Saulius Skvernelis, archyvinė nuotrauka

Rinkimų rezultatas 2:1. Saulius Skvernelis dar nepralaimėjo

125
(atnaujinta 13:20 2019.05.16)
Rinkimų rezultatai nebuvo didelis netikėtumas. Šiandien atsakyti, kas turi daugiau šansų — autentiškas partinis tankas ar per kaimo balas ir miestelių gatves važiuojantis reprezentatyvus lengvasis automobilis, yra sunku

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad Gitano Nausėdos galimybės semti reitingą iš platesnio rinkėjų spektro yra didesnės, tačiau Ingridos Šimonytės "sukurta" struktūra ir sukelta banga taip pat turi rezervą, galintį lubas pakelti.

Gitanas Nausėda į antrąjį rinkimų turą eina tuščiomis kišenėmis. Ingrida Šimonytė — su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pinigais.

Pirmasis rinkimų turas parodė, kad miesto efektas yra lemiamas, tad esminis mūšis turėtų vykti didžiuosiuose miestuose ir dėl jų.

Šie rinkimai yra išskirtiniai, nes trims kandidatams teko daugiau nei 80 proc. visų dalyvavusių rinkėjų balsų. Jei žiūrėtume į ankstesnių rinkimų atvejus, tokios koncentracijos keliems kandidatams nėra buvę.

Iš tikro tik trys iš devynių kandidatų siekė Lietuvos Respublikos Prezidento posto. Ponai Skvernelis su Nausėda. Ir panelė Šimonytė. Kiti šeši pretendentai į prezidentus turėjo ir tebeturi visai kitus planus. Jų siekis — Europos Parlamentas bei Lietuvos Seimas. Taigi, rinkimai niekam nesibaigė. Net Sauliui Skverneliui.

Vis dėlto turime kalbėti apie Nausėdos fenomeną — be rimtos partinės struktūros pasiektas įspūdingas rezultatas. Tai — ženklas, kad žmonėms pabodo Valstiečių ir žaliųjų bei konservatorių partijų nuolatinis tarpusavio konfliktas.

Rinkėjai taip pat pajuto naują pulsą Europos Sąjungoje, kai laimi išeiviai iš elito. Jie elitiški, bet ne senojo politinio sukirpimo kandidatai. Rinkėjų įsivaizdavimu, Gitanas Nausėda yra lietuviškas Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) ir Slovakijos prezidentės Zuzanos Čaputovos (Zuzana Chaputova) atitikmuo.

Gitanas Nausėda yra prezidento Valdo Adamkaus, o Ingrida Šimonytė — prezidentės Dalios Grybauskaitės aidas.

Abu finalininkai — finansininkai. Piliečiams labiausiai rūpi tie, kas išmano pinigus, kas pasirūpins piliečiais.

Arvydas Juozaitis yra kandidatas, kuris dėl neišnaudotų galimybių pats ir kaltas. Rinkimų kampanijos metu jis kiek atsiribojo, nors aplinkybės buvo jam palankios: buvo minimas Sąjūdžio 30-metis. Galimybių kalbėti ir sugrįžti į politikos erdves tikrai buvo.

Juozaitis iš dalies bandė užimti nišą, į kurią pretenduoja ir Mindaugas Puidokas. Europos Sąjungos politinių jėgų išsidėstymo kontekste tai yra antifederalistinės, protautiškos politinės jėgos, pasisakančios už tautiškas, krikščioniškas, konservatyvias vertybes.

Poreikis tokioms jėgoms yra, dalis visuomenės jų požiūriui ir idėjoms pritaria. Kai kalbama, kad gyvename Lietuvoje ir Lietuvai svarbus lietuviškumas, tai šį šūkį daug kas palaiko. Tačiau kai ateina balsuoti, rinkėjai galvoja, kad svarbiau yra socialinės problemos nei lietuviškumas. Ir balsuoja už labiau apčiuopiamus dalykus.

Arvydas Juozaitis surinko 66 tūkst. balsų. Jie su Mindaugu Puidoku, sulaukusiu 36 tūkst. 538 rinkėjų balsų, turėtų gerai pagalvoti, ar verta steigti atskirus politinius darinius. Kelios nacionalistinės partijos neturi jokių politinių perspektyvų.

Jei lyginsime balsus, kuriuos Naglis Puteikis gavo dabar, tai yra 0,79 proc., su balsais, kuriuos jis surinko 2014 metais — 4,87 proc., skirtumas yra akivaizdus. Naglis Puteikis su pagreičiu rieda į politinį dugną. Tuo tarpu paskutinėje vietoje likęs Valentinas Mazuronis nuo Naglio Puteikio atsiliko daugiau nei 2000 balsų. Jį palaikė 0,65 proc. rinkėjų.

Valdemaras Tomaševskis šiuose Lietuvos prezidento rinkimuose užėmė šeštąją vietą (3,98 proc.). Peržengti 5 procentų barjerą į Europos Parlamentą gegužės 26 dieną Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovui tampa problematiška.

Socialdemokratui Vyteniui Povilui Andriukaičiui šie prezidento rinkimai, kaip ir ankstesni — svarbu dalyvauti. Kaip olimpiadoje. Ir likti ištikimam socialdemokratijai.

Ar Lietuvoje  laisvės, lygybės ir solidarumo bus daugiau, ar priartėjome prie gerovės valstybės sukūrimo, rinkėjai jau atsakė per pirmąjį rinkimų turą. Rinkėjų valia aiški. Jų įvertinimas pateiktas — 60% žmonių pasisakė už centro dešinės politiką", — spaudos konferencijoje pirmadienį apibendrino ponas Skvernelis.

Rinkimų favoritai Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė apimti euforijos. Tačiau realybė niekur nedingo. Realybė — tai Saulius Skvernelis. Dabartinis Lietuvos Respublikos vyriausybės vadovas. Ar jis vėl taps premjeru, ar ilgai eis laikinai premjero pareigas, priklausys nuo prezidento ar prezidentės, nuo Seimo, bei, žinoma, nuo paties Sauliaus Skvernelio.

Šis klausimas spręsis po liepos 12 dienos, kai premjeras grąžins savo įgaliojimus naujam šalies vadovui. Lietuvos Konstitucijoje ši procedūra aiškiai reglamentuota.

Neaiškumas yra dabar. Kaip Gitanui Nausėdai ir Ingridai Šimonytei kalbėtis su rinkėjais apie realybę — Saulių Skvernelį? Saulius Skvernelis jau nebe konkurentas. Tačiau jį palaikiusiųjų balsai labai reikalingi abiem kandidatams. Saulius Skvernelis bus reikalingas ir po antrojo rinkimų turo. Vyriausybė negali likti be vadovo.

Saulius Skvernelis negali tiesiog trenkti durimis ir išeiti. Išeiti į niekur. Ponas Skvernelis gali bandyti "perimti" Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą arba kurti naują politinį darinį "Tėvynės labui". Juk 2020 metų Seimo rinkimai prasidėjo su šiais prezidento rinkimais. Naujai išrinkta prezidentė ar prezidentas turės dirbti su naujai 2020 metais išrinktu Seimu. T. y. su Sauliaus Skvernelio bendražygiais. Vadinasi, ir su juo pačiu.

Taigi, prezidentė ar prezidentas neišvengiamai turės reikalų su dabar nelaimėjusiu Sauliumi Skverneliu. Turės reikalų, kaip su esamu premjeru, kaip su laikinai einančiu pareigas premjeru, o galbūt ir su vėl naujai paskirtu premjeru Sauliumi Skverneliu. Čia jau kaip dabartinė Seimo dauguma nuspręs. Skvernelis, nors ir nelaimėjo, pasirinkimo laisvės turi daugiau nei laimėjusieji. Pirmojo turo prezidento rinkimų rezultatas — 2:1. 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

125
Tegai:
prezidento rinkimai, Saulius Skvernelis, rinkimai
Dar šia tema
Antrininkai atakuoja: Grybauskaitė trečią kartą laimėjo prezidento rinkimus
"Valstiečių" frakcija išreiškė pasitikėjimą rinkimuose pralaimėjusiam Skverneliui
Linkevičius siūlo įsteigti Seimo rinkimų apygardas užsienio lietuviams
"Valstiečiai" siūlys naujai išrinktam prezidentui keisti Seimo rinkimų datą
Sarmat paleidimas, archyvinė nuotrauka

Šėtoniškas ginklas: Rusija turi kažką sukaupusi "orbitiniam bombardavimui"

(atnaujinta 15:41 2020.05.25)
Rusijos strateginės branduolinės pajėgos tampa vis sudėtingesnės ir efektyvesnės. Naujoji "Sarmat" sunki tarpkontinentinė balistinė raketa praeina paskutinius bandymus, kol ją pradės naudoti kariuomenė

Rusijos vyriausybės vicepremjeras Jurijus Borisovas gegužės 21 dieną teigė, kad COVID-19 pandemija neturėjo įtakos pasirengimui kontinentinės balistinės raketos "Sarmat" skrydžio bandymams, jie bus atlikti per generalinio konstruktoriaus ir Rusijos gynybos ministerijos nurodytą laiką.

Vykdydami valstybinę ginkluotės programą, baigiamas naujo Rusijos raketų komplekso "RS-28 Sarmat" kūrimas. Naujosios raketos mėtymo bandymai baigėsi 2018 metais. Komplekse bus gausu įvairiausių kovinių blokų, įskaitant naujos kartos viršgarsinius, ir 2021 metais kompleksą pradės naudoti Strateginės raketų pajėgos. Atkreipiame dėmesį, kad viršgarsinis kompleksas "Avangard", visų pirma skirtas "Sarmat", jau budi Dombarovsko raketų divizijoje.

Naujasia tarpžemyninė balistinė raketa (TBR) pakeičia galingiausią pasaulyje raketą "R-36M2 Voevoda" (pagal NATO klasifikaciją — "SS-18 Satana"). "Sarmat" galimybės leidžia skristi aplenkiant priešraketinės gynybos zonas nenuspėjamomis trajektorijomis, todėl visos esamos ir perspektyvios potencialaus priešo gynybinės sistemos gali užkirsti kelią viršgarsiniams individualių nurodymų blokams.

Esminis skirtumas tarp "Sarmat" ir "Voevoda": naujoji TBR su viršgarsiniais Yu-71 tipo blokais gali būti naudojamas kaip didelio tikslumo ginklas nebranduolinėje įrangoje. Maždaug 15 Macho (septynių kilometrų per sekundę) atmosferos greičiu kinetinė bloko energija garantuoja branduoliniam smūgiui būdingą sunaikinimo pobūdį, tačiau be radioaktyviojo ploto užteršimo. Reikšmingas viršgarsinių manevravimo kovinių galvučių pranašumas yra galimybė labai tiksliai pakoreguoti trajektoriją, patekti į objektą tūkstančius kilometrų nuo TBR starto taško.

Baigtas pramoninės gamybos modernizavimas, kas leidžia pradėti naujos raketos serijos gamybą, ji bus dislokuota Krasnojarsko krašte ir Orenburgo srityje. Taigi Rusija kuria savo izoliavimo potencialą.

Per abu polius

Visos technologiškai išsivysčiusios pasaulio šalys bando įveikti konkurentus kurdamos ir gamindamos sunkias tarpžemynines raketas, tačiau Rusija nukeliavo toli į priekį. Antžeminė raketų sistema su "RS-28 Sarmat" sunkiųjų skystųjų orbitalinių tarpkontinentinių balistine raketa rodo pranašumą visais atžvilgiais.

Pasaulyje nėra analogų pagal atstumą, greitį ir įspūdingą galią. "Sarmat" pagal skrydžio nuotolį — iki 18 tūkstančių kilometrų — daugiau nei pusantro karto viršijo "Vaevoda", kuri buvo neprieinama užsienio konkurentams. Iki dešimties tonų padidėjo naudingoji apkrova. Priekinė dalis geba išsiskirstyti, sudaryta iš 10 atskirų blokų. Naujosios raketos pradinė masė yra 208 tonos (iš jų 178 tonos yra kuras). Bendras raketos ilgis yra 35,5 metro, skersmuo — trys metrai.

Kovos galios atžvilgiu "Voevoda" ir "Sarmat" yra palyginami, o starto stadija ir naujojo TBR sugebėjimas įveikti "Aegis", THAA ir kitas sistemas kelia didesnį susidomėjimą. Tarpkontinentinė balistinė raketa privalo sėkmingai įveikti oro gynybos priešraketinės gynybos sistemas, laiku ir tiksliai pataikyti į taikinį. Net "Voivoda" kovinės galvutės skriejo link taikinio melagingų elementų debesyje (raketos galvūgalį sudaro dešimt 800 kilotonų kiekvienas sveriančių blokų. Logiška manyti, kad "Sarmat" turi iš esmės naujas apsaugos ir kamufliažo priemones. Skirtingos galios ir paskirties blokų eilėje tikrai yra galingų kovos su priešo radaru priemonių ir kitų novatoriškų komponentų. Kaip tai veikia?

Po atsiskyrimo manevrinis blokas juda maždaug 15 Macho (septynių kilometrų per sekundę) greičiu šimto kilometrų aukštyje ir prieš patekdamas į tankius atmosferos sluoksnius (tiesiai virš taikinio) atlieka sudėtingą manevrą priešo priešraketinei gynybai įveikti. Kaip minėta aukščiau, panašios kovinės galvutės gali būti skirtos nebranduoliniams smūgiams vietinių konfliktų metu bet kurioje pasaulio vietoje.

Dvi pagrindinės gairės, kaip sukurti naują sunkia "Sarmat" — nepažeidžiamumas prieš priešraketinės gynybos sistemas ir minimalus skraidymo laikas — leido pasiekti rekordinį greitį, nuotolį, naudingąją apkrovą ir 60 sekundžių kovos pasirengimą (žaibiška reakcija priešo branduolinio smūgio atveju). Tikėtino priešo teritorijos "orbitinio bombardavimo" technologija palei suborbitalinę trajektoriją per Pietų ašigalį (apeinant esamas ir perspektyvias priešraketinės gynybos sistemas), integruota į naująją TBR, leidžia paleisti civilinies paskirties erdvėlaivius (savo eksploatacijos pabaigoje kiekvienas "Sarmat" gali grąžinti didelę dalį investicijų )

Pagrindiniai parametrai

Kiek naujų sunkiųjų raketų gaus Rusijos strateginių raketų pajėgos? Anksčiau Amerikos CNBC kanalas su nuoroda į JAV žvalgybos bendruomenę, kalbėjo apie 60 "Sarmat", tai maždaug atitinka "Voevoda" skaičių dviejuose padaliniuose (Krasnojarsko krašte ir Orenburgo srityje). Tačiau RF gynybos ministerija gali turėti kitų planų. Informacija yra tik apie maksimalų TBR ir kovinių blokų skaičių, nustatytą START-3 susitarimu, siekiant grupuoti Rusijos strategines branduolines pajėgas (SBP) ir JAV strategines puolamasias pajėgas (SPP). Rusijos Federacijai tai yra 700 dislokuotų paleidimo įrenginių ir 1 550 kovinių blokų. Be to, Strateginės raketų pajėgos turi apie 60 procentų bendro strateginių branduolinių pajėgų nešėjų ir kovinių galvučių skaičiaus, ir planuoja, kad iki 2024 metų atsižvelgiant į eksploatuojamus "Topol-M" ir "Jars" kompleksus, atsiranda daugialypė perspektyva.

Nustatant Rusijos strateginių raketų pajėgų plėtros perspektyvas, būtina atsižvelgti į branduolinių raketų potencialo pokyčius ir JAV užsienio politikos ypatybes, Vašingtono pasitraukimą iš INF sutarties ir galimą Amerikos vidutinio nuotolio raketų dislokavimą Europoje — arčiau Rusijos Federacijos. Pavyzdžiui, Lenkijoje ir Rumunijoje įvairaus parengties laipsnio dislokuotos Pentagono priešraketinės gynybos sistemos su universaliaisiais paleidimo įrenginiais Mk-41. Iš čia galima paleisti "Standard-3" raketas ir vidutinio nuotolio "Tomahawk" sparnuotasias raketas. Be to, Lenkijoje ir Rumunijoje įsikūrę JAV smogiamieji dronai gali būti aprūpinti branduoliniais ginklais. Žinoma, panaudojus vidutinio nuotolio smogiamuosius komponentai i prieš Rusijos Federaciją, tiek JAV, tiek šalys, iš kurių buvo palestos raketos, pateks į atsakomojo smūgio zoną. Tai buvo tiesiogiai pasakyta Rusijos strateginių raketų pajėgų vado Sergejaus Karakajevo interviu leidiniui "Krasnaja zvesda".

Strateginės raketų pajėgos planuoja 2020 metais surengti daugiau kaip 200 įvairių lygių pratybų ir surengti šešis TBR (iš jų penki iš Plesecko kosmodromo) paleidimus. Praėjusiais metais vyko maždaug tiek pat karinių pratybų, buvo atliktos penkios strateginės raketos, kurios patvirtino aukštą raketų sistemų patikimumą ir visos kariuomenės efektyvumą.

Šiuolaikinės strateginės raketų pajėgos — tai trys raketų armijos, 12 raketų formacijų (įskaitant keturias stacionarias divizijas su šachtiniais paleidimo įrenginiais ir aštuonias mobiliąsias divizijas su mobiliosiomis antžeminių raketų sistemomis). Tikiu, kad visiems agresoriams pakaks raketų. Potencialus priešininkas neturėtų tikėtis prevencinio (nuginkluojančio) smūgio.

Strateginių raketų pajėgų objektai yra patikimai apsaugoti nuo oro atakos moderniomis priešlėktuvinėmis sistemomis "S-300PM" ir "S-400", aktyviosios gynybos sistema "Mozyr" ir pažangias oro gynybos sistemomis, veikiančiomis įvairiais fiziniais veikimo principais. Diegiamos robotizuotos valdymo sistemos. Turint du trečdalius viso branduolinio ginklo nešiotojų Rusijoje, strateginės raketų pajėgos vaidina svarbiausią vaidmenį branduolinėje triadoje. Naujoji sunkioji "Sarmat" raketa užims svarbiausias pozicijas strateginėse raketų pajėgose ir branduolinėje atgrasymo sistemoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
branduolinis ginklas, Rusija
Dar šia tema
"Bumerang" eksporto potencialas — 1 milijardas dolerių: kuo išskirtinė Rusijos platforma
Rusijos URM pakomentavo JAV pareiškimus dėl branduolinių ginklų perkėlimo
Atsakomojo smūgio garantija: "Avangard" pradeda kovinį budėjimą Rusijoje
Работа нефтяных станков - качалок

Naftos rinka tango ritmu: Saudo Arabijos klaidos brangiai atsiėjo

(atnaujinta 15:55 2020.05.25)
1998 metais Rusijoje buvo išleistas pirmasis projekto "Mūsų šimtmečio dainos" albumas, kuriame skambėjo graži daina "Pavasario tango". Jos priedainis tikriausiai žinomas daugeliui: "Ateina laikas — žmonės pameta galvas / Ir šis laikas vadinamas pavasariu"

Pavasarį žmonės pameta galvas

Ką ši daina turi bendro su energetikos pramone? Man taip pat atrodė, kad ryšys yra minimalus — tik jos autorius, fizikos ir matematikos mokslų daktaras Valerijus Aleksandrovičius Miliajevas, vienas iš pirmaujančių nebalansinių srovių ekspertų esant žemai temperatūrai Vokietijoje. Bet atėjo 2020-ųjų pavasaris ir tapo akivaizdu, kad Valerijus Miliajevas "Pavasario tango" parašė apie... Saudo Arabijos naftos atstovus.

Kovas: "Kovo 11 dieną "Saudi Aramco" paskelbė Saudo Arabijos energetikos ministerijos direktyvą padidinti savo gamybos pajėgumus nuo 12 iki 13 milijonų barelių naftos per dieną". "Kovo 12 dieną "Shell", BP, "Total", "Repsol" ir "Cepsa" iš "Saudi Aramco" gavo "Arab Light" žalios naftos pasiūlymus, kurie 200 procentų viršijo standartines apimtis ir beveik 20 procentų mažesnes nei "Urals" rūšies naftos kainos". "Kovo 29 dieną "Saudi Aramco" patvirtino planus padidinti naftos gavybą nuo balandžio 1 dienos, kai baigsis OPEC+ susitarimo galiojimo laikas, iki 12,3 mln. barelių per dieną".

O štai gegužė: "Gegužės 11 dieną Saudo Arabijos energetikos ministerija nurodė "Saudi Aramco" sumažinti naftos gavybą biržoje vienu milijonu barelių per dieną, be to, kad karalystė įsipareigojo įgyvendinti pagal paskutinį 2020 metų balandžio 12 dienos OPEC+ susitarimą. Taigi, gamybos apimties sumažinimas, kurio laikysis Saudo Arabija, palyginti su balandžio mėnesiu, sumažės iki maždaug 4,8 mln. barelių per dieną. Karalystės naftos gavyba birželio mėnesį bus 7,492 mln. barelių per dieną".

Na, rimti politikai, didžiausios pasaulyje naftos kompanijos vadovai tiesiog negali tokius žaidimu sžaisti savo noru! Tikrai po gegužės pareiškimo Saudo Arabijos naftos pramonės atstovai išeidami iš susitikimo tyliai dainavo "Pavasario tango". Įdomu, kaip tai skamba arabiškai? ..

Kovas — sniego kalnai tirpsta kartu su barelio kaina

Dabar apie maždaug tą patį, bet rimčiau. Prisiminkite, kad 2020 metų vasarį Kinijoje vykstant koronaviruso epidemijai, kuri dar netgi negavo pavadinimo, naftos kainos pasaulio prekių biržose smarkiai krito — nuo 70–72 USD už barelį "Brent" naftos sausį iki 49 USD už barelį vasario pabaigoje. Remiantis vėliau paskelbta statistika, vasario mėnesį Kinijos pramonės nuosmukis sudarė 13 procentų, o milijonams žmonių buvo taikomos griežtos karantino priemonės, dėl kurių "sustojo" milijonai automobilių.

Jau vasario mėnesį Saudo Arabija pradėjo reikalauti surengti neeilinį OPEC + valstybių narių ministrų susitikimą, kad būtų imtasi skubių priemonių. Susitikimas įvyko kovo 5 dieną Vienoje. Dabar tai atrodo beveik fantastiškai, tačiau ministrai tikrai susitiko, o nebendravo vienas su kitu, sėdėdami savo kabinetuose priešais ekranus — tokie nuostabūs laikai buvo.

Saudo Arabijos Karalystės (SAK) pasiūlymas buvo ultimatumatyvinis: nuo balandžio 1 dienos vykdomas papildomas bendras gamybos sumažėjimas 1,5 milijono barelių per dieną, iš kurių OPEC valstybės narės perims milijoną barelių, o trečiosios šalys, tačiau dalyvavimas OPEC + susitarime — 500 tūkst. barelių per dieną. Rusijos pasiūlymas buvo daug atsargesnis: nuo balandžio 1 dienos sumažinti 1,7 mln. barelių per dieną, kaip numatyta gruodžio mėnesio susitarimuose, pasiimti papildomą pauzę, kad tiksliau galima būtų įvertinti epidemijos poveikį naftos rinkai, ir tik po to imtis naujų priemonių.

Du pasiūlymai susidūrė ir sukėlė kibirkštį — SAK atstovai atmetė tokį laipsnišką požiūrį ir pareikalavo nedelsiant sumažinti gamybą. Dėl šios priežasties Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas paliko Vieną, atsisakydamas sutikti su Saudo Arabijos ultimatumu. Pasaulio biržos sureagavo akimirksniu, bareliai jau pirmą dieną atpigo dvigubai. Tuo pat metu Rusijos žiniasklaidoje pasigirdo balsų choras, nepaprastai nepatenkintas Rusijos elgesiu Vienos susitikime ir numatęs neišvengiamą triuškinantį pralaimėjimą prasidėjus "kainų karui".

Nafta, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Астапкович

Rusijos energetikos sektoriaus vadovai vis dėlto išliko ramūs ir nesiėmė jokių drastiškų priemonių. Keista, bet nė vienas komentatorius nekreipė dėmesio į tai, kad kovo 11 dieną, kai "Saudi Aramco" oficialiai paskelbė apie artėjantį gamybos apimties padidėjimą nuo balandžio 1 dienos buvo paskelbtas dar vienas, ne mažiau oficialus pareiškimas.

Būtent kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), paskelbė koronaviruso užkrėtimą pandemija, ir nuo to laiko visos pasaulio valstybės viena po kitos pradėjo imtis kovos su epidemija priemonių. Tai atsitiko būtent tai, kuo Rusija nesėkmingai bandė įtikinti susitikimo Vienoje dalyvius — COVID-19 pradėjo naikinti pasaulio naftos rinką.

SAK vadovybė atsisakė pripažinti tikrovę — jie nekantravo kovoti, bandydami užkariauti tradicines Rusijos naftos kompanijų rinkas. Tai buvo galima stebėti tik susižavėjus demonstruota beprotybe ir drąsa: valstybė, kurios biudžetas 85 procentu priklauso nuo naftos sektoriaus, valstybė, kurios 2020 metų biudžetas buvo "sudarytas", remiantis bazine barelio kaina — 80 USD, žlugdė kainas visame pasaulyje. Tačiau pasaulis liko abejingas — COVID-19 buvo daug kartų svarbesnis nei bet kokie "Saudi Aramco" pasiūlymai dėl papildomų apimčių ir nuolaidų.

Tanklaiviai "iki kaklo" užpildyti Saudo Arabijos nafta sustingdavo šalia priimančiųjų tanklaivių — jos paklausa sumažėjo beveik 30 procentų. Augimas buvo pastebėtas tik viename sektoriuje — naftos tanklaivių krovinių gabenimas brango kiekvieną dieną, nes laivų savininkų kompanijos puikiai suprato, kad jų laivai iš prekių pristatymo priemonės virsta plaukiojančiomis talpyklomis.

SAK neskelbė duomenų apie naftos atsargų rezervuarų užpildymo laipsnį, tačiau vargu ar bus klaidinga manyti, kad šis rodiklis maksimaliai priartėjo prie 100 procentų. Žinoma, "Saudi Aramco" pasiekė didelę komercinę sėkmę — ne bet kas, o pati Baltarusija iš jos įsigijo "Arab Light" partiją, tačiau šie 80 tūkstančių barelių reikšmingai padėjo tik "Lietuvos geležinkeliams", kurie tiekė naftą iš Klaipėdos krantinių į Baltarusijos gamyklas.

Įsismagino — linksminosi. Suskaičiavo — apsiverkė

Kitas "2020 metų naftos tragedijos" veiksmas buvo neeiliniai, skubos tvarka sušaukti OPEC + ministrų susitikimai, kurie vyko jau nuotoliniu būdu, balandžio 10 ir 12 dienomis. Tuo metu, kai pagaliau suskaičiavus skaičius, tapo aišku, kokia buvo COVID-19 įtaka naftos rinkai, įvyko ta pati akimirka, apie kurią kovo mėnesį kalbėjo Aleksandras Novakas. Suveikė būtent rusiškas algoritmas: pirmiausia įvertinti pandemijos poveikį, o tik paskui priimti reikiamus sprendimus, tačiau beveik niekas žiniasklaidoje net nemėgino apie tai kalbėti — buvo įdomiau padidinti šalies vadovybės kritikos bangą.

Naftos perdirbimo gamykla, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виталий Тимкив

Naujas motyvas buvo ne mažiau absurdiškas: "Rusija kovo mėnesį atsisakė sumažinti gavybą 300 tūkst. barelių per dieną, o dabar jai teko sutikti su 1,9 mln. barelių per dieną kvota". Įdomūs žmonės, atrodo, kad jie gyvena planetoje, nutolusioje nuo Žemės, iš kurios nieko nesimato apie pandemiją. Mūsų planetos gyventojams tai buvo akivaizdu: jei keturiems milijardams žmonių taikomos karantino priemonės, buvo sustabdyti tūkstančiai pramonės įmonių, daugybė kartų sumažinta visų rūšių transporto susisiekimas, nugalėtojų tarp naftos gavybos šalių iš esmės negalėjo būti. Klausimas buvo užduotas visiškai kitaip: "Ką mes galime padaryti, kad neprarastume visko?“ Jei OPEC + balandžio mėnesį neparengtų naujo susitarimo, rinkos griūtis būtų buvusi panaši į laviną, pasaulis būtų matęs neigiamas ne ateities, o fizinės naftos kainas.

Sprendimas, kurį SAK buvo priversta priimti gegužės 11 dieną, yra savotiškos pagirios po balandžio mėnesio emocijų antplūdžio. Antžeminės saugyklos yra pilnos, ir reikia mokėti už tanklaivius, kurių tiesiog neįmanoma atlaisvinti nuo nuvertinto krovinio. Tai, kad SAK sumažino gamybos apimtį, greičiausiai neturės įtakos pardavimų apimčiai — buvo pagaminta tiek naftos, kad talpyklas teks kuo greičiau atlaisvinti, siekiant išvengti visiško gamybos nutraukimo.

2020 metų gegužės 11 dieną ne tik SAK energetikos ministerija, bet ir SAK finansų ministerija nukentėjo dėl balandžio mėnesį padarytų grubių klaidų. Departamento vadovas Mohammedas al Jadaanas oficialiai paskelbė, kad nuo birželio 1 dienos šalis padidins PVM — tris kartus, nuo penkių iki 15 procentų. Nuo tos pačios dienos pragyvenimo pašalpa bus nutraukta. "Tokios priemonės yra skausmingos, tačiau būtinos norint išlaikyti finansinį ir ekonominį stabilumą vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu ... ir įveikti precedento neturinčią koronaviruso krizę su mažiausiomis pasekmėmis". Ponas Al-Jadaanas neturėjo jokių kitų metodų: rialo valiutos kursas yra glaudžiai susijęs su dolerio kursu, o Saudo Arabijos aukso ir valiutos atsargos vien balandžio mėnesį sumažėjo 27 milijardų dolerių. Valerijaus Miliajevo dainos populiarumas ir toliau auga.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
nafta, Rusija, Saudo Arabija
Dar šia tema
Pritarta įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo sudaromos sąlygos Lietuvai tapti TEA nare
Nauja grėsmė: Kataras pasirengęs pradėti dujų karą
Didysis išpardavimas: Rusija nusisuko nuo JAV valstybės skolos
"Bloomberg" praneša apie problemas, susijusias su Saudo Arabijos naftos iškrovimu JAV
Seimo narė Irina Rozova, archyvinė nuotrauka

Seimo narių grupė prašo išslaptinti visą medžiagą apie "Rusijos įtaką" Rozovai

(atnaujinta 17:15 2020.05.25)
Pernai rugsėjį Seime buvo įkurta laikinoji tyrimo komisija, kuri atliko parlamentinį tyrimą dėl Seimo narės Rozovos veiklos ir ryšių galimai "keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui" ir iš VSD gautos informacijos netinkamo panaudojimo

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai Laurynas Kasčiūnas, Gabrielius Landsbergis, Arvydas Anušauskas, Vytautas Bakas, Virgilijus Alekna ir Dovilė Šakalienė kreipėsi į NSGK pirmininką Dainių Gaižauską siūlydami NSGK kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl medžiagos apie "Rusijos įtaką" Irinai Rozovai ir jos bendražygiams išslaptinimo. APie Seimo narių kreipimąsi pranešė Seimo spaudos tarnyba. 

2019 metų rugsėjo 26 dieną Seime buvo įkurta laikinoji tyrimo komisija, jos įgaliojimus suteikiant NSGK, kuris iki balandžio 29 dienos atliko parlamentinį tyrimą dėl Rozovos veiklos ir ryšių galimai keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui ir iš VSD gautos informacijos netinkamo panaudojimo.

Pasak NSGK pirmininko pavaduotojo Kasčiūno, tyrimo metu surinkta daug informacijos, kuri leidžia parodyti, kaip Rusijos diplomatinio korpuso atstovai, žvalgybos ir saugumo pareigūnai, palaikydami ryšius su atskirais Lietuvos politikais, įgyvendindami tėvynainių politikos tikslus, veikdami su diplomatine priedanga, "siekė paveikti Lietuvos politinę sistemą, valstybės vidaus politiką, rinkimų kampanijas ir jų finansavimą, politinių partijų koalicijų sudarymą".

Be to, jo teigimu, dėl NSGK pirmininko Gaižausko politinio šališkumo organizuojant tyrimą ir siekio apsaugoti valdančiosios koalicijos partnerius, laikinosios tyrimo komisijos nariams šiuo metu kol kas pritrūko politinio palaikymo už galimą priesaikos sulaužymą pareikalauti parlamentarės Rozovos konstitucinės atsakomybės.

"Vis dėlto pakankamai duomenų, leidžiančių pamatyti visą vaizdą, kaip Rusija mėgina paveikti Lietuvos vykstančius politinius procesus, yra įslaptintose VSD pažymose, kurios yra pateiktos ir NSGK", — sako Kasčiūnas.

Seimo nariai prašo išslaptinti pažymas apie Rozovos veiklą ir jos ryšius su Rusijos diplomatais ar žvalgybos ir saugumo pareigūnais, "galimai keliančius grėsmę nacionaliniam saugumui", apie tai, kokiais veiksmais ir priemonėmis Rusija "siekia daryti poveikį Lietuvos politiniams procesams ir Lietuvos rusakalbių bendruomenei" bei apie Tarpparlamentinės stačiatikių asamblėjos ir Eurazijos moterų forumo "išnaudojimą Rusijos užsienio politikos tikslams".

"Lietuvos visuomenė turi žinoti, kokiais būdais Rusija ir jai atstovaujantys pareigūnai, palaikydami nuolatinius ryšius su atskirais Lietuvos politikais, siekia paveikti šalies politinę sistemą, vidaus politikos procesus, rinkimų kampanijas ir jų finansavimą, partijų koalicijų sudarymą. Būtent viešumas šiuo atveju veiktų preventyviai ir padėtų stiprinti valstybės atsparumą priešiškoms jėgoms", — rašoma Seimo narių rašte adresuotam Gaižauskui.

Skandalas aplink Rozovą

Partijos "Rusijos aljansas" narė Irina Rozova yra frakcijos "Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga" (LLRA-KŠS), kuri tapo valdančiosios koalicijos dalimi, narė. Prieš kurį laiką Seimas nusprendė inicijuoti tyrimą dėl deputatės ryšių su Rusijos diplomatais.

Iš pradžių Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis buvo surengtas dėl Rozovos dalyvavimo Tbilisyje vykusioje Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesijoje. Tačiau svarstymo metu paaiškėjo, kad ji neturi prieigos dirbti su įslaptinta informacija.

Dėl to Lietuvos konservatoriai ėmė skelbti, kad politikės veikla gali "kelti grėsmę" valstybės nacionaliniam saugumui.

Interviu Sputnik Lietuva Rozova pareiškė, kad jai nebuvo leista dirbti su įslaptintais duomenimis dėl klaidos — parlamentarė nenurodė Valstybės saugumo departamento anketoje informacijos apie susitikimus su Rusijos diplomatais.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas situaciją aplink Rozovą pavadino nepageidaujamos politikės politinio persekiojimo pavyzdžiu.

Tegai:
Valstybės saugumo departamentas (VSD), Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), Seimas, Irina Rozova
Dar šia tema
Sudeginti "rusų raganą" Vilniuje! Užtarkite vargšę Rozovą žodžiu
Audio šou iš Seimo. Iš vyriausybės ir video: kaip vyksta nuotoliniai posėdžiai
Lietuvos Seime pateiktas Rozovos apkaltos projektas