sovietmečiu ir net dabar buvo ir tebėra daug mąstytojų, kurie laimingai griebiasi bet kokios ideologijos, įrodydami, kad JAV (ar kitų nedraugiškų šalių) istorija yra pilna kraujo ir nešvarumų. Atsakydami į tai, jų ideologai linksmai pristatė rusų mąstymui tas pačias žemę lenkiančias idėjas ir faktus apie mūsų istoriją. Galbūt laikas prisiminti, kad istorijos mokslas yra ne lazda priešui, o nuolatinis tiesos ieškojimas.

Tuo tarpu JAV respublikonai tvirtai pereina prie "rusų" pozicijų — tai yra pagarbos savo istorijai. Rasistinis "Projektas 1619", kartojame, yra uždraustas ne tik Tenesyje, bet ir visose kitose "Trampo" valstijose. Grupė respublikonų senatorių išleido dokumentą, kuriame sakoma: "Mūsų tautos jaunimui nereikia smegenų plovimo, kuris sutelktas tik į praeities nuodėmes ir skirsto mūsų tautą į dvi stovyklas. Mokesčių mokėtojų pinigais finansuojamose programose turėtų būti pabrėžiamos bendros pilietinės vertybės, kurios jungia užuot propagavę radikalias idėjas, draskančias mūsų visuomenę". Na, gerai pasakyta.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
istorijos perrašymas, istorija, Rusija, JAV
Transformatorių pastotė

"Litgrid" rekonstruoja pastotę beveik 900 tūkstančių eurų

(atnaujinta 09:08 2021.05.11)
Pabrėžiama, kad atliekant statybos darbus, bus atnaujinta skirstomoji įranga, pakeista transformatoriaus grandinė

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" pasirašė Salotės transformatorių pastotės Vilniuje projektavimo ir rekonstravimo sutartį, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Sutartis su rangovu buvo pasirašyta balandžio 21 dieną. Viešųjų pirkimų konkursą laimėjo "APS grupė".

Planuojama, kad rekonstrukcijos metu bus atnaujinta 110 kW galios pastotės skirstykla Bitėnų gatvėje. Transformatoriaus grandinė bus pakeista. Rekonstrukcija padidins elektros perdavimo patikimumą rytinėje Lietuvos dalyje ir sumažins tinklo eksploatavimo išlaidas.

Projekto kaina — 889 tūkstančiai eurų. Jis įgyvendinamas padedant "Litgrid".

Rekonstrukciją planuojama baigti 2023 metais.

Tegai:
ekonomika, Litgrid