Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka

Palikit lagaminus ramybėje. Kokia yra pagrindinė visuotinės panikos dėl naftos intriga

(atnaujinta 11:25 2020.03.11)
Klausimas, kokie gali būti ryžtingo Rusijos žingsnio vidutinės trukmės ir ilgalaikiai padariniai, dar turi būti išanalizuotas, tačiau dėl vieno dalyko galime būti tikri: neįtikėtinas žaliavų ir akcijų rinkų nestabilumas praras savo amplitudę iki kovo pabaigos

Padėtis, kuri nuo savaitės pradžios susiklostė pasaulio ir Rusijos akcijų ir prekių biržose, keičiasi taip greitai ir dramatiškai, kad vis sunkiau sekti naujienų srautus.

Pagrindinė naftos kainų kritimo, kuris 9 dieną siekė 30 procentų, priežastis yra ta, kad kovo 6 dieną šalių, dalyvaujančių OPEC+ susitarime, energetikos ministrai nesugebėjo susitarti dėl naujų sąlygų, kurios tenkintų visas šalis. To užteko, kad etaloninių markių naftos kainos kristų jau pirmą darbo dieną, traukdamos žemyn vertybinių popierių biržų indeksus, kurie netgi turėjo sustabdyti prekybą, kad pasvirusi indeksų linija netaptų stačia vertikale.

Tuo tarpu OPEC+ ministrų susitikimo dalyviai mano, kad Rusija turėtų būti laikoma pagrindine incidento "kaltininke", nes būtent Aleksandras Novakas atmetė dieną prieš OPEC ministrų susitikimą pateiktą pasiūlymą dar labiau sumažinti naftos apimtis.

Nėra jokios priežasties nepasitikėti šia informacija, todėl sutelksime dėmesį į faktą, dėl kurio negalima ginčytis: visi daugybės Rusijos kritikų patikinimai, kad jos ekonomikos reikšmė pasaulinei rinkai yra "nereikšminga", neatitinka tikrovės. Rusija priėmė sprendimą, po kurio ne tik krentančių naftos kainų banga, bet ir staigus akcijų kursų nuosmukis, įskaitant aukštųjų technologijų biržas, nuvilnijo per pasaulines biržas nuo Azijos iki JAV. Galite pabandyti pateikti bet kokius norimus komentarus, tačiau šio fakto nepavyks paneigti.

Kaip OPEC išsiplėtė iki OPEC+

Norėdami suprasti sprendimo, kurį Aleksandras Novakas išreiškė per OPEC+ susitikimą, logiką, pamėginkime prisiminti, kas yra OPEC+ susitarimas ir kaip keitėsi jo sąlygos iki 2020 metų kovo 6 dienos.

Šio susitarimo atsiradimo priežastis buvo 2016 metais susiklosčiusi padėtis pasaulio naftos rinkose. Leiskite jums priminti, kad tų metų sausį "BRENT" prekės ženklo barelio kaina nukrito iki 30,8 USD, nors prieš tai, 2014 metų vasarą, barelis pasiekė 111,87 USD rekordą.

Saudo Arabija, kurios biudžetas yra 80 procentų priklausomas nuo naftos, sudarė metinį biudžetą, pagrįstą 75 USD už barelį kaina — tai buvo priežastis, dėl kurios per 2015–2016 metus iš Karalystės aukso ir užsienio valiutos atsargų buvo išleista apie 150 milijardų.

Tačiau OPEC vertė naftos pasaulyje 2010-ųjų viduryje yra daug mažesnė nei aštuntojo dešimtmečio pradžioje: OPEC kontroliuoja tik apie 34 procentus pasaulio rinkos. Tokios dalies nepakanka, kad OPEC atlikti veiksmai būtų labai svarbūs pasaulinei rinkai. Taigi kilo mintis, kad OPEC reikia pliuso ženklo.

Paieškos neužtruko daug laiko — Rusija atsidūrė panašioje situacijoje, skirtumas buvo tik naftos kainos — 40 USD už barelį — valstybės biudžeto, kurį Rusijos vyriausybė tada svarstė ir dabar svarsto, atžvilgiu. Rusijos dalis pasaulinėje naftos rinkoje yra apie 12,6 procento, tačiau OPEC, be abejo, vedė derybas ne tik su Rusija, pagrindinis tikslas buvo pasiekti 50 procentų ir didesnę pasaulinę naftos produkciją.

Todėl 2016 metų lapkričio 30 dieną OPEC+ susitarimą pasirašė šiai asociacijai priklausančių šalių ir vienuolikos šalių, kurios nėra OPEC narės, ministrai. Be Rusijos, tai Azerbaidžanas, Bahreinas, Brunėjus, Kazachstanas, Malaizija, Meksika, Omanas, Sudanas, Pusiaujo Gvinėja ir Pietų Sudanas. Susitarimo sąlygos: susitarimą pasirašiusios šalys sutiko sumažinti produkciją iš viso 1,8 milijono barelių per parą.

Rezultatas buvo beveik patenkinamas: pasirašymo dieną barelis kainavo 47,97 USD, o 2017 metų sausį — 55,98 USD. Rusijai dėl šio susitarimo teko sumažinti gavybos apimtis 300 tūkst. barelių per dieną. Šios sąlygos buvo pratęstos du kartus, o barelio kaina su nedideliais svyravimais buvo 70 USD plius arba minus penki doleriai už barelį. Kitas susitarimas buvo pasirašytas 2018 metų gruodžio mėnesį, pagal naujas sąlygas produkcijos sumažėjo 1,2 milijono barelių per dieną.

Atrodytų, kad visi turėtų būti patenkinti, tačiau 2020 metų pradžioje oficialiai buvo paskelbta informacija, aiškiai parodanti fiktyviąją monetos pusę. JAV Energetikos departamento Informacijos skyriaus duomenimis, šios šalies įmonės 2019 metais padidino eksporto apimtį 933 tūkst. barelių per dieną.

Jei kažkur sumažėjo, vadinasi, kažkur padaugėjo

Sumažinus gamybos apimtis, OPEC+ šalys taip pat sumažino naftos tiekimo klientams apimtį, o laisvosios rinkos segmentą beveik visiškai užėmė Amerikos kompanijos. Tai yra, savo pastangomis ir savo sąskaita tiesiogine šio žodžio prasme OPEC+ šalys suteikė Amerikos įmonėms, užsiimančioms naftos gavyba hidrauliniu uolienų ardymo būdu, galimybę padidinti tiek gamybą, tiek eksportą.

Padėtis yra visiškai absurdiška, tačiau 2019 metų gruodžio mėnesį Rusija vėl sutiko su Saudo Arabijos pasiūlymu — pagal naujas susitarimo sąlygas, galiojančias iki 2020 metų kovo pabaigos, buvo numatyta, kad kumuliacinis gamybos sumažėjimas sieks 1,7 milijono barelių per dieną, t. y. 500 tūkst. daugiau barelių nei anksčiau. Ką tai reiškia?

JAV jau pademonstravo savo galimybes — per metus eksportas augo 900 tūkst. barelių per dieną, OPEC+ 2019 metų gruodžio mėnesį nusprendė skatinti šią skalūnų kompanijų taktiką JAV. Tuomet prasidėjo įvykiai, susiję su koronaviruso epidemija, ir Saudo Arabija pasiūlė kuo greičiau reaguoti į sumažėjusį naftos poreikį, nes Kinijoje karantino sąlygomis buvo sustabdyta šimtai įmonių.

Rusija neatsisakė susitikti, tačiau pateikė savo pasiūlymą: pratęsti susitarimo sąlygas iki balandžio pabaigos, kad būtų galima išsamiau išanalizuoti koronaviruso įtaką rinkoje. Saudo Arabija pateikė savo pasiūlymą: OPEC šalys sumažins gamybą dar vienu milijonu barelių per dieną, OPEC+ įsipareigos papildomai sumažinti dar 500 tūkstančių barelių per dieną.

Pasiūlymai pasirodė tokie skirtingi, kad OPEC+ susitikimas buvo pasmerktas žlugti — susitarti buvo galima tik Saudo Arabijos ar Rusijos "kapituliacijos" atveju. Susitarti nepavyko — esant tokiems skirtingiems pasiūlymams tai buvo neišvengiama. Kovo 9 dieną, pirmadienį, prekybos vertybinių popierių rinkose rezultatai yra orientaciniai: jei tradicine naftos gavyba užsiimančių bendrovių akcijos sumažėjo 15–20 procentų, skalūnų kompanijų akcijos prarado nuo 41 iki 53 procentų, prekių biržose naftos kaina krito iki 30 procentų.

Nereikia čiupti lagamino — stotis niekur nevažiuoja

Antradienį naftos kainos susigrąžino apie dešimt procentų, o tai taip pat yra nemaža suma vienai prekybos dienai, o tokio nepastovumo priežastys nusipelno ypatingo dėmesio.

Visuose didžiuosiuose naujienų portaluose buvo ne kartą pranešta apie tai, kad Saudo Arabija ketina drastiškai padidinti gamybos apimtis ir siūlyti reikšmingas nuolaidas savo klientams. Būtent ši žinia ir tapo pagrindine panikos priežastimi visose biržose, įskaitant "Forex" rublio rinką, ir kitą dieną ir MICEX.

Šios informacijos šaltinio paieškos veda ne į oficialius Saudo Arabijos ar bendrovės "Saudi Aramco" atstovus, o į... agentūrą "Bloomberg", kuri savo ruožtu nurodo neįvardytą "šaltinį oficialiuose Karalystės sluoksniuose".

Oficialusis Rijadas tyli, fizinėje rinkoje nepasirodė nė vieno papildomo barelio, nė vienos papildomos statinės, nė vieno kaušo, o naftos kaina jau spėjo nukristi 30 procentų, pakilti dešimčia procentų, bendrovių akcijos "piešia nesuvokiamas kreives", rublis prarado mažiausiai 15 procentų vertės.

Klausimas, kokie gali būti ryžtingų Rusijos žingsnių vidutinės trukmės ir ilgalaikiai padariniai, dar turi būti išspręstas, tačiau dėl vieno dalyko galime būti tikri: neįtikėtinas nepastovumas prekių ir akcijų rinkose praras savo amplitudę dar iki kovo pabaigos. Dar nežinome tikrosios, ne "laikraštinės", ne tik Saudo Arabijos, bet ir daugiau nei dviejų dešimčių OPEC+ susitarime dalyvaujančių šalių reakcijos, mes žinome tik apie artėjančias kovo 18 dienos OPEC+ technines konsultacijas, kuriose taip pat dalyvaus Rusijos atstovai.

Taigi, dar neatėjo laikas bandyti daryti rimtas išvadas. Daug protingiau atidžiai stebėti įvykius, kurie vyksta, ir ne tik tuos, kurie biržose mirga spalvingu kaleidoskopu — ne mažiau svarbūs yra OPEC+ susitarime, kuris galioja iki kovo 31 dienos, dalyvaujančių valstybių pareigūnų komentarai.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
nafta, Rusija
Dar šia tema
Žlugus naftos kainoms, Baltarusija skelbia "naujas galimybes"
"Brent" naftos kaina po nuosmukio išaugo septyniais procentais
JAV priešinsis bandymams "manipuliuoti naftos rinkomis"
Mergaitė šalia tėvo per protestus Vašingtone, archyvinė nuotrauka

Amerikos nuosmukio kronikos: vaikai mokomi bijoti ir nekęsti policijos

(atnaujinta 17:56 2020.06.05)
Liberalai ir konservatoriai ir anksčiau ginčijosi dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles

Besiplečiant protestams dėl Džordžo Floido nužudymo, kai, kovodami su Amerikos policininkų rasizmu, demonstrantai Londone bando šturmuoti Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidenciją, Vakarų pasaulyje beveik nepastebimai krito dar viena neįveikiamų socialinių taisyklių tvirtovė: neleistinas jaunosios kartos įtraukimas į aštrius politinius konfliktus.

Šį kartą ryžtingą žingsnį žengė verslas.

"Nickelodeon", populiariausias vaikų televizijos kanalas, nutraukė transliaciją ir aštuonioms minutėms 46 sekundėms (pagal oficialius duomenis būtent tiek policininkas spaudė Floido kaklą) juodame ekrane su žmogaus kvėpavimo garsu pulsavo frazė "Aš negaliu kvėpuoti". Vaizdo įrašo pabaigoje yra kvietimas prisijungti prie vienos iš pilietinių teisių organizacijų.

"Lego Corporation" taip pat prisijungė prie protesto judėjimo, deklaruodama solidarumą su juodaodžiais. Bendrovė atsisakė reklamuoti savo rinkinius, kuriuose yra policijos nuovadų ir priešgaisrinių tarnybų pastatai, patruliavimo automobiliai, policininkų ir nusikaltėlių figūros bei kiti su teisėsauga susiję elementai.

Klaikus eksperimentas, kurį Vakarai taiko savo jaunajai kartai, jau nieko nestebina. Jau visai įprastomis tapo žinios apie eilinė radikaliausio pavidalo liberalaus politinio korektiškumo ideologijos taikymas vaikų sąmonei (ir kūnui), nesvarbu, ar tai būtų veiksmai su viešu žirafos žudymu zoologijos sode, ar medicininės brendimo slopinimo procedūros, kaip laisvos lyties identifikavimo politikos dalis.

Visa tai yra reikšminga skilimo dalis, vis labiau skirianti Vakarų visuomenę, jos suaugusiąją dalį. Bet visgi politinis komponentas dar visai neseniai neturėjo tiesioginės įtakos vaikams.

Liberalai ir konservatoriai galėjo susiginčyti įnirtingose ​​kovose dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles. Ir nesvarbu, ar tai stereotipinis Teksaso "rednecks" (baltųjų ūkininkų, kurie gyvena JAV kaimo vietovėse, iš pradžių pietuose, o vėliau regione, priklausančiame Apalačų kalnų sistemai, "slengo" pavadinimas — Sputnik) su legaliais šautuvais, ar rafinuotas Niujorko "genderfluid-hipsteris" (tai yra asmuo, kurio lytinė tapatybė nėra nuolatinė — Sputnik), kurio subtiliajai psichinei organizacijai reikia kasdien patiekti medicininės marihuanos. Juk šalis yra viena visiems, ir valstybė, kas jai bevadovautų, irgi yra visiems.

Būtent ši logika vienu metu leido Jungtinėms Valstijoms sukurti įspūdingai veiksmingą piliečių politinio ir patriotinio švietimo, pradedant nuo labai jauno amžiaus, sistemą. Daugelį dešimtmečių ji kompetentingai sutelkė dėmesį į Amerikos nuopelnus ir pasiekimus, išlygino trūkumus ir formavo tautinę vienybę.

Policijos žiaurumas, net su mirtinais padariniais, taip pat kiti įstatymų pažeidimai iš žmonių, kurie privalo saugoti, pusės vyksta visur. Tačiau teisėsaugos institucijos yra lyg ramstis ir svarbiausias valstybės elementas, todėl normalioje situacijoje nė vienas Amerikos politikas ir nė viena socialinė-politinė jėga negalėtų sau leisti šmeižti visą policiją. Tokiais atvejais tradiciškai pabrėžiama, kad pagal vieną ar kelis incidentus negalima vertinti visą sistemą, o atsiradęs didelio masto trūkumas neturėtų panaikinti pagrindinio dalyko — sąžiningo savo pareigų atlikimo daugumos darbuotojų atžvilgiu.

Tačiau tokia taisyklė veikia ne tik JAV, bet ir beveik visame pasaulyje.

Dar labiau įprasta, kad vaikai būtų apsaugoti nuo niūrių tikrovės pusių, kurstant teigiamą teisėsaugos struktūros idėją, nesvarbu, ar tai būtų buitinė norma "mano policija mane saugo", ar amerikietiška — "tarnauja ir saugo". Augdami jie vis tiek turės galimybę suvokti ir susitaikyti labiau subrendusiu mąstymu, kad gyvenime ne viskas yra taip, kaip realybę mėgdžiojusiuose detektyvuose.

"Nickelodeon" ir "Lego" veiksmai rodo, kad šiuo klausimu vyksta dramatiški pokyčiai.

Kanale paskelbtu beveik devynių minučių trukmės vaizdo įrašu vaikų dėmesys nukreipiamas ne į rasizmo problemą. Iš tiesų, niūrus ir bauginantis vaizdo įrašas mažiesiems žiūrovams perduoda paprastą idėją: "Amerikos policija žudo žmones", taip įkvėpdama jiems teisėsaugos baimę.

Na, o nuo tyčia suformuotos vaiko baimės netoli ir iki neapykantos ir noro naikinti — jau suaugus.

Tiesiog tokia valstybė nebus gyvybinga be struktūrų, kurios saugo tvarką ir ją pačią. Nuoseklios ir plataus masto pastangos šviesti piliečius atmetant svarbiausią valstybės mechanizmo dalį ateityje garantuoja daugybę netikėtumų.

Jau tapo įprasta, kad dabartinė politinė konfrontacija JAV kelia grėsmę visai Amerikos sistemai, nes jos nariai aktyviai atsisako laikytis pagrindinių taisyklių, kuriomis ji remiasi ir dėl kurių išgyveno daug rimtų krizių (iki pat prezidentų nužudymų serijos). Kovoje su Trampu vis dažniau jo oponentai smogia pačiai valstybei, susiedami ištisas institucijas ir svarbiausias valdžios sritis su nepriimtinu lyderiu. Ir tai, kad tokiu pat formatu globalių žiniasklaidos išteklių savininkai pradeda šviesti naujas kartas, patvirtina, kaip toli ten viskas išsiplėtė.

Amerika yra pasirengusi atsistoti į neapykantos sau ir savęs naikinimo bėgius pagal Rusijai gerai žinomą logiką: "nepageidaujamas prezidentas — užburti valstybės mechanizmai — smerktina valstybė, kuri turi būti sunaikinta — pasmerkta šalis". Kai kurios politinės jėgos taip ilgai ir uoliai stengėsi primesti mums tokią idėją, kad visuomenė jau išsiugdė tam tikrą imunitetą.

Dabar kyla klausimas, ar Jungtinės Valstijos sugebės sustoti. Jei jauniems amerikiečiams ir toliau bus ugdoma baimė ir neapykanta policijai, šansai yra menki.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
policija, vaikai, mirtis, protestai, JAV
Dar šia tema
San Diege policijos automobilis įvažiavo į protestuotojų minią
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados
JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų
Niujorke per protestą policija areštavo dešimtis žmonių
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Omletas

Be žalos figūrai. galima valgyti vakare?

(atnaujinta 15:12 2020.06.05)
Kaip nemarinti savęs badu nuo "draudžiamų" 18 valandų vakaro, o priešingai, valgyti ir lieknėti — skaitykite Sputnik rekomendacijose

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Griežta priesaika, kad po 18 valandos negalima valgyti, jau seniai yra pasenusi. Dauguma šiuolaikinių dietologų choru pataria ne atiduoti vakarienę priešui, o tiesiog peržiūrėti mitybos vakare kokybę ir kiekį.

Taigi, būkite saikingi ir pasirinkite tinkamus produktus. Labiausiai verti pretendentai su žyma 18+ — Sputnik atrankoje.

Žalios daržovės

Salierai, svogūnai, špinatai, agurkai — daržovės, turinčios neigiamą kaloringumą. O tai reiškia, kad joms suvirškinti organizmas sunaudoja daug daugiau energijos, nei yra jų sudėtyje.

Vištienos filė

Paukštienos mėsa (balta) laikoma mažai kaloringu baltymų šaltiniu ir idealia vakariene. Ją geriau ruošti garuose arba grilyje, o vietoj riebių padažų naudoti kvapnius prieskonius ir pagardus.

Куриное филе, архивное фото
Vištienos filė

Žuvis

Žuvies patiekalai lengvai virškinami, o tai reiškia, kad jūs netgi galite sau leisti riebesnes veisles — lašišą ar skumbrę. Šiose rūšyse yra maksimalus kiekis naudingų Omega-3 rūgščių, kurios normalizuoja širdies veiklą ir pagerina miego kokybę.

Kiaušiniai

Taip, tryniai vakarienei nėra pati geriausia idėja, nes juose daug cholesterolio. Tačiau omletas iš baltymų laikomas viena iš naudingiausių vakarienių.

Varškė

Jei jūs "draugaujate" su laktoze, tada varškė taps puikia alternatyva. Geriausias variantas — 5 % riebumo varškė. Galima sumaišyti ją su graikišku jogurtu arba pasigaminti lengvą apkepą be cukraus.

Творог, сметана и молоко
© Depositphotos /
Pieno produktai
Tegai:
sveika mityba, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Dietologė paneigė mitą apie kalorijų skaičiavimo naudą
Numetusi 21 kilogramą mergina įvardijo keturias lieknėjimo paslaptis
Maisto kultas. Kur rasti "valgomų" paminklų
"Rytmečio gaiva". Kaip pasigaminti sveiką migdolų pieno ir mangų desertą