Dujų įranga, archyvinė nuotrauka.

Stiprus Lenkijos smūgis: kodėl "milžiniška" žala negąsdina "Gazprom"

114
(atnaujinta 11:52 2018.11.28)
Pastaruosius porą metų Lenkija labai stengėsi, norėdama visiems įrodyti, kad jai nereikalingos Rusijos dujos

"Aš bėgau tris dienas paskui Jus, kad pasakyčiau, jog esate man visiškai nereikalingas", — regis, taip skambėjo vienos filmo "Paprastas stebuklas" herojės žodžiai, bet šį kartą į situaciją pažvelkime iš kitos pusės. Iš "Jamal-Europa" dujotiekio pusės, per kurią gamtinės dujos patenka į Lenkijos dujų paskirstymo sistemą. "Jamal" pusėje — "Gazprom", kuris išgauna, paruošia dujas tiekti ir įdėmiai studijuoja skaičius, kuriuos rodo jo skaičiuotuvas. Pažvelkime per petį.

"Gazprom" Europoje, 2018 metai

Preliminariais duomenimis, 2018 metais "Gazprom" Europai tiekiamų dujų apimtis sudarys 204,5 mlrd. kubinių metrų. Tikslumas su skaitmenimis po kablelio neatsitiktinis — tai didžiausia suma, kurią Europos dujų kompanijos turi teisę užsisakyti pagal jų sutartis su Rusijos valstybine įmone.

Galimi papildomi pristatymai, tačiau jie nenumatyti sutartyse, kol kas sunku analizuoti, kaip vyksta sandoriai Sankt Peterburgo vertybinių popierių biržoje: derybos vyksta ne kasdien, be to, per tarpininkus, o ne tiesiogiai su Europos bendrovėmis. Kai bus pateikta informacija, mes įvertinsime.

Tiesą sakant, 204,5 mlrd. yra pakankamai didelis skaičius, kad būtų galima kalbėti apie didžiulę sutarties su Lenkijos "PGNiG" reikšmę. Jei 2022 metais Lenkijos verslininkai atsisakys sudaryti sutartį su "Gazprom", pristatymai sumažės 4,9 proc.!  Ar "Gazprom" išgyvens šį siaubingą nuostolį?

Ką lems jūsų žodis?

Ne, mes nerinksime pinigų, kad "Gazprom" vadovybė galėtų įsigyti "Validol" ir "Korvalol" — jie kaip nors išgyvens. Išgyvens dar ir todėl, kad 2022 metais Rusijos dujų tiekimo apimtys bus visiškai kitokios. 2018 metų birželio mėnesį Helsinkyje susitiko du žmonės — Vladimiras Putinas ir Donaldas Trampas. Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas, nors ir be džiaugsmingos šypsenos veide, pripažino, kad Vokietija turi teisę išleisti pinigus "Nord Stream-2" statybai, tačiau tuo pat metu grasino Rusijai ir "Gazprom" tuo, kad Amerika bus labai rimta konkurentė Europos dujų rinkoje.

Turkish Stream
© Sputnik / Сергей Гунеев

Na, apie Jungtinėse Amerikos Valstijose gaminamo SGD konkurencingumą daug pasakyta, mes nebekartosime. Europos dujų įmonės tiesiog nekreipė dėmesio į šiuos planus, buvo suinteresuotos šalia jų esančiais dalykais, ir paaiškėjo, kad Trampas nesipriešins "Nord Stream-2" projektui, taikydamas sankcijas. Vadinasi, iki 2022 metų pradžios, kai bus baigtas dujotiekio tiesimas... Ne, aš nesupainiojau datų. Šio projekto jūrinė dalis bus baigta statyti 2019 metų pabaigoje, dėl to nėra abejonių. Tačiau vamzdis nepumpuos dujų į oro erdvę virš Vokietijos jūros pakrantės.

Vokietijos dujų specialistai turėtų priimti "Jamal" dujas į sausumos trasą, išplėsti ją palei dujų paskirstymo tinklus ir per savo teritoriją perkelti pagrindinę dalį į Čekiją, o per ją pagrindinė dujų linija pateks į didžiausią Europos dujų bazę "Baumgarten" Austrijoje. "Nord Stream-2" žemyninės dalies projektas yra parengtas, suderintas su visomis suinteresuotomis šalimis, statyba prasidės 2019 metų sausio mėnesį ir turėtų būti baigta iki 2021 metų gruodžio mėnesio. Taigi, iki 2022 metų pradžios į Europą bus pristatyta iki 55 mlrd. kubinių metrų Rusijos dujų nauju maršrutu.

Šis faktas skelbia dvi naujienas — gerą ir nelabai. Nelabai gera naujiena yra ta, kad nesvarbu, kas kalbama apie Ukrainą, tačiau jos tranzito paslaugos bus reikalingos tiek Rusijai, tiek Europai net po 2019 metų, kai pasibaigs dabartinio tranzito susitarimo galiojimo laikas. Dėl to jūs galite reikšti bet kokias emocijas, bet niekas nepasikeis — tranzitas tęsis. Gera naujiena yra ta, kad daugelis Europos dujų bendrovių su "Gazprom" pasirašytų gamtinių dujų tiekimo sutarčių pasibaigs 2022-2025 metais, todėl jau dabar galima kreiptis į "Gazprom Export" dėl naujų sutarčių sudarymo.

Europa mėgsta, kad būtų šilta ir šviesu

Kaip jūs manote, ar Europos dujų kompanijų vadovai galvoja apie "klastingas Rusijos gamtinių dujų savybes", kurias atrado britų, Lenkijos ir Lietuvos mokslininkai, kurie suprato, kad kartu su šiomis dujomis į Europos virtuves patenka totalitarizmas ir autoritarizmas? Tačiau koks skirtumas, kas ką mano ir kokio lygio "Šnobelio" premijos vertus atradimus skelbia.

Dujų terminalas

Spalio 25 dieną Veronoje vyko Eurazijos ekonominis forumas, kuriame taip pat dalyvavo "Gazprom Export" generalinė direktorė Jelena Burmistrova. Ji apibendrino tai, kas nutiko Europoje po liepos 16 dienos, kai Trampas kalbėjo apie "Nord Stream-2": "Šiuo metu mes turime Europos pirkėjų prašymų vidutiniškai apimčiai 50 mlrd. kubinių metrų dujų per metus ".

Kadangi man nereikia laikytis diplomatinio mandagumo, aš galiu "išversti": "Per tris mėnesius Europos dujų bendrovės "suvalgė" visą "Nord Stream-2" kiekį ir net nesusiraukė. Prisiminkime "Nord Stream-2" tiekimo pajėgumus — 55 mlrd. kubinių metrų. Viskas — paskirstyta greitai ir lengvai. Lapkričio 19 dieną buvo baigtas dujotiekio "Turkish Stream" jūrinės dalies, susidedančios iš dviejų 15,5 milijardų kubinių metrų pajėgumų linijų, tiesimas. Viena linija skirta Turkijai, antroji nusidrieks į Europą, kelias bus žinomas artimiausiomis dienomis. Ar kas nors abejoja, kad Europos dujų įmonės taip pat "paskirstys" ir šiuos kubinius metrus? Nėra jokių abejonių: paklausa auga, savos produkcijos kiekis mažėja, SGD iš JAV yra brangios.

O ką sako dabar skaičiuotuvas? "Gazprom" pasiekus 204,5 milijardus kubinių metrų tiekimo pajėgumus, pridedame naujų dujotiekių pajėgumus, už kuriuos gauname 275 milijardus eurų. Dabar vėl bandome įvertinti žalą, kurią Lenkija gali sukelti Rusijai, atsisakydama naujos sutarties. Žala "milžiniška" — 3,6 proc. Tokia yra tikroji visų Lenkijos lyderių ir politikų džiaugsmo vertė.

Bet atvirai tariant, aš šiek tiek pagražinau šiuos skaičius — galbūt dėl savo pavardės. Norint atsikratyti šios įtakos, verta papildomai išanalizuoti Rusijos projektus, susijusius su SGD.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

114
Tegai:
dujos, Rusija
Dar šia tema
Žiema artėja: SGD terminalai kelia naują pavojų Lietuvai ir Lenkijai
"Gazprom" atsakė į JAV grasinimus sužlugdyti "Nord Stream-2" projektą
Lenkijos ministras pirmininkas paskelbė apie karo grėsmę po "Nord Stream-2" paleidimo
Kalėdinė dovana: dujų ir elektros kainos šoktels aukštyn
Sunkusis ekranoplanas А-050 Čaika-2, archyvinė nuotrauka

"Kaspijos monstro" atgimimas: būti ar nebūti

(atnaujinta 17:59 2020.08.06)
Artimiausiu metu į Rusijos karinį jūrų laivyną grįš sunkieji koviniai ekranoplanai — naujausioje versijoje su sparnuotosiomis raketomis

Jie gali veikti šalia gimtųjų krantų ir atokiausiuose planetos regionuose, esant bet kokioms klimato sąlygoms, be bazinės infrastruktūros.

Vienintelis pasaulyje rusiškas raketinis ekranoplanas "Lun" liepos 31 dieną buvo nutemptas jūra nuo Kaspijsko iki Derbento, kur jis taps centriniu "Patriot" parko eksponatu.

Po ilgų bandymų pastatytas prieš 34 metus Žemutiniame Naugarde ekranoplanas "Lun" 1991 metais buvo perduotas Kaspijos flotilės bandomajai operacijai. Ir liko vienintelis iš aštuonių projekto 903 suplanuotų prietaisų serijos. Tačiau ekranoplanai neliko užmarštyje.

Dėl didelio greičio (500 km / h) ir mažo skrydžio aukščio (7–10 metrų), raketas nešiojantys ekranoplanai nepastebimi radarų pajėgia įveikti tūkstančius kilometrų virš jūros ir lygumose, iš netikėtų krypčių priartėti prie priešo karinių jūrų pajėgų bazių ar lėktuvnešių grupių ir smūgiuoti raketos paleidimo atstumu.

Naujieji ekranoplanai išplės karinių jūrų pajėgų kovos galimybes. Anksčiau Rusijos karinio jūrų laivyno laivų statybos skyriaus vadovas, 1-osios pakopos kapitonas Vladimiras Triapichnikovas teigė, kad "ekranoplanų kūrimas" bus įtrauktas į laivų statybos programą iki 2050 metų.

Rusijos Federacijos gynybos ministerija sudarė taktinę ir techninę užduotį sukurti naują ekranoplaną, vyksta eksperimentiniai projektavimo darbai. Pirminiais duomenimis, naujasis ekranoplanas startuos 2022 metais.
Žiniasklaida aktyviai diskutuoja apie "Kaspijos monstro" atgimimą (nes aparatas Vakaruose taip buvo vadinamas dėl milžiniško dydžio ir fantastiškos išvaizdos). Neliko nuošalėje nei Amerikos "National Interest", nei kinų leidinys "Sohu". 

Mokslo, technologinė ir gamybinė bazė yra — Rusija, kurdama daugiafunkcinius ekranoplanus žymiai lenkia Vakarų šalis. Taigi, "Lun" gerai skraidė ir vykdė raketų paleidimus prieš 29 metus, o "Boeing Pelican" — krovininis ekranoplanas, kurio projektinė talpa buvo 1200 tonų (skyrius buvo apskaičiuotas 17 "Abrams" tankų) — nebuvo pastatytas net kaip prototipas.

Kokios yra Rusijos karinio jūrų laivyno kovinių ekranoplanų atgimimo perspektyvos šiandien?

Taikymo ypatumai

Daugiafunkciniai ekranoplanai (Vakaruose jie vadinami WIG — "Wing-In-Ground effect") artimiausiu metu gali tapti pagrindu kurti ir naudoti naujausias didelio tikslumo sparnuotąsias ir viršgarsines raketas, smogiamuosius dronus, elektromagnetines patrankas, sunkiąsias torpedas.

Kaip greitojo reagavimo pajėgos, smogiamieji ekranoplanai galėtų veiksmingai patruliuoti Rusijos Arktyje.
Desantinėje (krovininėje) modifikacijoje, šie įtaisai leis greitai perkelti karius su standartine ginkluote ir šarvuočiais dideliu atstumu. Naujieji ekranoplanai praktiškai nematomi priešų radarams, efektyvumu ir keliamąja galia pranoksta lėktuvus ir sraigtasparnius.

Jie leidžia "nukreipti jėgą" dideliu atstumu nuo konflikto zonos ("Čaika-2" — iki 5000 km) ir visose srityse tobulina Rusijos pajėgas.

Anot "National Interest", naujasis ekranoplanas A-050 "Čaika-2" yra "Kaspijos monstro" reinkarnacija ir yra kuriamas (Žemutinio Naugardo centriniame projektavimo biure, pavadintame Aleksejevo vardu) keleiviams (iki 100 žmonių) ir kroviniams gabenti pakrančių zonose, įskaitant Arktį. Statoma visa eilė "sparnuotų laivų" su įvairia talpa (specializacija), ir pakils į dangų ne vėliau kaip 2022 metais.

Anksčiau Kinija inicijavo derybas dėl kelių ekranoplanų "Čaika" pirkimo Liaudies išsivadavimo armijai. Tai netiesiogiai rodo aukštą transporto priemonės pasirengimą ir efektyvumą, o tai gali būti didelis netikėtumas potencialiam priešui.

Kaip aviacijos rūšis be aerodromų, ekranoplanai yra naudingi ir civiliniame gyvenime. Pavyzdžiui, Rusijos NPO "Ekolen" kuria civilį "Kaspijos monstro" analogą — antžeminę-oro amfibiją, galinčią skraidyti lėktuvo greičiu ir kurios daug didesnė krovinių talpa — iki 750 tonų — skirta eksploatuoti jūrose ir upėde, tundroje ir dykumoje. Pakilimui ir tūpimui ekranoplanui reikalingas tik pakankamas vandens plotas arba lygus žemės plotas.

Nepakartojamas pasirodymas

Ekranoplanas naudoja efektą, kuris atsiranda skrendant labai mažame aukštyje, kai įeinantis oro srautas sukuria tankią "oro pagalvę" po sparnu. Pakilęs virš jūros (ledo lauko, snieguotos lygumos ar pietų stepių), prietaisas įgyja stabilumą ir "sklando" iki 500 km / h greičiu, esant minimalioms kuro sąnaudoms ir esant dideliam naudingam kroviniui: "Čaika-2" — iki 10 tonų.

Aleksejevo vardo projektavimo biuras Žemutiniame Naugarde taip pat dirba kuriant sunkiąją ekranoplano A-080 "Chaika-3" versiją, kurios kilimo svoris yra 100 tonų. Perspektyvus aparatas bus aprūpintas šiuolaikine Rusijos avionika ir navigacijos bei akrobatinio skraidymo kompleksu. Jis galės savarankiškai vykti į neapšviestą pakrantę su penkių laipsnių nuolydžiu, bazuotis ant vandens ir aerodromuose.

Net senas geras "Lun" yra technologiškai įspūdingas, kuris 450 km / h greičiu galėtų įveikti daugiau nei 2000 km, aukštyje nuo trijų iki 500 metrų, ir būdamas tokio dydžio kuro sunaudoja penkis kartus mažiau nei transporto lėktuvas.

Pagarbą kelia vien jo išvaizda. Korpuso priekyje, ant pilono, yra 8 traukos varikliai  (Il-86 turbinos pagrindu), kurių purkštukai yra išdėstyti kampu į vandenį,kad sustiprėtų žemės efektas (įpurškiamas srautas atsispindi sparnuose, esančiuose šiek tiek už nugaros). Ant ekranoplano korpuso yra trys poros priešlėktuvinių raketų ZM-80 "Moskit", kurių nuotolis iki 250 km, ir orientacinis radaras. Ilgis yra beveik 74 metrai, o trapecijos formos sparnai, kurių plotis yra 44 metrai, o plotas — 550 kvadratinių metrų, vainikuoja erdvėlaivio išvaizdą, o maksimali kilimo masė yra 380 tonų.

Kalbant apie kovinę misiją, trijų viršgarsinių raketų "Moskit" būtų pakakę lėktuvnešiui sunaikinti. Ekranoplanai buvo sukurti TSRS kariniam jūrų laivynui kaip priemonė sunaikinti priešo laivus. Pirmasis "Lun" skrydis įvyko 1985 metais. Didelis greitis ir ilgaamžiškumas, kartu su aukštais naudingumo rodikiais ir galimybe judėti per sausumą ir ledą (taip pat skristi dideliame aukštyje) nuo pat pradžių suteikė neįtikėtinų galimybių.

Ekranoplanai "Lun" ir  "Orlionok" gerai pritaikyti raketoms ir desantininkams pristatyti. Desantinis "Orlionok" buvo mažesnis, jis buvo skirtas greitam kariuomenės ir įrangos (iki 150 desantininkų ar dviejų pėstininkų kovos mašinų) gabenimui. Žlugus TSRS, visos serijos prietaisų statyba buvo sustabdyta (iki to laiko antrasis 903 projekto "Lun" buvo paruoštas 95 proc.), o kovinis "lėktuvnešių žudikas" buvo juokais paliktas Kaspijske.

Tai neturėtų pasikartoti, nes Vakarų "partneriai" vis tiek to neįvertins. Šiandien kokybiškai naujame technologiniame lygyje įmanoma ir būtina pagerinti ekranoplanų kovines savybes — ir sustiprinti taiką Rusijos ir jos sąjungininkų naudai.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
ekranoplanas, Kaspijos jūra, Rusijos karinis jūrų laivynas, Rusija
Minskas, archyvinė nuotrauka

Grasina botagu ir vilioja meduoliu: Lietuva pabudo prieš rinkimus Baltarusijoje

(atnaujinta 13:43 2020.08.06)
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Baltarusijos valdžiai, kuriai vadovauja prezidentas Aleksandras Lukašenka, dar kartą griežtai nurodė, kad smurtas prieš opoziciją yra nepriimtinas

Artėjančius Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimus atidžiai stebi kaimynai lietuviai. Labiau, nei tiesiog atidžiai. Ir jie dalina gerus patarimus, kaip geriausia sodinti ir apvagoti bulves. Taigi pagrindinis Lietuvos užsienio politikos patarėjas Linas Linkevičius pasakinėja savo kaimynui apie jo selekcininių eksperimentų neleistinumą.

"Esame labai susirūpinę galimu valdžios smurto ir perteklinės jėgos panaudojimu opozicijos atžvilgiu rinkimų laikotarpiu ir ypač po rinkimų", — pranešime žiniasklaidai teigė Linas Linkevičius.

Matyt, Linas Linkevičius jau aiškiai žino, kas bus po rinkimų. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas telefonu paprašė savo kolegos — Baltarusijos URM vadovo Vladimiro Makėjaus, su kuriuo neseniai užmezgė šiltus, beveik draugiškus santykius, perduoti jo susirūpinimą "į patį viršų". 2020 metų pradžioje Linkevičius net lankėsi pas Makėjų Minske. Už tai vos nebuvo ketvirčiuotas politinių oponentų — Lietuvos konservatorių. Žinotų jie, konservatoriai, kad tuometinis Lietuvos užsienio reikalų ministro vizitas Baltarusijoje yra Baltarusijos kelio į ES pradžia pagal "Ukrainos scenarijų".

Taip sakant, išėjimas į maratono lenktynių, kurios prasidės sekmadienį, rugpjūčio 9 dieną, startą.

Telefoniniame pokalbyje su Makėjumi, matyt, linkėdamas sėkmės Baltarusijos žmonėms, Linkevičius patikino, kad Baltarusijos nepriklausomybė ir klestėjimas yra labai svarbūs Lietuvai.

"Padėsime ją (nepriklausomybę — Sputnik) išsaugoti tiek tarptautiniu lygiu, tiek ir dvišaliais santykiais", — sakė Linkevičius.

O jei netikite, atsiminkite, kaip visais lygmenimis Lietuva kovojo už Ukrainos nepriklausomybę. Ji padėjo ir padeda iki šiol naudingais patarimais, kaip tapti tikra europietiška valstybe.

Simboliška, kad Ukraina savo kelią į civilizuotą Europos visuomenę pradėjo būtent po Rytų partnerystės viršūnių susitikimo, vykusio 2013 metų spalio mėnesį Vilniuje, Lietuvai pirmininkaujant ES. O Lietuvos diplomatai, pasak Davido Žvanijos, buvusio Aukščiausiosios Rados deputato ir artimo Petro Porošenkos draugo, tada aktyviai padėjo Euromaidanui ne tik pinigais, bet ir ginklais.

Beje, Lietuva buvo pirmoji iš pasaulio valstybių, atvirai siuntusi "mirtinus ginklus" Donbasui sutramdyti. O 2013-ųjų Lietuvos Seimo pirmininkė, Darbo partijos atstovė Loreta Graužinienė iš tribūnos Kijevo Nepriklausomybės aikštėje garsiau nei visi pasaulio politikai šaukė: "Šlovė Ukrainai! Didvyriams šlovė!".

Taigi, mieli draugai, nesijaudinkite. Mes ir jums padėsime, kiek galėsime. Nebijokite ir laikykitės, nesvarbu, kokius Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimų rezultatus paskelbs Baltarusijos Respublikos Centrinės rinkimų komisijos vadovė Lidija Jermošina. Svarbiausia, kad pirmosiomis dienomis po rugpjūčio 9 dienos visos demonstracijos būtų taikios ir padorios.

Svarbiausia — nepamirškite atsidėkoti lietuviams po "Belmaidano" pergalės. Jiems nereikia daug. Uždarykite ir užpilkite betonu Astravo AE reaktorius amžiams.

"Taip pat labai neigiamai vertiname artimiausiu metu planuojamą Astravo elektrinės paleidimą. Mūsų informacija verčia daryti išvadas, kad paleidimas yra skubinamas, neatsižvelgiant į saugumo reikalavimus", – pabrėžė ministras Linkevičius.

O mes, lietuviai, ir jums, baltarusiams, per naujus elektros tinklus iš Lenkijos ir Vidurio Europos tieksime elektrą, išgrynintą ir išvalytą nuo Rusijos įtakos. Jei ką, tieksime ir naftą, ir suskystintas gamtines dujas iš JAV. Kokiomis kainomis? Na, kažkaip atsiskaitysime. Kaimynai visada susitaria geruoju, kai brėžia sieną tarp bulvių lysvių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rinkimai, Baltarusija, Lietuva
Dar šia tema
Atidarytas Lavoriškių pasienio kontrolės punktas su Baltarusija
Nuo trečiadienio atnaujinami skrydžiai į Baltarusiją
Baltarusijos Energetikos ministerija pranešė, kada prasidės fizinis BelAE paleidimas
Tarptautinė alaus diena, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 7-osios šventės

(atnaujinta 17:55 2020.08.06)
Nuo rugpjūčio 7 dienos iki metų galo lieka 146 dienos, šia dieną švenčiama Tarptautinė alaus diena

Rugpjūčio 7 yra 219-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 220-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 146 dienos.

Tarptautinė alaus diena

Pirmą rugpjūčio penktadienį švenčiama Tarptautinė alaus diena. Nuo 2007 m. ji pradėta švęsti JAV, Kalifornijoje, Santa Kruzo baruose. Vėliau išplito po visą pasaulį. Šią dieną visi alaus mėgėjai kviečiami iškelti alaus bokalą su draugais.

Alus — vienas seniausių alkoholinių gėrimų. Jis gaminamas rauginant mieles ir miežius arba kviečius (kartais ryžius). Išgauti geresniam skoniui naudojami papildomi prieskoniai – apyniai, medus, kartais net uogos ir vaisiai. Alaus stiprumas – 2,5-12% alkoholio tūrio.

Liepos 18 dieną švenčiama Tarptautinė aludarių diena. Ji skirta alaus gamintojams, tądien rengiamos alaus ragavimo ir vertinimo varžybos.

Ši diena istorijoje

1259 metais Mindaugas dovanojo Vokiečių ordinui visą Žemaitiją, Skalvą ir didžiąją dalį Jotvos (Dainavos). Istorijos eigoje Žemaitiją savo priešams net kelis kartus užrašė ne tik Mindaugas, bet ir Vytautas. Tačiau  tik Skalva ir Dainava ilgam išnyko iš Lietuvos žemėlapių. Žemaitija, kuri per daugelį šimtmečių buvo bene labiausiai strateginiais sumetimais atiduodama ar niokojama svetimšalių kariuomenių, iki dabar išlaikė savo išskirtinumą ir unikalumą.

Šią dieną 1861 metais Vilniuje įvyko didelė demonstracija prieš caro valdžią dėl Lenkijos ir Lietuvos laisvės, dėl Žečpospolitos atkūrimo.

1992 metais Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga akredituota prie Jungtinių Tautų.

2004 metų rugpjūčio 7 dieną Gdanske Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai —  Valdas Adamkus ir Aleksandras Kvasnevskis (Aleksander Kwasniewski) — aptarė bendro abiejų šalių elektros tilto bei geležinkelio tiesimo, automobilių magistralės "Via Baltica" tiesimo bei Lietuvos lenkų ir Lenkijos lietuvių probleminius klausimus.

1945 metais — SSRS paskelbė karą Japonijai, tačiau ši po savaitės kapituliavo.

Šią dieną vardadienius švenčia Donatas, Kajetonas, Sikstas, Drąsutis, Jogailė, Klaudija, Jogilė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai