Gitanas Nausėda, Vytautas Landsbergis, archyvinė nuotrauka

Rusofobijos vadovai. Prezidentas rado globėjų Lietuvoje

(atnaujinta 20:49 2019.12.05)
Prezidentas Gitanas Nausėda savo pastaraisiais pasisakymais pagaliau išdėstė artimiausius valdžios prioritetus. Vidaus politikoje — konfrontacija su valdančiąja koalicija, užsienio — Dalios Grybauskaitės rusofobinės politikos tęsinys

Priešrinkiminėse kalbose pažadėjęs būti nepriklausomas valstybės vadovas pagaliau atsidūrė opozicinių liberal-konservatorių globoje. Tai paaiškėjo po dar vieno Gitano Nausėdos pareiškimo apie nepasitikėjimą susisiekimo ministru Jaroslavu Narkevičiumi.

Konservatorių ir liberalų su žiniasklaidos parama pradėjo Narkevičiaus persekiojimą, jis vykdomas, remiantis geriausiomis "Lietuvos demokratijos" tradicijomis. Jei vienas iš politikų ar valdininkų atsisako žaisti pagal elito, susikūrusio per nepriklausomybės metus, taisykles, tada jis viešai puldinėjamas. Bet kas suras priežastį, net pačią elementariausią.

Štai susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius įsikišo į "Lietuvos pašto" reikalus, neleido buvusiam sistemos ministrui Rokui Masiuliui tapti "Klaipėdos naftos" vadovu ir iškart pateko į konservatorių ir liberalų kryžminę ugnį. O jų valdoma žiniasklaida iš musės greitai padarė dramblį.

Matyt, galutinai supratęs, kas yra viršininkas Lietuvoje, ir prisimindamas Rolando Pakso likimą, Gitanas Nausėda nutarė nežaisti su ugnimi. Atidavė pagarbą ir pradėjo garsiai cituoti Dalios Grybauskaitės vadovėlius, kuriuos jai asmeniškai įteikė neklystantis patriarchas Vytautas Landsbergis.

Tuose vadovėliuose viskas labai paprasta. Konservatoriai ir liberalai yra neklystantys Lietuvos patriotai. Net ir tada, kai jie sugaunami vagiant tautos turtą, reikalas greitai nuslopinamas. Didžiausi jų "reikaliukai" — "Mažeikių naftos" koncerno pardavimas amerikiečių "Williams", Ignalinos AE uždarymas, didžiulio SGD terminalo "Independence" statybos, "Snoro" ir "Ūkio banko" bankrotas. Ir tai tik tie dalykai, kurių nepavyko nuslėpti nuo žmonių. O mažesni "reikaliukai" paslėpti po antrašte "slaptai" už ministerijų, teismų, prokuratūrų ir Seimo sienų. O baisiausia bausmė ištiks tą, kuris išdrįs įkišti nosį ten, kur negalima net žvilgtelėti. Tai galioja visiems, net ir prezidentui.

Rolandas Paksas, laimėjęs 2003 metais prezidento rinkimus, pagalvojo, kad tapo "demokratinės valstybės vadovu" ir pradėjo domėtis: kur yra tautos pinigai? Na, elitas jam ir atsakė. Per šešis mėnesius smalsiam prezidentui buvo baltais siūlais suregzta apkalta ir jis išvarytas ne tik iš Prezidentūros, bet ir iš didžiosios politikos.

Nuo to laiko Lietuvos vidaus politikoje stojo tyla, sklandumas ir Dievo malonė. Socialdemokratai ir konservatoriai apsikeisdavo valdžia, pakaitomis atlikdami valdančiųjų ir opozicijos vaidmenis. Jie tyliai "patvarkė" biudžetą savo verslo struktūrų labui, prezidentei Grybauskaitei linktelėjus.

Tačiau 2016 metais įvyko sistemos gedimas. Žmonės rankomis ir kojomis balsavo už nesisteminę "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą". Tada valdančiojoje koalicijoje atsirado ir nekenčiami lenkai ("Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga") kartu su buvusiais "paksistais". Elitas negalėjo pakęsti tokios gėdos. Kiti 2020 metų Seimo rinkimai greičiausiai taps pačiais nešvariausiais per visą naujausią Lietuvos istoriją. Elitas sutelks visas savo jėgas, sieks sugrįžti ne tik į užkulisių gyvenimą, bet ir į valdžią.

Ir viskas jau yra paruošta pagrindinei kovai. Visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės kontroliuojamos. Jie, kaip ir šunys, sudraskys visus, kurie priešinsis "Dėdulės jaunikliams". Ministerijose ir departamentuose, teismuose ir prokuratūrose — visur tik saviškiai.

Štai ir Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą, matyt, pagaliau pavyko prijaukinti. Dabar jis klusniai gins "pagrindinius patriotus" ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje arenoje. Kiekvienai progai pasitaikius jis kaip mantras kartos apie Baltarusijos atominės elektrinės ir agresyvios Rusijos pavojų.

O per jubiliejines NATO metines Lietuvos valstybės vadovas jau išsiskyrė. Garsiai isteriškai sušuko: "Rusai puola!". O dar Gitanas Nausėda maldavo, kad visi Šiaurės Atlanto aljanso nariai nepaliktų nelaimėje vargšų baltų, kuriuos vėl ruošiasi okupuoti barbarų iš rytų būriai.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Nausėda: Lietuva yra pasirengusi tapti aktyvesnio Rusijos ir NATO dialogo iniciatore
Ekspertas: Nausėdos žodžiai apie Rusiją ir NATO — pasityčiojimas iš sveiko proto
Konservatoriai išaiškino, kodėl Lietuva turi didinti išlaidas gynybai
Persekiojami ar nusipelnę: Lietuvos opozicija nori atsikratyti dviejų ministrų
Lietuvos prezidentas su žmona, archyvinė nuotrauka

Pirmoji ponia nesuvienijo Lietuvos. Kaip kilo skandalas dėl Nausėdienės kalbos

(atnaujinta 15:07 2020.09.28)
Vienas neatsargus žodis gali sukelti daug problemų ir pasekmių, ypač jei tas žodis išsprūdo iš pirmosios šalies ponios lūpų

Pristatydamas konferenciją "Lietuvos Davosas 2020" vienas pagrindinių organizatorių — žurnalo "Valstybė" redaktorius Eduardas Eigirdas — teigė, kad "Lietuvos Davoso 2020" tikslas — suvienyti Lietuvą taip, kad ji taptų panaši į Šveicariją.

Davosas — miestas rytų Šveicarijoje. Davosas žymus savo slidinėjimo trasomis. Tai žiemos sporto kurortas. Tačiau labiausiai Davosas išgarsėjo savo Pasauliniu ekonomikos forumu, kurį dar 1971 metais pradėjo rengti vokietis verslo profesorius Klausas Švabas (Klaus Schwab). Tai buvo galimybė Europos įmonių vadovams mokytis iš kolegų amerikiečių.

Politiniai lyderiai forume pradėjo dalyvauti vėliau. Šis forumas virto didelės svarbos kasmetiniu pasaulio elito: verslininkų, politikų, intelektualų, aktyvistų, garsenybių, o kartais ir protestuotojų — susirinkimo vieta, kurioje galima aptarti svarbiausias pasaulines problemas. Paprastai forume dalyvauja 2500–3000 delegatų iš viso pasaulio.

Šių metų pradžioje vykęs Davoso pasaulinis forumas buvo skirtas darnaus ir tvaraus pasaulio plėtros klausimams. Pirmą kartą pasauliniame ekonomikos forume sudalyvavo ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Jo Ekscelencija "Lietuvos Davose" dalyvavo neakivaizdžiai. Konferencijos "Lietuvos Davosas 2020" temos, be abejo, aktualios ir globaliai, ir provincialiai.

Konferencijos organizatoriai klausė, ar pramiegojome krizę 2008-aisiais? Ar 2020-aisiais pasauliui pavyks trilijoninėmis investicijomis išvengti istorijos pasikartojimo? Buvo teigiama, kad po 2016-ųjų Trampo pergalės JAV prezidento rinkimuose pasaulis pasikeitė. Ir klausė, kaip jis pasikeis po 2020-ųjų JAV prezidento rinkimų? Konferencijoje įvyko verslo ir politikos lyderystės sesija — 6,3 mlrd. eurų investicijų plano pristatymas. Sesijoje buvo klausiama, kam atiteks milijardai ir ar jie pakeis ekonomikos DNR?

"Lietuvos Davoso" forume kalbą pasakė ir prezidento žmona Diana Nausėdienė. Būtent jos kalba sulaukė nemažai reakcijų ir komentarų socialiniame tinkle Facebook. Daugiau nei pats lietuviškas "Davosas".

"Yra toks labai dažnai kartojamas stereotipas, kad jeigu mes padidinsime moterų skaičių kažkurioje srityje, automatiškai tos srities rodikliai pagerės arba bendroji situacija pagerės <...> Švietimo sistemoje dirba 79 proc. moterų, bet jeigu mes pasižiūrėsime į švietimo sistemos rodiklius, mes pamatysime, kad pagrindiniai rodikliai, tie, kurie turėtų augti, nuolat smunka žemyn", — tokie prezidentienės žodžiai buvo gausiai cituojami ir komentuojami socialiniame tinkle.

Lietuvos žurnalistas, laidų vedėjas, rašytojas, o dabar ir kokteilių namų "Salionas" šeimininkas Andrius Tapinas savo Facebook laiko juostoje Dianos Nausėdienės kalbą išnarstė po kaulelį. Su didele doze sarkazmo ir pagiežos. Tuo užduodamas toną savo gerbėjams.

Andrius Tapinas įspėjo, kad tie, kurie sėdi, turbūt atsistos, o tie, kurie stovi, prisės. Nes ponas Tapinas cituoja ponią Nausėdienę.

Andrius Tapinas cituoja: "Švietimo sistemoje dirba 79 proc. moterų, bet jeigu mes pasižiūrėsime į švietimo sistemos rodiklius, mes pamatysime, kad pagrindiniai rodikliai, tie, kurie turėtų augti, nuolat smunka žemyn".

Andrius Tapinas komentuoja: "Kaip? Ką? Moterys yra kaltos, kad jų per daug švietimo sistemoje? Dėl jų rodikliai smunka, paduokit vyrų? Kaip, ponia? Ką, pirmoji? Logikos tiek pats, kiek frazėje "lapė turi keturias kojas, stalas turi keturias kojas. Stalas yra lapė". Aš vėl grįžtu prie savo reakcijos — que? Diana, mieloji, que? Kas tie žodžiai, kurie išplaukia jums iš burnos?"

Tęsdamas Lietuvos švietimo temą Andrius Tapinas cituoja pirmąją Lietuvos ponią: "Gausiai finansuojama švietimo sistema išleidžia į gyvenimą žemo žinių lygio jaunuolius".

Andrius Tapinas reaguoja ir komentuoja pirmąją Lietuvos ponią: "Va taip vienu skuduru per mordasių visiems — ir abiturientams šimtukininkams, ir tiems jauniems lietuviukams, dėl kurių varžosi geriausi pasaulio universitetai, ir tiems, kurie dega noru kažką gyvenime pasiekti, nes kažkuriuo metu patikėjo, jog gali. Per mordasių. Žinokit savo vietą, žemo žinių lygio jaunuoliai. Diana pasakė".

Ponas Tapinas pirmajai Lietuvos poniai 1
Screenshot
Ponas Tapinas pirmajai Lietuvos poniai

Konferencijoje "Lietuvos Davosas 2020" Lietuvos pirmajai poniai politologas Virgis Valentinavičius kiek netikėtai uždavė klausimą: kaip ji vertina prezidentę Dalią Grybauskaitę?

Nausėdienė atsakė, jog Grybauskaitė buvo autokratiška lyderė. Dabar, anot jos, visuomenei reikia daugiau diskusijų.

"Tai tikrai buvo lyderė. Tai buvo lyderė, bet tai buvo autokratinio valdymo stiliaus lyderis. Jeigu mes pasižiūrėsime į brandžios demokratijos keliamus klausimus ir keliamus iššūkius, tai paprastai visuomenė pereina nuo autokratinio valdymo į visuomenės konsolidavimą", — sakė Nausėdienė.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės favoritas, prezidentės Dalios Grybauskaitės apdovanotas ordinu "Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžiumi, ponas Tapinas riteriškai stojo ginti Dalią Grybauskaitę nuo Dianos Nausėdienės.

Andrius Tapinas pakomentavo: "Miela pirmoji ponia, ar jūs turite bent menkiausią suvokimą, kaip veikia valstybė? Ką reiškia terminai? Kad "autokratas" yra absoliutus valdovas, turintis neribotą valdžią ir mūsų parlamentinėje respublikoje jo nėra nei kvapo. Aš suprantu, kad vyras vakare skundžiasi, kad jį darbe stumdė, bet tai vis tiek ne argumentas šnekėti blėnius".

Lietuvos elito nuomone (pagal DELFI projekto "Lietuvos įtakingiausieji 2019" rezultatus), įtakingiausias žiniasklaidos atstovas Lietuvoje Nr. 2 — Andrius Tapinas.

Todėl įtakingiausias žiniasklaidos atstovas Lietuvoje Andrius Tapinas ypač skaudžiai sureagavo į ponios prezidentienės pasvarstymus apie lietuviškąją žiniasklaidos virtuvę.

Žurnalistas Andrius Tapinas cituoja ponią prezidentienę: "Mūsų viešoji erdvė stokoja faktų. Tikrų įvykių reportažų, tikros informacijos".

Žurnalistas Andrius Tapinas komentuoja: "Kaip? Ką? Kokių faktų stokojat, ponia? Kad turime geriausią prezidentą istorijoje? Manau, kad rasite ir tokių. Esame viena laisviausių valstybių, turime galybę skirtingų medijų kanalų, skirtingų diskusijų platformų, itin aktyvius socialinius tinklus. Bet poniai stinga faktų".

"Ir tegul moterų balsas skamba stipriai", — savo kalbą konferencijoje "Lietuvos Davosas 2020" užbaigė pirmoji Lietuvos ponia.

Ponas Andrius Tapinas savo komentarą savo Facebook laiko juostoje užbaigė taip pat — "Ir tegul moterų balsas skamba stipriai".

Tapinas: "Taip. Tegul. O dabar eikim ir šiek tiek paverkim dėl šito stipriai skambančio balso". Ir apibendrino savo komentarą anglų kalba: "Tai yra Dianos kalbų rašytojo ar rašytojos kerštas pirmajai poniai. Tiesiog. Revenge is best served cold in Lithuanian Davos".

Lietuvos ir Europos politikė, ekonomistė, dėstytoja, mokytoja, publicistė, ekonomikos vadovėlių, knygų autorė, o dabar ir Europos Parlamento narė Aušra Maldeikienė taip pat pasisakė anglų kalba. Twitter būdu visam pasauliui apie Lietuvos pirmąją ponią:

"Pirmoji Lietuvos ponia sako, kad mums nereikia lyčių lygybės darbe, nes pažiūrėkite į mokyklas! Rezultatai yra blogi ir mokytojauja moterys! Ji ką tik pasakė tai. Tokie išmintingi žodžiai iš moters, kurios darbas yra stovėti už savo vyro nugaros ir šypsotis kaip idiotei."

Ponia Maldeikienė apie pirmąją Lietuvos ponią 2
Screenshot
Ponia Maldeikienė apie pirmąją Lietuvos ponią

"Lietuvos Davosas" netapo Lietuvos suvienytoju šveicariškai. Negali tapti tuo, kas nesi. Bet gali pabandyti būti bent džentelmenu. Savo žmonos džentelmeniškai stojo ginti Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda. Savo Facebook'e...

Gitanas Nausėda stojo ginti Dianos Nausėdienės 3
Screenshot
Gitanas Nausėda stojo ginti Dianos Nausėdienės

Gitanas Nausėda: "Dar šlykščiau — dieną naktį dėl žmogaus teisių nemiegantieji surengė viešą egzekuciją mamai ir moteriai, už kurios lygias galimybes ir saviraišką jie tariamai kovoja. Moterį, kuri mylėjo mano šviesios atminties mamą, keliasdešimt metų sąžiningai dirbusią mokytoja. Buvusią viena iš tų 79 procentų".

"Į tų kelių komentatorių garbę ir sąžinę aš nesikreipiu. Negali apeliuoti į tai, ko nėra", — apibendrino Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Diana Nausėdienė, Gitanas Nausėda
Facebook, archyvinė nuotrauka

Europa liks be Facebook'o: prasidėjo karas dėl informacinio suvereniteto

(atnaujinta 14:23 2020.09.28)
Užsienio žurnalistai kaltina Kiniją ar Rusiją autoritarizmu — tai yra ilgalaikė mūsų kolegų vakariečių praktika. Tačiau laikas nuo laiko Vakarų žiniasklaidoje pastebimas vos užslėptas pavydas, kylantis iššūkių, kurie yra būdingi Vakarams, kontekste

Ir jei koronaviruso epidemijos Kinijoje ir Rusijoje malšinimo ir įveikimo atvejais Vakarų žiniasklaidos priemonės akivaizdžiai neigia pasiekimus šioje srityje, tai kovos tarp globalių interneto milžinų ir vyriausybės struktūrų neigimas jau nebeveikia.

Dar vieno skandalo tarp ES valdžios institucijų ir amerikiečių kompanijos Facebook kontekste britų "The Guardian" autorius užduoda provokuojamus klausimus: ar šiuolaikinės neoliberalios demokratijos pajėgios kovoti su Amerikos IT milžinais, ar galimybė apginti valstybės interesus ir apsaugoti savo piliečių duomenis yra "autoritarinių šalių" privilegija?

Konflikto esmė yra susijusi su tuo, kad Facebook apskritai atsisako paisyti Europos teisės aktų tokia forma, kokia juos supranta Europos (konkrečiai Airijos) valstybės reguliavimo institucijos. Europos Sąjunga kuo griežčiau reikalauja, kad Europos vartotojų duomenys nebūtų perduodami JAV, o ES būtų priimami atitinkami įstatymų leidybos normatyvai, kurių praktiškai visuomet nepaiso Amerikos IT gigantai, kurie (tikriausiai remdamiesi politine ir diplomatine Vašingtono priedanga) kyla iš jų faktinio eksteritorialumo.

Kova su tokiu elgesiu vyksta ne tik vartotojų duomenų teisingumo kontrolės srityje, bet ir mokesčių mokėjimuose: būtent prezidento Makrono bandymas priversti Facebook ir kitas Amerikos interneto bendroves mokėti mokesčius, uždirbtus Prancūzijos rinkoje, Prancūzijai, pablogėjus ekonominiams JAV ir Europos Sąjungos santykiams, taip pat kelia abipusių baudžiamųjų priemonių ir apsaugos tarifų, kurie iš tikrųjų yra ekonominės sankcijos, grėsmę.

Pabrėžtina, kad šį kartą, susidūręs su Airijos reguliuotojo reikalavimais, Facebook Europos segmento mokesčių optimizavimo sumetimais pasirinko grasinimų taktiką, kurią "The Guardian" apibūdina kaip grasinimą "susirinkti žaisliukus ir išeiti". "Business Insider" apibūdino Facebook poziciją konkrečiau: "Facebook" pareiškė, kad gali nutraukti savo pagrindinės programėlės ir Instagram veikimą Europoje dėl naujų taisyklių, turinčių įtakos duomenų perdavimui iš Europos Sąjungos į JAV".

Bendrovės atstovė pabrėžia, kad šis pareiškimas (žurnalistai jį išgavo iš teismo dokumentų, kur Facebook ginčija atitinkamų Airijos reguliavimo institucijų įsakymą) nėra grasinimas, kad programėlės išeis iš Europos Sąjungos, o tik nurodo, kad Facebook ir Instagram programoms reikia perduoti Europos vartotojų duomenis į JAV.

Europos kritikų požiūriu ši pozicija skamba gana neįtikinamai. Jų manymu, Facebook jau pralaimėjo kovą dėl Europos pasitikėjimo.

Pavyzdžiui, "The Guardian" kolumnistas yra labai nepatenkintas tuo, kad Europos duomenų perdavimo kanalas į JAV nebus nutrauktas tuoj pat ir kad byla pateks į teismą: "Aš, kaip neprofesionalus skaitytojas, manau, kad čia slypi daugybė techninių problemų, kurios privers teisininkus dirbti ištisus mėnesius, o gal ir metų metus. Šiuo atveju Europos vartotojų duomenys ir toliau laisvai plūsta iš Facebook serverio į JAV, kur jie bus atviri specialiosioms ir kitoms šios šalies tarnyboms — jiems bus taikoma ne tokia griežta priežiūra, negu tuo atveju, jei jie būtų saugomi Europos serveriuose."

Prieš keletą metų vieno amerikiečių ambasadoriaus skambučio būtų pakakę apsaugoti Amerikos kompaniją, tačiau dabar, esant sąlygoms, kai Europos Sąjunga (daugiausia dėl Prancūzijos ir Vokietijos pastangų) tiesiogine prasme "graužia" atskiros pasaulio politikos subjekto statusą, Amerikos diplomatų įsikišimas tik pablogintų situaciją.

Tačiau kadangi seni įpročiai sunkiai miršta, galima manyti, kad jie bandys paveikti Airijos teismo sprendimą (o konfliktas, nors ir kitokio pavidalo, tam tikromis aplinkybėmis gali pasiekti net aukščiausią teismą ne tik Airijoje, bet ir Europos Sąjungoje). 

Neįmanoma nepastebėti fakto, kad Europos pareigūnai tiesiogiai rodo nepasitikėjimą Amerikos kompanijomis ir gana griežtai propaguoja koncepciją, kurią galima pavadinti "skaitmeniniu suverenitetu" arba "duomenų suverenitetu". Labai mažai tikėtina, kad net Facebook ir Instagram pasitraukimo iš Europos rinkos grėsmė turės įtakos Europos pozicijai. Atvirkščiai, dabartinėmis sąlygomis Amerikos kompanijos turės prisitaikyti prie Europos reguliuotojų reikalavimų.

Šiame kontekste situacija panaši į Donaldo Trampo veiksmus. Jis savo reiderio ataką prieš Kinijos socialinį tinklą TikTok motyvuoja būtinybe apsaugoti Amerikos vartotojų duomenis nuo patekimo į Kinijos vyriausybinių agentūrų rankas, ir, skirtingai nei Europos Sąjungoje, Vašingtonas reikalauja pakeisti nuosavybės struktūrą, o ne tik konkrečių serverių vietą.

Kai 2015 metais Rusijoje buvo priimtas atnaujintas įstatymas "Dėl asmens duomenų", Rusijos įstatymų leidėjų veiksmų kritikai teigė, kad internetas turėtų būti nemokamas ir kad tokio pobūdžio įstatymai yra Rusijos autoritarizmo, techninio atsilikimo ir civilizacijos degradacijos ženklas. Praktiškai paaiškėjo, kad tiek Europos Sąjunga, tiek JAV, nors skirtingomis formomis, bet veikia tuo pačiu principu, o Rusijos reikalavimai saugoti duomenis Rusijoje, taip pat bausmės už šių normų pažeidimą yra labai švelnios, palyginti su siaubingomis Europos ar Amerikos taikomomis baudomis.

Galbūt atėjo laikas perimti tam tikrą dalį Europos patirties šiuo klausimu ir suteikti Rusijos reguliavimo institucijoms daugiau galimybių priversti Amerikos įmones griežtai laikytis Rusijos įstatymų. Ir visai įmanoma reaguoti į grasinimus pasitraukti iš Rusijos rinkos europietiškai: visišku, absoliučiu Rusijos užjūrio partnerių norų nepaisymu.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Facebook