Emigracija, archyvinė nuotrauka

Sulėtėjo Lietuvos emigracijos tempai: ačiū svetimšaliams uždarbiautojams

101
(atnaujinta 14:04 2019.06.17)
Lietuvos statistikos departamentas su kukliu optimizmu informuoja, kad ketvirtą mėnesį iš eilės migracijos rodikliai Lietuvoje pasikeitė iš minuso į pliusą

Gegužės mėnesį į šalį atvyko 4 472 žmonės, o išvyko 3 177. Ir dauguma jų yra Lietuvos piliečiai, grįžę iš užsienio.

Džiaugtis ar verkti dėl šio Statistikos departamento pranešimo? Priklauso nuo to, iš kurios pusės pažvelgsite į problemą.

Išvyko visi, kas galėjo

Lietuvos darbdaviai vienbalsiai teigia, kad pastaraisiais metais šalyje buvo katastrofiškas kvalifikuotų darbuotojų trūkumas. Pasirodo, kad beveik visi šalies gyventojai, galintys laikyti statybos įrankį ar veržliaraktį savo rankose, jau išvyko iš Lietuvos. Tie, kurie dėl vienos ar kitos priežasties negali emigruoti, yra pensininkai arba turintys gerai apmokamą darbą.

O tie, kurie negalėjo įsikurti Europos darbo rinkoje, grįžta namo. Nes neleido profesija arba kokios nors šeimyninės sąlygos. Kiekvienas turi savo istoriją.

Šventą vietą užims užsieniečiai

Siekdama papildyti Lietuvos darbo rinką, Vyriausybė jau palengvino darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo tvarką.

Tai daugiausia taikoma Ukrainos darbuotojams migrantams, kurie atskubėjo į Europą ieškodami laimės.

Jiems net minimalus Lietuvos atlyginimas jau yra laimė. O jei dar sąžiningas darbdavys mokės vidutinį atlyginimą, laimė bus dviguba.

Pasirodo, kad imigracija į Lietuvą jau kompensuoja emigrantų srautą. Valio! Tačiau už šios gražios statistikos apie gyventojų pagausėjimą slypi ir neigiama ekonominė situacija.

Maitinti uždarbiauti atvykusius svetimšalius ar pensininkus?

"Socialinės atskirties klausimas tampa valstybės ar socialinio pasaulio vientisumo klausimu. Jei nieko nedarysime šioje srityje, tuomet mes ne tik neteksime žmonių dėl emigracijos, bet gyvensime sunkaus socialinio klimato apsuptyje" , — sakė Nausėda ir priminė, kad šiandien pajamų nelygybė Lietuvoje išlieka viena didžiausių Europos Sąjungoje.

Štai ir susidaro užburtas ratas. Mes džiaugiamės, kad netrukus Lietuvoje vėl bus trys milijonai žmonių. Bet kas ir kaip maitins tuos tris milijonus?

Klausimas vis dar neatsakytas. Mokesčių sistema trukdo gamybos plėtrai. Pelningai uždarbiauja tik prekybos centrai, parduodantys Europos, o ne Lietuvoje gamintus produktus.

Didėjant realiam darbo užmokesčiui, kurio siekia Vyriausybė, būtina skubiai pakeisti mokesčių sistemą. Ne paslaptis, kad dauguma uždarbiautojų gauna atlygį "juodais pinigais", todėl Lietuvos biudžetas netenka daug lėšų. Nesąžiningi darbdaviai ir toliau lobsta, tačiau sąžiningi vos suduria galą su galu. Vis labiau didėja visuomenės socialinė atskirtis. Apie tai jau paskelbė išrinktas Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. O jis išmano ekonomiką geriau nei kas kitas.

Prezidentas-ekonomistas pataria

Išrinktas Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda jau įspėjo Vyriausybę, kad, siekiant padidinti socialines išlaidas, gali prireikti sulėtinti darbo užmokesčio padidėjimą ir neapmokestinamą minimumą.

"Gali atsitikti taip, kad čia turėsime rinktis, ar mes įgyvendiname šias priemones, kurios numatytos ir vaikams, ir kitiems dalykams. Gali būti, kad neapmokestinamo minimumo augimas yra galimas. Arba tiesiog paliekame situaciją su tokia mokesčių reforma, kokia ji yra dabar, ir atsisakome daryti didelę pažangą socialinės politikos srityje", — Lietuvos žiniasklaida cituoją Nausėdą.

Pasirodo, kad išrinktasis prezidentas — ekonomikos specialistas — nori apsaugoti nuo staigaus darbo užmokesčio augimo realiomis ekonomikos sąlygomis. Ir tai, savo ruožtu, gali sulėtinti ne tik pigios darbo jėgos atvykimą iš Ukrainos, bet ir Lietuvos piliečių sugrįžimą iš Anglijos ar Airijos.

Akivaizdu, kad dar negreitai Lietuvos krepšinio gerbėjai galės dainuoti savo mėgstamo krepšinio himno "mes — čempionai! Mūsų — trys milijonai!" žodžius.

Iš tiesų, nepaisant to, kad per pastaruosius keturis mėnesius imigracija į Lietuvą viršija emigraciją iš šalies, pagal praėjusių metų duomenis, šalies gyventojų skaičius visgi sumažėjo 3300 žmonių. Tai reiškia, kad dar vienas Lietuvos kaimas tapo tuščias.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redaktorių pozicija.

101
Tegai:
darbo užmokestis, darbas, imigracija, emigracija, Lietuva
Dar šia tema
Kijeve paaiškinta, kodėl ukrainiečiai skursta
Lietuvoje imigracija viršijo emigraciją! Pergalė? Ne ― tik laikinas laimėjimas
Antroji Ramstein Alloy treniruočių diena Latvijoje, archyvinė nuotrauka

Kaip Rusija reagavo į NATO pratybas "Ramstein Alloy" Latvijoje

(atnaujinta 18:52 2020.07.03)
Agresyvūs veiksmai prieš Rusiją visada susidurs su pasipriešinimu — erdvėje ir laike. Kasmetinių NATO oro pajėgų pratybų "Ramstein Alloy" Baltijos šalyse rezultatai patvirtina šį dėsningumą

Liepos 1 dieną Latvijoje pasibaigė trijų dienų NATO oro pajėgų pratybos, kuriose dalyvavo daugiau nei 20 naikintuvų ir pagalbinių orlaivių iš penkių aljanso valstybių ir Suomijos. Pratybų tikslai — pagerinti vadovavimo ir kontrolės įgūdžius, bendradarbiavimą ir sąveiką tarp NATO, oro patruliavimo procedūras (naudojant AWACS). Iš tikrųjų šešių šalių naikintuvai vykdė ne taikią misiją, o karinį bendradarbiavimą operacijoje prieš aukštųjų technologijų priešą, o regione tai tik Rusija.

Aljanso šalys neturi kovos su technologiškai lygiaverčiu priešininku patirties ir jos Baltijos regione bando su dviem dešimtimis naikintuvų išbandyti kai kuriuos abstrakčius algoritmus, neatsižvelgdamos į galimą ir triuškinamą atsaką. Tuo tarpu pratybų "Ramstein Alloy" fone Rusijos kariuomenė nesnaudė. Novgorodo srities priešlėktuvinių raketų sistemos S-300 PM2 "Favorit" kovinės įgulos parengė oro atakos atspindį. Rusijos gynybos ministerija pranešė: "Situaciją zonoje apsunkino sąlyginio priešo oro atakos visu aukščiu ir greičiu imitacija". Apskritai akivaizdu, kad tai tiesiogiai susiję su "Ramstein Alloy" dalyviais.

"S-300 Favorit" kompleksas gali "pamatyti" oro taikinius iki 500 km atstumu, sekti iki 65 taikinių ir vienu metu duoti 24 nusitaikymo nurodymus. Didžiausias sunaikinimo nuotolis yra 350 km, tai yra, rusiški S-300 iš Novgorodo srities galėjo valdyti dangų praktiškai visoje Latvijos teritorijoje ir sugebėjo sąlygiškai sunaikinti visus įprastus orlaivius didžiojoje šalies dalyje per 7,5 sekundės. Priešlėktuvinio raketų pulko specialistai surengė keletą priešlėktuvinių mūšių, kurių metu jie aptiko ir nusitaikė, elektroniniu būdu paleido priešlėktuvines raketas. S-300 PM2 sistemos kovinio valdymo punktas turi didelę galimybę apmokyti priešlėktuvinių raketų padalinių kovos įgulas, kad būtų galima atlaikyti įvairaus sudėtingumo smūgius iš oro. Ir tai dar ne viskas.

Priežastys ir pasekmės

Tuo pat metu gretimame Pskovo regione Vakarų karinės apygardos armijos aviacijos brigada vykdė grupinius skrydžius nedideliame ir ypač mažame aukštyje. Ka-52 "Aligator" žvalgybiniai ir puolamieji sraigtasparniai, Mi-28 "Night Hunter" atakos sraigtasparniai, daugiafunkciai sraigtasparniai Mi-8 ir Mi-26 atidirbo desantininkų priedangą ir kitas misijas pagal paskirtį, įskaitant manevrus, kai vyksta apšaudymas "oras-oras" klasės raketomis.

Liepos 1 dieną Leningrado srityje Vakarų karinės apygardos kombinuotosios ginkluotės tanklaiviai sunaikino daugiau nei šimtą sąlyginio priešo šarvuotų taikinių. Šaudymas buvo vykdomas sudėtingoje tikslinėje aplinkoje, naudojant 125 mm tankų sviedinius iki 1800 metrų atstumu. Priminsiu, kad šį pavasarį Vakarų karinė apygarda gavo pirmąją modernizuotų T-90M "Proryv" tankų, galinčių konkuruoti su T-14 "Armata", partiją.

Dieną anksčiau specialiųjų pajėgų būrys pateko į Vakarų karinės apygardos jungtinės ginkluotosios armijos kovines pajėgas, kurios baigė formavimą ir mokymą Tambovo srities specialiųjų pajėgų brigados pagrindu. Vienetas aprūpintas naujausiais ginklais ir įranga, įskaitant šarvuočius "Taifun-K" su apvaliais šarvais ir iki 14,5 mm imtinai sviedinių ir minų apsauga.

"Rostech" korporacija birželio pabaigoje paskelbė ruošianti naują operatyvinės-taktinės raketų sistemos modifikaciją. Tikriausiai su didesniu taikinių sunaikinimo nuotoliu (šiandien — iki 500 km). Taigi, Rusijos vakaruose dislokuoti "Iskander" artimiausiu metu žymiai padidins jų efektyvumą.

Akivaizdu, kad visa ši Rusijos įvykių įvairovė laike ir erdvėje neatsitiktinai sutapo su aljanso veikla. Rusijos Federacija yra priversta visapusiškai ir įtikinamai reaguoti į karines grėsmes — pasitelkdama aukštesnio lygio pajėgas ir priemones, kad nė vienas iš "partnerių" nenorėtų realioje kovoje išbandyti taktinių primityvių "Ramstein Alloy", BALTOPS ir kitų NATO pratybų algoritmų.

Mitai ir tikrovė

Nuo pavasario NATO Baltijos šalių oro pajėgoms skiria Ispanijos oro pajėgų naikintuvus F / A-18A / B Hornet. Galbūt Baltijos šalių įvaizdis yra geresnis nei nieko (puolamosios aviacijos srityje), tačiau trumpalaikės užsieniečių "stažuotės" Baltijos šalių operacijų teatre esant neegzistuojančio agresoriaus "sutramdymo" režimui vietos gyventojams nežada nei ramybės, nei saugumo — šiandien ir ateityje.

Grynai simboliška NATO Baltijos šalių policijos misija, kurią sudaro keturi naikintuvai, kasmet "išauga" į visiškai kitokį veidą —  "Ramstein Alloy" pratybas, kontroliuojamas NATO sąjungininkų oro vadovybės. Tuo pat metu aljansas neslepia, kad intensyviam pilotų mokymui numatomos trys įgulų rotacijos ir trejos aviacijos pratybos per metus, apimant maksimalų įgulų skaičių. Kam pakankamai kompaktiškoms Baltijos šalims reikia tiek daug apmokytų užsienio "policininkų"? Oro patruliavimo efektyvumo tikslais, tai yra, Lietuvos, Latvijos ir Estijos (kurioms niekas negresia) saugumo tikslais, lakūnų rotaciją būtų naudingiau rengti  ne dažniau kaip kartą per metus. Akivaizdu, kad prisidengę NATO "Baltic Air Policing Mission" aljanso oro pajėgos aktyviai vykdo žvalgybą (pažintis su teritorija prieš mūšį). Amerikiečių strateginiai bombonešiai B-52H skraido 180 kilometrų atstumu nuo Sankt Peterburgo, o Estijoje dislokuoti "MQ-9 Reaper" dronai, ir tai visai ne policija.

Vyresnieji Šiaurės Atlanto bloko partneriai naudoja Latviją ir kitas Baltijos šalis kaip trampliną į galimą karą su Rusijos Federacija ir nuolat "papildo" jas smogiamąja infrastruktūra, arsenalais, karinėmis bazėmis ir aerodromais, užsienio kariuomene (kuri dislokuota nuolatinės rotacijos pagrindu). Ideologiškai palaikydama šią netinkamą karinę NATO veiklą, Latvijos (ir kitų Baltijos respublikų) gynybos ministerija periodiškai teigia, kad Rusijos karo laivai ir orlaiviai pasirodo prie respublikos sienų.

Nėra realios priežasties aliarmui. Visi Rusijos kovinių orlaivių skrydžiai ir laivų reisai vykdomi griežtai laikantis tarptautinių taisyklių, nepažeidžiant kitų valstybių sienų. Antirusiška retorika yra "opiumas" vidaus vartojimui. Pavyzdžiui, jei Latvijos piliečiai nustotų jaudintis dėl rytojaus bunkeryje, jie paklaustų: kodėl respublika kasmet išleidžia du procentus savo BVP ginkluotei?

Šešiolika Latvijos metų aljanse nepadėjo sukurti tikrai veiksmingų nacionalinių ginkluotųjų pajėgų (bent jau paremti Pentagono planus įvairiuose karštuose planetos taškuose). Respublikos ministrų kabinetas anksčiau patvirtino Gynybos ministerijos parengtą "Latvijos kibernetinio saugumo strategiją 2019–2022 metams", kuri apima debesų strategijas, į tinklą orientuotus partizanų būrius, MILES lazerio modeliavimo sistemas ir kitus "svarbius dalykus". Tikrojoje armijoje tankų, raketų paleidimo aparatų, smogiamųjų orlaivių ir dar daug ko iki šiol taip ir nėra.

Karine prasme Latvija nėra labai galinga, ji turi 5300 "šautuvų" (iš tikrųjų viena brigada) armiją, penkis karinius sraigtasparnius, tiek pat minosvaidžių ir 11 patrulinių laivų, 67 artilerijos vienetus, 300 šarvuočių, ir pasaulinės karinės galios reitinge "Global Firepower" yra 102 iš 138 vietų. Tuo pačiu atrodo, kad Ryga atkakliai ruošiasi didelio masto kariniam konfliktui: nuo 2018 metų išleidžia 2 % BVP gynybai, dislokuoja savo teritorijoje naujus užsienio vienetus ir karines bazes ir kasmet vykdo dešimtis pratybų, dalyvaujant NATO sąjungininkams. Kokias tikslais verta vystyti tokią veiklą taikiame, stabiliame, ekonomiškai klestinčiame Baltijos regione?

Rusija laiku įvertino naują grėsmę tarptautiniam saugumui — koronavirusą COVID-19 — ir gegužę pasiūlė Šiaurės Atlanto aljansui "parodyti karinį suvaržymą", pandemijos metu sustabdyti visas karines pratybas Rytų Europoje ir skirti visas jėgas, įskaitant ginkluotąsias pajėgas, aktualioms problemoms spręsti. Ekstremalios situacijos metu įvairių šalių kariniai vienetai gali operatyviai dezinfekuoti objektus, dislokuoti mobilias ligonines ir pristatyti humanitarinę pagalbą į katastrofų vietas. Deja, "partneriai" negirdėjo Maskvos. NATO pratybų serija Baltijos regione tęsiasi, karinis pavojus auga.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
NATO pratybos, pratybos, Latvija, NATO
Dar šia tema
Nykštukiniai manevrai "Defender Europe" Lenkijoje ir "BALTOPS" Baltijos jūroje — prieš ką?
Kodėl sunkioji šarvuota kovos mašina T-15 "Armata" yra geriausia pasaulyje
Kuo arčiau Rusijos, tuo blogiau NATO: Maskva sureagavo į pratybas Baltijos šalyse
Darbas pagal gaublį: Rusijos projekto 22350 fregatų ypatybės
Fronto "nuotolinis darbas": naujausios nuotolinio minavimo ir išminavimo mašinos
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Parodys laidą: Minskas paruošė Lenkijai viliojamą Astravo AE pasiūlymą

(atnaujinta 17:45 2020.07.03)
Baltarusijos dalyvavimo Lenkijos dujų projektuose gali reikėti dėl visiškai utilitarinio tikslo — pastatyti nuolatinės srovės įvadą ir pradėti eksportuoti atominę elektrą į Lenkiją

Nuo pirmųjų 2020 metų mėnesių Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos retorika Rusijos atžvilgiu ėmė vis griežtėti. Visi mes ne kartą esame skaitę apie Sąjunginės Respublikos vadovo pretenzijas dėl Baltarusijai tiekiamos rusiškos naftos kainų. Pastaruoju metu p. Lukašenkos iniciatyva kilo nesutarimų dėl Rusijos gamtinių dujų tiekimo kainų.

Didžioji dauguma daugybės Lukašenkos pareiškimų komentatorių atkreipė dėmesį į kai kuriuos politinius nesutarimus tarp jo ir Vladimiro Putino: Rusijos prezidentas skatina tolesnę Sąjunginės valstybės integraciją, Baltarusijos prezidentas atsisakė pasirašyti atitinkamą "kelių planą", o dabar apie šią tvenkiasi debesys ir kyla audros. Atrodytų — viskas logiška, viskas būtent taip.

Tačiau yra visiškai kitokia logika, kurios nereikia plačiai aprašyti, pakanka kelių punktų. Būtis lemia sąmonę, t. y. ekonomika lemia politiką. Bet kurios ekonomikos pagrindas yra energetika. Artimiausiu metu Baltarusijos atominė elektrinė taps Baltarusijos energetikos pagrindu.

Astravo AE statoma už tarpvalstybinės dešimties milijardų dolerių paskolos lėšas. Paskolos sąlygos buvo pakeistos ne taip seniai: 3,1 proc. metinių palūkanų, grąžinimo pradžia — 2023 metais. Palūkanos yra labai nedidelės, tačiau taps labai didele našta Baltarusijos ekonomikai — kasmet reikės grąžinti tik 31 milijoną dolerių, be pačios paskolos.

Visus Baltarusijos atominės elektrinės statybos metus nei Baltarusija, nei Sąjungos valstybė dėl nelabai aiškių priežasčių nesutiko Baltarusijoje sukurti nė vienos daug energijos reikalaujančios įmonės, orientuotos į eksportą. Dėl to dabar išaugo problema Baltarusijoje — kaip grąžinti paskolą?

Tačiau niekas neatšaukė trečiojo Niutono dėsnio: veiksmas lygus atoveiksmiui. O ką Rusija turėtų daryti, jei Baltarusija negrąžins paskolos? Atimti Astravo AE dėl skolų? O kas toliau? Branduolinės energetikos blokai gamina elektrą, pakuotės dolerių neišlipa iš reaktoriaus šerdies. Padidinti elektros energijos tarifus ir taip sukelti socialinę įtampą Baltarusijoje? "Sugalvoti" gamybos projektą, kurio produktai eksportuojami iš Baltarusijos į Rusiją ar Europą?

Tai žavu, tačiau pareikalaus naujų investicijų, kurios paskolos grąžinimo laikotarpį atidės į dar tolimesnę ateitį. Belieka pripažinti akivaizdų dalyką: kredito su Baltarusijos AE problema liečia ne tik Baltarusiją, bet ir Rusiją. Jei šis faktas taps tolesnės analizės pagrindu, tada p. Lukašenkos elgesys atrodo visiškai kitaip: jis turi išspręsti šią problemą, o vienintelis būdas tai padaryti — organizuoti elektros energijos eksportą į kaimynines šalis.

Ukrainiečių kilmės Bolivaras

Kaip klostosi Baltarusijos ir Lietuvos santykiai, Latvijos ir Estijos (geografiškai), Sputnik Lietuva jau pasakojo. Kas dar yra Baltarusijos kaimynai? Ukraina? Jauna ir nepaprastai "europietiška" valstybė yra labai savotiška ekonominė partnerė.

Viena vertus, Ukraina visiškai ardo savo energetikos pramonę, o politiškai neutralus ponas Lukašenka, nepraleidęs susitikimo su talentingu aktoriumi Vladimiru Zelenskiu, kuris pastaruosius metus buvo Ukrainos prezidentu, yra tikrai pajėgus aprūpinti šią šalį "atomine" elektra. Tačiau straipsnio pradžioje išdėstytos tezės galioja bet kurioje šalyje: žlugdydama savo energetikos sektorių, Ukraina sužlugdys ir jos ekonomiką. Žinoma, tai yra jos suverenus pasirinkimas, kurio niekas nedrįsta ginčyti, tačiau tai reiškia, kad Baltarusija negali laikyti Ukrainos stabilia elektros energijos pardavimo rinka.

Per ateinančius kelerius metus Baltarusija galės tiekti tam tikrą kiekį elektros energijos savo kaimynei, tačiau greičiausiai įvykių raidoje laukia šių kiekių mažėjimas metai po metų. Be jokios abejonės, Baltarusija pasinaudos galimybe eksportuoti elektrą į Ukrainą, Zelenskio vizitas į Minską neatsitiktinis ir Baltarusija tyli pripažindama visišką Krymo grąžinimo teisėtumą. 

Atsiprašau už cinizmą, bet kodėl gi nepasinaudojus Bolivaru, kol jis neužvertė kanopų?

"Balta dėmė" Lenkijos energetikos žemėlapyje

Belieka išanalizuoti, kaip vystosi Baltarusijos ir Lenkijos santykiai. Tik tuo atveju leiskite jums priminti apie mastą: Baltarusijos gyventojų — 9,4 milijono žmonių, 2019 metais BVP — 60,45 milijardo dolerių; Lenkijos gyventojų yra 37,97 milijono žmonių, 2019 metų BVP yra 605 milijardai JAV dolerių. Vėlgi, šiek tiek ciniška: Baltarusija turi kam parduoti elektrą Lenkijoje, Lenkija turi pinigų susimokėti. Belieka atsakyti į "paprastą" klausimą: ar to reikia Lenkijai?

Pabandykime atsakyti, bet pradėsime ne nuo politikos, o kaip turėtų būti — nuo Lenkijos energetikos sistemos būklės. Visiems žinomas faktas, kad Lenkijoje 80 procentų elektros energijos pagaminama akmens anglimi kūrenamose elektrinėse. Antras gerai žinomas faktas: Europos Sąjunga, kurios dalis yra Lenkija, apsiputojusi reikalauja dekarbonizuoti energiją, tai yra, uždaryti visas anglimis kūrenamas elektrines. Du šie faktoriai nuožmiai kovoja Lenkijoje.

Dėl vidinių priežasčių Lenkija niekada nesiims uždaryti esamų anglimis kūrenamų elektrinių — tai reikš masinį akmens anglies kasyklų uždarymą ir jos teritorijoje bei bus bet kurios vyriausybės, kuri išdrįs tai padaryti, savižudybė. Na, Europos Komisija niekada nesutiks leisti Lenkijai statyti naujų anglimis kūrenamų elektrinių, tačiau tuo pat metu bandys skirti kuo didesnes baudas už išmetamą anglies dioksidą. Tai buvo įžanga, o dabar jūsų dėmesiui — Lenkijos energetikos sistemos žemėlapis.

Карта польской энергетики
Lenkijos energetikos žemėlapis

Skirtingų pajėgumų (ir spalvų) elektros linijų "mazgeliai" yra elektrinės. Siena su Baltarusija yra Lenkijos šiaurės rytuose, kur mes matome tik tris "mazgelius". Be to, "mazgelis" Ostrolekoje egzistuoja tik šiame žemėlapyje, kur Lenkija ketino pastatyti naują elektrinę. Planas žlugo — Europos Sąjunga pažadėjo tokią kosminę baudą, kad išdidūs didikų palikuonys nusprendė šioje avantiūroje nedalyvauti. Mintyse iš žemėlapio pašaliname "mazgelį" Ostrolekoje — ir pamatysime rezultatą: Lenkijos, kuriai trūksta energijos, dalį, o ne mažą regioną. Energetikos inžinieriai Lenkijoje yra tokie patys kaip ir bet kurioje kitoje šalyje, jiems šios "bemazgės" vietos yra lyg peilis į širdį.

Lenkijos elektrikai santechnikams — ne broliai

Tarp Lenkijos energetikos inžinierių buvo žmonių, kurie atsidūrė tokioje neviltyje, kad ėjo į Vyriausybę su kitu Lenkijos žemėlapiu, kuris labai aiškiai rodo, kad Ostrolekoje galima pastatyti ne anglimi, o dujomis kūrenamą elektrinę.

Основные газопроводы из России в Европу
Pagrindiniai dujotiekiai iš Rusijos į Europą

Iki dujų šaltinio — mažiau nei šimtas kilometrų tiesia linija — šis šaltinis vadinamas Jamalo-Europos dujotiekiu, iš kurio per metus teks išgauti vieną milijardą kubinių metrų dujų. Istorija neišsaugojo energetiko, kuris rizikavo kalbėti apie šį projektą su Lenkijos vyriausybe, vardo, tačiau mes jį vis tiek prisiminsime kaip jauną ir gražų — jis vos išgyveno po to, kai pasakė, kad reikia padidinti dujų tiekimą iš Rusijos milijardu kubinių metrų.

Derybų rezultatas buvo akivaizdus joms dar neprasidėjus: dabartinei Lenkijos vadovybei geriau visai neturėti jokios jėgainės, nei elektrinę, naudojančią rusiškas dujas. Niekas nepastebėjo, bet kaip tik tą akimirką Lukašenka niūriai šypsodamasis su rankose esančiu maitinimo kabelio gabalu pasirodė už biuro lango, kur vyko derybos. Stebina ir tai, kad kabelio izoliacija buvo ryškiai žalia, tai yra, tokios pat spalvos, kaip ir elektra, kurią pagamins Astravo AE — be menkiausio "anglies pėdsako". Ne, nepastebimai stebėjęs derybas Lukašenka nenuleido rankų ir nieko nesakė: parodė kabelį ir dingo, kaip ir dera padoriam vaiduokliui.

Pagerbkime Aleksandrą Grigorjevičių: jis pakankamai kantrus ir nekreipia dėmesio į visokius priešrinkiminius pono Dudos pareiškimus. O Lenkija jau palaikė Lietuvą pasiūlymu "boikotuoti" Astravo AE ir kalbėjosi su Trampu apie mitines Amerikos atomines elektrines — visko būna, vienas Baltijos šalių politikas netgi išvedė formulę: "Kaip galima nepažadėti?"

Kabelis per vamzdį? 

Pasibaigs prezidento rinkimai Lenkijoje, kažkas laimės ir vis tiek turės išspręsti "mazgelio" nebuvimo Ostrolekoje problemą. Leiskite jums priminti, kaip skambėjo Lukašenkos tekstas, kai jis buvo labai nepatenkintas rusiškų dujų kaina: "Mes turime daug tiekėjų, galime rasti ir pigiau". Teoriškai — gal tam "tiesiog" reikia Jamalo-Europos dujotiekį paversti jungtimi. Paprasčiausia smulkmena — keliolika milijardų dolerių kainuojančių kompresorinių stočių, vamzdynų ties dujotiekio įėjimais ir išėjimais iš Baltarusijos į Lenkiją ir iš Lenkijos į Vokietiją.

Dėl viso pikto prašau jūsų iš anksto — nenustebkite, jei deryboms dėl Minsko ir Varšuvos dar neprasidėjus, jų dalyviai paeiliui šokinės nuo stalo ir garsiai paskelbs ką nors apie "nepriklausomybę nuo Rusijos". Čia kaip olimpiadoje: svarbiausia ne rezultatas, o dalyvavimas — visi išgirs ir pamatys, kaip Lenkija ir Baltarusija kovoja su "klastinga Rusija", o tai, kad nei vienas, nei antras neturi pinigų tokiam projektui, yra kita kalba.

Baltarusijos dalyvavimo gali prireikti siekiant visiškai utilitarinio tikslo — pastatyti aukštos įtampos energijos tiekimo įdėklą, įvesti nuolatinę srovę ir pradėti eksportuoti "atominę" elektrą į Lenkiją. Tad kodėl gi

nepasikalbėjus? O finansų gali rasti ir Europos Komisija. Priešingai nei Lietuvai, TATENA sprendimas dėl Astravo AE yra gana tinkamas Europos Komisijai — kadangi branduolinės pramonės specialistai pareiškė, kad Astravo AE visiškai atitinka saugos reikalavimus, būtent taip ir yra. Karinio-techninio komplekso statymas už kitų pinigus nėra savo verslo jungiamoji linija, tai, kaip sakė Odesoje, yra du dideli skirtumai. Be to, atsiradus kariniam ir techniniam bendradarbiavimui, Lenkijos vyriausybė gali pamiršti apie "mazgelį" Ostrolekoje, o Lenkijos energetikos specialistai ir be to atsimins, kad žino, kaip galima šypsotis.

Išvados iš visos istorijos, apimančios keturis straipsnius, iš esmės yra labai paprastos: ramybės, tiktai ramybės, kaip sako didysis Karlsonas. Stebime rinkimus Baltarusijoje ir Lenkijoje, stebime paskelbtą Aleksandro Lukašenkos vizitą Rygoje artimiausiu metu. Ir, žinoma, nepamirškite apie "kredito Astravo ES fenomeną" — man atrodo, jis to vertas.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Astravo AE, Lenkija, Minskas
Dar šia tema
"Astravo virusas" yra baisesnis už COVID-19, pareiškė Landsbergis
Teroras dėl Astravo AE. Lietuva tapo ekonomine agresore ir jai negėda
Lenkija palaiko Lietuvos pretenzijas dėl Astravo AE
Skvernelis: EK turi parodyti lyderystę, kad elektra iš Astravo AE nepatektų į ES rinką
Gėlių laukas

Liepos 4 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 19:22 2020.07.03)
Liepos 4 dienos horoskopas pataria Avinams neskubėti imtis svarbių reikalų, Dvyniams — būti kantriems, nes vargu ar pavyks greitai pasiekti savo tikslus, Vėžiams — neatidėti reikalų, imtis spręsti svarbius profesinio ir asmeninio pobūdžio klausimus

Rytoj rognozuojama gerų idėjų ir drąsių planų diena. Nebijokite svajoti, užsibrėžti aukštus tikslus. Įmanomu gali tapti tai, kas dar visai neseniai atrodė neįtikėtinu. Jūsų užduotis — nepraleisti šanso, pabandyti maksimaliai pasinaudoti susiklosčiusia situacija.

Ieškokite sąjungininkų. Jie jums bus naudingi šią dieną: gali tekti išspręsti užduotis, su kuriomis nepavyks susidoroti vienam.

O dar ši diena bus tinkama susimąstyti apie savo gyvenimą, pabandyti išsiaiškinti, kodėl pasielgėte taip, o ne kitaip, ir ko norite pasiekti. Daugelis supras, kokių įpročių geriausia atsisakyti, kas jiems neleidžia judėti į priekį.

Avinas (03.21-04.20) 

Rytoj neskubėkite imtis svarbių reikalų, ypač jei susidoroti su jais jums prireks kitų pagalbos. Rytas — tinkamas laikas išstudijuoti situaciją, sudaryti veiksmų planą ir viską apgalvoti. Stenkitės surinkti kuo daugiau informacijos. Nebijokite užduoti klausimų tiems, kas žino daugiau. Vėliau bus galimybė grįžti prie senų reikalų ir juos užbaigti arba įgyvendinti tai, kas buvo seniai sumanyta. 

Jautis (04.21-05.21) 

Rytoj žadama labai palanki diena. Šią dieną jums daugelis seksis. Verta pasinaudoti žvaigždžių palaikymu, kad išspręstų svarbius, įskaitant ir finansinius, klausimus. Verslo intuicija gali pakišti mintį, kaip geriausia investuoti pinigus, kad gautų maksimalų pelną, kokius sandorius verta sudaryti.

Kai kurie šio ženklo atstovai turės galimybę lipti karjeros laiptais.

Nors darbo bus daugiau nei įprastai, tačiau liks pakankamai laiko ir bendravimui su artimaisiais. Jie pasidalins geromis naujienomis su jumis.

Dvyniai (05.22-06.21) 

Rytoj jūs būsite linkę nerimauti dėl smulkmenų, ir tiesiog kartais nepastebėsite malonių įvykių ir pokyčių į gerąją pusę.

Tuo tarpu diena atneš daugiau gero nei blogo. Ji suteiks galimybę pagerinti santykius su artimiausiais žmonėmis, išspęsti šeimos problemas ir nesutarimus. Bus galimybė daug apie ką pakalbėti su mylimuoju žmogumi, aptarti tai, ką jums abiems svarbu.

Darbe gali kilti sunkumų, ne viskas vyks pagal planą. Būkite kantrūs: greitai pasiekti savo tikslus vargu ar pavyks.

Vėžys (06.22-07.22) 

Neatidėkite reikalų. Rytas bus palankus, todėl verta tuo pasinaudoti, kad išspręstų kažkokius svarbius profesinio ir asmeninio pobūdžio klausimus. Gali būti, kad pamatysite anksčiau padarytas klaidas ir jas ištaisysite anksčiau, nei kažkas kitas atkreips į tai dėmesį.

Galimi nuostabūs malonūs sutapimai. Sėkmingas aplinkybių susiklostymas leis oponentus paliks toli užpakalyje.

Antroji dienos pusė labiau tiks poilsiui ir atsigavimui. Patartina apriboti kontaktus, bendrauti tik su artimiausiais. Nauji pažįstami vargu ar pateisins jūsų lūkesčius.

Liūtas (07.23-08.23) 

Rytoj galima dalintis savo idėjomis su bendraminčiais: jie palaikys jus ir padės įgyvendinti sumanytą. Galimi pokyčiai į gerą pusę darbe. Tikėtina, kad pastebėsite didelę pažangą tuose reikaluose, kuriems pastaruoju metu skyrėte daug energijos. Gali būti, kad rasite pritaikymą savo talentams ir sugebėjimams, apie kuriuos anksčiau niekas neįtarė.

Socialiniuose renginiuose bus lengva užmegzti naudingus kontaktus, padaryti gerą įspūdį žmonėms, kurių palaikymas gali būti jums naudingas vėliau. Neatmetama romantiškos istorijos pradžia, tačiau vargu ar ji apsieis be nemalonių akimirkų.

Mergelė (08.24-09.22) 

Rytoj vargu ar pavyks visiškai išvengti problemų ir sunkumų, bet apskritai diena susiklos gerai. Bus galimybė dalyvauti kuriant kažkokius įdomius projektus. Ne visi jie bus sėkmingi, tačiau bet kokiu atveju įgysite naujos patirties, kuri vėliau būtinai pravers. Nebus nesutarimų su vadovybe; galima aptarti klausimus, susijusius su jūsų galimu karjeros augimu, atlyginimo didinimu.

Vakaras žada gerų žinių tiek jums asmeniškai, tiek žmonėms, kurie jums yra ypač brangūs.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Rytoj pirmoji dienos pusė tinks apmąstyti kažkokius svarbius klausimus. Šiuo metu nė viena smulki detalė nebus nepastebėta jūsų, nė vienas veiksnys, galintis atlikti svarbų vaidmenį, neliks nepastebėtas.

O veikti geriau pradėti vėliau: artėjant vakarui didės palankių tendencijų įtaka, didės sėkmės tikimybė. Neatmetamos pinigų įplaukos. Jų gali būti net daugiau, nei tikėjotės.

Skorpionas (10.23-11.21) 

Rytoj bus gera diena bendravimui. Su žmonėmis lengvai rasite bendrą kalbą, daugeliui padarysite gerą įspūdį. Net tie, kas anksčiau nepalaikė jūsų idėjų, pakeis požiūrį į jas. Galite sulaukti palaikymo, kurio nesitikėjote, rasti labai galingų sąjungininkų.

Įprasti dalykai atrodys pernelyg nuobodūs. Užsiimdami jais dažnai atitrūksite, todėl rizikuosite padaryti klaidų. Laimei, šalia bus žmogus, kuris laiku nurodys į juos. Būtent jo dėka pavyks išvengti rimtų nuostolių.

Šaulys (11.22-12.21) 

Rytoj bus nerami diena. Bus labai sunku susikoncentruoti į kažką vieną: jūsų dėmesį dažnai atitrauks kiti, ir pašalinės mintys trukdys. Neatmetami staigūs susitikimai, galima pažintis su žmogumi, kuris privers jus pakeisti požiūrį į daugelį įprastų dalykų.

Galite improvizuoti ir eksperimentuoti, ieškoti novatoriškų sprendimų; tai jums labai gerai seksis. Nepageidautina su aplinkiniais aptarti ateities planus ar dalintis kažkokia svarbia informacija. Per didelis atvirumas gali jums pakenkti.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Rytoj emocinis fonas bus nestabilus, bys sunku išlaikyti ramybę. Jus nuvils nes tai, į ką kitu metu net nekreiptumėte dėmesio, aštriai reaguosite į bet kokius komentarus. Įstrigę kažkokiuse smulkmenuose, rizikuosite nepastebėti svarbesnių dalykų, padaryti apmaudų klaidų. Verta vadovautis draugų ir kitų artimųjų žmonių patarimais: yra galimybė gauti labai naudingų patarimų.

Diena gerai tiks bendravimui su žmonėmis, su kuriais anksčiau turėjote darbinių ar kūrybinių interesų. Gali būti, kad nuspręsite susivienyti, kad pasiektumėte naujus tikslus.

Vandenis (01.21-02.19) 

Rytoj žadama palanki vaisinga diena. Daugelis anksčiau iškilusių problemų bus sėkmingai išspręstos, gausite naudingos informacijos, sužinosite tai, kas greitai pravers. Pabandykite išplėsti savo draugų ratą: bus galimybė susipažinti su žmonėmis, kurie palaiko jūsų interesus, susirasti naujų draugų.

Neatmetamф romantiškių santykių darbe pradžia. Šią dieną prasidedantys santykiai vystysis harmoningai. Visame galite pasikliauti intuicija: šią dieną jos nurodymai bus tikslūs.

Žuvys (02.20-03.20) 

Rytoj diena bus nebloga, bet ir nelabai vaisinga. Ji labiau tiks planams kurti ir aptarti, nei kažkokiems realiams reikalams spręsti ir praktinėms problemoms spręsti.

Dažnai šeimos problemos atitrauks nuo darbo ir studijų, nemalonūs prisiminimai apsunks susikaupti. Daug kas priklausys nuo jūsų aplinkos. Stenkitės praleisti daugiau laiko su draugiškais, optimistiškai nusitaikusiais žmonėmis.

Antrąją dienos pusę geriau vengti rimtų krūvių: jūs būsite linkę pavargti daug greičiau nei įprastai.

Tegai:
horoskopas