Rūta Vanagaitė, archyvinė nuotrauka

"Jūsiškiai" nėra "Mūsiškiai": kodėl kilo naujos aistros dėl Rūtos Vanagaitės

339
(atnaujinta 22:01 2019.09.03)
Ir vėl visuomenė suskilo, vėl Rūtos Vanagaitės veikla kelia daug prieštaravimų, vieniems atrodo, kad ji neturi teisės išsakyti savo nuomonės nacionaliniame radijuje, kiti tikina, kad viešumoje reikia diskutuoti visais klausimais

Rašytoja Rūta Vanagaitė baigė rašyti naują knygą. Knyga apie Holokaustą. Tai vėl kelia aistras Lietuvoje. Kol kas tik lietuviškoje "veidaknygėje" Facebook. Po Virginijaus Savukyno LRT radijo laidos "Aktualijų studijoje" kalbintos Rūtos Vanagaitės sureagavo "piknikų" organizatorius ir žurnalistas Andrius Tapinas.

Andrius Tapinas net tris kartus pasitikrino, ar čia tikrai nacionalinio transliuotojo laidos įrašas. Įsitikinęs, kad taip, pasibaisėjęs ir pasipiktinęs replikavo savo "veidaknygės" laiko juostoje.

Andrius Tapinas: "Tiesiog atiduotas eteris Vanagaitei. Jokio kritinio klausimo. Jokios abejonės. Jokios temos apie tai, kodėl tu, Rūtele, varinėji po pasaulį ir daraisi pinigus šmeiždama Lietuvą. Nė mur mur. Vanagaitė sako, kad šmeiždama Vanagą tu elgiesi kaip dantistas, traukdamas dantį be narkozės. Tipo, darė viską gerai, tik skausmingai. Ir LRT linksi galva sutikdami".

Andrius Tapinas konstatuoja, kad tai "visiška impotencija". Andrius Tapinas gėdina radijo laidos vedėją Virginijų Savukyną ir užduoda pastarajam klausimą: "Negi laidos vedėjui negėda visų pirma prieš save patį? Virginijau Savukynai, negi viskas gerai, negi nekilo nė vieno kritinio klausimo?"

Tuomet Virginijus Savukynas Andriui Tapinui: "manau, kad turi būti kviečiami įvairūs žmonės. Ir ne jums mane gėdinti!"

Andrius Tapinas atgal: "Virginijau, tikrai man jus gėdinti ir visiems kitiems piliečiams, kurie savo mokesčiais moka jums algą ir galbūt norėtų, jog kviesdamas į laidą ponią, kuri dabar gyvena iš to, kad vemia ant Lietuvos, ateitumėt pasiruošęs. Kaip ir norėtų, jog žiūrėdami Auksinį protą gautų kokybišką pramogą".

Piknikų organizatorius A.Tapinas pasibaisėjo LRT 1
© Photo : screenshot
Piknikų organizatoriusTapinas pasibaisėjo LRT

Į polemiką įsijungė ir Vilniaus politikos analizės instituto (prie Atviros Lietuvos fondo) vyriausiasis analitikas, politologas, žurnalistas Marius Laurinavičius.

Marius Laurinavičius visiškai pritaria tam, ką surašė Andrius Tapinas. Bet svarbiausia ponui Laurinavičiui ne tai. Jo galva, t. y. Laurinavičiaus galva, "informacinių karų kontekste apie tai diskutuoti yra daug svarbiau negu vien apie melagienas ar Rusijos dezinformaciją per socialinius tinklus. Tikrai ne kaltinti (bent jau aš tikrai neturėjau ir dabar neturiu kuo kaltinti nei Virginijus Savukynas, nei LRT, skirtingai, aišku, nuo Rūtos Vanagaitės), bet diskutuoti būtinai reikia".

Ponas Laurinavičius prieštarauja pats sau. Ponas sutinka, kad svarbu diskutuoti visais klausimais. Nieko nekaltinant. Bet pats apkaltina ir suabejoja diskusijų galimybėmis be asmeninio susipriešinimo.

Analitikas M. Laurinavičius abejoja savo šališkumu 2
© Photo : screenshot
Analitikas Laurinavičius abejoja savo šališkumu

Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas savo Facebook taip išreiškė nuomonę, kad nuomonių Lietuvoje turi būti įvairių. Ir visi turi turėti laisvę ir galimybes jas išsakyti. Tame tarpe ir Lietuvos nacionaliniame radijuje ir televizijoje.

Danas Arlauskas: "Man tai norisi išgirsti iš šios laidos oponentų kokie išsakyti teiginiai yra klaidingi ar netgi kenksmingi. Ne visą laidą girdėjau todėl negaliu objektyviai vertinti. Bet pats oponavimo būdas mane stebina ir primena laikotarpį kai gyvenome totalitarinėje visuomenėje. Tai, kad LRT pakvietė Vanagaitę yra puikus pavyzdys, jog tai iš tiesų visuomeninis transliuotojas o ne politinių užgaidų krautuvėlė".

Rūtos Vanagaitės vėl laukia išbandymai. Ir po šios LRT radijo laidos "Aktualijų studijoje", ir po žinios apie naują rašytojos knygą.

"Gatvėje ant manęs žmonės spjaudo, su draugais nesirodau viešumoje, mes susitinkame tik mano arba jų namuose. Nesakau, kad tai nėra saugu, bet tikrai nesmagu. Aš visiems įkūniju kažkokį blogį. Galbūt tai praeis, bet kol kas nepraėjo", — LRT radijui sakė rašytoja Rūta Vanagaitė. Lietuva dar neužmiršo jos knygos "Mūsiškiai".

Žurnalistas, apžvalgininkas Rimvydas Valatka taip pat turi nemėgiamų Lietuvos politikos teatro ir cirko personažų. Nemėgstamiausias — Lietuvos Respublikos Seimo kultūros komiteto "Pirminykas" Ramūnas Karbauskis. Ponas Valatka dažnai savo dėmesį skiria ponui Karbauskiui. Taip pat ir "veidaknygėje" Facebook. Šiek tiek padailindamas pono Karbauskio veidą.

Rimvydas Valatka: "Ramūnas Karbauskis: keršyti, keršyti ir dar kartą keršyti. Kalbėdamas apie Roko Masiulio perspektyvas, Karbauskis pasakė, kad tikisi, jog "Masiuliui vis dėlto teks atsakyti už nepadarytus arba blogai padarytus darbus".

Rimvydas Valatka įspėja savo Facebook draugus ir sekėjus: "Tik neklauskite Karbauskio, kas atitempė tą profesionalą į Vyriausybę, nes, nu, nepatogu kažkaip jau darosi už PIrminyko kalbas. Sakė, kad laimės visus rinkimus. Sakė, kad observatorija prie Kauno marių tarnaus tautai, o ne privatiems asmenims, bet observatorija jau tarnauja tik privačiam Karbauskiui. Sakė, kad mus į šviesią Naisuvą per jėgą nuves tik LŽVS pakviesti profesionalai, o, pasirodo, bl…kad profesionalai šitiek blogio jau pridirbo, jog teks jiems dabar atsakyti už viską".

Rimvydo Valatkos įsitikinimu, vienintelis valstybėje, kuris niekada už nieką neatsako, yra Kultūros komiteto "Pirminykas". "Tebūnie palaiminti tie, kurie už nieką neatsako", — baigia savo įžvalgą Valatka.

R.Valatka tebūnie palaiminti tie, kurie už nieką neatsako 3
© Photo : screenshot
Valatka: tebūnie palaiminti tie kurie už nieką neatsako

Artėjus rudeniui, ateis naujas politinis sezonas. Tačiau ruduo — ne tik seni nunešioti politiniai rūbeliai. Kuriasi nauji politiniai dariniai. Ar jie sulauks rinkėjų simpatijų per 2020 metų rinkimus į Seimą, parodys laikas.

Rudeniui išties reikia ruoštis. Tą daro ir savo silpnybėmis Facebook'e simpatiškai dalinasi žurnalistė, LNK televizijos laidos "Valanda su Rūta" vedėja Rūta Mikelkevičiūtė.

Rūta Mikelkevičiūtė: "Paltukai — mano silpnybė. Mano galva, jie yra labai universalūs — ir šilta, ir puošnu, ir svarbiausia, jie suteikia figūrai formą — įrėmina ją".

Rūtos Mikelkevičiūtės silpnybė - paltukai 4
© Photo : screenshot
Rūtos Mikelkevičiūtės silpnybė — paltukai

Rūta Mikelkevičiūtė Facebook turi 5000 draugų ir 34 000 sekėjų. Pasekite ir Jūs. Atnaujinkit savo "garderobą" ir Jūs. Ruduo atėjo. Ateis ir žiema. Nepaisant partijų, Seimo, vyriausybės ir net prezidento. Savimi pasirūpinkit patys.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

339
Tegai:
Andrius Tapinas, Facebook, Holokaustas, Rūta Vanagaite
Dar šia tema
Lietuvos "patriarcho" saulėlydis: Landsbergis išeina į "paskutinę kovą"
Kaip veikia Lietuvos nepakantumo atmosfera kitaip mąstančiam
"Raganų medžioklė" ir ginčas su Ryga dėl Astravo AE: kaip Lietuva praranda sąjungininkus
NATO pratybos BALTOPS 2019, archyvinė nuotrauka

Nykštukiniai manevrai "Defender Europe" Lenkijoje ir "BALTOPS" Baltijos jūroje prieš ką?

(atnaujinta 14:26 2020.06.06)
COVID-19 pandemija žymiai sumažino JAV ir NATO karinę veiklą Rytų Europoje, tačiau jos nesustabdė. Lenkijoje ir Baltijos regione prasidėjo Pentagono ir Aljanso pratybų ciklas, kuriame aiškiai išreikšta antirusiška orientacija

Karinės pratybos "Defender-Europe 20 Plus", kuriose dalyvauja 4000 amerikiečių ir 2 000 lenkų karių, prasidėjo birželio 4 dieną Lenkijoje, pratybų aikštelėje Dravske-Pomeranijoje. Tai "nykštukinė" "Defender-Europe 20" manevrų ir susijusių pratybų "Allied Spirit", "Dynamic Front", "Joint Warfight Assessment", "Sabre Strike", "Swift Response", modifikuotų dėl koronaviruso pandemijos versija. Iš pradžių plataus masto renginius buvo planuojama surengti gegužę, juose dalyvautų apie 40 tūkstančių JAV karių.

Dešimt kartų sumažėjęs amerikiečių dalyvių skaičius ir su tuo susijęs pratybų pradinės prasmės praradimas (didelio masto parama sąjungininkams) yra akivaizdus. Jei 118 tūkstančių Lenkijos armijos kareivių negali apginti savo šalies nuo hipotetinės agresijos, tada 4 tūkst. Amerikiečių nepadarys orų. Jau nekalbant apie tai, kad neįmanoma apsaugoti visos Europos sukomplektuojant vieną nepilną JAV armijos brigadą. Nepaisant besitęsiančios pandemijos, Pentagonas nusprendė parodyti, kad "yra dar parako parakinėje", o Europos ateitis priklauso tik nuo Vašingtono, net jei ne visos Europos sąjungininkės tam pritaria.

Antrame ešelone prasideda Šiaurės Atlanto aljanso pratybos BALTOPS-2020, kurios vyks Baltijos jūros poligonuose birželio 7-16 dienomis. Paskelbtas manevrų tikslas yra sustiprinti bendrą reagavimo pajėgumą ir parodyti pasiryžimą "apsaugoti Baltijos jūrą" (kuriai niekas negrasina). Akivaizdu, kad provokuojančių karinių pratybų sausumoje ir jūroje organizatoriams ir dalyviams tolimos grėsmės yra svarbesnės nei koronaviruso pavojus ar tikras Europos saugumas. Ką jie planuoja daryti?

Defender-Europe 20 Plus

Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas birželio 4 dieną sakė: "Epidemija pakeitė mūsų planus, bet svarbiausia, kad sugebėjome greitai prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių".

Į pratybas įtraukti 100 tankų, 230 kitų karinių transporto priemonių, artilerija ir aviacija — iš viso apie 2000 karinės technikos vienetų. Be to, per 15 dienų (nuo birželio 4 iki 19 dienos) Amerikos ir Lenkijos šarvuotosios ir aviacijos padaliniai atidirbs kelis karinės operacijos etapus, kurių pagrindinis elementas bus vandens kliūties forsavimas. Logiška manyti — iš vakarų į rytus, iš vaidenasi grėsmės (Baltarusija ar Rusija). 2019 metų lapkričio mėnesį amerikiečių leidinys "Warrior Maven" pranešė: per didžiausias pratybas Europoje JAV kariuomenės pajėgos užgrobs placdarmą šalia "šalies agresorės".

Leiskite jums priminti, kad "Defender Europa 2020" manevrai turėjo tapti didžiausiu  per 25 metus kariuomenės perkelimu iš JAV į Europą. Buvo suplanuoti 37 tūkstančių amerikiečių karių ir kelių tūkstančių sąjungininkų iš Europos (18 šalių) veiksmai per keliolika karinių operacijų. Po kovo mėnesio smogusios COVID-19 pandemijos liko maždaug dešimt procentų planų ir karinės galios.

Neakivaizdų 6000 žmonių pajėgų JAV ir Lenkijos brigados, vykdančios pratybas "Defender-Europe 20 Plus", efektyvumą apsunkina neseniai įvykdyta Amerikos armijos šarvuotojo bataliono (500 karių ir 100 šarvuočių) evakuacija iš Lietuvos tiesiai į JAV, o ne į manevrų prie Dravsko-Pomorsko rajoną. Būtų visiškai logiška perskirstyti kariuomenę mokymams už kelių šimtų kilometrų, nes iš pradžių amerikiečiai "užsimojo" į Europos maršrutais, kurių ilgis buvo apie 4000 km, taip pat ketino sukurti tarpines bazes visoje regioninėje operacijų erdvėje (kaip Afganistane ar Irake).

Pentagono ir NATO žaidimai Europoje atrodo gana nepatogiai, tačiau birželio pradžioje Rusijos kariuomenės Generalinis štabas pastebėjo jų antirusišką kryptingumą. Ir aš tikiu, kad vienintelis tikrasis "Defender-Europe 20 Plus" pratybų rezultatas gali būti nauji taikiniai Rusijos generalinio štabo žemėlapyje. Ar tikrai to siekia taiki ir gana klestinti Europa?

BALTOPS 2020

Baltijos jūroje 17 NATO šalių ir dviejų partnerių šalių pajėgos ir priemonės dešimt dienų (nuo birželio 7 iki 16 dienos) vykdys jungtinių pratybų "BALTOPS-2020" užduotis. Planuojama panaudoti 29 karinius jūrų pajėgų vienetus, 29 lėktuvus ir 3000 kariškių. Dalyvaujančios šalys: Kanada, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Italija, Latvija, Lietuva, Nyderlandai, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Ispanija, Švedija, Turkija, Didžioji Britanija ir JAV. Anksčiau JAV ginkluotų pajėgų vadovybė Europoje paaiškino manevrų tikslus: padidinti sąveikos lygį, sustiprinti bendrą potencialą ir "parodyti tarptautinį ryžtą užtikrinti stabilumą regione". Tiesa, dėl pandemijos, pratybos vyks tik jūrų poligonuose, todėl apimtas ne visas Baltijos regionas.

Manevrai apima oro gynybos, priešlaivinės ir priešmininės gynybos, taip pat karinio jūrų laivyno blokados užduočių praktiką. Viskas atrodo kaip visada (BALTOPS rengiamos kasmet nuo 1972 metų), tačiau užkliūva keliantis nerimą paskutinis punktas. Regioninio saugumo požiūriu jūrų blokada yra įdomiausia pratyba, kuri Baltijos šalims (įskaitant Lenkiją, Latviją, Lietuvą, Estiją) akivaizdžiai nežada nieko gero.

Jūros blokada nėra kažkoks žodinis "sulaikymas" ar vizualus atsidavimo JAV interesams veiksmas, tai tiesioginės agresijos aktas, karo forma, kurią reglamentuoja tarptautiniai dokumentai, siekdami pakenkti priešo ekonomikai. Paskelbdamos jūrų blokadą, kariaujančios šalys siekia nutraukti priešo valstybės jūrinius ryšius ir tai daro įtaką visų regiono šalių interesams.

Jei įsivaizduosite hipotetinę (žinoma, antirusišką) blokadą Baltijos šalyse, pirmiausia be išimties nukentės Baltijos šalys. Ir ne tik ekonomiškai. Su dešimčia jūrų skalaujama Rusija, toks "sąveikos scenarijus" nesuveiks visų pirma dėl pakankamos karinės galios, paremtos skaidrios branduolinės doktrinos. Leiskite jums priminti, kad viena iš prielaidų panaudoti branduolinius ginklus prieš priešą Rusija laiko poveikį kritiškai svarbiems valstybei ar kariniams objektams.

Atsižvelgiant į didelį JAV ir NATO karinį aktyvumą Baltijos regione, į galimą pratybų, tokių kaip "BALTOPS 2020" ir "Defender-Europe 20 Plus" manevrų pavojų, Rusija nuosekliai stiprina savo būrių grupuotę Vakarų strategine kryptimi — Vakarų karinės apygardos gvardijos tankų armiją sustiprinta atskira motorizuota šautuvų brigada. Be to, apygarda ruošiasi gynybinėms Baltijos laivyno ir 6-osios kombinuotosios armijos pratyboms. Minskas ir Maskva planuoja pratybas "Vakarai 2021", kurios bus rengiamos Baltarusijos Respublikos teritorijoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Baltijos šalys, Baltijos jūra, pratybos, NATO, JAV
Dar šia tema
Amerika Kaliningrado sritį pavadino "durklu Europos širdyje"
Ekspertas: JAV bet kokiu atveju apkaltins Rusiją įtampos kėlimu
Lenkijoje prasidėjo kariuomenės pratybos "Anakonda"
Lietuvos kariuomenėje mažėja apribojimų tarnybai ir pratyboms
Lietuvos Seimas, archyvinė nuotrauka

Kiek nuostabių atradimų mums ruošia Seimo komisijos išvados dėl 2009-ųjų krizės

(atnaujinta 12:31 2020.06.06)
Parlamentarai padarė išvadą, kad finansinę krizę išprovokavo Lietuvoje veikiantys užsienio kapitalo bankai, o centrinis bankas juos nepakankamai kontroliavo

Seimas patvirtino preliminarias specialiosios komisijos, kuri dvejus metus tyrė 2009–2010 metų finansinę krizę, išvadas. Tuomet valdantieji konservatoriai ir liberalai ne tik sumažino pensijas, bet ir ėmė komercinių bankų paskolas, kurių palūkanų normos smarkiai viršijo Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pasiūlytas palūkanas. Ir tai jau galima aiškinti kaip finansinį nusikaltimą, dėl kurio nuskurdo visi Lietuvos gyventojai.

Šios specialiosios Seimo komisijos išvadų Lietuvoje buvo laukiama dvejus metus. Dabar opozicijoje esantys konservatoriai ir liberalai labai priešinosi komisijos sudarymui. Juk šiuo metu valdančiosios "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" (LVŽS) nariai kaip tik ir norėjo išsiaiškinti dėl nešvarių Andriaus Kubiliaus vyriausybės veiksmų, kurie sukėlė skandalingą "naktinę reformą" ir dėl kurių pinigus prarado labiausiai pažeidžiami gyventojai — pensininkai.

Ir štai trumpos dvejų metų tyrimo išvados.

"2009–2010 metų krizę Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sukėlę čia veikę užsienio kapitalo bankai, o Lietuvos bankas neužtikrino tinkamos jų priežiūros. Dokumente pažymima, kad 2008 metų biudžetas buvo priimtas pažeidžiant fiskalinę drausmę. Be to, anot Seimo komiteto, Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai buvo padaryta 2009–2012 metais, tačiau jomis nepasinaudojo", — rašoma komisijos išvadose.

O atmintyje iškart iškyla tuometinės konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus vadovaujamos vyriausybės "naktinė reforma". Vieną naktį valdančioji liberalų konservatorių koalicija priėmė įstatymų paketą, kuris sumažino viešojo sektoriaus atlyginimus, pensijas ir socialines išmokas. Buvo įvesta daugiau nei 60 mokesčių pakeitimų, o PVM padidintas nuo 19 iki 21 procento.

Be viso to, buvo nuspręsta imti didžiules paskolas iš tarptautinių komercinių bankų, tuo tarpu TVF siūlė palankesnėmis sąlygomis. Dėl tokių "išradingų" veiksmų Lietuvos ekonomika smuko 15 procentų ir atsigavo tik per kelerius metus.

Net profsąjungų vadovai nesugebėjo suvaržyti žmonių pasipiktinimo dėl to "reformos". O 2009 metų sausio 16 dieną mitingas prie Seimo pastato, kuriame dalyvavo septyni tūkstančiai žmonių, peraugo į riaušes. Policijai teko panaudoti lazdas ir ašarines dujas, kad išsklaidytų minią.

Per riaušes sužeisti 38 asmenys, tarp jų — keturi policijos pareigūnai. Vienas iš mitingo dalyvių kreipėsi į medikus su šautine žaizda galvoje. Ryškiausias dalykas yra tai, kad tada buvo bandyta patraukti baudžiamojon atsakomybėn aukas už dalyvavimą mitinge. Tą dieną buvo sulaikytas 151 riaušininkas, 32 iš jų dvi dienas praleido areštinėje. Likusieji po parodymų buvo paleisti.

Tai buvo masiškiausi neramumai Lietuvos sostinėje naujausiais nepriklausomybės metais. Bet ir tai vyriausybės nesustabdė. Buvo priimti drakoniški įstatymai, o iki keizės buvusias pensijas jau teko grąžinti kitai — socialdemokratų — vyriausybei.

O dabar šiek tiek informacijos apmąstymui.

Viena iš "naktinės reformos" autorių buvo finansų ministrė konservatorių vyriausybėje Ingrida Šimonytė. Praėjusiais metais ji vos netapo Lietuvos prezidente. Rudenį vykstančiuose parlamento rinkimuose ji gali tapti "Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų" sąrašo pirmu numeriu. O jei rinkimus laimės konservatoriai, ji gali tikėtis premjero ar Seimo pirmininko posto.

Pagrindinis "reformatorius" — buvęs ministras pirmininkas Andrius Kubilius — šiandien sėdi jaukioje Europos Parlamento kėdėje. Jis gauna padorų atlyginimą ir kalba iš aukštos tribūnos visos Lietuvos žmonių vardu.

O pagrindinėje Lietuvos prezidento kėdėje sėdi buvęs profesionalus bankininkas Gitanas Nausėda. Skandalingos "naktinės reformos" metu jis buvo vieno didžiausių Lietuvos komercinių bankų SEB banko prezidento patarėjas ir vyriausiasis ekonomistas. Tais metais Lietuvos žiniasklaida nuolat cituodavo Nausėdą kaip žinomiausią ekonomistą Lietuvoje. Ir turbūt į jo nuomonę atsižvelgė ir "naktinės reformos" autoriai. Ar Kubiliaus vyriausybė ėmėsi paskolų iš SEB banko? Įdomus klausimas, į kurį netiesioginį atsakymą galima rasti specialiosios Seimo komisijos išvadose.

Komisijos nariai jau pasiūlė prokurorams "įvertinant stambiųjų komercinių bankų vaidmenį sukeliant krizės reiškinius Lietuvoje, taip pat jų veiksmus naudojant tarpbankinių palūkanų indeksą VILIBOR".

Priminsime, kad šiandien Lietuvoje dominuojančią padėtį bankų sektoriuje užima Skandinavijos bankai. Siekdami sumažinti jų poveikį Lietuvos ekonomikai ir vidaus politikai, specialiosios komisijos nariai jau pasiūlė vyriausybei glaudžiai dirbti kuriant valstybinį Lietuvos komercinį banką.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuvos bankas, krizė, Seimas
Dar šia tema
Kirkilas: socialdemokratai buvo pakliuvę į konservatorių pinkles
Socialdemokratai ruošiasi koalicijai su "valstiečiais"?
Konservatoriai pareiškė, kad dabartinė valdžia pakenks Lietuvai labiau nei jie
Politologas: Lietuvos opozicija sukurs rinkimų kampaniją koronakrizės tema
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Lietuvos visuomenė kreipėsi į prezidentą dėl Astravo AE

(atnaujinta 19:41 2020.06.06)
Visuomenės atstovai priminė valstybės vadovui apie apsaugos ES lygiu nuo grėsmių reikalavimą, kurį jis pats suformulavo

VILNIUS, birželio 6 - Sputnik. Lietuvos visuomenės atstovai atviru laišku kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir prašė imtis lyderystės prieš artėjantį ES Rytų partnetystės viršūnių susitikimą ir pirmojo Astravo AE reaktoriaus paleidimą. Apie tai savo puslapyje Facebook papasakojo konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Laišką pasirašė Nepriklausomybės akto Signatarai, partijų lyderiai, Seimo vicepirmininkai, beveik šešios dešimtys įvairias partijas atstovaujančių Seimo narių, keturios dešimtys profesorių ir mokslo daktarų, universitetų rektoriai, kiti mokslo, kultūros, švietimo, visuomenės lyderiai, rašytojai, žurnalistai, tinklaraštininkai, verslininkai, merai ir savivaldos atstovai.

Atviro laiško autoriai ragina prezidentą pasiekti, kad visuose būsimuose ES susitarimuose ir sprendimuose dėl Baltarusijos, taip pat ir vyksiančiuose 2020 m. birželio mėn., ne tik Latvija ir Estija, bet ir visa Europos Sąjunga palaikytų Lietuvos principinę poziciją dėl elektros energijos iš Astravo atominės elektrinės nepatekimo į Europos Sąjungos valstybių narių rinkas.

"Laiško autoriai priminė, kad šį reikalavimą suformulavo pats prezidentas savo 2019 m. rugsėjo 30 d. pareiškime "siekti ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, taip pat ir užtikrinant, kad nebūtų perkama jose pagaminta elektros energija. Tai reiškia, kad visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija turi atsispindėti Lietuvos pozicija dėl Astravo AE", - rašo Pavilionis.

Trečiadienį Vyriausybė nenusprendė dėl Baltijos šalių bendro susitarimo prekiaujant elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis. Kaip pažymėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Baltijos šalių susitarimas dėl atsisakymo pirkti elektrą iš Astravo AE — "balansavimas tarp geopolitikos ir kainų". 

Astravo AE statyba

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Anksčiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas teigė, kad fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Ekspertas: Minskas iš Lietuvos atėmė visus kozirius Astravo AE klausimu
Ekspertas: pagaliau Linkevičius sąžiningai įvardijo kovos su Astravo AE priežastį