Kapitolijus, archyvinė nuotrauka

Kaip geriausi JAV žmonės "padirbėjo Putino naudai"

(atnaujinta 10:56 2020.02.08)
Amerikos žiniasklaida apkaltino Demokratų partijos elitą ketinimais sužlugdyti pasitikėjimą JAV rinkimų sistema ir (ironiškai) įtaria pagrindinius demokratus bendradarbiaujant su Kremliumi

Pirmojo balsavimo etapo, kuriame JAV demokratų partija nustato oponentą Donaldui Trampui rudenį vyksiančiuose prezidento rinkimuose, rezultatas vyko taip blogai ir chaotiškai, kad Amerikos žiniasklaida apkaltino demokratų narius ketinimais pakenkti pasitikėjimui JAV rinkimų sistema ir (ironiškai) įtaria vyresnius demokratus bendradarbiaujant su Kremliumi, rašo RIA Novosti straipsnyje Ivanas Danilovas.

"Jei pakenkti pasitikėjimui Amerikos demokratija, tai reiškia atlikti Vladimiro Putino darbą, tuomet Demokratų partija privalo nusiųsti Kremliui didžiulę sąskaitą", — savo analizėje rašo "The New York Post".

Alternatyvi įvykių versija yra ta, kad tikrasis incidento naudos gavėjas buvo Donaldas Trampas, kas taip pat nesutampa su oficialia įvykių versija, bet bent jau atrodo logiškiau.

Tačiau jei galima ginčytis dėl pagrindinio naudos gavėjo, tai dėl tezės, kad pagrindinė auka buvo paprastų amerikiečių pasitikėjimas rinkimų sistema, negalima ginčytis.

Problemos esmė: schema, pagal kurią atrenkamas demokratų ar respublikonų partijos kandidatas dalyvauti prezidento rinkimuose, numato, kad kiekvienoje valstijoje vyksta atskiras šios partijos šalininkų balsavimas, kurio metu delegatai išrenkami nacionaliniam partijos suvažiavimui. Šiame suvažiavime delegatai balsuoja už kandidatą, kurio vardu jie laimėjo savo balsus savo gimtojoje valstijoje. Teoriškai tokia schema turėtų užtikrinti, kad kandidatu, kuris labiausiai pasirengęs kovoti su kitos šalies priešininku prezidento rinkimuose, būtų pasirinktas labiausiai pasirengęs, išradingiausias ir populiariausias politikas.

Praktika kardinaliai skiriasi nuo teorijos. Kai kuriais atvejais delegatai išduoda "savo" kandidatą. Kartais vidinis partijos balsavimas vyksta su pažeidimais. Gana dažnai sukčiavimas įvairiomis formomis vyksta tiesiogiai nacionaliniame partijos suvažiavime. Beveik visada partijos vidaus rinkimų kampanija vyksta su tokia abipusės neapykantos intensyvumu ir kompromituojančių įrodymų nutekėjimu, kad preliminarių partijos rinkimų nugalėtojas pasiekia nacionalinius rinkinius su jau labai "sugadintu" įvaizdžiu.

Tradiciškai pirmoji valstija, balsuojanti už delegatų rinkimus (vadinamieji kokusai), yra Ajova — ir, bent jau Demokratų partijos atveju, šios valstijos nugalėtojas turi labai gerus šansus (apie 66 procentus) tapti partijos kandidatu prezidento rinkimuose, dėl to ir padidėja žiniasklaidos ir visuomenės dėmesys šiam balsavimui. Šiais metais dėmesys buvo paaštrintas iki ribos, nes procesas vadinamas "karu už Demokratų partijos sielą": dėl galimybės kovoti su Trampu konkuruoja ne tik skirtingi politikai, bet ir labai skirtingų ideologinių tendencijų atstovai, kurie tarpusavyke turi daugiau prieštaravimų, nei prieštaravimų su Trampu. Keturi kandidatai varžėsi dėl pergalės (tai yra dėl maksimalaus delegatų skaičiaus). Formaliai yra daugiau kandidatų, tačiau visi kiti neturėjo daug šansų pasiekti gerą rezultatą, išskyrus milijardierių Maiklą Blumbergą, kuris per vėlai pateko į rinkimų lenktynes ir nusprendė susikoncentruoti į kitas valstijas. Taigi, "už Demokratų partijos sielą" Ajovoje kovojo: buvęs JAV viceprezidentas Bidenas, senatorius Bernie Sandersas, senatorė Elizabeth Warren ir buvęs South Bend meras Pete Buttidzhich.

Norėdami suprasti Ajovos katastrofos mastą, pirmiausia reikia apibūdinti šios politinės dramos veikėjus.

Jei sumažinsime kiekvieno kandidato politinį įsitikinimą ir įvaizdį iki vieno supaprastinto įvaizdžio, tuomet galime pasakyti, kad Džo Bidenas yra "Grandfather Mainstream". Ta prasme, kad buvęs viceprezidentas patinka tiemss, kurie tikrai nori grįžti į Obamos laikus ir kurie širdimi balsuoja "už tai, kad sugrįžtų 2015 metai ir gera Amerika be Trampo". Pagrindinė Bideno problema yra korupcijos skandalas Ukrainoje, laipsniškas atminties praradimas dėl amžiaus ir tai, kad nemaža dalis rinkėjų nuoširdžiai nenori grįžti į Obamos laikmetį be Obamos.

Šalies populiarumo lyderiai yra senatorius Bernie Sandersas, kurį vieni myli, o kiti nekenčia, nes jis yra tikras (bent jau pagal Amerikos standartus) socialistas. Jis 1988 metais praleido medaus mėnesį TSRS ir atvirai pasisako už milijardierių naikinimą, sveikatos apsaugos sistemos ir švietimo nacionalizavimą, taip pat didžiulį kredito skolų atleidimą. Sandersas nepatinka Demokratų partijos elitui, jo oponentai nepraleidžia progos jam priminti, kad jis yra multimilijonierius ir kad 2016 metais jis "pardavė" savo balsus ir rėmėjus Hillary Klinton. Tačiau visa tai netrukdo milžiniškam jo populiarumui tarp jaunų žmonių.

Senatorė Elizabeth Warren yra maždaug tas pati Sandersas, tik šiek tiek intelektualesnė versija, neturinti ryšių su TSRS ir su oficialia legenda, kad ji yra turi maždaug vieną penki šimtąją dalį indėnų karujo. Tai suteikia jai papildomų taškų Amerikos politkorektiškos politikos kontekste.

Neaiškus tipas, tačiau tuo pat metu Harvardo absolventas Pitas Butidžičius, įkūnijantis jauno amerikiečio politiko idealą: atviras gėjus, bet save laiko praktikuojančiu krikščioniu ir mėgstantis ginčytis teologinėmis temomis. Mažo Indianos miesto buvęs meras, žinomos konsultacijų bendrovės "Mackinsey" buvęs darbuotojas ir JAV karinio jūrų laivyno karinės žvalgybos leitenantas. Butidžičiaus programa ir įvaizdis iš esmės yra Bideno programa ir įvaizdis, tik be jo trūkumų, bet ir be jo populiarumo. Dėl tam tikrų priežasčių vidutinis rinkėjas nėra ypač simpatiškas tokiam gerai pritaikytam politinių technologijų projektui. Pito priešininkai jį vadina "CŽV-Pitu" ir pagrįstai įtaria jį "gilios valstybės", su kuria Donaldas Trampas taip aktyviai kovoja, atstovu.

Norėdami užkirsti kelią Rusijos įsilaužėliams kištis į Ajovos balsavimą, Demokratų partija užsisakė specialią elektroninio balsavimo ir balsų skaičiavimo sistemą, tačiau tada prasidėjo nenumatytos aplinkybės. Balsavimo metu elektroninė Sistema iš pradžių pakibo, tada teko iš dalies balsavimą vykdyti telefonu, ir po viso to Demokratų partija dvi dienas negalėjo apdoroti balsavimo duomenų. Pirmadienio vakarą, iškart po balsavimo, Pitas Butidžičius savo šalininkams užsiminė, kad būtent jis laimėjo, nors oficialių rezultatų dar nebuvo, o pagal apklausas turėjo laimėti socialistas Bernie Sandersas.

Rezultatai nebuvo paskelbti labai ilgai, ir demokratų pareigūnai painiojosi aiškindami, kas įvyko.

Tuo tarpu Donaldas Trampas jau pradėjo ironizuoti "Twitter", nurodydamas, kad partija, kuri negali surengti savo rinkimų, bando įrodyti, jog sugeba efektyviai valdyti Ameriką. Klastingi Amerikos žurnalistai greitai sužinojo, kad elektroninę balsavimo sistemą teikiančios bendrovės vadovybė ir bent vienas iš jos įkūrėjų buvo Butidžičiaus šalininkai ir netgi gavo pinigų iš jo rinkimų štabo.

Straipsnio atidavimo momentu naujausi balsavimo rezultatai buvo tokie ("Reuters" citata).

"Pitas Butidžičius šiek tiek lenkia Bernie Sandersą po Ajovos Demokratų partijos aktyvistų susitikimo, o buvęs viceprezidentas Džo Bidenas yra ketvirtoje, suskaičiavus 71 proc. apylinkių balsus. Senatorė Elizabeth Warren yra trečioje vietoje."

Dėl to Sanderso šalininkai ir daugelis kitų rinkėjų mano, kad iš jų bandoma pavogti rinkimus. Jau dabar kai kurie iš jų (kaip nutiko 2016 metais) ketina atkeršyti balsuodami už Donaldą Trampą. Socialiniuose tinkluose influenceriai jau kaltina Rusiją dėl to, kad būtent Rusijos propagandistai stumia sukčiavimo idėją Amerikos socialiniuose tinkluose.

Tačiau, jei Demokratų partija ir jos rėmėjai Amerikos žiniasklaidoje ir toliau taip elgsis, tada netrukus rinkėjai bus pasirengę balsuoti net už mešką su ausine ir balalaika — tik dėl siekio parodyti politiniam elitui, kad neįmanoma be galo šaipytis iš jų pasitikėjimo.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
JAV prezidento rinkimai, Donaldas Trampas, Vladimiras Putinas, Rusija, JAV
Dar šia tema
Trampas sukritikavo Blumbergą dėl jo mažo ūgio
Trampas prašo Kongreso pinigų astronautų nusileidimui Mėnulyje ir Marse
Trampas: JAV siekia nutraukti konfliktus Artimuosiuose Rytuose
Baltijos šalių ir JAV vėliavos, archyvinė nuotrauka

Baltijos šalys kaip parako statinė: kokio JAV prezidento laukia Lietuva

(atnaujinta 17:38 2020.10.22)
JAV prezidento ir naujos valdžios Lietuvoje rinkimai beveik sutampa. Jų rezultatai gali reikšmingai paveikti padėtį Baltijos regione — net išprovokuoti karštą konfliktą

Naujosios valdžios sudėtis Lietuvoje paaiškės kitą sekmadienį. Jei, žinoma, VRK nepanaikins nešvariausių Lietuvos Seimo rinkimų per 30 nepriklausomybės metų rezultatų. Didelė tikimybė, kad Lietuvos valdžia vėl atsidurs neoglobalistų ir aršių rusofobų — konservatorių — rankose.

Tačiau šįkart nacionalinių patriotų galia įgaus unikalią — vaivorykštės — spalvą. Siekdami suvereniteto, konservatoriai (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) turės dalytis ministrų portfeliais respublikos politinėje arenoje su nauja jėga — Laisvės partija, kuri atvirai propaguoja LGBT bendruomenės vertybes.

Popiežius kišasi į rinkimus

Popiežius Pranciškus likus porai dienų iki antrojo rinkimų turo pareiškė neįkainojamą paramą Lietuvos gėjams ir lesbietėms. "Homoseksualai turi teisę į šeimą. Jie yra Dievo vaikai ir turi teisę į šeimą. Niekas neturėtų būti atstumtas ar kenčiantis dėl to", — sakė pontifikas.

Akivaizdu, kad savo pareiškimu Pranciškus netiesiogiai išreiškė paramą JAV demokratų partijos kandidatui į prezidentus Džo Baidenui. Galų gale jo varžovui, dabartiniam prezidentui Donaldui Trampui, jau seniai buvo priklijuota homofobo etiketė.

Dabar Lietuvos gėjai ir lesbietės, gavę tokią paramą, dar aktyviau propaguos LGBT bendruomenės vertybes Lietuvos įstatymų bazėje. Matyt, artimiausiu metu mokyklų programos bus papildytos "tolerancijos ir lytinio švietimo" pamokomis. Akivaizdu, kad tokių pamokų metu Lietuvos vaikai bus mokomi apie lyčių lygybę ir galimybę pakeisti savo lytį, kuria, matyt, Dievas vaiką apdovanojo per klaidą. Tai kas jis per Dievas, jei daro tokias klaidas?

Trampai, eik gydytis!

Bet grįžkime prie pagrindinių dabartinės rinkimų kampanijos Lietuvoje veikėjų — konservatorių. Užduokime sau klausimą: kurį iš dviejų kandidatų (Baideną ar Trampą) norėtų matyti Baltuosiuose rūmuose "senelis ir kompanija"? Atsakymo nereikia toli ieškoti.

Prisiminkime, kaip prieš ketverius metus TS-LKD dvasinis lyderis Vytautas Landsbergis davė naudingų patarimų tuometiniam kandidatui į JAV prezidentus Donaldui Trampui.

"Mane šiandien gąsdina kai kurie monstrai, bet tai ne pirmas kartas. Man atrodo, kad tai vaiduoklis, sakantis: žiūrėkit, JAV pasitrauks iš NATO, NATO subyrės — ką tada darysite? O mes atsakome: kodėl tau nenuėjus į vieną instituciją pasikonsultuoti dėl sveikatos", — apie Trampo psichikos ligą užsiminė Landsbergis.

Akivaizdu, kad "patriarchas" beveik nepakeitė savo nuomonės per ketverius metus.

Skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas

O galima premjerė būsimoje liberaliųjų konservatorių vyriausybėje Ingrida Šimonytė jau aiškiai pažymėjo artimiausio laikotarpio Lietuvos "plėtros" etapus. Tai yra socialinių programų sumažinimas, siekiant įtikti stambiam verslui. Paprasčiau tariant, pensininkų ir kitų socialiai neapsaugotų Lietuvos visuomenės sluoksnių gelbėjimasis yra jų pačių reikalas, o ne valstybės rūpestis. Šimonytės deklaruojamas mokesčių verslui mažinimas skurdins biudžetą ir storins verslininkų pinigines.

Bet kaip tokia programa atitiks prezidento Gitano Nausedos svajonę apie "gerovės valstybę"?

"Svarbiausia, kad nebūtų karo"

Į valdžią atėjus konservatoriams, Lietuva gali tapti karo lauku tikrąja to žodžio prasme. Sustiprės antirusiška isterija, sustiprės bandymai destabilizuoti padėtį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, padidės Amerikos karių kontingentas Baltijos regione. Artimiausiu metu branduolinių ginklų dislokavimas Lietuvos teritorijoje yra gana nuspėjamas. Ir visa tai pavers šalį parako statine, kuri gali sprogti nuo menkiausios kibirkštėlės. O degtukai šiai kibirkščiai įžiebti jau pasirodė Džo Baideno rankose.

Jis jau pažadėjo stiprią paramą Baltijos šalims, jei laimės rinkimus. Baideno programoje yra "stiprus atsakas Rusijai" Baltijos šalyse. Pensilvanijos universiteto tarptautinių santykių tyrimo organizacijos "Penn Biden Centre" direktoriaus Maiklo Karpenterio (Michael Carpenter) paskelbtame pranešime sakoma, kad JAV prezidentas Baidenas išsiųs "griežtą įspėjimą Rusijai: negąsdinkite NATO narės".

Kaip žinote, Jungtinės Amerikos Valstijos visada linkusios įžiebti karinius konfliktus toli nuo savo sienų. Viena iš šių vietų pasaulio žemėlapyje, kur galima pamankštinti raumenis, gali tapti ir "Baltijos placdarmas".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
konservatoriai, Lietuva, Laisvės partija, Donaldas Trampas
Dar šia tema
Baidenas pažadėjo Baltijos šalims stiprų atsaką Rusijai pergalės JAV rinkimuose atveju
Trampas pajuokavo, kad amerikiečiai Rusijoje laikomi "trenktais"
Džo Baidenas

Baidenui pralaimėjus nepavyks apkaltinti rusų

(atnaujinta 14:34 2020.10.22)
Jei įvyktų stebuklas ir Baidenas laimėtų rinkimus, Trampas gali paprasčiausiai nepripažinti balsavimo rezultatų arba bent jau neatvykti į inauguracijos ceremoniją, pažeisdamas visas tradicijas

Rinkimai JAV išėjo į finišo tiesiąją, Donaldas Trampas ir Džo Baidenas šiandien paskutinį kartą susitiks per televizijos debatus. Be to, šis susitikimas apskritai gali tapti paskutiniuoju jų gyvenime — aistros Jungtinėse Valstijose dabar yra tokios karštos, kad labai sunku įsivaizduoti šiuos du žmones greta dar kartą. Jei įvyktų stebuklas ir Baidenas laimėtų rinkimus, Trampas gali paprasčiausiai nepripažinti balsavimo rezultatų arba bent jau neatvykti į inauguracijos ceremoniją, pažeisdamas visas tradicijas. Na, o Baidenas tikrai niekada neateis į Trampo inauguraciją — tad ketvirtadienį jie turės paskutinę galimybę pasakyti vienas kitam, ko širdis geidžia. Ir jie visapusiškai pasinaudos šia galimybe.

Trampas pavadins Baideną nusikalstamos grupuotės vadovu ir pareikalaus, kad Džo (kartu su sūnumi Hanteriu) būtų įkalintas. Džo į kalėjimą nesės, tačiau jam pralaimėjus rinkimus žiniasklaida pasakys, kad jam koją pakišo "spalio staigmena" — paskelbti kompromituojantys įrodymai iš Hanterio kompiuterio standžiojo disko, kuriame buvęs viceprezidentas buvo apkaltintas melu ir korupcija. Bet Baidenas būtų pralaimėjęs ir be šios medžiagos, tiesiog todėl, kad Trampui buvo lemta laimėti. Bet kaipgi taip: juk apklausos rodo didžiulį Baideno pranašumą? Juk jos negali būti išgalvotos?

Gali. Nes ant kortos pastatyta žymiai daugiau nei bet kada anksčiau, ir nėra tokio melo, kuris būtų neįmanomas tiems, kurie žaidžia prieš Trampą.

"Aš balotiruojuosi ne tik prieš Baideną, bet ir prieš žiniasklaidą, prieš aukštųjų technologijų gigantus ("Facebook", "Twitter", "Google") ir Vašingtono pelkę", — anądien sakė Trampas.

Taip — ir geriausias to patvirtinimas buvo šio trigalvio monstro reakcija į pateiktus kaltinimų Baidenų šeimai įrodymus. Leidinį "New York Post" tiesiog bandyta užblokuoti — "Google" nematė jo savo paieškoje, o "Facebook" ir "Twitter" neleido dalytis nuorodomis į jį.

Be abejo, žiniasklaida tiesiog stengėsi nepastebėti skandalingo leidinio, o dauguma politikų apsimetė, kad nieko rimto neįvyko, tai yra, visos trys jėgos veikė vienu metu, patvirtindamos Trampo teisumą. Tuo tarpu iškart buvo pareikšti kaltinimai Rusijai — akivaizdu, kad būtent Maskva vėl įsikišo į Amerikos rinkimus, apdrabsčiusi purvais Baideną.

Apie tai diskutavo ne tik komentatoriai ir Kongreso nariai, bet ir žvalgybos pareigūnai. Buvę darbuotojai — nes JAV Nacionalinės žvalgybos direktorius Džonas Ratklifas (John Ratcliffe) teigė, kad informacija iš Baideno kompiuterio "nėra jokios Rusijos dezinformacijos kampanijos dalis". Tačiau penkiasdešimt buvusių žvalgybos pareigūnų (įskaitant Ratklifo pirmtaką Džeimsą Klaperį (James Clapper), kuris buvo pagautas melavęs prisiekus) parašė atvirą laišką, kuriame teigė, kad ši patirtis "verčia rimtai įtarti, kad Rusijos vyriausybė šioje byloje atliko svarbų vaidmenį":

"Elektroninių laiškų, kurie, tikėtina, priklauso JAV viceprezidento Baideno Hanterio sūnui, ir kurių dauguma yra iš laikotarpio, kai jis dirbo vadovaujant Ukrainos dujų bendrovei "Burisma", pasirodymas JAV politikos arenoje turi visus klasikinius Rusijos informacinės kampanijos ženklus."

T. y., Rusija nėra kaltinama fabrikavimu, įrodymų klastojimu prieš Baideną — nors tokių pareiškimų galima išgirsti — ne, ji tiesiog juos išplatino. Bet kaip — jei, pasak Rudžio Džiulianio (Rudy Giuliani) (Trampo advokato ir buvusio Niujorko mero), Hanterio Baideno kompiuterio kietojo disko turinys buvo perduotas FTB prieš septynis mėnesius? Tai yra, Maskva laikė šią medžiagą paslaptyje, rengdama "spalio staigmeną". Ar tai padarė Trampo būstinė ir jo patarėjai, tarp jų ir tas pats Džiulianis? O taip, Džiulianis dirba Putinui... Ir tai ne juokai. Kaip sakė senatorius Krisas Merfis (Chris Murphy): "Šį kartą rusai nusprendė pasinaudoti Amerikos piliečiais kaip savo agentais. Jie bando skleisti savo propagandą pagrindinėje žiniasklaidoje... Ir jiems tai pavyko. Žinote, dabar Rudis Džiulianis iš tikrųjų yra Rusijos agentas".

Taip, žinoma, jei pats Trampas dirba Kremliui, ką tada kalbėti apie jo darbuotojus ir bendrininkus. Juokas juokais, bet būtent šis situacijos vertinimo ir bandymo parduoti amerikiečiams "Rusijos intervenciją" net ir kompromituojančios medžiagos apie Baidenų šeimą istorijoje trūkumas yra geriausias patvirtinimas, kad Trampas jau laimėjo. Kadangi jo oponentai gyvena visiškai išgalvotame pasaulyje — kuriame rusai daro įtaką JAV rinkimų rezultatams, o Trampo pranašumas prieš Baideno skaičiuojamas dviženkliais skaičiais. Ir visa tai vyksta tuo pačiu metu ir niekaip neprieštarauja vienas kitam.

Tačiau realiame pasaulyje matome visai ką kita: didžiulės minios Trampo šalininkų jo nesibaigiančiuose mitinguose visoje šalyje ir visiškas entuziazmo trūkumas retuose Baideno susitikimuose su nedideliu skaičiumi jo rėmėjų. Didėjanti parama Trampui net tarp mažumų (tokių kaip juodaodžiai ir musulmonai), kurios visiškai nepriklauso jo elektoratui. Visiškas Trampo "ryšių su Rusija" įrodymų trūkumas — ir vis nauji Baidenų šeimos melo ir korupcijos įrodymai. Ir svarbiausia, kad realiame pasaulyje amerikiečiai jau seniai nusivylė savo politiniu elitu, viršpartine "Vašingtono pelke" ir todėl vienintelė rimta alternatyva Trampui galėtų būti nesisteminis senatorius Sandersas. Bet būtent dėl jo ​​nesistemiškumo kolektyvas "Baidenas" jo ir neprileido prie rinkimų.

Paprasti amerikiečiai gyvena realiame, o ne propagandos pasaulyje, todėl lapkričio 3 dienos rinkimų rezultatas yra iš anksto nulemtas. Net nepaisant bandymų suklastoti balsus reikalingose "svyruojančiose" valstijose, mobilizuojant pasyvų demokratinį elektoratą balsuoti paštu — nes ir ten pastebimai išaugo iš anksto balsavusių respublikonų skaičius.

Išgalvotas pasaulis pralaimės lapkričio 3 dieną, net jei vėliau pavyks surengti sumaištį, atsisakant pripažinti tikrovę, tačiau ji niekur nedings. Trigalvė hidra tikėsis revanšo ir stengsis jo pasiekti. Ir Amerikos, ir pasaulio mastu — ir čia ji turės pilną teisę kaltinti rusus dėl savo nesėkmių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rusai, Džo Baidenas
Veido kaukės, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje sulaikyta per 254 tūkst. nesaugių veido kaukių ir respiratorių

Muitinės pareigūnai dalyvavo tarptautinėje operacijoje, skirtoje užkirsti kelią saugumo reikalavimų neatitinkančių produktų ir medicininių priemonių patekimui į rinką

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Lietuvos muitinė, bendradarbiaujant su rinkos priežiūros institucijomis, neišleido per 254 tūkst. vienetų nesaugių apsauginių veido kaukių ir respiratorių, praneša Muitinės spaudos tarnyba.

Minėtas saugumo reikalavimų neatitinkančias prekes buvo bandoma importuoti iš Kinijos ir Singapūro ir vėliau platinti Lietuvoje.

Pranešama, kad saugos reikalavimų neatitinkančios, suklastotos bei neoriginalios  medicininės priemonės ir farmacijos produktai kelia pavojų sveikatai bei gyvybei, neužtikrina tinkamo gydymo, trikdo ligų plitimo kontrolę.

Lietuvos muitinė šiais metais dalyvavo Pasaulio muitinių organizacijos koordinuojamoje operacijoje "STOP", skirtoje užkirsti kelią saugumo reikalavimų neatitinkančių bei neoriginalių farmacijos produktų ir medicininių priemonių patekimui į rinką.

Daugiau nei 2 mėnesius trukusioje "STOP" operacijoje dalyvavo 99 šalių policijos, muitinės, rinkos priežiūros institucijų ir privataus sektoriaus atstovai. Operacijoje buvo sulaikyta virš 3 mln. vienetų nesaugių ir pavojingų prekių – apsauginių veido kaukių, respiratorių, kitų asmens apsaugos priemonių, testų, termometrų, vaistinių preparatų, dezinfekcinio skysčio ir kt.

Tegai:
muitinė, Lietuva, kaukės
Dar šia tema
Lietuvos oro uostai papasakojo, kokios veido kaukės tinka kelionei lėktuvu
Virusologas: susirgti COVID-19 gali asmuo, turintis bet kokią kraujo grupę
Prognozuojama, kad pirmadienį bendras COVID-19 atvejų skaičius gali viršyti 10 000