Rusijos tanklaivis

Lietuva jau perka rusiškas SGD. Ar Ukraina pirks jas per Lenkiją?

59
ES, Rusijos ir Ukrainos "trikampyje" gali būti bet kiek vidinių rietenų, tačiau pagrindiniame dalyke jos tiesiog negali būti solidarios. Išlaikyti tranzitą tomis ar kitomis sąlygomis yra strategiškai ir taktiškai naudinga visoms trims šalims

Praėjusios savaitės pabaiga atnešė mums, be abejo, labai įdomių naujienų iš šiuolaikinės ekonominės geografijos pasaulio: Lietuva, kuri visuomet stengėsi sumažinti priklausomybę nuo Rusijos energijos tiekimo, pirmą kartą nusipirks didelio tūrio Rusijos suskystintų gamtinių dujų partiją, rašo RIA Novosti straipsnyje apžvalgininkas Dmitrijus Lekuchas.

Ne, apskritai šioje naujienoje nėra nieko iš tikrųjų sensacingo: Lietuvos Respublika ir anksčiau per biržos brokerius, tik nežinome, su malonumu ar be jo, nusipirkdavo Rusijos SGD nedideliais tanklaiviais iš vidutinio dydžio projekto "Novatek" Vysocke. Čia įdomesnė kita, grynai simbolinė šios sudėtingos kombinacijos dalis: į terminalą Klaipėdoje, pastatytą 2014 metais su tiesioginiai ir gana oficialiai deklaruojamu tikslu užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos agresorių, pagaliau atvyks didelio tūrio SGD partiją iš Vakarų Sibiro Jamalo: pirkėjas taip pat žinomas. Jis, atsižvelgiant į vieno didžiausių regioninių mineralinių trąšų gamintojų interesus, yra Lietuvos valstybinė energetikos įmonė "Ignitis". Pardavėjas, beje, taip pat suprantamas: tai yra Prancūzijos milžinas "Total", Rusijos "Novatek" partneris.

Ką čia galima pasakyti.

Jei atitrūkti nuo aukštosios politikos — žinia, apskritai, tiksliau tariant, yra visiškai pragmatiška ir joks "pasipriešinimo tarp dviejų sistemų" joje neva nenumatomas. Tiesiog Lietuva gauna dujas iš Norvegijos "Equinor" per Britanijos centrą "NBP", kur dabar yra labai įdomios sandėrio kainos. O "Total", matyt, be to, sugebėjo pasiūlyti palyginti nedidelę premiją, žaliavų kilmė čia yra dešimtasis dalykas. Klausimas veikiau yra apie labai įdomių SGD kainų susidarymą sandėrių rinkose... O taip — pirko ir pirko, apskritai.

Rinka.

Būna.

Labai juokingas asociacijas sukelia šis faktiškai jau įvykęs politinis ir ekonominis "dujų Baltijos šalių kazusas" kitą savaitę prasidedančio  eilinio ir, galbūt, lemiamo trišalių derybų dėl Ukrainos dujų tranzito raundo fone, kuris vyks ES, Rusijos ir Ukrainos "trikampio" formatu. Ir labai nedideliais atrodo Ukrainos energetikų šansai pradėti pirkti rusiškas SGD iš Jamalo per terminalą Lenkijoje po kažkokio palyginti trumpo istorinio laiko: o kas — vaizdas tik dabar atrodo kaip nepaprastas mokslinės fantastikos kūrinys.

"Politiniai" ir ypač "ekonominiai ukrainiečiai" jau seniai ir įtikinamai įrodė visam pasauliui, kad jie yra tokia specifinė tauta, kad galbūt jie ir "gimė tam, kad pasakas paverstų tiesa". Ir tuo parodyti ne tik Rusijai, bet ir visam likusiam pasauliui, kaip būtent nereikia daryti ir kaip nereikia elgtis turint sveiką protą. Ir tada tam tikrą ekonominę logiką šiuose potencialiuose Rusijos dujų pirkimuose Britanijos centre per Prancūzijos tarpininką ir Lenkijos terminalą, siekiant tiekti jas į buvusios TSRS respublikų teritoriją — taip pat bus galima rasti.

Beje, tokio ųvykių plėtros scenarijaus tikimybė didėja kiekvieną dieną.

Visų pirma, tai rodo eilinis parengiamasis Ukrainos delegacijos "kulbitas" artėjančiose derybose trišalėje komisijoje. Be to, Ukrainos pusės poziciją visokiam atvejui iš anksto išreiškė atkakliai tęsiantis, nepaisant visų Ukrainoje vykusių pašėlusių kadrų judėjimų "žaliuoju formatu", eiti "Naftogaz" vykdomojo direktoriaus pareigas Jurijus Vitrenka. Trumpai tariant, ji yra tokia: pateikti Rusijos Federacijai iš anksto žinomas nepriimtinas sąlygas. Ir iš anksto parengtą veiksmų scenarijų tam atvejui, jei cituojame, "jie pasieks savo esamos pozicijos, dėl kurios nuo 2020 metų sausio 1 dienos nebus tranzito per Ukrainą". Beje, mes norime atskirai atkreipti gerbiamų skaitytojų dėmesį į tai, kad kalbant "jie" ponas Vitrenka dėl tam tikrų priežasčių turėjo omenyje būtent "Gazprom" ir Rusijos Federacijos valdžią. Ir jokiu būdu savo Amerikos partnerių, kurie dėl daugybę kartų aprašytų priežasčių, būtent paties pono Vitrenkos rankomis ir daro viską, ką įmanoma, kad kuo kokybiškiau nutrauktų šį Ukrainos tranzitą.

Paaiškinkime.

ES, Rusijos ir Ukrainos "trikampyje" gali būti bet kiek vidinių rietenų, tačiau pagrindiniame dalyke jos tiesiog negali būti solidarios. Paprastai, tai, kas vadinama tranzito išsaugojimu tomis ar kitomis sąlygomis (aplink kurias vyks "prekyba") yra strategiškai ir taktiškai naudinga visoms trims šalims. Europai — banaliai dėl to, kad joje nuolat auga dujų suvartojimas ir mažėja savo gavyba. Rusijai gi, nepaisant naujų galimybių rytų kryptyje atsiradimo, žemyninė Europa išlieka tradicine rinka, kurios Rusijos Federacija niekam neketina atiduoti: na, tai kodėl gi nepaprekiauti dar tam tikrą laiką ir per šį sparčiai nykstantį Ukrainos vamzdį?

Kalbant apie Ukrainą, jei bus įgyvendintas Vitrenkos propaguojamas "Rusija atsakomybės už tranzito nebuvimą" scenarijus, tada, mes bijome, ji neturės laiko pateikti ieškinius Stokholmo arbitražui, kur ponas Vitrenka šiuo atveju yra pasirengęs už mažą dalį drąsiai ginti ukrainiečių interesus nuo nesąžiningo Rusijos agresoriaus. Šiuo atveju Ukraina greičiau tik kovos su humanitarinės katastrofos padariniais: nepamirškime, kad tranzitas, kurį mes, beje, dar ir apmokame, apima ir vadinamąjį Slovakijos ir kitus popierinius reversus. Taigi, jei nutrūks tranzitas, tai pirmiausia paveiks dujų tiekimą pačioje Ukrainos teritorijoje, be to, pagal prognozes labai šaltos žiemos viduryje.

Todėl čia, teoriškai, "dujų trikampio" derybose žmonės anksčiau ir laikėsi pozicijos "ožkais vadinti kiek norima, bet snukių ir indų nemušti". Pabrėžiame — anksčiau.

Bet ne, deja, dabar.

Čia viskas paprasta: šiuo metu JAV rytinėje pakrantėje statomi labai ir labai galingi suskystinimo įrenginiai. Tuo pačiu metu premijinėse Pietryčių Azijos rinkose  anksta: ten ir Kataras, ir Australija, ir ir Rusijos "Novatek". Potencialiai didžiulė Kinijos SGD rinka amerikiečiams yra visiškai uždaryta dėl prekybos karo.

Na.

Ir kur visa tai "dėti"?!

O kokiais konkurencinės kovos metodais panašiose "reikalingo rinkų valymo" situacijose moka naudotis mūsų broliai-indėnai, galima paklausti, pavyzdžiui, Kadafį ir Sadamą Huseiną. Jie galėtų daug pasakyti apie tai, bet įvyko nelaimė. Ir kažkaip nepaprastai naivu manyti, kad bandydami išvalyti Europą nuo dujų, riekiamų visų pirma (bet ne tik) Rusijos dujuotiekiu, šie kaubojai nors truputį nerimaus dėl jų tiekimo maršrutų: nepavyko susidoroti "Nord Stream" — išvalysime Ukrainos dujų transportavimo stotį.

Ir mažai tikėtina, kad kas nors Ukrainos labui pradės keisti šabloną: todėl toks Lietuvą įtraukiantis zigzagas su Ukrainos rusiškų SGD pirkimu iš Jamalo esant prancūzų ir britų tarpininkavimui ir per Lenkijos terminalą yra teoriškai gana įmanomas. Lietuvoje, kaip matome, pavyko — o nuo Vilniaus iki Jamalo tiesia linija net dar arčiau nei iš daug labiau pietinio Kijevo.

Todėl eiti lažybų šiuo klausimu iš pozicijos "na, ne tokie gi ten jie visi idiotai", aš, pavyzdžiui, tikrai nesiimčiau.

Pirmiausia todėl, kad tai yra gryna tiesa: ne visi.

Mokės gi vis tiek gyventojai, o tie, kas šitą nesąmonę "su pliuso roterdamų schemomis" ir kitais Europos uostais ne tik sugalvojo, bet ir toliau gana įžūliai ir įsitikinai įgyvendina, sprendžiant pagal įvairius "Forbes sąrašus", — tikrai ne idiotai.

Ir, antra, postmodernizmas, deja, vis dar yra madoje. Įskaitant Europos energetikos sektorių.

Ir tai reiškia, kad ne pats laikas šaudytis, o tik — pats laikas pirkti kukuzūrų spragėsius.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

59
Tegai:
SGD, SGD terminalas, Lietuva, Ukraina, Lenkija
Dar šia tema
Lenkija tikisi sumažinti išlaidas dujoms JAV SGD sąskaita
Ekspertas: Lietuva reklamuoja savo SGD terminalą, tačiau nutyli svarbiausią dalyką
Ekspertas paaiškino, kodėl Estija pirmenybę teikė Rusijos SGD iš Lietuvos
Lietuva gavo naują SGD krovinį iš Rusijos
Ekonomistas: Lietuva rado "alternatyvą" rusiškoms dujoms Rusijos SGD pavidalu
Pirmoji pasaulyje vakcina nuo koronaviruso, archyvinė nuotrauka

Vakarai nerimauja dėl "Putino bandomųjų jūrų kiaulyčių"

(atnaujinta 14:27 2020.08.12)
Rusijoje ir pasaulyje yra užregistruota pirmoji koronaviruso vakcina. Ji buvo sukurta Gamalėjaus vardo Nacionaliniame epidemiologijos ir mikrobiologijos centre ir pavadinta "Sputnik V"

Apie vakcinos registraciją paskelbė Vladimiras Putinas, kuris pridūrė, kad viena jo dukra pasiskiepijo, sėkmingai praėjusi abu etapus.

Ši žinia, be abejo, primena dar vieną garsų Rusijos istorijos epizodą, kai 1768 metų rudenį Jekaterina II ir 14 metų sosto įpėdinis buvo paskiepyti nuo raupų. Tiesa, priežastys, kodėl Rusijos prezidentas paviešino šią informaciją, labai skiriasi nuo didžiosios jo pirmtakės motyvų, rašo Irina Alksnis RIA Novosti straipsnyje.

Tuomet, prieš du su puse šimtmečio, imperatorė siekė įveikti išankstines nuostatas ir Rusijos visuomenės baimes dėl naujos medicininės procedūros. 2020 metais prezidentas yra priverstas atskleisti asmeninę informaciją, ko jis visada stengiasi išvengti, nes šalis įsitraukė į dar vieną — ir labai nešvarų — informacinio karo raundą.

Norint įvertinti kilusio pasibjaurėjimo laipsnį, užtenka vienos antraštės: "Filipinietis Duterte'as pasisiūlė tapti Putino (bandomąją) jūrų kiaulyte Rusijos skiepams nuo koronaviruso". Būtent tokiu pavadinimu "Deutsche Welle" paskelbė žinią, kad Filipinų prezidentas pareiškė esąs pasirengęs būti pirmasis šalyje, išbandęs Rusijos vakciną pats.

COVID-19 vakcinos kūrimas virto lenktynėmis, kuriose dalyvavo farmacijos korporacijos ir bendrai visos šalys. Staigus Rusijos, kuri ėmėsi šios temos šiek tiek vėliau nei Kinija, JAV ir Didžioji Britanija, proveržis į proceso lyderius dabar sukelia nepaprastą skausmą Vakarų partneriams. Priežasčių yra daug ir įvairių.

Pirma, prieštaravimas progresyviausioms idėjoms. Autoritarinė batuota Rusija negali aplenkti Vakarų, pasiekusi puikių rezultatų sudėtingoje mokslo ir technologiškai pažangioje srityje. Ir nesvarbu, kad mūsų šalis turi seną epidemiologinę mokyklą, sukauptą patirtį ir didelius laimėjimus vakcinų kūrimo srityje.

Antra, grėsmė Vakarų geopolitinei įtakai. Galų gale, jei Rusija aktyviai bendradarbiaus su kitomis šalimis dėl jų gyventojų skiepijimo nuo COVID-19, tada ji gaus papildomų galimybių sustiprinti savo autoritetą ten. O to, žinoma, negalima leisti.

Ir trečia, pinigai. Milžiniškos sumos, kurioms rizikuojama ir kuriomis, be abejo, norėtų pasinaudoti svarbiausi pasaulio farmacijos koncernai. Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas teigė, kad jo organizacija jau yra gavusi paraiškų įsigyti vieną milijardą vakcinų dozių iš daugiau nei 20 šalių. Galima įvertinti, kokį astronominį pelną tai gali duoti farmacijos verslui, ypač padauginus kainų etiketę.

Taigi neatsitiktinai Klinikinių tyrimų organizacijų asociacija (AOKI), kuri vakar paragino Rusijos sveikatos apsaugos ministeriją neregistruoti vakcinos nuo koronaviruso, kol nebus baigtas trečiasis tyrimų etapas, apima didžiausius pasaulyje farmacijos milžinus: tokius žinomus prekės ženklus kaip "Pfizer", "Bayer", "Novartis" ir kt. Galima suprasti jų jausmus ir nuoskaudas, nes pro šalį praplaukia didžiulis prizas, kurio atžvilgiu jie turėjo savo planų.

Nesvarbu, kad jų teiginius atmetė tiek oficialios Rusijos struktūros, tiek epidemiologijos mokslininkai. Vargu ar farmacijos lobistai rimtai tikėjosi sulėtinti vykstantį procesą.

Jų pagrindinis tikslas yra viešai diskredituoti šalies vidaus plėtrą ne tik ir ne tiek šalies viduje, kiek užsienyje. Galų gale, šis AOKI kreipimasis suteikia galimybę Vakarų žiniasklaidai garsiai šaukti apie tariamą savo nesaugumą.

Tik dabar jiems teks dar rašyti, kad "Putino jūrų kiaulyčių" sąrašą papildė Rusijos prezidento dukra. Ir tai pastebimai sumenkina naujojo "Kremliaus nusikaltimo" demaskavimo poveikį.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik /
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
COVID-19, vakcina, koronavirusas, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Mokslininkai sukūrė vakciną nuo koronaviruso, naudodami šilkaverpius
Mokslininkas papasakojo apie žmones, kuriems koronavirusas nedaro poveikio
Balistinė raketa, archyvinė nuotrauka

Rusijos garantijos dėl keršto agresoriui: dugno paleidžiama balistinė raketa "Skif"

(atnaujinta 16:37 2020.08.11)
Rusija panaudos savo branduolinį potencialą kilus bet kokiai raketų atakai prieš jos teritoriją, nes skrydžio metu neįmanoma nustatyti paleistos kovinės galvutės turinio

Tai teigiama kariuomenės Generalinio štabo parengtame straipsnyje "Dėl Rusijos Federacijos valstybinės politikos branduolinio atgrasymo srityje pagrindų", kurį neseniai paskelbė laikraštis "Krasnaja Zvezda".

Rusijos sunaikinimas tokioje situacijoje bus laikomas priešo taikiniu, o "atsakas bus gniuždantis". Viena iš tokio atsako variantų galėtų būti tarpkontinentinių balistinių raketų "Skif", kurių skaičius, baziniai taškai, smogiamoji galia ir skrydžio trajektorijos yra žinomos tik siauram specialistų ratui.

Vien teoriškai priešas gali susekti ir užpulti strateginio raketinio povandeninio jūrų kreiserio pagal projektą 955 "Borei" kovos patruliavimo zonoje, atlikti prevencinę ataką prieš raketų kompleksus "Jars" su viršgarsiniais individualios orientacijos blokais "Avangard", gali artėdamas prie paleidimo linijų, smogti daugeliui Rusijos strateginių raketų nešamų bombonešių. Ir net tokiu atveju (neįtikėtinos sėkmės) iš vandenynų gelmių bus atsakomasis smūgis. Techniškai neįmanoma surengti prevencinio smūgio prieš "Skif".

Nematoma Rusijos strateginių branduolinių pajėgų sudedamoji dalis, balistinės raketos "Skif" gali daugelį metų būti budėjimo režime jūros dugne, ir pagal komandą smogti į sausumos ir jūros taikinius. Raketa pasižymi ypatingu slaptumu informacinėje sferoje, tai netiesiogiai liudija apie didelį centrinio projektavimo biuro "Rubin" ir Makejevo valstybinio raketų centro plėtros efektyvumą. Manoma, kad "Skif" yra garsiosios jūrų balistinės raketos "Sineva", turinčios patobulintas skrydžio charakteristikas ir naujausią dirbtinį intelektą, patobulinta versija. Svarbiausi "Skif" pranašumai yra didelis kovinis patvarumas ir palyginti mažos eksploatavimo išlaidos.

Paslaptis konteineryje

"Skif" priklauso tolimojo nuotolio raketų, skirtų povandeniniams laivams, grupei ir tarnauja jūros dugne paleidimo konteineryje, kuris patikimai apsaugo nuo milžiniško slėgio ir agresyvios aplinkos, užtikrina ryšį su karinio jūrų pajėgų vado postu. Pagrindinės techninės projekto problemos buvo uždaryto ir nerūdijančio "paketo", galinčio daugelį metų apsaugoti raketą nuo sūraus vandens įsiskverbimo, sukūrimas. Tačiau šiandien lengviau rasti adatą šieno kupetoje nei "Skif" jūroje.

Didelis slaptas ir nepakartojamas kovos išgyvenamumas pasiekiamas įrengiant paleidimo konteinerį dideliame gylyje, kurio negali pasiekti potencialaus priešo torpedos, gebančios efektyviai susilpninti net branduolinį smūgį jūros paviršiuje. Specialus povandeninis laivas pristato "Skif" raketą į savo dislokavimo vietą. Neįmanoma stebėti įrengimo vietos esamomis ir būsimomis žvalgybos priemonėmis.

Kovinės situacijos metu konteineris, gavęs signalą, prapučia balastą (kaip povandeninis laivas), plūduriuoja į iš anksto nustatytą gylį, o raketa pagal savo programą startuoja link taikinio. Jei "Sineva" nuotolis yra didesnis nei 8000 km, galima manyti, kad labiau pažengęs "Skif" skris toliau.

Atkreipkite dėmesį, kad kovinis budėjimas Rusijos vidaus vandenyse nepažeidžia "Jūros dugno sutarties" (1970 metai), draudžiančios branduolinius ginklus dislokuoti jūros dugne už 12 mylių zonos, esančios greta pakrantės. Pavyzdžiui, Arkties šelfe ir Ramiojo vandenyno pakrančių vandenyse yra daugybė patogių giliavandenių taškų, kuriuose galima įrengti iš dugno paleidžiamas balistines raketas — kiek įmanoma arčiau taikinių potencialaus priešo teritorijoje.

Ir tai nėra "Rusijos grėsmė", o rimtas veiksnys, ribojantis agresyvius Vakarų siekius, pretenzijų į Šiaurės jūros kelią ir Rusijos Arkties, Tolimųjų Rytų ir Kurilų salų gamtos turtus.

"Skif" ekonominiai pranašumai yra akivaizdūs. Branduolinius povandeninius laivus, gabenančius raketas, gaminti ir eksploatuoti yra labai brangu, bei ir įgulos apmokymai yra brangūs. Iš dugno paleidžiama raketa gali išgyventi bet kokį povandeninį laivą pagal tarnybos laiką be papildomų išlaidų ir tuo pačiu išsaugoti savo pradinį kovos potencialą, galimybę paleisti ir tiksliai pataikyti į taikinius. Tai yra Rusijos atsakas į naujas kolektyvinių Vakarų paskelbtas ginklavimosi varžybas jūroje.

Yra žinoma, kad pirmasis "Skif" bandymas įvyko 2008 metais, gamyklos bandymai Baltojoje jūroje prasidėjo 2013 metų vasarą, o 2017 metais Federacijos tarybos Gynybos ir saugumo komiteto vadovas Viktoras Bondarevas teigė, kad balistinė raketa jau Rusijos "ginkluotųjų pajėgų arsenale". Todėl naujoji raketa jau buvo išbandyta laiku ir verta mūsų dėmesio.

Iliuzijų aukos

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas birželio 2 dieną patvirtino valstybės politikos branduolinio atgrasymo srityje pagrindus. Remiantis dokumentu, potencialus priešininkas turėtų žinoti apie keršto už agresiją neišvengiamumą. Vis dėlto Rusija mano, kad branduoliniai ginklai yra tik atgrasymo priemonė.

Leiskite man jums priminti, kad aštuntajame dešimtmetyje JAV atsisakė idėjos dislokuoti raketas dugne ir pradėjo dislokuoti vidutinio nuotolio raketas Europoje. JAV branduolinės strategijos dokumentuose pasirodė agresyvi doktrina, kaip pasiekti pergalę ribotame branduoliniame kare dėl padidėjusio skrydžio laiko ir į priekį grįstos sistemos Vakarų Europoje.

Pagal Vašingtono planus daugiau kaip 570 raketų "Pershing-2", turėjo pristatyti 80 kilovatų talpos branduolinius blokus prie taikinių TSRS iki 1800 km atstumu (iki Maskvos — per 8 minutes).

Tai yra, šiandien istorija kartojasi kitokiame technologiniame lygyje, o "Forward Based" sistema mūsų akyse dreifuoja iš Vokietijos į Lenkiją. JAV veiksmai strateginių ginklų srityje yra skirti įgyvendinti "visuotinio streiko", naudojant branduolinius ginklus, koncepciją.

JAV ir NATO aktyvistai bando panaudoti karinius įrankius, norėdami "suvaldyti" Rusijos ekonominę plėtrą ir tarptautinės įtakos augimą, kuris gerokai pralenkė kolektyvinius Vakarus kuriant ir gaminant viršgarsines raketas, branduolinius povandeninius laivus, 5-osios kartos naikintuvus, "Poseidon" klasės povandeninius dronus ir kitą aukštųjų technologijų ginkluotę, garantuojančią pralaimėjimą bet kuriam agresoriui. Susidaro paradoksali situacija, kai kariniai patarėjai bijo patarti išprotėjusiems Amerikos politikams, nes mato skirtumą tarp doktrinos ir realybės.

Beveik du dešimtmečius Pentagonas ir jo sąjungininkai vykdė brangias karines operacijas Afganistane siekdami nugalėti silpnai ginkluotą teroristinę organizaciją Talibaną*. Vėliau JAV sudarė taikos susitarimą su priešu, gėdindamos Amerikos armiją, ir išeina, palikdamos esamą silpną valstybę — Afganistano Islamo Respubliką — likimo valiai. Deja, Vašingtonas nepadarė teisingų išvadų ir entuziastingai ėmė "gelbėti Europą" nuo neegzistuojančios Rusijos grėsmės. Tačiau "Skif" ir kiti Rusijos Federacijos saugumo garantai nemiega.

* teroristinė organizacija, uždrausta Rusijos Federacijoje ir daugelyje kitų šalių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
ginkluotė, Rusija
Rusijos vakcina nuo COVID-19

Paaiškėjo, kam dabar rekomenduojama Rusijos vakcina nuo COVID-19

(atnaujinta 15:18 2020.08.12)
Kol kas bandymai buvo atlikti tik su suaugusiaisiais, vaikų, paauglių ir pagyvenusių žmonių grupės nebuvo apimtos

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Vakcina nuo koronaviruso buvo išbandyta nuo 18 iki 60 metų amžiaus asmenims, norint skiepyti vyresnius nei 60 metų žmones, reikia papildomų tyrimų, pasakė Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos "Medicinos priemonių naudojimo ekspertizės mokslinio centro" direktorius Vladimiras Bondarevas.

"Dabar klinikiniams bandymams buvo pateikta vakcina, skirta atlikti bandymus su sveikais pilnamečiais savanoriais. Rusijos Federacijoje įprasta sertifikuoti: vaikai — nuo gimimo iki 18 metų, pilnamečiai ir suaugusieji nuo 18 iki 60 metų, ir vyresni žmonės — vyresni nei 60 metų. Dabar atlikti klininkiniai bandymai su 18–60 metų amžiaus savanorių grupe, atitinkamai, dabar ši vakcina skirta vartoti asmenims nuo 18 iki 60 metų amžiaus", — cituoja RIA Novosti Bondarevo žodžius.

Mokslininkas pridūrė, kad vyresnio amžiaus žmonėms prireiks išplėsti indikacijas, reikės papildomų klinikinių tyrimų.

"Manau, kad tai bus padaryta atliekant klinikinius tyrimus po registracijos. Bus surinkta ir vyresnių nei 60 metų žmonių grupė", — spaudos konferencijos metu pasakė Bondarevas.

Gamalėjos centro direktorius Aleksandras Guncburgas, savo ruožtu pridūrė, kad jis buvo paskiepytas eidamas 69 metus.

"Per pastaruosius penkis mėnesius atsakau, kad jaučiuosi gerai", — pasakė Guncburgas.

Tegai:
COVID-19, vakcina, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuva vakciną nuo COVID-19 pirks kartu su ES
Rusijos vakcinos nuo COVID-19 bandymai baigėsi. Kada laukti masinės gamybos?
Paaiškėjo, kiek vakcinų nuo COVID-19 pasieks Lietuvą
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai