Gegužės 1 dienos demonstracija

Kandidatų į Lietuvos prezidentus nuomonė, ar Gegužės 1-oji turi likti nedarbo diena

184
(atnaujinta 14:27 2019.05.03)
Trečiadienį Lietuvoje buvo minima Tarptautinė darbo diena. Dalis lietuvių šia diena džiaugiasi kaip papildomu laisvadieniu, kiti ją smerkia kaip komunistinės praeities reliktą

Tačiau ir vieni, ir kiti dažnai nežino, kad šios dienos ištakos slypi giliau negu SSRS, o savas šventimo tradicijas ji turi visame pasaulyje. Savo nuomonę apie Gegužės 1-ąją turi ir pretendentai į Lietuvos prezidentus.

Eitynės Vilniuje, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Tarptautinės darbininkų dienos ištakos siekia 1886 metus. Anų metų gegužės 4 dieną Čikagos darbininkai išėjo į demonstraciją, reikalaudami, kad darbo diena būtų sutrumpinta iki aštuonių valandų. Tuo metu JAV buvo plačiai paplitęs "8 valandų judėjimas", kurio šūkis buvo "8 valandos darbui, 8 valandos miegui ir 8 valandos poilsiui". Taip pat darbininkai protestavo prieš policijos veiksmus dieną prieš tai: tada pareigūnai nužudė keletą streikavusių darbininkų.

Žinios apie Čikagos įvykius pasklido plačiai. 1889 metais Paryžiuje susirinkęs Antrojo Internacionalo — Europos ir JAV socialistų, socialdemokratų partijų ir darbininkų judėjimų atstovų susivienijimo — kongresas pakvietė darbininkus 1890 metais per Čikagos protesto akcijos metines rengti tarptautines demonstracijas. 1891 metais kito kongreso suvažiavimo metu gegužės 1-oji buvo formaliai paskelbta kasmetine švente.

Visame pasaulyje darbininkų teisių aktyvistai ėmė siekti, kad gegužės 1 diena taptų šventine diena, skirta darbininkams pagerbti.

Daugelyje valstybių tai ir įvyko. 1955 metais Katalikų bažnyčia paskelbė gegužės 1-ąją "šventojo Juozapo darbininko" diena. Šventasis Juozapas yra darbininkų ir amatininkų globėjas.

Gegužės 1-osios minėjimas Lietuvoje

Tarpukariu Lietuvoje Gegužės 1-oji buvo švenčiama 1919–1929 metais kaip "Darbo žmonių ir tautų solidarumo šventė". Šiuo laikotarpiu ji turėjo nedarbo dienos statusą.  

Netrukus po perversmo, įvykdyto Lietuvoje 1926 metų gruodžio 17 dieną, kurio metu buvo nuverstas teisėtai išrinktas prezidentas Kazys Grinius, buvo įvestas autoritarinis Antano Smetonos režimas. Perversmas atvedė į valdžią tuo metu pačią konservatyviausią Lietuvos partiją — tautininkus.  

Taigi, nuo 1929 metų "Darbo žmonių ir tautų solidarumo šventė" oficialiai nebebuvo švenčiama. Ji tapo eiline darbo diena, pažymima kaip "medelių sodinimo diena".

Tarybų valdžios metais Tarptautinė darbo diena buvo pradėta švęsti vėl. Tuomet ji buvo viena pagrindinių Lietuvos valstybinių švenčių. Šią dieną miestuose vykdavo didžiulės demonstracijos.

Atgavus nepriklausomybę, šventės buvo atsisakyta, o vėliau jos likimas keitėsi ne kartą, priklausomai nuo dominuojančios partijos — ar ji kairioji, ar dešinioji. 1996 metais, valdant LDDP, ji vėl grįžo į švenčiamų švenčių sąrašą. 1997 metais, į valdžią atėjus konservatoriams, šventės buvo atsisakyta. 2001 metais, kai į valdžią grįžo socialdemokratai, Tarptautinė darbo diena vėl tapo šventine diena.

Kandidatų į Lietuvos prezidentus nuomonė apie Tarptautinę darbo dieną

Ar minėsim Gegužės 1-ąją kitais metais? Klausimas vėl tampa atviras. Prieš kelerius metus pasigirdo siūlymų išbraukti šią dieną iš nedarbo dienų sąrašo. Kokia kandidatų į prezidentus nuomonė, ar Gegužės 1-oji turi likti nedarbo diena?

Kandidatas į Lietuvos prezidentus, ekonomistas Gitanas Nausėda teigia, jog pagrindinė Gegužės 1-osios žinia — dirbantis žmogus ir jo teisės — yra aktuali ir šiandien.

"Taip, Sovietų Sąjunga bandė ją nusavinti, tačiau tai nėra komunistinė šventė, kurią turėtume ištrinti", — įsitikinęs jis.

Tačiau savo Facebook'e ponas Nausėda Gegužės 1-ąją prisimena ir pažymi tik kaip 15 metų Lietuvos buvimo Europos Sąjungoje sukaktį.

Gitanui Nausėdai Gegužės 1-oji — tai narystė Eoropos Sąjungoje
screenshot
Gitanui Nausėdai Gegužės 1-oji — tai narystė Eoropos Sąjungoje

Kandidatė į prezidentus, parlamentarė Ingrida Šimonytė primena, kad Gegužės 1-oji yra šventinė diena daugelyje Europos valstybių.

"Nors nesu tikra, ar Tarptautinę darbo dieną geriausia paminėti nedirbant, tačiau, jei klausiate, ar tai, kad gegužės 1-oji yra nedarbo diena yra kokia nors problema, aš taip nemanau", — sakė ji.

Kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė socialiniame tinkle Facebook nė žodžiu neužsiminė apie Tarptautinę darbo dieną. Ji buvo labai užsiėmusi savo rinkimine kampanija — su komanda lankėsi pajūryje.

Kitas pretendentas į prezidentus, europarlamentaras Valentinas Mazuronis teigia, jog Gegužės 1-oji turi likti nedarbo diena.

"Komunistiniai ideologai bandė pasisavinti šią dieną ir šventę. Kodėl mes turime ją atiduoti jiems?" — klausia jis.

Šito europarlamentaras klausia ne savo draugų savo Facebook'e. Nes apie Gegužės 1-ąją pono europarlamentaro Facebook'e nė žodžio. Valentino Mazuronio Facebook'o puslapis patinka net 14 tūkstančių žmonių. Juk tarp jų tikriausiai atsirastų ir darbo žmonių. Galėtų įvykti turininga diskusija apie Darbo žmonių šventę su darbo žmonėmis.

Eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis sako, kad švęsti Gegužės 1-ąją Lietuvoje turi visi.

"Gegužės 1-ąją dar 1896 metais raštu išreikštas pagrindinis politinis "neprigulmingos Lietuvos" siekis. Tai yra Lietuvos Nepriklausomybės idėjos gimimo diena!" — pabrėžia jis.

Kandidatas į Lietuvos prezidentus socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis, žinoma, švenčia Gegužės 1-ąją. Ir savo Facebook'e tai nesislėpdamas demonstruoja.

Vytenis Povilas Andriukaitis: Gegužės 1-oji — oho kokia data!
screenshot
Vytenis Povilas Andriukaitis: Gegužės 1-oji — oho kokia data!

Pretendentas į prezidentus, Seimo narys Mindaugas Puidokas sako, kad Gegužės 1 diena turėtų būti minima, nes šią dieną norima atkreipti dėmesį į dirbančių žmonių teises ir socialinio teisingumo svarbą.

"Tai tikrai nėra sovietinė šventė. Be to, tai Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą (ES) diena. Todėl gegužės pirmąją yra kuo džiaugtis, didžiuotis ir ką paminėti", — įsitikinęs jis.

Savo Facebook'e pretendentas į prezidentus Mindaugas Puidokas Gegužės 1-osios nemini. Ponas Puidokas gegužės 1 dieną savo Facebook'e išdėsto požiūrį į lietuvišką šeimą.

Mindaugas Puidokas: "Apsimetėliai konservatoriai ir liberalai, visais būdais stengiasi nuskurdinti ir išardyti Lietuvos šeimas bei sunaikinti mūsų tradicines vertybes. Privalome užkirsti kelią bandymams Lietuvoje įteisinti gėjų ir transeksualų santuokas bei užtikrinti saugią mūsų šeimų ateitį. Stipri šeima — privalo būti valstybės pamatinė vertybė!"

Mindaugas Puidokas: privalome užkirsti kelią įteisinti gėjų ir transeksualų santuokas!
screenshot
Mindaugas Puidokas: privalome užkirsti kelią įteisinti gėjų ir transeksualų santuokas!

Seimo narys ir pretendentas į prezidentus Naglis Puteikis įsitikinęs, jog šią dieną reikia palikti nedarbo diena, nes Lietuvos gyventojai dar neišmoko ginti savo teisių į normalią algą, pensiją, nedarbo ir ligos, neįgalumo išmokas.

"Gegužės 1-ąją Lietuvos gyventojams reikia ne dirbti, o reikia mokytis streikuoti", — tvirtino politikas.

Streikuoti ir demonstruoti kviečia Arvydas Juozaitis. Bet ne Gegužės 1-osios, o savo rinkimų kampanijos proga. 

Pretendentas į prezidentus Arvydas Juozaitis: "Prie LRT įvyks piketas ir du mitingai "Laisvi debatai". Juozaitis kviečia savo Facebook'o draugus į piketą "Laisvi debatai", kuriame pasisakys "už piliečių teisę į laisvus rinkimus ir skaidrius, laisvus, valdžios nesurežisuotus debatus"".

Arvydas Juozaitis kviečia mitinguoti ir piketuoti
screenshot
Arvydas Juozaitis kviečia mitinguoti ir piketuoti

"Prezidentas" Saulius Skvernelis Gegužės 1-osios šventės proga savo Facebook'e įvykdė duotą pažadą (nežinia kam ir kada) ir pradėjo būsimos vyriausybės būsimų vadovų skyrimo procesą.

Saulius Skvernelis: "Buvau pažadėjęs per balandį pasakyti, ką siūlyčiau skirti į Ministro Pirmininko pareigas tuo atveju, jei laimėčiau Prezidento rinkimus. Tai būtų Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius arba energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. Būtent šias kandidatūras teikčiau svarstyti valdančiajai daugumai".

Saulius Skvernelis pažadą įvykdė — jau paskyrė premjerus
screenshot
Saulius Skvernelis pažadą įvykdė — jau paskyrė premjerus

Kaip sakoma — šventes reikia švęsti. Bet laiku ir vietoje. Pagal galimybes. Premjerui taip pat.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

184
Tegai:
prezidento rinkimai, Lietuva
Temos:
Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (185)
 Sergejus Dmitrijevas ir Valdemaras Tomaševskis, archyvinė nuotrauka

Lemtinga trijų žodžių frazė. "Rusų" politikas Lietuvoje sumokėjo tiesmukiškumą

(atnaujinta 16:10 2020.09.17)
Skandalas Darbo partijoje Seimo rinkimų išvakarėse. Deputatas Sergejus Dmitrijevas buvo pašalintas iš DP frakcijos sostinės taryboje. Jo kaltė yra ta, kad po įrašu Facebook puslapyje jis paliko trumpą trijų žodžių komentarą "Šviesi atmintis didvyriui!"

Skandalingas komentaras buvo paskelbtas dėl Donecko Liaudies Respublikos (DLR) lyderio Aleksandro Zacharčenkos, žuvusio 2018 metais, atminimo. Lietuvoje įprasta jį vadinti separatistu ir teroristu, o Vilniaus miesto tarybos deputatas ir kandidatas į Seimą nuo DP Sergejus Dmitrijevas išdrįso Zacharčenką pavadinti didvyriu.

Pulk jį!

Stulbinamą kompromisinę medžiagą apie deputatą Dmitrijevą rado apsukrūs DELFI portalo rusų kalba, garsėjančio karštai antirusiška redakcijos politika, žurnalistai. Kruopštūs žurnalistai padarė komentaro ekrano kopijas ir kebliais klausimais prirėmė Sergejų Dmitrijevą prie sienos. Ar Dmitrijevas tikrai laiko Zacharčenką didvyriu? Ar klaidinga oficiali Lietuvos Respublikos pozicija dėl konflikto Donbase?

Į tai Dmitrijevas naiviai ir nuoširdžiai atsakė: "Jis [Zacharčenka — Sputnik] buvo oficialiai apdovanotas ir tai turi būti pripažinta. <...> Taip, manau, kad tai neteisinga [oficiali Lietuvos pozicija. — Sputnik], nes kiekviena suvereni valstybė turi spręsti savo problemas be kišimosi iš išorės".

Taigi, matyt, Sergejus Dmitrijevas baigė savo politinę karjerą, kaip ir jo buvęs kolega, buvęs partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Viačeslavas Titovas.

Priminsime, kad būdamas Klaipėdos miesto tarybos nariu, Titovas išreiškė abejones dėl "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko (Vanago), kurį Lietuvos valdžia priskyrė kone prie šventųjų, o partizano palaikai buvo iškilmingai perlaidoti. Už tokį sąmyšį demokratinėje Lietuvoje, kurioje tariamai gerbiama žodžio laisvė, Titovas buvo teisiamas ir jam skirta didelė bauda, ​​o vėliau atimtas deputato mandatas. Jam nebuvo leista dalyvauti artėjančiuose Seimo rinkimuose todėl, kad neva trūksta parašų, palaikančių jį kaip kandidatą vienmandatėje apygardoje.

Buvo tokia partija

Bet grįžkime prie Sergejaus Dmitrijevo. Tai žinomas Lietuvoje politikas, kuris dėl rusakalbių rinkėjų balsų net du kartus buvo Seimo narys. Pirmą kartą nuo 2000 iki 2004 metų Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše, o antrą kartą iš Darbo partijos — nuo 2012 iki 2016 metų. Tiesa, bėgant metams, kaip deputatas jis nebuvo pastebėtas kažką ypatingo nuveikęs Lietuvos rusų labui ar bandęs pagerinti Rusijos ir Lietuvos santykius.

Rusų diasporoje Lietuvoje Sergejus Dmitrijevas yra geriau žinomas kaip nuolatinis politinės partijos Lietuvos rusų sąjunga, sukurtos 1995 metais, pirmininkas. Šiandien Lietuvos politinių partijų registre priešais skiltį Lietuvos rusų sąjunga rašomas žodis "nepateikė". Tai reiškia, kad partijos lyderis Dmitrijevas dukart negalėjo patvirtinti, kad partija turi mažiausiai du tūkstančius narių. Ir dėl to "Lietuvos rusų sąjungos" nebėra... O buvę politinės asociacijos vadovai dabar yra Darbo partijos, kuriai pirmininkauja Viktoras Uspaskichas, rusiškiausias iš rusų Lietuvoje, nariai.

Dėl Viktoro Uspaskicho tautybės Rusijos žiniasklaida dažnai klaidingai Darbo partiją vadina "rusų partija". Tai dažniausiai paperka rusakalbius Lietuvos rinkėjus, kuriuos žavi aktoriaus Uspaskicho iškalba ir charizma. Tačiau pakanka atidžiai peržiūrėti Darbo partijos kandidatų į Seimą sąrašą ir paaiškėja, kad iš 141 kandidatų tik dešimt rusiškų pavardžių. O Sergejus Dmitrijevas yra tik sąrašo viduryje. Taigi, Darbo partija turi būti drąsiai vadinama visiškai lietuviška partija su keliais rusais. Tačiau jūs, mieli skaitytojai — rinkėjai, daugelyje rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų rasite rusiškų pavardžių. Pasirinkimas yra!

Kam didvyriai, o kam "okupantai"

Bet grįžkime prie Sergejaus Dmitrijevo komentaro, skandalingo, Lietuvos patriotų požiūriu, įrašo Aleksandro Zacharčenkos atminimui. Žodžius "Šviesi atmintis didvyriui!" Dmitrijevas, matyt, rašė paveiktas nuoširdaus sielos polėkio, kurio pasekmes jis ne iš karto suvokė. Juk apie slaptas Dmitrijevo mintis galima spręsti bent jau iš gedulingos veido išraiškos, su kuria jis visada stovi gegužės 9 dieną prie memorialo sovietų kariams Vilniaus Antakalnio kapinėse. 

Antrojo pasaulinio karo veteranų, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, rate tik teigiamai kalba apie Sergejų. Tikri Lietuvos patriotai sovietų karius ir veteranus vadina "okupantais", o tokie kaip Dmitrijevas vadinami "vatnikais" ir "koloradais".

O Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho su gvazdikų puokšte gegužės 9 dieną prie Antakalnio memorialo niekas nematė. Gal jis naktį slapta aplanko žuvusių tarybinių karių memorialą, kad apsukrūs DELFI žurnalistai negalėtų jo pagauti tokio šventvagiško nusikaltimo vietoje? Straipsnio autorius atsiims savo žodžius ir viešai atsiprašys, jei kas nors pateiks nuotrauką ar vaizdo įrašą, paneigiantį šiuos įtarimus apie Rusiją taip įsimylėjusį Viktorą Uspaskichą.

Savo slaptą meilę viskam, kas rusiška, Viktoras viešai pripažįsta tik kartą per metus — per Rusų kultūros dieną sostinės Vingio parke. Kitomis dienomis kartais jis net pamiršta rusų kalbą ir prašo rusų žurnalistų ateiti pas jį kalbėtis su vertėju. Atseit, aš nemoku rusiškai. Kaip rusų kalba nekalba ir Lietuvos deputatai, išrinkti iš Darbo partijos rusakalbių rinkėjų, suklaidintų Uspaskicho tautybės.

Beje, politikas ir jo partija jau viešai atsiribojo nuo Dmitrijevo pareiškimų.

Vilkai avių kailyje

Šie Vilniaus miesto tarybos nariai "darbiečiai" pašalino iš frakcijos deputatą Sergejų Dmitrijevą už jo užuojautą nužudyto DLR vadovo atminimui.

Карантин в Вильнюсе
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

O dabar klausimas jums, rusakalbiams skaitytojams-rinkėjams. Ar balsuosite už kandidatą į Seimą Sergejų Dmitrijevą? Jei taip, tai savo balsais visų pirma palaikysite tuos lietuvius, kurie yra DP sąrašo viršūnėje, tuos, kurie pašalino Sergejų iš frakcijos, o galbūt jie netrukus pareikalaus, kad jis būtų pašalintas iš partijos narių sąrašo. Kaip paaiškėjo, nebegalima ištrinti Dmitrijevo iš kandidatų į Seimą sąrašo. Todėl balsuodami už Dmitrijevą jūs automatiškai balsuojate už visą "rusišką" Lietuvos partiją.

Na, kad neužtrauktų gėdos visai partijai, kurios konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis laukia nesulaukia būsimoje valdančiojoje koalicijoje. O didžiojo Vytauto anūkas net nebeabejoja savo partijos pergale spalio 11 dienos rinkimuose į Seimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
politika, Lietuva, Rusija
Dar šia tema
Titovas: mums bandys sukurti kliūčių prieš Lietuvos Seimo rinkimus
"Apsirijo ir užsimiršo". Ką Baltijos šalys praranda, susipykusios su Lukašenka
VRK neregistravo 8 parašų nesurinkusių kandidatų į Seimą
Белые грибы в корзине, архивное фото

Grybai ir politika. Ar įspūdingas grybų derlius padeda kandidatams į Seimą atsipalaiduoti?

(atnaujinta 09:42 2020.09.17)
Seimo rinkimai vis arčiau, o taip norisi atsipalaiduoti, todėl ir politikai noriai užsiima lietuvių pamėgtu rudens užsiėmimu — išeina į mišką grybauti. Bet negalima ir politikos užmiršti

Šis ruduo — ne tik rinkimų į Seimą metas. Šis ruduo įspūdingas grybų derliumi. Iš miškų grybautojai išvažiuoja ne tik su pilnomis pintinėmis, bet ir automobilių bagažinėmis. Grybautojai-internautai ne tik dalinasi įspūdžiais iš miško, bet ir miško gėrybių nuotraukomis bei patarimais. Nemažai grybautojų demonstruoja ir savo išradingumą, mat iš surinktų grybų kiekio lietuviai sudeda net Lietuvos "žemėlapius". Kiti baravykus tiesiog pažymi Lietuvos trispalve.

Lietuvos nacionalinis grybas - baravykas 1
Screenshot
Lietuvos nacionalinis grybas — baravykas

Iki šiol Lietuvoje buvo tik dvi dienos, kai dauguma piliečių leisdavosi į kelionę. Tai — Vėlinės, kai lankomi mirusiųjų kapai, ir Velykos, kai lankomi gyvieji. Nuo šių metų atsirado trečioji visaliaudinio pakilimo šventė — "grybų pjovimas".

Politikai taip pat grybauja. Nepaisydami savo pažiūrų. Miške visi lygūs. Tačiau norėdami pasigirti laimikiu savo veidaknygėse privalo nurodyti, kad tai politinė reklama.

Politinės Krikščionių sąjungos partijos įkūrėjas Rimantas Dagys su žmona Regina per 3 valandas rado 540 baravykų. Apie tai pretendentas į Seimą pranešė savo Facebook'o laiko juostoje savo draugams rinkėjams. Ponas Dagys su šypsenėle taip pat pranešė, jog rinkimai prasidėjo, ir tai yra politinė reklama. Tačiau Seimo rinkimų rezultatai ponui Dagiui nežada būti tokie sėkmingi kaip grybų rinkimas. Nors naujai įkurta partija ir tikisi gauti tiek balsų, kad "galėtų atsverti liberaliąją pusę".

"Mes tikimės, kad ši partija įsitvirtins, apie trečdalis mūsų piliečių, pagal mūsų turimas paklausas, tokios partijos pageidautų. Jei taip bus, mandatų tikrai bus pakankamai, kad galėtume atsverti liberaliąją pusę", — teigia Dagys.

Krikščionių sąjungos rinkimų šūkis: "Neleisime iškirsti Lietuvos, jos šeimų ir miškų". Gera po mišką pasivaikščioti. Sveika galvą pravėdinti, nervus nuraminti.

Krikščionių sąjungos įkūrėjui Rimantui Dagiui grybų rinkimai sėkmingi 2
Screenshot
Krikščionių sąjungos įkūrėjui Rimantui Dagiui grybų rinkimai sėkmingi

Buvusi socialdemokratė, o dabar jau atsidūrusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše Rimantė Šalaševičiūtė aktyviai dalyvauja savo rinkiminėje kampanijoje. Savo Facebook'o laiko juostoje ponia nuolat informuoja savo draugus ir sekėjus, kur buvo, ką veikė. Rado laiko ir pagrybauti. Ponia Rimantė Šalaševičiūtė pasigyrė, kad per valandą surinko 42 baravykus. Taip pat pasigyrė savo firminiais virtais aliejuje su baravykų įdaru pyragėliais. Kaip sakoma — gero apetito. Tai taip pat neatlygintina politinė reklama. Gal kurį nors rinkėją ji ir paveiks. Kas žino.

Rimantė Šalaševičiūtė suspėja pagrybauti 3
Screenshot
Rimantė Šalaševičiūtė suspėja pagrybauti

Rasa Juknevičienė Seimo rinkimuose nedalyvauja. Neaktualu. Ponia Rasa Juknevičienė ir taip parlamentarė — Europos Parlamento. Išrinkta pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą. Ponia Europoje atstovauja konservatorių partijai ir Lietuvai. Ir Baltarusijai. Kai negrybauja. Nors sunku atskirti, kada ponia Rasa grybauja, kada "nusigrybauja". Nes lyg haliucinogeninių grybų užvalgiusi nenustoja kartoti, kad Baltarusijos Respublikos prezidentė yra Svetlana Tichanovskaja.

Rasa Juknevičienė taip pat grybauja 4
Screenshot
Rasa Juknevičienė taip pat grybauja

Rasa Juknevičienė: "Su gimtadieniu, President elect Sviatlana!". Beje, taisyklingai lietuviškai sakytina ne prezidentas elektas, o išrinktasis prezidentas.

Rasa Juknevičienė nusigrybauja 5
Screenshot
Rasa Juknevičienė nusigrybauja

Tuo metu, kai beveik visa Lietuva grybavo, o Baltarusijos žmonės mitingavo, restorane, Vilniaus centre, Svetlana Tichanovskaja šventė savo gimtadienį. Moteriai sukako 38-eri. Prie restorano "More Amore" sostinės centre ją pasitiko gausus būrys palaikančių žmonių ir Lietuvos bei užsienio žurnalistų, kuriems ji su taure šampano rankoje gerai nusiteikusi atsakinėjo į klausimus. Svetlanos Tichanovskajos pasveikinti atvyko ir būsimoji premjerė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo Nr. 1 Ingrida Šimonytė.

Baltarusijos "prezidentė" ir Lietuvos "premjerė" noriai pozavo užsienio ir vietos žiniasklaidai. Tokie štai nacionaliniai grybavimo ypatumai šį rudenį.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
grybai, Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja paragino JT ŽTT nedelsiant įsikišti į situaciją Baltarusijoje

(atnaujinta 13:40 2020.09.18)
Opozicijos lyderė taip pat pareiškė, kad yra pasirengusi palaikyti dialogą su Baltarusijos valdžia ir ieškoti taikaus krizės sprendimo

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Padėtis Baltarusijoje reikalauja neatidėliotino tarptautinio įsikišimo, per skubias JT Žmogaus teisių tarybos derybas dėl žmogaus teisių padėties Baltarusijoje sakė buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja.

Tichanovskaja taip pat paragino leisti atvykti į Baltarusiją ir laisvai judėti JT specialiajam pranešėjui žmogaus teisių klausimais.

"Mes reikalaujame, kad tarptautinei stebėjimo misijai būtų leista užfiksuoti režimo piktadarybes. Galiausiai mes reikalaujame laisvų ir sąžiningų rinkimų, kad Baltarusijos piliečiai galėtų laisvai pasirinkti savo vyriausybę pagal mūsų šalies įstatymus", — sakė Tichanovskaja.

Ji taip pat pareiškė, kad yra pasirengusi palaikyti dialogą su Baltarusijos valdžia ir ieškoti taikaus krizės sprendimo.

"Mūsų reikalavimai yra paprasti ir visiškai atitinka visas pagrindines tarptautines normas. Mes reikalaujame nedelsiant nutraukti smurtą prieš civilius. Mes reikalaujame nedelsiant paleisti visus politinius kalinius", — sakė Tichanovskaja.

Ženevoje vyksta 45-oji JT Žmogaus teisių tarybos sesija, kurioje aptariama situacija Baltarusijoje. Ją pradėti pareikalavo Vokietija, veikdama Europos Sąjungos vardu.

Rusijos, Baltarusijos, Venesuelos ir KLR atstovai pasisakė už šio įvykio nutraukimą, nurodydami taisyklių pažeidimus.

Padėtis Baltarusijoje

Didžiuliai opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos Lukašenka laimėjo šeštą kartą — CRK duomenimis, jis surinko 80,1 % balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Anksčiau Minsko valdžia ne kartą pareiškė, kad protesto akcijos Baltarusijoje derinamos iš užsienio, ir kaltino Vakarų šalis tiesioginiu kišimusi į padėtį respublikoje.

Lietuva nuo pat protesto Baltarusijoje pradžios kišasi į kaimyninės valstybės reikalus. Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti".

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekurstyti situacijos kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją susitvarkyti patiems. Kaip teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lietuva peržengė visas padorumo ribas keldama reikalavimus Baltarusijai. Jis pažymėjo, kad Vilnius kartu su Tichanovskaja "dirba visai nedemokratiniais metodais".

Tegai:
Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų