Braškių rinkimas

Personalo nuoma naujos galimybės ar vergovė?

59
(atnaujinta 14:56 2019.11.09)
Jau ne vieni metai, kaip Lietuvoje (ir ne tik) plečiasi vadinamasis personalo nuomos verslas. Žiniasklaidoje įprastai piešiamas gan šviesiomis spalvomis, mums šis reiškinys kelia daug svarbių ir, tiesą sakant, ne per linksmiausiai nuteikiančių klaustukų

Kam tokios įmonės padeda? Kokia "nuomojamųjų" darbuotojų padėtis? Kokia socialinė šio verslo reikšmė tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje?

Personalo nuomai — graži reklaminė pakuotė

Mūsuose personalo nuomos verslas — ne toks jau senas. Prasidėjo jisai dar atsigaunant po paskutiniosios pasaulinės ekonominės krizės, kokiais 2011-2012 metais. Kaip žinia, daugiausiai užsiiminėta pačių lietuvių, kaip Vakarų Europos požiūriu pigios darbo jėgos, "eksportu". O tai, savo ruožtu, buvo dėsninga, turint omeny 2008 metų "naktinę reformą" sekusį nedarbo sprogimą. Tai ir buvo vienas būdų, kuriais organizuota masinė Lietuvos darbo klasės emigracija (evakuacija?..) į Vakarus.

Iš tiesų, kaip nesunku įsitikinti tiek iš spaudoje išėjusių straipsnių, tiek iš pačių aptariamosios srities atstovų, personalo nuoma realiai prisidėjo prie nedarbo sumažinimo. Ne vien organizuodama darbuotojų "eksportą", bet ir jų įdarbinimą vietinėse, lietuviško kapitalo įmonėse.

Dalykas pristatomas gražiai. Taip esą ne tik sumažintas nedarbas, bet ir sukurtas naujų darbuotojų paieškos mechanizmas, kuriuo daugelis, girdi, dar susiranda sau pastovią darbovietę. Trumpai tariant, visiems gerai — ir darbuotojams, ir savininkams. Žodžiu, visi labai patenkinti. Bent taip jau sako mums graži reklaminė pakuotė.

Kaip yra iš tikrųjų

Tačiau tikrovė, deja, gerokai prieštaringesnė. Ir vargu, ar tokia šviesi. Pirmiausia tai rodo, kad iš pačių "nuomojamųjų" darbuotojų šiuo keliu pastovius darbus susiranda tiktai nedidelė mažuma. Štai iš kelių tūkstančių sėkmingų personalo nuomos verslo "Headex group" išnuomotų darbuotojų "net" 200 įsidarbino nuolatiniam darbui. Skaičius — beveik niekinis.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Dar daugiau. Personalo nuomos verslas dėl savo prigimties pirmiausia orientuotas ne į samdomųjų darbuotojų, bet įmonių savininkų interesus. Šios kontoros uždarbiauja besiorientuodamos į pigiausią galimą darbo jėgos išnuomojimą, kas aptarnaujamoms firmoms, aišku, paranku, bet patiems darbuotojams teikia dar mažesnį atlygį, nei būtų paprastai.

Be to, toks darbo organizavimas samdytojus "atleidžia" nuo darbuotojų apsaugai skirtų socialinių garantijų. Kiekvienas "nuomojamas" darbuotojas gali būti keičiamas greitai ir neskrupulingai, lyg suplyšusi kojinė. O ponas kapitalistas laisvas elgtis taip, kaip jam patogiau. Žodžiu, personalo nuoma tik tęsia pas mus nuo 2016 metų valstybiniu lygiu įgyvendinamą darbdaviams naudingą darbo santykių "lankstumą".

Vaizdai iš gyvenimo

Praktiškai tuo įsitikinti nesunku iš realaus gyvenimo. Imkime pavyzdžiu Norvegiją, kur itin griežtai reguliuojami darbo santykiai. Čia atlygis privalo atitekti pačiam darbuotojui. Bet personalo nuomos įmonės ir tai darydamos tiesiogiai pasipelno darbininko sąskaita. Mat uždarbis paprastai pervedinėjamas iš kronų į eurus, tad lieka papildomas pinigų likutis, kuris niekur neapiforminamas ir pasisavinamas nuomos organizatorių.

Aišku, tai dar palyginti nekaltas pavyzdys, nors kituose kraštuose, pavyzdžiui, Olandijoje, Vokietijoje ir taip toliau, darbuotojui tenkanti uždarbio dalis tikrai mažesnė. Reikia žinoti, kaip ši sistema veikia pačios Lietuvos viduje, santykyje tarp didmiesčių ir dažnu atveju kone merdinčių provincinių vietovių. Čia kartais teieškoma "durnių", nepritekliaus smaugiamų "kaimiečių", norom nenorom priverstų parduoti savo darbą jėgą, kad tik galėtų išgyventi. Neretai dirbdami pilnu etatu, tokie žmonės "į rankas" negauna nė apgailėtino lietuviško minimumo.

Be abejo, pagrindinis tokios darbo jėgos rezervas šiandien tikriausiai nebe Lietuvos provincija, bet užsienis. Daugiausia — jau ankstesniuose straipsniuose mūsų aptarti migrantai iš Ukrainos, kurių kartais tiesiog vergiškos darbo sąlygos gerai žinomos. Ukrainieciai.lt ir panašios kontoros gan aiškiai parodo mums tikrąjį personalo nuomos veidą.

Dar aiškiau jį atskleidžia prieš kurį laiką pagarsėjusi Lietuvon uždarbiauti atvykusių nepaliečių istorija. Pastarieji, tėvynėje veikiančiai personalo nuomos kontorai susimokėję solidžias (ir ilgą laiką kauptas...) sumas už galimybę išvykti dirbti į ES, pasiekę mūsiškę "Marijos žemę" atsidūrė tokiose sąlygose, kurios buvo tolygios vergovei. Nesulaukę ne tik žadėto, bet apskritai jokio darbo užmokesčio, jie galiausiai paliko Lietuvą, neprisiteisę nė cento.

Įsidėmėtina, kad panašios, o iš tiesų net gerokai baisesnės istorijos girdimos iš JAE, Kataro ir kitų Arabų pusiasalio kraštų, kur analogiškų įmonių samdomi darbininkai iš Nepalo, Bangladešo ir Indijos dirba vietiniuose statybų projektuose bei apskritai atlieka "juodadarbių" funkcijas, gyvendami be asmens dokumentų (šie iš jų atimami) nuo vietinių atskiruose, lūšnelėmis apstatytuose getuose.

Išvados

Taigi, matome, kaip personalo nuomos reiškinys įtraukia žmones iš skirtingų kampų į vieną didelį kapitalo ir darbo jėgos tinklą. Viena vertus, siūlomos galimybės užsidirbti, kai pasiseka, netgi daugiau, nei būtų savo krašto sąlygomis (pavyzdžiui, nepaliečiams net lietuviška "minimalkė" — pasakiški pinigai); kita vertus, įtvirtinama tam tikra dvigubo išnaudojimo (tiek nuomos kontoros, tiek aptarnaujamos įmonės naudai) schema.

Tiesa, aukščiau minėtuose pavyzdžiuose parodytų ekscesų daugiau mažiau apsisaugoti galima (ypač šalyse, kur griežčiau reguliuojami darbo santykiai) stojant į vietines profesines sąjungas. Tačiau, kaip žinia, darbininkams iš Lietuvos tokia praktika nebūdinga. Tenka girdėti atsiliepimų, pavyzdžiui, kaip norvegai bei kiti europiečiai už tai juos netgi pašiepia. Bet kol kas yra, kaip yra — tokia mūsų nusistovėjusi nacionalinė psichologija.

Mūsų aptariamasis procesas neabejotinai juda ir judės toliau. Į ką, kaip ir kokias formas tai peraugs, lieka atviras klausimas. Bet pats personalo nuomos reiškinio "laisvumas", socialinių garantijų nebuvimas ir taip toliau daro jį artimą kitam internetinėje erdvėje veikiančiam platformų verslo formatui. O šiame kontekste, turint omeny jau besireiškiančią automatizacijos-robotizacijos technologinę revoliuciją, yra pagrindo manyti, kad personalo nuomos verslas prisidės prie jau dabar vykstančios intelektinio darbo proletarizavimo tendencijos.

Prie ko tai prives, ilgainiui pamatysime, bet aišku jau ir dabar, kad be pasiruošimo vienytis ir ginti savas teises, daugeliui "nuomojamų" darbuotojų iš Lietuvos šviečiasi ne pačios geriausios sąlygos.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

59
Tegai:
darbas, Lietuva
Dar šia tema
Lenkijos įmonės savininkė į gatvę išmetė mirštantį ukrainietį
Latvijos premjero patarėjas pareiškė, kad šalyje yra "per daug dykūnų"
Lietuvoje išaugo dirbančių užsieniečių skaičius
Parduotuvės direktorius "pamiršo" pranešti pardavėjai apie atleidimą
Per metus Lietuvoje dirbančių užsieniečių skaičius beveik padvigubėjo
Baltijos šalių ir JAV vėliavos, archyvinė nuotrauka

Baltijos šalys kaip parako statinė: kokio JAV prezidento laukia Lietuva

(atnaujinta 17:38 2020.10.22)
JAV prezidento ir naujos valdžios Lietuvoje rinkimai beveik sutampa. Jų rezultatai gali reikšmingai paveikti padėtį Baltijos regione — net išprovokuoti karštą konfliktą

Naujosios valdžios sudėtis Lietuvoje paaiškės kitą sekmadienį. Jei, žinoma, VRK nepanaikins nešvariausių Lietuvos Seimo rinkimų per 30 nepriklausomybės metų rezultatų. Didelė tikimybė, kad Lietuvos valdžia vėl atsidurs neoglobalistų ir aršių rusofobų — konservatorių — rankose.

Tačiau šįkart nacionalinių patriotų galia įgaus unikalią — vaivorykštės — spalvą. Siekdami suvereniteto, konservatoriai (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) turės dalytis ministrų portfeliais respublikos politinėje arenoje su nauja jėga — Laisvės partija, kuri atvirai propaguoja LGBT bendruomenės vertybes.

Popiežius kišasi į rinkimus

Popiežius Pranciškus likus porai dienų iki antrojo rinkimų turo pareiškė neįkainojamą paramą Lietuvos gėjams ir lesbietėms. "Homoseksualai turi teisę į šeimą. Jie yra Dievo vaikai ir turi teisę į šeimą. Niekas neturėtų būti atstumtas ar kenčiantis dėl to", — sakė pontifikas.

Akivaizdu, kad savo pareiškimu Pranciškus netiesiogiai išreiškė paramą JAV demokratų partijos kandidatui į prezidentus Džo Baidenui. Galų gale jo varžovui, dabartiniam prezidentui Donaldui Trampui, jau seniai buvo priklijuota homofobo etiketė.

Dabar Lietuvos gėjai ir lesbietės, gavę tokią paramą, dar aktyviau propaguos LGBT bendruomenės vertybes Lietuvos įstatymų bazėje. Matyt, artimiausiu metu mokyklų programos bus papildytos "tolerancijos ir lytinio švietimo" pamokomis. Akivaizdu, kad tokių pamokų metu Lietuvos vaikai bus mokomi apie lyčių lygybę ir galimybę pakeisti savo lytį, kuria, matyt, Dievas vaiką apdovanojo per klaidą. Tai kas jis per Dievas, jei daro tokias klaidas?

Trampai, eik gydytis!

Bet grįžkime prie pagrindinių dabartinės rinkimų kampanijos Lietuvoje veikėjų — konservatorių. Užduokime sau klausimą: kurį iš dviejų kandidatų (Baideną ar Trampą) norėtų matyti Baltuosiuose rūmuose "senelis ir kompanija"? Atsakymo nereikia toli ieškoti.

Prisiminkime, kaip prieš ketverius metus TS-LKD dvasinis lyderis Vytautas Landsbergis davė naudingų patarimų tuometiniam kandidatui į JAV prezidentus Donaldui Trampui.

"Mane šiandien gąsdina kai kurie monstrai, bet tai ne pirmas kartas. Man atrodo, kad tai vaiduoklis, sakantis: žiūrėkit, JAV pasitrauks iš NATO, NATO subyrės — ką tada darysite? O mes atsakome: kodėl tau nenuėjus į vieną instituciją pasikonsultuoti dėl sveikatos", — apie Trampo psichikos ligą užsiminė Landsbergis.

Akivaizdu, kad "patriarchas" beveik nepakeitė savo nuomonės per ketverius metus.

Skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas

O galima premjerė būsimoje liberaliųjų konservatorių vyriausybėje Ingrida Šimonytė jau aiškiai pažymėjo artimiausio laikotarpio Lietuvos "plėtros" etapus. Tai yra socialinių programų sumažinimas, siekiant įtikti stambiam verslui. Paprasčiau tariant, pensininkų ir kitų socialiai neapsaugotų Lietuvos visuomenės sluoksnių gelbėjimasis yra jų pačių reikalas, o ne valstybės rūpestis. Šimonytės deklaruojamas mokesčių verslui mažinimas skurdins biudžetą ir storins verslininkų pinigines.

Bet kaip tokia programa atitiks prezidento Gitano Nausedos svajonę apie "gerovės valstybę"?

"Svarbiausia, kad nebūtų karo"

Į valdžią atėjus konservatoriams, Lietuva gali tapti karo lauku tikrąja to žodžio prasme. Sustiprės antirusiška isterija, sustiprės bandymai destabilizuoti padėtį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, padidės Amerikos karių kontingentas Baltijos regione. Artimiausiu metu branduolinių ginklų dislokavimas Lietuvos teritorijoje yra gana nuspėjamas. Ir visa tai pavers šalį parako statine, kuri gali sprogti nuo menkiausios kibirkštėlės. O degtukai šiai kibirkščiai įžiebti jau pasirodė Džo Baideno rankose.

Jis jau pažadėjo stiprią paramą Baltijos šalims, jei laimės rinkimus. Baideno programoje yra "stiprus atsakas Rusijai" Baltijos šalyse. Pensilvanijos universiteto tarptautinių santykių tyrimo organizacijos "Penn Biden Centre" direktoriaus Maiklo Karpenterio (Michael Carpenter) paskelbtame pranešime sakoma, kad JAV prezidentas Baidenas išsiųs "griežtą įspėjimą Rusijai: negąsdinkite NATO narės".

Kaip žinote, Jungtinės Amerikos Valstijos visada linkusios įžiebti karinius konfliktus toli nuo savo sienų. Viena iš šių vietų pasaulio žemėlapyje, kur galima pamankštinti raumenis, gali tapti ir "Baltijos placdarmas".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
konservatoriai, Lietuva, Laisvės partija, Donaldas Trampas
Dar šia tema
Baidenas pažadėjo Baltijos šalims stiprų atsaką Rusijai pergalės JAV rinkimuose atveju
Trampas pajuokavo, kad amerikiečiai Rusijoje laikomi "trenktais"
Džo Baidenas

Baidenui pralaimėjus nepavyks apkaltinti rusų

(atnaujinta 14:34 2020.10.22)
Jei įvyktų stebuklas ir Baidenas laimėtų rinkimus, Trampas gali paprasčiausiai nepripažinti balsavimo rezultatų arba bent jau neatvykti į inauguracijos ceremoniją, pažeisdamas visas tradicijas

Rinkimai JAV išėjo į finišo tiesiąją, Donaldas Trampas ir Džo Baidenas šiandien paskutinį kartą susitiks per televizijos debatus. Be to, šis susitikimas apskritai gali tapti paskutiniuoju jų gyvenime — aistros Jungtinėse Valstijose dabar yra tokios karštos, kad labai sunku įsivaizduoti šiuos du žmones greta dar kartą. Jei įvyktų stebuklas ir Baidenas laimėtų rinkimus, Trampas gali paprasčiausiai nepripažinti balsavimo rezultatų arba bent jau neatvykti į inauguracijos ceremoniją, pažeisdamas visas tradicijas. Na, o Baidenas tikrai niekada neateis į Trampo inauguraciją — tad ketvirtadienį jie turės paskutinę galimybę pasakyti vienas kitam, ko širdis geidžia. Ir jie visapusiškai pasinaudos šia galimybe.

Trampas pavadins Baideną nusikalstamos grupuotės vadovu ir pareikalaus, kad Džo (kartu su sūnumi Hanteriu) būtų įkalintas. Džo į kalėjimą nesės, tačiau jam pralaimėjus rinkimus žiniasklaida pasakys, kad jam koją pakišo "spalio staigmena" — paskelbti kompromituojantys įrodymai iš Hanterio kompiuterio standžiojo disko, kuriame buvęs viceprezidentas buvo apkaltintas melu ir korupcija. Bet Baidenas būtų pralaimėjęs ir be šios medžiagos, tiesiog todėl, kad Trampui buvo lemta laimėti. Bet kaipgi taip: juk apklausos rodo didžiulį Baideno pranašumą? Juk jos negali būti išgalvotos?

Gali. Nes ant kortos pastatyta žymiai daugiau nei bet kada anksčiau, ir nėra tokio melo, kuris būtų neįmanomas tiems, kurie žaidžia prieš Trampą.

"Aš balotiruojuosi ne tik prieš Baideną, bet ir prieš žiniasklaidą, prieš aukštųjų technologijų gigantus ("Facebook", "Twitter", "Google") ir Vašingtono pelkę", — anądien sakė Trampas.

Taip — ir geriausias to patvirtinimas buvo šio trigalvio monstro reakcija į pateiktus kaltinimų Baidenų šeimai įrodymus. Leidinį "New York Post" tiesiog bandyta užblokuoti — "Google" nematė jo savo paieškoje, o "Facebook" ir "Twitter" neleido dalytis nuorodomis į jį.

Be abejo, žiniasklaida tiesiog stengėsi nepastebėti skandalingo leidinio, o dauguma politikų apsimetė, kad nieko rimto neįvyko, tai yra, visos trys jėgos veikė vienu metu, patvirtindamos Trampo teisumą. Tuo tarpu iškart buvo pareikšti kaltinimai Rusijai — akivaizdu, kad būtent Maskva vėl įsikišo į Amerikos rinkimus, apdrabsčiusi purvais Baideną.

Apie tai diskutavo ne tik komentatoriai ir Kongreso nariai, bet ir žvalgybos pareigūnai. Buvę darbuotojai — nes JAV Nacionalinės žvalgybos direktorius Džonas Ratklifas (John Ratcliffe) teigė, kad informacija iš Baideno kompiuterio "nėra jokios Rusijos dezinformacijos kampanijos dalis". Tačiau penkiasdešimt buvusių žvalgybos pareigūnų (įskaitant Ratklifo pirmtaką Džeimsą Klaperį (James Clapper), kuris buvo pagautas melavęs prisiekus) parašė atvirą laišką, kuriame teigė, kad ši patirtis "verčia rimtai įtarti, kad Rusijos vyriausybė šioje byloje atliko svarbų vaidmenį":

"Elektroninių laiškų, kurie, tikėtina, priklauso JAV viceprezidento Baideno Hanterio sūnui, ir kurių dauguma yra iš laikotarpio, kai jis dirbo vadovaujant Ukrainos dujų bendrovei "Burisma", pasirodymas JAV politikos arenoje turi visus klasikinius Rusijos informacinės kampanijos ženklus."

T. y., Rusija nėra kaltinama fabrikavimu, įrodymų klastojimu prieš Baideną — nors tokių pareiškimų galima išgirsti — ne, ji tiesiog juos išplatino. Bet kaip — jei, pasak Rudžio Džiulianio (Rudy Giuliani) (Trampo advokato ir buvusio Niujorko mero), Hanterio Baideno kompiuterio kietojo disko turinys buvo perduotas FTB prieš septynis mėnesius? Tai yra, Maskva laikė šią medžiagą paslaptyje, rengdama "spalio staigmeną". Ar tai padarė Trampo būstinė ir jo patarėjai, tarp jų ir tas pats Džiulianis? O taip, Džiulianis dirba Putinui... Ir tai ne juokai. Kaip sakė senatorius Krisas Merfis (Chris Murphy): "Šį kartą rusai nusprendė pasinaudoti Amerikos piliečiais kaip savo agentais. Jie bando skleisti savo propagandą pagrindinėje žiniasklaidoje... Ir jiems tai pavyko. Žinote, dabar Rudis Džiulianis iš tikrųjų yra Rusijos agentas".

Taip, žinoma, jei pats Trampas dirba Kremliui, ką tada kalbėti apie jo darbuotojus ir bendrininkus. Juokas juokais, bet būtent šis situacijos vertinimo ir bandymo parduoti amerikiečiams "Rusijos intervenciją" net ir kompromituojančios medžiagos apie Baidenų šeimą istorijoje trūkumas yra geriausias patvirtinimas, kad Trampas jau laimėjo. Kadangi jo oponentai gyvena visiškai išgalvotame pasaulyje — kuriame rusai daro įtaką JAV rinkimų rezultatams, o Trampo pranašumas prieš Baideno skaičiuojamas dviženkliais skaičiais. Ir visa tai vyksta tuo pačiu metu ir niekaip neprieštarauja vienas kitam.

Tačiau realiame pasaulyje matome visai ką kita: didžiulės minios Trampo šalininkų jo nesibaigiančiuose mitinguose visoje šalyje ir visiškas entuziazmo trūkumas retuose Baideno susitikimuose su nedideliu skaičiumi jo rėmėjų. Didėjanti parama Trampui net tarp mažumų (tokių kaip juodaodžiai ir musulmonai), kurios visiškai nepriklauso jo elektoratui. Visiškas Trampo "ryšių su Rusija" įrodymų trūkumas — ir vis nauji Baidenų šeimos melo ir korupcijos įrodymai. Ir svarbiausia, kad realiame pasaulyje amerikiečiai jau seniai nusivylė savo politiniu elitu, viršpartine "Vašingtono pelke" ir todėl vienintelė rimta alternatyva Trampui galėtų būti nesisteminis senatorius Sandersas. Bet būtent dėl jo ​​nesistemiškumo kolektyvas "Baidenas" jo ir neprileido prie rinkimų.

Paprasti amerikiečiai gyvena realiame, o ne propagandos pasaulyje, todėl lapkričio 3 dienos rinkimų rezultatas yra iš anksto nulemtas. Net nepaisant bandymų suklastoti balsus reikalingose "svyruojančiose" valstijose, mobilizuojant pasyvų demokratinį elektoratą balsuoti paštu — nes ir ten pastebimai išaugo iš anksto balsavusių respublikonų skaičius.

Išgalvotas pasaulis pralaimės lapkričio 3 dieną, net jei vėliau pavyks surengti sumaištį, atsisakant pripažinti tikrovę, tačiau ji niekur nedings. Trigalvė hidra tikėsis revanšo ir stengsis jo pasiekti. Ir Amerikos, ir pasaulio mastu — ir čia ji turės pilną teisę kaltinti rusus dėl savo nesėkmių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rusai, Džo Baidenas
Vilniaus oro uostas, archyvinė nuotrauka

Vilniaus oro uoste pasieniečiai sulaikė teisėsaugos ieškotą vyrą

(atnaujinta 17:58 2020.10.22)
VSAT pareigūnai neleido sostinės gyventojui išvykti į užsienį ir apie jo sulaikymą pranešė paieškos iniciatoriui

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Vilniaus oro uosto pasieniečiai neleido į Jungtinę Karalystę išskristi lietuviui, kurio ieškojo policija, rašo Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Incidentas įvyko trečiadienio vidudienį. Vilniaus oro uoste dirbę VSAT pareigūnai patikrino reisu į Londoną ketinusių skristi keleivių dokumentus. Kontrolės metu nustatyta, kad vieno iš jų, 34-erių Vilniaus gyventojo, nuo spalio 15 dienos ieško sostinės policijos pareigūnai. Jis yra įtariamas nusikalstamos veikos padarymu.

Pasieniečiai neleido sostinės gyventojui išvykti į užsienį ir apie jo sulaikymą pranešė paieškos iniciatoriui. Tą pačią dieną vyras perduotas atvykusiam Vilniaus policijos konvojui.

Šiais metais VSAT pareigūnai sučiupo 1630 asmenų, kurie dėl įvairių nusikaltimų ir pažeidimų buvo ieškomi Lietuvos bei užsienio teisėsaugos institucijų.

Tegai:
Vilniaus oro uostas, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Lietuvos pasieniečiai rado 20 tūkst. cigarečių kontrabandą vagone po akmens skalda
Sostinės oro uoste sučiupta nusikaltimu įtariama devyniolikmetė vilnietė
Pasieniečiai sulaikė, įtariama, Jungtinėje Karalystėje vogtą automobilį