Karantinas, archyvinė nuotrauka

Lietuva yra ant žlugimo slenksčio. Kaip valdžia elgiasi su antikarantinininkais?

(atnaujinta 19:59 2020.03.28)
Lietuvos vyriausybė pradėjo išleisti visus grįžtančius iš užsienio į savo namus, daro visiems tyrimus dėl koronaviruso. O Lietuvos bankas teigė, kad ekonomikos nuosmukis gali būti didesnis nei 20 procentų. Tai prilygsta "Didžiosios Lietuvos depresijos" paskelbimui

Lietuvoje koronaviruso padėtis kaista. Nustatytų atvejų skaičius nuolat auga. Vyriausybė ragina gyventojus būti sąmoningus ir izoliuotis. Tačiau, kaip visada, didelėje bandoje yra juodų avių.

Karantinas Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Šimtus lietuvių, kurie dėl didelių valdžios pastangų grįžo namo, dvi savaites turėjo karantinuotis gana civilizuotoje aplinkoje. Jie buvo apgyvendinti viešbučiuose su karštu maistu ir internetu. Tačiau daugeliui tai nepatiko. Jie pradėjo maištauti ir atsisakė pasirašyti saviizoliacijos įsipareigojimus. Ir vyriausybė virptelėjo. Šimtus potencialių COVID-19 platintojų buvo nuspręsta... išleisti namo.

Taigi, matyt, ministrų kabinetas priėmė vieną iš dviejų sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos išsakytų sprendimų.

"Dabar yra būtent toks momentas, pasitarkime, ką darysime, ar aukosime savo laisves vardan tų, kurie gaus šansą išgyventi, ar rinksimės natūralią atranką", — trečiadienį per spaudos konferenciją sakė ministras.

Tai yra, Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas atvirai pareiškė, kad yra du galimi scenarijai. Pirmasis yra piliečių judėjimo laisvės apribojimas iki pat jėgos panaudojimo. O antrasis — "natūrali atranka", pagal kurią teisė nuspręsti, kas išgyvens, o kas ne, bus suteikta... koronavirusui. Taigi, visi gyventojai, turintys silpną imunitetą ar sergantys lėtinėmis ligomis, turės palikti šį mirtingųjų pasaulį. Liks tik jauni, stiprūs ir sveiki.

Kaip žinote, eiliniai Seimo rinkimai vyks šį rudenį. Ir visai ne metas dabar panaudoti jėgą prieš būsimus rinkėjus. Tai gali smarkiai paveikti balsavimo rezultatus. Matyt, jie taip galvoja vyriausybėje ir jau kitą dieną po ministro perspėjimo nusprendė... išleisti visus, grįžusius iš užsienio, į savo namus, paliekant pačių gyventojų sąžinei, ar paskleisti COVID-19 virusą visoje Lietuvos žemėje.

Karantinas Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Kaip šis radikalus žingsnis paveiks epidemiologinę situaciją Lietuvoje, šiandien sunku numatyti. Tai taps matoma po kelių dienų. Laimei, draugai kinai parūpino Lietuvai reagentų ir testų koronavirusui nustatyti, net nepaisant to, kad valstybės lygmeniu Valstybės saugumo departamento pranešime Kinija kartu su Rusija pripažinta pagrindine grėsme nacionaliniam saugumui. Tai valdantiesiems ir vyriausybei garsiai primena patys patriotiškiausi patriotai — konservatoriai. Jie kone pareikalavo atsisakyti pagalbos ir dar priekaištauja vyriausybei, kad ji iš anksto nepasirūpino reagentų ir testų pirkimu iš šalių, kurios nebuvo pastebėtos turinčios draugiškus santykius su Maskva ir Pekinu.

Štai jie (konservatoriai), jei būtų valdžioje, kreiptųsi pagalbos į savo pagrindinę sąjungininkę — JAV. Amerikiečiai tikrai padėtų Lietuvai. Tiesa, patriotai nutyli apie koronaviruso epidemijos situaciją JAV. Ir apie tai, kaip Donaldas Trampas per spaudimą ir apgaulę superka visus reagentus ir testus pačiai Amerikai, o ne "kažkokiai ten" Lietuvai.

Įpylė žibalo į politinės kovos ugnį ir Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. Savo komentare žiniasklaidai jis pareiškė, kad Lietuvos ekonomika yra ne tik ties nuosmukio, bet ir gilios krizės riba, kurią galima palyginti su 1930 metais įvykusia Didžiąja depresija JAV.

Anot Lietuvos banko vadovo, ko gero, reikia kalbėti apie U formos ekonomikos nuosmukį (bazinis scenarijus). Tokiu atveju šalies BVP galėtų smukti 11,4 proc. Jei U formos nuosmukio atvejis užsitęstų, šalies BVP susitrauktų net 20,8 proc. — V formos nuosmukis.

Lietuvos bankas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Ar galite įsivaizduoti, kas yra beveik 21 procento nuosmukis? Tai katastrofa! Gamyba sustos, bankrotų banga užvaldys Lietuvą. Kilometrinės eilės darbo biržoje. Teks gatvėse įrenginėti lauko virtuves ir maitinti badaujančius. Kaip jums toks scenarijus?

Taigi, kad taip neatsitiktų, griežtai laikykimės karantino taisyklių. Geriau dvi ar tris savaites sėdėti patogioje namų aplinkoje, nei ilgus metus lipti iš bedugnės, į kurią gali patekti visa šalis.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
ekonomika, Lietuva, karantinas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1824)
Dar šia tema
Uspaskichas: Koronavirusas "apnuogino" Lietuvos politikos ypatumus
Ukmergės ligoninė liko be gydytojų
Tylus Vilnius: kaip atrodo sostinės gatvės karantino metu
"Bloomberg" rašo apie smūgį Lenkijos ekonomikai dėl ukrainiečių išvykimo
Депутат Сейма Литвы Ирина Розова, архивное фото

Konservatoriai irgi verkia. Kaip žlugo Seimo narės Rozovos apkalta

(atnaujinta 13:48 2020.05.26)
Lietuvos Seime garsiai žlugo konservatorių iniciatyva sudaryti apkaltos komisiją prieš parlamentarę, "Rusų aljanso" partijos narą Iriną Rozovą

Vienas iš tyrimo prieš Rozovą iniciatorių ir rusofobas Laurynas Kasčiūnas net susimąstė gal visuomenė vėl išeis į gatves, kaip buvo Basčio atveju. Bet kai kas sureagavo nepalankiais komentarais.

Politinė partija "Rusų aljansas" skelbia: "Mieli bičiuliai, konservatorių pradėta prieš Seimo narę Iriną Rosovą operacija "Likvidacija" jiems baigėsi visiška nesėkme. Ketvirtadienį Seimas balsavo prieš apkaltos komisijos sudarymą ir tokiu būdu nutraukė šią istoriją".

Įspūdingiausias dalykas yra tai, kad Lietuvos žiniasklaida, kuri prieš šį sprendimą troškusi kiekvieno Kasčiūno žodžio, pranešė apie nesėkmę tik probėgom. Apsiribojo tik straipsniais su sausu fakto konstatavimu, tačiau jie nepamiršo pacituoti provokuojančių Kasčiūno žodžių dėl visuomenės noro vėl išeiti į gatves.

"Visa situacija ir Rozovos bendravimo voratinkliai su Rusijos diplomatais buvo akivaizdūs ir tai tikrai buvo klausimas, vertas išviešinimo ir analizės, bet tapo politiniu farsu. Seimas tapo neatsparus šiai įtakai. <…> Tai dabar viskas galima, taip išeina. Visiškas Rusijos grėsmės devalvavimas", — sakė nuliūdęs Kasčiūnas.

Pati Irina Rozova "Rusų aljanso" partijos Facebook puslapyje parašė: "Aš susilaikysiu nuo šio klausimo komentavimo, vien tik todėl, kad Kasčiūnas ir jo "veikla" jau seniai tapo keistenybių simboliu. Pažvelgiau kai kuriuos "Delfi" skaitytojų komentarus — matau, ir jiems daug kas aiškėja".

Rozovą maloniai nustebino Kasčiūno bendraminčių komentarais ir pacitavo kai kuriuos iš jų (komentarų kalba netaisyta):

"Jūs man paaiškinkit, žmonės, kaip taip atsitinka, kad pas mus į seimą tiek kvailių patenka? Kasčiūnai, esu nepartinis, bet mielai prisijungčiau prie tų, kurie padėtų Seime konservatoriams atsikratyt tokių fruktų, kaip tamsta. Mano nuomone, diskredituojat (pats ir dar keli) tą partiją".

"Man rodos Kaščiūnui reiėks į gatvę su terba išeit nes niekam jo nebereikės po kitų rinkimų :DD".

"Saunuolis Kasciunas tikras patriotas. Del Lietuvos dirba. Jaigu nebutu lakstes su Kurlianskio zadanijomis, kai Degutienes padejejas buvo is vis medali sekti reiktu".

"Intrigantai ir veidmainiai. Atsisukit pirmiausia į savo partijos grietinėlę".

"O kaip į tas gatves eit? Taip, kaip Kasčiūnas su Murza gatvėje prieš ES protestavo, ar kažkaip kitaip?"

"Tipiškas populistas nacionalistas.Yra paklausa, tai ir rėkia. Provokuoti gali, bet juk nieko kito ir nemoka daryti".

Bet, matyt, pats Laurynas Kasčiūnas nelabai rūpinasi visuomenės nuomone. Kas yra komentarai "Delfi"? Juk juos gali rašyti ir priešai. Taigi dar per anksti nusiraminti ir sudėti ginklus.

Atsigavę po šalto dušo, kai Seimas atsisakė skelbti apkaltą Irinai Rozovai, Kasčiūno draugai nusprendė eiti iš kitos pusės. Ir jau pirmadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai Laurynas Kasčiūnas, Gabrielius Landsbergis, Arvydas Anušauskas, Vytautas Bakas, Virgilijus Alekna ir Dovilė Šakalienė kreipėsi į NSGK pirmininką Dainių Gaižauską siūlydami NSGK kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl medžiagos apie "Rusijos įtaką" Irinai Rozovai ir jos bendražygiams išslaptinimo.

Ar žvalgyba įsitrauks į politinius kivirčus Seimo rinkimų išvakarėse? Ar VSD pasiduos visagalių konservatorių provokacijai?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), konservatoriai, Seimas, Laurynas Kasčiūnas, Valstybės saugumo departamentas (VSD), Irina Rozova
Kijevas

Brukingso institutas: Ukraina iššvaistė savo potencialą

(atnaujinta 13:57 2020.05.26)
Praėjus daugiau kaip pusei dešimtmečio nuo Vakaruose liaupsinamo Maidano perversmo, netgi ne rusiški informacijos šaltiniai, bet JAV mokslo įstaigos pripažįsta realybę: Ukraina iššvaistė savo 1991 metais turėtą vystymosi potencialą

Tai pareiškė Vašingtone įsikūręs Brukingso institutas.

Prarastas potencialas

Tokią diagnozę gegužės 20 dieną paskelbė minėtojo instituto atstovas Stivenas Paiferis (Steven Pifer), besispecializuojantis XXI amžiaus saugumo ir informacijos klausimais. Anot jo, žlugus TSRS Ukraina turėjo "išsilavinusią darbo jėgą, vienus geriausių dirbamosios žemės plotų pasaulyje, strategines industrijas bei geografinį artumą reformas išgyvenusiai Vidurio Europai, bet šių aplinkybių suteikto potencialo, deja, nerealizavo".

Dar daugiau: Paiferis pripažino, kad tiek 1994 m. Leonido Kučmos reformos, tiek Viktoro Juščenkos išrinkimas į prezidentus 2000 m., tiek puokštė XXI amžiuje Ukrainoje įvykusių "spalvotųjų revoliucijų" šiuo požiūriu tebuvo naujų pradžių imitacijos, kurios realiai nieko gero šalies vystymuisi neatnešė.

Dabartiniam Ukrainos prezidentui Vladimirui Zelenskiui amerikiečių analitikas taip pat nepagailėjo kritikos: nors laimėjęs 2019 metų rinkimus jis pažadėjo "pažaboti korupciją", Zelenskis šia linkme jokios iniciatyvos nerodo — nei Petro Porošenkos, nei kitų jau nebe tik Ukrainoje, bet visame pasaulyje kaip didžiausiems korupcionieriams žinomų veikėjų, patraukti baudžiamojon atsakomybėn Zelenskis net neketina.

Kaip ir kitos buvusios Tarybų Sąjungos respublikos, 1991 metais Ukraina turėjo didžiulę pramoninę ir žemės ūkio bazę, puikiai išvystytas švietimo, sveikatos apsaugos sistemas; be to, Ukrainoje buvo per 50 milijonų gyventojų. O šiandien ekonominiai krašto pagrindai yra pakirsti, infrastruktūra nualinta, gyventojų sumažėję 10 milijonų.

Vakarams Ukrainos nereikia

Taigi, Brukingso institutas konstatavo realią situaciją: Ukraina tikrai iššvaistė savo turėtąjį potencialą. Tai nereiškia, kad jo visai neliko. Bet prarasta labai daug. Kita vertus — kuo ypatinga Ukraina? Regresas juk juntamas visose buvusiose tarybinėse šalyse. Tiesiog tiek Rusijoje, tiek kitur, prasidėjus XXI amžiui, jis buvo vienaip ar kitaip sulėtintas, žodžiu — stabilizuotas. Tuo tarpu Ukrainoje nuosmukis pagreičio nepraranda. Tačiau reikia paklausti: kodėl?

TVF
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Kaip ir Ukraina, Lietuva prarado kadaise galingą pramonę ir žemės ūkį. Regreso procesai taipogi panašūs. Bet Lietuva pragyvenimo lygio prasme Ukrainą lenkia ir šiaip yra stabilesnė. Šiuo požiūriu, lemiamas momentas — integracija į ES. Tiesa — ir didele kaina (t. y. gyventojų atidavimu Vakarų Europos šalims pigios, bet kvalifikuotos darbo jėgos pavidalu), ir periferijos, žodžiu, paribio statusu. Tačiau "auksinis milijardas" yra auksinis milijardas — ir prie jo prisiplakti bent kuriam laikui (kol eina ES pinigai — tai tikrai) iš tiesų pavyko.

Vis dėlto, Ukrainai toks kelias uždaras dėl elementarios priežasties — šiame "Vakarų klube", netgi periferinių zonų požiūriu, vietų skaičius yra ribotas. Lietuva nedidelė, faktiškai jau mažiau kaip 3 mln. gyventojų valstybė. O Ukraina, kad ir kaip nukraujavusi, dar turi 40 milijonų gyventojų. Dalį jų ES neabejotinai įsisavins kaip tokią pat pigią darbo jėgą (pastaruosius keletą metų būtent tai ir vyksta). Bet kitų niekas neims — jie tiesiog nebus reikalingi, tuo tarpu Ukraina, arba kas iš jos liks — per didelė, kad būtų priimta į šį vakarietiškąjį "išrinktųjų klubą".

Beje, per didelė šiuo požiūriu yra ir Rusija, bet, atstumta Vakarų, su Vladimiru Putinu priešakyje ji renkasi vienaip ar kitaip, bet visgi savarankišką vystymosi vektorių. Tuo tarpu Ukraina ir apskritai, ir ypač dėl rusofobinės savo valdančiųjų sluoksnių politikos, tiesiog pastatė save į nepavydėtiną padėtį: norėdama, bet negalėdama įslysti į Vakarų pasaulį (nors ir jo periferiją), bet priešiškai žvelgdama į Rusiją, Ukraina tiesiog akivaizdžiai degraduoja.

Geopolitinis kontekstas

Kitas momentas — Maidanas. Apie jį, turint omenyje Ukrainos išeikvotą potencialą, čia per daug nešnekama. Bet ir Porošenkos, ir Jaceniuko vykdyta tolimesnė privatizacijų politika, ir ES sienų atvėrimas problemas tik pagilino. O ir šį, ir kitus "spalvotųjų revoliucijų" atvejus reikia matyti realiame geopolitiniame kontekste: kaip Vakarų, ypač Jungtinių Valstijų, manipuliavimą Ukrainos vidaus politikos procesais, siekiant išplėsti bei įtvirtinti Rytų Europoje formuojamą antirusišką placdarmą.

Tebūnie prakeiktas tas nelemtas koronavirusas
© Sputnik / Edvinas Mamontovas

Nė nekalbant apie šiame, paskutiniajame perversme panaudotus neonacius, kaip ir fašizmo atgimimą Ukrainoje apskritai, įsidėmėtina, kad visos "spalvotosios revoliucijos" nuo pirmos iki paskutinės buvo tiesiogiai arba netiesiogiai JAV specialiųjų tarnybų kontroliuojami procesai, kurių metu tik viena oligarchų grupuotė keisdavo kitą, pagal seną gerą posakį: "Drakonas mirė — tegyvuoja Drakonas"...

Kaip keistai beatrodytų zoologiniams Ukrainos, kaip ir kitų Rytų Europos kraštų, nacionalistams, vienintelis realus kelias, kuriuo būtų įmanoma, jei ir ne pilnai realizuoti buvusį krašto potencialą, tai bent išsaugoti, kas iš jo likę — tai santykių su Rusija normalizavimas ir savarankiškos, į nacionalinių interesų gynimą orientuotos politikos kryptis. Tačiau Ukrainoje nieko panašaus kol kas nematyti.

Ką tai sako Lietuvai?

Bet ką gi tai turi bendro su Lietuva? Juk, kaip minėta, pas mus padėtis žymiai geresnė, tad kam čia dar jaudintis? Reikia suprasti, kad pasaulis yra labai permainingas. Ir ES, ir NATO, kaip apskritai dabarties geopolitinė konfigūracija — ne amžini dalykai. Šiam momentui, Lietuva yra "prisiplakusi" prie Vakarų ir, šiuo požiūriu, palaiko savo valstybinį egzistavimą. Tačiau pasikeitus aplinkybėms, gali patekti į panašią situaciją, bet, žinoma, dėl savo dydžio — gerokai mažesniu masteliu.

Ukrainos atvejis ir mums, ir kitiems Rytų Europos kraštams rodo, kad Vakarams šios šalys įdomios tik kaip įrankiai saviems ekonominiams ar geopolitiniams interesams įgyvendinti, t. y. pasisemti pigios darbo jėgos arba formuoti minėtąjį antirusiškąjį bloką, kurio epicentru tegali būti Lenkija.

Tokia realybė tegali paskatinti blaiviau mąstančius darytis išvadas apie tai, kas yra ir kur link šalį gali nuvesti JAV kuruojamų bei vietinių fašistėlių ir visokio plauko "demokratų" vykdomų "spalvotųjų revoliucijų" politika. Kažkam, be abejo, tai yra biznis, bet kas iš to paprastai liaudžiai? Į šį klausimą ir atsako iškalbingas Ukrainos atvejis: nieko gero.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Tegai:
ekonomika, Ukraina
Dar šia tema
Estijos ūkininkai paprašė valdžios įleisti į šalį ukrainiečius
Politologas prognozuoja Zelenskio pabėgimą, jei sužlugs sandoris su TVF
Ukrainoje sukurtas žaidimas su Hitlerio paradu Raudonojoje aikštėje
Медвежонок на диване, архивное фото

Kupiškyje 1,5 metų vaiką motina laikė vieną užrakintame bute

(atnaujinta 14:19 2020.05.26)
Aptiktas mažylis buvo sušalęs, ištroškęs ir alkanas, jo 28 metų motinai pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tėvų teisėmis ar pareigomis

VILNIUS, gegužės 26 – Sputnik. Kupiškyje 1,5 metų vaikas maždaug dvi paras praleido vienas užrakintame bute. Vaiką sekmadienį išvadavo socialinė darbuotoja.

Apie tai praneša prokuratūros spaudos tarnyba. 

Gegužės 24 dienos vakare socialinės darbuotojos aptiktas mažylis buvo sušalęs, ištroškęs ir alkanas, tačiau rimtesnės medikų pagalbos jam neprireikė. Netrukus policijos pareigūnai surado ir į namus parvežė vaiko motiną – 28 metų kupiškėnę.

Mažamečio motinai gresia baudžiamoji atsakomybė, vakar jai pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tėvų teisėmis ar pareigomis.

Baudžiamasis kodeksas tiems, kas piktnaudžiavo tėvo, motinos, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis fiziškai ar psichiškai gniuždydamas vaiką, palikdamas jį ilgą laiką be priežiūros ar panašiai žiauriai elgdamasis su vaiku, numato baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki penkerių metų.

Tegai:
Kupiškis
Dar šia tema
Lietuva tapo lydere Europoje pagal patyčias tarp vaikų ir paauglių
Lietuvoje dėl kūdikio mirties sulaikyta moteris
Tauragės ligoninėje mirė užspringęs kūdikis