Rinkimai Lietuvoje, archyvinė nuotrauka.

Rusakalbiai Baltijos šalių politikai: asimiliacija ar integracija

163
(atnaujinta 10:00 2019.02.08)
Praėjusių metų parlamento rinkimai Latvijoje aiškiai parodė "rusų" susiskaldymą Baltijos šalyse. Kai kurie iš jų bando integruotis į sisteminę valdžios institucijų rusofobiją, o kiti kovoja už tautinių mažumų teises, stengiasi išsaugoti rusų mokyklas. Tarp Lietuvos ir Estijos rusų susiklostė panaši situacija

Artėjant vietos tarybų, merų, Europos Parlamento ir prezidento rinkimams, "rusiškomis kortomis" bando lošti ne tik rusiškas pavardes turintys kandidatai, bet ir dešinieji. Remdamiesi beprotiška rusofobija, jie vėl sustiprins savo rinkėjų gretas.

"Teisingi" ir "neteisingi" rusai

Po 28 metų Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos, Estijos) nepriklausomybės ir po 15-os jų buvimo ES ir NATO metų vietinė politinė aukštuomenė daugeliui rusų įkalė "kaltės dėl okupacijos" jausmą. Tuos, kurie nenorėjo to pripažinti, pirmiausia pažymėjo pilkais nepiliečių pasais (Latvijoje ir Estijoje), o po to pavadino "Kremliaus agentais".

Pirmasis suskirstymas į "teisingus" ir "neteisingus" rusakalbius Baltijos šalių gyventojus prasidėjo valstybinės kalbos žiniomis. Devintajame dešimtmetyje rusų kalbą Rygos, Vilniaus ir Talino gatvėse ėmė deginti įkaitinta geležimi. Ir bet kokia, net menkiausia, simpatija Maskvai buvo vadinama "grėsme nacionaliniam saugumui". Tokia situacija klostosi ir šiandien.

Norėdami apginti savo teises, kurias garantuoja Baltijos šalių ir Europs konstitucijos, rusai ėmė vienytis į politines partijas pagal tautinį požymį. Taip atsirado iki šių dienų egzistuojančios Lietuvos rusų sąjunga (LRS) bei Latvijos rusų sąjunga. Estijoje rusakalbiai žmonės atsisakė partijos pavadinime nurodyti, kokios tautybės yra jos nariai. Devintajame dešimtmetyje jie sukūrė Jungtinę liaudies partiją (dabar Konstitucinę partiją — Sputnik). O "suestinti" rusai dažniausiai balsavo už Centro partiją, kuriai ilgą laiką vadovavo buvęs Talino meras Edgaras Savisaaras.

Pirmaisiais egzistavimo metais visos šios rusų partijos aktyviai kovojo už tautinės tapatybės išsaugojimą esant agresyviam Lietuvos, Latvijos ir Estijos aukštuomenės spaudimui. Rusų atžvilgiu ši aukštuomenė ėmė sėkmingai taikyti senovės romėnų patricijų šūkį: "Skaldyk ir valdyk!"

Skaldyk ir valdyk

Jau 2000-ųjų metų pradžioje ši nacionalinės aukštuomenės politinės kovos su rusais formulė pradėjo duoti vaisių. Latvijoje atsirado proeuropietiška partija "Soglasije", kuriai vadovauja etninis rusas Nilas Ušakovas, o Lietuvoje — Rusų aljansas, kuris kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija laikėsi dar griežtesnės pozicijos tautinių mažumų teisių ir Rusijos mokyklų išsaugojimo atžvilgiu.

Tuo tarpu Lietuvos rusų sąjungos vadovybė vis dažniau sutiko su dešiniųjų ir liberalų pozicija daugeliu užsienio ir vidaus politikos klausimų. LRS lyderiai prisiekė savo rinkėjams, kad nuoširdžiai "myli Maskvą". Kiekvienais metais gegužės 9 dieną jie išdidžiai pasipuošdavo Georgijaus juostelėmis ir stovėdavo prie sovietų karių paminklo Antakalnio kapinėse šalia Rusijos ambasadoriaus Lietuvoje.

Keista, bet Lietuvos žiniasklaida nepastebėjo tokių ryškių "prokremliškų" apraiškų LRS lyderių veiksmuose. Bet kai Valdemaras Tomaševskis kartą pasidabino oranžinės-juodos spalvos juostele (LLRA-KŠS lyderis — Sputnik), jį "linksniuoja" iki šiol.

2000-ųjų pradžioje Lietuvoje atsirado dar viena "rusiška" politinė sąjunga — Darbo partija. Ją įkūrė milijonierius, etninis rusas Viktoras Uspaskichas. Taip pat, kaip ir Nilo Ušakovo "Soglasije" Latvijoje, Lietuvos "darbiečiai" pripažįsta bendras Europos vertybes, jų lyderis Viktoras Uspaskichas švenčių metu kalbėjo iš televizijos ekranų pasidabinęs Lietuvos tautiniu kostiumu ir visur kalbėjo tik lietuviškai. Paprašytas duoti interviu rusakalbiams žurnalistams, jis griežtai atsakė, kad negalės su jais bendrauti be vertėjo. Neva rusų kalbą jis jau seniai pamiršo.

Gegužės 9-ąją, Pergalės dieną, per visus partijos gyvavimo metus Uspaskichas viešai nepadėjo nė vieno gvazdiko šalia tarybinių karių paminklo. Gal jis tai padarė slapta, naktį? Bet istorija apie tai nutyli.

Susitikimuose, kuriuose buvo remiamos rusų mokyklos Lietuvoje, Viktoras Uspaskichas taip pat nė karto nepastebėtas.

Tiesa, kiekvienos Rusijos dienos, kurią vietiniai rusai švenčia Lietuvoje, metu scenoje sakydavo aistringas kalbas apie tai, kaip jis myli Rusiją. Matyt, trumpam jis pasveikdavo nuo amnezijos rusų kalbai.

Dviejų kadencijų Europos Parlamente metu Uspaskichas garsėjo ne dėl "Maskvą palaikančios pozicijos", o dėl skandalo, kai jam buvo panaikintas imunitetas dėl "juodosios buhalterijos" Darbo partijoje. Tuo tarpu Europos deputatai iš Latvijos Andrejus Mamykinas ir Tatjana Ždanok bei Estijos politikas Jan Toom tvirtai gynė rusų teises Baltijos šalyse.

Kartu ar atskirai?

Rudenį vykusiuose Latvijos parlamento rinkimuose pasireiškė būtent rusų nesutarimai. Latvijos rusų sąjunga nesurinko pakankamai balsų, kad galėtų tapti parlamentine partija. Rygos mero Ušakovo "Soglasije" kaip tik pritrūko tų kelių balsų, kad laimėjus rinkimus būtų galima sukurti naują vyriausybę.

Jau antrą kartą Latvijoje parlamento rinkimus laimėjusi partija lieka opozicijoje, o pralaimėjusių partijų atstovai užima ministro pirmininko ir svarbiausius ministrų postus.

Akivaizdu, kad ši situacija paskatino susivienyti dviejų rusų partijų lyderius Latvijoje. Keletas Latvijos rusų sąjungos atstovų jau paskelbė, kad prisijungs prie "Soglasije" mitingo Rygos merui Nilui Ušakovui palaikyti. Prieš jį Latvijos valdžios institucijos šiandien bando suklastoti korupcijos bylą Rygos savivaldybėje. LRS atstovai norėtų, kad šis žingsnis taptų nedideliu bandymu susivienyti.

O Lietuvos "rusų" laukia eilinis išbandymas. Jau kovo 3 dieną vyks vietos tarybų narių ir miestų ir regionų merų rinkimai, o gegužės mėnesį — Europos Parlamento narių ir Lietuvos prezidento rinkimai.

Rusiška Klaipėdos antklodė

Akivaizdu, kad šiandien rusų disproporcija pasireiškia Klaipėdoje. Jei anksčiau kova mieste virė tarp Lietuvos rusų sąjungos ir Rusų aljanso atstovų, šiandien akiratyje pasirodė socialinis judėjimas, sukurtas Facebook rusakalbių Klaipėdoje grupės "Rusakalbė Klaipėda" pagrindu. Pažymėtina, kad savo devizu naujieji politikos aktyvistai pasirinko šūkį "Vienykitės!".

Tačiau į jų kvietimą neatsiliepė nei Rusijos aljansas, nei Lietuvos rusų sąjunga, kuriai atstovauja Viačeslavas Titovas Klaipėdoje. Prisiminkime, kad Titovui Lietuvos valdžios institucijos iškėlė baudžiamąją bylą dėl "miško brolių" vado Ramanausko-Vanago atminties įžeidimo. Anksčiau Titovas ne kartą erzino vietinius nacionalinius patriotus Georgijaus juostele, kurią prisisegęs jis atvykdavo į miesto tarybos posėdžius. Šiandien Titovas vadina save vieninteliu istorinės tiesos apie Antrąjį pasaulinį karą ir Lietuvos nacionalistų, dalyvavusių Holokauste ir pokario pasipriešinime, žiaurumus, gynėju.

Pažymėtina, kad Lietuvos rusų sąjungos lyderiai nestojo ginti Viačeslavo Titovo. Visi "Sputnik" bandymai prakalbinti Sergejų ir Larisą Dmitrijevus sulaukė mirtinos tylos. Kuklus oficialus apeliacinis skundas šalies prokuratūrai sustabdyti bylos nagrinėjimą prieš Titovą neišreiškė LRS pozicijos dėl istorinės tiesos. Ar partija palaiko Titovo kaltinimus "miško broliams"?

Sostinės rusai

Šiandien Lietuvos rusų sąjungos pirmininkas Sergejus Dmitrijevas yra septintasis Darbo partijos sąraše į Vilniaus miesto tarybų rinkimus. Nepriklausomai kandidatei, kaip matyti iš VRK paskelbtų duomenų, Larisai Dmitrijevai suteiktas dešimtasis numeris. Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas — kandidatas į Vilniaus mero postą.

Uspaskichas kovos ir dėl vietos Europos Parlamente, kuris ne kartą jį išgelbėjo nuo baudžiamojo persekiojimo.

Kita rusakalbė sostinės dalis pagal tradiciją rems koaliciją "Krikščioniškų šeimų sąjungą", sudarytą iš Rusų aljanso atstovų ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos — Krikščioniškų šeimų sąjungos. Panaši koalicija sudaryta Visagine.

Tikrąjį požiūrį į "teisingus" ir "neteisingus" rusus tautinių mažumų atstovai parodys kovo 3 dienos naktį, kai prasidės rinkimų rezultatų skaičiavimas po miestų tarybos narių ir mero rinkimų pirmojo turo.

"Sputnik Lietuva" atidžiai stebės rezultatus ir operatyviai supažindins su jais skaitytojus.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

163
Tegai:
rusofobija, Baltijos šalys, parlamento rinkimai
Dar šia tema
Latvijoje leista vartoti rusų kalbą, bendraujant su klientais
Opozicija abejoja, ar Rusų aljansas nėra fiktyvi politinė partija
Latvijos rusų sąjunga pareikalavo paleisti Paleckį iš areštinės
Estijos prezidentė patvirtino mokymo rusų kalba panaikinimą
Rusija Baltijos šalių politiką rusų kalbos atžvilgiu vadina apartheidu
MiG-29 ir Su-30, archyvinė nuotrauka

Kodėl Indija pasirengusi išleisti 2 mlrd dolerių Rusijos naikintuvams MiG-29 ir Su-30

(atnaujinta 14:59 2020.07.08)
Rusija ir toliau didina "Suchoi" ir "Mikojan" naikintuvų, pagarsėjusių savo dideliu koviniu efektyvumu ir patikimumu, eksportą visame pasaulyje

Indijos oro pajėgos tradiciškai teikė pirmenybę rusiškiems ginklams, todėl šis pasirinkimas brangiai kainuoja.

Indijos gynybos viešųjų pirkimų taryba pritarė siūlymui įsigyti 12 Rusijos daugiafunkcių naikintuvų "Su-30MKI" (Indijai skirta modifikacija) ir 21 naikintuvą "MiG-29" kartu su 59  Indijos oro pajėgų "MiG-29" orlaivių modernizavimu. Manoma, kad naujoji "Suchoi" partija kainuoja 1,42 milijardo dolerių, "Mig" kainuoja 984 milijonus dolerių, iš viso daugiau nei du milijardai. Orlaiviai gali būti pristatyti Indijos partneriams jau šiais metais.

Nepaisant griežto Vakarų pasipriešinimo, Rusija taikiai užkariavo maždaug trečdalį pasaulinės ginklų rinkos. Šiandien į "Rosoboroneksport" portfelį įtraukta užsakymų už 55 milijardus dolerių (antra vieta pasaulyje po Jungtinių Valstijų). Be to, per pastaruosius kelerius metus išlaikomas 53–56 milijardų dolerių "koridorius". Apie 45% Rusijos ginklų eksporto sudaro aviacija. Naikintuvai "Su-30" ir "MiG-29", kurie daugeliu atžvilgių teisėtai laikomi geriausiais planetoje, eksploatuojami dešimtyse šalių, turi didelę paklausą NVS, ir padeda Rusijai pasiekti įtikinamos sėkmės tarptautinėje aukštųjų technologijų ginklų rinkoje.

Rusijos partnerių pasirinkimas nėra atsitiktinis. Daugiafunkcinis, labai manevringas 4 ++ kartos naikintuvas "Su-30" yra sukurtas įgyti dominavimą ore, sunaikinti oro taikinius dieną ir naktį, esant paprastoms ir sunkioms oro sąlygoms, naudojant aktyvius ir pasyvius trukdžius. Lėktuvas sugeba gabenti aštuonias tonas kovos krovinio (raketų ir bombos ginklų) iki 2125 km/h greičiu ir efektyviai padengti savo kariuomenę (objektus) nuo oro smūgių, atlaikyti masinius įvairių priešo pajėgų išpuolius (įskaitant sparnuotąsias raketas).

Įrodytas aukštas Rusijos oro erdvės pajėgų operacijos Sirijoje efektyvumas. Apskaičiuota, kad jau eksportuotų ir dar sudaryta sutarčių šimtams "Su-30MKI" įsigijimui.

Ketvirtosios kartos fronto linijos naikintuvas "MiG-29" turi galingus raketinius ginklus, o maksimaliu greičiu 2,25 Macho gali aplenkti bet kurį Šiaurės Atlanto aljanso naikintuvą. Jo pranašumas patvirtinamas karinėmis operacijomis Persijos įlankoje, Etiopijoje, Eritrėjoje, Jugoslavijoje, Sudane, Sirijoje ir yra pripažintas Vakaruose. "Mig-29" tarnauja 25 valstybių oro pajėgose.

NVS platybėse

Rusija eksportuoja ginklus į penkiasdešimt pasaulio šalių, įskaitant septynias Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalis. Ir čia puolamosios aviacijos pristatymai užima svarbią vietą. Pavyzdžiui Baltarusijos Respublikoje keturi naujausi "Su-30SM" liepos 1 dieną pradėjo kovinį budėjimą šalies oro gynybos pareigose. Respublikos oro pajėgos padarys didelį šuolį, kai Baltarusija priims visus 12 sutartyje numatytų naikintuvų "Su-30SM". Tačiau net ir keturios 4 ++ kartos transporto priemonės labai daug reiškia šalies gynybai.

Anksčiau Armėnija priėmė keturis iš 12 Rusijoje įsigytų daugiafunkcinių naikintuvų "Su-30SM". Respublikos oro pajėgos taip pat naudoja naikintuvus "MiG-29". Jerevanas planuoja toliau stiprinti oro pajėgų kovinį potencialą Rusijos pagamintų smogiamųjų orlaivių dėka.

Kazachstanas priima naujus Rusijos pagamintus karinius lėktuvus, įskaitant 12 naikintuvų "Su-30SM". Iš viso Respublikos gynybos ministerija planuoja įsigyti 36 lėktuvus "Su-30SM".

Uzbekistanas pasinaudojęs Rusijos valstybės eksporto paskola ketina įsigyti naikintuvų "Su-30SM" partiją ir tokiu būdu sustiprinti savo oro pajėgas. Be to, Rusija padeda modernizuoti apie 30 Uzbekistano oro pajėgų naikintuvų "MiG-29".

Azerbaidžano oro pajėgų specialistai žvalgosi į "Suchoi" ir "Mikojan" lėktuvus, todėl sunku pasirinkti tarp naikintuvų "Su-35" ir "MiG-35". Respublikos oro pajėgos yra ginkluotos naikintuvais "Mig-29".

Artimiausių sąjungininkų ir partnerių susidomėjimas yra logiškas. Galingi ir labai manevringi Rusijos gamybos smogiamieji orlaiviai pasaulyje laikomi dizaino minties šedevru. Rusija turi patikimo aukštųjų technologijų ginklų tiekėjo reputaciją. Bet grįžkime prie Indijos sutarčių.

Pavyzdinis bendradarbiavimas

Rusijos ir Indijos sąveika plėtojama remiantis 2011–2020 metų Karinio ir techninio bendradarbiavimo programa, o Indijos "Rosoboroneksport" užsakymų portfelis viršija 4 milijardus dolerių. Indija yra tarp trijų didžiausių partnerių (be Kinijos ir Egipto). Rusijos indėlis į Indijos ginklų importą sudaro daugiau kaip 70% viso s apimties, net ir turint omenyje Naujojo Delio viešųjų pirkimų diversifikavimą, o dar yra ir brangios sutartys dėl anksčiau pristatytos Rusijos aviacijos įrangos modernizavimo.

Pirmoji 16 naikintuvų "MiG-29K / KUB" tiekimo Indijos karinėms jūrų pajėgoms sutartis baigta 2011 metais. Po dvejų metų buvo prasidėjo antrosios sutarties dėl dar 29 panašių mašinų tiekimo vykdymas. Šiandien Rusijos orlaivių korporacija "MiG" tiekia technologinius rinkinius 62 Indijos "MiG-29" (MiG-29UPG modifikacijos) modernizavimui pagal 2008 metų kontraktą, kurio vertė yra apie 900 milijonų JAV dolerių.

2000 metais Indija ir Rusijos Federacija pasirašė 3,5 milijardo JAV dolerių vertės sutartį dėl 140 naikintuvų "Su-30MKI" gamybos Indijos įmonėje HAL (Hindustan Aeronautics Limited) licencijos pardavimo. Vėliau šalys susitarė gaminti 222 lėktuvus, o šiandien Indijos oro pajėgos turi apie 270 naikintuvų "Su-30MKI".

Nuolat plėtojamas Indijos ir Rusijos karinis-techninis bendradarbiavimas tapo pavyzdžiu daugeliui pasaulio šalių. Sėkmė lydi bendrą ginklų sistemų kūrimą ir plėtrą, technologijų mainus, aviacijos ir kosmoso projektus. Net sankcijos, kuriomis JAV grasina Indijai už "MiG-29" naikintuvų partijos įsigijimą (vietoj amerikiečių siūlomų "F-16"), negali sutrukdyti. Anksčiau sankcijos buvo taikomos naikintuvams "Su-35" ir priešlėktuvinėms raketų sistemoms "S-400" . Pastebėsime, kad ši "universali" spaudimo valstybėms, kurios teikia pirmenybę rusiškiems ginklams, priemonė šiandien neveikia net Turkijos, NATO narės, atžvilgiu.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
"Su-30SM", MiG-29, ginkluotė, Rusija
Dar šia tema
JAV pakėlė naikintuvus, kad palydėtų Tu-95MS Ramiajame vandenyne
Išgąsdino JAV: Rusijos Tu-95 skrido netoli Amerikos sienos
Nufilmuotas Rusijos Tu-142 skrydis virš Arkties
Kaip Rusija reagavo į NATO pratybas "Ramstein Alloy" Latvijoje
В Вильнюсе отпраздновали День Независимости США

Pompastiškas Liepos 4-osios paradas Vilniuje. Reveransus savo tikrajam šeimininkui?

(atnaujinta 13:16 2020.07.08)
Kaip ir kasmet, šių, 2020-ųjų metų liepos 4 dieną, mūsiškio elito "grietinėlė" minėjo savo tikrųjų šeimininkų — JAV — Nepriklausomybės dieną

Tik šį kartą vien pamojavimo vėliavėlėmis ar snobiško baliaus nebepakako — Amerikos gerbėjai, lydimi JAV ir Lietuvos kariškių, iškilmingai pasivaikščiojo Gedimino prospektu.

Žodžiu, surengė paradą, kuriame, kaip praneša sisteminė žiniasklaida, buvo nešamos 244 amerikietiškos vėliavos, simbolizavusios 244 nuo JAV nepriklausomybės paskelbimo praėjusius metus. Nors nė iš tolo neprilygstąs XX amžiaus fašistų maršams nei savo skaitlingumu, nei energija, renginys buvo organizuotas tikrai neprastai. Vien kadrų pakanka tuo įsitikinti.

Kita vertus, jo pobūdis — kaip būdinga vartotojiškai visuomenei — buvo ne tik politinis, bet ir pramoginis (ir maisto, ir komercijos — viso to netrūko): minėtasis paradas tebuvo kulminacija visą savaitgalį Vilniuje trukusių oficialių renginių Jungtinių Valstijų valstybinei šventei paminėti.

Į paradą, kaip minėjome, susirinko visuomenės "viršūnių" atstovai. O konkrečiai, būtent liberalkonservatoriško valdančiojo elito flango veikėjai. Pažvelgus iš šalies, tai galėjo atrodyti kone kaip TS-LKD renginys — vienas iš jo veidų buvo "patriarchas" Vytautas Landsbergis, beje — tiek "Delfio", tiek "Lryto" pranešimuose įvardijamas "pirmuoju nepriklausomosios Lietuvos vadovu". Aišku, kartu buvo ir Emanuelis Zingeris, ir Vygaudas Ušackas, "Laisvės partijai" atstovaujantis miesto meras Remigijus Šimašius bei kiti panašaus plauko veikėjai.

Liepos 4-osios paradas: mankurtizacijos ir politinės kolonizacijos simbolis

Pirma įvertinkime faktą vietiniame Lietuvos kontekste. Ką gi jis reiškia? Iš tiesų, kažko kokybiškai naujo čia neįvyko. Viskas taip pat: rusofobija ir antitarybiškumą iki valstybinio lygmens iškėlęs režimas atlikinėja vasališkus reveransus savo tikrajam šeimininkui Vašingtone.

Akį rėžia nebent tai, kad šįsyk suorganizuotas pompastiškas paradas, o ne šiaip eilinis renginys, kaip būdavo anksčiau.

Įdomu yra ir tai, jog šitai įvyko likus vos dviem dienoms iki liepos 6-osios, vadinamosios Valstybės dienos (numanomos Mindaugo karūnavimo datos, kurią dabarties rūmų istorikai, nežiūrint nei šio įvykio, nei paties Mindaugo nevienareikšmiškumo Lietuvos ir lietuvių tautos istorijoje, nevykusiai pateikia jį kaip mūsų krašto priklausymo Vakarams, žodžiu, Vakarų, o ne Rytų Europai ar, juo labiau, slavų pasauliui, įrodymą), vienos pagrindinių švenčių mūsiškių oficiozinių "patriotų" kalendoriuje.

Trisdešimt metų vis šaukiama apie Lietuvos "nepriklausomybę", apeinant realiją, kad absoliučios ir apskritai abstrakčios nepriklausomybės (kaip ir bet ko kito) paprasčiausiai nebūna. Nepriklausomybė yra, bet tiktai nuo Tarybų Sąjungos ir, neminint gamtinių dujų importo klausimo, nuo Rusijos. Tačiau dabarties Lietuva yra visiškai — tiek ekonomiškai, tiek politiškai, tiek kultūriškai, idėjiškai — priklausoma nuo Vakarų: JAV, NATO ir ES.

Savaitgalį įvykęs paradas — tai puikus šio priklausomumo simbolis. Į paradą, kuriame eita su svetimos valstybės (Jungtinių Valstijų) vėliavomis, investuota veikiausiai ne mažiau — o gal net ir daugiau — išteklių, kaip į liepos 6-osios, žodžiu, Valstybės dienos (kad ir kokia istoriškai pagrįsta ar nepagrįsta ji būtų), paminėjimą. Tai iš tiesų siunčia žinią. Kokią?..

Ogi labai paprastą: kad Lietuva, nepaisant elito postringavimų apie "nepriklausomybę", politiškai yra tarsi Jungtinių Valstijų satelitas, savotiška kolonija, o tiksliau — Rytų Europos antirusiškojo koridoriaus, kaip savotiškos buferinės zonos, dalis. Tuo tarpu tokių ir panašių paradų dalyviai — kiek juos apskritai galima laikyti lietuviais ar Lietuvos piliečiais — tėra paprasčiausi mankurtai. Ar eiliniai, ar "elitiniai" — tai jau antraeilis dalykas.

"Amerikietiškosios svajonės" saulėlydis

Šiaip ar taip, tokiu paradu išreikštas Lietuvos, o tiksliau — jos valdančiųjų sluoksnių lojalumas Amerikai. Be abejo, ir orientacija į vadinamąją "amerikietiškąją svajonę", tą žemiškąjį materialinio komforto ir nevaržomo vartojimo "rojų", kurį kone visą XX amžių į miesčionių idėjinę įtaką patekusioms masėms kaip masalą siūlė Vakarų pasaulio valdantysis elitas.

Šią "svajonę" galima ir, tiesą sakant, reikia kritikuoti. Ir socialiniu, ir etiniu, ir ekologiniu, ir visais kitais požiūriais. Aišku, tai — dalykas, išeinantis už kuklių šio nedidelio straipsnio ribų. Bet pažymėti reikia tai, kad toji "amerikietiškoji svajonė", kokia ji bebūtų, baigia išsisemti. XXI amžiaus pradžia — pradedant Bušo paskelbtu "karu terorizmui", 2008-ųjų pasaulinio kapitalizmo krize ir baigiant iš esmės psichodeliniu Donaldo Trampo administracijos valdymu — rodo, kad liepto galas nebetoli.

Dabar vykstančių geoekonominių, geopolitinių procesų logika byloja, kad, esamoms sąlygoms nepasikeitus, Kinijos pergalė prieš Jungtines Valstijas yra neišvengiama. Be abejo, kaip matyti iš 2020-ųjų metų įvykių, ypač iš koja kojon su vadinamąja COVID-19 pandemija paaštrėjusios Vakarų antikiniškos laikysenos, JAV viešpataujančių pozicijų gražiuoju veikiausiai neišsižadės; priešingai — JAV valdantieji sluoksniai labai realiai gali siekti pasaulinės konfigūracijos performatavimo.

Kokios to galimos pasekmės — klausimas atviras. Bet viena yra aišku: valdantieji Lietuvos sluoksniai kaip ėjo, taip toliau eis pasirinktu amerikanofilijos ir rusofobijos kursu. Šiuo požiūriu Lietuvos fronte nieko naujo. Tik vienas ir tas pats įsiteikinėjimas šeimininkui už Atlanto. Aišku, kol jis savo vietininkams mokės Judo sidabrinius, netrūks ir atitinkamų reveransų. O kiek jų fone adekvatu kalbėti apie "Lietuvos nepriklausomybę" — tepamąsto pats skaitytojas.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
paradas, Vilnius, JAV Nepriklausomybės diena
Dar šia tema
Lietuvos kariuomenė užtikrino JAV laivo eskortą
Amerika Vilniuje: koks buvo "amerikietiškas savaitgalis" Lietuvos sostinėje
Ekspertas: Lietuva gali įklimpti į skolas dėl sraigtasparnių iš JAV pirkimo