Valerijus Ivanovas, archyvinė nuotrauka

Istorikas Ivanovas: Paleckis ir patekome į rusofobijos kampaniją

94
(atnaujinta 22:39 2019.05.30)
Lietuvių disidentas ir rusų istorikas Valerijus Ivanovas papasakojo Sputnik, kaip jis buvo suimtas pagal šnipinėjimo bylą, išleistas jau pagal ginklų laikymo bylą, o ikiteisminis tyrimas jau vykdomas pagal "techniškai sugedusį revolverį"

Pasikalbėjome su Lietuvos rusų rašytojų ir menininkų sąjungos "Rarog" pirmininku Valerijumi Ivanovu Vilniaus Senamiestyje. Tiesa, iš pradžių, susitikę Gedimino kalno papėdėje, ilgą laiką važiavome jo automobiliu kažkur už miesto ribų. Atrodė, kad buvęs disidentas ir judėjimo už TSRS išsaugojimą "Vienybė" lyderis veltui mėto pėdas. Bet jau kitą rytą Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius Maratas Kasemas buvo sulaikytas Vilniaus oro uoste. Ir dabar jau atrodo, kad saugumo priemonės buvo reikalingos.

Lietuva bijo manęs

"Tai jau penkta baudžiamoji byla prieš mane. Turėjau mirti dar 1991 metų sausio 13 dieną šalia Vilniaus televizijos bokšto. Turėjau eiti ten, bet paskutinę minutę planai pasikeitė. Ir ten buvo nušautas vyras, kaip du vandens lašai panašus į mane — dviem šūviais. Dabar, kai aš einu į kapines, aš visuomet padedu gėlių ant jo kapo — juk jis, iš esmės, išgelbėjo mane", — sakė Valerijus Ivanovas, kai mes pagaliau atvykome.

Valerijus Ivanovas kilęs iš Kauno. Jis nenorėjo išvykti iš šalies, bet ir nesugebėjo gauti Lietuvos pilietybės — jis turėjo prašyti Rusijos pilietybės. Aktyviai dirbo judėjime "Vienybė". 1991 metų lapkričio mėnesį jis pirmą kartą pateko į kalėjimą, kur, kaip primena Ivanovas, ilgą laiką buvo mušamas, nes atsisakė liudyti prieš savo draugus.

"Vėliau gydžiausi visą mėnesį, atsigavau, paprašiau, kad įleistų motiną. Šis prašymas buvo įvykdytas, ir per ją aš pateikiau prašymą, kad norėčiau gauti Rusijos pilietybę. Tik tai išgelbėjo mane nuo sunaikinimo — kitaip niekas nesužinotų, kur mano kapas", — sakė Valerijus Ivanovas.

Tačiau trejus su puse metų griežtojo režimo pataisos namuose už "antivalstybinę veiklą" 1994 metais jis visgi gavo. 1997 metais Ivanovas vėl buvo nuteistas — šį kartą metams, nes savo knygoje "Lietuvos kalėjimas" neigė lietuvių mirtį nuo sovietų karių rankų. 2007 metais vėl nubaustas — šį kartą sąlyginai nuteistas metams. Kaip sako disidentas, "už tai, kad sustabdžiau provokatorių, kuris pažeidė viešąją tvarką, kai buvo išlaisvintas pirmasis Komunistų partijos centrinio komiteto sekretorius, 12 metų už nieką praleidęs kalėjime, Mykolas Burokevičius".

Be to, 2013 metais Ivanovas buvo nubaustas už tai, kad gegužės 9-ąją atėjo prie Raudonosios armijos kareivių memorialo ir atnešė Stalino, Žukovo ir Rokosovskio portretus: "Dabar galima vaikščioti su portretais per "Nemirtingojo pulko" akciją, o tada vienas žurnalistas išdavė mane, ir man teko sumokėti didelę baudą už sovietinės simbolikos demonstravimą".

"Ar nebijote visa tai sakyti žurnalistui iš Rusijos? Kas žino, kas gali atsitikti po to?" — dėl viso pikto paklausiau istoriko.

"Ar aš bijau? — pyktelėjęs klausia Valerijus Ivanovas. — Tai Lietuvos valstybė manęs bijo. Na, ką jie gali padaryti man — nužudyti? Man 72 metai. Pakilsiu į dangų, susitarsiu su Dievu. Patys matote sau, jau penktą kartą jie užpuola, bet vis negali susidoroti su manimi".

Šnipai turi eiti lauk

Paskutinis straipsnis, dėl kurio buvo apkaltintas Valerijus Ivanovas, buvo daug rimtesnis nei ankstesni — šnipinėjimas Rusijos naudai. 2018 metų gruodžio mėnesį istoriko namuose atliktos kratos...

"Gruodžio 18 dienos rytą nuskambėjo durų skambutis, ant pirštų galų nutipenau iki durų. Laiptinėje stovėjo trys vyrai, jų veiduose didžiulėmis raidėmis buvo užrašyta: "Mes iš valstybės saugumo tarnybos". Aš juos greitai galiu atpažinti, turiu didelę patirtį. Pasakiau savo draugei Valiai, kad netriukšmautų, pats išjungiau kompiuterį ir pradėjau visiems rašinėti, jog pas mane atėjo. Parašiau ir Rusijos ambasadai, juk aš Rusijos pilietis. Taip jiems viską ir sugadinau", — prisimena Ivanovas.

Bet visgi turėjo atidaryti duris, kai paaiškėjo, kad kitaip jos bus atidarytos specialiomis priemonėmis. Kratų metu Ivanovo bute, spintoje, rado revolverį.

"Dar 2005 metais sėdėjome su vienu draugu kaime. Jis klausia: kaip gyveni? Aš jam pasiskundžiau, kad limpa visokie idiotai. O jis sako: laikyk žaisliuką, išgąsdinsi, jei kas užpuls. Aš pasiėmiau revolverį, kitą dieną išbandžiau: jis startinis, neveikiantis. Juk reikėjo suprasti, ar galiu šaudyti, o jei nužudysiu ką netyčia. Ne, čia paprastas žaislinis pistoletas. Atsivežiau namo ir padėjau į spintą. Užmiršau visai, o čia staiga jie surado", — pasakojo Ivanovas.

Pasak Rusijos istoriko, apklausos metu jis sužinojo, kad Lietuvos kairiųjų politikas Algirdas Paleckis jau šešis mėnesius sėdi kalėjime, jis kaltindamas šnipinėjimu Rusijai naudai (šiandien Paleckis vis dar sulaikytas — Sputnik).

"Aiškiai norėjo paskirti man ryšininko tarp Paleckio ir Maskvos vaidmenį, bet nesuveikė netikėtumo efektas — man pavyko pranešti apie savo areštą. Priešingu atveju, niekas nesužinotų, jog esu pas specialiąsias tarnybas. Todėl byloje ir liko vienas revolveris. Valstybės saugumo departamentui teko tą dieną, kai paleido mane, surengti spaudos konferenciją ir atskleisti šnipinėjimo bylos aplinkybes", — juokiasi Ivanovas.

Tikėjimas Nausėda

Ivanovas netiki, kad Paleckis ir visi jo byloje dalyvaujantys žmonės yra kalti: "Juk tai buvo rinkimų išvakarėse, o Paleckis — ryškus asmuo, jis galėjo tapti tarybos nariu. Jis buvo tiesiog fiziškai neutralizuotas".

Gegužės 16 dieną prasidėjo Vilniaus miesto apylinkės teismo posėdžiai dėl kaltinimų Valerijui Ivanovui "neteisėtu šaunamojo ginklo ir šaudmenų laikymu". "Man sakoma, kad revolveryje rasti 9 mm šoviniai, ir kad jie skirti dujiniams revolveriams. Bet juk turėjau startinį revolverį, be to, neveikiantį. Tai net užfiksuota kaltinamajame rašte: "Tyrimui pateiktas revolveris yra techniškai sugedęs ir iš dalies tinkamas šaudymui". Bet tai nieko nejaudina, nekaltumo prezumpcija neveikia, o byla tęsiasi", — piktinosi Valerijus Ivanovas.

Kas nutiks toliau, istorikas nesako. Jis neatmeta galimybės, kad visgi pateks į kalėjimą arba neteks leidimo gyventi Lietuvoje ir bus išsiųstas. Tada, kaip jis mano, "valdžia parodys silpnumą, dar kartą įrodys, kad ne aš jų bijau, o jie manęs".

"Aš tikrai niekur neišvažiuosiu iš Lietuvos, čia yra mano močiutės, motinos, tėvo, žmonos kapai. Mano sūnus čia gyvena. Kur aš galiu bėgti? Viena viltis liko — Nausėda (naujasis Lietuvos prezidentas — Sputnik). Jei jis nori pagerinti santykius su Rusija, jis turėtų bent jau sustabdyti šį marazmišką procesą. Esu tikras, kad Paleckis ir aš patekome į bendrą rusofobinę kampaniją, kurią atėjo laikas užbaigti", — sakė Valerijus Ivanovas.

94
Tegai:
šnipinėjimas, Algirdas Paleckis
Dar šia tema
"Nužudytas šūviu į nugarą". Lietuvoje bijoma tiesos apie sausio 13-osios įvykius
Šnipinėjimu "Rusijos naudai" apkaltintas vyras nuteistas kalėti 7 metus
Rusijos ambasada: Lietuvos piliečiai persekiojami dėl politinių motyvų
Vaizdo stebėjimo kameros

Kiniškai prisimerkusios vaizdo stebėjimo kameros stebi lietuvius

(atnaujinta 16:59 2020.05.28)
Lietuvos nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) perspėja, kad Kinijos vaizdo stebėjimo kameros visoje Lietuvoje yra nesaugios asmens duomenų apsaugos atžvilgiu. Neva prie jų galima prisijungti nuotoliniu būdu, apeinant valdymo serverius

Tačiau krašto apsaugos ministras nuramino visuomenę sakydamas, kad neturi duomenų apie bandymus prisijungti prie kamerų iš išorės. Tai kam kelti triukšmą?

Dar vieną "kinietiškos dvasios" siaubo istoriją išplatino Lietuvos žiniasklaida. Po išpuolių prieš "Huawei", kurių pavojingumas buvo netgi pažymėtas Lietuvos vaikų saugumo biuro pranešimuose, buvo užpulta "Hikvision" ir "Dahua" reputacija ir garbė. Šie Kinijos gamintojai gamina stebėjimo kameras ir joms skirtą programinę įrangą. Šių gamintojų fotoaparatai įrengti daugelyje sankryžų ir gatvių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

O Lietuvos "plunksnos pinkertonai" nusprendė atverti akis visam pasauliui į šių kamerų pavojų. Sensacija! Pasirodo, net mokyklos lygio įsilaužėlis gali prie jų prisijungti ir stebėti, kas vyksta vaizdo kameros stebimoje teritorijoje.

Žurnalistų versiją apie galimą minėtų gamintojų vaizdo kamerų pažeidžiamumą savo autoritetu sustiprino NKSC vadovas Rytis Rainys.

"Kameros turi nuotolinį valdymą, slaptažodžiai perduodami nešifruotu kanalu, patys slaptažodžiai užkoduojami naudojant silpnus, labai senus algoritmus. Saugumas yra toks, kad šių kamerų slaptažodžius galima perkelti iš ryšio kanalo, skaityti, iššifruoti, prijungti prie kamerų ir daryti bet ką", — citavo Rainį Lietuvos žiniasklaida.

O blogiausia, pasak centro vadovo, kad visa informacija iš kamerų ir programinės įrangos atnaujinimų yra prižiūrima iš... rusų serverių. Matyt, iš Lubiankos ar Skolkovo. Ir pabandyk įrodyti priešingai?

Skandalas! Lietuvos žurnalistai atskleidė pasaulinį sąmokslą! Sprendžiant iš jų tyrimo rezultatų, dabar turime skubiai sunaikinti "Hikvision" ir "Dahua" kameras visame pasaulyje ir, matyt, įdiegti geresnes, saugesnes, todėl brangesnes. Na, pavyzdžiui, amerikiečių.

Ir dėl viso to kalta... Kinija. Iš tiesų, šiandien Jungtinės Valstijos vadina Dangaus imperiją pagrindine konkurente kovojant dėl ​​pasaulio dominavimo ekonomikoje. Ir jei visa kinų elektronika yra užkrauta šnipų mikroschemomis ir programomis, tai pirkti nėra saugu. Jaučiate, kur lenkia Lietuvos informuotojai?

Pristabdyti žurnalistų-tyrėjų uolumą suskubo pats Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Kokia prasmė prisijungti prie šių kamerų?

"Nėra įrodymų, kad jos buvo naudojamos tokiu būdu. Šiuo metu, kai yra įprastos informacinių technologijų priemonės, kyla rizika kartu su galimybėmis, kurias reikėtų kontroliuoti", — į provokacinį žurnalistų klausimą atsakė Karoblis.

O gal mūsų ministras yra išvien su Rusijos šnipais ir Kinijos gamintojais? Matyt, kitą kartą "pinkertonai" truktels ir už šio siūlelio. O ten išsirutulios visas "vyriausybės sąmokslininkų" kamuolys. Tiesiai prieš Seimo rinkimus? Ar galite įsivaizduoti, koks kils skandalas? Ministras net neleidžia žurnalistams atlikti sensacingo tyrimo ir net bando kažkaip užmaskuoti užpuolikų intrigas.

Tačiau Lietuvoje ne tik gatvės ir sankryžos yra aptaisytos šnipų kameromis, bet ir valstybės sienos ruožai. Pasitelkus jas tvarka stebima saugumo valdymo, migracijos, policijos, Viešojo saugumo tarnybos ir valstybinės skrydžių valdymo bendrovės "Oro navigacija" skyriuose. Trumpai tariant, visos Lietuvos paslaptys yra stebimos per kinų klastotę ir Rusijos serverius. Ko gero, tokia medžiaga verta Pulicerio premijos.

Ir kad niekas neabejotų "tyrimų skyriaus" žurnalistų profesionalumu, štai jums dar vienas įrodymas. Kai tik tyrimo faktai buvo perduoti plačiam skaitytojų ratui, buvo surengta dar viena provokacija prieš sąžiningiausią Lietuvos žiniasklaidą.

Tariamai iš pagrindinės šalies naujienų agentūros tinklalapio, vadovaujantiems svarbiausiems informaciniams portalams, redakcijai Lietuvos kariuomenės vardu buvo išsiųstas netikras laiškas. Jame teigiama, kad "Lietuvos gynybos ministerija išreiškia susirūpinimą dėl JAV pajėgų vado Europoje pasakytų žodžių, kad Baltijos šalys tariamai nevykdo sąjunginių įsipareigojimų". Tada atsirado reikalavimas atsiprašyti, kitaip Lietuva bus priversta reikalauti Amerikos kariuomenės išvedimo iš šalies.

"Tai yra, šis melagingas laiškas turėjo išprovokuoti pasaulinio lygio skandalą. Įsivaizduokite pasaulio žiniasklaidos antraštes: "Lietuva reikalauja, kad JAV atsiprašytų, ir grasina išsiųsti amerikiečių kareivius", "NATO kariai lauk iš Lietuvos"?

Bet subtiliai pagaminta klastotė buvo iškart atskleista. Jos rengėjų vardus dar turi išsiaiškinti profesionalūs tyrėjai su žurnalistų pažymėjimais. Laukiame detektyvų ciklo apie Kinijos ir Rusijos šnipus pačioje Europos Sąjungos ir NATO širdyje — Lietuvoje — tęsinio.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Kinija, Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC), vaizdo kamera
Dar šia tema
Baltijos šalys ir Rusija: šnipai prieš žvalgybininkus
"Šnipai, barbarai ir vagys": 10 absurdiškiausių kaltinimų Rusijai
Po žinių apie Andrejevos sulaikymą prokuratūra patvirtino tirianti šnipinėjimą
Šnipų manija. JAV įtaria, kad Kinija nori pavogti COVID-19 vakciną
Laurynas Kasčiūnas

Patriotizmas pagal Kasčiūną: mankurtų fabrikas po "tautine" iškaba

(atnaujinta 16:31 2020.05.28)
Etatinis rusofobas Laurynas Kasčiūnas nepatenkintas — tik šįsyk ne tariamu rusų puolimu, bet, priešingai, nepakankamu Lietuvos pasirengimu tokio puolimo galimybei

Anot jo, mūsuose trūksta "patriotinio ugdymo". Visgi norėtųsi paklausti: o ką jis laiko "patriotiniu ugdymu"?

Šiuo klausimu Kasčiūnas samprotavo neseniai "Delfyje" išėjusiame straipsnyje, antrašte "Kas ir kodėl nenori ugdyti Lietuvos patriotų?", kurio pagrindinė tezė yra tokia: Lietuvos mokyklose nėra efektyvaus patriotinio, pilietinio ugdymo, be to, dauguma valdžios atstovų šio reikalo netgi nelaiko prioritetu, todėl nesame deramai pasirengę rusų puolimui...

Kuo nepatenkintas Kasčiūnas

Iš tiesų, žinantiems vadinamąsias "pilietiškumo" pamokas, kaip ir bendrą atmosferą Lietuvos mokyklose, tokie pastebėjimai neturėtų kelti nuostabos: šie dalykai tėra formalūs, nuobodūs ir juokingai nuvalkioti — panašiai, kaip, pavyzdžiui, buvo su beviltiškai dogmatizuoto marksizmo-leninizmo mokymu vėlyvoje, brežnevinėje Tarybų Sąjungoje. Žodžiu, niekas pačiu dalyku nebetiki, bet dėsto, nes taip numatyta programose.

Atrodytų, Kasčiūnas norėtų dabarties Lietuvos patriotiniam ugdymui suteikti naują kvėpavimą. Teoriniu požiūriu, skamba gražiai. Juolab, kad be atitinkamo moralinio nusiteikimo, be reikiamos psichologijos krašto gynyba sunkiai įsivaizduojama. O tokio nusiteikimo tikrai nėra.

Po 2014 metų įvykių (t. y. Maidano perversmo Ukrainoje, karo Donbase pradžios ir t. t.) rusofobija Lietuvoje tikrai įgavo anksčiau neregėtą pagreitį. "Viršūnių" skleidžiama propaganda patikėjo ir iki šiol tiki daug žmonių. Bet realaus pasirengimo kariauti prieš Rusiją — ar materialine, karine-technine, ar minėtąja moraline prasme — nei visuomenėje, nei kariuomenėje nėra. Garsiausiai rėkiantys "rusofobai-patriotai" rėkia karjeros sumetimais.

Žodžiu, Lietuvoje šiuo požiūriu daug daugiau, liaudiškai tariant, "pakazuchos" nei realaus turinio. Kasčiūnas tikriausiai tai supranta ir, kaip dera "patriotui", dėl šito savotiškai pergyvena. Betgi kodėl "patriotui" kabutėse? Nejaugi jis nemyli Lietuvos? Nejaugi čia nekalba tauriausi Tėvynės mylėtojo širdies jausmai?

Kasčiūniško "patriotizmo" turinys

Subjektyviai, Kasčiūnas galbūt ir nuoširdus. Bet pastarojo "patriotizmas" pirmiausia remiasi neigimu — neigimu visko, kas rusiška ir visko, kas tarybiška. Žodžiu, remiasi rusofobija ir antitarybiškumu. O tai mažų mažiausiai problemiška, nes Lietuvos istorija neatsiejama nuo Rusijos istorijos. Ne vien neigiama, bet ir teigiama prasme. Dar daugiau: didžiausi Lietuvos ir lietuvių tautos laimėjimai buvo pasiekti būtent Tarybų Sąjungos sudėtyje, Tarybų Lietuvoje.

Be tarybiškumo, iš XX amžiaus Lietuvos nedaug kas telieka: tokie literatūros klasikai, kaip Liudas Gira, Salomėja Nėris, Petras Cvirka; tokie menininkai, kaip Juozas Mikėnas, muzikantai kaip Balys Dvarionas, taip pat Trakų bei Vilniaus pilių atstatymas, masinis liaudies švietimas — ką bekalbėti apie krašto elektrifikaciją, modernios pramonės ir žemės ūkio sukūrimą — neatsiejami nuo TSRS ir LTSR, kaip sudedamosios jos dalies.

Lieka į pozityvų turinį pretenduojantys mitai: pasaka apie nepriklausomą (bet faktiškai Vakarų marionete buvusią ir fašistine diktatūra pavirtusią) 1918-1940 m. Lietuvos respubliką, apie "sovietų okupaciją" ir, kas be ko, vadinamųjų "miško brolių" kovas prieš civilius lietuvius kaip didžiausius Lietuvos priešus ir išdavikus. Žodžiu, mitai, kuriais remiasi dabarties Lietuva — rusofobinė, antitarybinė Vytauto Landsbergio Lietuva.

Šiuo požiūriu, Kasčiūno "patriotizmo" vizija yra tuščia, o tiksliau — destruktyvi. Ji neturi jokio realaus teigiamo turinio, tik neapykantą "didžiajam blogiukui", kuriuo laikoma Tarybų Sąjunga ir Rusija. Tuo tarpu, kokia "meile Lietuvai" — jei žodžiu "Lietuva" suprasime pačius šio krašto žmones — spinduliuoja šis bei į jį panašūs TS-LKD "riteriai", rodo šios partijos neoliberalistinė socialinė, ekonominė politika, orientuota beveik išimtinai į stambiųjų kapitalistų, oligarchų interesų aptarnavimą.

Nacių apologetas?

Žodžiu, Kasčiūno "patriotizmas" remiasi suklastota istorija. Šiuo požiūriu, pastarojo raginimai stiprinti "patriotinį ugdymą" Lietuvoje yra tolygūs siekiui vystyti ir taip egzistuojantį mankurtų fabriką — tiesiog po "tautine" iškaba. Prie ko toks "patriotizmas" veda, parodė Ukraina, kurioje analogiškų idėjų vedami Stepano Banderos ir netgi Hitlerio gerbėjai nebaudžiami terorizuoja, o, reikalui esant, ir žudo jiems neįtinkančius piliečius.

Sakysite, Kasčiūnas kitoks? Šimtaprocentinio atsakymo neturime, bet ilgametė šio asmens veikla bei retorika leidžia teigti, kad jei ir kitoks, tai nebent paviršiumi, žodžiu, kosmetiškai, bet iš esmės vienas ir toks pat. Pagaliau, iš praeitą savaitę į viešąjį eterį išėjusios Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) susirinkimo filmuotos medžiagos aiškiai matyti, kaip Kasčiūnui politiškai artimas Audrys Šimas iš LŽVS saliutuoja kaip hitlerininkas ištiesęs į priekį dešinę ranką (2020-05-20 Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis, vaizdo įrašas YouTube minėtas gestas užfiksuotas 1:26:22) 

Vaizdas juokingas ir, be abejo, neišreiškiantis oficialios nei NSGK, nei LŽVS, nei paties Šimo pozicijos, bet kartu — labai daug pasakantis apie šiuose sluoksniuose esančias nuotaikas, kurių kontekste ir reikėtų matyti Kasčiūno raginimus stiprinti "patriotinį ugdymą". Tik bėda, kad su tikruoju patriotizmu — meile savajai tautai, savajai šaliai — šis beprotiškas surogatas iš tikrųjų neturi nieko bendro.

O kaip jį susigrąžinti? Pirmiausia reikia pažvelgti į istoriją dalykiškai ir nusikratyti minėtaisiais mitais, kurių viešpatavimo visuomenės sąmonėje dėka Lietuva ir buvo, ir bus tik rusofobinės, antitarybinės šizofrenijos pelkėje skęstanti Vakarų pasaulio periferija. Paskiau sektų kiti žingsniai. Tuo tarpu nesugebėjimas ar tiesiog atsisakymas keisti kursą ilgalaikėje perspektyvoje ir Lietuvai, ir lietuvių tautai gali kainuoti tikrai brangiai.

Link ko veda toks "patriotizmas", ryškiausiai pademonstravo Hitleris. Nepaisant to, šiandien matyti, kaip jo idėjos reabilituojamos. Kartais po "tautine", kartais po "demokratine" kauke, bet esmė nuo to nesikeičia. Šiuo požiūriu, Kasčiūno, kaip ir kitų Lietuvos vadinamosios "istorijos politikos" šalininkų, veikla objektyviai reiškia "minkštą" nacizmo reabilitavimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Dar šia tema
Seime įvertino Vokietijos URM pareiškimą dėl Vokietijos kaltės II pasauliniame kare
75-osios Didžiosios Pergalės metinės: tarp melo ir istorinės tiesos
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku