Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Kas Lietuvoje gražiausias, ir mieliausias ir meiliausias? Naujieji reitingai stebina

(atnaujinta 15:37 2019.12.19)
Ir vėl žmonių viltis ir prioritetus tyrė socialinių tyrimų bendrovė "Vilmorus". Apklausos rezultatus cituoja Lietuvos žiniasklaida

Lapkričio 29 - gruodžio 7 dienomis bendrovės darbuotojai apklausė daugiau nei tūkstantį žmonių ir įvertino populiariausius Lietuvos politikus bei partijas.

Ar žinote, kaip vyksta apklausos ir kaip veikia reitingų agentūros? Tai brangus ir pelningas verslas. Tokių tyrimų klientai dažnai yra didelės politinės partijos, veikiančios per jų kontroliuojamas žiniasklaidos priemones. O klausimai, kuriuos tada Lietuvos gyventojams pateikia agentūros darbuotojai, yra griežtai suderinti su klientu. Kaip žinia, stiklinė būna pusiau tuščia arba pusiau pilna. Viskas priklauso nuo atskaitos taško.

Taigi, naujausiame nuomonių tyrime pagrindinis akcentas buvo ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio reitingo kritimas nuo 50,7 proc. spalio – lapkričio mėn. iki 42,9 proc. lapkričio – gruodžio mėn. Ir jei anksčiau ministro pirmininko nesąžiningi žmonės per teismo politologus bandė sumažinti reitingą, kaip kozirį naudodami Skvernelio onkologinę liga: atseit, eik gydytis, tai dabar nuosmukį jie aiškina... asfaltuotu keliuku link premjero namų. Kartu galima tęsti iki begalybės susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus temą ir taip daryti spaudimą vyriausybės vadovui.

Pirmadienį prezidentas Gitanas Nausėda išsikvietė Saulių Skvernelį "ant kilimo" ir vėl pareikalavo Narkevičiaus atsistatydinimo. Atseit, "nesavarankiškas" šis ministras. Dėl bet kokios priežasties jis skambina ir tariasi su savo partijos "Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga" lyderiu Valdemaru Tomaševskiu.

Galima pamanyti, kad konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis neskambina seneliui ir neprašo patarimo, ką daryti susidariusioje situacijoje.

Beje, priminsiu, kad koalicijos susitarimą visada pasirašo politinių partijų vadovai. Jų nuomonė yra lemiama sprendžiant svarbiausius valstybės vidaus ir užsienio politikos klausimus. Taigi, prezidento argumentas apie Narkevičiaus "priklausomybę" nuo Tomaševskio skamba, švelniai tariant, juokingai.

Yra programinės partijos nuostatos, su kuriomis ji ėjo į rinkimus ir kurias bando įvykdyti.

Vienas pagrindinių "Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos" ir "Rusų aljanso" pažadų visada buvo "kova su korupcija". Matyt, Narkevičius pradėjo su ja kovoti pagrindiniuose Susisiekimo ministerijos padaliniuose — "Lietuvos pašte" ir "Lietuvos geležinkeliuose". O kas, kaip žinote, garsiausiai rėkia: "Laikykite vagį"? Toliau, mielas skaitytojau, pagalvok pats. Grįžkime prie reitingų. Juose Narkevičius įvardijamas kaip nepopuliariausias vyriausybės ministras. Matyt, jis užmynė ant kojos pažangiausiems korumpuotiems pareigūnams.

Pastebėtina, kad patys nepopuliariausi politikai yra trys lenkai. Apklausos duomenimis, 52% rinkėjų išreiškia nepasitikėjimą Jaroslavu Narkevičiumi, 47% — "Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos" lyderiu, 47% ir 42,3% vidaus reikalų ministre Rita Tamašuniene. Už jų šiame antireitinge yra "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" pirmininkas Ramūnas Karbauskis — 40,1 proc., o valdančiosios Socialdemokratų darbo partijos lyderis Gediminas Kirkilas — 33,8 proc. Tai yra, visa valdančiosios koalicijos viršūnė.

Skaldyk ir valdyk

Dabar pažiūrėkime, kuo, remiantis ta pačia apklausa, dabar pasitiki Lietuvos rinkėjai. Na, prezidento lyderystė kol kas abejonių nekelia. Gitanas Nausėda pirmauja populiariausių politikų sąraše. Tiesa, jo reitingai vis mažėja. Šiandien jis jau yra mažesnis nei 70 procentų (69,3). O prieš du mėnesius valstybės vadovu pasitikėjo rekordinis 82,5 proc. respondentų. Sputnik Lietuva jau atkreipė dėmesį į 10 proc. Nausėdos reitingo kritimą lapkritį (72,8 proc.). Pasirodo, kad prezidentas taip pat ne be nuodėmės. Bet kol kas jis lyderiauja.

Tačiau ant antrojo pakylos laiptelio pirmą kartą per karjerą Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius du kartus pakilo aukštyn (50,7 proc.). Tai yra, pagrindiniu Lietuvos užsienio politiniu veikėju — prezidentu — žmonės vis mažiau pasitiki, o jo dešiniąja ranka tarptautinėje arenoje — Užsienio reikalų ministerijos vadovu — labiau. Keistas nesusipratimas, jei nekreiptume dėmesio į šiuos politikus populiarumo reitinge.

Trečioje vietoje — Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis (45,2 proc.) ir jauniausias Europos Komisijos narys ES istorijoje Virginijus Sinkevičius. Uždaro penketuką premjeras Saulius Skvernelis. Visi jie, išskyrus prezidentą, yra valdančiosios koalicijos, kuriai vadovauja LVŽS, kurios lyderis Ramūnas Karbauskis, statytiniai, kuriais liaudis, atrodo, nepasitiki. Keista.

Bet viskam yra paaiškinimas. Linkevičius visada buvo oportunistas ir, siekdamas išlaikyti savo postą, nesiryžo atsisakyti narystės socialdemokratų gretose. Pranckietis atvirai išdavė LVŽS ir šiandien yra opozicijos, o ne koalicijos Seime idėjų transliuotojas. O jaunasis Virginijus Sinkevičius savo politinėje karjeroje nevengia išdavystės.

Anksčiau Europos Parlamento narys iš LVŽS Stasys Jakeliūnas savo "Facebook" paminėjo, kad nepalaikys Sinkevičiaus kandidatūros į EK, nes, jo manymu, dirbdamas vyriausybėje, jis atstovauja verslui labiau nei Lietuvos gyventojams. <...> Pasak jo, Sinkevičius daro politinę karjerą, nepaisydamas moralės principų ir tam tikrais atvejais išduodamas konkrečius jaunus žmones, savo kolegas.

Taigi, dėl tam tikrų priežasčių reitingų lyderiai dažniausiai yra "potencialūs išdavikai". Tačiau kur yra partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" lyderiai (konservatoriai), kuriais, remiantis ta pačia apklausa, labiausiai pasitiki Lietuvos rinkėjai (16,9 proc.)? Klausimas, be abejo, įdomus.

Jų nematęs ir negirdėjęs rinkėjas priims apklausos rezultatus už gryną pinigą, o suinteresuotas asmuo susimąstys. O tokių  beveik trečdalis Lietuvoje. 11 proc. kategoriškai teigė, kad nedalyvaus rinkimuose, o 20,8 proc. teigė nenusprendę, už ką balsuos 2020 metų rudenį.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
žiniasklaida, Lietuva, Vilmorus
Dar šia tema
Nausėda NATO suvažiavime — vilčių į permainas užsienio politikoje pabaiga
Klausimas be atsakymo — kokių Europos santykių su Rusija nori Linas Linkevičius
Aistros dėl Sinkevičiaus pareigų Briuselyje: pavojus EK ar aklas pavydas?
Mergaitė šalia tėvo per protestus Vašingtone, archyvinė nuotrauka

Amerikos nuosmukio kronikos: vaikai mokomi bijoti ir nekęsti policijos

(atnaujinta 17:56 2020.06.05)
Liberalai ir konservatoriai ir anksčiau ginčijosi dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles

Besiplečiant protestams dėl Džordžo Floido nužudymo, kai, kovodami su Amerikos policininkų rasizmu, demonstrantai Londone bando šturmuoti Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidenciją, Vakarų pasaulyje beveik nepastebimai krito dar viena neįveikiamų socialinių taisyklių tvirtovė: neleistinas jaunosios kartos įtraukimas į aštrius politinius konfliktus.

Šį kartą ryžtingą žingsnį žengė verslas.

"Nickelodeon", populiariausias vaikų televizijos kanalas, nutraukė transliaciją ir aštuonioms minutėms 46 sekundėms (pagal oficialius duomenis būtent tiek policininkas spaudė Floido kaklą) juodame ekrane su žmogaus kvėpavimo garsu pulsavo frazė "Aš negaliu kvėpuoti". Vaizdo įrašo pabaigoje yra kvietimas prisijungti prie vienos iš pilietinių teisių organizacijų.

"Lego Corporation" taip pat prisijungė prie protesto judėjimo, deklaruodama solidarumą su juodaodžiais. Bendrovė atsisakė reklamuoti savo rinkinius, kuriuose yra policijos nuovadų ir priešgaisrinių tarnybų pastatai, patruliavimo automobiliai, policininkų ir nusikaltėlių figūros bei kiti su teisėsauga susiję elementai.

Klaikus eksperimentas, kurį Vakarai taiko savo jaunajai kartai, jau nieko nestebina. Jau visai įprastomis tapo žinios apie eilinė radikaliausio pavidalo liberalaus politinio korektiškumo ideologijos taikymas vaikų sąmonei (ir kūnui), nesvarbu, ar tai būtų veiksmai su viešu žirafos žudymu zoologijos sode, ar medicininės brendimo slopinimo procedūros, kaip laisvos lyties identifikavimo politikos dalis.

Visa tai yra reikšminga skilimo dalis, vis labiau skirianti Vakarų visuomenę, jos suaugusiąją dalį. Bet visgi politinis komponentas dar visai neseniai neturėjo tiesioginės įtakos vaikams.

Liberalai ir konservatoriai galėjo susiginčyti įnirtingose ​​kovose dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles. Ir nesvarbu, ar tai stereotipinis Teksaso "rednecks" (baltųjų ūkininkų, kurie gyvena JAV kaimo vietovėse, iš pradžių pietuose, o vėliau regione, priklausančiame Apalačų kalnų sistemai, "slengo" pavadinimas — Sputnik) su legaliais šautuvais, ar rafinuotas Niujorko "genderfluid-hipsteris" (tai yra asmuo, kurio lytinė tapatybė nėra nuolatinė — Sputnik), kurio subtiliajai psichinei organizacijai reikia kasdien patiekti medicininės marihuanos. Juk šalis yra viena visiems, ir valstybė, kas jai bevadovautų, irgi yra visiems.

Būtent ši logika vienu metu leido Jungtinėms Valstijoms sukurti įspūdingai veiksmingą piliečių politinio ir patriotinio švietimo, pradedant nuo labai jauno amžiaus, sistemą. Daugelį dešimtmečių ji kompetentingai sutelkė dėmesį į Amerikos nuopelnus ir pasiekimus, išlygino trūkumus ir formavo tautinę vienybę.

Policijos žiaurumas, net su mirtinais padariniais, taip pat kiti įstatymų pažeidimai iš žmonių, kurie privalo saugoti, pusės vyksta visur. Tačiau teisėsaugos institucijos yra lyg ramstis ir svarbiausias valstybės elementas, todėl normalioje situacijoje nė vienas Amerikos politikas ir nė viena socialinė-politinė jėga negalėtų sau leisti šmeižti visą policiją. Tokiais atvejais tradiciškai pabrėžiama, kad pagal vieną ar kelis incidentus negalima vertinti visą sistemą, o atsiradęs didelio masto trūkumas neturėtų panaikinti pagrindinio dalyko — sąžiningo savo pareigų atlikimo daugumos darbuotojų atžvilgiu.

Tačiau tokia taisyklė veikia ne tik JAV, bet ir beveik visame pasaulyje.

Dar labiau įprasta, kad vaikai būtų apsaugoti nuo niūrių tikrovės pusių, kurstant teigiamą teisėsaugos struktūros idėją, nesvarbu, ar tai būtų buitinė norma "mano policija mane saugo", ar amerikietiška — "tarnauja ir saugo". Augdami jie vis tiek turės galimybę suvokti ir susitaikyti labiau subrendusiu mąstymu, kad gyvenime ne viskas yra taip, kaip realybę mėgdžiojusiuose detektyvuose.

"Nickelodeon" ir "Lego" veiksmai rodo, kad šiuo klausimu vyksta dramatiški pokyčiai.

Kanale paskelbtu beveik devynių minučių trukmės vaizdo įrašu vaikų dėmesys nukreipiamas ne į rasizmo problemą. Iš tiesų, niūrus ir bauginantis vaizdo įrašas mažiesiems žiūrovams perduoda paprastą idėją: "Amerikos policija žudo žmones", taip įkvėpdama jiems teisėsaugos baimę.

Na, o nuo tyčia suformuotos vaiko baimės netoli ir iki neapykantos ir noro naikinti — jau suaugus.

Tiesiog tokia valstybė nebus gyvybinga be struktūrų, kurios saugo tvarką ir ją pačią. Nuoseklios ir plataus masto pastangos šviesti piliečius atmetant svarbiausią valstybės mechanizmo dalį ateityje garantuoja daugybę netikėtumų.

Jau tapo įprasta, kad dabartinė politinė konfrontacija JAV kelia grėsmę visai Amerikos sistemai, nes jos nariai aktyviai atsisako laikytis pagrindinių taisyklių, kuriomis ji remiasi ir dėl kurių išgyveno daug rimtų krizių (iki pat prezidentų nužudymų serijos). Kovoje su Trampu vis dažniau jo oponentai smogia pačiai valstybei, susiedami ištisas institucijas ir svarbiausias valdžios sritis su nepriimtinu lyderiu. Ir tai, kad tokiu pat formatu globalių žiniasklaidos išteklių savininkai pradeda šviesti naujas kartas, patvirtina, kaip toli ten viskas išsiplėtė.

Amerika yra pasirengusi atsistoti į neapykantos sau ir savęs naikinimo bėgius pagal Rusijai gerai žinomą logiką: "nepageidaujamas prezidentas — užburti valstybės mechanizmai — smerktina valstybė, kuri turi būti sunaikinta — pasmerkta šalis". Kai kurios politinės jėgos taip ilgai ir uoliai stengėsi primesti mums tokią idėją, kad visuomenė jau išsiugdė tam tikrą imunitetą.

Dabar kyla klausimas, ar Jungtinės Valstijos sugebės sustoti. Jei jauniems amerikiečiams ir toliau bus ugdoma baimė ir neapykanta policijai, šansai yra menki.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
policija, vaikai, mirtis, protestai, JAV
Dar šia tema
San Diege policijos automobilis įvažiavo į protestuotojų minią
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados
JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų
Niujorke per protestą policija areštavo dešimtis žmonių
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Omletas

Be žalos figūrai. galima valgyti vakare?

(atnaujinta 15:12 2020.06.05)
Kaip nemarinti savęs badu nuo "draudžiamų" 18 valandų vakaro, o priešingai, valgyti ir lieknėti — skaitykite Sputnik rekomendacijose

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Griežta priesaika, kad po 18 valandos negalima valgyti, jau seniai yra pasenusi. Dauguma šiuolaikinių dietologų choru pataria ne atiduoti vakarienę priešui, o tiesiog peržiūrėti mitybos vakare kokybę ir kiekį.

Taigi, būkite saikingi ir pasirinkite tinkamus produktus. Labiausiai verti pretendentai su žyma 18+ — Sputnik atrankoje.

Žalios daržovės

Salierai, svogūnai, špinatai, agurkai — daržovės, turinčios neigiamą kaloringumą. O tai reiškia, kad joms suvirškinti organizmas sunaudoja daug daugiau energijos, nei yra jų sudėtyje.

Vištienos filė

Paukštienos mėsa (balta) laikoma mažai kaloringu baltymų šaltiniu ir idealia vakariene. Ją geriau ruošti garuose arba grilyje, o vietoj riebių padažų naudoti kvapnius prieskonius ir pagardus.

Куриное филе, архивное фото
Vištienos filė

Žuvis

Žuvies patiekalai lengvai virškinami, o tai reiškia, kad jūs netgi galite sau leisti riebesnes veisles — lašišą ar skumbrę. Šiose rūšyse yra maksimalus kiekis naudingų Omega-3 rūgščių, kurios normalizuoja širdies veiklą ir pagerina miego kokybę.

Kiaušiniai

Taip, tryniai vakarienei nėra pati geriausia idėja, nes juose daug cholesterolio. Tačiau omletas iš baltymų laikomas viena iš naudingiausių vakarienių.

Varškė

Jei jūs "draugaujate" su laktoze, tada varškė taps puikia alternatyva. Geriausias variantas — 5 % riebumo varškė. Galima sumaišyti ją su graikišku jogurtu arba pasigaminti lengvą apkepą be cukraus.

Творог, сметана и молоко
© Depositphotos /
Pieno produktai
Tegai:
sveika mityba, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Dietologė paneigė mitą apie kalorijų skaičiavimo naudą
Numetusi 21 kilogramą mergina įvardijo keturias lieknėjimo paslaptis
Maisto kultas. Kur rasti "valgomų" paminklų
"Rytmečio gaiva". Kaip pasigaminti sveiką migdolų pieno ir mangų desertą