Niujirkas, archyvinė nuotrauka

Amerika ruošia baisią bausmę Kinijai

72
(atnaujinta 21:17 2019.09.30)
Donaldo Trampo administracija ketina išbraukti Kinijos kompanijas iš Amerikos vertybinių popierių biržų

Donaldo Trampo administracija rengia košmarišką finansinę egzekuciją Pekinui — vien gandai apie tai lėmė, kad pirmaujančių Kinijos bendrovių akcijų kainos krito, o jų bendra kapitalizacija sumažėjo milijardais dolerių. Bet po to, kai panika šiek tiek nurimo, viso pasaulio ekspertai klausia, ar Jungtinės Valstijos nenukentės labiau nei Kinija, jei Vašingtonas iš tiesų imsis ypatingų priemonių ir nutrauks Kinijos bendrovių ir skolininkų prieigą prie jų akcijų rinkų.

Naujienų agentūra "Reuters" paaiškina Baltųjų rūmų planų esmę: "Prezidento Donaldo Trampo administracija ketina išbraukti Kinijos kompanijas iš JAV vertybinių popierių biržų. Penktadienį apie tai pranešė trys su situacija susipažinę šaltiniai, dėl kurių radikaliai išaugo JAV ir Kinijos prekybos įtampa. Pasak dviejų šaltinių, šis žingsnis bus dalis platesnių pastangų pažaboti JAV investicijas į Kinijos įmones".

Informacijos santrauka netruko pasirodyti: Kinijos bendrovių, kuriomis prekiaujama JAV, popieriai ėmė kristi. Pavyzdžiui, elektroninės prekybos milžinės "Alibaba" (žinomos "AliExpress" paslaugos savininkės) akcijos sumažėjo daugiau nei penkiais procentais, per vieną dieną ištrynus daugiau nei 20 milijardų dolerių rinkos kapitalizaciją.

Panašus kritimas buvo užfiksuotas ir kitų žinomų kompanijų akcijose: "JD.com" vertybiniai popieriai smuko beveik šešiais procentais, "Baidu" — 3,67 proc. Tačiau esmė čia ne tiek dešimčių milijardų dolerių prarastoje rinkos kapitalizacijoje, kiek tuo atveju, jei įgyvendinami agresyvūs planai, apie kuriuos pranešė Amerikos agentūros "Reuters" ir "Bloomberg" šaltiniai, JAV iš tikrųjų ketina daryti tą patį su Kinijos ekonomika, kaip bandė padaryti su rusais po 2014 metų. Be to, neįvedus jokio "Krymo sankcijų" analogo. Nors galbūt kai kurie apribojimai "siekiant užgniaužti protestus Honkonge" bus naudojami kaip politinė priedanga.

Reikia pabrėžti, kad planas, apie kurį rašo žiniasklaida, susijęs su dvigubu smūgiu Kinijos verslui ir visai ekonomikai. Kalbama apie ketinimą atimti iš bendrovės galimybę pasiskolinti pinigų (išleidžiant obligacijas) iš Amerikos investuotojų ir pritraukti nuosavo kapitalo (per IPO ar įtraukti į biržos sąrašus) valstybinėse vertybinių popierių biržose.

Tai tikrai primena praėjusių metų antirusiškas priemones.

Be priverstinio išbraukimo iš rinkos, pranešama, kad planuojama apriboti reguliavimo investicijas į Amerikos bendroves, fondus (ypač pensijų fondus) ir investicijas į Kinijos įmones. Tai būtina, kad, pavyzdžiui, investicinis fondas, nebeturėdamas galimybės Niujorko vertybinių popierių biržoje nusipirkti sparčiai augančių ir patrauklių kompanijų akcijas, neatidarytų akcijų sąskaitos Honkonge ar Frankfurte ir nepirktų ten draudžiamų akcijų.

Tokia drastiška priemonė tikriausiai susijusi su rimtu skandalu (kurio pagrindinė žiniasklaida nepastebėjo), kuris kilo po to, kai paaiškėjo, kad Amerikos valstybinis pensijų fondas, atsakingas už karininkų ir veteranų pensijų mokėjimą, pasirodo, investuoja pinigus į Kinijos kompanijas. Be to, mažiausiai trims iš šių bendrovių yra taikomos oficialios JAV sankcijos.

Daugelis tokio pobūdžio investicijų glaudžiai susijusios su šiuolaikinių finansų rinkų struktūros specifika. Populiariausia investicinių fondų klasė — vadinamieji pasyvūs fondai, kurie patys nesirenka instrumentų investavimui, o investuoja tik pagal specialiųjų indeksų sudėtį — tokius akcijų "krepšelius" ar obligacijas, kurios atitinka tam tikrus kriterijus.

Pasaulyje yra kelios gerbiamos įmonės — indeksų sudarytojai (indeksų teikėjai), kurie vadovaujasi fondais, valdančiais iš viso trilijonus dolerių. Kai tik vienas iš jų (MSCI, S&P Dow Jones indeksai, FTSE ir pan.) įtraukia kai kuriuos vertybinius popierius į savo indeksus, investiciniai fondai nedelsdami juos perka, nes jie privalo tai padaryti remdamiesi savo įstatyminiais dokumentais.

Dėl to, kai tik Kinijos akcijos ar konkrečių bendrovių obligacijos tampa gana patrauklios ir likvidžios, jos įtraukiamos į indeksus, o užjūrio (ir tarptautiniai) investiciniai fondai įpareigojami juos pirkti, o tai gali supykdyti Donaldo Trampo administraciją. Būtent tam, kad užblokuotų šį mechanizmą, oficialus Vašingtonas (pasak žiniasklaidos pranešimų) kuria labai griežtus JAV portfelio investicijų į Kinijos vertybinius popierius apribojimus. Jie greičiausiai bus taikomi investiciniams fondams ir įmonėms, kurios sudaro investavimo indeksus.

Dažniausiai paskaičiuojama, kad 156 Kinijos bendrovių, prekiaujančių JAV biržose, bendra kapitalizacija yra 1,2 trilijono dolerių. Anot buvusio "Société Générale Bank" Makroekonominės analizės skyriaus vedėjo Loreno Makdonaldo, bendra "prarasta paklausa" tuo atveju, jei atitinkami vertybiniai popieriai bus išbraukti iš "Bloomberg Barclays" kredito indekso ir MSCI, per ketverius metus sudarys 1,6 trilijono dolerių.

Gali atrodyti, kad Donaldo Trampo komanda vis dar ieško pažeidžiamo Kinijos ekonomikos taško, į kurį smūgis bus nepaprastai skausmingas ir nesukels ypatingos rizikos JAV. Tačiau tai nėra visiškai tiesa, nes žala bus toli gražu ne vienpusė.

Amerikos (ir Europos) investuotojai Kinijos finansines priemones pasirenka ne iš meilės Pekinui ir ne iš gero gyvenimo.

Atsižvelgiant į neigiamas palūkanų normas Europos Sąjungoje ir ypač žemas palūkanų normas JAV (Trampas taip pat reikalauja įvesti neigiamas dolerio normas), rizikingiausiuose Vakarų finansų rinkų kampeliuose galite rasti didelio pajamingumo investicijų, ypač pensijų fondų (taigi, vadinamųjų nepageidaujamų obligacijų populiarumas tarp investuotojų) iš bendrovių, turinčių žemus kredito reitingus ir abejotinas grąžinimo galimybes, arba tokiose rinkose kaip Kinija ar Rusija.

Ne veltui Kinijos kompanijų akcijos buvo JAV kariuomenės pensijų fondo portfelyje, o Rusijos obligacijų rasta Kalifornijos valstybės tarnautojų pensijų fondo portfelyje.

Tai reiškia, kad Donaldo Trampo administracijos priverstinis patriotizmas vargu ar atitiks investuotojų supratimą. Jie ieškos (ir ras) galimybių apeiti atitinkamus apribojimus. Tarp paprasčiausių būdų yra tiesiog nusipirkti specialiai sukurtų Europos ar Azijos (bet ne Kinijos) tarpinių bendrovių akcijų ar investicinius vienetus ar tarpinių fondų, kurie iš tikrųjų slėps Kinijos vertybinius popierius savyje, kaip rusiškoje "matrioškoje".

Be to, akivaizdus Kinijos abipusis žingsnis bus masinis įtraukimas į Europos vertybinių popierių biržų sąrašus, taip pat obligacijų išleidimas eurais, frankais ar juaniais, o tai, savo ruožtu, tik pagreitins pasaulinės finansų sistemos dolerio panaikinimo procesą ir pasaulinės finansinės infrastruktūros sukūrimą, nepriklausomą nuo Vašingtono neapibrėžtumų.

Tikriausiai būtent todėl, kad JAV suprato minėtų padarinių rimtumą, šalies iždas nusprendė oficialiai pareikšti, kad tokios radikalios priemonės "kol kas neplanuojamos".

Dar geriau: mūsų partneriai iš Kinijos pamatė amerikiečių oponentų ketinimų rimtumą ir suprato, kad jie šią grėsmę bet kada gali išpildyti, vadinasi, kad laikas aktyviau dirbti dekolonizuojant pasaulio finansus, o tai, be abejo, bus teigiamas poslinkis Rusijos ekonominių interesų atžvilgiu.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

72
Tegai:
bausmė, Kinija, JAV
Dar šia tema
JAV ir Didžioji Britanija ketina sudaryti prekybos susitarimą iki 2020 metų liepos
Padėsime nafta ir dujomis: kaip Lietuva įkalbinėjo Minską ginčytis su Rusija
Kinijos žiniasklaida įvardijo pagrindinį Rusijos ginklą prieš JAV lėktuvnešius
Sunkusis ekranoplanas А-050 Čaika-2, archyvinė nuotrauka

"Kaspijos monstro" atgimimas: būti ar nebūti

(atnaujinta 17:59 2020.08.06)
Artimiausiu metu į Rusijos karinį jūrų laivyną grįš sunkieji koviniai ekranoplanai — naujausioje versijoje su sparnuotosiomis raketomis

Jie gali veikti šalia gimtųjų krantų ir atokiausiuose planetos regionuose, esant bet kokioms klimato sąlygoms, be bazinės infrastruktūros.

Vienintelis pasaulyje rusiškas raketinis ekranoplanas "Lun" liepos 31 dieną buvo nutemptas jūra nuo Kaspijsko iki Derbento, kur jis taps centriniu "Patriot" parko eksponatu.

Po ilgų bandymų pastatytas prieš 34 metus Žemutiniame Naugarde ekranoplanas "Lun" 1991 metais buvo perduotas Kaspijos flotilės bandomajai operacijai. Ir liko vienintelis iš aštuonių projekto 903 suplanuotų prietaisų serijos. Tačiau ekranoplanai neliko užmarštyje.

Dėl didelio greičio (500 km / h) ir mažo skrydžio aukščio (7–10 metrų), raketas nešiojantys ekranoplanai nepastebimi radarų pajėgia įveikti tūkstančius kilometrų virš jūros ir lygumose, iš netikėtų krypčių priartėti prie priešo karinių jūrų pajėgų bazių ar lėktuvnešių grupių ir smūgiuoti raketos paleidimo atstumu.

Naujieji ekranoplanai išplės karinių jūrų pajėgų kovos galimybes. Anksčiau Rusijos karinio jūrų laivyno laivų statybos skyriaus vadovas, 1-osios pakopos kapitonas Vladimiras Triapichnikovas teigė, kad "ekranoplanų kūrimas" bus įtrauktas į laivų statybos programą iki 2050 metų.

Rusijos Federacijos gynybos ministerija sudarė taktinę ir techninę užduotį sukurti naują ekranoplaną, vyksta eksperimentiniai projektavimo darbai. Pirminiais duomenimis, naujasis ekranoplanas startuos 2022 metais.
Žiniasklaida aktyviai diskutuoja apie "Kaspijos monstro" atgimimą (nes aparatas Vakaruose taip buvo vadinamas dėl milžiniško dydžio ir fantastiškos išvaizdos). Neliko nuošalėje nei Amerikos "National Interest", nei kinų leidinys "Sohu". 

Mokslo, technologinė ir gamybinė bazė yra — Rusija, kurdama daugiafunkcinius ekranoplanus žymiai lenkia Vakarų šalis. Taigi, "Lun" gerai skraidė ir vykdė raketų paleidimus prieš 29 metus, o "Boeing Pelican" — krovininis ekranoplanas, kurio projektinė talpa buvo 1200 tonų (skyrius buvo apskaičiuotas 17 "Abrams" tankų) — nebuvo pastatytas net kaip prototipas.

Kokios yra Rusijos karinio jūrų laivyno kovinių ekranoplanų atgimimo perspektyvos šiandien?

Taikymo ypatumai

Daugiafunkciniai ekranoplanai (Vakaruose jie vadinami WIG — "Wing-In-Ground effect") artimiausiu metu gali tapti pagrindu kurti ir naudoti naujausias didelio tikslumo sparnuotąsias ir viršgarsines raketas, smogiamuosius dronus, elektromagnetines patrankas, sunkiąsias torpedas.

Kaip greitojo reagavimo pajėgos, smogiamieji ekranoplanai galėtų veiksmingai patruliuoti Rusijos Arktyje.
Desantinėje (krovininėje) modifikacijoje, šie įtaisai leis greitai perkelti karius su standartine ginkluote ir šarvuočiais dideliu atstumu. Naujieji ekranoplanai praktiškai nematomi priešų radarams, efektyvumu ir keliamąja galia pranoksta lėktuvus ir sraigtasparnius.

Jie leidžia "nukreipti jėgą" dideliu atstumu nuo konflikto zonos ("Čaika-2" — iki 5000 km) ir visose srityse tobulina Rusijos pajėgas.

Anot "National Interest", naujasis ekranoplanas A-050 "Čaika-2" yra "Kaspijos monstro" reinkarnacija ir yra kuriamas (Žemutinio Naugardo centriniame projektavimo biure, pavadintame Aleksejevo vardu) keleiviams (iki 100 žmonių) ir kroviniams gabenti pakrančių zonose, įskaitant Arktį. Statoma visa eilė "sparnuotų laivų" su įvairia talpa (specializacija), ir pakils į dangų ne vėliau kaip 2022 metais.

Anksčiau Kinija inicijavo derybas dėl kelių ekranoplanų "Čaika" pirkimo Liaudies išsivadavimo armijai. Tai netiesiogiai rodo aukštą transporto priemonės pasirengimą ir efektyvumą, o tai gali būti didelis netikėtumas potencialiam priešui.

Kaip aviacijos rūšis be aerodromų, ekranoplanai yra naudingi ir civiliniame gyvenime. Pavyzdžiui, Rusijos NPO "Ekolen" kuria civilį "Kaspijos monstro" analogą — antžeminę-oro amfibiją, galinčią skraidyti lėktuvo greičiu ir kurios daug didesnė krovinių talpa — iki 750 tonų — skirta eksploatuoti jūrose ir upėde, tundroje ir dykumoje. Pakilimui ir tūpimui ekranoplanui reikalingas tik pakankamas vandens plotas arba lygus žemės plotas.

Nepakartojamas pasirodymas

Ekranoplanas naudoja efektą, kuris atsiranda skrendant labai mažame aukštyje, kai įeinantis oro srautas sukuria tankią "oro pagalvę" po sparnu. Pakilęs virš jūros (ledo lauko, snieguotos lygumos ar pietų stepių), prietaisas įgyja stabilumą ir "sklando" iki 500 km / h greičiu, esant minimalioms kuro sąnaudoms ir esant dideliam naudingam kroviniui: "Čaika-2" — iki 10 tonų.

Aleksejevo vardo projektavimo biuras Žemutiniame Naugarde taip pat dirba kuriant sunkiąją ekranoplano A-080 "Chaika-3" versiją, kurios kilimo svoris yra 100 tonų. Perspektyvus aparatas bus aprūpintas šiuolaikine Rusijos avionika ir navigacijos bei akrobatinio skraidymo kompleksu. Jis galės savarankiškai vykti į neapšviestą pakrantę su penkių laipsnių nuolydžiu, bazuotis ant vandens ir aerodromuose.

Net senas geras "Lun" yra technologiškai įspūdingas, kuris 450 km / h greičiu galėtų įveikti daugiau nei 2000 km, aukštyje nuo trijų iki 500 metrų, ir būdamas tokio dydžio kuro sunaudoja penkis kartus mažiau nei transporto lėktuvas.

Pagarbą kelia vien jo išvaizda. Korpuso priekyje, ant pilono, yra 8 traukos varikliai  (Il-86 turbinos pagrindu), kurių purkštukai yra išdėstyti kampu į vandenį,kad sustiprėtų žemės efektas (įpurškiamas srautas atsispindi sparnuose, esančiuose šiek tiek už nugaros). Ant ekranoplano korpuso yra trys poros priešlėktuvinių raketų ZM-80 "Moskit", kurių nuotolis iki 250 km, ir orientacinis radaras. Ilgis yra beveik 74 metrai, o trapecijos formos sparnai, kurių plotis yra 44 metrai, o plotas — 550 kvadratinių metrų, vainikuoja erdvėlaivio išvaizdą, o maksimali kilimo masė yra 380 tonų.

Kalbant apie kovinę misiją, trijų viršgarsinių raketų "Moskit" būtų pakakę lėktuvnešiui sunaikinti. Ekranoplanai buvo sukurti TSRS kariniam jūrų laivynui kaip priemonė sunaikinti priešo laivus. Pirmasis "Lun" skrydis įvyko 1985 metais. Didelis greitis ir ilgaamžiškumas, kartu su aukštais naudingumo rodikiais ir galimybe judėti per sausumą ir ledą (taip pat skristi dideliame aukštyje) nuo pat pradžių suteikė neįtikėtinų galimybių.

Ekranoplanai "Lun" ir  "Orlionok" gerai pritaikyti raketoms ir desantininkams pristatyti. Desantinis "Orlionok" buvo mažesnis, jis buvo skirtas greitam kariuomenės ir įrangos (iki 150 desantininkų ar dviejų pėstininkų kovos mašinų) gabenimui. Žlugus TSRS, visos serijos prietaisų statyba buvo sustabdyta (iki to laiko antrasis 903 projekto "Lun" buvo paruoštas 95 proc.), o kovinis "lėktuvnešių žudikas" buvo juokais paliktas Kaspijske.

Tai neturėtų pasikartoti, nes Vakarų "partneriai" vis tiek to neįvertins. Šiandien kokybiškai naujame technologiniame lygyje įmanoma ir būtina pagerinti ekranoplanų kovines savybes — ir sustiprinti taiką Rusijos ir jos sąjungininkų naudai.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
ekranoplanas, Kaspijos jūra, Rusijos karinis jūrų laivynas, Rusija
Minskas, archyvinė nuotrauka

Grasina botagu ir vilioja meduoliu: Lietuva pabudo prieš rinkimus Baltarusijoje

(atnaujinta 13:43 2020.08.06)
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Baltarusijos valdžiai, kuriai vadovauja prezidentas Aleksandras Lukašenka, dar kartą griežtai nurodė, kad smurtas prieš opoziciją yra nepriimtinas

Artėjančius Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimus atidžiai stebi kaimynai lietuviai. Labiau, nei tiesiog atidžiai. Ir jie dalina gerus patarimus, kaip geriausia sodinti ir apvagoti bulves. Taigi pagrindinis Lietuvos užsienio politikos patarėjas Linas Linkevičius pasakinėja savo kaimynui apie jo selekcininių eksperimentų neleistinumą.

"Esame labai susirūpinę galimu valdžios smurto ir perteklinės jėgos panaudojimu opozicijos atžvilgiu rinkimų laikotarpiu ir ypač po rinkimų", — pranešime žiniasklaidai teigė Linas Linkevičius.

Matyt, Linas Linkevičius jau aiškiai žino, kas bus po rinkimų. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas telefonu paprašė savo kolegos — Baltarusijos URM vadovo Vladimiro Makėjaus, su kuriuo neseniai užmezgė šiltus, beveik draugiškus santykius, perduoti jo susirūpinimą "į patį viršų". 2020 metų pradžioje Linkevičius net lankėsi pas Makėjų Minske. Už tai vos nebuvo ketvirčiuotas politinių oponentų — Lietuvos konservatorių. Žinotų jie, konservatoriai, kad tuometinis Lietuvos užsienio reikalų ministro vizitas Baltarusijoje yra Baltarusijos kelio į ES pradžia pagal "Ukrainos scenarijų".

Taip sakant, išėjimas į maratono lenktynių, kurios prasidės sekmadienį, rugpjūčio 9 dieną, startą.

Telefoniniame pokalbyje su Makėjumi, matyt, linkėdamas sėkmės Baltarusijos žmonėms, Linkevičius patikino, kad Baltarusijos nepriklausomybė ir klestėjimas yra labai svarbūs Lietuvai.

"Padėsime ją (nepriklausomybę — Sputnik) išsaugoti tiek tarptautiniu lygiu, tiek ir dvišaliais santykiais", — sakė Linkevičius.

O jei netikite, atsiminkite, kaip visais lygmenimis Lietuva kovojo už Ukrainos nepriklausomybę. Ji padėjo ir padeda iki šiol naudingais patarimais, kaip tapti tikra europietiška valstybe.

Simboliška, kad Ukraina savo kelią į civilizuotą Europos visuomenę pradėjo būtent po Rytų partnerystės viršūnių susitikimo, vykusio 2013 metų spalio mėnesį Vilniuje, Lietuvai pirmininkaujant ES. O Lietuvos diplomatai, pasak Davido Žvanijos, buvusio Aukščiausiosios Rados deputato ir artimo Petro Porošenkos draugo, tada aktyviai padėjo Euromaidanui ne tik pinigais, bet ir ginklais.

Beje, Lietuva buvo pirmoji iš pasaulio valstybių, atvirai siuntusi "mirtinus ginklus" Donbasui sutramdyti. O 2013-ųjų Lietuvos Seimo pirmininkė, Darbo partijos atstovė Loreta Graužinienė iš tribūnos Kijevo Nepriklausomybės aikštėje garsiau nei visi pasaulio politikai šaukė: "Šlovė Ukrainai! Didvyriams šlovė!".

Taigi, mieli draugai, nesijaudinkite. Mes ir jums padėsime, kiek galėsime. Nebijokite ir laikykitės, nesvarbu, kokius Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimų rezultatus paskelbs Baltarusijos Respublikos Centrinės rinkimų komisijos vadovė Lidija Jermošina. Svarbiausia, kad pirmosiomis dienomis po rugpjūčio 9 dienos visos demonstracijos būtų taikios ir padorios.

Svarbiausia — nepamirškite atsidėkoti lietuviams po "Belmaidano" pergalės. Jiems nereikia daug. Uždarykite ir užpilkite betonu Astravo AE reaktorius amžiams.

"Taip pat labai neigiamai vertiname artimiausiu metu planuojamą Astravo elektrinės paleidimą. Mūsų informacija verčia daryti išvadas, kad paleidimas yra skubinamas, neatsižvelgiant į saugumo reikalavimus", – pabrėžė ministras Linkevičius.

O mes, lietuviai, ir jums, baltarusiams, per naujus elektros tinklus iš Lenkijos ir Vidurio Europos tieksime elektrą, išgrynintą ir išvalytą nuo Rusijos įtakos. Jei ką, tieksime ir naftą, ir suskystintas gamtines dujas iš JAV. Kokiomis kainomis? Na, kažkaip atsiskaitysime. Kaimynai visada susitaria geruoju, kai brėžia sieną tarp bulvių lysvių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rinkimai, Baltarusija, Lietuva
Dar šia tema
Atidarytas Lavoriškių pasienio kontrolės punktas su Baltarusija
Nuo trečiadienio atnaujinami skrydžiai į Baltarusiją
Baltarusijos Energetikos ministerija pranešė, kada prasidės fizinis BelAE paleidimas
Tarptautinė alaus diena, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 7-osios šventės

(atnaujinta 17:55 2020.08.06)
Nuo rugpjūčio 7 dienos iki metų galo lieka 146 dienos, šia dieną švenčiama Tarptautinė alaus diena

Rugpjūčio 7 yra 219-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 220-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 146 dienos.

Tarptautinė alaus diena

Pirmą rugpjūčio penktadienį švenčiama Tarptautinė alaus diena. Nuo 2007 m. ji pradėta švęsti JAV, Kalifornijoje, Santa Kruzo baruose. Vėliau išplito po visą pasaulį. Šią dieną visi alaus mėgėjai kviečiami iškelti alaus bokalą su draugais.

Alus — vienas seniausių alkoholinių gėrimų. Jis gaminamas rauginant mieles ir miežius arba kviečius (kartais ryžius). Išgauti geresniam skoniui naudojami papildomi prieskoniai – apyniai, medus, kartais net uogos ir vaisiai. Alaus stiprumas – 2,5-12% alkoholio tūrio.

Liepos 18 dieną švenčiama Tarptautinė aludarių diena. Ji skirta alaus gamintojams, tądien rengiamos alaus ragavimo ir vertinimo varžybos.

Ši diena istorijoje

1259 metais Mindaugas dovanojo Vokiečių ordinui visą Žemaitiją, Skalvą ir didžiąją dalį Jotvos (Dainavos). Istorijos eigoje Žemaitiją savo priešams net kelis kartus užrašė ne tik Mindaugas, bet ir Vytautas. Tačiau  tik Skalva ir Dainava ilgam išnyko iš Lietuvos žemėlapių. Žemaitija, kuri per daugelį šimtmečių buvo bene labiausiai strateginiais sumetimais atiduodama ar niokojama svetimšalių kariuomenių, iki dabar išlaikė savo išskirtinumą ir unikalumą.

Šią dieną 1861 metais Vilniuje įvyko didelė demonstracija prieš caro valdžią dėl Lenkijos ir Lietuvos laisvės, dėl Žečpospolitos atkūrimo.

1992 metais Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga akredituota prie Jungtinių Tautų.

2004 metų rugpjūčio 7 dieną Gdanske Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai —  Valdas Adamkus ir Aleksandras Kvasnevskis (Aleksander Kwasniewski) — aptarė bendro abiejų šalių elektros tilto bei geležinkelio tiesimo, automobilių magistralės "Via Baltica" tiesimo bei Lietuvos lenkų ir Lenkijos lietuvių probleminius klausimus.

1945 metais — SSRS paskelbė karą Japonijai, tačiau ši po savaitės kapituliavo.

Šią dieną vardadienius švenčia Donatas, Kajetonas, Sikstas, Drąsutis, Jogailė, Klaudija, Jogilė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai