Patriot, archyvinė nuotrauka

Šiukšliavežė šalies saugumui: kodėl Lenkija, o ne Rusija turėtų bijoti NATO pratybų

151
(atnaujinta 21:10 2019.06.01)
Lenkijos teritorijoje Šiaurės Atlanto aljansas treniruojasi apsaugoti savo karinius objektus nuo atsakomųjų veiksmų, tai yra, ruošiasi atakuoti pirmas. Priešingu atveju, oro gynybos "skėtis" tiesiog nebereikalingas

Tarptautinės pratybos "Tobruq Legacy 2019" vyks Lenkijoje birželio 3-19 dienomis. Daugiau nei dvi savaites 4 800 karinių darbuotojų ir 1200 karinės įrangos vienetų iš aštuonių Aljanso šalių (Jungtinė Karalystė, Vokietija, Nyderlandai, Rumunija, Slovakija, JAV, Čekijos Respublika ir Lenkija) mokysis atlikti oro gynybą, pasinaudoję priešlėktuvinių raketų sistemomis "Patriot".

Pagrindinis šių pratybų tikslas — išbandyti NATO tarptautinių antžeminių oro gynybos sistemų gebėjimą bendradarbiauti pagal vieningą Aljanso vadovavimą. Planuojami kariniai taktiniai manevrai, ankstyvo įspėjimo sistemų naudojimas, šaudymas, ryšių sistemų tikrinimas ir informacijos perdavimas.

Anksčiau Varšuva ir Vašingtonas pasirašė susitarimą dėl 16 "Patriot" oro gynybos sistemos vienetų, 208 raketų, keturių radarų stočių su radarais tiekimo Lenkijai. Visa tai kainuoja daugiau nei dešimt milijardų dolerių. Pirmasis pristatymas numatytas tik 2022 metais, o antrasis — 2024 metais. Galbūt Aljansas pernelyg greitai surengė pratybas Lenkijoje.

Būsimų Lenkijos oro gynybos sistemų "Patriot" integravimas į IBCS sistemą, automatizuotos valdymo ir kontrolės sistemos sukūrimas mūšio lauke — tai nelengvas dalykas. Šiandien Lenkijos kariuomenė turi daugiau sovietinių oro gynybos sistemų modelių — "Kub", "Strela", "Osa", S-200, ir tai yra atskira NATO sąveikos problema. Akivaizdu, kad "Tobruq Legacy 2019" apskritai nėra istorija apie Lenkiją.

Vasaros legendos

Šiaurės Atlanto aljanso šalys ginklams išleidžia milijardus JAV dolerių bei nuolat tam tikrais tikslais rengia karines pratybas Rytų Europoje. "Rusijos sutramdymas" — tiesiog apsukrumas. Kurdami strategijas, JAV ir NATO vertina Rusiją kaip priešę.

Taktinių branduolinių ginklų dislokavimas šalyse, besiribojančiose su Rusija, pasitraukimas iš INF (Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties) visai nėra JAV susirūpinimas dėl savo Europos sąjungininkų saugumo. Mūsų akyse vyksta pasirengimas karui su Rusijos Federacija, ir vyksta tai netoli Rusijos sienų. "Tobruq Legacy 2019" pratybos visiškai neatsitiktinai vyksta vos už 60 kilometrų nuo Kaliningrado srities.

Po tikėtino JAV vidutinio ir trumpo nuotolio raketų dislokavimo Rytų Europos šalyse (daugiausia Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje) liks tik vienas žingsnis iki JAV ir NATO branduolinio konflikto su Rusija. Sprendimas bus priimtas ne Varšuvoje, Vilniuje, Rygoje ar Taline, o Vašingtone.

Pagrindinė Jungtinių Amerikos Valstijų sąjungininkų Rytų Europos užduotis — sustabdyti ar maksimaliai susilpninti Rusijos atsakomuosius raketų smūgius prieš NATO objektus.

Ir, remiantis "Tobruq Legacy 2019" pratybų logika, branduolinės galvutės neišvengiamai nukris ant Lenkijos ir Baltijos šalių gyventojų galvų. Pagal "tobulą" scenarijų — tik kelios Rusijos atsakomosios raketos pasieks taikinius Vakarų Europoje. Visais atvejais sąjungininkai privalo sąmoningai pasiaukoti kartu su oro gynybos sistemomis.

Hidraulinė šiukšliavežė

Lenkijos ir Baltijos šalių politikai mielai džiaugiasi dėl naujų Amerikos "žaislų", nesuprasdami, kad "Patriot", kurių šaudymo tolis siekia mažiau nei 100 kilometrų, techniškai negali tapti nacionalinės raketų gynybos sistemos pagrindu. JAV oro gynybos sistema neužtikrins "Lenkijos kariuomenės saugumo ir integracijos su JAV armija". Tiesą sakant, šis "geležis" skirtas ne tam.

Daugiafunkcė radiolokacinė stotis / MPQ-53 150 kilometrų atstumu gali nustatyti 100 taikinių, tačiau "Patriot" vienu metu gali apšaudyti ne daugiau kaip devynis viršgarsinius oro taikinius ir tik 70 kilometrų atstumu, iki 24 kilometrų aukštyje iki 90° diapazone.

"Patriot" buvo pradėtas eksploatuoti 1982 metais, netrukus šį kompleksą ėmė naudoti JAV kariniai padaliniai Europoje. Tikrinimas "skirtingose pasaulio dalyse" parodė gana žemą Amerikos oro gynybos sistemos efektyvumą. Keletas kovinio naudojimo pavyzdžių. 2016 metais "Patriot" nesugebėjo atakuoti žvalgybinio drono, kuris įskrido į Izraelio okupuotą teritoriją Golano aukštumose. Dronas sėkmingai grįžo į bazę.

Operacijos "Irako laisvė" metu 2003 metais JAV oro gynybos sistemos baterijos sėkmingai numušė britų naikintuvą-bombonešį "Tornado" ir F / A-18 orlaivį.

1991 metais karo metu Persijos įlankoje Irakas daugiau nei 90 kartų paleido "Scad" taktines raketas (Sovietų R-11, kurį sukūrė Sergejus Koroliovas, variantas). Izraelyje nukrito 42 raketos, 45 — Saudo Arabijoje. Kitų šaltinių duomenimis, sunaudojus 158 zenitinius šaudmenis, buvo numuštos 45 Irako raketos, tačiau daugeliu atvejų raketos pasiekė tikslą, nepaisant įbrėžimų ant korpuso. Tada Amerikos bazėje, netoli Dharano, žuvo 28 kariai.

Vėliau kritikai Amerikoje apibūdino sistemą dviem skaičiais — 33 proc. sėkmingų perėmimų Izraelyje ir 25 proc. — Saudo Arabijoje. Pasak oficialių JAV duomenų, daugiau nei 50 proc. sėkmingų perėmimų buvo užregistruoti Izraelyje. Tačiau tai negelbsti "Patriot" reputacijos.

Žinoma, laikui bėgant, amerikietiškas kompleksas pagerėjo, bet tikėtino priešo raketos šiandien veikia viršgarsiniu greičiu. Ir bet koks "Patriot" palyginimas su Rusijos S-400 yra tiesiog netinkamas — aukštųjų technologijų ginklų srityje Rusija lenkia JAV. Todėl "Tobruq Legacy 2019" pratybos kelia grėsmę Varšuvai. Ar reikalingas Lenkijai pasaulis, kuriame nebus Lenkijos?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

151
Tegai:
pratybos, NATO, Rusija, Lenkija
Temos:
NATO karinės pratybos ir Lietuva (90)
Dar šia tema
Žiniasklaida atskleidė, kuo virs Rusijos ir Europos konfliktas be JAV dalyvavimo
Grybauskaitė pasiūlė įrengti "Patriot" kompleksus ant povandeninių laivų
Ekspertas: Lietuva įsigijo NASAMS iš Norvegijos, nes JAV nepardavė jai "Patriot"
JAV ir ES vėliavos, archyvinė nuotrauka

Vašingtonas nusprendė tikrųjų nubausti Europą

Nepaisant visų sunkumų tarp Trampo administracijos ir Amerikos IT gigantų, tokių kaip Facebook, Google ir Amazon, Trampas pasirengęs paaukoti transatlantinio solidarumo ir geros valios tarp JAV ir ES likučius, kad apsaugotų korporacijų pajamas

Senas, daugelį metų trunkantis konfliktas dabar perėjo į atvirus, skaudžius finansinius smūgius, siekiančius milijardus dolerių — Europos Sąjunga nori "prispausti" amerikiečių korporacijas, kurios dešimtmečiais dirbo ES nemokėdamos mokesčių, o JAV ketina nubausti Europos Sąjungą už bandymą įgyti minimalų fiskalinį suverenitetą.

Verta pagirti Donaldo Trampo komandą — jų kerštas pasirodė esąs labai tikslus, turint omenyje, kad jiems pavyko nustatyti konkretų Europos proveržio į laisvę iniciatorių ir idėjos, kad Amerikos IT verslas dirba "JAV Europos kolonijose" ir privalo mokėti mokesčius, autorių, o po šio identifikavimo buvo imtasi atsakomųjų Amerikos priemonių.

Prancūzijos prezidentas ir didelis mėgėjas pakalbėti apie Europos kaip pasaulio galios centro atkūrimą Emanuelis Makronas buvo Europos mokesčių Google, Facebook ir Amazon įvedimo autorius ir įkvėpėjas, todėl bendrovių, patekusių po Baltųjų rūmų "karštąja ranka", sąrašas buvo sudarytas taip, kad būtų sukeltas maksimalus diskomfortas Eliziejaus rūmams.

CNBC Amerikos finansų kanalas praneša:

"Prancūzijos bendrovių [veikiančių liukso segmente — Sputnik] akcijų kritimas įvyko po to, kai JAV paskelbė, kad jos gali nustatyti aukštas kai kurių šios kategorijos produktų kainas.

Pagal naujus tarifus, kurie gali įsigalioti sausio pabaigoje, JAV prekybos atstovybė galės imti iki 100 % siekiančius mokesčius už tokių prekių importą iš Prancūzijos. Numatoma suma [importo, kuriam taikomi nauji tarifai — Sputnik] yra 2,4 milijardo dolerių. Prancūzijos akcijų kritimas pakenkė įmonėms, kurioms priklauso "Louis Vuitton", "Hennessy", "Hermes", Christian Dior, "Gucci", "Yves Saint Laurent" ir "Balenciaga".

"Šimtas procentų yra gana daug", — "The Wall Street Journal of America" sakė Bruno Pavlovsky, "Chanel House" prezidentas. "Tai nėra tarifas. Šimtas yra bauda", — pridūrė jis.

Verta paminėti, kad Amerikos pareigūnai siūlo savo įvykių versiją ir tvirtina, kad kaltas yra Makronas, kuris neva nori diskriminuoti tam tikras Amerikos bendroves ES. Šis kaltinimas kelia tam tikrą skeptiškumą net tradiciškai patriotiškos Amerikos žiniasklaidos priemonėms.

"JAV mano, kad Prancūzijos mokesčių struktūra yra nesąžiningai nukreipta į dideles JAV interneto bendroves, tokias kaip Facebook, Google ir Amazon. Nepaisant to, kitos šalys vis labiau ieško būdų, kaip gauti pajamų iš įmonių, kurios uždirba milijardus dolerių savo rinkose", — praneša leidinys "Politico".

Trampo atsakomųjų priemonių pasirinkimą greičiausiai lėmė tai, kad "Prancūzijos rinkinys" buvo laikomas savotiška patikimumo sala ir saugiu prieglobsčiu investuotojams, kurie tikėjo, kad Prancūzijos įmonės, dirbančios tik su pasiturinčiais vartotojais, yra idealiai apsaugotos nuo koronaviruso epidemijos padarinių ir nuo prekybos karų rizikos.

Juodame gilios ekonominės krizės, kurioje Prancūzija pasinėrė į kovą su epidemija, fone, prabangos kompanijos atrodė kaip šviesos spindulys ir vilties šaltinis, taip pat simbolis, kad šalis, negalinti konkuruoti su Vokietija ar Kinija tradicinėje pramonėje, turi tam tikrų konkurencinių pranašumų tarptautinėje arenoje. Sumenkinti šį simbolį, faktiškai atimant iš šių bendrovių prieigą prie Amerikos rinkos, yra gera idėja, jei tikslas yra išgąsdinti Prancūzijos prezidento administraciją ir paveikti Europos mokesčių politiką apskritai.

Prancūzai gali pasielgti principingai ir įvesti mokestį Amerikos įmonėms (bent jau nacionaliniu lygmeniu), tačiau ar, pavyzdžiui, Vokietijos pareigūnai norės palaikyti tokio tipo bendro Europos mokesčio įvedimą, rizikuodami "100 % tarifu", pvz., vokiškų automobilių eksportui.

Kita vertus, šiuo atveju mes nekalbame apie tik ekonominį konfliktą. Tai diskusija apie pačių Europos politikų statusą. Lemiamas veiksnys, nurodantis faktinę nuosavybės teisę į tam tikrą teritoriją, yra klausimas, kam vietiniai verslininkai moka mokesčius. Kas turi teisę įvesti ir surinkti šiuos mokesčius, turi galią tam tikroje teritorijoje. Istorijoje būta atvejų, kai tam tikri užsienio prekeiviai ar verslininkai gavo teisę į neapmokestinamą prekybą ar paslaugų teikimą tam tikroje šalyje, tačiau tai vyko tik tuo atveju, jei ji anksčiau buvo pralaimėjusi karą ar tiesiog pasirašė tam tikras pasenusias pasidavimo sąlygas, gresiant karinei jėgai.

Twitter
© Sputnik / Александр Кряжев

Taigi, kai Amerikos įmonės tampa dominuojančiomis Prancūzijos internetinės reklamos ir internetinės komercijos rinkos dalyvėmis, jos gauna milijardus eurų iš Prancūzijos kompanijų (tuo pat metu turi galimybę sužlugdyti bet kurį Prancūzijos verslą, kai tiesiog neįmanoma efektyviai reklamuoti ar parduoti savo produktus internete). Be to, Prancūzijos biudžetas šioje situacijoje negali gauti nė cento, o tai reiškia, kad Prancūzija yra JAV kolonija arba bent jau neturi visiško ekonominio suvereniteto. Ir sprendimas įvesti kuklų trijų procentų mokestį yra ne tiek siekis papildyti biudžetą, kiek bandymas atkurti nepriklausomybę.

Svarbu tai, kad tiek Respublikonų, tiek Demokratų partija palaikė Trampo administracijos veiksmus, kad nubaustų Prancūziją — ir tai yra labai gera žinia Rusijai, ypač tuo atveju, jei Prancūzijos politikai staiga ims rodyti savo orumą.

Bent jau reaguodami į praeities grėsmes, Prancūzijos ir net Vokietijos valdžios atstovai parodė, kad yra pasirengę žengti toliau ir ginti savo teisę vykdyti nepriklausomą ekonominę politiką.

Jei padėtis ir toliau vystysis pagal šį scenarijų, tada, nepaisant to, kas laimės JAV rudens rinkimus, santykiai Vašingtono–Paryžiaus ir Vašingtono–Berlyno linijose toliau blogės.

Bus juokinga, jei netolimoje ateityje amerikiečių vartotojas "Chanel" kvepalus ar "Hermes" rankinę galės įsigyti tik kontrabandos būdu, o europiečiams teks ieškoti alternatyvų Amerikos socialiniams tinklams. Ekonominės deglobalizacijos daigai skverbiasi į užmegztų tarptautinių ryšių tarpsnį.

Toms šalims, kurioms dabartinė globalizuotos ekonomikos sistema netinka, tai yra paskutinis ir rimtas šansas ištaisyti praeities klaidas ir užsitikrinti patogesnę padėtį deglobilizuotoje ateityje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
ES, JAV, Donaldas Trampas
Andžejus Duda

Pavojingas laviravimas. Lietuvai derėtų susimąstyti po rinkimų Lenkijoje

(atnaujinta 15:28 2020.07.13)
Andžejaus Dudos pergalė per Lenkijos prezidento rinkimus gali patikti ne visiems Lietuvoje. Kai kurios politinės jėgos per spalį vyksiančius Seimo rinkimus turės pakoreguoti programos gaires, atsižvelgdamos į Varšuvą

Tuo metu, kai prieš lemiamą prezidento rinkimų turą Lenkijoje buvo tylos diena, kovotojai už LGBT lygybę ėjo pagrindiniu Lietuvos sostinės prospektu. Čia buvo galima įžvelgti tam tikros simbolikos. Juk Varšuvoje susirėmė dvi ideologijos — tos pačios lyties asmenų meilės priešininkai ir šalininkai. Kalbant apie kitus Lenkijos užsienio ir vidaus politikos klausimus, Andžejaus Dudos ir jo oponento Rafalo Tšaskovskio nuomonės nesiskyrė taip kardinaliai.

Gal todėl, sužavėti šeštadienio "vaivorykštės" procesijos, Vilniaus rinkimų apylinkėje daug daugiau lenkų balsavo už LGBT tolerantišką Varšuvos merą nei už dabartinį ir naujai išrinktą prezidentą. Už Tšaskovskį buvo atiduoti 352 balsai, o už Dudą — tik 129.

Tuo metu, kai Lenkija vėl balsavo už tradicines šeimos vertybes, Lietuvos sostinėje ne tik vyko eitynės, remiančios LGBT žmones, bet ir seksualinių mažumų aktyvistai kone ultimatumo forma reikalavo iš Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos išreikšti atvirą paramą jiems.

Taigi, LGBT vertybių tema artėjančiuose Seimo rinkimuose gali būti lemiamas veiksnys politinėje kovoje dėl valdžios ateinantiems ketveriems metams. Tik klausimas, kuri iš lyderiaujančių Lietuvos politinių partijų drįsta atvirai ginti tradicines šeimos vertybes. Kol kas tik viena nedidelė, bet valdančioji partija — "Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga" savo programose pasisako už tradicinę šeimą.

Tie konservatoriai, kurių partijos pavadinime yra žodis "krikščionys" (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), jau seniai atvirai remia liberalias vertybes. O jų partijos sąrašo "pirmas numeris" — buvusi finansų ministrė, Seimo narė Ingrida Šimonytė — nuo 2015 metų aktyviai remia partnerystės įstatymo projektą. Ji įsitikinusi, kad Lietuvai reikia įgyvendinti partnerystės įstatymo projektą, "kaip tai suprantama Vakaruose". Ji kalbėjo apie tai per praėjusių metų prezidento rinkimus, būdama kandidate į prezidentus nuo TS-LKD.

Tačiau pagrindiniai konservatorių varžovai artėjančiuose rinkimuose — valdančioji "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga", kuriai vadovauja Ramūnas Karbauskis, — dar turi atvirai pareikšti savo poziciją LGBT bendruomenės atžvilgiu. Kaip žinote, pagrindiniai LVŽS rinkėjai yra provincijos gyventojai. Būtent jie lėmė "valstiečių" pergalę 2016 metų Seimo rinkimuose.

Lietuvos, taip pat ir Lenkijos gilumoje šiandien jie tiesiog išlaiko patriarchalinę šeimos struktūrą. Būtent šis rinkėjas Lenkijoje pasitikėjo Andžejumi Duda. Gal todėl jis ir laimėjo.

Sprendžiant iš naujausių apklausų Lietuvoje, dvi pagrindinės opozicijos jėgos — konservatoriai ir "valstiečiai" — artėja prie Seimo rinkimų su vienodais rinkėjų pasitikėjimo rodikliais. LGBT vertybės gali būti lemiamos pergalėje. Priešingu atveju, mažai tikėtina, kad beveik visų politinių partijų programinės nuostatos smarkiai skirsis.

Akivaizdu, kad užsienio politikoje visos partijos kalbės apie konfrontaciją su "agresore" — Rusija. Kalbant apie Baltarusijos AE boikotą, jos taip pat bus vieningos ir stiprins valstybės gynybą dėl tarptautinio Šiaurės Atlanto aljanso kontingento Baltijos regione. Viskas, apie ką šiandien kalba Varšuva.

Per pastaruosius dvejus metus tarp Lietuvos ir Lenkijos buvo atkurti ne tik šilti, bet ir draugiški santykiai. Varšuvai šiandien ES nėra artimesnio rėmėjo nei Vilnius. Kitos dvi Baltijos šalys — Latvija ir Estija — nevienareikšmiškai palaiko Lenkijos valdžios iniciatyvas. Ir jei Rusijos konfrontacijoje yra visiška vienybė, tada dėl Europos vidaus problemų Ryga ir Talinas Varšuvai neteikia tokios vienareikšmiškos paramos, kokią teikia Vilnius.

Tačiau nereikia pamiršti, kad Lenkijos valdžia, vadovaujama "Teisės ir teisingumo" (PiS) partijos ir prezidento Dudos, šiandien vykdo agresyvią politiką ne tik prieš Maskvą, bet ir prieš Vokietiją. Lenkija ir Vengrija yra pagrindinės problemų sukėlėjos ES. Lenkai ir vengrai siūlo naują Europos Sąjungos modelį, pagrįstą ne liberalizmu, o konservatizmu — be tos pačios lyties asmenų santuokų ir Briuselyje įsikūrusių Europos parazitų parazitų. Todėl Lietuvai čia yra daugybė povandeninių akmenų, ant kurių galima paslysti.

Taigi, spalį Lietuvos rinkėjų, kaip kad praėjusį savaitgalį buvo Lenkijoje, laukia sunkus pasirinkimas — patriarchija ar agresyvus neoliberalizmas.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lenkija, Lietuva, Andrzejus Duda
Dar šia tema
LGBT aktyvistai gali sutrukdyti Lenkijos draugystei su Baltijos šalimis
Ekspertas: Lietuva negalės būti "kietesnė" už Lenkiją palaikydama ryšius su JAV
Paaiškėjo paskutinės sociologinės apklausos prieš Lenkijos vadovo rinkimus rezultatai
Kuršių nerija, Smiltynė, Lietuva

Paaiškėjo naujojo kelto tarp Klaipėdos ir Kuršių nerijos pavadinimas

(atnaujinta 06:30 2020.07.14)
Visų pirma, naujasis laivas yra skirtas transporto priemonėms gabenti, tačiau prireikus jis gali būti nukreiptas į Senąją perkėlą

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Naujas keltas Klaipėdoje turi vardą, Facebook praneša kompanija "Smiltynės perkėla".

Kaip pažymėta, laivui buvo suteiktas simbolinis pavadinimas "Klaipėda". Tai yra naujausias iš keltų, kuriuos turi Smiltynės perkėla.

Keltas galės vienu metu plukdyti iki 40 automobilių arba 600 keleivių, 8 didžiuosius turistinius autobusus. Keltų korpusas bus pagamintas iš plieno, o antstatas — iš aliuminio, kuris naudojamas jūrų pramonėje.

Laivas turės keturias pakrovimo ir iškrovimo rampas, jo jėgainės bus varomos dyzelinu.

Prireikus laivas galės būti nukreiptas dirbti į Senąją perkėlą ir plukdyti vienu metu iki 1000 keleivių.

Dabar Klaipėdoje yra dvi perkėlos — Senoji (Šiaurės kyšulyje), iš kurios išplaukia tik keleiviai, ir Naujoji, iš kurios plukdomos transporto priemonės.

Keltas jungia Klaipėdą ir Kuršių neriją.

Tegai:
keltas, Klaipėda
Dar šia tema
Nuteisti dideliais kiekiais narkotines medžiagas platinę klaipėdiečiai
Nuo kitos savaitės dalis namų Klaipėdoje liks be karšto vandens