Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Lietuvos prezidento rinkimai ir "valstiečių" intriga

92
(atnaujinta 11:19 2018.11.09)
Lietuvos prezidento rinkimų žaidime ant stalo padėtos beveik visos kortos. Beliko sulaukti "valstiečių" kandidato, kurio gali ir nebūti

Kandidatų į Lietuvos prezidentus kėlimo fazė beveik baigta. Konservatoriai pasiruošę kovoti, turėdami Ingridą Šimonytę bei Gitaną Nausėdą, ir laukia "valstiečių" ėjimo. Tuo tarpu tikėtinas socialdemokratų pretendentas vargu ar taps rimtu konkurentu reitingų lyderiams, bet su juo turėtų būti įdomu.

Konservatoriai pasirengę

Dar visai neseniai galima buvo sakyti, kad "Tėvynės sąjunga" (TS) neišlaikė prezidento rinkimų testo, nes niekaip negalėjo apsispręsti dėl savo kandidato. Buvo net kalbama, kad dėl sumaišties partijos viduje teks remti ką nors iš šalies.

Tačiau konservatoriai nebūtų konservatoriai, jeigu nesugebėtų išbristi iš šitos balos. Pirma, jie sugebėjo neutralizuoti vidinę opoziciją Ušacko pavidalu – matyt, rado, kuo prispausti jį ir jo rėmėjus partijos skyriuose, ir, galima sakyti, privertė jį atsiimti savo kandidatūrą. Antra, dabar TS turi oficialų atstovą prezidentinėje kampanijoje – Šimonytę, kurios populiarumas pastebimai ūgtelėjo, nes į ją investuojamas visas partijos potencialas.

Trečiau Nausėda – geras (neoficialus) "planas B", ir jeigu būtent jis ir Šimonytė pateks į antrąjį rinkimų turą (kas visai tikėtina), konservatoriams tai bus svajonių išsipildymas – beliks nuspręsti, ką padaryti nugalėtoju.

Taigi, TS kortos ant stalo, ir, kaip pažymėjo partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis: "Dabar pagrindinė intriga – ką pasirinks Ramūnas Karbauskis. Ar tai bus Saulius Skvernelis, o gal ir Arvydas Juozaitis, kuris, akivaizdu, yra nusitaikęs į valstiečių elektoratą".

"Valstiečių" intriga

Reikia pripažinti, kad kol kas dešinieji kovoje dėl prezidento posto atrodo gana solidžiai, o centre ir kairėje rimto oponento vis dar nematyti. Pavyzdžiui, Rolandui Paksui Seimas (pirmiausia, dešinioji opozicija) ir vėl gėdingai neleido dalyvauti rinkimuose, o "valstiečiai" delsia pranešti, kas bus jų kandidatas.

Kol kas ši pauzė atrodo prasmingai, bet su sprendimu svarbu ir nepavėluoti, kad konkurentai netaptų nepavijami net administracinių išteklių turinčiam premjerui. O gal "valstiečiai" iš viso neketina dalyvauti prezidento rinkimuose?

Pirma, jie neturi tinkamo kandidato į Skvernelio vietą pastarojo pergalės atveju. Antra, jeigu premjeras pralaimės, ženkliai nukentės jo ir partijos įvaizdis. Tad, gal geriau turėti žvirblį rankoje? Tuo labiau, kad blogiau negu dabar su Dalia Grybauskaite nebus.

Kita vertus, bendražygis prezidentūroje leistų "valstiečiams" konsoliduoti valdžią, o naują vyriausybės vadovą surasti visada galima – svarbiausia, kad būtų vieta. Be to, nedalyvavimas prezidento rinkimuose (arba formalus dalyvavimas, iškeliant silpną kandidatą ar paremiant šansų neturintį Juozaitį) yra dar didesnis smūgis valdančiosios partijos įvaizdžiui negu pralaimėjimas (ne veltui sakoma, kad geriau pabandyti ir pralaimėti, negu nebandyti ir pralaimėti).

Trumpai tariant, politinės "valstiečių" apatijos jų rinkėjas nesupras. Tad reikia kelti Skvernelį arba sugalvoti kažką tokio, kas nustebintų tiek oponentus, tiek visuomenę. Gal Agnė Širinskienė?

Dar vienas "Kremliaus kandidatas"?

Galima buvo tikėtis, kad socialdemokratų pasirinkimu prezidento rinkimuose taps patirties šiame reikale turinti europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė. Dabar aiškėja, kad partija į šią mėsmalę, greičiausiai, vėl mes eurokomisarą Vytenį Andriukaitį.

Viena vertus, kampanijos metu galima akcentuoti jo ilgą politinę karjerą ir darbą Europos Komisijoje. Kita vertus, jam (jeigu nuspręs dalyvauti) bus sunku prilygti lenktynių lyderiams – tiek dėl partijos problemų (skilusios socialinės socialdemokratų paramos bazės), tiek dėl asmeninių politinių trūkumų, kuriuos išryškino du ankstesni Andriukaičio bandymai tapti valstybės vadovu.

Tačiau vien jo dalyvavimas debatuose gali būti labai įdomus, nes jis, pavyzdžiui, pritarė Skvernelio idėjai atnaujinti politinius kontaktus su Rusija, užduodamas retorinį klausimą: "Kodėl Vokietija gali, Suomija gali, Belgija gali, Lietuva negali?" ir teigdamas, jog premjerui pagaliau, turbūt, kas nors patarė, kad reikia pradėti galvoti.

Be to, nemažai aistrų šalyje sukėlė tas faktas, kad 2017 metais Andriukaitis, paprašytas Rusijos politikų, pakvietė Seimo narius vykti į konferenciją Maskvoje, po ko vietiniai ekspertai pažymėjo, kad jis jau seniai neslepia prorusiškos pozicijos, o būtent tokie politikai ir naudingi Kremliaus propagandai.

Trumpai tariant, nespėjo konservatoriai atsikratyti vieno "Kremliaus agento" (Ušacko), Maskva jau kiša kitą. O jei rimtai, tai, kaip rodo "Vilmorus" atlikta visuomenės apklausa, Nausėda antrajame prezidento rinkimų ture nugalėtų tiek Skvernelį, tiek Šimonytę.

Jeigu jame susirungtų Šimonytė ir Skvernelis, kovą nežymia persvara laimėtų pirmoji (32,7 proc. prieš 30,9 proc.). Tiesa, net 36,4 proc. žmonių atsakė, kad šiuo atveju nebalsuotų nė už vieną iš kandidatų, nežinojo, už kurį balsuotų, arba į rinkimus neitų.

Kitaip tariant, teisus yra "Vilmorus" vadovas Vladas Gaidys, sakydamas, kad išvadas daryti dar anksti – palaukime visų kortų ant stalo.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

92
Tegai:
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Lietuva, prezidento rinkimai
Dar šia tema
Valdančiosios partijos lyderis papasakojo apie kandidatą į prezidento postą
Nausėda nesieks konservatorių paramos prezidento rinkimuose
Lietuva rinks naują prezidentą gegužės 12 dieną
Buvęs Lietuvos prezidentas Paksas vėl ketina balotiruotis į prezidento postą
Sarmat paleidimas, archyvinė nuotrauka

Šėtoniškas ginklas: Rusija turi kai sukaupusi "orbitiniam bombardavimui"

(atnaujinta 21:10 2020.05.25)
Rusijos strateginės branduolinės pajėgos tampa vis sudėtingesnės ir efektyvesnės. Naujoji "Sarmat" sunkioji tarpžemyninė balistinė raketa pereina paskutinius bandymus iki ją pradės naudoti kariuomenė

Rusijos vyriausybės vicepremjeras Jurijus Borisovas gegužės 21 dieną teigė, kad COVID-19 pandemija neturėjo įtakos pasirengimui kontinentinės balistinės raketos "Sarmat" skrydžio bandymams, jie bus atlikti per generalinio konstruktoriaus ir Rusijos gynybos ministerijos nurodytą laiką.

Vykdant valstybinę ginkluotės programą, baigiamas naujo Rusijos raketų komplekso "RS-28 Sarmat" kūrimas. Naujosios raketos bandymai baigėsi 2018 metais. Komplekse bus gausu įvairiausių kovinių blokų, įskaitant naujos kartos viršgarsinius, ir 2021 metais kompleksą pradės naudoti Strateginės raketų pajėgos. Atkreipiame dėmesį, kad viršgarsinis kompleksas "Avangard", visų pirma skirtas "Sarmat", jau budi Dombarovsko raketų divizijoje.

Naujausia tarpžemyninė balistinė raketa (TBR) pakeičia galingiausią pasaulyje raketą "R-36M2 Voevoda" (pagal NATO klasifikaciją — "SS-18 Satana"). "Sarmat" galimybės leidžia skristi aplenkiant priešraketinės gynybos zonas nenuspėjamomis trajektorijomis, todėl visos esamos ir perspektyvios potencialaus priešo gynybinės sistemos gali užkirsti kelią viršgarsiniams individualių nurodymų blokams.

Esminis skirtumas tarp "Sarmat" ir "Voevoda": naujoji TBR su viršgarsiniais Yu-71 tipo blokais gali būti naudojamas kaip didelio tikslumo ginklas nebranduolinėje įrangoje. Maždaug 15 Macho (septynių kilometrų per sekundę) atmosferos greičiu kinetinė bloko energija garantuoja branduoliniam smūgiui būdingą naikinamąjį pobūdį, tačiau be radioaktyvaus ploto užteršimo. Reikšmingas viršgarsinių manevravimo kovinių galvučių pranašumas yra galimybė labai tiksliai pakoreguoti trajektoriją, patekti į objektą už tūkstančių kilometrų nuo TBR starto taško.

Baigtas pramoninės gamybos modernizavimas, kas leidžia pradėti naujos raketos serijos gamybą, ji bus dislokuota Krasnojarsko krašte ir Orenburgo srityje. Taigi, Rusija kuria savo izoliavimo potencialą.

Per abu polius

Visos technologiškai išsivysčiusios pasaulio šalys bando įveikti konkurentus kurdamos ir gamindamos sunkias tarpžemynines raketas, tačiau Rusija nukeliavo toli į priekį. Antžeminė raketų sistema su "RS-28 Sarmat" sunkiosiomis tarpžemyninėmis balistinėmis raketomis rodo pranašumą visais atžvilgiais.

Pasaulyje nėra analogų pagal atstumą, greitį ir įspūdingą galią. "Sarmat" pagal skrydžio nuotolį — iki 18 tūkstančių kilometrų — daugiau nei pusantro karto viršijo "Vaevoda", kuri buvo neprieinama užsienio konkurentams. Iki dešimties tonų padidėjo naudingoji apkrova. Priekinė dalis geba išsiskirstyti, sudaryta iš 10 atskirų blokų. Naujosios raketos pradinė masė yra 208 tonos (iš jų 178 tonos yra kuras). Bendras raketos ilgis yra 35,5 metro, skersmuo — trys metrai.

Kovos galios atžvilgiu "Voevoda" ir "Sarmat" yra palyginami, o starto stadija ir naujojo TBR sugebėjimas įveikti "Aegis", THAA ir kitas sistemas kelia didesnį susidomėjimą. Tarpkontinentinė balistinė raketa privalo sėkmingai įveikti oro gynybos priešraketinės gynybos sistemas, laiku ir tiksliai pataikyti į taikinį. Net "Voivoda" kovinės galvutės skriejo link taikinio melagingų elementų debesyje (raketos galvūgalį sudaro dešimt 800 kilotonų kiekvienas sveriančių blokų. Logiška manyti, kad "Sarmat" turi iš esmės naujas apsaugos ir kamufliažo priemones. Skirtingos galios ir paskirties blokų eilėje tikrai yra galingų kovos su priešo radaru priemonių ir kitų novatoriškų komponentų. Kaip tai veikia?

Po atsiskyrimo manevrinis blokas juda maždaug 15 Macho (septynių kilometrų per sekundę) greičiu šimto kilometrų aukštyje ir prieš patekdamas į tankius atmosferos sluoksnius (tiesiai virš taikinio) atlieka sudėtingą manevrą priešo priešraketinei gynybai įveikti. Kaip minėta aukščiau, panašios kovinės galvutės gali būti skirtos nebranduoliniams smūgiams vietinių konfliktų metu bet kurioje pasaulio vietoje.

Dvi pagrindinės gairės, kaip sukurti naują sunkia "Sarmat" — nepažeidžiamumas prieš priešraketinės gynybos sistemas ir minimalus skraidymo laikas — leido pasiekti rekordinį greitį, nuotolį, naudingąją apkrovą ir 60 sekundžių kovinį pasirengimą (žaibiška reakcija priešo branduolinio smūgio atveju). Tikėtino priešo teritorijos "orbitinio bombardavimo" technologija palei suborbitalinę trajektoriją per Pietų ašigalį (apeinant esamas ir perspektyvias priešraketinės gynybos sistemas), integruota į naująją TBR, leidžia paleisti civilinės paskirties erdvėlaivius (savo eksploatacijos pabaigoje kiekvienas "Sarmat" gali grąžinti didelę dalį investicijų).

Pagrindiniai parametrai

Kiek naujų sunkiųjų raketų gaus Rusijos strateginių raketų pajėgos? Anksčiau Amerikos CNBC kanalas su nuoroda į JAV žvalgybos bendruomenę, kalbėjo apie 60 "Sarmat", tai maždaug atitinka "Voevoda" skaičių dviejuose padaliniuose (Krasnojarsko krašte ir Orenburgo srityje). Tačiau RF Gynybos ministerija gali turėti kitų planų. Informacija yra tik apie maksimalų TBR ir kovinių blokų skaičių, nustatytą START-III susitarimu, siekiant grupuoti Rusijos strategines branduolines pajėgas (SBP) ir JAV strategines puolamąsias pajėgas (SPP). Rusijos Federacijai tai yra 700 dislokuotų paleidimo įrenginių ir 1 550 kovinių blokų. Be to, Strateginės raketų pajėgos turi apie 60 procentų bendro strateginių branduolinių pajėgų nešėjų ir kovinių galvučių skaičiaus, ir planuoja, kad iki 2024 metų atsižvelgiant į eksploatuojamus "Topol-M" ir "Jars" kompleksus, atsiranda daugialypė perspektyva.

Nustatant Rusijos strateginių raketų pajėgų plėtros perspektyvas, būtina atsižvelgti į branduolinių raketų potencialo pokyčius ir JAV užsienio politikos ypatybes, Vašingtono pasitraukimą iš INF sutarties ir galimą Amerikos vidutinio nuotolio raketų dislokavimą Europoje — arčiau Rusijos Federacijos. Pavyzdžiui, Lenkijoje ir Rumunijoje įvairaus parengties laipsnio dislokuotos Pentagono priešraketinės gynybos sistemos su universaliaisiais paleidimo įrenginiais Mk-41. Iš čia galima paleisti "Standard-3" raketas ir vidutinio nuotolio "Tomahawk" sparnuotąsias raketas. Be to, Lenkijoje ir Rumunijoje įsikūrę JAV smogiamieji dronai gali būti aprūpinti branduoliniais ginklais. Žinoma, panaudojus vidutinio nuotolio smogiamuosius komponentus prieš Rusijos Federaciją, tiek JAV, tiek šalys, iš kurių buvo paleistos raketos, pateks į atsakomojo smūgio zoną. Tai buvo tiesiogiai pasakyta Rusijos strateginių raketų pajėgų vado Sergejaus Karakajevo interviu leidiniui "Krasnaja zvezda".

Strateginės raketų pajėgos planuoja 2020 metais surengti daugiau kaip 200 įvairių lygių pratybų ir surengti šešis TBR (iš jų penki iš Plesecko kosmodromo) paleidimus. Praėjusiais metais vyko maždaug tiek pat karinių pratybų, buvo paleistos penkios strateginės raketos, kurios patvirtino aukštą raketų sistemų patikimumą ir visos kariuomenės efektyvumą.

Šiuolaikinės strateginės raketų pajėgos — tai trys raketų armijos, 12 raketų formacijų (įskaitant keturias stacionarias divizijas su šachtiniais paleidimo įrenginiais ir aštuonias mobiliąsias divizijas su mobiliosiomis antžeminių raketų sistemomis). Tikiu, kad visiems agresoriams pakaks raketų. Potencialus priešininkas neturėtų tikėtis prevencinio (nuginkluojančio) smūgio.

Strateginių raketų pajėgų objektai yra patikimai apsaugoti nuo oro atakos moderniomis priešlėktuvinėmis sistemomis "S-300PM" ir "S-400", aktyviosios gynybos sistema "Mozyr" ir pažangiomis oro gynybos sistemomis, veikiančiomis įvairiais fiziniais veikimo principais. Diegiamos robotizuotos valdymo sistemos. Strateginės raketų pajėgos atlieka svarbiausią vaidmenį branduolinėje triadoje. Naujoji sunkioji "Sarmat" raketa užims svarbiausias pozicijas strateginėse raketų pajėgose ir branduolinėje atgrasymo sistemoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
branduolinis ginklas, Rusija
Dar šia tema
"Bumerang" eksporto potencialas — 1 milijardas dolerių: kuo išskirtinė Rusijos platforma
Rusijos URM pakomentavo JAV pareiškimus dėl branduolinių ginklų perkėlimo
Atsakomojo smūgio garantija: "Avangard" pradeda kovinį budėjimą Rusijoje
Работа нефтяных станков - качалок

Naftos rinka tango ritmu: Saudo Arabijos klaidos brangiai atsiėjo

(atnaujinta 17:58 2020.05.25)
1998 metais Rusijoje buvo išleistas pirmasis projekto "Mūsų šimtmečio dainos" albumas, kuriame skambėjo graži daina "Pavasario tango". Jos priedainis tikriausiai žinomas daugeliui: "Ateina laikas — žmonės pameta galvas / Ir šis laikas vadinamas pavasariu"

Pavasarį žmonės pameta galvas

Ką ši daina turi bendro su energetikos pramone? Man taip pat atrodė, kad ryšys yra minimalus — tik jos autorius, fizikos ir matematikos mokslų daktaras Valerijus Aleksandrovičius Miliajevas, vienas iš pirmaujančių nebalansinių srovių ekspertų esant žemai temperatūrai Vokietijoje. Bet atėjo 2020-ųjų pavasaris ir tapo akivaizdu, kad Valerijus Miliajevas "Pavasario tango" parašė apie... Saudo Arabijos naftos atstovus.

Kovas: "Kovo 11 dieną "Saudi Aramco" paskelbė Saudo Arabijos energetikos ministerijos direktyvą padidinti savo gamybos pajėgumus nuo 12 iki 13 milijonų barelių naftos per dieną". "Kovo 12 dieną "Shell", BP, "Total", "Repsol" ir "Cepsa" iš "Saudi Aramco" gavo "Arab Light" žalios naftos pasiūlymus, kurie 200 procentų viršijo standartines apimtis ir beveik 20 procentų mažesnes nei "Urals" rūšies naftos kainos". "Kovo 29 dieną "Saudi Aramco" patvirtino planus padidinti naftos gavybą nuo balandžio 1 dienos, kai baigsis OPEC+ susitarimo galiojimo laikas, iki 12,3 mln. barelių per dieną".

O štai gegužė: "Gegužės 11 dieną Saudo Arabijos energetikos ministerija nurodė "Saudi Aramco" sumažinti naftos gavybą biržoje vienu milijonu barelių per dieną, be to, kad karalystė įsipareigojo įgyvendinti pagal paskutinį 2020 metų balandžio 12 dienos OPEC+ susitarimą. Taigi, gamybos apimties sumažinimas, kurio laikysis Saudo Arabija, palyginti su balandžio mėnesiu, sumažės iki maždaug 4,8 mln. barelių per dieną. Karalystės naftos gavyba birželio mėnesį bus 7,492 mln. barelių per dieną".

Na, rimti politikai, didžiausios pasaulyje naftos kompanijos vadovai tiesiog negali tokių žaidimų žaisti savo noru! Tikrai po gegužės pareiškimo Saudo Arabijos naftos pramonės atstovai išeidami iš susitikimo tyliai dainavo "Pavasario tango". Įdomu, kaip tai skamba arabiškai?..

Kovas — sniego kalnai tirpsta kartu su barelio kaina

Dabar apie maždaug tą patį, bet rimčiau. Prisiminkite, kad 2020 metų vasarį Kinijoje vykstant koronaviruso epidemijai, kuri dar netgi negavo pavadinimo, naftos kainos pasaulio prekių biržose smarkiai krito — nuo 70–72 USD už barelį "Brent" naftos sausį iki 49 USD už barelį vasario pabaigoje. Remiantis vėliau paskelbta statistika, vasario mėnesį Kinijos pramonės nuosmukis sudarė 13 procentų, o milijonams žmonių buvo taikomos griežtos karantino priemonės, dėl kurių "sustojo" milijonai automobilių.

Jau vasario mėnesį Saudo Arabija pradėjo reikalauti surengti neeilinį OPEC+ valstybių narių ministrų susitikimą, kad būtų imtasi skubių priemonių. Susitikimas įvyko kovo 5 dieną Vienoje. Dabar tai atrodo beveik fantastiškai, tačiau ministrai tikrai susitiko, o nebendravo vienas su kitu, sėdėdami savo kabinetuose priešais ekranus — tokie nuostabūs laikai buvo.

Saudo Arabijos Karalystės (SAK) pasiūlymas buvo tarsi ultimatumas: nuo balandžio 1 dienos vykdomas papildomas bendras gamybos sumažėjimas 1,5 milijono barelių per dieną, iš kurių OPEC valstybės narės perims milijoną barelių, o trečiosios šalys, tačiau dalyvavimas OPEC+ susitarime — 500 tūkst. barelių per dieną. Rusijos pasiūlymas buvo daug atsargesnis: nuo balandžio 1 dienos sumažinti 1,7 mln. barelių per dieną, kaip numatyta gruodžio mėnesio susitarimuose, pasiimti papildomą pauzę, kad tiksliau galima būtų įvertinti epidemijos poveikį naftos rinkai, ir tik po to imtis naujų priemonių.

Du pasiūlymai susidūrė ir sukėlė kibirkštį — SAK atstovai atmetė tokį laipsnišką požiūrį ir pareikalavo nedelsiant sumažinti gamybą. Dėl šios priežasties Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas paliko Vieną, atsisakydamas sutikti su Saudo Arabijos ultimatumu. Pasaulio biržos sureagavo akimirksniu, bareliai jau pirmą dieną atpigo dvigubai. Tuo pat metu Rusijos žiniasklaidoje pasigirdo balsų choras, nepaprastai nepatenkintas Rusijos elgesiu Vienos susitikime ir numatęs neišvengiamą triuškinantį pralaimėjimą prasidėjus "kainų karui".

Nafta, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Астапкович

Rusijos energetikos sektoriaus vadovai vis dėlto išliko ramūs ir nesiėmė jokių drastiškų priemonių. Keista, bet nė vienas komentatorius nekreipė dėmesio į tai, kad kovo 11 dieną, kai "Saudi Aramco" oficialiai paskelbė apie artėjantį gamybos apimties padidėjimą nuo balandžio 1 dienos buvo paskelbtas dar vienas, ne mažiau oficialus pareiškimas.

Būtent kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso protrūkį pandemija, ir nuo to laiko visos pasaulio valstybės viena po kitos pradėjo imtis kovos su epidemija priemonių. Atsitiko būtent tai, kuo Rusija nesėkmingai bandė įtikinti susitikimo Vienoje dalyvius — COVID-19 pradėjo naikinti pasaulio naftos rinką.

SAK vadovybė atsisakė pripažinti tikrovę — jie nekantravo kovoti, bandydami užkariauti tradicines Rusijos naftos kompanijų rinkas. Tai buvo galima stebėti tik susižavėjus demonstruota beprotybe ir drąsa: valstybė, kurios biudžetas 85 procentais priklauso nuo naftos sektoriaus, valstybė, kurios 2020 metų biudžetas buvo "sudarytas", remiantis bazine barelio kaina — 80 USD, žlugdė kainas visame pasaulyje. Tačiau pasaulis liko abejingas — COVID-19 buvo daug kartų svarbesnis nei bet kokie "Saudi Aramco" pasiūlymai dėl papildomų apimčių ir nuolaidų.

Tanklaiviai "iki kaklo" užpildyti Saudo Arabijos nafta sustingdavo šalia priimančiųjų tanklaivių — jos paklausa sumažėjo beveik 30 procentų. Augimas buvo pastebėtas tik viename sektoriuje — naftos tanklaivių krovinių gabenimas brango kiekvieną dieną, nes laivų savininkų kompanijos puikiai suprato, kad jų laivai iš prekių pristatymo priemonės virsta plaukiojančiomis talpyklomis.

SAK neskelbė duomenų apie naftos atsargų rezervuarų užpildymo laipsnį, tačiau vargu ar bus klaidinga manyti, kad šis rodiklis maksimaliai priartėjo prie 100 procentų. Žinoma, "Saudi Aramco" pasiekė didelę komercinę sėkmę — ne bet kas, o pati Baltarusija iš jos įsigijo "Arab Light" partiją, tačiau šie 80 tūkstančių barelių reikšmingai padėjo tik "Lietuvos geležinkeliams", kurie tiekė naftą iš Klaipėdos krantinių į Baltarusijos gamyklas.

Įsismagino — linksminosi. Suskaičiavo — apsiverkė

Kitas "2020 metų naftos tragedijos" veiksmas buvo neeiliniai, skubos tvarka sušaukti OPEC+ ministrų susitikimai, kurie vyko jau nuotoliniu būdu, balandžio 10 ir 12 dienomis. Tuo metu, kai pagaliau suskaičiavus skaičius, tapo aišku, kokia buvo COVID-19 įtaka naftos rinkai, įvyko ta pati akimirka, apie kurią kovo mėnesį kalbėjo Aleksandras Novakas. Suveikė būtent rusiškas algoritmas: pirmiausia įvertinti pandemijos poveikį, o tik paskui priimti reikiamus sprendimus, tačiau beveik niekas žiniasklaidoje net nemėgino apie tai kalbėti — buvo įdomiau padidinti šalies vadovybės kritikos bangą.

Naftos perdirbimo gamykla, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виталий Тимкив

Naujas motyvas buvo ne mažiau absurdiškas: "Rusija kovo mėnesį atsisakė sumažinti gavybą 300 tūkst. barelių per dieną, o dabar jai teko sutikti su 1,9 mln. barelių per dieną kvota". Įdomūs žmonės, atrodo, kad jie gyvena planetoje, nutolusioje nuo Žemės, iš kurios nieko nesimato apie pandemiją. Mūsų planetos gyventojams tai buvo akivaizdu: jei keturiems milijardams žmonių taikomos karantino priemonės, buvo sustabdyti tūkstančiai pramonės įmonių, daugybė kartų sumažintas visų rūšių transporto susisiekimas, nugalėtojų tarp naftos gavybos šalių iš esmės negalėjo būti. Klausimas buvo užduotas visiškai kitaip: "Ką mes galime padaryti, kad neprarastume visko?" Jei OPEC+ dalyviai balandžio mėnesį nebūtų parengę naujo susitarimo, rinkos griūtis būtų buvusi panaši į laviną, pasaulis būtų matęs neigiamas ne ateities, o fizinės naftos kainas.

Sprendimas, kurį SAK buvo priversta priimti gegužės 11 dieną, yra savotiškos pagirios po balandžio mėnesio emocijų antplūdžio. Antžeminės saugyklos yra pilnos, ir reikia mokėti už tanklaivius, kurių tiesiog neįmanoma atlaisvinti nuo nuvertinto krovinio. Tai, kad SAK sumažino gamybos apimtį, greičiausiai neturės įtakos pardavimų apimčiai — buvo pagaminta tiek naftos, kad talpyklas teks kuo greičiau atlaisvinti, siekiant išvengti visiško gamybos nutraukimo.

2020 metų gegužės 11 dieną ne tik SAK Energetikos ministerija, bet ir SAK Finansų ministerija nukentėjo dėl balandžio mėnesį padarytų grubių klaidų. Departamento vadovas Mohammedas al Jadaanas oficialiai paskelbė, kad nuo birželio 1 dienos šalis padidins PVM — tris kartus, nuo penkių iki 15 procentų. Nuo tos pačios dienos pragyvenimo pašalpa bus nutraukta. "Tokios priemonės yra skausmingos, tačiau būtinos norint išlaikyti finansinį ir ekonominį stabilumą vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu... ir įveikti precedento neturinčią koronaviruso krizę su mažiausiomis pasekmėmis". Ponas Al-Jadaanas neturėjo jokių kitų metodų: rialo valiutos kursas yra glaudžiai susijęs su dolerio kursu, o Saudo Arabijos aukso ir valiutos atsargos vien balandžio mėnesį sumažėjo 27 milijardų dolerių. Valerijaus Miliajevo dainos populiarumas ir toliau auga.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
nafta, Rusija, Saudo Arabija
Dar šia tema
Pritarta įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo sudaromos sąlygos Lietuvai tapti TEA nare
Nauja grėsmė: Kataras pasirengęs pradėti dujų karą
Didysis išpardavimas: Rusija nusisuko nuo JAV valstybės skolos
"Bloomberg" praneša apie problemas, susijusias su Saudo Arabijos naftos iškrovimu JAV
Laurynas Kasčiūnas, archyvinė nuotrauka

Kasčiūnas ragina paremti JAV iniciatyvą dėl švaraus 5G informacijos perdavimo kanalo

(atnaujinta 11:13 2020.05.26)
Jis pabrėžė, kad JAV yra Lietuvos strateginis partneris, todėl būtina užtikrinti netrukdomą ir saugų diplomatinės bei gynybinės informacijos apsikeitimą bei remti JAV iniciatyvas 5G srityje

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Konservatorius Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių ir Krašto apsaugos ministrą Raimundą Karoblį, kviesdamas paremti JAV iniciatyvą dėl švaraus 5G informacijos perdavimo kanalo, rašoma Seimo pranešime.

"Balandžio 29 dieną JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjus pristatė planus įgyvendinti švaraus 5G informacijos perdavimo kanalo (angl. "5G Clean Path") iniciatyvą. Pirmiausia tai paliestų visas JAV diplomatines atstovybes – JAV diplomatinė informacija turėtų keliauti tik tais informacijos perdavimo tinklais, kuriuose nebus naudojama nepatikimų (Kinijos) gamintojų įranga. JAV prie šios iniciatyvos paragino prisijungti ir savo partnerius", — nurodė Kasčiūnas.

Jis pabrėžė, kad JAV yra Lietuvos strateginis partneris, todėl būtina užtikrinti netrukdomą ir saugų diplomatinės bei gynybinės informacijos apsikeitimą bei remti JAV iniciatyvas 5G srityje.

Tuo pačiu Kasčiūnas ragina Lietuvos Vyriausybę kuo greičiau pasirašyti dvišalę deklaraciją su JAV dėl 5G saugumo užtikrinimo ir bendradarbiavimo stiprinimo šioje srityje.

"Tokius susitarimus su JAV jau yra pasirašiusios Lenkija, Estija, Latvija, Rumunija ir Čekija", — pabrėžia politikas.

Tegai:
Lietuva, JAV
Dar šia tema
Mokslininkai sukūrė anteną, kuri paspartins 5G tinklą
Lenkija ir JAV pasirašė 5G tinklo saugumo deklaraciją
Susisiekimo ministerija paskelbė 5G ryšio plėtros Lietuvoje planą
Žiniasklaida: JAV rengia bendro darbo su "Huawei" taisyklę pagal 5G standartus
Ekspertas paaiškino, kodėl 5G negali suaktyvinti koronaviruso