Elektros perdavimo linijos

BRELL liks: Latvija išspręs Baltijos šalių problemas, susitarusi su Baltarusija

(atnaujinta 15:32 2020.02.04)
Sausio 16 dieną Minske oficialaus vizito lankėsi Latvijos premjeras Krišjanis Karinšas. Jis ne tik susitiko su Baltarusijos prezidentu, bet ir vedė derybas su Baltarusijos premjeru

Po susitikimo su savo Latvijos kolega Sergejus Rumas padarė šį pareiškimą: "Tarp kitų klausimų mes aptarėme energetikos klausimus. Sutarėme, kad mūsų Energetikos ministerijos apsvarstys tiesioginio elektros energijos tiekimo į Latviją, o ne per kaimynines šalis, klausimą. Santykių plėtros su Latvija potencialas, turbūt, yra didžiausias tarp visų mūsų kaimyninių šalių. Ir būtent nuo vyriausybių priklauso, kiek mes galėsime jį šiandien realizuoti".

Pasakyta trumpai ir glaustai, tačiau akivaizdu, kad kalbama apie elektros perdavimo linijas, jungiančias Baltarusijos ir Latvijos energetikos sistemas dar nuo tų laikų, kai abi valstybės buvo TSRS sudėtyje. Šiuo metu šios tarpvalstybinės elektros perdavimo linijos yra svarbios energetinio žiedo BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija, Lietuva) dalys.

2018 metų vasarą Baltijos šalių vadovai ir Europos Komisija sudarė politinį susitarimą, kad 2025 metais respublikų energetikos sistemos pasitrauks iš BRELL ir taps Europos energetikos susivienijimų dalimi. Žvelgiant paviršutiniškai, atrodo, kad 2018 metų susitarimas ir tęsinys tarp Baltarusijos bei Latvijos derybos prieštarauja vienas kitam, tačiau atidžiai ištyrus, situacija atrodo labai įdomi, o jos plėtros perspektyvos — toli gražu ne vienareikšmiškos.

Europos energetikos sistemos ir projektas ENTSO-E

Šiuo metu Europoje funkcionuoja ne viena, o penkios suvienytos energetikos sistemos, nuo nulinių metų vidurio buvo pradėta kurti projektą, kaip sujungti jas į vieną visumą — ENTSO-E. Šiek tiek painiavos įneša tai, kad tokį patį pavadinimą, ENTSO-E, turi ir Europos energetikos tinklų operatorių susivienijimas, todėl aiškumo dėlei naudosiu būtent pavadinimą "projektas ENTSO-E".

Jei neatsižvelgtume į suvienytą Airijos energetikos sistemą ATSOI ir suvienytą Didžiosios Britanijos energetikos sistemą UKSTOA, klausimus, kurie turi būti išspręsti "Brexit" ribose, pagrindinė techninė problema yra Šiaurės Europos (Norvegija, Švedija, Suomija, Islandija ir rytinė Danijos dalis) energetikos sistemos ir Europos centrinės zonos energetikos sistemos UCTE, kurios sudėtyje funkcionuoja 24 Europos šalių, beje, ne tik ES narių, energetikos sistemos, energetikos sistemos sujungimas.

Sujungti dvi nepriklausomas energetikos sistemas techniškai įmanoma arba visišku jų sinchronizavimu (pasiekti visišką visų charakteristikų ir leistinų nuokrypių nuo jų tapatumą), arba naudojant nuolatinės srovės intarpus (toliau — NSI).

Kad nereikėtų gilintis į technines detales, lengviausia įsivaizduoti NSI kaip kažkokią "juodąją dėžę", esančią ant dviejų energetikos sistemų, turinčių skirtingas pagrindines charakteristikas, ribos. Energetikos sistema Nr.1 tiekia "savo" energijos srautą su savo charakteristikų rinkiniu į šią "juodąją dėžę", kur kintamoji srovė pirmiausia paverčiama nuolatine srove, o tada jai suteikiamas visas energetikos sistemos Nr.2 charakteristikų rinkinys.

Danija įsikūrusi vienu metu ir UCTE, ir NORDELL, susijungimas įgyvendintas naudojant NSI, tačiau nepakanka vieno dviejų didelių energijos sistemų prijungimo taško, norint padidinti patikimumą reikia kiek įmanoma daugiau tokių jungčių. Geografiniu požiūriu tokiam susijungimui optimaliai tinka Baltijos šalių teritorija, būtent čia ir pradėtas praktinis projekto ENTSO-E vystymas.

Estijos energetikos sistema sujungta su Suomijos energetikos sistema (skaitykite — su NORDELL) dviem kabeliais, einančiais išilgai jūros dugno, NSI išdėstyta Suomijos teritorijoje. Junginys pasirodė patikimas, gedimų šiuose dviejuose energijos tiltuose praktiškai nebuvo.

Projekto ENTSO-E kūrėjų pastangomis Lietuvos energetikos sistema gavo junginius iš karto su dviem energetikos sistemomis — su NORDELL, per kabelį, nutiestą nuo Švedijos krantų, kur buvo realizuotas NSI, ir su UCTE, per elektros perdavimo liniją, jungiančia Lietuvą ir Lenkiją, šiuo atveju NSI realizuotas Lenkijos teritorijoje. Švedijos junginys ne kartą sugedo, tačiau pastaruoju metu, po kapitalinio remonto, ši problema laikoma išspręsta.

Žiedo perimetre nėra galų

Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos sistemos šiuo metu yra įtrauktos iš karto į dvi energetikos sistemas — BRELL ir BALTSO, kurią sudaro šios trys sistemos. Fiziškai visi srautai tarp trijų šalių kaip vyko sovietmečiu, taip ir vyksta, niekas negalvojo pakeisti čia esančių charakteristikų. Bet santrumpą BALTSO negalima pavadinti "virtualia" — Baltijos šalys organizavo energijos biržą trims, kuri veikia pagal visas ES nustatytas taisykles.

Iš tikrųjų, rezultatas yra geras iš visų pusių: junginys NORDELL ir UCTE jau realizuotas, ES planuoja nutiesti papildomą elektros perdavimo liniją tarp Lietuvos ir Lenkijos (skaitykite — tarp BRELL ir UCTE, tarp UCTE ir NORDELL), bet tuo pačiu BALTSO Estijos, Latvijos ir Lietuvos geografinėse ribose kaip dirbo pagal sovietmečiu realizuotus standartus, taip ir veikia. Veikia patikimai, nes jį paskaičiavo profesionalai: čia yra ir atsarginių pajėgumų komplektas remonto darbų ir nenumatytų avarijos (elektros perdavimo linijų žiemos vėjo ir sniego apkrovos dėl klimato ir jūros artumo niekas neatšaukė) atvejui ir atsarginiai junginiai tiek tarp savęs, tiek ir su Rusijos ir Baltarusijos energetikos sistemomis.

Ir štai — Baltarusijos ir Latvijos ministrų pirmininkų susitikimas, kuriame aptariamas "tiesioginio elektros energijos tiekimo į Latviją, o ne per kaimynines šalis, klausimas. Ryšių su Latvija plėtojimo potencialas yra, galbūt, didžiausias tarp visų mūsų kaimyninių šalių". Ir tai tiesa!

2018 metų susitarimą dėl pasitraukimo iš BRELL jo dalyviai gali įvykdyti Lietuvos ir Estijos atžvilgiu — juk būtent čia yra realizuoti junginiai su UCTE ir NORDELL. O prasidėjusios Latvijos ir Baltarusijos derybos gali lemti abipusę sėkmę: Latvijos energetikos sistema nebus pašalinta iš BRELL, tarpvalstybinės elektros perdavimo linijos tarp jos ir Baltarusijos bus ne tik palaikomos darbinėje būsenoje, bet ir plečiamos — būtent tam, kad įgyvendintų tiesioginį elektros energijos tiekimą iš Baltarusijos į Latviją.

Kalbama, žinoma, apie tai, kad Baltarusijos AE pirmojo energetinio bloko pasiruošimas paleidimui yra paskutiniame etape, paleidimą planuojama įvykdyti 2020 metais, antrasis energetinis blokas bus paleistas po metų. Jei Latvija nepasitrauks iš BRELL, jos energetikos sistema galės priimti Baltarusijos atominę generaciją. Toliau į veiklą įtraukiama pati BALTSO energijos sistemos energetikos birža — griežtai laikydamasi ES priimtų taisyklių. Lietuva ir Estija gaus galimybę užtikrintai patenkinti visų savo vartotojų poreikius, o jų junginiai su NORDELL ir UCTE leis Baltarusijos elektros energiją perduoti į kitas Europos šalis.

Visoms seserims po auskarus

Tokiu atveju Baltijos šalių politikai net galės nekeisti savo mėgstamos retorikos. Lietuvos politikai ramiai toliau pasakos rinkėjams, kad jie nebendradarbiauja su Baltarusija ir nepriima elektros energijos iš Baltarusijos AE. Estijos politikai papasakos apie bendradarbiavimo su Suomija didinimą ir bendradarbiavimo su Rusija nutraukimą. O Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikai ramiai atsikvėps — faktiškas BRELL funkcionavimo tęsimas išsaugos visus rezervinius pajėgumus ir elektros perdavimo linijas.

Elektros energijos gamyba naudojant branduolinius energetinius blokus neturi anglies pėdsako, todėl Europos politikai galės žvaliai pranešti apie energijos dekarbonizavimą. Baltarusija, kuri per Baltarusijos atominės elektrinės statybos metus taip ir nenusprendė sukurti pas save naujų daug energijos suvartojančių pramonės įmonių, gaus galimybę parduoti perteklinę elektrą. "BelEnergo" ekspertai prognozuoja, kad artimiausiu metu kasmet apie 14 milijardų kilovatvalandžių atominės generacijos nebus pareikalauti tarp Baltarusijos vartotojų — tai reiškia tai yra suma, kurią Baltarusijos AE galės eksportuoti. (Padėtis gali pasikeisti, jei Baltarusijos AE turės pelningesnį stambų vartotoją.)

Rusijos interesai nebus suvaržyti — kuo daugiau elektros energijos galės eksportuoti Baltarusija, tuo tvirčiau galės grąžinti lėšas, kurias gavo Baltarusijos AE statybai kaip tarpvalstybinę paskolą iš Rusijos. Jau pasirašyta kuro sutartis tarp Baltarusijos ir "Rosatom", kurioje taip pat numatyta, kad "Rosatom" imsis panaudoto branduolinio kuro — vadinasi "Rosatom" gaus ir tam tikrą pelną.

Taigi nėra "nukentėjusių" nuo to, kad pradėtos derybos tarp Baltarusijos ir Latvijos bus sėkmingai baigtos. Baltarusijai tai atneš patikimą elektros energijos pardavimą, paskolos grąžinimą Rusijai, "Rosatom" turės pelną iš kuro sutarties, Baltijos šalims ir Europai tai lems energetinį aprūpinimą ir patikimumą, Latvija turės pelną, kaip dispečerė, skirstanti Baltarusijos elektrą Europos šalims...

Sporto žurnalistikoje yra terminas "win-win", ir šiuo atveju gali įvykti situacija, kurią galima apibūdinti kaip "win-win", "win-win" ir dar "win-win". Energetikos požiūriu Krišjanio Karinšo ir Sergejaus Rumo derybos yra tik sveikintinos, nors politiniai šių derybų niuansai gali turėti ir kitų vertinimų. Bet tai yra visiškai kitokia istorija, su kuria šio straipsnio autorius negali turėti nieko bendro.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Tegai:
Baltarusija, Baltijos šalys, Lietuva, Latvija, Estija, BRELL
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (88)
Dar šia tema
Ekspertas pasakojo, kuo skiriasi Lietuvos ir Latvijos požiūris į Minską ir Astravo AE
Į Lietuvą atvyko ketvirtasis per mėnesį tanklaivis su Rusijos SGD
Ukrainoje papasakojo apie dujų telkinių išsekimą
JAV pakomentavo Rusijos dujų tranzitą per Ukrainą
Lietuva siūlo Baltarusijai pagalvoti apie naftos ir dujų tiekimą
Maskva, archyvinė nuotrauka

Kaip JAV per Kiniją bando įvilioti Rusiją į Vakarų spąstus?

(atnaujinta 18:09 2020.06.02)
JAV prezidentas nusprendė prastumti savo seną mintį apie būtinybę grąžinti Rusiją prie Vakarų stalo

Dabar Vakarams labiau reikia Rusijos nei Rusijai Vakarų, ir kuo toliau, tuo labiau tai pasireikš — šią paprastą mintį labai sunku suvokti ne tik Vakarų gerbėjams, bet ir patiems Vakarų lyderiams. Labai sunku susitaikyti su tuo, kad žaidimo taisykles ir darbotvarkę santykiuose su Rusija šiandien nustato ne itin stipresni Vakarai — tačiau šis nesusipratimas pats savaime rodo, kad Atlanto pasaulis yra praeitis, liko tik įprastos klišės.

Trampas pirmadienį vėl paskambino Putinui — tam, kad pakviestų jį prisijungti prie Vakarų klubo. Šiais metais JAV prezidentas surengs G7 susitikimą — jis buvo suplanuotas birželio mėnesį, tačiau Trampas svarsto galimybę jį perkelti į rugsėjį, nes ne visi Europos lyderiai (pvz., Merkel) yra pasirengę atvykti į Valstijas dabar. Taigi, prezidentas nusprendė prastumti savo seną mintį apie būtinybę grąžinti Rusiją prie Vakarų stalo.

Praėjusiais metais G7 aukščiausiojo lygio susitikimo Kvebeke išvakarėse Trampas kalbėjo apie tai, bet tada niekas, išskyrus Italijos ministrą pirmininką, atvirai jo nepalaikė. Dabar Trampas nusprendė prieiti iš kitos pusės. Praėjusį savaitgalį jis sakė žurnalistams, lydintiems jį skrendant iš Floridos, kad G7 formatas yra pasenęs.

"Nemanau, kad didysis septynetas teisingai atspindi tai, kas vyksta pasaulyje." Todėl verta jį atidėti iki rugsėjo ir aptarti Kinijos ateitį — bet ne su Xi Jinpingu, o su Putinu. Pakvieskime Rusiją, o tuo pačiu ir Pietų Korėją, Australiją ir Indiją — "O ką mes turime? Turime gerą šalių grupę po ranka".

Idėja puiki visais atvejais: aptarti Kiniją, kurią Trampas įvardijo kaip pagrindinę grėsmę taikai, ir grąžinti Rusiją, kuriai šį vaidmenį paskyrė ankstesnis JAV prezidentas. Tai yra, sudaryti taiką su Rusija, kurios Trampas jau seniai reikalauja, ir kartu su ja pradėti kovoti prieš Kiniją, kam kai kurie Amerikos strategai jau seniai pritarė. Tik ar Rusija nori dalyvauti šioje šventėje?

Maskva, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Евгений Биятов

Na, kur ji dėsis — ji taip pat turi kruopščiai nuslėptą Kinijos ekspansijos baimę. Šiaip ar taip, Rusijos elitas yra visiškai provakarietiško mentaliteto ir nori grįžti į "pasaulio lyderių" klubą. Bet tik neprarasdami veido, kad jiems būtų parodyta pagarba, tada jiems nebus kur dėtis, nes patys to nori. Taigi, dabar visa problema yra ta, kad mes, tai yra, Vakarai, neduotume Putinui per daug imbierinių sausainių, kitaip rusai bus arogantiški ir laikys save nugalėtojais. Reikia veikti meduolio ir lazdos principu — tada niekur nedings.

Keista, bet toks pasaulio vaizdas egzistuoja ne tik Vakarų strategų, bet ir kai kurių vidaus analitikų — ir provakarietiškų, ir tariamų patriotų — galvose. Rusija nieko negali padaryti viena, mes pradėjome artėti prie Kinijos tik todėl, kad pykomės su Vakarais, jei konfrontacija pasibaigs, mūsų antinacionalinis elitas tuoj pat grįš prie jiems patikėto jaunesnių Vakarų partnerių vaidmens — tokios idėjos Rusijos visuomenėje nėra tokios retos. Todėl neturėtume priimti jokių G7 kvietimų — Rusija išnyks!

Tikrai negalima su tuo sutikti, bet dėl ​​visiškai kitokios priežasties. Ne todėl, kad elitas išduos Rusiją. Putinas gerokai pakeitė ir elito sudėtį, ir mentalitetą. Tie, kurie mano, kad Rusiją, kaip ir devintajame dešimtmetyje, dabar valdo žmonės, kurie Vakarus laiko sektinu modeliu ir vyresniuoju mokytoju, o rusai jiems — nesėkminga Europos civilizacijos atšaka, gyvena kažkokiame iliuziniame pasaulyje. Rusija turi daug problemų su elitu ir tautinės tapatybės ugdymu, tačiau dėl šalies vadovybės nepriklausomumo abejonių nekyla.

Be to, kad supranta, kas yra nacionaliniai interesai, žino istoriją ir geografiją, tai yra, geopolitiką, remiasi Rusijos istorine patirtimi — ir veda savo žaidimą pasaulio arenoje. Strateginis žaidimas, kuriame vyksta daug raundų, keičiasi aplinkybės ir aplinkinė atmosfera, tačiau tikslas nesikeičia. Stipri, savarankiška Rusija, civilizuota šalis, veikianti kaip vienas iš valdžios centrų, kuris nulems pasaulio tvarką XXI amžiuje. Rusija, kuri XVIII amžiuje buvo viena svarbiausių pasaulio arenoje, tiesiog negali sutikti — ją sutraiškys.

Kaip suartėjimas su Vakarais padės pasiekti šį tikslą? Niekaip — šis taktinis žaidimas Rusijai gali tik pakenkti. Ir ne todėl, kad po TSRS žlugimo Vakarai ir toliau puolė Rusiją — kando po gabalėlį visko, kas buvo įmanoma, kol pasiekė Mažąją Rusiją, Ukrainą. Ne, čia viskas aišku — kompromiso dėl vadinamosios posovietinės erdvės negali būti: Ukrainos atlantizacija, jos konsolidacija Vakarų geopolitiniame lauke iš principo neįmanoma ir nepagrįsta.

Bet dar svarbesnis kitas dalykas: su kuriais Vakarais Rusija turėtų suartėti, net jei to norėtų? Jungtinių vakarų nebėra — jų žlugimo procesas vyksta kelerius metus ir visiškai atitinka Rusijos nacionalinius interesus. Rusija gali statyti tiltus su elementais, kurie sudaro Vakarus — su atskiromis Europos šalimis ir su visa Europos Sąjunga (bet po to, kai ji įgis geopolitinę nepriklausomybę), net su Trampo antiglobalistine Amerika (jei tai staiga įvyks). Bet Rusija negali planuoti ateities su Atlanto Vakarais — vis dar gyvais — ir todėl, kad tai yra jos nesuderinamas geopolitinis priešas ir net ne priešas (suinteresuotas izoliuoti ir susilpninti Rusiją), ir todėl, kad neturi ateities.

Rusijos strategija Atlanto vakarų atžvilgiu yra labai paprasta: mes vadovaujamės tuo, kad Vakarų dominavimo šimtmečiai baigėsi, o Atlanto pasaulį keičia Ramusis ir Eurazijos. Dalyvaujant Rusijai, kuri pradėjo suktis į Rytus ir Pietus, ne todėl, kad ji pykosi su Vakarais, o todėl, kad suprato istorijos ir geopolitikos įstatymus.

G7 jau seniai tuščias, ir nors Trampas negalės jo tiesiogiai palaidoti, net ir tada, kai bus perrinktas, tai pamažu taps platforma, kur bus bandoma aiškintis santykius tarp šalių, pasmerktų skyryboms. G8 (t. y. formatas, kuriame dalyvauja Rusija), įšaldytas Vakarų po Krymo, iš esmės negali būti atkurtas — ir net ne todėl, kad Rusija bėgant metams sustiprino savo strateginį aljansą su Kinija. Vakarai ir Rusija negali nustatyti žaidimo taisyklių pasaulyje — tam reikalingi visi pagrindiniai žaidėjai. Natūralu, kad tai yra Kinija ir Indija, taip pat regioninės integracijos sąjungos, atstovaujančios Pietryčių Azijai, arabų pasauliui, Pietų Amerikai ir Afrikai. Artimiausias tam formatas yra "Didysis dvidešimtukas". Tai tiesiog reikia atsiminti įtraukiant regioninių sąjungų atstovus (ypač todėl, kad ES jau yra jos dalis).

Vietoj to, Trampas siūlo sukurti kažką tarp G7 ir G20, 11 šalių grupės. Jei palyginsite G11 su G20, tada ko jame nebus — be Kinijos, dėl kurios viskas yra pradėta? Pietų Amerika (Meksika, Argentina ir Brazilija), Afrika (Pietų Afrika) ir islamo pasaulis (Turkija, Saudo Arabija ir Indonezija) — tai yra, vėlgi, vakarų muštynės (dalyvaujant anglosaksams (Australija) arba geopolitiškai priklausomoms šalims (Pietų Korėja), todėl Rusija ir Indija turėtų prisijungti. Tačiau Putinas ir Modis atstovauja nepriklausomoms civilizacijos valstybėms — juokinga net pasiūlyti dalyvauti tokiame žaidime, juo labiau, kad tai atvirai anti-kiniškas projektas.

Tuo tarpu mandagiai sustabdyti Trampą bus labai sunku. Kaip aukščiausiojo lygio susitikimo šeimininkas, jis turi teisę kviesti bet kurį asmenį, ir net JK ar Vokietijos prieštaravimų prieš Putino dalyvavimą galima nepaisyti. Tai nėra G8 atkūrimas, o greičiau išplėstas susitikimas.

Bet, žinoma, Vladimiras Putinas nevyks į jokį susitikimo su G7 formatą — net jei jis būtų buvęs pakviestas atkurti G8. Praėjusį rudenį jam pasakyta pastaba apie G8, kad mes neprieštaraujame jokiems sąveikos formatams, turėjo labai svarbų įspėjimą: kadangi patys Vakarų lyderiai atsisakė atvykti į Rusiją dalyvauti aukščiausiojo lygio susitikime 2014 metais, jei dabar "mūsų partneriai norės atvykti pas mus, mes džiaugsimės". Žodžiu, atvažiuokite pas mus į Krymą.

Tuo tarpu rugsėjį Niujorke vis dėlto gali įvykti didelis šių metų viršūnių susitikimas — jei bus įmanoma surinkti sausio mėnesį Putino pasiūlytą didžiojo penketo susitikimą: pirmąsias derybas tarp penkių branduolinių valstybių vadovų ir nuolatinių JT Saugumo Tarybos narių. Anksčiau buvo planuota sutapti su JT Generalinės Asamblėjos jubiliejinės sesijos pradžia — tai yra iki rugsėjo vidurio.

JAV prezidentas Donaldas Trampas
© Sputnik / Эва Мари Ускатеги

Tačiau augančios amerikiečių atakos prieš Kiniją apsunkina pačią Trampo ir Xi Jinpingo kontaktų galimybę — net daugiašaliu formatu. Tačiau šiemet jie vis tiek vienas kitą išvys, kai lapkritį susirinks Saudo Arabijoje G20 viršūnės. Trampas atvyks ten kaip jau perrinktas prezidentas — jei jis laimės ir jei jo oponentai pripažins pergalę. Iki to laiko Putinas ir Xi turės ne vieną dvišalį susitikimą — ir, be kita ko, tūkstantmečio Rusijos ir trijų tūkstantmečių Kinijos vadovai, be abejo, taip pat aptars Amerikos ateitį. Nors kam kalbėti apie trumpalaikius ir liūdnus dalykus...

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Rusija, JAV
Dar šia tema
Trampas demokratus laiko "psichiškai nesveikais" dėl įtarimų turint ryšių su Rusija
Rusija palaiko ryšius su JAV dėl padėties reguliavimo Artimuosiuose Rytuose
Nepateisinama. Rusija smerkia JAV norą pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties
Литовские партизаны Николай Букинас, Андрей Трушкинас и Сергей Неведомкис (слева направо) в лесном лагере, 1 сентября 1944 года

"Sovietų partizanų keliais". Didžiojo Tėvynės karo herojų žygdarbiai Lietuvoje

(atnaujinta 23:13 2020.06.02)
Šiais metais minimos 75-osios pergalės prieš fašizmą metinės. 1941 metų birželį vokiečių okupantai atvyko į Lietuvą ir beveik per savaitę užėmė visą šalį. Prasidėjo kelerius metus trukęs okupacijos laikotarpis. Sovietų partizanai didvyriškai kovojo su fašizmu Lietuvoje

Sovietų partizanų judėjimas Lietuvos teritorijoje iškilo 1941 metų rugpjūtį. Fronto liniją kirto kovinės grupės, jos pateko į Lietuvą ir čia kartu su komunistais ir komjaunimo nariais, kurie birželio mėnesį nespėjo palikti Lietuvos, sukūrė partizanų būrius. Tačiau mažuma tokių grupių sugebėjo tai padaryti; daugelis tokių grupių greitai susidūrė su budeliais ir žuvo.

Apskritai, nuo 1941 metų birželio iki 1945 metų sausio Lietuvos teritorijoje žuvo 700 tūkst. žmonių.

Neseniai, gegužės 22 dieną, Lietuvos antifašistai ir Rusijos Federacijos ambasados ​​atstovas Lietuvoje dalyvavo akcijoje "Sovietų partizanų keliais" ir pagerbė šių tikrų didvyrių atminimą. Kirto 15 kilometrų palei Rūdninkų girią, apžiūrėjo vietas, kur gyveno sovietų partizanai, pagerbė jų atminimą prie kovotojų prieš fašizmą paminklo, padėjo gėlių, uždegė žvakes.

Мероприятие 22 мая 2020 года в Рудницкой пуще, Литва
Atminimo akcija Rūdninkų girioje gegužės 22 dieną

Renginyje dalyvavo: Lietuvos antifašistai, Respublikinės karo veteranų organizacijos pirmininkas Julius Deksnys (jam 93 metai, tačiau jis nuėjo visą kelią su kitais daug jaunesniais renginio dalyviais), karo veteranų organizacijos sekretorius Vaigutis Stančikas, žmogaus teisių aktyvistas Dainius Mikelionis, Socialistinio liaudies fronto atstovas Henrikas Juodiška, Romas Stavskis, Giedrius Grabauskas ir Rusijos Federacijos ambasados ​​sekretorius Sergejus Abramkinas.

Sovietinis partizaninis judėjimas Lietuvoje

Akcijos metu buvo aptarti svarbūs sovietinio partizaninio judėjimo veiklos Lietuvoje aspektai. Oficialiais duomenimis, 1944 metų birželio mėnesį beveik 4 tūkstančiai partizanų kovojo su fašizmu Lietuvos teritorijoje. Rūdninkų girioje buvo įsikūrę daugiau kaip 1300 partizanų, tai buvo įvairių tautybių žmonės — lietuviai, rusai, baltarusiai, žydai, lenkai, totoriai, kitų tautybių atstovai. Bet tokia situacija susiklostė karo pabaigoje.

Литовские партизаны в Вильнюсе во время Великой Отечественной войны, 13 июля 1944 года
© Sputnik / Яков Рюмкин
Partizanai Vilniuje, 1944 metų liepos 13-oji

O kokia buvo tikroji padėtis karo pradžioje? 1941 metų liepos mėnesio pabaigoje Rusijoje buvo sudaryta tarybinių partizanų judėjimo Lietuvoje skatinimo grupė — Aleksandras Guzevičius, Fridis Krastinis, Alfonsas Gailevičius, Stasys Balčiūnas, Danielius Todesas ir Jonas Vildžiūnas. Jie išsiuntė į Lietuvą partizanų grupes. Daugelio grupių likimas buvo tragiškas — žuvo grupė, vadovaujama Kazio Trinkūno, grupė, kuriai vadovavo Adomas Godliauskas, į Žemaitiją išsiųsta grupė (vadas Antanas Milvydas), į Suvalkiją išsiųsta grupė (vadas Karolis Petrikas) ir kelios kitos grupės.

Buvo tokių atvejų, kad iš grupės išgyveno tik vienas žmogus — toks likimas ištiko į Ukmergės apylinkes išsiųstą partizanų grupę. Mūšyje žuvo keturi partizanai ir tik būrio vadui Vladui Vildžiūnui pavyko pasprukti, kurį laiką jis gyveno pas patikimą žmogų, paskui prisijungė prie vieno iš partizanų būrių.

Žiaurios nacių ir jų bendrininkų represijos buvo nukreiptos prieš sovietinius partizanus ir prieš tuos, kurie juos rėmė. Kartais buvo vykdomi barbariški žmonių bauginimo aktai, pavyzdžiui, 1941 metų gruodžio 13 dieną Kauno centre buvo pakarti Vladas Vilimas, Vladas Baronas ir Albertas Slapšys (sovietų partizanai, visi patyrę komunistai, kovotojai prieš profašistinį Smetonos režimą).

Солдаты осматривают подвалы, в которых во время немецкой оккупации скрывались евреи, Каунас, Литва
© Sputnik / Николай Попов
Kareiviai, lankantys rūsius, kuriuose slapstėsi žydai vokiečių okupacijos metu, Kaunas, Lietuva

1942 metų spalio mėnesį Maskvoje buvo įsteigta Lietuvos sovietų partizanų judėjimo būstinė, jos vadovu tapo pirmasis Lietuvos komunistų partijos sekretorius Antanas Sniečkus. Sovietų partizanai Lietuvoje, taip pat kai kurie sovietų lietuvių kilmės partizanai Baltarusijoje ir Ukrainoje surengė didvyrišką kovą su užpuolikais vokiečiais ir jų vietiniais bendrininkais. Tokių lietuvių kilmės sovietinių partizanų vardai kaip Juozas Vitas, Jonas Vildžiūnas, Stanislavas Vaupšas (Vaupšasovas) — jis tada Baltarusijoje buvo žinomas kaip pulkininkas Gradovas, Marytė Melnikaitė, Stasys Apyvala ir daugybė jų bendražygių tapo heroizmo pavyzdžiais. Čia visada svarbu atsiminti tuos, kurie kovojo sunkiomis sąlygomis, nepasidavė priešams ir žuvo kovoje.

1941 metų rugpjūčio mėnesį Panevėžyje prasidėjo Karolio Požėlos garbei būrio sukūrimas, pamažu į šio būrio gretas įsiliejo ir žmonės iš Panevėžio apylinkių. Spalį būrys jau turėjo per 40 žmonių. Būrys pradėjo aktyvius veiksmus, vykdė diversijas. Tačiau 1942 metų balandžio–gegužės mėnesiais daugelis partizanų mirė, kai juos išdavė. Žuvo ir Požėlos būrio vadas Povilas Vaičiūnas.

Расстрел литовских партизан, Каунас, 1 августа 1941 года
© Sputnik / РИА Новости
Lietuvos partizanų sušaudymas, 1941 metų rugpjūčio 1-oji

Nuo 1942 metų spalio iki 1943 metų rugpjūčio prasidėjo nauja taktika — partizanų būriai buvo išsiųsti į Baltarusiją, jie ten kurį laiką gyveno, o iš ten pamažu pateko į Lietuvos teritoriją. Partizanų būriai buvo kuriami visoje Lietuvoje, jie vykdė diversijas, rinko duomenis apie užpuolikus. 1943 metų pradžioje buvo sukurta viena didžiausių pogrindžio organizacijų (vadas Juozas Vitas). 1943 metų birželio mėnesį Vitas ir jo bendraminčių grupė buvo areštuoti ir jiems buvo skirta mirties bausmė.

1943 metų gegužės–birželio mėnesiais Rūdninkų girioje pasirodė vis daugiau partizanų būrių. O nuo 1943 metų rugsėjo–spalio partizanų judėjimą pradėjo koordinuoti tiesiogiai iš Lietuvos teritorijoje. Tuo užsiėmė Henrikas Zimanas, Marijonas Miceika ir kiti Lietuvos partizaninio judėjimo štabo operatyvinės grupės nariai, palaikė ryšius su operatyvinės grupės viršininku Motiejumi Šumausku (kuris buvo Baltarusijoje) ir štabo viršininku Antanu Sniečkumi (kuris buvo Rusijoje). Buvo kuriami dideli būriai — "Margiris", "Keršytojas" ir kiti partizanų dariniai. 1944 metų liepos–rugpjūčio mėnesiais partizanai dalyvavo išlaisvinant Vilnių, Kauną ir kai kuriuos kitus Lietuvos miestus.

Santykiai su Baltarusijos partizanais

Lietuvos partizanai palaikė glaudžius ryšius su Fiodoru Markovu, Piotru Lopatinu ir kai kuriais kitais Baltarusijos partizanų vadais. Specialiosios darbo grupės vadovas Stanislavas Vaupšas ("pulkininkas Gradovas") dažnai asmeniškai susitikdavo su Lietuvos partizanais, duodavo jiems nurodymus ir padėjo jiems patekti į Lietuvą. 1942 metų balandžio mėnesį Aleksandras Guzevičius nusiuntė pranešimą sovietų vadovybei, kuriame pasiūlė skatinti Lietuvos sovietinio partizaninio judėjimo iš Baltarusijos teritorijos veiklą. Ir jis nurodė, kad Vaupšas gali priimti Lietuvos partizanus ir padėti jiems patikimai patekti į Lietuvą. Šis planas buvo patvirtintas.

Герой Советского Союза (посмертно) Мария Мельникайте. В годы Великой Отечественной войны 1941 - 1945 годов - участница партизанского движения в Литве
© Sputnik / С. Кирьяков
Marytė Melnikaitė

Jonas Vildžiūnas kelis mėnesius gyveno "dėdės Kolios" (vadas Lopatinas) brigados bazėse. Per tą laiką jis taip pat atsekė išdavikus Borisą Makarovą ir keletą kitų gestapo agentų, atsakingų už partizanų grupės areštus. Paaiškėjo, kad Makarovas 1934 metais buvo įdarbintas amerikiečių. Būdamas Amerikos žvalgybos agentu, jis atliko įvairias užduotis. Nuo 1941 metų rugpjūčio mėnesio pradėjo bendradarbiauti su gestapu, įsiskverbė į partizanų brigadą.

Lietuvos partizanams daug padėjo Vorošilovo brigados vadas Fiodoras Markovas. Pats Markovas gerai pažinojo Rytų Lietuvą, anuomet pats gyveno Švenčionių krašte. Markovo bendražygis Makaras Korablikovas ("Maksim") taip pat gerai pažinojo Rytų Lietuvą, palaikė ryšius su Vildžiūnu, Vitu ir kitais Lietuvos partizanų vadais. Korablikovas supažindino Vildžiūną su Vilniaus pogrindžio darbuotojais Gračiovo komunistais. Klara ir Pavelas Gračiovai atrasdavo saugius namus, gabeno įvairius krovinius partizanams. Partizanų būrio vadas Ivanas Buta įvairiais būdais padėdavo Lietuvos partizanams: rado slaptus butus, rado kontaktų. Viena iš šių ryšių yra Anastasija Semenovič, ji atliko pavojingas užduotis, gabendama minas iš Baltarusijos į Lietuvą. Lietuvos partizanams talkino ir kiti partizanai iš Baltarusijos — Josifas Kučinskis, Vladislavas Zapolskis ir nemažai drąsių kovotojų prieš fašizmą.

Мемориальный комплекс жертвам фашизма воздвигнут на кургане Жвягинай, на месте где до войны была деревня Аблинга, которую немецкие солдаты сожги вместе со всеми жителями 23 июня 1941 года
© Sputnik / Мариус Баранаускас
Memorialinis kompleksas fašizmo aukoms buvo pastatytas ant Žvaginių piliakalnio, vietoje, kur prieš karą buvo Ablingos kaimas, kurį vokiečių kareiviai sudegino kartu su visais gyventojais 1941 metų birželio 23 dieną

Vienas žiauriausių okupacijos požymių yra Holokaustas. Lietuvos teritorijoje Holokaustas buvo ypač žiaurus, 95 procentai Lietuvos žydų (apie 230 tūkst. žmonių) buvo sunaikinti. 1941 metų birželio 25–26 dienomis Kaune prasidėjo masinės žydų žudynės, vietiniai buržuaziniai nacionalistai juos šaudydavo, pakardavo ir žudydavo kirviais. Priėjo prie barbariškų nusikaltimų, pavyzdžiui, Vilijampolės pakraštyje buvęs Smetonos armijos leitenantas Viktoras Vitkauskas-Saidokas sugriebė garsųjį rabiną Zalmaną Osovskį ir kirviu nukirto jam galvą. Nuo pirmųjų vokiečių okupacijos dienų Troškūnuose ir kituose Anykščių krašto miestuose žydus žiauriai žudė vietiniai fašistai Antanas Slučka-Šarūnas, Antanas Starkus–Montė ir jų bendrininkai. Daugelis žydų buvo uždaryti į getus.

Palaipsniui kai kurie žydai palikdavo geto teritoriją ir įstodavo į sovietinių partizanų būrius. Tarp jų yra Faina Brancovskaja (ji vis dar gyvena Lietuvoje), Josifas Melamedas (po karo jis su grupe bendraminčių padarė nacių nusikaltimų tyrimus, parašė keletą knygų šia tema). Per 1000 žydų tapo sovietiniais partizanais.

Деревня Пирчупис в Варенском районе Литовской ССР, сожженная немецкими оккупантами вместе со 119 её жителями в 1944 году во время Великой Отечественной войны
© Sputnik / Мариус Баранаускас
Pirčiupių kaimas, Lietuvos TSR Varėnos rajone, sudegintas vokiečių užpuolikų kartu su 119 jo gyventojų 1944 metais

Hitlerio užpuolikai ir jų vietiniai bendrininkai vietinius gyventojus dažnai naikindavo ištisomis šeimomis. Štai keletas pavyzdžių: 1942 metų balandžio mėnesį Kupiškio rajone gestapo kareiviai sušaudė ir nužudė 4 žmonių Lapenių šeimą, nes vienas iš šeimos narių rado sovietinių partizanų parašiutą ir parvežė jį namo, nepranešdamas apie radinį įsibrovėliams. 1944 metų balandžio 5 dieną vokiečių okupantai apsupo namą Kaune. Ten slapstėsi sovietų partizanas Aleksonis ir dirbo su radijo stotimi. Drąsus partizanas žuvo mūšyje, tada naciai sušaudė namo savininką Juozą Obelenį kartu su jo šeima — žmona ir dviem dukterimis.

Nuo 1943 metų pabaigos pradėjo veikti "Vytauto" būrys (vadas Vytautas Šlapelis). Šio būrio nariai buvo buvę policijos pareigūnai, tarnavę vokiečių įsibrovėliams, tačiau veikė sovietinių partizanų pusėse. Partizanų atstovai nuolat agitavo tarp policininkų, jie ragino atsisakyti tarnauti įsibrovėliams.

Памятник воинам, погибшим за освобождение города от фашистских захватчиков в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 года
© Sputnik / Д. Смирнов
Paminklas žuvusiems kariams Klaipėdoje

Nuo 1943 metų spalio vokiečių okupacinė administracija priėmė dekretą dėl vadinamųjų "savigynos" padalinių sukūrimo. Kai kuriuose Lietuvos kaimuose ir miesteliuose buvo kuriami nuo 20 iki 50 žmonių būriai. Jie gavo ginklų, pagrindinis būrių tikslas buvo kova su sovietų partizanais. Tarp jų vadų buvo Antanas Slučka-Šarūnas, Sergijus Staniškis-Litas ir kai kurie kiti nacių nusikaltėliai, kurie po karo išgarsėjo kaip aktyvūs veikėjai, "miško broliai".

Nuo 1944 metų gegužės mėnesio pabaigos prasidėjo Lietuvos išvadavimas. Iki 1944 metų pabaigos buvo išlaisvinta beveik visa Lietuvos teritorija. Sovietiniai partizanai padėjo sovietų armijai vykdant svarbias operacijas prieš vokiečių užpuolikus ir jų vietinius bendrininkus, jie dalyvavo išlaisvinant Zarasus, Vilnių, Kauną, Panevėžį ir kai kuriuos kitus Lietuvos miestus.

Sovietų partizanų istorinės atminties aspektai šiuolaikinėje Lietuvoje

1990–1991 metais Lietuvoje valdžią užgrobė fanatiški kraštutiniai dešinieji politikai. Prasidėjo sovietinių partizanų pažeminimas, buvo pašalinta daugybė jų garbei pastatytų paminklų. Juos pradėjo vadinti "sovietiniais diversantais", "raudonaisiais banditais". Vienas iš barbariškų veiksmų prieš paminklus: 1991 metų rudenį Kaune buvo demontuotas paminklas progresyviam poetui Vytautui Montvilai, kurį Kaune naciai nužudė 1941 metų liepos 7 dieną.

Монумент жертвам фашизма, замученным в концентрационном лагере 9-ый фронт в годы Великой Отечественной Войны
© Sputnik / Улозявичюс Аудрюс
Monumentas "IX-asis frontas"

Kas yra šiuolaikinė Lietuva? Lietuvoje yra akivaizdžių žodžio laisvės apribojimų požymių. Padėtis šalyje panaši į tuos laikus, kai Lietuvą valdė fašistinis Smetonos režimas (1926–1940 metai). Tikriausiai dėl to Lietuvoje yra uždrausta komunistų partija, be to, specialiosios tarnybos daro spaudimą šalies kairiosioms antifašistinėms organizacijoms. Kalbant apie knygas, daugelis knygų Lietuvoje jau yra uždraustos. Pavyzdžiui Galinos Sapožnikovos ir Rūtos Vanagaitės, Nikolajaus Starikovo ir Vytauto Petkevičiaus, ir daugybė kitų knygų.

Kelios ksenofobijos formos (ypač rusofobija, antisemitizmas ir antisovietizmas) yra plačiai paplitusios šiuolaikinėje Lietuvoje. Nuo 2017 metų pradžios Lietuvos neonaciai agitavo šalinti paminklus tokiems žmonėms kaip Petras Cvirka, Julius Janonis, Salomėja Nėris, Kipras Petrauskas — jie visi yra progresyviosios inteligentijos atstovai, iškilūs antifašistai.

Мероприятие 22 мая 2020 года в Рудницкой пуще, Литв
Atminimo akcija Rūdninkų girioje gegužės 22 dieną

2018 metų pradžioje Kupiškio miesto valdžia jau panaikino Petro Pajarskio ir Broniaus Žekonio gatvių pavadinimus (sovietiniai partizanai, abu žuvo kovoje su naciais. Pajarskis žuvo mūšyje Biržų rajone 1942 metų kovo mėnesį, o Žekonis buvo areštuotas ir 1944 metų liepos 6 dieną sušaudytas 9 forte).

Nors padėtis šiuolaikinėje Lietuvoje yra sunki, nuo 2012 metų rengiamos konferencijos, seminarai istorinės atminties tema, Lietuvos antifašistai palaiko ryšius su kolegomis iš Latvijos, Estijos, Rusijos, Prancūzijos ir kitų šalių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, Didysis Tėvynės karas
Vakcinos nuo koronaviruso sukūrimas

Ekspertas: žvalgybos duomenys gali padėti sukurti vakciną nuo COVID-19

(atnaujinta 12:17 2020.06.03)
Greičiausiai sukurti vaistą nuo koronaviruso ir užkirsti kelią grėsmei gyventojams sugebės tos šalys, kurios turi daugiausia informacijos apie kitų šalių įdirbį šioje srityje, mano ekspertas Vitalijus Vechovas

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Žvalgybos duomenys gali padėti sukurti vakciną nuo koronaviruso COVID-19, interviu Sputnik Lietuva pasakė ekspertas informacijos saugumo srityje, Maskvos Baumano valstybinio technikos universiteto Skaitmeninės kriminalistikos katedros profesorius Vitalijus Vechovas.

Karinės žvalgybos pagalba sustiprinti medicininę žvalgybą būtų labai naudinga, spaudos konferencijoje pasakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jis pažymėjo, kad pandemija parodė, jog reikia tam tikro žvilgsnio į priekį, vertinant įvairius aspektus, susijusius su rizika sveikatai.

Profesorius Vitalijus Vechovas pareiškė, kad nėra atskiros medicininės žvalgybos sąvokos, yra specializuotos struktūros, kurios gauna žvalgybos duomenis iš įvairių sričių.

"Tiesą sakant, pirmaujančių pasaulio šalių žvalgybos veikla šioje srityje buvo vykdoma gana ilgą laiką, iš pačių pradžių, nuo tada, kai buvo suformuotos specialiosios tarnybos. Jos dirba siekdamos gauti žvalgybinės informacijos įvairiomis kryptimis — ir ekonomikos, mokslo ir technologijų plėtros, biologijos, biologinės saugos, be kito ko ir savo šalių gyventojų atžvilgiu, srityse. Ir čia nėra nieko naujo, tai yra viena iš viso pasaulio karinės žvalgybos veikimo sričių. <...> Kas turi maksimalią žvalgybos informaciją apie draugų ir priešų pasiekimus kuriant kokį nors naują ginklą ar atoveiksmį šiam ginklui... Šiuo atveju kalbama apie virusus ir vakcinas... Atitinkamai, tos šalys galės greičiau sukurti atitinkamas veiksmingas vakcinas ir užkirsti kelią jų gyventojams galinčiai kilti grėsmei".

Tegai:
Lietuva, vakcina, COVID-19, žvalgyba
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusija PSO pasiūlė aštuonias vakcinas nuo koronaviruso
Rusijoje įvardyta vakcinos nuo COVID-19 klinikinių tyrimų pradžios data
Kinija įvertino JAV pareiškimus dėl KLR noro pavogti vakciną nuo COVID-19