Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka

Naftos ir dujų rinka išgyvena sunkius laikus: juodojo aukso kainos posovietinėse šalyse

(atnaujinta 18:34 2020.03.16)
"Gazprom" yra sudariusi daugybę dujų tiekimo Europai sutarčių, kurios yra susijusios su naftos kaina. Taigi, dujų kainos pagal šiuos susitarimus taip pat kris, o Rusijos biudžetas gaus mažiau pajamų iš dujų pramonės

Pasaulinė naftos ir dujų rinka išgyvena sunkius laikus. Tam yra keletas priežasčių, o įvykių fone — spartus skalūnų naftos gavybos augimas JAV telkiniuose, "Sputnik Lietuva" pasakojo Rusijos Federacijos nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas.

Iš pradžių kilo ir naftos kainos

Naftos gavybos augimas JAV tapo įmanomas dėl to, kad nuo 2016 metų pabaigos galiojo OPEC+ susitarimas dėl naftos gavybos apimties ribojimo, kuris leido išlaikyti aukštą žaliavų kainą. JAV nėra įtrauktos į šį susitarimą, todėl Amerikos gamintojai galėjo laisvai padidinti gamybą, pasinaudodami aukšta kaina. Didžiausias JAV naftos gavybos padidėjimas, bendrovės "BP" duomenimis, įvyko 2018 metais — 16,6 proc.

Atsižvelgiant į palyginti aukštas pastarųjų dvejų metų pasaulines kainas, daugelis projektų buvo pelningi, ir įsitikinimas, kad OPEC+ toliau mažins gamybą, o kainos išliks žemos, paskatino naujas investicijas į gamybos projektus, kurie yra ant pelningumo ribos.

Didėjanti naftos paklausa, taip pat ir iš Pekino, tam tikru mastu kompensuoja išaugusį naftos kiekį. Tačiau koronavirusas, kuris vasario mėnesį išsiveržė Kinijoje, tapo savotiška dabartinės krizės priežastimi. Kinijos įmonės sustojo, žmonių judėjimas buvo apribotas dėl karantino. Dėl to KLR energijos paklausa sumažėjo ir padidėjo perteklinė pasiūla pasaulinėje rinkoje. Kainos nukrito.

Negalėjo susitarti

OPEC+ susitarime dalyvaujančios šalys pradėjo diskutuoti apie galimybę sumažinti gavybą palaikant naftos kainas. Pagrindinis rėmėjas buvo Saudo Arabija, nes jai labai reikėjo aukštų kainų. Karalystė sudaro savo biudžetą, pagrįstą naftos kainomis, maždaug 72 USD už barelį. Saudo Arabijos vadovybė paskelbė plataus masto šalies modernizacijos programą, kuriai reikia išleisti daug pinigų. Vienintelis šių lėšų šaltinis yra angliavandenilių eksportas.

Rusija reikalavo, kad naftos gavybos kvotos būtų išlaikytos pirmojo 2020 metų ketvirčio lygyje. Iš pradžių Rusijos derybininkų pozicija buvo paremta tuo, kad dabartinį kainų kritimą lemia koronavirusas Kinijoje, o tai reiškia, kad kai jis praeis, Pekinas atkurs naftos paklausą, o kainos kils.

Be to, Rusijai tampa vis sunkiau susitarti dėl naujo gamybos sumažinimo: Rusijos energetikos ministerija neturi oficialių įgaliojimų nurodyti Rusijos įmonėms, kiek jos turi išgauti naftos, todėl, norint įvykdyti įsipareigojimus pagal OPEC+, šalies viduje reikia pasiekti sutarimą. Tai sunku padaryti dėl didelių kompanijų, kurios sugeba padidinti gamybą, pasipriešinimo — OPEC+ yra tikras jų ribotojas. Be to, neaišku, kiek reikia sumažinti naftos gavybą, nes krizės mastas (ir atitinkamai naftos paklausos kritimo mastas) dar nėra aiškus. Ir tai nepaisant to, kad derybos su OPEC+ Vienoje vyko dar prieš koronaviruso plitimą Europoje.

Todėl OPEC+ dalyviai negalėjo susitarti dėl naujų naftos gavybos kvotų po pirmojo 2020 metų ketvirčio. Tai reiškia, kad nuo balandžio 1 dienos visos dalyvaujančios šalys sieks maksimaliai padidinti naftos gavybą. Vien tik po šios naujienos naftos kainos pradėjo kristi. Neigiama tendencija sustiprėjo po to, kai Saudo Arabija paskelbė padidinanti produkcijos kiekį 3 mln. barelių per dieną ir suteikianti dideles nuolaidas jos naftos pirkėjams Europoje ir JAV. Pastarąsias kelias dienas pasaulyje laikosi maždaug 31 USD už barelį "Brent" markės produkto.

Pasekmės artimam užsieniui

Posovietinėms šalims tokie pokyčiai energijos rinkose sukelia skirtingas pasekmes. Rusijos biudžetas nepatiria deficito, kai naftos kaina yra 42,4 USD už barelį. Todėl dabar šalis pradės ne kaupti rezervo lėšas, o leisti pinigus iš jų biudžeto trūkumams kompensuoti. Tačiau turimų lėšų, pasak Rusijos Federacijos finansų ministerijos, pakaks tokiai kompensacijai šešerius metus (net jei naftos kaina laikysis 25 USD už barelį).

Tačiau tokios žemos kainos neišsilaikys ilgą laiką, nes kartu su jomis daugybė projektų visame pasaulyje, ypač skalūnų naftos gavyba JAV, taps nuostolingi ir sustos. Tai sukels tiekimo trūkumą ir padidins kainas.

Žinoma, dabartinės naftos kainos yra nepatogios Rusijai.

Padėtį apsunkina tai, kad "Gazprom" yra sudariusi daugybę dujų tiekimo Europai sutarčių, kurios yra susijusios su naftos kaina. Taigi, dujų kainos pagal šiuos susitarimus taip pat kris, o Rusijos biudžetas gaus mažiau pajamų iš dujų pramonės.

Kitos posovietinės šalys, išgaunančios naftą, atsidūrė tokioje pačioje padėtyje. Jos nukentės nuo mažėjančių pajamų. Tai taikoma Azerbaidžanui, Kazachstanui ir Turkmėnistanui. Be to, Kazachstanas ir Turkmėnistanas taip pat patirs žalos dėl to, kad Kinija atsisako tiekti angliavandenilius ir skelbia nenugalimos jėgos aplinkybes mažėjančios naftos ir dujų suvartojimo sąlygomis. Todėl neatmetama galimybė, kad Kinija sumažins tiekiamų naftos ir dujų kiekį Centrinėje Azijoje.

Kazachstanas, kaip ir Rusija, taip pat susidurs su augančia konkurencija Europos naftos rinkoje iš Saudo Arabijos. Rijadas sąmoningai teikia nuolaidas Europos vartotojams, siekdamas sukurti Rusijai problemų (Europa yra pagrindinė Maskvos rinka), priversdamas ją grįžti prie derybų stalo pagal OPEC+ ir sutikti su Saudo Arabijos sąlygomis.

Baltarusija gali gauti naudos. "Belneftechim" negali susitarti su Rusijos įmonėmis dėl naftos tiekimo sąlygų ir bando ieškoti alternatyvos. Saudo Arabijos nafta su nuolaida leis Minskui sumažinti naftos pirkimo kainą pasaulinėmis kainomis. Rijado diskonto norma gali padengti dalį transportavimo išlaidų, susijusių su naftos pristatymu į Baltarusijos naftos perdirbimo gamyklas.

Kitas poveikis Minskui yra tas, kad Rusijos naftos kainą Baltarusijai lemia formulė: pasaulio kaina atėmus eksporto muitą. Tačiau eksporto muitas apskaičiuojamas pagal rinkos kainas Europos rinkoje ir jis patenka į kotiruotes.

Minskui yra ir reikšmingas dabartinės krizės minusas: be pačios naftos, naftos produktai, kurie tradiciškai yra viena pagrindinių Baltarusijos eksporto prekių, tampa pigesni.

Todėl posovietinių valstybių ekonomikai dabartinis naftos kainų kritimas nėra geras. Naftos kompanijoms bus vis sunkiau pagrįsti padidėjusias dujų ir dyzelino kainas.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Gazprom, nafta
Dar šia tema
Paaiškėjo, kada į Lietuvą atvyks antrasis Baltarusijos naftos tanklaivis
"Brent" naftos kaina po nuosmukio išaugo septyniais procentais
JAV priešinsis bandymams "manipuliuoti naftos rinkomis"
Ekspertas: naftos kainų kritimas — tai ne visuotinis sąmokslas
Люди в защитных масках на улице

Europa atrado savo problemų kaltininką

(atnaujinta 16:34 2021.03.03)
Europos diplomatijos vadovas Žozepas Borelis, kalbėdamas Europos Parlamento komiteto dėl užsienio kišimosi į demokratinius ES procesus posėdžiuose, apkaltino Rusiją dezinformacijos kampanija

Šia kampanija, anot jo, siekiama sumenkinti ES demokratiją ir susilpninti tarptautinį bendradarbiavimą.

Borelis atkreipė dėmesį į ypatingą melagingos ar klaidinančios informacijos pavojų vykstančios pandemijos akivaizdoje.

"Matėme, kaip prokremliški kanalai skleidžia teiginius, kad kaukių nešiojimas yra nenaudingas, arba įkaitindavo balsus prieš karantiną", — sakė jis. Dabar, diplomato manymu, išryškėjo Maskvos vakcinų diplomatija, kuria, viena vertus, bandoma diskredituoti vakarietiškus preparatus ir jų gamintojus, kita vertus, šlovinti ir aktyviai propaguoti savo darbus.

Pareigūno susirūpinimas yra suprantamas. Tuo metu, kai Rusijoje daugumos žmonių gyvenimas normalizavosi su minimaliais nepatogumais, o valdžia palaipsniui panaikina dėl pandemijos nustatytus apribojimus, Europoje kyla naujų karantino sugriežtinimų banga. Suomijoje įvesta nepaprastoji padėtis. Čekijoje dėl didžiausio sergamumo pasaulyje gyventojams draudžiama palikti savo gyvenamąsias vietas. Apribojimai sugriežtinti ir Italijoje.

Savo ruožtu beveik metus draudimų išvarginti ir namuose sėdintys Europos gyventojai vis nenoriau priima valdžios argumentus, kad visos šios priemonės taikomos tik jų pačių labui. Masiniai protestai apėmė praktiškai visą žemyną.

Situacija yra tokia sunki, kad prieš mūsų akis byra Europos gretų harmonija. Čekija kreipėsi į Rusiją su prašymu tiekti "Sputnik V" — tai yra sutarta šalies prezidento ir ministro pirmininko pozicija. Slovakija žengė dar toliau ir, sekdama Vengrijos, Serbijos ir daugelio kitų šalių pavyzdžiu, Rusijos preparatą registravo pagreitinta tvarka, nelaukdama Europos reguliavimo institucijos patvirtinimo. Lenkams, kurių situacija su koronavirusu taip pat labai sunki, kreiptis į Rusiją pagalbos — neįsivaizduojamas dalykas, todėl jie pradėjo derybas su Kinija dėl COVID-19 vakcinos pirkimo.

Situacija vis labiau primena tą, kuri įvyko lygiai prieš metus — kai Europos Sąjunga parodė visišką bejėgiškumą ekstremalioje situacijoje, o jos narės buvo priverstos įveikti ūmiai apėmusią krizę.

Oro uostas
© Sputnik / Владимир Астапкович

Skirtumas yra tas, ir tai iš tikrųjų yra labai svarbu, kad tada visuotiniu mastu įvyko force majeure. Tada paaiškėjo, kad Briuselis iš esmės yra neveiksnus, kai reikia skubiai reaguoti į ekstremalias aplinkybes. Tai, žinoma, buvo nemalonus atradimas Europai, tačiau ES bejėgiškumas toje situacijoje galėtų būti jei ne pateisinamas, bet bent jau paaiškintas ypatingu netikėtumu ir tuo pačiu globaliu iškilusios problemos pobūdžiu.

Dabar situacija gerokai skiriasi.

Kai pandemijos protrūkio staigmena atslūgo, Europos Sąjunga vėl atsidūrė ant žirgo, nes tai, kas visada buvo laikoma jos stipriosiomis pusėmis, sulaukė paklausos: strateginis planavimas, sudėtingų procesų organizavimas, lėšų kaupimas ir paskirstymas. Visuose naujausiuose Europos valdžios institucijų veiksmuose, pradedant precedento neturinčio ekonomikos atkūrimo plano priėmimu, buvo skaidriai matomas arogantiškas pažadas visam pasauliui parodyti, kaip kovoti su tokiomis grėsmėmis.

Parodė.

Rezultatas buvo nesėkmės svarbiausiose veiklos srityse. Europos pasirinkta karantinų strategija virto fiasko, o "katastrofos" sąvoka vis labiau tinka gyventojų skiepijimo padėčiai apibūdinti.

Tuo pačiu metu dabartinio vaizdo niūrumas yra ypač akivaizdus, ​​atsižvelgiant į klestinčią padėtį šalyse, kurioms Europa ketino duoti patarimus kovoje su pandemija.

Ir visa ko esmė — klaidingi Europos valdžios sprendimai. Tai kenkia Europos Sąjungos reputacijai kur kas labiau nei jos sumišimas ir neveikimas lygiai prieš metus.

Esant tokiai situacijai, reikšmingi tampa Rytų Europos valstybių bandymai atlikti savarankiškus veiksmus. Jie, žinoma, žino savo nepilnavertiškumą ES, taip pat tai, kad dėl koronaviruso problemos yra pasmerkti gauti paramą likučių principu. Todėl vis daugiau šalių nustoja kantriai laukti savo eilės ir imasi Briuselio nesankcionuotų veiksmų.

"Brexit" bei augančio Lenkijos ir Vengrijos euroskepticizmo kontekste šalių, kurios nėra linkusios atsigręžti į Briuselį, elgesys — net ir dėl nenugalimos jėgos aplinkybių — atrodo kaip negeras ženklas Europos Sąjungai.

Beveik prieš šešerius metus Europa su entuziazmu surengė sau migracijos krizę, su kurios pasekmėmis vis dar kovoja. Kova su pandemija sukėlė dar vieną aukšto lygio nesėkmę Europos politikoje. Pasirodo, per trumpą laikotarpį įvyko daugybė strateginių klaidingų skaičiavimų su sunkiomis pasekmėmis.

Esminis Briuselio atsisakymas pripažinti savo klaidas, primetant kaltę išoriniams priešams, kenkiantis Europos demokratijai ir solidarumui, garantuoja, kad šios klaidos nėra paskutinės.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas, pandemija, Rusija, ES
Dar šia tema
Lietuva pasirengusi pasidalinti vakcina su Ukraina tik tuo atveju, jei bus perteklius
Lietuva ES vakcinų gamintojams papasakojo, kaip išplėsti gamybą
Puškovas išjuokė Zelenskio pasiūlymą padėti Lietuvai gaminant vakciną
Lenkija paragino vakcinų nuo COVID-19 gamintojus "pasidalinti" licencija
Gitanas Nausėda ir Gabrielius Landsbergis, archyvinė nuotrauka

Konservatoriai spaudžia prezidentą dėl EVT. Ar Landsbergis pakartos Ušacko likimą?

(atnaujinta 14:52 2021.03.03)
Konservatoriai neatsisako planų atskirti prezidentą nuo Briuselio. Gitanas Nausėda priešinasi. Kuo tai gali baigtis?

Pastaruoju metu tapo aišku, kad konservatorių santykiuose su Nausėda ne viskas gerai — manytina, kad jų iniciatyva siųsti į ES valstybių vadovų susitikimus savo premjerę, o ne prezidentą atsirado ne tuščioje vietoje.

Tiesa, iš pradžių atrodė, kad tai tik simboliniai bandymai paspausti valstybės vadovą. Bet vėliau paaiškėjo, kad pusiaukelėje konservatoriai sustoti neketina — nusprendė rengti įstatymo projektą, kuris nustatytų, kas turėtų važiuoti į Briuselį.

Pažymėtina, kad konservatorių argumentai, bandant pakoreguoti ilgametę tradiciją, yra silpni. Net jų koalicijos partnerių liberalų atstovas Eugenijus Gentvilas pažymėjo: "Man natūraliai kiltų klausimas, kodėl tiems patiems konservatoriams 2008–2009 metais nekilo jokių klausimų. Grybauskaitė pasiėmė teisę važinėti, ir tiek. Dabar jau kyla".

Žinoma, galima teigti, kad Grybauskaitė monopolizavo keliones į Briuselį, nes puikiai orientavosi tiek užsienio ir saugumo politikos klausimuose, tiek ekonominiuose reikaluose. Tačiau Nausėda irgi yra geras ekonomistas, ir šiuo atveju (jau nekalbant apie tarptautinius santykius) Šimonytė neturi prieš jį jokio pranašumo.

Tuomet galima pagalvoti, kad konservatoriai paprasčiausiai nori dominuoti užsienio politikoje. Tačiau Nausėda pareigingai vykdo proamerikietišką ir antirusišką politiką. Atitinkamai, "Tėvynės sąjungos" motyvai greičiausiai yra kitokie.

Kaip pažymėjo vienas iš "valstiečių" lyderių Saulius Skvernelis: "Konservatorių partija atėjo į valdžią ir jėgą demonstruoja, bando pasiimti kuo daugiau galių". "Nemanau, kad yra konservatorių galvojimas apie geresnį valstybės atstovavimą. Man atrodo, kad yra bandoma organizuoti politinės galios centrų slinktį, akumuliuojant didesnę galią vyriausybėje, ir tą daryti būtent prezidentūros, kaip institucijos, sąskaita", — pridūrė laikinas socialdemokratų vadovas Mindaugas Sinkevičius.

"Dabar valdantieji, greičiausiai, tikrina, kiek galima pastumdyti tas įtakos galias, nes dalyvavimas Europos Vadovų Taryboje (EVT) politine prasme yra svarbus ne tik šalies interesams atstovaujant, bet ir pasididinant savo matomumą ir svarbą", — apibendrinano politologas Ramūnas Vilpišauskas.

Trumpai tariant, akivaizdu, kad konservatorių veiksmų tikslas — ne užsienio politikos kontrolė ir rūpinimasis valstybės interesais, o siekis palaužti Nausėdos pasipriešinimą kovoje dėl valdžios (politinės įtakos), padaryti jį rankiniu prezidentu, kaip tai įvyko Grybauskaitės, iš kurios jie nenorėjo atimti jokių teisių, atveju.

Žinoma, dabartinis valstybės vadovas tai puikiai supranta ir sureagavo aštriai — pažadėjo vetuoti įstatymą, numatantį premjero dalyvavimą EVT susitikimuose, ir paragino vyriausybę rūpintis krizės valdymu, o ne eskaluoti atstovavimo EVT klausimą.

Po tokių prezidento žodžių konservatoriai — jeigu jie norėtų išvengti konflikto su juo — turėtų apsiraminti. Tačiau jų lyderis Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad reikia leisti kiekvienam turėti savo nuomonę ir, jeigu nepavyks susitarti, palikti sprendimą Seimui.

Tiesą pasakius, suprantama pozicija partijos lyderiui, bet ne užsienio reikalų ministrui, kuris pagal savo institucinį statusą turėtų susilaikyti nuo tokių gan agresyvių pareiškimų prezidento atžvilgiu. O kadangi jis nesusilaikė, galima konstatuoti, jog besitęsiančios kalbos apie tai, kas turėtų atstovauti Lietuvai EVT, nėra paprasta diskusija — jos reiškia, kad Nausėda (a) tikrai nesutaria su konservatoriais ir (b) neketina jiems paklusti.

Jeigu spaudimas jo atžvilgiu tęsis (o taip greičiausiai ir bus), galima prisiminti, kaip Grybauskaitė privertė atsistatydinti užsienio reikalų ministrą Vygaudą Ušacką — jei Landsbergis nori politikuoti, tegul politikuoja, bet tik kaip partijos pirmininkas, o ne kaip URM vadovas, turintis remti prezidentą, o ne kvestionuoti jo galias.

Trumpai sakant, Nausėdos, atrodo, laukia sunkūs laikai, esminių išbandymų metas, nes jis bando mesti iššūkį "piktiems Lietuvos politikos genijams". Bus įdomu stebėti, kaip jam toliau seksis šiame nulinės sumos žaidime. Jeigu jis nori laimėti, turės veikti ryžtingai, ir, pavyzdziui, užsienio reikalų ministro pakeitimas taptų "rezultatyviu smūgiu".

P. S. Šiandien aišku, kad aptariamos situacijos esmė — ne nauda Lietuvai, o kova dėl valdžios. Jeigu pažiūrėtume į problemą teoriškai, nepriklausomai nuo asmenybių ir partinių preferencijų, pirmiausia savo žodį turėtų teigti Konstitucinis Teismas, o po to galima bus galvoti, kaip įgyvendinti jo sprendimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), konservatoriai
Dar šia tema
Nausėda paragino sudaryti ilgalaikį vakcinų tiekimo į ES grafiką
Šimonytė pažymėjo, kad jos dalyvavimas EVT kai kuriais atvejais būtų praktiškesnis
Ekspertas: vargu ar Lietuvos vadovas perleis savo įgaliojimus ministrei pirmininkei
Lęšių sriuba

Įvardyta naudingiausia sriuba

(atnaujinta 14:42 2021.03.03)
Dietologės teigimu, kad sriuba būtų naudinga, joje turi būti bent minimumas daržvių iš paprastos angliavandenių grupės ir mėsos gabalėlis kaip baltymų ir riebalų šaltinis

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Naudingiausia sriuba yra lęšių sriuba, apie tai televizijos kanalui "Zvezda" pasakojo mitybos specialistė Olga Dekker.

Pasak specialistės, šioje sriuboje gausu baltymų. "Nors jie yra augaliniai, ten iš viso 12 aminorūgščių, tačiau į šią sriubą taip pat galime pridėti gyvūninius baltymų šaltinius, pavyzdžiui, mėsą", — paaiškino ji.

Šioje sriuboje taip pat yra daug ląstelyno, kuris naudingas sveikatai ir imunitetui, pridūrė Dekker.

Tuo pat metu antra pagal naudingumą yra daržovių sriuba su mėsos sultiniu, pasakė dietologė. Pasak jos, tokiai sriubai galima naudoti tiek šviežias, tiek šaldytas daržoves.

"Aš įdėčiau šparaginių pupelių, cukinijų, galima salierą virti, taip pat saliero šaknį. Tai yra, paprastos angliavandenių grupės minimumą. Tada mes turėsime mėsos gabalėlį kaip baltymų ir riebalų šaltinį bei papildomai ląstelyno iš daržovių", — parekomendavo specialistė.

Tegai:
sveika mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai