Maratas kasemas, archyvinė nuotrauka

Sputnik Lietuva aistros. Nausėda darys su Grybauskaitės "palikimu"?

175
(atnaujinta 14:59 2019.05.29)
Latvijos piliečio, Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus Marato Kasemo sulaikymas sukėlė rezonansą ne tik Rusijoje ir Lietuvoje, bet ir Europoje

ESBO atstovas žiniasklaidos laisvės klausimais Arlemas Deziras jau priminė, kad visos organizacijos narės turėtų sudaryti palankias sąlygas žurnalistų kelionėms darbo reikalais, ir paragino laikytis ES nustatytų teisės aktų žiniasklaidos atstovų atžvilgiu.

Kaip į incidentą reaguos išrinktasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda? Klausimas tebėra atviras.

Lietuvos specialiosios tarnybos antrą dieną po to, kai buvo išrinktas naujasis Lietuvos prezidentas, surengė provokaciją prieš Rusijos valstybės žiniasklaidos darbuotoją. Akivaizdu, kad pagal Gitano Nausėdos reakciją į tai, kas įvyko, bus galima apskaičiuoti tolesnius valstybės vadovo veiksmus, jam prisiekus liepos 12-ąją.

Specialiųjų tarnybų "dovana"

Taip pat aišku, kad ši "įbauginimo akcija" negalėjo būti vykdoma be aukščiausios Lietuvos specialiųjų tarnybų vadovybės žinios. O jie, kaip žinote, yra tiesiogiai pavaldūs valstybės vadovui. Ir tam, kad naujai išrinktas prezidentas nebūtų net pagalvojęs ateityje žvelgti į Rusiją, matyt, ir buvo surengta ši provokacija pasienyje. Beje, provokacija prieš Latvijos — Europos Sąjungos ir NATO narės — pilietį.

Maratas Kasemas — nusikaltėlis ar teroristas? Ar yra teismo nuosprendis? Ar jis laisvos demokratinės Latvijos, kuri yra ne tik ES ir NATO narė, bet ir Šengeno zonos atstovė, pilietis? Krūva klausimų. Šį Gordijaus mazgą iš klausimų surišo Lietuvos sienos apsaugos tarnybos ir specialiosios tarnybos. Ir perkirsti jį turėtų išrinktasis valstybės vadovas?

Grybauskaitės svajonės apie Europos kėdę

O gal dabartinė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė atsisveikindama atliks taikdario vaidmenį? Išrinkus naują Europos Parlamentą, vyksta derybos dėl Europos Vadovų Tarybos ir Europos Komisijos vadovų rinkimų, kurie per ateinančius penkerius metus nustatys ES politikos kryptį. Ir Dalia Grybauskaitė svajoja patekti į šį vadovų ratą. Tačiau aršios rusofobės šlovė jai trukdo, o ES lyderiai neturėtų pulti į kraštutinumus, turėtų siekti subalansuotos politikos ne tik Europos Sąjungoje, bet ir tarptautinėje arenoje. Tai taikoma ir Rusijai, ir Kinijai, ir Šiaurės Korėjai.

Ir kaip aukšto rango pareigūnas gali kalbėti ES vardu, jei, būdamas savo respublikos vadovu, jis atvirai vadino Rusiją "teroristine valstybe"? Kaip galima derėtis su Kinija, nepaisant to, kad atvirai glėbesčiavotės su Tibeto separatistu Dalai Lama, o Lietuvos valstybės saugumo departamentas atvirai pavadino Kiniją grėsme nacionaliniam saugumui?

Taigi paaiškėja, kad Grybauskaitė gavo puikią galimybę viešai apsivalyti. Jei ji tik paskelbtų, kad Lietuvos specialiosios tarnybos Marato Kasemo atžvilgiu pasielgė neteisingai, Briuselis įsitikintų, kad kandidatė į Europos Vadovų Tarybos vadovo postą Dalia Grybauskaitė galėtų užgniaužti savo "aš" vardan bendro tikslo.

Priešingu atveju ji matys aukštas pareigas ES kaip savo ausis. Be to, jos politinė karjera Lietuvoje kelia abejonių. Juk antrasis prezidento rinkimų turas aiškiai parodė, kad Dalios Grybauskaitės apraiška Ingridos Šimonytės asmenybėje nepatinka lietuviams. Žmonės pavargo nuo dešimt metų trukusio Dalios vadovavimo.

Lietuvos Bermudų trikampis

Išrinktas Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda turės atlikti sunkią misiją. Viena vertus, reikia įtikti savo globėjams Lietuvoje, kurie nekenčia Rusijos ir komunistinės Kinijos.

Kita vertus, būtina prisitaikyti prie bendros Europos užsienio politikos, kuri palaipsniui atsisuka į Maskvą. O dar yra ir trečioji pusė — amžina draugystė su Jungtinėmis Valstijomis, kurios Vilnius niekada negalės išduoti.

Norėdamas neišnykti šiame Lietuvos užsienio politikos trikampyje, Gitanas Nausėda turės suktis kaip voverė rate.

P. S. Daugeliui Rusijos menininkų ir politikų jau uždrausta atvykti į Lietuvą. Nuo šiol ši "garbė" suteikiama ir žurnalistams. Galbūt netrukus Lietuvos pasieniečiai išvarys ir "Huawei" atstovus?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

175
Tegai:
Dalia Grybauskaitė, Maratas Kasemas, Gitanas Nausėda, Sputnik Lietuva
Temos:
Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus sulaikymas Vilniuje (16)
Dar šia tema
Bijo savo šešėlio: Sputnik Lietuva vadovas video papasakojo apie apklausą
ESBO sureagavo į Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus sulaikymą Vilniuje
Nausėda interviu BBC: nesinorėtų vartoti žodžių, nemalonių Rusijos žmonėms
Kanalo RT logotipas, archyvinė nuotrauka

Paprieštarauti negalime blokuosime. Lietuva rado paaiškinimą, kodėl uždraudė RT

(atnaujinta 15:36 2020.07.09)
Lietuvos "žiniasklaidos sargai" uždraudė šalyje transliuoti RT. Jų sprendimas buvo pagrįstas ne RT turinio cenzūra, o "pritrauktu už ausų" faktu — neva kanalui vadovauja Rusijos pilietis Dmitrijus Kiseliovas, kuriam taikomos sankcijos

Rusijos žurnalistų bendruomenės, Rusijos ambasados ​​Lietuvoje, RT vadovės Margaritos Simonian argumentai — kaip žirniai į sieną.

"Gerbiama Lietuvos radijo ir televizijos komisija, kuri uždraudė RT Lietuvoje. Dmitrijus Kiseliovas neturi nieko bendra su "Russia Today". Dmitrijus Kiseliovas vadovauja naujienų agentūrai MIA "Rossija segodnia". Net jei "Google" vertėjas jums sako, kad "Russia Today" verčiama kaip "Rossija segodnia", — sprendimą Facebook puslapyje komentavo RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian.

Pasipiktinimą tokiu sprendimu išreiškė ir Rusijos ambasada Lietuvoje.

"Rusijos užsienio reikalų ministerija jau išaiškino, kad tvirtinimai, jog Dmitrijus Kiseliovas valdo RT kanalų grupę, yra netiesa. Šį nedraugišką Lietuvos valdžios institucijų sprendimą mes vertiname kaip dar vieną žingsnį kovoje su alternatyviomis nuomonėmis ir žiniasklaidos laisve", — Lietuvos žiniasklaida cituoja Rusijos ambasados atstovą spaudai Aleksandrą Kudriavcevą.

Tiek diplomatai, tiek kanalo vadovybė apie tai kalbėjo dar prieš Lietuvos radijo ir televizijos komisijos posėdį, komentuodami Latvijos žiniasklaidos laisvės puoselėtojų sprendimą nutraukti septynių kanalų arabų ir ispanų kalbomis transliavimą Latvijoje.

Bet, matyt, "Google" vertėjas lietuvių cenzoriams yra svaresnis įrodymas nei diplomatų ar paties RT kanalo, kuris šiandien yra tarp pasaulio žiniasklaidos lyderių, vadovybės žodžiai. Anksčiau Baltijos šalyse buvo bandoma apkaltinti RT dėl "feikų". Bet kažkodėl nepavyko iš piršto laužtų kaltinimų pagrįsti faktais. Tai pripažįsta patys Lietuvos cenzoriai.

"Programų transliacija nutraukiama ne dėl pažeidimų, o dėl to, kad asmuo, susijęs su šios televizijos programomis, yra įtrauktas į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą. Tai yra ponas Kiseliovas. Jis neturi gauti naudos, todėl laidų transliacija nutraukiama. Tai buvo padaryta Latvijoje, ir dabar ir Lietuvoje", — po komisijos posėdžio sakė LRTK pirmininkas Mantas Martišius.

Pasirodo, atvirose žurnalistinėse diskusijose nepavyko paneigti RT medžiagos teisingumo. Todėl nuspręsta apeiti iš kitos pusės. Kaip tarybiniais laikais, kurių dabartinė Lietuvos valdžia labai nekenčia, kai buvo nuspręsta nutildyti "balsą iš anapus".

Tikėtina, kad toks radikalus Lietuvos ir, ko gero, Latvijos valdžios sprendimas neliks ne tik be RT vadovybės, bet ir visos Rusijos žurnalistų bendruomenės atsako.

"Tai yra tiesioginis spaudimas žiniasklaidai, atviras cenzūros aktas. Šio sprendimo priežastys kelia nerimą, nes tai, kad Kiseliovas vadovauja RT — matyt, čia žmonės painioja RT, "Russia Today" ir "Rossija segodnia". <...> Tai yra specifiškas tiesioginis spaudimas mūsų žiniasklaidai. Kokie galėtų būti mūsų veiksmai, mes taip pat pasakėme. Jei, pavyzdžiui, RT vadovybė pateiks ieškinį, gins savo teises teisme, tada tai bus absoliučiai logiškas sprendimas. Imtis kai kurių veidrodinių priemonių neveiksminga, o lietuviška žiniasklaida tokia apimtimi Rusijoje netransliuojama, juolab jokie televizijos kanalai", — Sputnik Lietuva sakė Rusijos žurnalistų sąjungos viceprezidentas Timuras Šafiras.

Anot LTRK vadovo Manto Martišiaus, komisijos sprendimas uždrausti RT transliacijas Lietuvoje įsigalioja iškart nuo jo paskelbimo internete, tai yra, nuo liepos 9 dienos. Nuo šios dienos kabelinės ir IT televizijos operatoriai — "Balticum", "Consilium Optimum", "Penki kontinentai" ir "megogo.net" — turi nutraukti penkių RT grupės kanalų (RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary ir RT Documentary HD) transliavimą.

Anksčiau tam, kad būtų užblokuotos tam tikros žiniasklaidos priemonės Lietuvos informacinėje erdvėje, neužteko vien LTRK sprendimo. Tai turėjo patvirtinti teismo nuosprendis. Bet po daugybės prieštaringai vertinamų klausimų, susijusių su Rusijos televizijos kanalų ("Pervyj kanal", "Rossija", "NTV") transliacijų blokavimu Lietuvoje, jie nusprendė nesivarginti su tokiomis smulkmenomis. Kaip ir viskas aišku, tačiau nepriklausoma teismų sistema Lietuvoje yra santykinė sąvoka. Bus lengviau, kaip ir represijų laikais, jei mirties bausmę paskelbs ne teismai, o "troikos".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
žiniasklaida, Lietuva, Dmitrijus Kiselevas, RT
Dar šia tema
Lietuvos URM rekomenduoja Radijo ir televizijos komisijai drausti RT programas
Lietuva kovoja su RT. O gal reikėtų su "fake'ų kūrėjais" iš JAV?
Simonian sureagavo į galimybę Estijoje uždrausti RT
Simonian sureagavo į penkių RT kanalų draudimą Lietuvoje
Lietuvoje uždrausta RT
LGBT vėliava, archyvinė nuotrauka

LGBT aktyvistai gali sutrukdyti Lenkijos draugystei su Baltijos šalimis

(atnaujinta 17:07 2020.07.08)
Pasaulinis "LGBT paramos" mėnuo, vadovaujamas JAV ir Didžiosios Britanijos, Rytų Europoje dar nesulaukė didelio palaikymo. Tos pačios lyties asmenų meilės aktyvistai reikalauja, kad Baltijos šalių prezidentai aiškiai išreikštų savo poziciją dėl gėjų ir lesbiečių

Homofobiškiausios šalies ES Rytų stovykloje — Lenkijos — vadovas Andžejus Duda jau viešai pasisakė už vienos lyties asmenų santuokos draudimą. Tačiau jo kolegos Baltijos šalyse šiek tiek pasimetę.

Kitą sekmadienį Lenkijoje vyks antrasis prezidento rinkimų turas. Ir niekas negali būti tikras, kad Andžejus Duda liks prezidentu kitai kadencijai. Europos akimis, jis yra skandalingas veikėjas. Maža to, kad jam vadovaujant Lenkija pradėjo agresyviai diktuoti sąlygas visai Europos Sąjungai ir pretenduoti į lyderystę, tai Lenkijos prezidentas dar sau leido nekorektiškai kalbėti apie seksualines mažumas. Žodžiu, pirmojo prezidento rinkimų turo išvakarėse jis dar kartą pasakė "ne" tos pačios lyties asmenų santuokai ir paskelbė krikščioniškųjų šeimos vertybių viršenybę Lenkijoje.

Užtat artimiausių Lenkijos politinių draugų-partnerių — Baltijos šalių — požiūris į LGBT bendruomenę nėra toks aiškus. Vos prieš kelias dienas Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid su šypsena ir nuolankumu leido seksualinių mažumų atstovams prie jos suknelės prisegti vaivorykštės spalvų ženklelį.

Latvijos prezidentas dar kol kas negavo panašaus ženklelio. Tačiau verta prisiminti, kad Latvijos užsienio reikalų ministerijai antrą kadenciją vadovauja atviras gėjus Edgaras Rinkevičius.

Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą vis dar kankina neaiškios mintys. Praėjusią savaitę Lietuvos LGBT bendruomenės aktyvistai jau ėmėsi įspėjamojo veiksmo — surengė piketą prie Prezidentūros. Jie paragino Nausėdą "atsakyti už žodžius", pasakytus prieš metus rinkimų karštinės metu. Tada pavyzdingas šeimos vyras Nausėda pažadėjo, kad jei bus išrinktas prezidentu, prisisegs vaivorykštės spalvos ženklelį kaip solidarumo su LGBT bendruomene simbolį. Piketas praėjo, o iš Prezidento rūmų iki šiol nė žodžio.

Ko gi laukia Gitanas Nausėda? Galbūt Lenkijos prezidento rinkimų antrojo turo rezultatų? Iš tiesų, šiandien Europoje Lietuva neturi artimesnės draugės nei Lenkija. Ir nuo to, kas artimiausiais metais vadovaus Lenkijai, priklauso ne tik Vilniaus pozicija tarptautiniais klausimais, bet ir jo požiūris į LGBT bendruomenę. O dar geriau būtų jau žinoti ir rudenį vyksiančių JAV prezidento rinkimų laimėtoją. Kas, jei gėjų neapkenčiantį Trampą nugalės liberaldemokratas Džo Baidenas.

Verta priminti, kad homofobiškiausių ES šalių reitinge Lietuva kartu su Lenkija yra sąrašo viršuje. Lietuvos Seimas tos pačios lyties asmenų santuokos pripažinimą jau keletą kartų atmetė. Galbūt todėl praėjusiais metais JAV Valstybės departamentas atsiuntė atvirą gėjų Robertą Gilchristą vadovauti ambasadai Vilniuje. Taip sakant, švietimo ir įspėjimo tikslais. Taigi, Gilchristas ir jo bendruomenė laukia, ką pasakys Gitanas Nausėda. Ar LGBT žmonės bus laukiami Prezidento rūmuose? Ar prezidentas leis prie jo kostiumo prisegti vaivorykštės ženklelį? Ar dalyvaus pirmoji Lietuvos ponia?

Taip, ir pačiam Gitanui Nausėdai, ir jo patarėjams teks padaryti sunkų pasirinkimą. Ir nutylėti šiuo klausimu nepavyks. Ypač rudenį vyksiančių Seimo rinkimų išvakarėse. Galų gale net netiesioginis tam tikros politinės partijos palaikymas iš prezidento pusės gali turėti įtakos balsavimo rezultatams. O statymai yra labai aukšti. Ar liks valdžioje dabartinės koalicijos partijos, vadovaujamos "valstiečių" Ramūno Karbauskio, ar sugrįš konservatoriai-liberalai? Kiekvienas gautas mandatas bus vertas aukso. O LGBT bendruomenės balsai gali būti lemiami.

Sprendžiant iš naujausių viešosios nuomonės apklausų rezultatų, LGBT idėjas masėms propaguojantys Lietuvos konservatoriai ir liberalai turi gerą šansą atgauti valdžią. Taigi, spalio 11 dieną rinkėjams teks balsuoti ne tik už partijos programines gaires, bet ir už šeimos vertybes.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
LGBT, Lenkija, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva — mažumų skriaudėja ar LGBT propagandos taikinys?
Lietuvoje ne visiems priimtinas "LGBT paramos mėnuo"
Agresyvi vaivorykštė
Policijos automobilis, archyvinė nuotrauka

Vilniuje melagingai pranešta apie užminuotą Lazdijų ligoninę

(atnaujinta 08:32 2020.07.10)
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl melagingo pranešimo apie visuomenei gresiantį pavojų ar ištikusią nelaimę

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Policijos pareigūnai gavo pranešimą, kad Lazdijų ligoninė užminuota, rašo Lietuvos policijos departamentas.

Incidentas įvyko ketvirtadienį apie 15:33. Pranešta, kad ligoninė užminuota ir apie 16:00 sprogs.

Patikrinimo metu sprogmenys nebuvo rasti. Buvo apklaustas įtariamasis, gimęs 1978 metais.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl melagingo pranešimo apie visuomenei gresiantį pavojų ar ištikusią nelaimę.

Jam gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų

Tegai:
policija, melagingas pranešimas, Vilnius
Dar šia tema
Neringoje nukrito parašiutu skridęs vyras
Šiaulietis, nesustojęs prie "Stop" ženklo pervažoje, mėgino papirkti pareigūnus
Nuteisti dideliais kiekiais narkotines medžiagas platinę klaipėdiečiai