Rinkimai Lietuvoje, archyvinė nuotrauka.

Rusakalbiai Baltijos šalių politikai: asimiliacija ar integracija

162
(atnaujinta 10:00 2019.02.08)
Praėjusių metų parlamento rinkimai Latvijoje aiškiai parodė "rusų" susiskaldymą Baltijos šalyse. Kai kurie iš jų bando integruotis į sisteminę valdžios institucijų rusofobiją, o kiti kovoja už tautinių mažumų teises, stengiasi išsaugoti rusų mokyklas. Tarp Lietuvos ir Estijos rusų susiklostė panaši situacija

Artėjant vietos tarybų, merų, Europos Parlamento ir prezidento rinkimams, "rusiškomis kortomis" bando lošti ne tik rusiškas pavardes turintys kandidatai, bet ir dešinieji. Remdamiesi beprotiška rusofobija, jie vėl sustiprins savo rinkėjų gretas.

"Teisingi" ir "neteisingi" rusai

Po 28 metų Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos, Estijos) nepriklausomybės ir po 15-os jų buvimo ES ir NATO metų vietinė politinė aukštuomenė daugeliui rusų įkalė "kaltės dėl okupacijos" jausmą. Tuos, kurie nenorėjo to pripažinti, pirmiausia pažymėjo pilkais nepiliečių pasais (Latvijoje ir Estijoje), o po to pavadino "Kremliaus agentais".

Pirmasis suskirstymas į "teisingus" ir "neteisingus" rusakalbius Baltijos šalių gyventojus prasidėjo valstybinės kalbos žiniomis. Devintajame dešimtmetyje rusų kalbą Rygos, Vilniaus ir Talino gatvėse ėmė deginti įkaitinta geležimi. Ir bet kokia, net menkiausia, simpatija Maskvai buvo vadinama "grėsme nacionaliniam saugumui". Tokia situacija klostosi ir šiandien.

Norėdami apginti savo teises, kurias garantuoja Baltijos šalių ir Europs konstitucijos, rusai ėmė vienytis į politines partijas pagal tautinį požymį. Taip atsirado iki šių dienų egzistuojančios Lietuvos rusų sąjunga (LRS) bei Latvijos rusų sąjunga. Estijoje rusakalbiai žmonės atsisakė partijos pavadinime nurodyti, kokios tautybės yra jos nariai. Devintajame dešimtmetyje jie sukūrė Jungtinę liaudies partiją (dabar Konstitucinę partiją — Sputnik). O "suestinti" rusai dažniausiai balsavo už Centro partiją, kuriai ilgą laiką vadovavo buvęs Talino meras Edgaras Savisaaras.

Pirmaisiais egzistavimo metais visos šios rusų partijos aktyviai kovojo už tautinės tapatybės išsaugojimą esant agresyviam Lietuvos, Latvijos ir Estijos aukštuomenės spaudimui. Rusų atžvilgiu ši aukštuomenė ėmė sėkmingai taikyti senovės romėnų patricijų šūkį: "Skaldyk ir valdyk!"

Skaldyk ir valdyk

Jau 2000-ųjų metų pradžioje ši nacionalinės aukštuomenės politinės kovos su rusais formulė pradėjo duoti vaisių. Latvijoje atsirado proeuropietiška partija "Soglasije", kuriai vadovauja etninis rusas Nilas Ušakovas, o Lietuvoje — Rusų aljansas, kuris kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija laikėsi dar griežtesnės pozicijos tautinių mažumų teisių ir Rusijos mokyklų išsaugojimo atžvilgiu.

Tuo tarpu Lietuvos rusų sąjungos vadovybė vis dažniau sutiko su dešiniųjų ir liberalų pozicija daugeliu užsienio ir vidaus politikos klausimų. LRS lyderiai prisiekė savo rinkėjams, kad nuoširdžiai "myli Maskvą". Kiekvienais metais gegužės 9 dieną jie išdidžiai pasipuošdavo Georgijaus juostelėmis ir stovėdavo prie sovietų karių paminklo Antakalnio kapinėse šalia Rusijos ambasadoriaus Lietuvoje.

Keista, bet Lietuvos žiniasklaida nepastebėjo tokių ryškių "prokremliškų" apraiškų LRS lyderių veiksmuose. Bet kai Valdemaras Tomaševskis kartą pasidabino oranžinės-juodos spalvos juostele (LLRA-KŠS lyderis — Sputnik), jį "linksniuoja" iki šiol.

2000-ųjų pradžioje Lietuvoje atsirado dar viena "rusiška" politinė sąjunga — Darbo partija. Ją įkūrė milijonierius, etninis rusas Viktoras Uspaskichas. Taip pat, kaip ir Nilo Ušakovo "Soglasije" Latvijoje, Lietuvos "darbiečiai" pripažįsta bendras Europos vertybes, jų lyderis Viktoras Uspaskichas švenčių metu kalbėjo iš televizijos ekranų pasidabinęs Lietuvos tautiniu kostiumu ir visur kalbėjo tik lietuviškai. Paprašytas duoti interviu rusakalbiams žurnalistams, jis griežtai atsakė, kad negalės su jais bendrauti be vertėjo. Neva rusų kalbą jis jau seniai pamiršo.

Gegužės 9-ąją, Pergalės dieną, per visus partijos gyvavimo metus Uspaskichas viešai nepadėjo nė vieno gvazdiko šalia tarybinių karių paminklo. Gal jis tai padarė slapta, naktį? Bet istorija apie tai nutyli.

Susitikimuose, kuriuose buvo remiamos rusų mokyklos Lietuvoje, Viktoras Uspaskichas taip pat nė karto nepastebėtas.

Tiesa, kiekvienos Rusijos dienos, kurią vietiniai rusai švenčia Lietuvoje, metu scenoje sakydavo aistringas kalbas apie tai, kaip jis myli Rusiją. Matyt, trumpam jis pasveikdavo nuo amnezijos rusų kalbai.

Dviejų kadencijų Europos Parlamente metu Uspaskichas garsėjo ne dėl "Maskvą palaikančios pozicijos", o dėl skandalo, kai jam buvo panaikintas imunitetas dėl "juodosios buhalterijos" Darbo partijoje. Tuo tarpu Europos deputatai iš Latvijos Andrejus Mamykinas ir Tatjana Ždanok bei Estijos politikas Jan Toom tvirtai gynė rusų teises Baltijos šalyse.

Kartu ar atskirai?

Rudenį vykusiuose Latvijos parlamento rinkimuose pasireiškė būtent rusų nesutarimai. Latvijos rusų sąjunga nesurinko pakankamai balsų, kad galėtų tapti parlamentine partija. Rygos mero Ušakovo "Soglasije" kaip tik pritrūko tų kelių balsų, kad laimėjus rinkimus būtų galima sukurti naują vyriausybę.

Jau antrą kartą Latvijoje parlamento rinkimus laimėjusi partija lieka opozicijoje, o pralaimėjusių partijų atstovai užima ministro pirmininko ir svarbiausius ministrų postus.

Akivaizdu, kad ši situacija paskatino susivienyti dviejų rusų partijų lyderius Latvijoje. Keletas Latvijos rusų sąjungos atstovų jau paskelbė, kad prisijungs prie "Soglasije" mitingo Rygos merui Nilui Ušakovui palaikyti. Prieš jį Latvijos valdžios institucijos šiandien bando suklastoti korupcijos bylą Rygos savivaldybėje. LRS atstovai norėtų, kad šis žingsnis taptų nedideliu bandymu susivienyti.

O Lietuvos "rusų" laukia eilinis išbandymas. Jau kovo 3 dieną vyks vietos tarybų narių ir miestų ir regionų merų rinkimai, o gegužės mėnesį — Europos Parlamento narių ir Lietuvos prezidento rinkimai.

Rusiška Klaipėdos antklodė

Akivaizdu, kad šiandien rusų disproporcija pasireiškia Klaipėdoje. Jei anksčiau kova mieste virė tarp Lietuvos rusų sąjungos ir Rusų aljanso atstovų, šiandien akiratyje pasirodė socialinis judėjimas, sukurtas Facebook rusakalbių Klaipėdoje grupės "Rusakalbė Klaipėda" pagrindu. Pažymėtina, kad savo devizu naujieji politikos aktyvistai pasirinko šūkį "Vienykitės!".

Tačiau į jų kvietimą neatsiliepė nei Rusijos aljansas, nei Lietuvos rusų sąjunga, kuriai atstovauja Viačeslavas Titovas Klaipėdoje. Prisiminkime, kad Titovui Lietuvos valdžios institucijos iškėlė baudžiamąją bylą dėl "miško brolių" vado Ramanausko-Vanago atminties įžeidimo. Anksčiau Titovas ne kartą erzino vietinius nacionalinius patriotus Georgijaus juostele, kurią prisisegęs jis atvykdavo į miesto tarybos posėdžius. Šiandien Titovas vadina save vieninteliu istorinės tiesos apie Antrąjį pasaulinį karą ir Lietuvos nacionalistų, dalyvavusių Holokauste ir pokario pasipriešinime, žiaurumus, gynėju.

Pažymėtina, kad Lietuvos rusų sąjungos lyderiai nestojo ginti Viačeslavo Titovo. Visi "Sputnik" bandymai prakalbinti Sergejų ir Larisą Dmitrijevus sulaukė mirtinos tylos. Kuklus oficialus apeliacinis skundas šalies prokuratūrai sustabdyti bylos nagrinėjimą prieš Titovą neišreiškė LRS pozicijos dėl istorinės tiesos. Ar partija palaiko Titovo kaltinimus "miško broliams"?

Sostinės rusai

Šiandien Lietuvos rusų sąjungos pirmininkas Sergejus Dmitrijevas yra septintasis Darbo partijos sąraše į Vilniaus miesto tarybų rinkimus. Nepriklausomai kandidatei, kaip matyti iš VRK paskelbtų duomenų, Larisai Dmitrijevai suteiktas dešimtasis numeris. Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas — kandidatas į Vilniaus mero postą.

Uspaskichas kovos ir dėl vietos Europos Parlamente, kuris ne kartą jį išgelbėjo nuo baudžiamojo persekiojimo.

Kita rusakalbė sostinės dalis pagal tradiciją rems koaliciją "Krikščioniškų šeimų sąjungą", sudarytą iš Rusų aljanso atstovų ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos — Krikščioniškų šeimų sąjungos. Panaši koalicija sudaryta Visagine.

Tikrąjį požiūrį į "teisingus" ir "neteisingus" rusus tautinių mažumų atstovai parodys kovo 3 dienos naktį, kai prasidės rinkimų rezultatų skaičiavimas po miestų tarybos narių ir mero rinkimų pirmojo turo.

"Sputnik Lietuva" atidžiai stebės rezultatus ir operatyviai supažindins su jais skaitytojus.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

162
Tegai:
rusofobija, Baltijos šalys, parlamento rinkimai
Dar šia tema
Latvijoje leista vartoti rusų kalbą, bendraujant su klientais
Opozicija abejoja, ar Rusų aljansas nėra fiktyvi politinė partija
Latvijos rusų sąjunga pareikalavo paleisti Paleckį iš areštinės
Estijos prezidentė patvirtino mokymo rusų kalba panaikinimą
Rusija Baltijos šalių politiką rusų kalbos atžvilgiu vadina apartheidu
Mergaitė šalia tėvo per protestus Vašingtone, archyvinė nuotrauka

Amerikos nuosmukio kronikos: vaikai mokomi bijoti ir nekęsti policijos

(atnaujinta 17:56 2020.06.05)
Liberalai ir konservatoriai ir anksčiau ginčijosi dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles

Besiplečiant protestams dėl Džordžo Floido nužudymo, kai, kovodami su Amerikos policininkų rasizmu, demonstrantai Londone bando šturmuoti Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidenciją, Vakarų pasaulyje beveik nepastebimai krito dar viena neįveikiamų socialinių taisyklių tvirtovė: neleistinas jaunosios kartos įtraukimas į aštrius politinius konfliktus.

Šį kartą ryžtingą žingsnį žengė verslas.

"Nickelodeon", populiariausias vaikų televizijos kanalas, nutraukė transliaciją ir aštuonioms minutėms 46 sekundėms (pagal oficialius duomenis būtent tiek policininkas spaudė Floido kaklą) juodame ekrane su žmogaus kvėpavimo garsu pulsavo frazė "Aš negaliu kvėpuoti". Vaizdo įrašo pabaigoje yra kvietimas prisijungti prie vienos iš pilietinių teisių organizacijų.

"Lego Corporation" taip pat prisijungė prie protesto judėjimo, deklaruodama solidarumą su juodaodžiais. Bendrovė atsisakė reklamuoti savo rinkinius, kuriuose yra policijos nuovadų ir priešgaisrinių tarnybų pastatai, patruliavimo automobiliai, policininkų ir nusikaltėlių figūros bei kiti su teisėsauga susiję elementai.

Klaikus eksperimentas, kurį Vakarai taiko savo jaunajai kartai, jau nieko nestebina. Jau visai įprastomis tapo žinios apie eilinė radikaliausio pavidalo liberalaus politinio korektiškumo ideologijos taikymas vaikų sąmonei (ir kūnui), nesvarbu, ar tai būtų veiksmai su viešu žirafos žudymu zoologijos sode, ar medicininės brendimo slopinimo procedūros, kaip laisvos lyties identifikavimo politikos dalis.

Visa tai yra reikšminga skilimo dalis, vis labiau skirianti Vakarų visuomenę, jos suaugusiąją dalį. Bet visgi politinis komponentas dar visai neseniai neturėjo tiesioginės įtakos vaikams.

Liberalai ir konservatoriai galėjo susiginčyti įnirtingose ​​kovose dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles. Ir nesvarbu, ar tai stereotipinis Teksaso "rednecks" (baltųjų ūkininkų, kurie gyvena JAV kaimo vietovėse, iš pradžių pietuose, o vėliau regione, priklausančiame Apalačų kalnų sistemai, "slengo" pavadinimas — Sputnik) su legaliais šautuvais, ar rafinuotas Niujorko "genderfluid-hipsteris" (tai yra asmuo, kurio lytinė tapatybė nėra nuolatinė — Sputnik), kurio subtiliajai psichinei organizacijai reikia kasdien patiekti medicininės marihuanos. Juk šalis yra viena visiems, ir valstybė, kas jai bevadovautų, irgi yra visiems.

Būtent ši logika vienu metu leido Jungtinėms Valstijoms sukurti įspūdingai veiksmingą piliečių politinio ir patriotinio švietimo, pradedant nuo labai jauno amžiaus, sistemą. Daugelį dešimtmečių ji kompetentingai sutelkė dėmesį į Amerikos nuopelnus ir pasiekimus, išlygino trūkumus ir formavo tautinę vienybę.

Policijos žiaurumas, net su mirtinais padariniais, taip pat kiti įstatymų pažeidimai iš žmonių, kurie privalo saugoti, pusės vyksta visur. Tačiau teisėsaugos institucijos yra lyg ramstis ir svarbiausias valstybės elementas, todėl normalioje situacijoje nė vienas Amerikos politikas ir nė viena socialinė-politinė jėga negalėtų sau leisti šmeižti visą policiją. Tokiais atvejais tradiciškai pabrėžiama, kad pagal vieną ar kelis incidentus negalima vertinti visą sistemą, o atsiradęs didelio masto trūkumas neturėtų panaikinti pagrindinio dalyko — sąžiningo savo pareigų atlikimo daugumos darbuotojų atžvilgiu.

Tačiau tokia taisyklė veikia ne tik JAV, bet ir beveik visame pasaulyje.

Dar labiau įprasta, kad vaikai būtų apsaugoti nuo niūrių tikrovės pusių, kurstant teigiamą teisėsaugos struktūros idėją, nesvarbu, ar tai būtų buitinė norma "mano policija mane saugo", ar amerikietiška — "tarnauja ir saugo". Augdami jie vis tiek turės galimybę suvokti ir susitaikyti labiau subrendusiu mąstymu, kad gyvenime ne viskas yra taip, kaip realybę mėgdžiojusiuose detektyvuose.

"Nickelodeon" ir "Lego" veiksmai rodo, kad šiuo klausimu vyksta dramatiški pokyčiai.

Kanale paskelbtu beveik devynių minučių trukmės vaizdo įrašu vaikų dėmesys nukreipiamas ne į rasizmo problemą. Iš tiesų, niūrus ir bauginantis vaizdo įrašas mažiesiems žiūrovams perduoda paprastą idėją: "Amerikos policija žudo žmones", taip įkvėpdama jiems teisėsaugos baimę.

Na, o nuo tyčia suformuotos vaiko baimės netoli ir iki neapykantos ir noro naikinti — jau suaugus.

Tiesiog tokia valstybė nebus gyvybinga be struktūrų, kurios saugo tvarką ir ją pačią. Nuoseklios ir plataus masto pastangos šviesti piliečius atmetant svarbiausią valstybės mechanizmo dalį ateityje garantuoja daugybę netikėtumų.

Jau tapo įprasta, kad dabartinė politinė konfrontacija JAV kelia grėsmę visai Amerikos sistemai, nes jos nariai aktyviai atsisako laikytis pagrindinių taisyklių, kuriomis ji remiasi ir dėl kurių išgyveno daug rimtų krizių (iki pat prezidentų nužudymų serijos). Kovoje su Trampu vis dažniau jo oponentai smogia pačiai valstybei, susiedami ištisas institucijas ir svarbiausias valdžios sritis su nepriimtinu lyderiu. Ir tai, kad tokiu pat formatu globalių žiniasklaidos išteklių savininkai pradeda šviesti naujas kartas, patvirtina, kaip toli ten viskas išsiplėtė.

Amerika yra pasirengusi atsistoti į neapykantos sau ir savęs naikinimo bėgius pagal Rusijai gerai žinomą logiką: "nepageidaujamas prezidentas — užburti valstybės mechanizmai — smerktina valstybė, kuri turi būti sunaikinta — pasmerkta šalis". Kai kurios politinės jėgos taip ilgai ir uoliai stengėsi primesti mums tokią idėją, kad visuomenė jau išsiugdė tam tikrą imunitetą.

Dabar kyla klausimas, ar Jungtinės Valstijos sugebės sustoti. Jei jauniems amerikiečiams ir toliau bus ugdoma baimė ir neapykanta policijai, šansai yra menki.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
policija, vaikai, mirtis, protestai, JAV
Dar šia tema
San Diege policijos automobilis įvažiavo į protestuotojų minią
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados
JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų
Niujorke per protestą policija areštavo dešimtis žmonių
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Omletas

Be žalos figūrai. galima valgyti vakare?

(atnaujinta 15:12 2020.06.05)
Kaip nemarinti savęs badu nuo "draudžiamų" 18 valandų vakaro, o priešingai, valgyti ir lieknėti — skaitykite Sputnik rekomendacijose

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Griežta priesaika, kad po 18 valandos negalima valgyti, jau seniai yra pasenusi. Dauguma šiuolaikinių dietologų choru pataria ne atiduoti vakarienę priešui, o tiesiog peržiūrėti mitybos vakare kokybę ir kiekį.

Taigi, būkite saikingi ir pasirinkite tinkamus produktus. Labiausiai verti pretendentai su žyma 18+ — Sputnik atrankoje.

Žalios daržovės

Salierai, svogūnai, špinatai, agurkai — daržovės, turinčios neigiamą kaloringumą. O tai reiškia, kad joms suvirškinti organizmas sunaudoja daug daugiau energijos, nei yra jų sudėtyje.

Vištienos filė

Paukštienos mėsa (balta) laikoma mažai kaloringu baltymų šaltiniu ir idealia vakariene. Ją geriau ruošti garuose arba grilyje, o vietoj riebių padažų naudoti kvapnius prieskonius ir pagardus.

Куриное филе, архивное фото
Vištienos filė

Žuvis

Žuvies patiekalai lengvai virškinami, o tai reiškia, kad jūs netgi galite sau leisti riebesnes veisles — lašišą ar skumbrę. Šiose rūšyse yra maksimalus kiekis naudingų Omega-3 rūgščių, kurios normalizuoja širdies veiklą ir pagerina miego kokybę.

Kiaušiniai

Taip, tryniai vakarienei nėra pati geriausia idėja, nes juose daug cholesterolio. Tačiau omletas iš baltymų laikomas viena iš naudingiausių vakarienių.

Varškė

Jei jūs "draugaujate" su laktoze, tada varškė taps puikia alternatyva. Geriausias variantas — 5 % riebumo varškė. Galima sumaišyti ją su graikišku jogurtu arba pasigaminti lengvą apkepą be cukraus.

Творог, сметана и молоко
© Depositphotos /
Pieno produktai
Tegai:
sveika mityba, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Dietologė paneigė mitą apie kalorijų skaičiavimo naudą
Numetusi 21 kilogramą mergina įvardijo keturias lieknėjimo paslaptis
Maisto kultas. Kur rasti "valgomų" paminklų
"Rytmečio gaiva". Kaip pasigaminti sveiką migdolų pieno ir mangų desertą