Rusijos sitema Iskander-M, archyvinė nuotrauka

Lietuvos fronte nieko naujo: JAV pasitraukė INF sutarties, o kalta vėl liko Rusija

66
(atnaujinta 15:19 2019.08.07)
Praeitą savaitę įvyko pasaulinio masto įvykis, kuris, deja, nieko gero nežada. JAV pasitraukus iš INF sutarties, kone visas pasaulis pradėjo kaltinti Rusiją, pritaria tam ir Liеtuva

Praeitą penktadienį, rugpjūčio 2 dieną, Jungtinės Valstijos oficialiai pasitraukė iš vidutinio nuotolio branduolines raketas draudžiančios INF sutarties. Motyvuota tuo, neva Rusija pažeidinėjusi sutartį. Tam netruko pritarti ir eilinį sykį Rusiją apkaltinusi Lietuvos URM su Linu Linkevičiumi priešakyje. Tačiau kaip yra iš tiesų? Ar čia tikrai kalta Rusija?

Kuo Rusija prasikalto?

Tariama Rusijos kaltė argumentuojama pagrindine dar 1987-ais Ronaldo Reigano ir Michailo Gorbačiovo pasirašytos INF sutarties sąlyga — abiejų šalių įsipareigojimu atsisakyti 500-5500 km nuotolio antžeminių balistinių raketų. Būtent ją, anot JAV — Rusija pažeidžia disponuodama 9M729 raketų sistemomis.

Ryšium su tuo šių, 2019-ųjų vasario 2-ąją Jungtinės Valstijos pareiškė suspenduojančios savo dalyvavimą sutartyje, reikalaudamos Rusijos jų atsisakyti. Tačiau rusai šių sistemų neatsisakė. Dar daugiau — reaguodamas į JAV pareiškimus, liepos mėnesį pats Putinas patvirtino, kad Rusija taip pat suspenduoja savo įsipareigojimus INF. O dabar JAV propaganda teigia, kad kalta Rusija.

Visgi faktai byloja ką kita. Konkrečiai — kad Rusijos 9M729 sistemos INF sutartyje nurodomo 500-5500 km nuotolio nesiekia. Rusija tai įrodė, praėjusį sausį pademonstruodama 9M729 raketas pasauliui, o visų pirmiausiai — Jungtinėms Valstijoms. Iš to matyti, kad šiuo požiūriu Rusija jokių INF sutarties nuostatų nepažeidė.

Amerika siekia ginkluotis

Bet jei tai tiesa, tai ko tada siekia JAV? Kad į tai atsakytume, turėkime omeny, kad minėtieji kaltinimai Rusijos atžvilgiu buvo mesti dar 2014 metais, Baltuosiuose rūmuose šeimininkaujant gerojo Obamos komandai. Būtent tais metais įsiplieskė konfliktas Ukrainoje; suintensyvėjo JAV ir jų satelitų pastangos tarptautiniu lygmeniu juodinti bei izoliuoti Rusiją. Manyti, kad čia tik sutapimas —  būtų labai jau naivu.

Po TSRS žlugimo buvusi pasyvia tarptautinėje arenoje, Rusija JAV požiūriu jau darėsi per daug savarankiška. Tai labai aiškiai pasireiškė 2013 metais, šiai JTO blokavus amerikiečių bandymus siekti karinės intervencijos Bašaro al Asado Sirijoje. Be to, JAV negalėjo patikti stiprėjantys Rusijos ekonominiai ryšiai su pagrindine kylančiąja XXI amžiaus galybe — Kinija. Taip Putino Rusija tapo kliūtimi JAV imperialistinių siekių įgyvendinimui.

Kitas faktorius, be abejo, buvo jau minėtoji, branduoline ginkluote nei Rusijai, nei JAV neprilygstanti, tačiau INF sutarties dalyve nebuvusi Kinija.

Tada turime Iraną ir Šiaurės Korėją — kariniu požiūriu tikrai pajėgias šalis, kurių nepriklausomos laikysenos amerikiečiai taip pat negali pakęsti. Todėl nieko nuostabaus, kad Jungtinės Valstijos jau dabar rengiasi Azijoje dislokuoti anksčiau INF nuostatų draustas vidutinio nuotolio raketas.

Būtent geopolitinių išskaičiavimų skatinamos ambicijos ginkluotis, o ne kažkokie nuogąstavimai dėl nesamų Rusijos pažeidimų. Štai tikrieji motyvai, lėmę Jungtinių Valstijų pasitraukimą iš INF sutarties.

Kas iš to turės naudos — retorinis klausimas. Nes pavojus saugumui, kaip teisingai pažymi Rusijos Užsienio reikalų viceministras Sergėjus Riabkovas — palies visus. Tiek Rusiją, tiek JAV — tiek visą pasaulį.

Kas kaltas?

Kad JAV kaltinimai Rusijai nepagrįsti — jau turėtų būti aišku. Kaip ir tai, kokie veiksniai paskatino amerikiečius ginkluotis. Tačiau norint susidaryti pilną vaizdą, reikia atminti dar ir tai, kad nuo minėtųjų 2014-ųjų metų Jungtinės Valstijos spėjo ne tik paremti įvykusį perversmą Kijeve, bet militarizuoti visą rytų Europos regioną — ypač Lenkiją, kur, kaip ir Lietuvoje, rusofobija yra iškelta iki valstybinio lygmens.

INF sutarties pabaiga: kaip užgęsta supervalstybės >>

Nepamirškime, kad būtent Lenkijoje įrengtos NATO karinės bazės; kad ten dislokuojamos ne prieš ką kitą, kaip Rusiją nukreiptos raketų sistemos. Be to, pati NATO plėtra į rytus po TSRS žlugimo, pavyzdžiui — 2004 metais įtraukiant Baltijos šalis ir kitus kraštus, buvo tiesioginis ankstesnių Reigano ir Gorbačiovo susitarimų pažeidimas. Tokių faktų šviesoje amerikiečių Rusijai metami kaltinimai dėl INF sutarties pažeidimo atsiskleidžia kaip ne tik klaidingi — bet giliai veidmainiški. Nes jei čia kažkas iš tiesų ir kaltas, tai jokia ne Rusija — o būtent JAV.

Lietuvos fronte nieko naujo — kalta Rusija

Be abejo, Lietuvos valdantieji to nesupras. Čia, kaip dėl beveik viso ko — kalta Rusija. Kaip minėjome iš pradžių — apie tai netruko pareikšti pats Linas Linkevičius.

"Rusija neša visišką atsakomybę dėl sutarties žlugimo. NATO toliau stiprins atgrasymą ir gynybą tam, kad sąjungininkų saugumas būtų užtikrintas", — sakė Lietuvos ministras.

Iš tiesų — nieko originalaus. Labai panašiai kalbėjo NATO Generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. Pagal jį — taip pat kalta Rusija. Taip šneka JAV imperializmo apologetai, taip, be abejo — šneka ir Lietuvos, kaip vienos uoliausių Jungtinių Valstijų satelitinių valstybių, atstovai. Žodžiu, Lietuvos fronte nieko naujo: kaip visada — kalta Rusija...

Bet kaip ten bebūtų — INF sutartis žlugo. O pasauliui saugumo tokie dalykai daugiau neduoda. Priešingai, Jungtinių Valstijų ir jų satelitų veiksmai tik didina konfliktų grėsmę. Laimei, kol kas lieka galioti paskutinė branduolinę ginkluotę ribojanti START sutartis, kurią 2010 metais Prahoje pasirašė Barakas Obama ir Dmitrijus Medvedevas. Deja, neilgam — tik iki 2021-ųjų vasario.

Įvertinus dabartinę situaciją — labai abejotina, ar valdantieji JAV ir Rusijos sluoksniai šią sutartį pratęstų, ar vietoje jos sudarytų naują.

Apie nusiginklavimą konkrečiai jau nekalbama, bet rengiamos ginklavimosi varžybos. Tiek materialia-technine, tiek, be abejo — ir viešosios nuomonės formavimo prasme. Kuo visa tai baigsis, nežinia. Tačiau istorinis patyrimas skaudžiai byloja, kad tokie dalykai daugumai žmonių nieko gero nežada. O kam tai galėtų būti naudinga — tegul skaitytojai pamąsto patys...

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

66
Tegai:
Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF), JAV, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Raketinė įtampa. Kas gresia Rusijai JAV atsisakius sumažinti branduolinį arsenalą
Nepaisant žlugusios INF sutarties, ES ragina Rusiją ir JAV sumažinti ginkluotę
Rusija vėl paragino NATO paskelbti raketų dislokavimo Europoje moratoriumą
Europos Parlamentas paragino pradėti derybas dėl INF sutarties globojant JT
Sunkusis ekranoplanas А-050 Čaika-2, archyvinė nuotrauka

"Kaspijos monstro" atgimimas: būti ar nebūti

(atnaujinta 17:59 2020.08.06)
Artimiausiu metu į Rusijos karinį jūrų laivyną grįš sunkieji koviniai ekranoplanai — naujausioje versijoje su sparnuotosiomis raketomis

Jie gali veikti šalia gimtųjų krantų ir atokiausiuose planetos regionuose, esant bet kokioms klimato sąlygoms, be bazinės infrastruktūros.

Vienintelis pasaulyje rusiškas raketinis ekranoplanas "Lun" liepos 31 dieną buvo nutemptas jūra nuo Kaspijsko iki Derbento, kur jis taps centriniu "Patriot" parko eksponatu.

Po ilgų bandymų pastatytas prieš 34 metus Žemutiniame Naugarde ekranoplanas "Lun" 1991 metais buvo perduotas Kaspijos flotilės bandomajai operacijai. Ir liko vienintelis iš aštuonių projekto 903 suplanuotų prietaisų serijos. Tačiau ekranoplanai neliko užmarštyje.

Dėl didelio greičio (500 km / h) ir mažo skrydžio aukščio (7–10 metrų), raketas nešiojantys ekranoplanai nepastebimi radarų pajėgia įveikti tūkstančius kilometrų virš jūros ir lygumose, iš netikėtų krypčių priartėti prie priešo karinių jūrų pajėgų bazių ar lėktuvnešių grupių ir smūgiuoti raketos paleidimo atstumu.

Naujieji ekranoplanai išplės karinių jūrų pajėgų kovos galimybes. Anksčiau Rusijos karinio jūrų laivyno laivų statybos skyriaus vadovas, 1-osios pakopos kapitonas Vladimiras Triapichnikovas teigė, kad "ekranoplanų kūrimas" bus įtrauktas į laivų statybos programą iki 2050 metų.

Rusijos Federacijos gynybos ministerija sudarė taktinę ir techninę užduotį sukurti naują ekranoplaną, vyksta eksperimentiniai projektavimo darbai. Pirminiais duomenimis, naujasis ekranoplanas startuos 2022 metais.
Žiniasklaida aktyviai diskutuoja apie "Kaspijos monstro" atgimimą (nes aparatas Vakaruose taip buvo vadinamas dėl milžiniško dydžio ir fantastiškos išvaizdos). Neliko nuošalėje nei Amerikos "National Interest", nei kinų leidinys "Sohu". 

Mokslo, technologinė ir gamybinė bazė yra — Rusija, kurdama daugiafunkcinius ekranoplanus žymiai lenkia Vakarų šalis. Taigi, "Lun" gerai skraidė ir vykdė raketų paleidimus prieš 29 metus, o "Boeing Pelican" — krovininis ekranoplanas, kurio projektinė talpa buvo 1200 tonų (skyrius buvo apskaičiuotas 17 "Abrams" tankų) — nebuvo pastatytas net kaip prototipas.

Kokios yra Rusijos karinio jūrų laivyno kovinių ekranoplanų atgimimo perspektyvos šiandien?

Taikymo ypatumai

Daugiafunkciniai ekranoplanai (Vakaruose jie vadinami WIG — "Wing-In-Ground effect") artimiausiu metu gali tapti pagrindu kurti ir naudoti naujausias didelio tikslumo sparnuotąsias ir viršgarsines raketas, smogiamuosius dronus, elektromagnetines patrankas, sunkiąsias torpedas.

Kaip greitojo reagavimo pajėgos, smogiamieji ekranoplanai galėtų veiksmingai patruliuoti Rusijos Arktyje.
Desantinėje (krovininėje) modifikacijoje, šie įtaisai leis greitai perkelti karius su standartine ginkluote ir šarvuočiais dideliu atstumu. Naujieji ekranoplanai praktiškai nematomi priešų radarams, efektyvumu ir keliamąja galia pranoksta lėktuvus ir sraigtasparnius.

Jie leidžia "nukreipti jėgą" dideliu atstumu nuo konflikto zonos ("Čaika-2" — iki 5000 km) ir visose srityse tobulina Rusijos pajėgas.

Anot "National Interest", naujasis ekranoplanas A-050 "Čaika-2" yra "Kaspijos monstro" reinkarnacija ir yra kuriamas (Žemutinio Naugardo centriniame projektavimo biure, pavadintame Aleksejevo vardu) keleiviams (iki 100 žmonių) ir kroviniams gabenti pakrančių zonose, įskaitant Arktį. Statoma visa eilė "sparnuotų laivų" su įvairia talpa (specializacija), ir pakils į dangų ne vėliau kaip 2022 metais.

Anksčiau Kinija inicijavo derybas dėl kelių ekranoplanų "Čaika" pirkimo Liaudies išsivadavimo armijai. Tai netiesiogiai rodo aukštą transporto priemonės pasirengimą ir efektyvumą, o tai gali būti didelis netikėtumas potencialiam priešui.

Kaip aviacijos rūšis be aerodromų, ekranoplanai yra naudingi ir civiliniame gyvenime. Pavyzdžiui, Rusijos NPO "Ekolen" kuria civilį "Kaspijos monstro" analogą — antžeminę-oro amfibiją, galinčią skraidyti lėktuvo greičiu ir kurios daug didesnė krovinių talpa — iki 750 tonų — skirta eksploatuoti jūrose ir upėde, tundroje ir dykumoje. Pakilimui ir tūpimui ekranoplanui reikalingas tik pakankamas vandens plotas arba lygus žemės plotas.

Nepakartojamas pasirodymas

Ekranoplanas naudoja efektą, kuris atsiranda skrendant labai mažame aukštyje, kai įeinantis oro srautas sukuria tankią "oro pagalvę" po sparnu. Pakilęs virš jūros (ledo lauko, snieguotos lygumos ar pietų stepių), prietaisas įgyja stabilumą ir "sklando" iki 500 km / h greičiu, esant minimalioms kuro sąnaudoms ir esant dideliam naudingam kroviniui: "Čaika-2" — iki 10 tonų.

Aleksejevo vardo projektavimo biuras Žemutiniame Naugarde taip pat dirba kuriant sunkiąją ekranoplano A-080 "Chaika-3" versiją, kurios kilimo svoris yra 100 tonų. Perspektyvus aparatas bus aprūpintas šiuolaikine Rusijos avionika ir navigacijos bei akrobatinio skraidymo kompleksu. Jis galės savarankiškai vykti į neapšviestą pakrantę su penkių laipsnių nuolydžiu, bazuotis ant vandens ir aerodromuose.

Net senas geras "Lun" yra technologiškai įspūdingas, kuris 450 km / h greičiu galėtų įveikti daugiau nei 2000 km, aukštyje nuo trijų iki 500 metrų, ir būdamas tokio dydžio kuro sunaudoja penkis kartus mažiau nei transporto lėktuvas.

Pagarbą kelia vien jo išvaizda. Korpuso priekyje, ant pilono, yra 8 traukos varikliai  (Il-86 turbinos pagrindu), kurių purkštukai yra išdėstyti kampu į vandenį,kad sustiprėtų žemės efektas (įpurškiamas srautas atsispindi sparnuose, esančiuose šiek tiek už nugaros). Ant ekranoplano korpuso yra trys poros priešlėktuvinių raketų ZM-80 "Moskit", kurių nuotolis iki 250 km, ir orientacinis radaras. Ilgis yra beveik 74 metrai, o trapecijos formos sparnai, kurių plotis yra 44 metrai, o plotas — 550 kvadratinių metrų, vainikuoja erdvėlaivio išvaizdą, o maksimali kilimo masė yra 380 tonų.

Kalbant apie kovinę misiją, trijų viršgarsinių raketų "Moskit" būtų pakakę lėktuvnešiui sunaikinti. Ekranoplanai buvo sukurti TSRS kariniam jūrų laivynui kaip priemonė sunaikinti priešo laivus. Pirmasis "Lun" skrydis įvyko 1985 metais. Didelis greitis ir ilgaamžiškumas, kartu su aukštais naudingumo rodikiais ir galimybe judėti per sausumą ir ledą (taip pat skristi dideliame aukštyje) nuo pat pradžių suteikė neįtikėtinų galimybių.

Ekranoplanai "Lun" ir  "Orlionok" gerai pritaikyti raketoms ir desantininkams pristatyti. Desantinis "Orlionok" buvo mažesnis, jis buvo skirtas greitam kariuomenės ir įrangos (iki 150 desantininkų ar dviejų pėstininkų kovos mašinų) gabenimui. Žlugus TSRS, visos serijos prietaisų statyba buvo sustabdyta (iki to laiko antrasis 903 projekto "Lun" buvo paruoštas 95 proc.), o kovinis "lėktuvnešių žudikas" buvo juokais paliktas Kaspijske.

Tai neturėtų pasikartoti, nes Vakarų "partneriai" vis tiek to neįvertins. Šiandien kokybiškai naujame technologiniame lygyje įmanoma ir būtina pagerinti ekranoplanų kovines savybes — ir sustiprinti taiką Rusijos ir jos sąjungininkų naudai.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
ekranoplanas, Kaspijos jūra, Rusijos karinis jūrų laivynas, Rusija
Minskas, archyvinė nuotrauka

Grasina botagu ir vilioja meduoliu: Lietuva pabudo prieš rinkimus Baltarusijoje

(atnaujinta 13:43 2020.08.06)
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Baltarusijos valdžiai, kuriai vadovauja prezidentas Aleksandras Lukašenka, dar kartą griežtai nurodė, kad smurtas prieš opoziciją yra nepriimtinas

Artėjančius Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimus atidžiai stebi kaimynai lietuviai. Labiau, nei tiesiog atidžiai. Ir jie dalina gerus patarimus, kaip geriausia sodinti ir apvagoti bulves. Taigi pagrindinis Lietuvos užsienio politikos patarėjas Linas Linkevičius pasakinėja savo kaimynui apie jo selekcininių eksperimentų neleistinumą.

"Esame labai susirūpinę galimu valdžios smurto ir perteklinės jėgos panaudojimu opozicijos atžvilgiu rinkimų laikotarpiu ir ypač po rinkimų", — pranešime žiniasklaidai teigė Linas Linkevičius.

Matyt, Linas Linkevičius jau aiškiai žino, kas bus po rinkimų. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas telefonu paprašė savo kolegos — Baltarusijos URM vadovo Vladimiro Makėjaus, su kuriuo neseniai užmezgė šiltus, beveik draugiškus santykius, perduoti jo susirūpinimą "į patį viršų". 2020 metų pradžioje Linkevičius net lankėsi pas Makėjų Minske. Už tai vos nebuvo ketvirčiuotas politinių oponentų — Lietuvos konservatorių. Žinotų jie, konservatoriai, kad tuometinis Lietuvos užsienio reikalų ministro vizitas Baltarusijoje yra Baltarusijos kelio į ES pradžia pagal "Ukrainos scenarijų".

Taip sakant, išėjimas į maratono lenktynių, kurios prasidės sekmadienį, rugpjūčio 9 dieną, startą.

Telefoniniame pokalbyje su Makėjumi, matyt, linkėdamas sėkmės Baltarusijos žmonėms, Linkevičius patikino, kad Baltarusijos nepriklausomybė ir klestėjimas yra labai svarbūs Lietuvai.

"Padėsime ją (nepriklausomybę — Sputnik) išsaugoti tiek tarptautiniu lygiu, tiek ir dvišaliais santykiais", — sakė Linkevičius.

O jei netikite, atsiminkite, kaip visais lygmenimis Lietuva kovojo už Ukrainos nepriklausomybę. Ji padėjo ir padeda iki šiol naudingais patarimais, kaip tapti tikra europietiška valstybe.

Simboliška, kad Ukraina savo kelią į civilizuotą Europos visuomenę pradėjo būtent po Rytų partnerystės viršūnių susitikimo, vykusio 2013 metų spalio mėnesį Vilniuje, Lietuvai pirmininkaujant ES. O Lietuvos diplomatai, pasak Davido Žvanijos, buvusio Aukščiausiosios Rados deputato ir artimo Petro Porošenkos draugo, tada aktyviai padėjo Euromaidanui ne tik pinigais, bet ir ginklais.

Beje, Lietuva buvo pirmoji iš pasaulio valstybių, atvirai siuntusi "mirtinus ginklus" Donbasui sutramdyti. O 2013-ųjų Lietuvos Seimo pirmininkė, Darbo partijos atstovė Loreta Graužinienė iš tribūnos Kijevo Nepriklausomybės aikštėje garsiau nei visi pasaulio politikai šaukė: "Šlovė Ukrainai! Didvyriams šlovė!".

Taigi, mieli draugai, nesijaudinkite. Mes ir jums padėsime, kiek galėsime. Nebijokite ir laikykitės, nesvarbu, kokius Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimų rezultatus paskelbs Baltarusijos Respublikos Centrinės rinkimų komisijos vadovė Lidija Jermošina. Svarbiausia, kad pirmosiomis dienomis po rugpjūčio 9 dienos visos demonstracijos būtų taikios ir padorios.

Svarbiausia — nepamirškite atsidėkoti lietuviams po "Belmaidano" pergalės. Jiems nereikia daug. Uždarykite ir užpilkite betonu Astravo AE reaktorius amžiams.

"Taip pat labai neigiamai vertiname artimiausiu metu planuojamą Astravo elektrinės paleidimą. Mūsų informacija verčia daryti išvadas, kad paleidimas yra skubinamas, neatsižvelgiant į saugumo reikalavimus", – pabrėžė ministras Linkevičius.

O mes, lietuviai, ir jums, baltarusiams, per naujus elektros tinklus iš Lenkijos ir Vidurio Europos tieksime elektrą, išgrynintą ir išvalytą nuo Rusijos įtakos. Jei ką, tieksime ir naftą, ir suskystintas gamtines dujas iš JAV. Kokiomis kainomis? Na, kažkaip atsiskaitysime. Kaimynai visada susitaria geruoju, kai brėžia sieną tarp bulvių lysvių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rinkimai, Baltarusija, Lietuva
Dar šia tema
Atidarytas Lavoriškių pasienio kontrolės punktas su Baltarusija
Nuo trečiadienio atnaujinami skrydžiai į Baltarusiją
Baltarusijos Energetikos ministerija pranešė, kada prasidės fizinis BelAE paleidimas
Liūtai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 8-osios šventės

(atnaujinta 17:49 2020.08.07)
Prieš dešimt metų šią dieną Lietuvoje praūžęs škvalas pasiglemžė 4 žmonių gyvybes, tačiau romantikai rugpjūčio 15-ąją gali švęsti Tarptautinę orgazmo dieną

Rugpjūčio 8 yra 220-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 221-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 145 dienos.

Tarptautinė orgazmo diena

Tarptautinė orgazmo diena kasmet rugpjūčio 8 dieną švenčiama nuo 1998 metų Šventės šūkis — Vientisas pasaulio orgazmas. Tai energijos, ekstazės, malonumo diena. Šventę raginama švęsti visame pasaulyje — nuo Aliaskos iki Zimbabvės (nuo šalčiausios vietos iki karščiausios ir nuo A iki Z). Kaip švęsti? Vienam ar dviese, ar grupėmis, kaip tik patinka.

Šventės iniciatorius biseksualas Aleksas Hirka teigia, kad šią dieną verta dovanoti seksualias dovanas, kaip dovanos dovanojamos per Kalėdas; vaidinti įvairius vaidmenis, persirengiant kaip per Helovyną; prisiekti meilę kaip per Valentino dieną.

Terminas "orgazmas" (aukščiausias lytinio pasitenkinimo laipsnis) kilo iš graikiško žodžio "orgao" — degti aistra. Orgija kažkada buvo vadinamos romėnų ir graikų apeigos, skirtos dievams, dažniausiai vyno ir pramogų dievui Bakchui arba Dionisui garbinti. Tų puotų metu buvo mėgaujamasi visais malonumais, nieko nesivaržoma, todėl galiausiai žodis "orgija" pradėtas vartoti ištvirkavimo prasme.

Mokslininkai teigia, kad žmonės ir delfinai — vieninteliai, kurie mylisi dėl malonumo. Nepaisant to ilgiausiai trunka kiaulės orgazmas — net 30 min. Liūtai poruojasi iki 50 kartų per dieną. Jokio malonumo sueities metu nejaučia katės patelė, išgyvena vien skausmą.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1864 metais Vilniaus generalgubernatoriaus įsaku panaikinti Bernardinų ir Pranciškonų vienuolynai.

1992 metais Lietuvos krepšininkai Barselonos olimpinėse žaidynėse iškovojo bronzos medalius.

2010 metais Lietuvoje praūžęs škvalas pasiglemžė 4 žmonių gyvybes, pridarė didžiulių nuostolių šalies ūkiui. Ypač nukentėjo Alytaus ir Varėnos rajonai bei Kauno miestas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1786 metais pirmą kartą įveiktas aukščiausias Europos kalnas Monblanas — į jį įkopė Mišelis Gabrielis Pakardas (Michel-Gabriel Paccard), lydimas tarno Žako Balmato (Jacques Balmat).

1937 metais gimė JAV kino ir teatro aktorius Dastinas Hofmanas (Dustin Hoffman). Už vaidmenis juostose "Kramer prieš Kramerį" bei "Lietaus žmogus" jis apdovanotas JAV kino meno akademijos "Oskarais".

1963 metais Didžiojoje Britanijoje įvyko vadinamasis "Didysis traukinio apiplėšimas" — nusikaltėlių grupė sustabdė iš Glazgo į Londoną vykusį pašto traukinį ir pagrobė 2,6 mln. svarų.

2000 metais 13 žmonių žuvo ir daugiau kaip 90 buvo sužeisti per bombos sprogimą vienoje iš Maskvos požeminių perėjų.

Savo vardadienius šiandien švenčia Daina, Dainė, Dainius, Dainys, Dainora, Elidas, Elidijus, Tulgirdas.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė