Gitanas Nausėda ir Linas Linkevičius

O Lenkija prieštarauja: kaip Lietuva nusprendė vadovauti paradui, ir kas to išėjo

(atnaujinta 20:50 2020.03.12)
Solo partiją kaip susitikimo šeimininkas atliko Lietuvos prezidentas. Jis paleido strėlių krušą į pagrindinį priešą — Rusiją. Tačiau Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius paskelbė... kad Varšuva nori atkurti ryšius su Maskva

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto pasirašymo 30-mečio išvakarėse Vilniuje įvyko "Bukarešto devyneto" užsienio reikalų ministerijų vadovų susitikimas. Jis praėjo budriai stebint JAV valstybės sekretoriui Filipui Rykeriui (Philip Reeker).

Iš karto devynių Rytų Europos posovietinių valstybių užsienio reikalų ministrų atvykimas į Vilnių yra simbolinė duoklė Lietuvai. 1990 metų kovo 11 dieną paskelbus Nepriklausomybės aktą, prasidėjo Tarybų Sąjungos žlugimas. Šiandien net nebandoma prisiminti, kad būtent Rusija viena pirmųjų pripažino šią nepriklausomybę. Šiandien Rusija yra pagrindinė buvusių draugų pagal Varšuvos sutartį priešė.

Lietuva, Čekija, Estija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Vengrija ir Bulgarija 2015 metais susijungė į "Bukarešto devynetą", po Ukrainos perversmo ir Krymo suvienijimo su Rusija. Garbę vadovauti "devynetui" perėmė JAV. Rusijos Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Aleksandras Šerinas kažkada niūriai pavadino "Bukarešto devynetą" "Vašingtono šešetu".

"Rusija lieka aiškia svarbiausia ilgalaike grėsme NATO. Rusija sąmoningai pasirinko ir siekia sugriauti nusistovėjusią pasaulio tvarką. Neturėtume turėti jokių su tuo susijusių iliuzijų. Tačiau turime galimybę rinktis neįteisinti jokių beatodairiškų Rusijos veiksmų. Privalome reikalauti Rusijos atskaitomybės. Privalome nepamiršti, kad pasyvumas tik skatina agresiją", — sveikinamojoje kalboje sakė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Dviejų dienų viršūnių susitikimo išvakarėse Lietuvos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kas bus svarstoma susitikimo metu. Buvo planuojama 

aptarti sprendimų dėl NATO kolektyvinės gynybos įgyvendinimą rytiniame flange, diskutuoti apie Rusiją, Kiniją, informacinių technologijų ir 5G ryšių saugumą, apie NATO vaidmenį kovoje su terorizmu ir energetinį saugumą. Aišku, kad visas šias temas apjungė viena mintis: Rusija ir Kinija yra pagrindinės grėsmės saugumui. Todėl JAV kariuomenės buvimas Rytų Europoje yra pagrindinė šio saugumo garantija.

"Todėl neturėtume bijoti garsiai pasakyti: sąjungininkų pajėgos mūsų regione yra tam, kad atgrasytų ir apgintų mus. Žinia, kad net menkiausias puolimas ar invazija paskatins neišvengiamą Aljanso atsaką, turėtų būti labai aiški ir tvirta, tokia, dėl kurios nekiltų jokių abejonių", — sakė Lietuvos prezidentas.

Be to, anot JAV valstybės sekretoriaus Filipo Rykerio, būtų gerai į "Bukarešto devynetą" įtraukti Baltarusiją. Tereikia jai padėti naftos mūšyje su Rusija.

"Energetikos kompanijos (JAV ir ES —Sputnik) labai domisi Baltarusijos rinka. Jos tikisi, kad ji gali būti vertinga. Taigi, tai tikrai galimybė, kurią pabrėžė ir valstybės sekretorius Maikas Pompėjas vizito Minske praėjusį mėnesį metu", — cituoja Rykerį Lietuvos žiniasklaida.

Trumpai tariant, visas forumas buvo apimtas nerimo... dėl Rusijos. Kaip ji susidoroja su NATO iššūkiais?! Ar ne laikas padidinti spaudimą jai taikant įvairias sankcijas? Visada galima sugalvoti priežasčių naujoms sankcijoms. Kad tik būtų noro.

Tačiau kai kurių ES ir NATO šalių norai nežada nieko gero. Yra keletas užuominų ir net kalbų apie santykių su Maskva atkūrimą, kad ES galėtų pasirūpinti savo saugumu be JAV!

Lenkijos vėliava
© Sputnik / Филип Климашевский

Pasak šalies vadovo, vienas klaidinančių ir nerimą keliančių momentų yra kalbėjimas apie strateginę Europos autonomiją.

"Taip, Europa turėtų daug daugiau investuoti į gynybą ir jos kokybę. Tačiau yra dvi kolektyvinės gynybos sistemos: viena yra NATO, kita europietiška — jos klaidins ir sukels komplikacijų", — griežtai į "šėtoniškas" mintis nurodė Lietuvos prezidentas.

Po Nausėdos kalbos susidarė įspūdis, kad Lietuva buvo paskirta "vadovauti paradui" rytiniame NATO fronte. Vilniaus bandymai užsitraukti NATO antklodę neliko nepastebėti pavydžios Varšuvos. Vos grįžęs iš Lietuvos sostinės, Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius pareiškė, kad jo šalis yra suinteresuota užmegzti ryšius su Rusija.

"Lenkija ir Rusija yra kaimyninės šalys. Mūsų politikų ir visuomenės santykiai turėtų būti normalūs. Dabar šie santykiai negali būti vadinami gerais, jie yra įtempti, tačiau mes norėtume juos pagerinti", — pabrėžė Čaputovičius.

Taigi, Lenkijos užsienio reikalų ministerijos vadovas kai kuriems savo partneriams iš ES ir NATO priminė, kad būtent Varšuvą Donaldas Trampas paskyrė "prižiūrėtoja" Rytų Europoje. Ir tik Lenkija turi teisę nuspręsti, ką, kada ir kaip daryti Rusijos kryptimi. O ponas Gitanas Nausėda turi būti kuklesnis ir derinti savo tekstus su draugais iš Lenkijos. Taip, jis neturi pakankamai patirties tarptautinėje politikoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Rusija, Maskva, prezidentas, Lietuva
Dar šia tema
Lenkijoje prasidėjo didžiausios JAV kariuomenės perkėlimo į Europą pratybos
Lenkija pakvies Rusiją stebėti "Defender 2020" pratybas
Mergaitė šalia tėvo per protestus Vašingtone, archyvinė nuotrauka

Amerikos nuosmukio kronikos: vaikai mokomi bijoti ir nekęsti policijos

(atnaujinta 17:56 2020.06.05)
Liberalai ir konservatoriai ir anksčiau ginčijosi dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles

Besiplečiant protestams dėl Džordžo Floido nužudymo, kai, kovodami su Amerikos policininkų rasizmu, demonstrantai Londone bando šturmuoti Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidenciją, Vakarų pasaulyje beveik nepastebimai krito dar viena neįveikiamų socialinių taisyklių tvirtovė: neleistinas jaunosios kartos įtraukimas į aštrius politinius konfliktus.

Šį kartą ryžtingą žingsnį žengė verslas.

"Nickelodeon", populiariausias vaikų televizijos kanalas, nutraukė transliaciją ir aštuonioms minutėms 46 sekundėms (pagal oficialius duomenis būtent tiek policininkas spaudė Floido kaklą) juodame ekrane su žmogaus kvėpavimo garsu pulsavo frazė "Aš negaliu kvėpuoti". Vaizdo įrašo pabaigoje yra kvietimas prisijungti prie vienos iš pilietinių teisių organizacijų.

"Lego Corporation" taip pat prisijungė prie protesto judėjimo, deklaruodama solidarumą su juodaodžiais. Bendrovė atsisakė reklamuoti savo rinkinius, kuriuose yra policijos nuovadų ir priešgaisrinių tarnybų pastatai, patruliavimo automobiliai, policininkų ir nusikaltėlių figūros bei kiti su teisėsauga susiję elementai.

Klaikus eksperimentas, kurį Vakarai taiko savo jaunajai kartai, jau nieko nestebina. Jau visai įprastomis tapo žinios apie eilinė radikaliausio pavidalo liberalaus politinio korektiškumo ideologijos taikymas vaikų sąmonei (ir kūnui), nesvarbu, ar tai būtų veiksmai su viešu žirafos žudymu zoologijos sode, ar medicininės brendimo slopinimo procedūros, kaip laisvos lyties identifikavimo politikos dalis.

Visa tai yra reikšminga skilimo dalis, vis labiau skirianti Vakarų visuomenę, jos suaugusiąją dalį. Bet visgi politinis komponentas dar visai neseniai neturėjo tiesioginės įtakos vaikams.

Liberalai ir konservatoriai galėjo susiginčyti įnirtingose ​​kovose dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles. Ir nesvarbu, ar tai stereotipinis Teksaso "rednecks" (baltųjų ūkininkų, kurie gyvena JAV kaimo vietovėse, iš pradžių pietuose, o vėliau regione, priklausančiame Apalačų kalnų sistemai, "slengo" pavadinimas — Sputnik) su legaliais šautuvais, ar rafinuotas Niujorko "genderfluid-hipsteris" (tai yra asmuo, kurio lytinė tapatybė nėra nuolatinė — Sputnik), kurio subtiliajai psichinei organizacijai reikia kasdien patiekti medicininės marihuanos. Juk šalis yra viena visiems, ir valstybė, kas jai bevadovautų, irgi yra visiems.

Būtent ši logika vienu metu leido Jungtinėms Valstijoms sukurti įspūdingai veiksmingą piliečių politinio ir patriotinio švietimo, pradedant nuo labai jauno amžiaus, sistemą. Daugelį dešimtmečių ji kompetentingai sutelkė dėmesį į Amerikos nuopelnus ir pasiekimus, išlygino trūkumus ir formavo tautinę vienybę.

Policijos žiaurumas, net su mirtinais padariniais, taip pat kiti įstatymų pažeidimai iš žmonių, kurie privalo saugoti, pusės vyksta visur. Tačiau teisėsaugos institucijos yra lyg ramstis ir svarbiausias valstybės elementas, todėl normalioje situacijoje nė vienas Amerikos politikas ir nė viena socialinė-politinė jėga negalėtų sau leisti šmeižti visą policiją. Tokiais atvejais tradiciškai pabrėžiama, kad pagal vieną ar kelis incidentus negalima vertinti visą sistemą, o atsiradęs didelio masto trūkumas neturėtų panaikinti pagrindinio dalyko — sąžiningo savo pareigų atlikimo daugumos darbuotojų atžvilgiu.

Tačiau tokia taisyklė veikia ne tik JAV, bet ir beveik visame pasaulyje.

Dar labiau įprasta, kad vaikai būtų apsaugoti nuo niūrių tikrovės pusių, kurstant teigiamą teisėsaugos struktūros idėją, nesvarbu, ar tai būtų buitinė norma "mano policija mane saugo", ar amerikietiška — "tarnauja ir saugo". Augdami jie vis tiek turės galimybę suvokti ir susitaikyti labiau subrendusiu mąstymu, kad gyvenime ne viskas yra taip, kaip realybę mėgdžiojusiuose detektyvuose.

"Nickelodeon" ir "Lego" veiksmai rodo, kad šiuo klausimu vyksta dramatiški pokyčiai.

Kanale paskelbtu beveik devynių minučių trukmės vaizdo įrašu vaikų dėmesys nukreipiamas ne į rasizmo problemą. Iš tiesų, niūrus ir bauginantis vaizdo įrašas mažiesiems žiūrovams perduoda paprastą idėją: "Amerikos policija žudo žmones", taip įkvėpdama jiems teisėsaugos baimę.

Na, o nuo tyčia suformuotos vaiko baimės netoli ir iki neapykantos ir noro naikinti — jau suaugus.

Tiesiog tokia valstybė nebus gyvybinga be struktūrų, kurios saugo tvarką ir ją pačią. Nuoseklios ir plataus masto pastangos šviesti piliečius atmetant svarbiausią valstybės mechanizmo dalį ateityje garantuoja daugybę netikėtumų.

Jau tapo įprasta, kad dabartinė politinė konfrontacija JAV kelia grėsmę visai Amerikos sistemai, nes jos nariai aktyviai atsisako laikytis pagrindinių taisyklių, kuriomis ji remiasi ir dėl kurių išgyveno daug rimtų krizių (iki pat prezidentų nužudymų serijos). Kovoje su Trampu vis dažniau jo oponentai smogia pačiai valstybei, susiedami ištisas institucijas ir svarbiausias valdžios sritis su nepriimtinu lyderiu. Ir tai, kad tokiu pat formatu globalių žiniasklaidos išteklių savininkai pradeda šviesti naujas kartas, patvirtina, kaip toli ten viskas išsiplėtė.

Amerika yra pasirengusi atsistoti į neapykantos sau ir savęs naikinimo bėgius pagal Rusijai gerai žinomą logiką: "nepageidaujamas prezidentas — užburti valstybės mechanizmai — smerktina valstybė, kuri turi būti sunaikinta — pasmerkta šalis". Kai kurios politinės jėgos taip ilgai ir uoliai stengėsi primesti mums tokią idėją, kad visuomenė jau išsiugdė tam tikrą imunitetą.

Dabar kyla klausimas, ar Jungtinės Valstijos sugebės sustoti. Jei jauniems amerikiečiams ir toliau bus ugdoma baimė ir neapykanta policijai, šansai yra menki.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
policija, vaikai, mirtis, protestai, JAV
Dar šia tema
San Diege policijos automobilis įvažiavo į protestuotojų minią
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados
JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų
Niujorke per protestą policija areštavo dešimtis žmonių
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Lietuvos policija

Utenos policininkai ne tarnybos metu sulaikė neblaivų vairuotoją

Iš kaimo išvažiavęs automobilis pavojingai vinguriavo po kelią, o sustojus, jo vairuotojas ir keleivis bandė "susitarti" su pareigūnais dėl incidento sureguliavimo

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Ne tarnybos metu pareigūnai, atsidūrę tinkamu laiku ir tinkamoje vie­to­je, sugebėjo užkirsti kelią ga­­limoms skaudžioms pasekmėms, praneša Lietuvos policijos spaudos tarnyba.

Birželio 1-ąją, apie 14:00, asmeniniu automobiliu važiuojant Utenos miesto aplinkkeliu, Utenos apskrities VPK Operatyvaus valdymo skyriaus vyresniajam specialistui ir Kelių patrulių būrio vyriausiajai patrulei, prieš pat jų automobilį, sudarydamas avarinę situaciją, iš Joneliškio kaimo, išsuko automobilis "Audi".

Pareigūnai stebėjo, kaip automobilis vinguriavo po kelią, kartkartėmis nuvažiuodamas į kelkraštį, įtarė, kad vairuotojas gali būti neblaivus ir pranešė policijai. Važiuojant Kupiškio gatve, "Audi" vairuotojas dėl neaiškių priežasčių pasuko į kelkraštį ir sustojo priešais kelkraštyje stovėjusią sunkiasvorio automobilio priekabą.

Pareigūnai sustojo greta ir pastebėjo, kad vairuotojas yra akivaizdžiai neblaivus. Vairuotojas ir kartu važiavęs keleivis pradėjo reikšti pretenzijas "kokia čia jūs proga prikibot, kas jūs tokie". Pareigūnams prisistačius, kad jie yra policininkai — keleivis užsiminė, kad galima "susitarti", vairuotojas taip pat puolė taisyti padėtį ir žadėjo kviestis dukrą.

Derybas nutraukė atvykę Utenos apskrities policijos pareigūnai, kurie ir perėmė vairuotoją, keleivį ir automobilį. Sulaikytam vairuotojui (gimusiam 1969 metais), gyvenančiam Utenos rajone buvo nustatytas 2,64 promilių girtumas.

Policija pažymi, kad faktai patvirtina, jog ne vienas eismo įvykis, pasibaigęs nekaltų žmonių skaudžiais sužalojimais ar mir­timi, buvo sukeltas būtent neblaivių vairuotojų, ir ragina gyventojus būti atsakingiems, nesėsti prie vairo neblaiviems ir nerizikuoti savo bei kitų sveikata ir gyvybe.

Tegai:
neblaivus vairavimas, Utena, policija, Lietuva
Dar šia tema
Kauno rajone neblaivus vairuotojas mirtinai partrenkė motociklininką
Vilniuje už neblaivų vairavimą sulaikytas FNTT pareigūnas
Jurbarko rajone neblaivus vyras trenkė policininkui