Laivas Pioneering Spirit , archyvinė nuotrauka.

Norit dujų patylėkit: kodėl Lietuvos prezidentė bijo "Engie" vadovės

216
(atnaujinta 12:03 2019.01.25)
Tarp šalių, kurių politikai ir vadovai prieštarauja "Nord Stream-2" statybai, pasižymėjo daugelis, ir visi yra įpratę atkreipti dėmesį būtent į juos. Tačiau daug įdomiau pažvelgti į tuos, kurie niekada to nedarė

Taip, pastaraisiais metais į anapus Atlanto orientuoti politiniai sluoksniai Rusijai sukėlė daug problemų — sankcijomis, begalinėmis intrigomis ir panašiai. Tačiau pasaulio politika yra sudėtingas procesas, turintis daug komponentų. Jei kalbame apie energetiką, kuri yra bet kurios išsivysčiusios ekonomikos pagrindas, o tai savo ruožtu lemia politiką, tuomet Europa ir Europos Sąjunga turi tik dvi vystymosi kryptis.

ES gali tęsti antirusišką tendenciją, susitaikydama su tuo, kad energijos išteklių, šilumos ir elektros energijos gamybos sąnaudos nuo metų pradžios bus didesnės ir palaipsniui žlugdys produktų konkurencingumą, o spalvotomis liemenėmis apsirengę žmonės ​​vis dažniau pasirodys Europos miestų gatvėse. Kitu atveju, nugalės logika, kuri be vargo įtikins, kad su šalimi, galinčia užtikrinti energetinį saugumą ir pakankamą energijos kiekį, derėtų rasti bendrą kalbą ir abiem pusėms naudingo bendradarbiavimo būdus.

Logika — sunkus mokslas, nepaisyti jos įstatymų ir likti nenubaustam dar niekam nepavyko, išskyrus pasakų ir fantastinių kūrinių herojus. Kurios iš tendencijų laimės, parodys laikas, kurio Rusija apskritai nepraranda. "Sibiro galia-1" statoma, tikėtina, kad 2019 metais bus išspręstas "Sibiro galios 2 ir 3" klausimas. Taip pat auga Rusijos gaminamų SGD gamyba. Šis srautas daugiausia bus nukreiptas į Aziją. Rusija dirba, Europa bando išsiaiškinti tarpusavio santykius.

Dar kartą apie Europos įmonių rokiruotes

Dėl kokios priežasties Vokietijos vadovybė yra naujų Rusijos dujotiekio projektų rėmėja, jau sužinojome — tai naudinga jos pirmaujančioms verslo struktūroms, šalies energetikos sektoriui, pramonei ir gyventojams, o už tai atsako "Wintershall" ir "Uniper". Nesudėtinga mįslė ir Suomijos parama "Nord Stream-2", bet Lietuvos požiūrio analizė atskleidė jo visišką absurdiškumą. Yra keletas "tylių" šalių, kurios garsiai nepalaiko "Nord Stream-2" projekto, tačiau stengiasi užtikrinti, kad dujotiekis per nustatytą laiką būtų nutiestas Baltijos jūros dugnu.

Mes esame įpratę kompaniją "Engie", esančią penkių finansuojančių "Nord Stream-2" bendrovių sąraše, priskirti prancūzams, tačiau tai teisinga tik iš dalies. "Engie" — naujo prekės ženklo pavadinimas, kuriame atskleidžiama, kam ši bendrovė iš tikrųjų atstovauja. Iki 2015-ųjų metų ji vadinosi "GDF Suez SA", nes 2008 metais ji buvo sukurta sujungus valstybinę Prancūzijos bendrovę "GDF" ir valstybinę Belgijos bendrovę "Suez", o kontrolinis akcijų paketas buvo perduotas Prancūzijai.

Vadovaudamasi ES politika, bendrovė pagrindinį akcijų paketą išleido į laisvą apyvartą, tačiau 28,1 proc. Prancūzijos vyriausybės akcijų pakanka, kad būtų galima toliau laikyti "Engie" valstybine bendrove. Šiandien "Engie" yra viena didžiausių elektros energiją gaminančių bendrovių, kuri valdo ir eksploatuoja jėgaines, kurių bendras pajėgumas siekia 103 gigavatus; ji turi apie 30 tūkst. kilometrų dujotiekių ir daugiau kaip 175 tūkst. kilometrų dujų skirstymo tinklų, kurie aprūpina dujomis 76 proc. Prancūzijos ir 67 proc. Belgijos gyventojų.

"Engie" dirba apie 250 tūkst. darbuotojų, vidutinis metinis pelnas — apie 10 mlrd. eurų. Bendrovei priklauso regazifikacijos terminalai, kurių bendras pajėgumas siekia 17 mlrd. kubinių metrų per metus. Be to, "Engie" istorija — 125 (vienas šimtas dvidešimt penki — rašau skaičių žodžiais, patvirtindamas, kad nesuklydau) metai bendradarbiavimo, dalyvavimas pirmame "Nord Stream" ir 15 proc. visos Prancūzijos ir Rusijos prekybos apimties. "Engie" rūpestingai saugo bendradarbiavimo su Rusijos kompanijomis tradicijas, generalinio direktoriaus kaita, kai 2016 metais Isabelle Kocher užėmė Gerardo Mestralio vietą, nesukėlė jokių pokyčių.

SGD gaminti gali tie, kas turi daug dujų

Iki 2018 metų vasaros "Engie" dalį savo turto, kuris sudaro apie 200 mlrd. JAV dolerių, investavo į suskystintų dujų gamyklas ir dujų tanklaivių parką, tačiau 2018 metų rugpjūčio 21 dieną ši verslo dalis buvo parduota "Total". Negalima teigti, kad "Engie" atsisakė dirbti su SGD apskritai, visi priėmimo terminalai liko jos nuosavybėje: verslas turi būti diversifikuotas, tačiau įmonės vadovybė manė, kad jei kompanija neturi savo dujų gavybos vietų, SGD gamyba ir transportavimas niekada nebus patrauklūs. O terminalai visada pravers, tiekimo pasiūlymų palaipsniui vis daugėja.

Pavyzdžiui, artimiausiais metais gamykla, skirta gamtinėms dujoms suskystinti, kurios pajėgumas — 11 mln. tonų SGD per metus, gali atsirasti ne per toliausiai nuo Prancūzijos, o tai leis greitai įsigyti jas vietos rinkoje, jei to staiga prireiks, be pernelyg didelių transportavimo išlaidų: Suomijos įlankos Rusijos pakrantė Leningrado regione yra beveik šalia, o ne už Atlanto. Be to, "Gazprom" galės pasiūlyti patrauklią kainą — kaip sakoma, paslauga už paslaugą.

Dėl kokios priežasties pagrindinė Lietuvos politikė nenori patarti "Engie" generaliniam direktoriui atsisakyti "Nord Stream-2" statybų ir spjauti į investuotus milijardus dolerių, į tai, kad baudos dydis gali siekti dar vieną milijardą? Sunku pasakyti... Galbūt dėl to, kad Izabelle Kocher, kitaip nei Aleksejus Milleris, Mario Merenas, Benas van Berdenas, Klausas Šaferis ("Gazprom", "Wintershall", "Royal Dutch Shell" ir "Uniper" vadovai) pokalbio su ponia Grybauskaite metu negali pasakyti nieko malonaus moters ausiai?

Kalbant apie JAV grasinimus taikyti sankcijas "Nord Stream-2" projekto dalyviams, jau buvo parašyta aukščiau — "Engie" valdo regazifikacijos terminalus Prancūzijos ir Belgijos pakrantėse (kurių bendras pajėgumas yra 17 milijardų kubinių metrų per metus), sujungtus dujų paskirstymo tinklais su beveik visa Europa. Žinoma, šie terminalai gali priimti SGD, pagamintas Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau gali ir nepriimti — remontas, revizija, "išvykau į bazę, greitai sugrįšiu".

Rinkos santykiai yra sveikintinas reiškinys, tačiau gamyba yra gamyba, čia visuomet iškyla problemų. Senatas ragina atsisakyti "Nord Stream-2", Europos Parlamentas jam antrina, Grybauskaitė prieš kiekvieną savo kalbą šia tema pirmiausia apsidairo, ar tarp klausytojų nėra ponios Kocher — niekas nenuobodžiauja, visi užimti, įskaitant analitikus, kurie tiria visos šios publikos kalbas. Na, o dujotiekio "Nord Stream-2" nutiestų kilometrų skaičius kasdien vis didėja. Vis naujus vamzdžius dujotiekiui gabenančių laivų karavanas plaukia Baltijos jūra be paliovos, o kas ir kokius garsus skleidžia pakrantėje, argi taip svarbu?

Šiaurės srautas-2
© Sputnik /
"Šiaurės srautas-2"

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

216
Tegai:
Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (423)
Dar šia tema
Ką norėjo pasakyti Rusija, "nutraukdama" dujų tranzitą per Lietuvą
JAV ambasadorius pakomentavo grasinimus dėl "Nord Stream-2"
Vokietijos vyriausybė apibrėžė poziciją "Nord Stream-2" atžvilgiu
Dauguma vokiečių pritaria "Nord Stream-2" statybai, rašo žiniasklaida
Vilniaus senamiestis

Koronavirusas viską išspręs: kaip pandemija paveiks Seimo rinkimus

(atnaujinta 16:00 2020.10.01)
Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis nuramino šalies gyventojus sakydamas, kad vyriausybė neketina grąžinti tokių griežtų karantino priemonių kaip pavasarį

Ant kortos — rinkėjų aktyvumas per Seimo rinkimus, nuo jų priklausys konkrečios politinės partijos rezultatai.

Koronavirusas nulems naują valdžią

Nematomas virusas COVID-19 jau padarė reikšmingą įtaką ne tik būsimos Lietuvos valdžios, bet ir Vakarų hegemono — Jungtinių Amerikos Valstijų — formavimuisi. Būtent dėl kovos su "kovidu" televizijos debatuose susirėmė du pagrindiniai pretendentai į vietą Baltuosiuose rūmuose — Donaldas Trampas ir Džo Baidenas.

Lietuvoje viskas vyksta analogiškai. Sauliaus Skvernelio vyriausybės sėkmę kovoje su koronavirusu galima išlyginti antrąja banga, kuri, sprendžiant iš užsikrėtusiųjų statistikos, yra didesnė nei pirmoji. Esmė ta, kad jei bus įvestos griežtos ribojamosios priemonės, aktyvumas bus mažas. O tai paranku tik dviem politinėms jėgoms — konservatoriams ("Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai") ir Lietuvos lenkams ("Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga"). Jų rinkėjai yra vieningiausi ir aktyviausi. O turint žemą aktyvumą, bendras rezultatas yra didesnis. Net lietus rinkimų dieną gali turėti įtakos kitų politinių jėgų elektorato aktyvumui.

Kita rinkėjų grupė, kuriai kelią į balsavimo punktą gali užkirsti pavojus užsikrėsti koronavirusu, yra pagyvenę žmonės. Tai tradiciškai yra pati aktyviausia gyventojų dalis rinkimų metu. Būtent jie pirmą kartą buvo raginami izoliuotis per pirmąją pavasarinę COVID-19 bangą. Dabar įsivaizduokime, kad šios kategorijos rinkėjai nebalsuos. Tai reiškia, kad kai kurios partijos gaus mažiau balsų ir galbūt net neįveiks penkių procentų barjero.

Taigi, koronavirusas jau yra "jaunų ir uolių" pusėje, kurie vis garsiau šaukia "Mes čia valdžia!".

Ne toks baisus tas koronavirusas, kokį jį piešia

Svarbus yra ir "antikarantininkų", kurie tvirtina, kad koronavirusas nėra toks baisus, kokį jį piešia valdžia, faktorius. Jie sako, kad visos šios kaukės ir panašios atsargumo priemonės yra pasaulinės vyriausybės, praktikuojančios milžiniškų pasaulio gyventojų masių valdymo metodus, intrigos. Šių antikarantininių nuotaikų mastą pasaulyje galima spręsti iš tūkstančių protestų ir komentarų socialiniuose tinkluose.

Gal todėl Lietuvos vyriausybė išklausė nepatenkintųjų balsą ir nusprendė griežtesnių karantino priemonių šalyje neįvesti. "Populizmas!" — sakys įstatymus gerbiantis rinkėjas su kauke. "Demokratija (žmonių galia)!" — atkerta karantino priešininkas. Abu yra rinkėjai, kurie pildys biuletenius spalio 11 ir 25 dienomis. "Taigi suprask — ką agituoti?" — svarsto kandidatas į Seimo narius.

Prognozavimas yra nelengva užduotis

Ir vis dėlto mes bandysime numatyti rinkimų į Seimą rezultatus ribotų karantino priemonių kontekste.

Daugelis vyresnio amžiaus žmonių, ypač sergančių sunkiomis ligomis, vis dar bijo ir neišeina iš savo butų. Tai reiškia, kad į rinkimų apylinkes atvyks tik patys aktyviausi, pasiėmę ortopedines lazdas ir paprašę vairuojančių vaikų pagalbos. Ir jų, matyt, bus beveik pusė. Tos partijos, kurios tikisi vyresnių žmonių balsų, turėtų į tai atsižvelgti.

Vadinasi, ant kortos jaunų žmonių balsai? Ir juos tiesiog per pusę dalija požiūris į koronavirusą. Vieni palaiko valdžios pastangas pažaboti pandemiją, o kiti, būdami geros sveikatos, kuri leidžia be simptomų persirgti koronavirusu, reikalauja judėjimo laisvės ir atsisako "bet kokių kaukių". Tai liberalų partijų elektoratas.

Tad galime manyti, kad dvi priešingos jėgos — konservatoriai (TS-LKD) ir "valstiečiai" (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) pirmajame ture, kaip kad prieš ketverius metus, surinks maždaug tiek pat balsų. Daugiau mažiau nuo dviejų iki trijų procentų. Ir jiems svarbiausias bus antrasis rinkimų turas vienmandatėse apygardose.

Antrojo ešelono partijos — socialdemokratai ir liberalai — būsimajame Seime gali gauti apie dešimt procentų vietų.

Tačiau dėl "auksinių balsų" titulo formuojant būsimą koaliciją kovos kelios partijos, balansuodamos ties penkių procentų patekimo į Seimą riba. Ir jiems aktyvumas bus lemiamas veiksnys. Ir, žinoma, jų rinkėjų aktyvumui įtakos turi ne tik oras rinkimų dieną, bet ir naujas pasaulio tvarkos žaidėjas — koronavirusas.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Tegai:
Seimo rinkimai, koronavirusas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Per rinkimus nebeliks vardinių rinkėjų kortelių
Visas politines kovas iš savo kišenės apmoka žiūrovas-rinkėjas
Per ateinančius Seimo rinkimus rinkėjams bus siunčiami nevardiniai pranešimai
Keltas Estonia

Atskleista baisi kelto "Estonia" nuskendimo paslaptis

(atnaujinta 15:05 2020.09.30)
Kelto "Estonia" katastrofos aukų atminimo dieną Estijos ministras pirmininkas Juris Ratas specialioje spaudos konferencijoje paskelbė, kad reikia nuodugniau ištirti daugiau nei prieš ketvirtį amžiaus įvykusią nelaimę

Staigaus politiko pareiškimo priežastis buvo dokumentinis filmas "Estonia": radinys, kuris keičia viską", paskelbtas tą pačią dieną "Discovery" televizijos kanale.

Radinys — maždaug keturių metrų ilgio ir apie 1,2 metro pločio skylė laivo korpuse. Jos povandeniniai vaizdai buvo rodomi filme.

Ir tai tapo sensacija, nes oficialioje tyrimo, kuris galutinai buvo nutrauktas 2009 metais, ataskaitoje, šis pažeidimas nepaminėtas nė karto.

Norint pabandyti suprasti, kaip tai apskritai buvo įmanoma, verta priminti pagrindinius faktus.

Keltas "Estonia", vykęs iš Talino į Stokholmą, 1994 metų rugsėjo 28-osios naktį nuskendo Suomijos atsakomybės už paiešką ir gelbėjimą jūroje zonoje. Iš 989 laive buvusių žmonių išgyveno 137. Likę 852 žmonės nuskendo ir (arba) laikomi dingusiais, nes buvo rasti tik 94 žmonių palaikai. Laivo avarija tebėra didžiausia taikos metu Baltijos jūroje.

Po ilgalaikio tyrimo paskelbtos komisijos išvados, kad kelto užtvindymo priežastis buvo nukritę nuo lanko vartai (skydeliai) ir stipri audra.

Švedija, Estija ir Suomija ratifikavo specialų susitarimą dėl kapų tylos, pagal kurį privažiuoti prie nuskendusio kelto yra draudžiama ir už tai taikoma baudžiamoji atsakomybė. Tai vienintelis toks atvejis planetoje.

Talinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Песня

Be to, švedai sukūrė planus užpilti laivą betonu ir taip paversti jį sarkofagu, tačiau galiausiai viskas apsiribojo tuo, kad jis buvo užpiltas keliais tūkstančiais tonų žvyro.

Tačiau dokumentinių filmų kūrėjo Henriko Evertssono draudimai nesustabdė ir prieš metus jis nuleido robotą prie laivo nuolaužų, kur ir buvo nufilmuoti kadrai, kurie dabar sukėlė sprogusios bombos efektą.

Filmo kūrėjų kalbinti ekspertai vienbalsiai tvirtina, kad tokia skylė korpuse negalėjo būti sprogimo laive pasekmė. Pasak jūrų technologijų profesoriaus Jorgeno Amdahlio, tokią žalą galėjo sukelti išorinis poveikis, kurio jėga yra 500–600 tonų.

Na, o buvęs Estijos komisijos, tyrusios kelto nuskendimą, vadovas Margusas Kurmas tiesiai šviesiai teigė, kad avarijos priežastis — susidūrimas su povandeniniu laivu. Švedijos povandeniniu laivu.

Перевернутый и заполненный водой спасательный плот парома Эстония
© CC0 / Accident Investigation Board Finland
Apvirtęs kelto "Estonia" gelbėjimosi plaustas.

Beje, toje vietoje iš tikrųjų buvo surengtos NATO karinės pratybos.

Dabar trijų šalių, bet pirmiausia Švedijos, valdžia turi atsakyti į itin nemalonius klausimus, tačiau pirmiausia: kodėl iki šiol nebuvo žinoma apie kelių metrų skersmens skylę?

Skylė yra korpuso atkarpoje, kuri buvo matoma 1994 metais, o tai reiškia, kad, pasak Kurmo, arba buvo nuspręsta, kad apskritai nebūtina atlikti tyrimą, arba skylė buvo pastebėta, tačiau apie tai nebuvo pranešta visuomenei.

Tuo tarpu politinis ėjimas kaip unikalus draudimas priartėti prie nuskendusio kelto ir bandymai jį (ypač tą pačią pažeistą dešiniojo borto pusę) užpilti žvyru verčia galvoti ne apie tyrimo aplaidumą, bet daug blogiau — sąmokslą aukščiausiu valstybės lygiu, siekiant nuslėpti tikrąsias įvykio priežastis. 

Поисково-спасательная операция на месте крушения парома Эстония
© AP Photo / Jaakko Aiikainen
Gelbėjimo operacija kelto "Estonia" katastrofos vietoje.

Svarbi aplinkybė: 26 metai, praėję nuo 1994 metų, yra gana ilgas laiko tarpas, bet ne toks ilgas, kad laivas pavirstų senove. Iki šių dienų nemaža dalis iš "Estonia" tragediją išgyvenusių aukų ir aukų artimųjų tebėra gyvi. Daugelis valstybės žmonių, tiesiogiai dalyvavusių tuose įvykiuose, taip pat yra geros sveikatos.

Pavyzdžiui, Karlas Bildtas tuomet buvo premjeras. Taip, tas pats Karlas Bildtas, pasauliui geriau žinomas kaip buvęs Švedijos užsienio reikalų ministras 2006–2014 metais ir aršus rusofobas.

Dėl pralaimėjimo rinkimuose, vykusiuose rugsėjo viduryje, jis paliko ministro pirmininko kėdę 1994 metų spalio pradžioje, tačiau, atsižvelgiant į naują informaciją, būtų labai įdomu išgirsti jo komentarus apie pirmąsias dienas po nelaimės.

Tačiau Bildtas, kaip ir jo įpėdinis Ingvaras Karlssonas, jau atsisakė šia tema kalbėtis su spauda.

Intriga kyla dėl to, ar buvusiems ir dabartiniams Švedijos vadovams bus užduoti nepatogūs klausimai, kad jie būtų įpareigoti atsakyti, ar suinteresuotos jėgos galės dar kartą viską nutylėti, kaip tai darė praėjusį ketvirtį amžiaus.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
keltas
Paminklas Hariui Poteriui Londono centre

Londono centre pasirodė paminklas Hariui Poteriui

(atnaujinta 17:37 2020.10.01)
Skulptūra papildė projekto, skirto pagerbti išskirtinius praėjusio amžiaus filmus, eksponatus, tarp kurių jau yra triušio Bugs Bunny, Batmano, Mr. Beano, Mary Poppins, Gene Kelly'io iš "Dainuojančių lietuje", meškučio Paddingtono ir kitų figūros

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Londono centre, Lesterio aikštėje, pasirodė paminklas garsiam visame pasaulyje burtininkui Hariui Poteriui, praneša agentūra "Press Association".

Lenkų skulptoriaus Andžejaus Šimčiko (Andrzej Szymczyk) kūrinyje užfiksuota scena iš filmo "Haris Poteris ir Išminties akmuo", kur Hogvartso mokinys žaidžia kvidičą.

Bronzinis paminklas Hariui Poteriui įrengtas Londono Lesterio aikštėje, netoli kino teatro "Odeon", kur 2001 metais įvyko pasaulinė filmo premjera.

Skulptūra, vaizduojanti aktorių Danielį Redklifą (Daniel Radcliffe), taps projekto "Scenos aikštėje" (angl. "Scenes in the Square"), skirto pagerbti išskirtinius praėjusio amžiaus filmus, dalimi. Įgyvendinant šį projektą, kuris tęsis iki 2023 metų liepos, Lesterio aikštėje jau įrengtos triušio Bugs Bunny, Batmano, Mr. Beano, Mary Poppins, Gene Kelly'io iš "Dainuojančių lietuje", meškučio Paddingtono ir kitų figūros.

Septynių britų rašytojos Džoanos Rouling (Joanne Rowling) romanų apie Harį Poterį serija, parašyta 1997–2007 metais, išleista 400 milijonų egzempliorių tiražu ir išversta į 65 pasaulio kalbas.

Tegai:
Didžioji Britanija, Londonas, Haris Poteris
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Paaiškėjo, apie ką gali būti naujas filmas apie Harį Poterį
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku