Dujovežis Coral Anthelia, аrchyvinė nuotrauka

Lietuva nebeilgai džiaugsis Rusijos SGD priimtiną kainą

203
(atnaujinta 17:44 2019.05.07)
Viskas, ką Lietuva gali gauti iš Vysocko, yra ne daugiau kaip 450 milijonų kubinių metrų dujų per metus — šiek tiek daugiau nei dešimt procentų to, kam pajėgus "Independence"

Balandžio 24 dieną vaizdo konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas "palaimino" pirmąją SGD siuntą iš naujos įmonės "Novatek", "Kriogaz-Vysock", kurioje tuo metu buvo kompanijos vadovas Leonidas Michelsonas ir Leningrado srities gubernatorius Aleksandras Drozdenko.

Gamykla yra unikali keliais aspektais. Tai pirmoji vidutinio tonažo gamykla, skirta gamtinėms dujoms suskystinti Rusijos Baltijos jūros pakrantėje, tai pirmoji "Novatek" gamykla šiame regione, ir tai yra įmonė, kuri pradėjo eksportuoti SGD dar prieš atidarymo ceremoniją. Daugybė mįslių, bet tik iš pirmo žvilgsnio. Tiesiog reikia atidžiai pažvelgti į tai, kas vyko.

Vidutinio tonažo SGD gamykla mažame mieste

Pradėkime nuo gamyklos pavadinimo. Vysockas yra miestas, kurio uoste išsidėstė gamyba. Ar mes daug esame girdėję apie šį miestą? Tai mažai tikėtina, o priežastis paprasta: Vysockas yra vienas mažiausių Rusijos miestų. Nuo 2018 metų sausio 1 dienos jame suskaičiuota 1 115 gyventojų. Mažesnis už jį tik Čekalino miestas Tulos regione, kuriame gyvena 915 žmonių, ir Inopolis Tatarstane, kur yra tik 400 nuolatinių gyventojų.

Vysockas yra 30 kilometrų nuo rajono centro Vyborgo, šalia kurio jūros gelmės neleidžia įrengti krovininį uostą. Tačiau Vysocko saloje yra net du uostai 12 km atstumu vienas nuo kito; viename perkraunama anglis, o kitame — naftos produktai.

Šis mikro-miestas gerai žinomas angliakasiams. 2017 metais Vysocko uoste buvo perkrauta 7,5 mln. tonų geležinkeliais atgabentos ir iš čia į Europą eksportuotos anglies. Uoste atsiradus SGD gamyklai, mažasis Vysockas tampa vis svarbesnis Rusijai, svarbus eksportuojant įvairius energijos išteklius į Europą, tapdamas dar vienu ekonomikos augimo tašku Leningrado regione.

Pagal 2017 metų rezultatus (praėjusių metų rezultatai dar nepaskelbti), Vysocko uostas įvykdė 7,5 proc. visų Rusijos uostų eksporto, o krovos kompanijos, aptarnaujančios Panamax klasės laivus, yra tikros, kad tai tik pradžia — patvirtintas projektas, skirtas anglies terminalo plėtrai, padidins apyvartą iki 12,5 mln. tonų per metus.

Beje, Vysockui SGD gamykla — gigantiška įmonė, nes ji vienu metu užtikrino 175 darbo vietas, kas sudaro 15 proc. miesto gyventojų. Bendrovė "Lukoil" Vysocke perkrauna naftos produktus. Bendrovė planuoja šiais metais pastatyti sausuma gabenamų krovinių terminalą, kuris garantuos miestui dar 170 darbo vietų.

Finansininkai ir gamybininkai

Su Vysocku išsiaiškinome, tačiau antrasis pavadinimas taip pat turi savo "istoriją". Įmonė "Kriogaz" įkurta 1993 metais, vėliau ji patyrė nemažai organizacinių pokyčių. 2007 metais 100 proc. bendrovės akcijų įsigijo Lenkijos finansų grupė "CP Energia S.A".

Rusijos ir Lenkijos politiniai santykiai neturėjo įtakos dujų pramonės specialistų verslui: 2009 metais "Kriogaz" vadovu tapo Lenkijos įmonės komercijos direktorius Rišardas Rudnickis (Ryszard Rudnicki), Lenkijos finansininkai investavo į daugelį projektų Rusijoje.

2011 metais "Kriogaz" valdė "Gazprom Bank", tačiau ponas Rudnickis negrįžo į finansų pasaulį — kurti naujus SGD projektus Rusijoje su galimybėmis, atsiradusiomis prisijungus prie "Gazprom Bank" projekto, buvo kur kas įdomiau.

Rišardo Rudnickio kūryba (o aukštųjų technologijų, visiškai naujo verslo Rusijoje įdiegimas visada yra kūrybinis procesas) — tai mažos apimties gamtinių dujų suskystinimo gamykla Pskovo ir Kaliningrado regionuose ir labai tikėtina perspektyva statyti SGD gamyklą Karelijoje. Mažos talpos skystinimo įrenginių gamyba "Kriogaz" yra ne tik patentuota Rusijoje — dabar ji visiškai priklauso Rusijai, tačiau vidutinio tonažo (iki vieno milijono tonų suskystintų gamtinių dujų per metus) suskystinimas prasidėjo tik dabar.

Daugelis naujienų agentūrų, pranešdamos apie oficialų "Kriogaz-Vysotsk" atidarymą, rašė, kad gamykla naudos 100% suskystintų mišrių šaltnešių technologiją, tačiau vis dėlto pamiršo paminėti, kad ši technologija priklauso Prancūzijos kompanijai "Air Liquide" ir yra patentuota kaip "Liquefin™".

Lengva ir malonu rašyti apie Rusijos pasiekimus, bet tai turėtų būti daroma objektyviai. Tai, kad Vysocko gamykla buvo pastatyta ir pradėjo eksportuoti savo produktus į Europą, yra neabejotina sėkmė, o SGD vidutinio tonažo suskystinimo technologijos plėtra šiuo metu yra ankstyvame etape, ir nėra jokios priežasties to nepaminėti. Prancūzijos bendrovė iš tiesų išdavė licenciją, tačiau yra keletas niuansų.

"Gazprom Bank" buvo atsakingas už licenciją, o bankininkai tai padarė atsakingai ir profesionaliai. Daugelis kompanijų turi panašias technologijas, tačiau "Air Liquide" sutiko su sunkiu Rusijos "dujų" bankininkų poreikiu: pasirengimu visiškai atskleisti savo patirtį, susijusią su Rusijos linijų gamybos technologijos kūrimu. Taip, dalis įrangos atvyko į Vysocko uostą jūrų transportu iš užsienio, bet dabar galime pasakyti, kad įgyvendinusi šį projektą "Gazprom Bank" gamybos įmonių grupė tapo savo suskystinimo technologijos savininke.

"Gazprom Bank" gamybos įmonių grupė yra ne tik "Kriogaz" (inžinerija), bet ir "Kriogenmaš" (gamybos įrenginiai), dizaino bendrovė "Giprokislorod" ir pramoninė "OMZ" (Jungtinė mašinų gamybos įmonė). Jau pirmajai Rusijos vidutinio tonažo SGD gamyklai "Kriogaz-Vysock" pagrindinę įrangą gamino "REP-holding", kuri taip pat įtraukta į "Gazprom Bank" pramoninės gamybos struktūrą. Bendra įrangos gamyba Rusijoje sudarė 65-70 proc., o gamyklos technologinių linijų paleidimą atliko "Atomtekhenergo", inžinerinės kompanijos "Rosatom" struktūrinis padalinys, atsakingas už naujų atominių elektrinių eksploatavimą.

Sutartis su šios srities specialistais vargu ar buvo "pigus malonumas", bet, jei būtų padaryta klaida pradedant pirmąją Rusijos vidutinio tonažo SGD gamyklą Rusijoje, tai reikštų reputacijos praradimą, todėl apie taupymą net minčių nekilo.

Technologinių linijų paleidimas taip pat yra atsakymas į ankstyvo SGD eksporto iš Vysocko mįslę. Čia nėra nieko neįprasto.

Net jei dirbtuvėse atsiranda visiškai nepretenzinga tekinimo sistema, pirmiausia patikrinama, ar ji atitinka paso duomenis. Suskystinimo linija montuojama tiesiai ir patikrinama, ar viskas atitinka technologiją. O bandymo rezultatas yra tie patys 60 tūkst. kubinių metrų SGD, kurios buvo parduotos mažomis partijomis.

Jei atidžiai apžiūrėsite visus pranešimus apie tai, šios 60 tūkst. tonų įvairiems vartotojams buvo pristatytos septyniais reisais, t. y. partijomis po 9-10 tūkst. tonų. Ne tik technologinė būtinybė, jokių išvadų iš to daryti nereikia. Pagrindinis Rusijos pramonės rezultatas yra projekto "Kriogaz-Vysotsk" įgyvendinimas. Artimiausiuose projektuose lokalizacija padidės iki 95 proc. — pramonininkai įvaldė naują gamybos kryptį.

Susijungimas ir pasisavinimas — Europos tradicija

Nėra jokių abejonių, kad Rusijoje pasirodys nauji vidutinio tonažo projektai — paklausa šiame segmente labai aktyviai auga. "Kriogaz-Vysock" yra SGD ne tik energijos pramonei, bet ir projektas, skirtas visų pirma laivams bunkeriuoti, SGD vartotojams aprūpinti dujų variklių kuru.

2017 metais "Gazprom bankui" "Novatek" pardavė 51 proc. "Kriogaz-Vysotsk" akcijų. Šis sprendimas yra naudingas abiem šios bendros įmonės dalyviams. "Gazprom Bank" savarankiškai pasirašė vidutinės trukmės sutartis su Suomijos valstybine bendrove "Gasum", Suomijos dujų skirstymo tinklo operatoriumi. Šios šalies granito laukai yra priežastis, dėl kurios dujų tiekimas dujotiekiais įmanomas tik kai kur, dalis teritorijos gali gauti dujas tik SGD forma.

Kodėl "Gazprom Bank" turėjo dalyvauti "Novatek" projekte? Nieko asmeniško, tik verslas: nepavyko susitarti su "Gasum", kad visi 660 tūkst. tonų SGD per metus, kuriuos gamins "Kriogaz-Vysock", keliautų į Suomiją. Suomijos vaikinai lėti tik anekdotuose — iki 2018 metų spalio mėnesio "Gasum" valdė 70 proc. Norvegijos įmonės "Skangass AS", pirmaujančios pagal SGD tiekimą savo tinklais Skandinavijoje ir ilgalaikės sutarties su "RNavika" SGD gamyba Norvegijos Stavangeryje akcijomis.

Spalio mėnesį situacija su skandinavais labai pasikeitė — nebeliko kompanijos "Skangass AS", yra tik bendrovė "Gasum", suomiai nupirko 100 proc. akcijų ir suteikė jai savo vardą. Suomiams nereikia papildomų SGD kiekių — galbūt vėliau paklausa didės, bet dabar nereikia.

Įgyvendinant projektą "Kriogaz-Vysotsk", buvo atsakingas "Gazprom Bank" padalinys, kuris užsiima pramonės grupės plėtra, bankininkai neturėjo noro prekiauti SGD, naujos verslo linijos plėtra gali atidėti "Vysotsk" gamyklos paleidimą, tad iškilo poreikis susitarti su "Novatek".

Rusijos ir Belgijos projektas Vokietijos uoste

"Novatekui" "Kriogaz-Vysotsk" taps didesnio projekto, kurio neprisimena tie, kas nekantriai seka SGD tiekimą iš Vysocko į tą pačią Lietuvą, dalimi. Tai buvo ir bus pardavimas vietoje, nėra prisiimta jokių ilgalaikių įsipareigojimų, todėl kai kurių komentatorių išvados, kad regazifikacijos laivas "Inependence" Klaipėdos uoste beveik visiškai pereina į Rusijos SGD, yra labai klaidingos. Ginčytis su skaičiuokle yra prastamintis, tiesiog prisiminkime skaičius.

"Independence" pajėgumai yra keturi milijardai kubinių metrų dujų per metus, "Kriogaz-Vysotsk"gamybos apimtis — 660 tūkst. tonų SGD per metus, po regazifikacijos į įprastą būseną grįžta 900 milijonų tonų dujų, o į Skandinaviją — 300 tūkst. tonų SGD. Iš viso, viskas, ką Lietuva gali gauti iš Vysocko, — ne daugiau kaip 450 milijonų kubinių metrų dujų per metus, šiek tiek daugiau nei dešimt procentų "Independence" pajėgumų.

Tačiau tai gali atsitikti tik tuo atveju, jei "Novatek" nuspręstų dirbti su pirkėju-monopolininku, o tai, sutikite, yra mokslinė fantastika — nė vienas padorus verslininkas neatsisakys diversifikuoti savo tiekimų. "Novatek" visi šie pardavimai vietoje Vysocko reikalingi tik laikinai: 2018 metų spalio mėnesį bendra įmonė su Belgijos dujų kompanija "Fluxys" išnuomojo žemės sklypą Vokietijos Rostoko uoste, kur bus pastatytas 300 tūkst. tonų per metus pajėgumo SGD terminalas.

Terminalo paskirtis — bunkeruoti SGD naudojančius laivus kaip variklių kurą ir parduoti produktus tanklaiviuose Europos rinkoje. Taigi, jei lietuviams pavyks perimti dalį "Kriogaz-Vysotsk" produkcijos už priimtiną kainą, tai truks neilgai.

Tai galimybė parduoti SGD mažomis siuntomis šalims, kurios teikia didžiausią prekybos maržą — priežastis, dėl kurios "Novatek" prisijungė prie projekto Vysocke. Čia padėtis iš esmės skiriasi nuo "Jamal" SGD ne tik gamybos apimtimi: Arkties pusiasalyje "Novatek" pati išgauna dujas iš telkinio, o Leningrado regione bendrovė jį perka iš "Gazprom", mokėdama už dujų transportavimą iš Sibiro. Žinoma, tai yra brangiau, tačiau ir realizuotos dujos bus didesnėmis kainomis, kas ir atneša naudos "Novatek" projektui.

Didžiojo žaidimo pradžia

Dabar galime daryti prielaidą, kad beveik viską prisimename apie vidutinio tonažo SGD gamyklos projektą Vysocko mieste. Beveik, nes yra mažas niuansas. Kad gamykla galėtų dirbti visu pajėgumu, į Vysocką nutiestas dujotiekis, per kurį teka milijardas kubinių metrų dujų per metus, t. y. kiek reikia, kad būtų pagaminti 660 000 tonų SGD.

Bet stebėtina tai, kad kažkokiu būdu "Gazprom Bank" sugebėjo susitarti su "Gazprom", kad šio vamzdyno pajėgumas yra du milijardai kubinių metrų per metus. Tokiu būdu atsiranda pajėgumų rezervas, o apie galimybes toliau lokalizuoti įrangos gamybą mes jau kalbėjome. Ar turės paklausą dvigubas pajėgumas, priklausys tik nuo rinkos. O rinka neišvengiamai išaugs: nuo 2020 metų visi Baltijos jūroje esantys laivai turėtų sumažinti septynis kartus sieros kiekį išmetamosiose dujose nuo dabartinio 3,5 iki 0,5 proc. Tam pasiekti yra tik trys variantai: pereiti prie brangių dyzelinių kuro ir mazuto rūšių, įrengti labai brangius filtravimo įrenginius arba statyti laivus, kurie naudoja SGD kaip kurą.

Be to, 2018 metais Europos Komisija paskelbė direktyvą, pagal kurią visi Baltijos jūros uostai savo teritorijoje turėtų turėti SGD konteinerius, kad būtų užtikrinta galimybė deginti laivus su šios rūšies kuru.

Be Rusijos, tai dar aštuonios Europos šalys, kurios kovoja su kenksmingomis išmetamosiomis dujomis ne tik jūroje, bet ir sausumoje, todėl jie kuria specializuotų degalinių tinklą, kurio klientai bus sunkvežimiai ir tarpmiestiniai autobusai.

Taigi, nėra jokių abejonių, kad "Gazprom Bank" nepadarė klaidos statydama dujotiekį "Kriogaz-Vysotsk" su dvigubu tiekimo pajėgumu. Praeis ne tiek daug laiko, ir dujotiekis bus pilnai eksploatuojamas, o gamykloje atsiras dar dvi gamybos linijos. Tiesa, taip susiklosčius įvykiams, Vysockas bus išbrauktas iš mažiausių Rusijos miestų sąrašo, tačiau tai nėra priežastis piliečiams nusiminti.

Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
© Sputnik /
Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

203
Tegai:
dujos, SGD, Lietuva
Dar šia tema
Lygiuotė į JAV: EK nori sukurti Jungtines Europos Valstijas dujų sektoriuje
Ševčovičius: ES siekia išvengti bet kokios dujų tiekimo krizės
"Lietuvos energijos tiekimas" pardavė dujų trims Latvijos įmonėms
JAV kariškiai, archyvinė nuotrauka

Nuolatinis 5-ojo JAV armijos korpuso buvimas Lenkijoje pakvipo paraku

(atnaujinta 10:34 2020.08.08)
Nuolatinis reikšmingų JAV armijos pajėgų dislokavimas Lenkijoje yra tarsi Europos tarptautinės saugumo sistemos "išbandymas"

Jei dviejų pasaulinių karų dalyvis — 5-asis JAV armijos korpusas — nesiruošia trečiajam, sunku paaiškinti jo perkėlimo iš Šiaurės Amerikos į Baltijos regioną, į šalį, esančią šalia Rusijos, prasmę.

JAV ir Lenkija galutinai susitarė dėl "sustiprinto gynybinio bendradarbiavimo" sąlygų, o rugpjūčio 4 dieną paskelbė apie veiksmų pradžią Lenkijos teritorijoje, vadovaujant 5-ajam JAV armijos korpusui. Pagal susitarimo sąlygas 4500 amerikiečių karių, dislokuotų Lenkijoje, papildys dar tūkstantis. Ir tai tik didelių pokyčių pradžia.

Akivaizdu, kad Vašingtonas pasirinko Varšuvą kaip pagrindinę sąjungininkę Rytų Europoje karinei-politinei konfrontacijai su Rusija. Galima numatyti amerikiečių kariuomenės migracijos tęsinį iš Vokietijos į Baltijos regioną, kur Lietuva, Latvija ir Estija taip pat yra pasirengusios konkuruoti dėl Pentagono "mylimos žmonos" statuso, tai yra dėl amerikiečių armijos vienetų dislokavimo jų teritorijoje.

Anksčiau buvo pranešta, kad JAV sumažins 36 000 karių grupę Vokietijoje 11 900 karių, iš kurių 5 600 bus dislokuoti kitose Europos šalyse.

Apie tai, kad JAV suformuota nauja 5-osios armijos korpuso (5AK) vadovybės struktūra, siekiant suburti pajėgumus Europoje — taikantis į Rusiją — tapo žinoma jau vasario mėnesį, paskelbus "The Wall Street Journal".

Tuomet įvykis nesulaukė didelio atgarsio. Organizacinė struktūra, kovos misijos ir geografija buvo nevisiškai atspindėta, o Amerikos "kova su potencialiomis Rusijos grėsmėmis" jau ne naujiena.

Panašu, kad Pentagonas atkūrė tik 5-ojo armijos korpuso (oficialiai išformuoto 2013 metais) štabą, kurį sudaro 635 kariai — "kad sinchronizuotų JAV armijos taktinių vienetų, sąjungininkų ir partnerių, vykdančių operacijas Europoje, veiksmus". Pagrindinis dislokavimo taškas buvo paskirtas Fort Knox Kentukyje, ir tik 200 karininkų reikėjo supakuoti kuprines, kad būtų tiesiogiai palaikomas JAV operatyvinis vadovavimo postas Europoje.
Šiandien matome, kaip JAV armijos korpuso būstinė Lenkijoje yra "apaugusi" pavaldinių būriais, startui — beveik 6000 "durklų" pilnavertė brigada.

Korpusas — tai rimta

Pagrindinis armijos korpuso karinių veiksmų tipas laikomas puolimu. JAV armijos lauko įstatuose parašyta: "Tik puolimo dėka gali būti palaužta priešo valia pasipriešinti, pasinaudoti iniciatyva ir galiausiai pasiekti pergalę mūšyje (operacijoje)". Mes kalbame apie proveržį, įsitraukimą ir frontalinį puolimą — per trumpą laiką panaudojant efektyvius smūgius priešui branduoliniais ir įprastiniais ginklais. Be abejo, Lenkijoje apie tai žino

Rekonstruotas po septynerių metų užmaršties, 5-asis Amerikos armijos korpusas yra vertas atidesnio žvilgsnio. JAV armija turi tik keturias tokias operacines-taktines formacijas. Rusiškas amerikiečių korpuso analogas gali būti dislokuota kombinuotų ginklų armija, susidedanti iš kelių divizijų, brigadų ir pulkų.

Anksčiau 5-ajame JAV armijos korpuse Vokietijos teritorijoje buvo trys divizijos (įskaitant vieną šarvuotąją), šešios brigados ir daugybė kitų padalinių — iš viso apie 45 tūkst. Bet Lenkijoje (ir kitose Baltijos šalyse) niekas netrukdo laipsniškai atkurti tokią ginklų struktūrą, kiekį ir kokybę. Sąlyginė "rotacija" nepakeis fakto, kad dešimtys tūkstančių amerikiečių karių nuolat gyvena su standartiniais ginklais ir karine įranga.

Dar visai neseniai JAV armijos korpusą sudarė šarvuotosios divizijos ir dvi mechanizuotosios divizijos, šarvuotas kavalerijos pulkas, du lauko artilerijos būriai, iš viso iki 60 tūkstančių karių, 900 tankų, apie 20 "Lance" taktinių raketų paleidimo sistemų, daugiau nei 200 203 mm ir 155 mm (įskaitant tuos, kurie gali šaudyti iš branduolinės amunicijos) kalibro haubicų, 300 minosvaidžių, iki 3800 granatsvaidžių, 200 sraigtasparnių, daugiau kaip 300 vienetų priešlėktuvinių ginklų.

Be to, Vašingtono ir Varšuvos susitarime numatyta dislokuoti Lenkijoje Amerikos kovinio rengimo centrą, nepilotuojamų orlaivių eskadrilę Lasko mieste ir specialiųjų pajėgų būrį Lublineto mieste.

Tam tikrame etape bus logiška sustiprinti priešlėktuvinės priešraketinės gynybos sistemą ir net "iškelti" į Lenkiją amerikiečių vidutinio nuotolio raketas. Dėl tam tikrų priežasčių JAV pasitraukė iš INF sutarties ir ateinančius metus planuoja "tramdyti" Rusiją.

Padėtis gana skaidri ir kelia grėsmę ne tik Rusijos Federacijos saugumui. Be dviejų pasaulinių karų, nesenoje istorijoje 5-asis JAV armijos korpusas kariavo Jugoslavijoje (1995 metais), Irake (nuo 2002 metų) ir Afganistane (nuo 2006 metų). Šie veiksmai pasmerkė eksperimentines šalis daugybinių nelaimių, ekonominio sunaikinimo ir tūkstančių civilių žmonių mirties atvejais.

JAV kariuomenės korpusai formuojami ne taikioms misijoms ir ateityje Lenkija neapdrausta nuo nieko.

Akmuo į kažkieno daržą

Tuo tarpu esant dideliam JAV armijos štabui ir persikėlus į Poznanės miestą (esantį 300 km nuo Rusijos Federacijos Kaliningrado srities sienos) bei išaugus Amerikos karinei grupei, Lenkijos vadovybė džiaugiasi, savo šalį vadindama naujos NATO koncepcijos "kertiniu akmeniu" rytuose. Varšuva netgi džiaugiasi nauja terminologija — Amerikos politikai ir generolai vis garsiau kalba apie ne rytinio flango, o "NATO rytinio fronto" gynybą. Nuostabus neatsargumas. Frontas neišvengiamai yra karas ir tūkstančių žmonių mirtis, nieko gero.

Žinoma, Rusija laiku, sistemingai ir aukšto lygio technologijomis reaguos į 5-osios JAV armijos korpuso pasirodymą kaimyninėje Lenkijoje. Jei Pentagonas vieną kartą, be ilgų susitarimų su Varšuva, nusprendžia mesti "kertinį akmenį" į kaimynų "daržą", galima lengvai įsivaizduoti, kiek jų bus atmesta mainais.

Rusijos kariuomenės aprūpinimas moderniais ginklais 2020 metais pasieks 70 proc. O per liepą patikrintą Rusijos kariuomenės ir flotilės kovos parengtį 149 755 tarnautojai 52 sausumos, aviacijos ir jūrų pėstininkų poligonuose sėkmingai įvykdė manevringos gynybos ir puolimo veiksmus, įtraukdami 26 820 ginklų ir karinės technikos vienetų, 414 orlaivių, 106 laivus. Rugsėjo mėnesį pamatysime daug įdomių dalykų  strateginės vadovybės ir štabo pratybose "Kavkaz-2020".

Nepaisant to, kad Rusija turi daugybę hipergarsinių "kozirių rankovėje", dar daugiau ji turi išminties ir santūrumo santykiuose su neadekvačiais "partneriais". Todėl Europa ir Amerika nėra pasmerktos globaliam konfliktui.

Pentagono žygis į Artimuosius Rytus gali likti "didžiausia JAV klaida", bet mažesne nei karas su Rusija. Vakar JAV valstybės sekretoriaus Maiko Pompėjo vertinimas rodo, kad Vašingtonas ir Maskva padarė didelę pažangą derybose dėl ginklų kontrolės. Tiesa, buvusi JAV valstybės sekretorė Candolisa Rice tą pačią dieną Aspeno saugumo forume sakė: "Gera idėja išvesti dalį kariuomenės iš Vokietijos ir dislokuoti į rytus" (konkuruojančios JAV politinės jėgos juokingai vieningai įgyvendina savo "Rusijos izoliacijos" strategiją).

Ir vis dėlto 5-asis JAV armijos korpusas Lenkijoje visiškai nesiderina su taikaus sambūvio sistema, pasmerkdamas Baltijos šalis ir visą Europą užsitęsusiems kariniams ir politiniams neramumams.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lenkija, JAV
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Negi Lietuvoje yra piliečių, kuriems taikoma išimtis: prezidento atostogos ir kaukės

(atnaujinta 10:33 2020.08.08)
Lietuvos Respublikos Konstitucija, taip pat kiti Respublikos prezidento veiklą reguliuojantys teisės aktai, šalies vadovo atostogų nenustato. Tai reiškia, kad prezidentas visada yra valstybės vadovas ir visada vykdo savo kaip prezidento pareigas

Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda mėgsta aktyvų poilsį — dienos ar savaitgalio pažintines išvykas Lietuvoje, poilsį pajūryje. Kai būdavo ilgesnės atostogos, anksčiau Nausėda vykdavo į užsienį.

Kadencijas baigę prezidentai dėl atostogų elgėsi skirtingai. Valdas Adamkus su ponia Alma ištrūkdavo į Ikstapą Meksikoje. Dalia Grybauskaitė per visas dvi kadencijas taip ir liko neatostogavusi.

Prezidentė Grybauskaitė mėgo pabrėžti, kad ji dirba Lietuvai be atostogų. O štai  prezidentas Adamkus vadovaudamas valstybei atrasdavo laiko poilsiui. Su sutuoktine Adamkiene, draugais jis mėgo pasilepinti Meksikos saule Ikstapoje, į kurią paprastai vykdavo žiemą.

Į kurortą Ramiojo vandenyno pakrantėje jam būdavo siunčiamos įvykių apžvalgos, įstatymai, kuriuos jis turėdavo pasirašyti. Per dvi Adamkaus kadencijas atostogos Meksikoje buvo atšauktos tik kai jis 2003 metais patyrė nesėkmę prezidento rinkimuose.

Nausėda nors oficialiai neatostogauja, puikiai suderina poilsį su darbu. Su savo gimimo diena taip pat. Gegužės 26 dieną prezidentas nuotoliniu būdu dirbo Nidoje. Šią savaitę prezidentas dirbo Birštone.

Apie darbą Birštono kurorte Jo Ekscelencija pasidalino savo Facebook laiko juostoje.

Prezidentas Gitanas Nausėda su regiono merais plaukdamas Nemunu negalėjo tik grožėtis Birštono ir jo apylinkių vaizdais. Jo Ekscelencija dėl laivybos Nemunu reiškė liūdesį ir susirūpinimą.

Prezidentas Gitanas Nausėda: "Deja, Lietuvos upių tėvo krantai dumblėja, seklumų jame vis daugiau. O juk apleista upė — tai neišnaudotos galimybės! Nemuną galėtų skrosti laivai, upė galėtų būti puikus vandens kelias. Deja, neprižiūrima ji senka. Keičiantis klimatui Nemunas nebeužšąla, ledai nebeišvalo dugno, todėl jame kaupiasi sąnašos. Gamtai reikia žmogaus pagalbos, savivaldybėms reikia Vyriausybės investicijų ir koordinavimo".

Jo Ekscelencija tikina, kad regiono merai "jau regi galimus laivybos Nemunu maršrutus, pavyzdžiui, galimybę per Augustavo kanalą išplaukti į Lenkijos vidaus vandenis, o iš ten pasiekti Vakarų Europos vandens kelių tinklą".

Jo Ekscelencija pasidžiaugė, kad Vyriausybė jau pažadėjo reikalingas investicija.

Prezidentas Gitanas Nausėda: "Pati žinia, kad domėsimės Nemuno laivybos problema, paskatino Vyriausybę pažadėti reikalingas investicijas problemai spręsti. Nemunas kaip susisiekimo arterija yra valstybinės reikšmės turtas. Nepalikime jo merdėti".

Nemuną galėtų skrosti laivai iki pat Vakarų Europos 1
Screenshot
Nemuną galėtų skrosti laivai iki pat Vakarų Europos

Jo Ekscelencijos darbą kurorte apkartino pastabūs žurnalistai. Žurnalistai prezidentui Gitanui Nausėdai papriekaištavo dėl apsauginės kaukės.

Žurnalistė Rita Miliūtė savo Facebook laiko juostoje pasidalino nuotrauka, padaryta prezidento Gitano Nausėdos darbo metu Bištone. Joje prezidentas užfiksuotas be veido kaukės, kai kiti greta sėdintys svečiai kaukes dėvi.

Žurnalistė Rita Miliūtė: "Birštonas, 08 03. Atstumas 2 metrai, arba bauda už kaukės viduje nedėvėjimą nuo 500 iki 1500, juridiniams asmenims — iki 6000 EUR".

Bauda nuo 500 iki 1500 eurų 2
Screenshot
Bauda nuo 500 iki 1500 eurų

Prievolė dėvėti kaukes uždarose patalpose įsigaliojo nuo šeštadienio, rugpjūčio 1 dienos. Tačiau prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį Birštone užfiksuotas be tokios. Panaši situacija — ir su atostogaujančiu sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Ministras sekmadienį Rokų Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje pastebėtas be kaukės.

Aukštų pareigūnų kaukių dėvėjimo ypatumai prezidentūroje taip pat sulaukė žurnalistų ir visuomenės dėmesio.

Trečiadienį į susitikimą su prezidentu Gitanu Nausėda atvykę Valstybės kontrolės, Specialiųjų tyrimų tarnybos bei Viešųjų pirkimų tarnybos atstovai taip pat pažeidė nurodymą viešose uždarose erdvėse, kur yra masinis žmonių susibūrimas, dėvėti kaukę. Televizijos žiūrovai, žiūrėdami spaudos konferenciją pasipiktino, kodėl prezidentūros svečiai spaudos konferencijos metu nedėvi kaukių.

Uždarose erdvėse dėvėti kaukes tapo privaloma nuo šeštadienio. Tokios priemonės imtasi po to, kai COVID-19 atvejų skaičius šalyje ėmė augti, atsirado nemažai užsikrėtimų, kurių kelio neįmanoma atsekti. Nuo šeštadienio valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių darbuotojai ir vyresni nei 6 metų amžiaus lankytojai turi dėvėti veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones.

Kyla natūralus klausimas: negi yra piliečių, kuriems taikoma išimtis?

Lietuvos Respublikos Prezidentas ne tik pilietis, pagal Konstituciją Lietuvos Respublikos Prezidentas taip pat yra  vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas.

Jo Ekscelencija, vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas Gitanas Nausėda vizituoja Lietuvos ir ne tik Lietuvos karinius dalinius. Ir apie tai dalinasi įspūdžiais bei iliustracijomis socialiniame tinkle.

Vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas Gitanas Nausėda: " Aplankęs Karinių oro pajėgų bazę Šiauliuose įsitikinau, kad komandinė dvasia - didžiausia mūsų stiprybė ir geriausia atgrasymo priemonė. Jaučiau Lietuvoje budinčių Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir JAV karių energiją, pasiryžimą, atsidavimą. Jie jaučia mūsų visuomenės paramą. Išvykstu žinodamas, kad atgrasymas veiksmingas tik tada, kai potencialus priešininkas žino agresijos atveju susidursiantis su tvirta valia ir tinkamais pajėgumais".

Vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas 3
Screenshot
Vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas

Taigi būkime sveiki, stiprūs ir drąsūs! Jo Ekscelencija su mumis.

O štai Žydrūnas Savickas — Lietuvos sportininkas galiūnas, tituluojamas stipriausiu pasaulio žmogumi nori žinoti tolimesnį Lietuvos ateities scenarijų. Tačiau tos ateities scenarijaus nežino net Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda.

Stipriausias pasaulio žmogus Žydrūnas Savickas: "Būtų įdomu paskaityti scenarijų ir sužinoti kiek serijų bus".

Kiek serijų dar bus 4
Screenshot
Kiek serijų dar bus?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
atostogos, Gitanas Nausėda, Lietuva, Prezidentūra, prezidentas

Pats skaniausias vasaros festivalis: kaip vyko "Burger Fest" Vilniuje

(atnaujinta 13:36 2020.08.08)
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
Nepaisant koronaviruso, renginys vis dar populiarus tarp greitojo maisto mėgėjų. Išsami informacija — Sputnik Lietuva nuotraukose

Lietuvos sostinėje vėl vyko kasmetinis gatvės maisto festivalis "Burger Fest". Sostinės gyventojai ir svečiai turėjo galimybę paragauti pagal unikalius receptus paruoštus mėsainius ir dalyvauti aukcione.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  "Burger Fest 2020" vyko Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Šventėje buvo daugiau nei 15 įstaigų, kuriose buvo galima nusipirkti mėsainių.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Visi mėsainiai buvo gaminami pagal skirtingus receptus.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Kiekvienais metais festivalis sukviečia virėjus, gurmanus ir gatvės maisto mėgėjus.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Nuotrauka: mėsainiai ruošiami "Burger Fest" Vilniuje.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Pagal saugos reikalavimus, įvestus dėl koronaviruso paplitimo, festivalio vietoje dalyvių skaičius buvo apribotas iki 1000 lankytojų.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Taip pat festivalio metu vyko mėsainių aukcionas. Pradinė visų partijų kaina prasidėjo nuo vieno euro.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Aukcione buvo pristatytos trys partijos: hamachi mėsainis, fazanų krūtinėlės mėsainis ir stirnienos nugarinės mėsainis.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  "Burger Fest" veido kaukės buvo neprivalomos.

 • Фестиваль Burger Fest 2020 в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Šiais metais buvo nustatytas naujas aukciono rekordas. Organizatoriams pavyko parduoti mėsainį už 200 eurų.

Tegai:
Vilnius, maistas, festivalis
Dar šia tema
"Roskosmos" parodė Beiruto uosto nuotraukas iš kosmoso prieš ir po sprogimo  
Šokiai gatvėse: Jurgio Didžiulio "Public Space Quickie" Vilniuje