Ignalinos AE

Atskirties zona: Sputnik apie tai, kas vyksta tarp uždaromos Ignalinos AE sienų

(atnaujinta 12:32 2020.10.08)
Sputnik Lietuva išsiaiškino, kaip gyvena kadaise galingiausia atominė elektrinė ir gretimas "atomininkų" miestas — Visaginas

Lygiai prieš dešimt metų buvo uždarytas antrasis ir paskutinis Ignalinos AE reaktorius — iki 2009 metų gruodžio 31-osios vidurnakčio Lietuva nustojo gaminti pigią elektrą. Taip baigėsi elektrinės, kurios galios vis dar negalėjo pranokti nė viena egzistuojanti pasaulyje atominė elektrinė, istorija. Kelionė į Ignalinos AE buvo tarsi kelionė į "atskirties zoną" — savotišką Černobylį Europos Sąjungos pakraštyje. "Būkite atsargus — toli neikite, o kas, jei Ignalina skleidžia radiaciją", — sakė kolegos. Tačiau tai, ką pavyko pamatyti, protu nesuvokiama.

Už kilometro nuo elektrinės yra išsišakojimas — ant kalvos stovi keturi stulpai su užrašu: "Ignalinos atominė elektrinė". Sprendžiant iš senų nuotraukų, būtent juos aštuntojo dešimtmečio pabaigoje puošė užrašas: "Visos sąjungos pagrindinės komjaunimo statybos".
Visi pastatai stovi savo vietose, į dangų remiasi du reaktorių ventiliacijos vamzdžiai, didžiuliame atominės elektrinės komplekse verda gyvenimas. Dvi didžiulės automobilių stovėjimo aikštelės abiejose pagrindinio įėjimo pusėse pilnos automobilių, šiuolaikinėje autobusų stotelėje žmonės, atvažiuoja ir išvažiuoja automobiliai.

Iš pastato išeina dvi moterys ir eina link vieno iš automobilių. Pirma reakcija į žurnalistą iš Rusijos atšiauri: "Ne, mes nieko nesakysime". Bet žodis po žodžio — ir aklina siena aptirpsta.

"Pas mus dirba apie du tūkstančius žmonių — čia tik elektra nebegaminama, o šiaip — ir cechai yra, ir darbininkai, ir tekintojai, ir suvirintojai, ir statinės buvo ruošiamos branduoliniam kurui, o atliekos tam tikromis dienomis buvo išvežamos", — sako Eugenjia. Jos pasakojimą papildo Liudmila: "Mes nedirbame elektrinėje — tik tvarkomės, o vyrai — taip, jie dirbo — nuo devintojo dešimtmečio pradžios iki uždarymo".

Moterys sako, kad atvyko paskui vyrus, kai jie gavo būstą Visagine. Eugenija atvyko iš Krasnojarsko 1983 metais, Liudmila iš Iževsko — 1985-aisiais. Bet jų vyrai dabar lankosi Lietuvoje retai — jie atvyksta aplankyti žmonų, vaikų ir anūkų, o patys, norėdami išmaitinti šeimas, yra priversti imtis bet kokio darbo JK ir Norvegijoje.

"Ech, tokį grožį uždarome. Gaila, labai gaila... Kai pirmą kartą patekome į šį objektą, labai nustebome — tai ištisas mažas miestas, daugybė pastatų, nuosava didelė teritorija, gražus ežeras, o dabar viskas naikinama... Elektros energija taip pat žymiai pabrango po uždarymo", — atsidūsta Eugenija.

Макет Игналинской АЭС
© Sputnik / Алексей Стефанов
Ignalinos AE maketas

"Ir mieste viskas žlunga — jaunimo beveik nebeliko, nes visi išvažiuoja. Lieka pensininkai ir maži vaikai, kurie taip pat išvyks. O tokie žmonės kaip mes jau nedrįsta nieko keisti. Dirbsime iki pensijos ir tada pagalvosime, ką daryti toliau", — pridūrė Liudmila.

"O jūs užeikite pas vadovybę — ten durys, yra personalo skyrius ir profesinė sąjunga, tegul papasakoja, kas liko iš stoties", — netikėtai pasiūlo Eugenija.

Prie durų nėra jokios apsaugos. Tamsoje matyti vitrina su suvenyrais. Girdėti moteriškas balsas — kaip vėliau paaiškėja, iš kabineto išeina Ignalinos AE vyresnioji komunikacijos specialistė Ina Daukšienė.

Старший специалист по коммуникациям Игналинской АЭС Ина Даукшене
© Sputnik / Алексей Стефанов
Ignalinos AE vyresnioji komunikacijos specialistė Ina Daukšienė

Sužinojusi, kad priešais ją stovi žurnalistas iš Rusijos, ji neužtrenkia durų prieš nosį, nekviečia policijos, priešingai — noriai palaiko pokalbį. Be to, netgi sutinka surengti ekskursiją po stoties ekspozicijos salę. Tai kažkas panašaus į nedidelį muziejų.

Laužyti — ne statyti

Ina Daukšienė rodo miniatiūrinį Ignalinos AE RBMK-1500 reaktoriaus maketą su ventiliacijos vamzdžiu, iškilusiu virš reaktoriaus. Elektrinėse buvo du reaktoriai — pirmasis buvo atidarytas 1983 metais, antrasis — 1987 metais, trečiasis buvo pastatytas 60 proc., o ketvirtajam buvo parengta aikštelė. Dėl Černobylio katastrofos buvo visiškai atsisakyta ketvirtojo reaktoriaus statybos, o trečiojo bloko statyba buvo įšaldyta (įtakos turėjo ir ekologų protestai). Tuo pat metu Ignalinos AE galingumas buvo sumažintas nuo 1500 megavatų iki 1300–1350 megavatų. Nepaisant to, stotis tada buvo galingiausia atominė elektrinė pasaulyje ir net šiandien nė viena šalis jos nepralenkė. Černobylio atominės elektrinės galingumas siekė 1000 megavatų.

Старший специалист по коммуникациям Игналинской АЭС Ина Даукшене
© Sputnik / Алексей Стефанов
Ignalinos AE vyresnioji komunikacijos specialistė Ina Daukšienė

Tarybų valdžios saulėlydyje vienas Ignalinos AE blokas patenkino 70 procentų elektros energijos poreikio Lietuvoje, o antrasis blokas dirbo Latvijos, Estijos, Baltarusijos ir Kaliningrado srities poreikiams tenkinti. Vėliau jau nepriklausoma Lietuva didžiavosi paveldėtu palikimu, pigi elektra padėjo šaliai aktyviai vystytis. Buvo atlikti stoties modernizavimo darbai, taip pat ir saugos požiūriu.

Bet kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą, Briuselis pateikė šaliai griežtas sąlygas, tarp kurių buvo ir įsipareigojimas uždaryti Ignalinos AE. Lietuvos valdžia sutiko, 2004 metų gruodžio 31 dieną buvo sustabdytas pirmasis elektrinės  blokas, o 2009 metų gruodžio 31-ąją — antrasis.

"Dabar trečdalis jėgainės įrengimų jau išmontuoti. Mes krauname likusį metalą į konteinerius, patikriname, ar nėra užterštumo, ir parduodame į metalo laužą. Norėdami tai padaryti, rengiame elektroninius aukcionus, kuriuose gali dalyvauti visi, — sako Ina Daukšienė, rodydama į reaktoriaus maketą ir pereidama link nuotraukos, kuriose visi reaktoriai pavaizduoti dar neišardyti. — Pradėjome demontuoti nuo švaresnių vietų ir einame ten, kur daug užteršimo. Dabar planuojame išmontuoti reaktorių. Kiek įmanoma, mes viską išaktyvuosime, ko negalėsime sutvarkyti — siųsime į specialias saugyklas".

Ina Daukšienė pasakoja, kad du pilki neišvaizdūs pastatai priešais elektrinę yra laikina panaudoto branduolinio kuro atliekų saugykla. Bendras specialių konteinerių eksploatavimo laikas yra 50 metų, vėliau teks ieškoti naujo laikymo būdo. Maža to, sprendimo paiešką reikia pradėti maždaug per trisdešimt metų — juk kuro iškrovimas prasidėjo ne vakar. Šiandien pastatuose yra jau 191 kuro bakas, kurių kiekvienas sveria 118 tonų. Bet jų bus dar daugiau.

Экспозиция музея Игналинской АЭС
© Sputnik / Владислав Адамовский
Ignalinos AE

"Čia pastatytas kompleksas, skirtas tvarkyti kietas radioaktyviąsias atliekas. Čia statomos radioaktyviųjų atliekų saugojimo vietos. Netoli bus saugojimo aikštelė. Tai taip pat skirta vidutinio aktyvumo atliekoms, — Ina Daukšienė rodo naująjį maketą — žaliąjį piliakalnį. — O štai čia dar lieka senoki panaudoto branduolinio kuro saugykla. Visa kita turėtų būti išardyta, pastatai nugriauti, po to bus pateikta ataskaita, kurioje nurodyta, kad ši teritorija yra saugi, viskas sutvarkyta pagal reikiamus standartus. Vėliau šioje teritorijoje galės būti vykdoma kita ekonominė veikla".

Kada tai bus, niekas tiksliai nežino. Iš pradžių buvo planuota, kad iki 2030 metų viskas bus baigta. Tačiau Ignalinos AE pasirodė esanti bedugnė duobė — stoties uždarymui lėšos nuolat skiriamos iš šalių donorių, kurios reikalavo uždaryti, tačiau pinigų vis neužteko. Įvairiais skaičiavimais, bendra projekto kaina sieks apie tris milijardus eurų. Kaip sakė Ina Daukšienė, dabar planuojama visiškai uždaryti Ignalinos AE 2038 metais.

Bet tai įvyks tuo atveju, jei, be kita ko, bus įmanoma išspręsti apšvitinto grafito iš jėgainės blokų perdirbimo klausimą — elektrinėje jo yra daugiau nei 2000 tonų, ir niekas pasaulyje nežino, ką su juo daryti. Ir tai yra problema. Vakarų šalys ieško sprendimų aktyviai bendradarbiaudamos su specialistais iš Rusijos. Saugumo politika pasitraukė į antrą planą.

Pasivaikščiojimas po jėgainę

Ina Daukšienė siūlo "pasivaikščioti" po pačią atominę elektrinę. Tačiau nepalydi į uždarytas nuo pašalinių asmenų patalpas — vaizdą iš skirtingų atominės elektrinės patalpų esančių kamerų parodo prie sienos pakabintame monitoriuje. Parodo baseiną, kuriame laikomas paskutinis panaudotas kuras (pačiuose reaktoriuose jo nebėra), kurį 2022 metais planuojama perkelti į specialius konteinerius ir išvežti į pilkuosius pastatus, esančius šalia atominės elektrinės. Toliau matome koridorių, kuriuo vaikšto stoties darbuotojai, toliau — pirmojo reaktoriaus turbinos salė...

Игналинская АЭС
© Sputnik / Владислав Адамовский
Ignalinos AE
"Matote skyles? Čia buvo turbina — aš jums rodžiau ją makete. O čia stovi daugybė konteinerių — juose supjaustyta įranga, paruošta transportavimui. Kiekvienas konteineris turi savo mini pasą, kuriame parašyta, kokia tai įranga ir koks jos užterštumo laipsnis. Taip daroma visų radioaktyviųjų atliekų apskaita. O čia buvo antroji turbina, bet čia viskas jau išardyta. Dabar pereikime prie antrojo bloko — čia taip pat nėra turbinų. Išmontavimo projektas baigiamas — 90 procentų viskas paruošta", — sako Ina Daukšienė, keisdama nuotraukas iš kamerų, priartindama ir nutolindama įvairius objektus, kur pašaliniams vis dar draudžiama patekti.

Darbuotojai apie uždarymą: labai gaila

Ekskursija po stotį sutampa su pirmosios pamainos pabaiga (į antrąją pamainą ateina žymiai mažiau darbuotojų), todėl išeidami iš elektrinės gatvėje galite susilieti su minia, skubančia į autobusų stotelę ir link automobilių.

"Galima tik pasukioti pirštu prie smilkinio kiekvienam vyriausybės nariui, kuris priėmė sprendimą uždaryti elektrinę. Juk ji buvo pati saugiausia — jūs net įsivaizduoti negalite, kiek pinigų buvo sukišta jos saugumui užtikrinti. Be to, visa tai buvo padaryta prieš pat uždarymą... O dabar ką? Elektra nuolat brangsta ir tai tęsis iki begalybės. Tačiau mes jau iš anksto atsisakome elektros iš Baltarusijos. Jei vis tik atsijungsime nuo bendros BRELL sistemos, ką mes darysime? Baltarusijos elektrą pirksime per Vokietiją ir Lenkiją, o kam atiteks marža?" — piktinasi Stanislovas, kol einame link autobusų stotelės.

Ten jau susibūrė kelios dešimtys žmonių, tačiau vienas po kito atvažiuoja autobusai ir žmonės susėda į juos. Vairuotojai šnekasi tarpusavyje stotelėje susibūrę į ratą ir tikrina bilietus. "Aš tau pasakysiu, kada uždarysiu duris", — sako pirmojo autobuso vairuotojas ir leidžia pasivaikščioti po saloną. Kiti vairuotojai taip pat įsimena "žurnalistą iš Maskvos", kad netyčia neišsivežtų į Visaginą.

Экспозиция музея Игналинской АЭС
© Sputnik / Алексей Стефанов
Ignalinos AE muziejaus ekspozicija

"Aš stačiau šią elektrinę — esu čia nuo 1986 metų. Aš dirbau ją įrengiant, o dabar — išardant... Gaila... Labai skaudu matyti, kad toks objektas žudomas", — sako Edvardas.

"Aišku, labai gaila, kad stotis buvo uždaryta — 90-ųjų pradžioje buvo įdiegta nauja įranga, kelis kartus padidintas saugumas, tačiau, norėdami įstoti į ES, pakenkė sau. Tai nėra normalu", — sakė Genadijus.

"O aš atsimenu, su kokiomis stipriomis emocijomis mes statėme stotį — aš čia dirbu nuo 1982 metų gruodžio 20 dienos, pradėjau dirbti šaltkalviu. Ir kaip pasidarė liūdna, kai mums buvo pranešta, kad jėgainės išgelbėti nebėra galimybių. O dabar aš esu matavimo prietaisų meistras — tiek daug visko reikia prižiūrėti ir taisyti, nes statomi nauji įrenginiai atliekų šalinimui. Turime pakankamai darbo, tačiau jei būtų mano valia, niekada nebūčiau leidęs uždaryti jėgainę", — patikina Nikolajus.

Apie tai, kad skaudu stebėti, kaip išmontuojama Ignalinos AE, kalba ir inžinierius Anatolijus, kuris čia atvyko devintojo dešimtmečio pradžioje. Pirmą kartą išgirdęs, kad stotį gali uždaryti, jis nepatikėjo. Ir iki paskutiniųjų jis, kaip ir jo kolegos, netikėjo, kad tai įvyks — toks žingsnis atrodė per daug neprotingas. "Vienintelis dalykas, kuris mane asmeniškai ramina, yra tai, kad aš jau esu pensininkas. O darbo dar yra daug — Ignaliną uždarinės ilgai, tai juk ne šiluminė elektrinė, kurią galima uždaryti tiesiog pasukus vožtuvą", — sako Anatolijus.

Panašios nuomonės ir projektavimo inžinierė Irina, nuo 1983 metų dirbanti Ignalinoje: "Mano darbas yra paklausus — aš konstruoju sarkofagus, sugenda įranga — turiu ją modifikuoti. Iki pensijos, manau, išdirbsiu. Nejaugi veltui, kaip dekabristo žmona, paskui vyrą čia atvykau?!"

Pats rusiškiausias Lietuvos miestas

Visi Ignalinos atominės elektrinės darbuotojai gyvena Visagine. Jis unikalus dėl dviejų priežasčių. Tai yra vienintelis Lietuvos miestas, kuriame rusakalbių gyventojų yra daugiau nei lietuviškai kalbančių. Ir jis buvo specialiai Leningrado inžinierių suprojektuotas architektams vietoje miškų ir laukų.

Игналинская АЭС
© Sputnik / Владислав Адамовский
Игналинская АЭС

Visagino statybos prasidėjo 1975 metų vasarą, o devintojo dešimtmečio pradžioje čia suvažiavo specialistai iš visos TSRS. Tuomet miestui buvo suteiktas Sniečkaus vardas — ilgamečio Lietuvos komunistų partijos pirmojo sekretoriaus, kurio naujoji valdžia jau nepripažįsta, garbei. Leningrado architektai net buvo nominuoti TSRS valstybinei premijai už miesto projektą, tačiau jos negavo dėl Sąjungos žlugimo.

Ignalinos AE vyresnioji komunikacijos specialistė Ina Daukšienė taip pat gyvena Visagine. 1996 metais ji nusprendė ką nors pakeisti savo gyvenime ir persikėlė čia iš Vilniaus. Ketino porą metų padirbėti elektrinėje, o vėliau grįžti į sostinę, tačiau jau daugiau nei dvidešimt metų gyvena Visagine, dėl ko nesigaili. Dabar sakosi net neįsivaizduojanti gyvenimo dideliame mieste.

Ina Daukšienė taip pat prisipažino: niekas netikėjo iki paskutinės akimirkos, kad Ignalinos AE bus uždaryta — pernelyg svarbi ji buvo šalies ekonomikai ir jos piliečiams. Gyvavimo metais atominėje elektrinėje dirbo 5700 žmonių, dabar — 1900. Valdžia bando išspręsti šią problemą — sudaro palankias sąlygas verslui Visagine. Mieste atidarė baldų įmonę, kuri perorientavo daugelį buvusių atominės elektrinės darbuotojų. Daukšienė patikina, kad viskas nėra taip blogai: Visagine yra daugybė mokyklų, darželių ir įvairių būrelių vaikams ir paaugliams, vyksta kultūros ir sporto renginiai. Tačiau pripažįsta, kad miestas tuščias — iš 30 tūkstančių gyventojų beveik neliko.

Игналинская АЭС
© Sputnik / Владислав Адамовский
Ignalinos AE suvenyrai

Šis faktas aiškiai matomas vos įvažiavus į miestą — platūs prospektai, tarp kvartalų esančios gatvės, nepaisant ankstyvo vakaro, beveik tuščios. Reti praeiviai skuba namo — į nestandartinio išplanavimo penkių ir devynių aukštų pastatus. Tiesa, daug automobilių stovi kiemuose, o tai reiškia, kad žmonės vis dar gyvena mieste.

Kaip sakė daugelis jėgainės darbuotojų, su kuriais tą dieną pavyko pabendrauti, gyvenimas mieste verda tik vasarą, kai Visagino gyventojų vaikai ir anūkai grįžta atostogauti. Čia daug miškų su grybais ir uogomis, ežerų. Tačiau žiemą ir net debesuotu oru miestas atrodo apmiręs.

O kas bus su Visaginu po to, kai Ignalinos AE bus visiškai išmontuota ir jos vietoje liks tik radioaktyviosios laidojimo vietos, net patys didžiausi optimistai neprognozuoja. Be to, netrukus reikės ieškoti naujų atliekų saugojimo sprendimų — praeis laikinas saugojimo laikotarpis, o branduolinės energijos specialistų šalyje nebeliks jau ir dėl ​​natūralių priežasčių.

Tegai:
Ignalinos AE, Visaginas, Sputnik Lietuva
Temos:
Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (69)
Dar šia tema
Ignalinos AE reaktoriams demontuoti planuojama išleisti 20 milijonų eurų
Kova su Astravo AE kaip bandymas pasiteisinti už Ignalinos AE "nužudymą"
Parduodamas metalo laužas: Ignalinos AE atsikratė daugiau nei 2200 tonų metalo
Lietuvos kariuomenės šauktiniai, archyvinė nuotrauka

Simbolinio mygtuko paspaudimas. Kaip politikai Lietuvos likimą sprendžia

(atnaujinta 14:40 2021.01.18)
Kiek daug Lietuvos gyvenime sprendžia politikų veiksmas, ar vienas mygtuko paspaudimas gali nulemti rimtus pokyčius, dažnai savo planais politikais dalinasi ir socialiniuose tinkluose

Uniforma sukuria monolitinį organizcijos įvaizdį. Uniforma simbolizuoja organizacijos ir jos narių statusą visuomenėje. Uniforma atlieka daugelį funkcijų.

Karinė uniforma leidžia nesunkiai atskirti karį nuo civilio. Policijos uniformos taip pat leidžia greitai atpažinti tų tarnybų darbuotojus ir aiškiai nurodo jų statusą bei įgaliojimus.

Suvienodindama žmonių išvaizdą uniforma atlieka ir tam tikrą psichologinį vaidmenį. Uniforma nuteikia uniformuotus priimti ne kaip atskirus individus, o kaip vieną visumą. Monolitą.

Gal todėl krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas stengiasi neatsilikti nuo vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės. Abu ministrai pamėgo fotografuotis su uniformuotais. Nuotraukomis dalinasi savo Facebook laiko juostoje.

Foto su uniformuotais kariais bei policininkais ministrams ne tik padeda susitapatinti su kariais bei policininkais, bet turi estetinės reikšmės ir ministrų veidaknygėms.

O krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko veidaknygė atlieka dar ir atgrasymo funkciją.

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: "Aplankiau SOP (Specialiųjų operacijų pajėgų štabą). Per dešimtmetį keitėsi žmonės, ginklai, bet motyvacija, patriotiniai motyvai niekur nedingo. Profesionalumas ugdomas ir tarptautinėse misijose toli nuo Lietuvos. Taigi turime aštrų ginklą — specialias pajėgas, kurios taip pat skirtos priešui atgrasyti".

Patriotiniai motyvai niekur nedingo 1
Screenshot
Patriotiniai motyvai niekur nedingo

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: "Krentant gausiam sniegui Rukloje aplankyta NATO priešakinių pajėgų kovinė grupė. Vadas plk.ltn. Peer Papenbroock detaliai pristatė kovinės grupės galimybes.

Ministras savo Facebook draugams referuoja, kad su Vokietijos ambasadoriumi Matthias Peter Soon aptarė šalių bendradarbiavimą ir jo plėtrą. Ministras su ambasadoriumi pasidžiaugė, kad vokiečių kariai Lietuvoje yra gerai priimami.

Taip pat Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pastebėjo, kad "ypatingai daug Vokietija prisideda prie kovinės grupės ir karinės infrastruktūros vystymo. Visa tai prisideda prie atgrasymo…", — pabrėžė ministras.

Vokiečių kariai Lietuvoje yra gerai priimami 2
Screenshot
Vokiečių kariai Lietuvoje yra gerai priimami

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas apsilankė ir Pabradėje. Ten taip pat nusifotografavo.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: "O šiandien Pabradėje išskleista JAV 2-8 CAV bataliono kovinė vėliava su šūkiu "Honor and Courage". Sunkusis JAV batalionas trečią kartą dislokuotas Lietuvoje ir kaip ir kitos sąjungininkų pajėgos — išlieka svarbiu atgrasymo veiksniu mūsų regione".

"Nežinau kaip dabar Teksase, kur batalionas nuolat dislokuotas, bet Pabradėje dabar žvarbus oras", — meteorologines sąlygas Pabradėje pakomentavo ministras.

Pabradėje išskleista JAV bataliono kovinė vėliava 3
Screenshot
Pabradėje išskleista JAV bataliono kovinė vėliava

Ponas Arvydas Anušauskas spaudžia ne tik savo Facebook mygtukus. Ponas Anušauskas savo veidaknygėje anonsavo ir apie simbolinio mygtuko paspaudimą. Ne tik anonsavo, bet ir jį paspaudė.

Lietuvos krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko mygtuko paspaudimu Krašto apsaugos ministerija sudarė 2021 metų šauktinių sąrašus, į kuriuos buvo įtraukti 38 tūkst. 177 18—23 m. amžiaus jaunuoliai.

Karo prievolininkų sąrašas sudaromas atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.

Simbolinio mygtuko paspaudimas 4
Screenshot
Simbolinio mygtuko paspaudimas

"Aš visus šauktinius sveikinu su pradėtu šauktinių sąrašų sudarymu. Tai yra pirmas žingsnis prieš pradedant šaukimą. Ir aš manau, kad labai gerai, jog simboliškai visa tai sutampa su sausio įvykių trisdešimtmečiu, kuomet prieš trisdešimt metų savanoriai taip pat stojo ginti savo beatsikuriančios valstybės", — surengtoje nuotolinėje spaudos konferencijoje teigė krašto apsaugos ministras Anušauskas.

Anušauskas taip pat informavo, kad šauktinius planuojama skiepyti COVID-19 vakcina. "Šauktiniai taip pat bus skiepijami, aš manau, kad tai irgi prisidės prie to, kad jie galėtų normaliai atlikti tarnybą", — žadėjo ministras.

Visgi ministras informavo, kad kol kas šauktiniai yra tik dešimti eilėje gauti COVID-19 skiepus.

Be to ministerija įspėja, kad karo prievolininkams už ministerijos nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė. Tad teisintis baime kariuomenėje užsikrėsti "korona" neverta.

Pernai lapkritį buvo skelbta apie koronaviruso protrūkį kariuomenėje — iš viso buvo apsikrėtę per 200 karių. Vėliau informaciją apie susirgimus imta slėpti. Kodėl?

"Todėl kad mes matome, jog ir NATO kariuomenės neskelbia, o mes nenorime būti kažkokie išskirtiniai. Tai nėra esminis dalykas, plius mes karinė organizacija esame, todėl ne visą informaciją būtina žinoti viešai. Mes atsiskaitome savo politinei vadovybei — krašto apsaugos ministrui, prezidentūrai", — žiniasklaidai paaiškino Lietuvos kariuomenės vado spaudos atstovas mjr. Tomas Balkus.

Anot majoro Balkaus, nors visos apsaugos priemonės taikomos, kariuomenėje irgi užsikrečiama koronavirusu, "nes gyvename Lietuvoje, o ne kokiame nors izoliatoriuje".

Visokius galima spaudyti mygtukus. Savo veidaknygės. Jeigu esi krašto apsaugos ministras, turi galimybę paspausti krašto apsaugos kompiuterių programos mygtuką ir pašaukti karo prievolininkus. Būdamas Lietuvos Seimo nariu taip pat daug gali padaryti savo kraštui. Paspausti balsavimo mygtuką.

Seimo narys, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas mygtuką Seime ir paspaudė. Už paspaudimą gavo užklausą. Iš žurnalisto Vytauto Matulevičiaus ir buvusio vyriausiojo Lietuvos kariuomenės kapeliono Alfonso Bulotos.

"Ar imlūs jauni kariai apsaugoti nuo tokio nematomo priešo košmaro kaip narkotikai?" — pasibaisėjęs valdžios ketinimais dekriminalizuoti kvaišalus, retoriškai klausė buvęs vyriausiasis Lietuvos kariuomenės kapelionas Alfonsas Bulota.

Į dvasininko klausimą geriausiai atsakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, balsuodamas "už".

Žurnalistas Vytautas Matulevičius: "Deja, Seimo siekis dekriminalizuoti "nedidelį kiekį" narkotikų Lietuvoje buvo sutiktas su stulbinančia ramybe — nepalyginamai daugiau triukšmo kilo, kai pasikeitė prekybos alkoholiu taisyklės".

Dvasininkas klausia ministrą dėl narkotikų 5
Screenshot
Dvasininkas klausia ministrą dėl narkotikų

Vytautas Matulevičius mano, kad teisūs tie, kas tvirtina, jog šitais sprendimais bus padaryta nepataisoma žala šalies jaunajai kartai, jos gyvybingumui ir atvertas kelias į daugybę naujų tragedijų, kurių ir taip nestinga.

Neabejotina, kad tai atves į dar didesnį narkotikų mafijos suklestėjimą, su kuriuo teisėsauga sunkiai tvarkosi.

"Ar tai ne cinizmas esamomis sąlygomis forsuoti tokius projektus?", — retoriškai klausia Vytautas Matulevičius. Ir savo komentarą iliustruoja Lietuvos karių pratybose Ispanijoje foto nuotrauka.

Tarp uniformuotų Lietuvos karių krašto apsaugos ministro Anušausko nesimato. Gal tuo metu Seimo narys Anušauskas spaudė mygtuką už "nedidelį kiekį" narkotikų... Veidaknygėje galima daug turėti veidų.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Krašto apsaugos ministerija, Arvydas Anušauskas, Lietuva
SU-25 Bulgarijoje

Kodėl ES sankcijos netrukdo NATO remontuoti kovinius lėktuvus Baltarusijoje

(atnaujinta 13:36 2021.01.18)
Tiesioginė materialinė nauda verčia kai kuriuos NATO sąjungininkus nepaisyti suktų "europinių vertybių". Bulgarijos oro pajėgos vasarį priims paskutinį iš aštuonių Baltarusijoje modernizuotų puolamųjų lėktuvų "Su-25"

Jie gaus ir apmokės paslaugas šalies, "sutriuškintos" trimis šviežiais ES sankcijų paketais. Šis paradoksas nusipelno didžiausio dėmesio.

Pirmasis Bulgarijos oro pajėgų puolamasis lėktuvas "Su-25" (uodegos numeris 246) baigtas ir modernizuotas 558-ojoje orlaivių remonto gamykloje Baranovičiuose (Baltarusijos Respublika) 2020 metų rugsėjį — vykstant didžiuliams protestams šalyje. Ir teoriškai turėtų likti vienintelis.

Juk jei Europos partneriai taip principingai įgyvendina sankcijų politiką, NATO šalys neturėtų mokėti už Baltarusijos gynybos pramonės įmonių paslaugas. Kai kurios Baltijos šalys gali būti pavyzdys to, kuris "norėdamas paerzinti savo kaimyną" liko be atsarginių dalių dyzeliniams lokomotyvams.

Tačiau Bulgarijos žiniasklaida pranešė, kad vasario mėnesį šalies oro pajėgos sulauks paskutinių dviejų iš aštuonių "Su-25", kurie buvo atnaujinti Baranovičiuose. Be to, Sofija ketina modernizuoti dar šešis "Su-25" lėktuvus 558-ojoje lėktuvų gamykloje (nustatomos finansinės sandorio sąlygos). Iš kur toks principingumo trūkumas?

Pagal Bulgarijos karinių oro pajėgų vadovybės skaičiavimus, atlikus Baltarusijos kapitalinį remontą, "sovietiniai" puolamieji lėktuvai "Su-25" bus eksploatuojami iki 2028 metų, tai yra, iki kito remonto su eksploatacijos pratęsimu arba iki naujų "išskirtinai NATO" naikintuvų "F-16V Block70" įsigijimo. O su pastaraisiais ne viskas gerai.

Anksčiau Bulgarijos prezidentas Rumenas Radevas uždraudė vykdyti 1,256 milijardo dolerių vertės sutartį dėl aštuonių "F-16 Block 70/72" pirkimo, tariamai dėl neaiškių paslaugų garantijų sutartyje. Ko gero, patyręs karo lakūnas ir buvęs šalies karinių oro pajėgų vadas tiesiog suabejojo, ar verta mokėti 157 milijonus dolerių už kiekvieną iš aštuonių ketvirtosios kartos orlaivių, jei penktos kartos naikintuvas "F-35" parduodamas kai kuriems sąjungininkams už beveik pusę kainos?

Naikintuvas F-35
© Sputnik / Антон Балашов

Maždaug tuo pačiu metu Jungtinės Valstijos Taivanui (ne NATO sąjungininkui) pardavė naujus "F-16 Block 70" naikintuvus žymiai pigiau — po 121 mln. USD už vienetą. Bulgarija nėra turtinga šalis. Akivaizdu, kad esant dabartinei sunkiai finansinei ir ekonominei padėčiai Bulgarijos oro pajėgų puolamasis lėktuvas "Su-25" turės tarnauti daugelį metų, o Baltarusija šiandien labai padeda Šiaurės Atlanto aljanso Balkanų narės kovinei aviacijai.

Juokingi pinigai — svarus rezultatas

Dar 2018 metų lapkričio mėnesį Bulgarijos vyriausybė patvirtino aštuonių puolamųjų lėktuvų "Su-25" modernizavimo finansavimą 43 mln. eurų, tačiau 558-oji lėktuvų gamykla Baranovičiuose ilgą laiką negalėjo pradėti remontuoti Bulgarijos "Su-25" dėl "senų" ES sankcijų Baltarusijai.

Nepaisant to, Baltarusijos Respublikoje įvyko sovietų gamybos Bulgarijos puolimo lėktuvų kapitalinis remontas. Norėdamas apeiti sankcijas, draudžiančias ES narėms prekiauti karine technika su Baltarusija (kuri galėtų būti panaudota vidaus "represijoms"), Bulgarijos parlamentas pakeitė nacionalinius įstatymus. Pinigai yra svarbesni už Europos solidarumo principus.

Baranovičių 558-oji orlaivių remonto gamykla 2019 metų rugpjūčio 28 dieną iš Bulgarijos gavo pirmąjį "Su-25" (atskraidintą Baltarusijos "Il-76"), o 2019 metais visi lėktuvo korpuso, variklio, aviacijos technikos darbai buvo atliekami greitai ir kokybiškai. Trys atnaujintos transporto priemonės grįžo į Bezmero oro bazę spalio mėnesį, o dar trys — 2020 metų gruodžio mėnesį 14. Lėktuvų "Su-25" (viso Bulgarijos puolimo orlaivių parko) partijos taisymo kaina sieks 73,665 mln. eurų, o tai yra kelis kartus pigiau nei pirkti vieną naują naikintuvą "F-16 Block 70". Be to, išleistos lėšos suteikia įspūdingą rezultatą.

Bulgarijos ginkluotųjų pajėgų štabo viršininkas admirolas Emilis Eftimovas ir karinių oro pajėgų vadas generolas majoras Dimitaras Petrovas 2020 metų pabaigoje asmeniškai susipažino su modernizuoto "Su-25" galimybėmis Bezmero oro bazėje ir buvo patenkinti.

Baltarusijos įmonėje visiškai atnaujinta navigacijos sistema "Su-25" (atsirado palydovinė navigacija GLONASS ir GPS), išplėstos raketinių ginklų panaudojimo galimybės, didėjant nuotoliui padidėjo pataikymo į žemę tikslumas, naujoji ryšių sistema leidžia keistis duomenimis su sausumos kariuomene ir karinėmis jūrų pajėgomis.

Fliuzeliažų resursai padidėjo 800 skrydžio valandų, o RJ-95Sh turboreaktyvinių variklių — 500 valandų. Modernizuotas "Su-25" ženkliai padidino savo kovinius pajėgumus ir efektyvumą sprendžiant užduotis, kaip numatyta. Neatsitiktinai Bezmero oro bazės vadas pulkininkas Milenas Dimitrovas instruktažo metu sakė: "Po remonto "Su-25" tapo visiškai kitoks, naujas ir modernus lėktuvas".

Savo ruožtu Bulgarijos ginkluotųjų pajėgų štabo viršininkas admirolas Emilis Eftimovas pažymėjo, kad šis atnaujinimas yra "aiškus šalies politinės ir karinės vadovybės sutarimo, kur investuoti, pavyzdys, kai, atlikus išsamią analizę, būtinybės įrodymas, ateities apsisprendimas, teisingai pasirinktas investavimas ir pasiekiami reikiami rezultatai".

Aukšta reputacija ir juodas nedėkingumas

Bulgarijos puolamųjų lėktuvų modernizavimo rangovas nebuvo pasirinktas atsitiktinai, Baltarusijos 558-oji orlaivių remonto gamykla yra plačiai žinoma dėl paslaugų kokybės, pranokstančios Gruzijos ar Ukrainos gynybos pramonės įmonių paslaugas. Dėl akivaizdžių priežasčių Rusijos gynybos gamyklos nebuvo įtrauktos į galimų atlikėjų (pagrindinio aljanso priešininko) sąrašą. O Baltarusijos įmonės specialistai dar kartą patvirtino savo aukštą reputaciją, padarė technologinį stebuklą.

Įgyvendinta orlaivio "Su-25" kovinių pajėgumų didinimo programa, kuri apima: naudotų orlaivių ginklų asortimento išplėtimą (tame tarpe "oras-oras" valdomas raketas "R-73" ir "Kh-29T" "oras-paviršius", kabinos informacijos ir valdymo lauko formavimą, "navigacinį bombardavimą" (bet kokiu oru, aukštyje iki 7000 m, neįeinant į karinės oro gynybos sunaikinimo zoną), radiotechninės apsaugos įrangos įrengimą.

Pavyzdžiui, elektroninė kovinė sistema "Satellit" (sukurta 558-osios gamyklos) suteikia individualią visų tipų orlaivių radiotechninę apsaugą nuo smūgio priešo orlaivių perėmimo raketų sistemų ir priešlėktuvinių raketų sistemų aukšto tikslumo radijo bangomis valdomais ginklais. Lėktuvą apsaugo dezinformacinis "paveikslėlis" valdomų raketų valdymo galvutėse, palydos stočių ir puolančių kovotojų radaro ekranuose.

Tuo tarpu priešo elektroninių ginklų valdymo sistemos "nemato" trukdžių ženklų ir "dirba" ties klaidingu manevravimo taikiniu. "Satellit-M 2" kompleksas gali veikti automatiškai, nenukreipdamas piloto dėmesio.

Atsižvelgiant į tai, kad Baltarusija visada teisingai vykdo visus savo įsipareigojimus ir tarptautinius teisės aktus, ES šalių užsienio reikalų ministrai sutiko įvesti sankcijas įmonėms, "finansuojančioms Lukašenkos režimą". Apribojimai palietė ir Baltarusijos gynybos įmones: MZKT (ratų bazė sunkiųjų ginklų sistemoms), 140-oji remonto gamykla (cisternų remontas), elektromechaninė gamykla "Agat" (automatizuotų valdymo sistemų plėtra), "Beltechexport" (karinės įrangos pardavimas užsienyje). Didžiausios šalies įmonės priklauso valstybei, todėl visų "paketų" sankcijos nukreiptos prieš Baltarusiją kaip hibridinis ginklas mūšio lauke.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
lėktuvai, Baltarusija, NATO
JAV lėktuvnešiai, archyvinė nuotrauka

"Atskleisti rajonai": kur JAV karinis jūrų laivynas nukreipia ginklus

(atnaujinta 13:42 2021.01.18)
"Atgrasyti ir laimėti" — JAV karinio jūrų laivyno štabo viršininkas admirolas Michael'as M. Gilday'us pristatė ateinančio dešimtmečio "navigacijos planą"

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Svarbiausia dokumente yra tai, kad Amerikos laivynas turėtų dominuoti Pasauliniame vandenyne. Visuotinės kontrolės tikslas - ramus ir sotus amerikietiškas gyvenimas namuose. Tačiau tekste taip pat galima aiškiai atsekti atvirą agresiją prieš kitas šalis. Ką sugalvojo admirolai iš Vašingtono RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo straipsnyje.

Pasaulinės ramybės konkurentai

JAV karinis jūrų laivynas užsiima ilgalaikėmis varžybomis, kurios kelia grėsmę JAV piliečių saugumui ir gyvenimo būdui, pabrėžia dokumento autoriai. Karinio jūrų laivyno vadovybė negali gaišti nė minutės: reikia aktyviai veikti, kad išlaikytume jėgų pusiausvyrą ne tik ateinantį dešimtmetį, bet ir visą XXI amžių.

Pagrindinės pasaulinės ramybės konkurentės ir "drumstėjos" yra Rusija ir Kinija. Šios šalys, pasak Amerikos admirolų, kenkia laisvei jūroje, kuri ilgą laiką buvo naudinga visam pasauliui.

Rusija ir Pekinas bando "nesąžiningai kontroliuoti" prieigą prie vertingų jūros išteklių už teritorinių vandenų ribų, "įbauginti savo kaimynus", "priverstinai primesti jiems pretenzijas", "laiko svarbiausius vandens kelius tolimojo nuotolio raketų taikiklyje".

Amerikiečiams kategoriškai nepatinka Rusijos modernių raketinių laivų ir povandeninių laivų, viršgarsinių raketų ir taktinių branduolinių ginklų kūrimas. Rusijos laivynas, pasak Pentagono, intensyvina veiklą visame pasaulyje ir dislokuoja pajėgas vis arčiau JAV krantų. Todėl "Rusija turi būti patikimai kontroliuojama".
Sparčiai augantis Kinijos laivynas — didžiausias pasaulyje, pasak Amerikos analitikų, taip pat kelia nerimą.

Neva Pekinas meta iššūkį Vašingtonui ir jo sąjungininkams bei tampa opiausia ir ilgalaike grėsme.
Kartu pažymima, kad Jungtinės Valstijos yra jūrinė valstybė ir jos klestėjimas bei saugumas priklauso nuo sugebėjimo išlaikyti pranašumą jūroje. Tam būtina išplėsti savo jūrinę galią "kiekviename pasaulio vandenyno kampe". Amerikiečiai ir toliau plauks, skris ir skris visur, kur tai leidžia tarptautinė teisė, taip pat dislokuos pajėgas įvairiuose pasaulio regionuose, norėdami užginčyti konkurentų "per dideles jūrines ambicijas" ir neutralizuoti jų kovinius pajėgumus.

Запуск баллистической ракеты Trident II (D5LE) с подводной лодки USS Maine
© Photo : U.S. Navy
"Trident II" (D5LE) balistinių raketų paleidimas iš „USS Meine“ povandeninio laivo

Laivyno stiprinimas

Atominiai povandeniniai laivai su balistinėmis raketomis "apsaugo JAV nuo branduolinės atakos", o specialiųjų operacijų pajėgos "yra pasirengusios netikėtai užklupti stipriausią priešą". Admirolai tikina, kad karinis jūrų laivynas gali nusileisti kariuomenę bet kurioje pakrantėje, kad palaikytų sausumos pajėgas.

Karinis jūrų laivynas "turi visas priemones, reikalingas agresijai sulaikyti, tame tarpe — netradicines". Tai visų pirma susiję su informacija, kibernetinėmis technologijomis ir kitų rūšių ginklais, kurie leidžia atakuoti iš jūros, iš po vandens ir iš oro.

Per ateinančius metus JAV vaidins svarbų vaidmenį šiuolaikinėje akistatoje jūroje su dirbtiniu intelektu. Iš dalies kalbama apie informacines, kibernetines technologijas ir kitas ginkluotės rūšis, kurios leidžia pulti iš jūros, po vandeniu ir iš oro erdvės, todėl laivynas bus modernizuotas juos masiškai naudojant.

Nepilotuojamos platformos jūroje taip pat yra gyvybiškai svarbios. Jos suteiks pranašumų žvalgyboje, stebėjime ir padidins puolimo pajėgumus. Iki dešimtmečio pabaigos karinio jūrų laivyno personalas turėtų sugebėti užtikrintai ir harmoningai dirbti kartu su robotinėmis transporto priemonėmis.

JAV karinio jūrų laivyno vadovybė mano, kad norint įgyvendinti visus planus, laivynas turi būti sustiprintas ir išplėstas. Reikia daugiau branduolinių povandeninių laivų ir antžeminių laivų, turinčių didelių puolimo pajėgumų. Be to, nauji laivai turėtų būti kompaktiški, pavyzdžiui, perspektyvios "Constellation" klasės fregatos.

Первая подводная лодка США класса Вирджиния USS Virginia (SSN-774)
© Photo : U.S. Navy
JAV povandeninis laivas "Virdžinija"

Pentagonas neatsisako ir lėktuvnešių. Tai vis dar yra karinio jūrų laivyno pasididžiavimas ir pagrindinis jėgos demonstravimo instrumentas. Pažymima ypatinga laivyno povandeninių pajėgų reikšmė. Čia prioritetas yra "Columbia" klasės branduoliniais varikliais veikiantys strateginiai povandeniniai laivai, taip pat daugiafunkciniai "Virdžinija".

Karinis jūrų laivynas pripažįsta, kad vien technologijų nepakanka. Būtina nuodugniau mokyti personalą, taip pat ir geriau suprasti priešo elgesio niuansus. Anot admirolų, "jūreiviai turėtų ne tik stebėti ir greitai reaguoti į grėsmes, bet ir instinktyviai numatyti priešingos pusės veiksmus, giliai žinodami konkrečios šalies piliečių mentaliteto ypatumus".

"Būsimų konfliktų" scenarijai bus išbandyti pratybose visame pasaulyje — nuo Tolimosios Šiaurės iki vakarinės Ramiojo vandenyno dalies. Pavyzdžiui, šiais metais JAV karinis jūrų laivynas vykdys didelio masto kelių lėktuvnešių grupių manevrus, vykdant amfibijos operacijas.

Pirmą kartą joje bus dislokuotos mažos taktinės kibernetinės grupės, panaudojant naujus puolimo ginklus ir informacinius išteklius. Admirolas  Gilday'us anksčiau sakė, kad šių manevrų mastai bus "precedento neturintys naujausioje istorijoje".

Karinis laivas Boikij, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Гальперин

Informacijos ir skaitmeninės technologijos yra pagrindinės JAV karinio jūrų laivyno strategijos dalys. Karinės operacijos be jų dabar neįmanomos. "Skaičius" viską sprendžia, leidžia greitai ir efektyviai surengti jūrų ir sausumos kovas.

Jūrų laivynas mano, kad "Jungtinių Valstijų oponentai tikisi pralaužti laivyno gynybą didžiuliu raketų skaičiumi". Todėl Pentagonas naudos įvairias stacionarias ir mobilias aptikimo sistemas, povandeninių laivų ir jūrų dronų radarus bei sustiprins laivų ir lėktuvų gynybinius pajėgumus. Tuo pačiu metu artimoje kovoje kartu su įprastine kova planuojama naudoti energetinius ginklus.

Tegai:
ginklai, JAV