Pratybų DEFENDER-Europe 20 dalyvis

"Defender Europe 2020" struktūra ir dalyviai: Baltijos šalys statistų vaidmenyje

(atnaujinta 15:18 2020.03.12)
Didelio masto JAV ir NATO karinės pratybos "Defender Europe 2020" yra nukreiptos į kariuomenės dislokavimą Baltijos šalyse, tačiau apie planuojamus Lietuvos, Latvijos ir Estijos kariuomenės vienetų veiksmus žinių nėra

Šį paradoksą galima paaiškinti tuo, kad prie Baltarusijos ir Rusijos sienų steigiamas karinis kumštis, vykdomi "agresyvių veiksmų" mokymai, kuriems Baltijos šalys techniškai nepasirengusios.

"Defender Europa 2020" pratybos yra suskirstytos į tris pagrindinius etapus: 20 000 Pentagono karių perkėlimas iš JAV į Europą ir grįžimas po šešių mėnesių, kariuomenės perkėlimas iš Vakarų į Rytų Europą ir Amerikos vienetų dalyvavimas įvairiose lauko pratybose.

Bet kokiame kare 90 procentų vaidmens atitenka logistikai. Anksčiau JAV pajėgų Europoje štabo viršininko pavaduotojas Sean'as Bernabe'as teigė: "Visa JAV armijos logistika — beveik visa JAV logistika — yra tuo užimta". Nepaisant to, "Defender Europe 2020" pratybos neapsiribos pusmečio turistine kelione, kurią sudaro 29 000 amerikiečių karių (įskaitant JAV karius, nuolat įsikūrusius Europoje) su standartiniais ginklais ir karine įranga. Dešimties Europos šalių teritorijoje vyks daugybė įvairių pratybų, kurias jungia viena strategija, bendras JAV pajėgų Europoje vadovybės planą.

Apie karinių operacijų apimtį ir pobūdį galima spręsti net perkėlus į Europą trečiosios kartos strateginius bombonešius B-2 "Spirit", galinčius nešti iki 27 tonų krovinį ar 16 sparnuotųjų raketų su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis, kurių talpa nuo 340 tonų iki 1,1 megatonos.

Pajėgumai ir priemonės

Pratybose "Defender Europe 2020" oficialiai dalyvauja karinis personalas iš 17 NATO šalių ir Gruzijos, tačiau "daugiaplanę operaciją" Europoje praktikuos daugiausia trys JAV armijos ir Nacionalinės gvardijos šarvuotosios brigados. Vokietijos (4000 žmonių) ir Lenkijos (3000 žmonių) kariškiai aptarnaus logistiką ir užnugarį. Kitų sąjungininkų vaidmuo pratybose "Defender Europe 2020" nenumatytas dėl nedidelių apimčių ir gali būti žymimas terminu "atsarginis".

Beje, neseniai Rygoje atidarytas naujas ginkluotųjų pajėgų sandėlis, neproporcingas Latvijos armijai, kurią sudaro 5300 karių. Ko gero, sandėlis (kaip ir poligonai respublikoje) yra skirtas vyresnių partnerių palaikymui užnugaryje.

Nacionalinės gvardijos komanda iš Aidaho gaus 13 tūkstančių vienetų įrangos ir ginklų iš JAV armijos Europoje. Armijos šarvuotosios brigados iš Teksaso ir Džordžijos valstijų atgabens apie 20 tūkstančių karinės technikos ir įrangos vienetų, įskaitant tankus ir šarvuočius. Iš viso planuojama sutelkti apie 450 sunkiųjų, daugiausia amerikietiškų "M1A1SA Abrams" tankų prie Rusijos ir Baltarusijos sienų. Galima įsivaizduoti, kiek kainuoja 100 geležinkelio ešelonų iki pratybų vietos ir atgal.

Startavus "Defender Europe 2020" sausio 23 dieną, Rumunija priėmė strateginę JAV žvalgybos ir smogiamųjų dronų "MQ-9 Reaper" eskadrilę. Pratybų idėja tampa dar įdomesnė.

Naujos koncepcijos — sena tema

"Defender Europe 2020" struktūra ir plėtra laike ir erdvėje labai domina specialistus. Pagrindinių sausio–liepos mėnesių įvykių sąraše:

— karinės jūrų pajėgų pratybos "Atlantic Convoy Ops" (transatlantinės kariuomenės perkėlimas, gabenant 2-ąjį JAV karinio jūrų laivyno laivyną);

— "Allied Spirit XI" visapusiškos dvišalės armijos pratybos su vandens kliūties forsavimu (Baltijos šalyse upė ribojasi su atskirais ruožais, tad intriga išlieka — kam dirbtinai daryti vandens užtvarą, jei yra sausumos alternatyva?);

— artilerijos pratybos "Dynamic Front 20" (akcentuojamas priešpriešinis baterijos šaudymas ir karių koordinavimas vienoje vadavietėje);

— daugiadomenės operacijos "Joint Warfighting Assessment 20" sukūrimas (praktinis naujų karo principų patikrinimas);

— strateginio visuotinių pajėgų panaudojimo pratybos "Swift Response 20" (JAV Europos vadovybės gebėjimų perkelti aukštos parengties pajėgas į nurodytą teritoriją plėtojimas);

— reagavimas į krizes "Saber Strike 20" (Amerikos kariuomenės ir įrangos judėjimas iš Lenkijos į Lietuvą);

— Oro pajėgų "Swift Response 20" nusileidimo operacija (nusileidimas iš oro Lietuvoje, Latvijoje ir Gruzijoje);

— JAV specialiųjų operacijų vadovybės Europoje pratybos "Trojan Footprint".

Vis dėlto, su visa derama pagarba materialinėms organizatorių išlaidoms, toks įspūdingas amerikiečių sugebėjimo parodyti galią visame pasaulyje demonstravimas gali padaryti įspūdį tik ateiviams. Visi prisimena, kaip Pentagonas beveik 19 metų nesugebėjo "susitvarkyti" su menkai ginkluotu Talibanu Afganistane, net įtraukdamas daugiau nei 100 tūkstančių karių, aviacijos ir kosmoso žvalgybą. Europoje — kitoks technologinis ginklų lygis, nenuspėjama strategija ir pažangi kovos su koviniu kariuomenės panaudojimu taktika.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Baltijos šalys, NATO, JAV
Dar šia tema
Maskva įvertino JAV pratybas, skirtas atremti Rusijos branduolinį smūgį
Latvijoje prasidėjo NATO karinės pratybos
Suomijos kariai atsisakė vykti į pratybas Norvegijoje dėl koronaviruso
Mergaitė šalia tėvo per protestus Vašingtone, archyvinė nuotrauka

Amerikos nuosmukio kronikos: vaikai mokomi bijoti ir nekęsti policijos

(atnaujinta 17:56 2020.06.05)
Liberalai ir konservatoriai ir anksčiau ginčijosi dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles

Besiplečiant protestams dėl Džordžo Floido nužudymo, kai, kovodami su Amerikos policininkų rasizmu, demonstrantai Londone bando šturmuoti Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidenciją, Vakarų pasaulyje beveik nepastebimai krito dar viena neįveikiamų socialinių taisyklių tvirtovė: neleistinas jaunosios kartos įtraukimas į aštrius politinius konfliktus.

Šį kartą ryžtingą žingsnį žengė verslas.

"Nickelodeon", populiariausias vaikų televizijos kanalas, nutraukė transliaciją ir aštuonioms minutėms 46 sekundėms (pagal oficialius duomenis būtent tiek policininkas spaudė Floido kaklą) juodame ekrane su žmogaus kvėpavimo garsu pulsavo frazė "Aš negaliu kvėpuoti". Vaizdo įrašo pabaigoje yra kvietimas prisijungti prie vienos iš pilietinių teisių organizacijų.

"Lego Corporation" taip pat prisijungė prie protesto judėjimo, deklaruodama solidarumą su juodaodžiais. Bendrovė atsisakė reklamuoti savo rinkinius, kuriuose yra policijos nuovadų ir priešgaisrinių tarnybų pastatai, patruliavimo automobiliai, policininkų ir nusikaltėlių figūros bei kiti su teisėsauga susiję elementai.

Klaikus eksperimentas, kurį Vakarai taiko savo jaunajai kartai, jau nieko nestebina. Jau visai įprastomis tapo žinios apie eilinė radikaliausio pavidalo liberalaus politinio korektiškumo ideologijos taikymas vaikų sąmonei (ir kūnui), nesvarbu, ar tai būtų veiksmai su viešu žirafos žudymu zoologijos sode, ar medicininės brendimo slopinimo procedūros, kaip laisvos lyties identifikavimo politikos dalis.

Visa tai yra reikšminga skilimo dalis, vis labiau skirianti Vakarų visuomenę, jos suaugusiąją dalį. Bet visgi politinis komponentas dar visai neseniai neturėjo tiesioginės įtakos vaikams.

Liberalai ir konservatoriai galėjo susiginčyti įnirtingose ​​kovose dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles. Ir nesvarbu, ar tai stereotipinis Teksaso "rednecks" (baltųjų ūkininkų, kurie gyvena JAV kaimo vietovėse, iš pradžių pietuose, o vėliau regione, priklausančiame Apalačų kalnų sistemai, "slengo" pavadinimas — Sputnik) su legaliais šautuvais, ar rafinuotas Niujorko "genderfluid-hipsteris" (tai yra asmuo, kurio lytinė tapatybė nėra nuolatinė — Sputnik), kurio subtiliajai psichinei organizacijai reikia kasdien patiekti medicininės marihuanos. Juk šalis yra viena visiems, ir valstybė, kas jai bevadovautų, irgi yra visiems.

Būtent ši logika vienu metu leido Jungtinėms Valstijoms sukurti įspūdingai veiksmingą piliečių politinio ir patriotinio švietimo, pradedant nuo labai jauno amžiaus, sistemą. Daugelį dešimtmečių ji kompetentingai sutelkė dėmesį į Amerikos nuopelnus ir pasiekimus, išlygino trūkumus ir formavo tautinę vienybę.

Policijos žiaurumas, net su mirtinais padariniais, taip pat kiti įstatymų pažeidimai iš žmonių, kurie privalo saugoti, pusės vyksta visur. Tačiau teisėsaugos institucijos yra lyg ramstis ir svarbiausias valstybės elementas, todėl normalioje situacijoje nė vienas Amerikos politikas ir nė viena socialinė-politinė jėga negalėtų sau leisti šmeižti visą policiją. Tokiais atvejais tradiciškai pabrėžiama, kad pagal vieną ar kelis incidentus negalima vertinti visą sistemą, o atsiradęs didelio masto trūkumas neturėtų panaikinti pagrindinio dalyko — sąžiningo savo pareigų atlikimo daugumos darbuotojų atžvilgiu.

Tačiau tokia taisyklė veikia ne tik JAV, bet ir beveik visame pasaulyje.

Dar labiau įprasta, kad vaikai būtų apsaugoti nuo niūrių tikrovės pusių, kurstant teigiamą teisėsaugos struktūros idėją, nesvarbu, ar tai būtų buitinė norma "mano policija mane saugo", ar amerikietiška — "tarnauja ir saugo". Augdami jie vis tiek turės galimybę suvokti ir susitaikyti labiau subrendusiu mąstymu, kad gyvenime ne viskas yra taip, kaip realybę mėgdžiojusiuose detektyvuose.

"Nickelodeon" ir "Lego" veiksmai rodo, kad šiuo klausimu vyksta dramatiški pokyčiai.

Kanale paskelbtu beveik devynių minučių trukmės vaizdo įrašu vaikų dėmesys nukreipiamas ne į rasizmo problemą. Iš tiesų, niūrus ir bauginantis vaizdo įrašas mažiesiems žiūrovams perduoda paprastą idėją: "Amerikos policija žudo žmones", taip įkvėpdama jiems teisėsaugos baimę.

Na, o nuo tyčia suformuotos vaiko baimės netoli ir iki neapykantos ir noro naikinti — jau suaugus.

Tiesiog tokia valstybė nebus gyvybinga be struktūrų, kurios saugo tvarką ir ją pačią. Nuoseklios ir plataus masto pastangos šviesti piliečius atmetant svarbiausią valstybės mechanizmo dalį ateityje garantuoja daugybę netikėtumų.

Jau tapo įprasta, kad dabartinė politinė konfrontacija JAV kelia grėsmę visai Amerikos sistemai, nes jos nariai aktyviai atsisako laikytis pagrindinių taisyklių, kuriomis ji remiasi ir dėl kurių išgyveno daug rimtų krizių (iki pat prezidentų nužudymų serijos). Kovoje su Trampu vis dažniau jo oponentai smogia pačiai valstybei, susiedami ištisas institucijas ir svarbiausias valdžios sritis su nepriimtinu lyderiu. Ir tai, kad tokiu pat formatu globalių žiniasklaidos išteklių savininkai pradeda šviesti naujas kartas, patvirtina, kaip toli ten viskas išsiplėtė.

Amerika yra pasirengusi atsistoti į neapykantos sau ir savęs naikinimo bėgius pagal Rusijai gerai žinomą logiką: "nepageidaujamas prezidentas — užburti valstybės mechanizmai — smerktina valstybė, kuri turi būti sunaikinta — pasmerkta šalis". Kai kurios politinės jėgos taip ilgai ir uoliai stengėsi primesti mums tokią idėją, kad visuomenė jau išsiugdė tam tikrą imunitetą.

Dabar kyla klausimas, ar Jungtinės Valstijos sugebės sustoti. Jei jauniems amerikiečiams ir toliau bus ugdoma baimė ir neapykanta policijai, šansai yra menki.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
policija, vaikai, mirtis, protestai, JAV
Dar šia tema
San Diege policijos automobilis įvažiavo į protestuotojų minią
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados
JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų
Niujorke per protestą policija areštavo dešimtis žmonių
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Keitė Midlton

Žiaurūs žaidimai: Keitė Midlton sukrėsta artimo draugo išdavystės

(atnaujinta 20:55 2020.06.05)
Kembridžo hercogienė negali susitaikyti su skandalingo straipsnio leidinyje "Tatler" publikavimu, nes žurnalui vadovauja asmuo, kuriuo ji pasitikėjo

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Princo Viljamo žmona Keitė Midlton nelabai gerai nusiteikusi: hercogienė negali atleisti artimo žmogaus išdavystės.

Midlton pasisakė prieš britų leidinį "Tatler", kuris su nuoroda į patikimą šaltinį atskleidė ne pačias maloniausias hercogienės ir jos artimųjų gyvenimo detales. Be to, karalienės favoritė susidūrė su stipriu spaudos atkirčiu, kuris ją pastatė į Megan Markl vietą. Bet įdomiausia laukė ateityje.

Kaip pranešė leidinys "The Sun", Midlton iki šiol negali atsigauti po sukrėtimo, nes "Tatler" vyriausiasis redaktorius yra jos ilgametis draugas Ričardas Denenas (Richard Dennen).

Keitė ir Ričardas kartu studijavo universitete ir keletą metų buvo kaimynais. Kai būsimoji hercogienė ir karalienės anūkas padarė pertrauką santykiuose, būtent Denenas ją paguodė bendroje kelionėje į Prancūziją. Be to, redaktorius ne kartą dalinosi asmeninėmis nuotraukomis su Midlton ir šoko per karališkąsias vestuves 2011 metais.

Anot insaiderių, Midlton jaučiasi išduota, nes tikri draugai vargu ar atskleistų jos paslaptis, o juo labiau leistų spausdinti asmeninę informaciją.

Tegai:
Didžioji Britanija, karališkoji šeima, Keitė Midlton
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Megan Markl padarė karalienei staigmeną ir vėl pažeidė protokolą
Keitė Midlton paskelbė fotosesiją savo sūnaus Luiso gimtadienio proga
Tylos įžadai: princai Haris ir Viljamas nebebendrauja vienas su kitu
Drąsi Keitės Midlton iškirptė apstulbino manieringuosius britus