Varšuva

Dievo pagalba į valdžią

31
(atnaujinta 10:11 2018.10.24)
Spalio 21 dieną Lenkijoje vyko savivaldybių rinkimai

Lenkijoje absoliučią valdžią turinti partija "Prawo i sprawiedliwość" ("Teisė ir teisingumas"; PiS) savivaldybių rinkimams pasirinko būtent spalio 21 dienos datą.  

Pagal šimtmečių tradiciją turintį liturginį kalendorių spalio 21 dieną visose Lenkijos bažnyčiose yra garsiai skaitoma psalmė, kurioje yra žodžiai "On miłuje prawo i sprawiedliwość" ("Jis [Viešpats] myli teisę ir teisingumą").

Žinoma, ši garsiai bažnyčioje perskaityta frazė rinkimų dieną galėjo daryti įtaką paprastų žmonių sąmonei ar pasąmonei. Taigi galima teigti, kad į rinkimus kišasi ne tik priešiškos blogio jėgos, bet ir gerosios.

Dievo pagalba įtvirtino valdžią.

Savivaldybių rinkimai buvo dominuojanti tema žemiškoje Lenkijos žiniasklaidoje visą šį mėnesį. Vienu pagrindinių rinkiminės kovos įrankių spalio mėnesį vėl tapo slapta "Sowa & Przyjaciele" restoranuose daryti įrašai.

2013–2014 metais šių restoranų padavėjai įrašinėjo tuometinės vyriausybės narių, valdžiusiųjų partijų  vadovų ir su jais užstalėje laiką leidusių verslininkų pokalbius. Šiuose pokalbiuose buvo daug arogancijos, žinoma, ir rusiškų keiksmažodžių. Taip pat prisipažinimų manipuliuojant viešąja nuomone.

Slapta įrašytų pokalbių paviešinimas turėjo įtakos 2015 metų Lenkijos prezidento ir parlamento rinkimams.

PiS'ui paėmus valdžią 2015 metais, restoranuose įrašyti pokalbiai buvo be perstojo transliuojami Lenkijos visuomeninės televizijos TVP "Žiniose" TVP "Žinios" tapo kasdieniu atviros partinės propagandos pusvalandžiu.  

Ko restorane tik neprišnekam. Kas blaiviam galvoje, tas girtam ant liežuvio.

Restorane "Sowa & Przyjaciele" Lenkijos didžiavyriai tuometinis vidaus reikalų ministras Bartłomiejus Sienkiewiczius ir tuometinis Lenkijos nacionalinio banko pirmininkas Marekas Belka taip atsivėrė, kad vidaus reikalų ministras Sienkiewiczius išrėžė: "Lenkijos valstybė egzistuoja tik teoriškai". 

Iš restoranuose įrašytų pokalbių galima manyti, kad valstybės klausimai buvo sprendžiami užkulisiuose, vartojant mafijos žargoną.

Dievas juk gailestingas. Ir net jeigu Lenkijos didžiavyriai suvokė, ką kalba (jie juk suvokė), jiems bus atleista. Dievas gailestingas... O rinkėjai?

Istorija kartojasi. Tiksliau, "slaptų" įrašų viešinimas kartojamas. Ir vėl prieš pat rinkimus. 

Lenkijoje griaunams Dėkingumo Raudonąjai armijai paminklas, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Алексей Букчин

Visą paskutinę savaitę, iki spalio 21 dienos, išskyrus "rinkiminės tylos dieną" (spalio 20 d.) ir pačią spalio 21 dieną, TVP transliavo prieš 4-5 metus slapta darytus įrašus "Sowa & Przyjaciele" restoranuose per kiekvienas pagrindines "Žinias", rodomas 19:30. Taigi ir tikintys gyventojai, ir tikintys politikai turėjo progą dar kartą pasitikrinti, kas yra kas. Gero apetito, ponai!  

P. S. Beje,  žinomiausias Lietuvoje "Sowa & Przyjaciele" restoranuose įrašas yra Sikorskio išsakyta mintis, kad "Mažeikių naftos" perdirbimo įmonę būtų gerai parduoti "Rosneft". 

Ar geri, tikri Lietuvos draugai taip gali kalbėti už nugaros? Klausimas atviras ir "neskanus".

Kita vertus Lietuvos auditorijos labai nenustebinsi nei slaptais pokalbiais, nei tų pokalbių viešumu. Skirtumas tik tas, kad pokalbius Lietuvoje įrašinėja slaptosios tarnybos. O juk rinkimai Lietuvoje taip pat ne už kalnų.     

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

31
Tegai:
Lenkija