Daugiafunkcis naikintuvas Su-35, archyvinė nuotrauka

Rusijos Su-35 perima JAV žvalgybiniai lėktuvai: ko ieško amerikiečiai?

(atnaujinta 15:32 2020.04.22)
Remiantis JAV karinio jūrų laivyno 6-ojo laivyno spaudos tarnybos informacija, balandžio 19 dieną Rusijos Su-35 praskrido 25 pėdų (7,62 m) atstumu priešais amerikiečių žvalgybinį lėktuvą "P-8A Poseidon" virš Viduržemio jūros

Dažnėjantys amerikiečių karinio žvalgybinio orlaivio skrydžiai prie suverenios Sirijos sienų ir Rusijos Su-35 naikintuvų perimti šie orlaiviai atspindi JAV ketinimą išlaikyti karinę-politinę įtaką (dominavimą) Artimųjų Rytų regione. Žinoma, Rusijos Chmeimimo ir Latakijos bazių saugumas ir kovinis veiksmingumas nesuderinami su JAV ir NATO žvalgybinių orlaivių "atviru dangumi" prie Sirijos Viduržemio jūros pakrantės.

Kelis kartus per savaitę Rusijos Su-35 įvykdytas JAV žvalgybinių lėktuvų "Poseidon" (P-8A "Poseidon") perėmimas viską sudėlioja į vietas. Veikla regione nuo 2015 metų labai pasikeitė, ir ne Pentagono naudai. Objektyvi tikrovė ir Rusijos strateginis (ilgalaikis) karinis buvimas erzina Vakarus.

Remiantis JAV karinio jūrų laivyno 6-ojo laivyno spaudos tarnybos informacija, balandžio 19 dieną Rusijos Su-35 praskrido 25 pėdų (7,62 m) atstumu priešais amerikiečių žvalgybinį lėktuvą "P-8A Poseidon" virš Viduržemio jūros. Kadangi "Poseidon" įgula iškart nereagavo į šį signalą, jis buvo perimtas du kartus per 100 minučių ir pajuto turbulenciją. Panaši situacija susiklostė du kartus per keturias dienas.

Anksčiau JAV taip pat išreiškė nepasitenkinimą Rusija dėl balandžio 15 dieną vykusio naikintuvo Su-35 skrydžio aštuonių metrų atstumu nuo amerikiečių žvalgybinio lėktuvo tarptautinėje oro erdvėje virš Viduržemio jūros. Neva amerikiečių "Poseidon" jokiais veiksmais neišprovokavo tokios negeros reakcijos, neatsakingų Rusijos piloto veiksmų ir turbulencijos dėl Su-35. Panašūs susitikimai "karštajame" regione akivaizdžiai tampa vis dažnesni. Kokia to priežastis ir kas kaltas?

Pentagonas paragino Rusijos oro pajėgų pilotus laikytis 1972 metų susitarimo "Dėl incidentų atviroje jūroje ir virš jos prevencijos". Rusijos gynybos ministerija atsakė, kad Su-35 pakilo iš Chmeimimo oro bazės dėl pavojingo amerikiečių lėktuvo artėjimo prie Rusijos karinio jūrų pajėgų objekto Sirijos Tartuse.

Rusijos karinė žinyba ne kartą pažymėjo, kad Rusijos aviacijos skrydžiai vykdomi griežtai laikantis tarptautinių oro erdvės naudojimo taisyklių. Rusijos oro pajėgų pilotai netoleruoja "chuliganizmo" danguje. Naikintuvo Su-35 manevrai rodo JAV žvalgybiniam lėktuvui, kur nereikia skristi. Įprasta palydos praktika. Amerikos lakūnai gerai žino "pavojingų manevrų" virš Viduržemio jūros priežastis. Kovo pradžioje JAV naikintuvai keturias valandas lydėjo Rusijos tolimojo nuotolio lėktuvą Tu-142  virš neutralių vandenų netoli Aliaskos.

Tikslai ir priemonės

Karinė-politinė tikrovė yra tokia, kad į regioną, kur šiandien "suka ratus" amerikiečių žvalgybinis lėktuvas, gali atskristi kruizinės raketos "Tomahawk" (Pentagono arsenale jų yra apie 5000). Sirijoje taip jau buvo 2017 metų balandžio mėnesį. Rusijos oro pajėgų naikintuvai budėjo griežtai laikydamiesi taisyklių.

"Boeing P-8A Poseidon" yra vadinami "patruliniais" ir "priešlaiviniais", tačiau jų galimybės yra daug platesnės, orlaiviai virš Viduržemio jūros sugeba sėkmingai vykdyti radijo bangų žvalgybą kariniuose sausumos objektuose ("Raytheon AN / APY-10" radijo žvalgybos sistema). Neseniai "Poseidon" paleido paieškos radarą "Advanced Airborne Sensor" (dvipusis aktyvusis fazių rinkinys), kuris leidžia atlikti žiedinę taikinių paiešką žemėje.

Daugiafunkcis radaras "Raytheon AN / APS-137D" "nubraižo" išsamius teritorijos žemėlapius, nustato oro ir paviršiaus taikinius.

Dėl modernios "Smiths Aerospace" stebėjimo ir navigacijos sistemos lėktuvas gali atlikti įvairias kovines užduotis. Karo metu "Poseidon" įmontuojamos ne tik gylio bombos ar Mk-54 torpedos, bet ir reguliuojamos bombos SLAM-ER, valdomos AGM-84K Harpoon priešlaivinių raketų, AGM-65 "Maverick" raketų "oras–žemė" ir net "oras–oras" vidutinio nuotolio AIM-120 AMRAAM su radarų nurodymais, leidžiančiais įsitraukti į mūšį su naikintuvais.

Ir neatsitiktinai autoritetingas amerikiečių leidinys "The National Interest" pažymi: "Kilus konfliktui, šie orlaiviai atliks svarbiausias užduotis — surasti ir sunaikinti plėšikaujančius povandeninius laivus, taip pat sekti priešo paviršinių laivų judėjimą". Žinoma, "plėšikai" bus paskirti Vašingtone.

Amerikos skundai ir protestai šiame fone yra akivaizdžiai ne vietoj. Kovinės žvalgybos misijos, susijusios su Rusijos karinėmis bazėmis, slopinimas "P-8A Poseidon" įgulos (devynių žmonių) turbulencijos metu yra mažiausia blogybė, galinti nutikti susitikus su naikintuvu Su-35 jo budėjimo zonoje.

Jei JAV bandys toliau ignoruoti Rusijos interesus regione, greičiausiai tęsis nemalonūs susitikimai danguje, jūroje ir sausumoje. Šiame regione prarastas "Amerikos išskirtinumas" nebegali būti susigrąžintas, nors Vašingtonas bando pagerinti reikalus demonstratyviai permesdamas į Jordaniją, kuo arčiau Sirijos, kovinius naikintuvus F35-A.

Rusija — patikima gynėja

Rusijos Cheimimo ir Latakijos karinės bazės teisėtai įsikūrusios Sirijos žemėje. Čia sutelkti strateginę reikšmę turintys Rusijos gynybos ministerijos objektai, naudojami naujausi ginklų ir karinės įrangos tipai, buvo išbandyti lėktuvai Su-35S, kruizinės raketos jūroje "Calibr" ir kruizinės raketos "X-101", išbandytos kovinės mašinos "Terminator", tankai T-14 "Armata".

Periodiškai Sirijoje veikia ir naujausios NATO radarams nematomos Su-57 orlaivių sistemos. Visa tai sukelia didelį ir net nesveiką Vakarų strategų susidomėjimą. Be to, susidomėjimą sukelia ne tiek techninės specifikacijos, kiek vieta, objektų koordinatės. Šie duomenys taip pat gali būti naudingi vykdant galimą netiesioginį neteisėtų ginkluotų grupuočių dronų perėmimą.

Rusijos pajėgų sutelktoms vietoms ir aukštosioms technologijoms reikalinga patikima dangaus, jūros ir sausumos priedanga. Todėl Sirijos žemėje nuolat budi priešlėktuvinės raketų sistemos S-400 "Triumph" ir priešlėktuvinės raketų sistemos "Favorit" S-300, priešlėktuvinės raketų-patrankų sistemos "Pancir-C1", naikintuvų eskadrilės.

Rusija panašiai reaguoja tik į karines grėsmes ir atvirą galios demonstravimą Viduržemio jūroje. Leiskite dar kartą priminti, kad Rusijos kariuomenės pajėgos Sirijos teritorijoje yra oficialios respublikos valdžios institucijų prašymu, o 6-ojo JAV karinio jūrų laivyno laivai ir orlaiviai Viduržemio jūros regione yra dislokuoti savo iniciatyva. Į Siriją amerikiečių kariuomenės taip pat niekas nekvietė.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Penktosios kartos naikintuvas Su-57 vs F-35
© Sputnik /
Penktosios kartos naikintuvas Su-57 vs F-35
Tegai:
Rusija, JAV, naikintuvai
Dar šia tema
Pagerbdami Putino atvykimą JAE naikintuvai danguje nupiešė Rusijos vėliavą
Atramos taškas: Lenkija nesugebėjo atsisakyti naikintuvų MiG-29
MiG-31BM naikintuvų oro dvikova virš Kamčiatkos — video
"National Interest" vadina "Su-35" realia grėsme JAV naikintuvams
Vaizdo stebėjimo kameros

Kiniškai prisimerkusios vaizdo stebėjimo kameros stebi lietuvius

(atnaujinta 16:59 2020.05.28)
Lietuvos nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) perspėja, kad Kinijos vaizdo stebėjimo kameros visoje Lietuvoje yra nesaugios asmens duomenų apsaugos atžvilgiu. Neva prie jų galima prisijungti nuotoliniu būdu, apeinant valdymo serverius

Tačiau krašto apsaugos ministras nuramino visuomenę sakydamas, kad neturi duomenų apie bandymus prisijungti prie kamerų iš išorės. Tai kam kelti triukšmą?

Dar vieną "kinietiškos dvasios" siaubo istoriją išplatino Lietuvos žiniasklaida. Po išpuolių prieš "Huawei", kurių pavojingumas buvo netgi pažymėtas Lietuvos vaikų saugumo biuro pranešimuose, buvo užpulta "Hikvision" ir "Dahua" reputacija ir garbė. Šie Kinijos gamintojai gamina stebėjimo kameras ir joms skirtą programinę įrangą. Šių gamintojų fotoaparatai įrengti daugelyje sankryžų ir gatvių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

O Lietuvos "plunksnos pinkertonai" nusprendė atverti akis visam pasauliui į šių kamerų pavojų. Sensacija! Pasirodo, net mokyklos lygio įsilaužėlis gali prie jų prisijungti ir stebėti, kas vyksta vaizdo kameros stebimoje teritorijoje.

Žurnalistų versiją apie galimą minėtų gamintojų vaizdo kamerų pažeidžiamumą savo autoritetu sustiprino NKSC vadovas Rytis Rainys.

"Kameros turi nuotolinį valdymą, slaptažodžiai perduodami nešifruotu kanalu, patys slaptažodžiai užkoduojami naudojant silpnus, labai senus algoritmus. Saugumas yra toks, kad šių kamerų slaptažodžius galima perkelti iš ryšio kanalo, skaityti, iššifruoti, prijungti prie kamerų ir daryti bet ką", — citavo Rainį Lietuvos žiniasklaida.

O blogiausia, pasak centro vadovo, kad visa informacija iš kamerų ir programinės įrangos atnaujinimų yra prižiūrima iš... rusų serverių. Matyt, iš Lubiankos ar Skolkovo. Ir pabandyk įrodyti priešingai?

Skandalas! Lietuvos žurnalistai atskleidė pasaulinį sąmokslą! Sprendžiant iš jų tyrimo rezultatų, dabar turime skubiai sunaikinti "Hikvision" ir "Dahua" kameras visame pasaulyje ir, matyt, įdiegti geresnes, saugesnes, todėl brangesnes. Na, pavyzdžiui, amerikiečių.

Ir dėl viso to kalta... Kinija. Iš tiesų, šiandien Jungtinės Valstijos vadina Dangaus imperiją pagrindine konkurente kovojant dėl ​​pasaulio dominavimo ekonomikoje. Ir jei visa kinų elektronika yra užkrauta šnipų mikroschemomis ir programomis, tai pirkti nėra saugu. Jaučiate, kur lenkia Lietuvos informuotojai?

Pristabdyti žurnalistų-tyrėjų uolumą suskubo pats Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Kokia prasmė prisijungti prie šių kamerų?

"Nėra įrodymų, kad jos buvo naudojamos tokiu būdu. Šiuo metu, kai yra įprastos informacinių technologijų priemonės, kyla rizika kartu su galimybėmis, kurias reikėtų kontroliuoti", — į provokacinį žurnalistų klausimą atsakė Karoblis.

O gal mūsų ministras yra išvien su Rusijos šnipais ir Kinijos gamintojais? Matyt, kitą kartą "pinkertonai" truktels ir už šio siūlelio. O ten išsirutulios visas "vyriausybės sąmokslininkų" kamuolys. Tiesiai prieš Seimo rinkimus? Ar galite įsivaizduoti, koks kils skandalas? Ministras net neleidžia žurnalistams atlikti sensacingo tyrimo ir net bando kažkaip užmaskuoti užpuolikų intrigas.

Tačiau Lietuvoje ne tik gatvės ir sankryžos yra aptaisytos šnipų kameromis, bet ir valstybės sienos ruožai. Pasitelkus jas tvarka stebima saugumo valdymo, migracijos, policijos, Viešojo saugumo tarnybos ir valstybinės skrydžių valdymo bendrovės "Oro navigacija" skyriuose. Trumpai tariant, visos Lietuvos paslaptys yra stebimos per kinų klastotę ir Rusijos serverius. Ko gero, tokia medžiaga verta Pulicerio premijos.

Ir kad niekas neabejotų "tyrimų skyriaus" žurnalistų profesionalumu, štai jums dar vienas įrodymas. Kai tik tyrimo faktai buvo perduoti plačiam skaitytojų ratui, buvo surengta dar viena provokacija prieš sąžiningiausią Lietuvos žiniasklaidą.

Tariamai iš pagrindinės šalies naujienų agentūros tinklalapio, vadovaujantiems svarbiausiems informaciniams portalams, redakcijai Lietuvos kariuomenės vardu buvo išsiųstas netikras laiškas. Jame teigiama, kad "Lietuvos gynybos ministerija išreiškia susirūpinimą dėl JAV pajėgų vado Europoje pasakytų žodžių, kad Baltijos šalys tariamai nevykdo sąjunginių įsipareigojimų". Tada atsirado reikalavimas atsiprašyti, kitaip Lietuva bus priversta reikalauti Amerikos kariuomenės išvedimo iš šalies.

"Tai yra, šis melagingas laiškas turėjo išprovokuoti pasaulinio lygio skandalą. Įsivaizduokite pasaulio žiniasklaidos antraštes: "Lietuva reikalauja, kad JAV atsiprašytų, ir grasina išsiųsti amerikiečių kareivius", "NATO kariai lauk iš Lietuvos"?

Bet subtiliai pagaminta klastotė buvo iškart atskleista. Jos rengėjų vardus dar turi išsiaiškinti profesionalūs tyrėjai su žurnalistų pažymėjimais. Laukiame detektyvų ciklo apie Kinijos ir Rusijos šnipus pačioje Europos Sąjungos ir NATO širdyje — Lietuvoje — tęsinio.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Kinija, Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC), vaizdo kamera
Dar šia tema
Baltijos šalys ir Rusija: šnipai prieš žvalgybininkus
"Šnipai, barbarai ir vagys": 10 absurdiškiausių kaltinimų Rusijai
Po žinių apie Andrejevos sulaikymą prokuratūra patvirtino tirianti šnipinėjimą
Šnipų manija. JAV įtaria, kad Kinija nori pavogti COVID-19 vakciną
Laurynas Kasčiūnas

Patriotizmas pagal Kasčiūną: mankurtų fabrikas po "tautine" iškaba

(atnaujinta 16:31 2020.05.28)
Etatinis rusofobas Laurynas Kasčiūnas nepatenkintas — tik šįsyk ne tariamu rusų puolimu, bet, priešingai, nepakankamu Lietuvos pasirengimu tokio puolimo galimybei

Anot jo, mūsuose trūksta "patriotinio ugdymo". Visgi norėtųsi paklausti: o ką jis laiko "patriotiniu ugdymu"?

Šiuo klausimu Kasčiūnas samprotavo neseniai "Delfyje" išėjusiame straipsnyje, antrašte "Kas ir kodėl nenori ugdyti Lietuvos patriotų?", kurio pagrindinė tezė yra tokia: Lietuvos mokyklose nėra efektyvaus patriotinio, pilietinio ugdymo, be to, dauguma valdžios atstovų šio reikalo netgi nelaiko prioritetu, todėl nesame deramai pasirengę rusų puolimui...

Kuo nepatenkintas Kasčiūnas

Iš tiesų, žinantiems vadinamąsias "pilietiškumo" pamokas, kaip ir bendrą atmosferą Lietuvos mokyklose, tokie pastebėjimai neturėtų kelti nuostabos: šie dalykai tėra formalūs, nuobodūs ir juokingai nuvalkioti — panašiai, kaip, pavyzdžiui, buvo su beviltiškai dogmatizuoto marksizmo-leninizmo mokymu vėlyvoje, brežnevinėje Tarybų Sąjungoje. Žodžiu, niekas pačiu dalyku nebetiki, bet dėsto, nes taip numatyta programose.

Atrodytų, Kasčiūnas norėtų dabarties Lietuvos patriotiniam ugdymui suteikti naują kvėpavimą. Teoriniu požiūriu, skamba gražiai. Juolab, kad be atitinkamo moralinio nusiteikimo, be reikiamos psichologijos krašto gynyba sunkiai įsivaizduojama. O tokio nusiteikimo tikrai nėra.

Po 2014 metų įvykių (t. y. Maidano perversmo Ukrainoje, karo Donbase pradžios ir t. t.) rusofobija Lietuvoje tikrai įgavo anksčiau neregėtą pagreitį. "Viršūnių" skleidžiama propaganda patikėjo ir iki šiol tiki daug žmonių. Bet realaus pasirengimo kariauti prieš Rusiją — ar materialine, karine-technine, ar minėtąja moraline prasme — nei visuomenėje, nei kariuomenėje nėra. Garsiausiai rėkiantys "rusofobai-patriotai" rėkia karjeros sumetimais.

Žodžiu, Lietuvoje šiuo požiūriu daug daugiau, liaudiškai tariant, "pakazuchos" nei realaus turinio. Kasčiūnas tikriausiai tai supranta ir, kaip dera "patriotui", dėl šito savotiškai pergyvena. Betgi kodėl "patriotui" kabutėse? Nejaugi jis nemyli Lietuvos? Nejaugi čia nekalba tauriausi Tėvynės mylėtojo širdies jausmai?

Kasčiūniško "patriotizmo" turinys

Subjektyviai, Kasčiūnas galbūt ir nuoširdus. Bet pastarojo "patriotizmas" pirmiausia remiasi neigimu — neigimu visko, kas rusiška ir visko, kas tarybiška. Žodžiu, remiasi rusofobija ir antitarybiškumu. O tai mažų mažiausiai problemiška, nes Lietuvos istorija neatsiejama nuo Rusijos istorijos. Ne vien neigiama, bet ir teigiama prasme. Dar daugiau: didžiausi Lietuvos ir lietuvių tautos laimėjimai buvo pasiekti būtent Tarybų Sąjungos sudėtyje, Tarybų Lietuvoje.

Be tarybiškumo, iš XX amžiaus Lietuvos nedaug kas telieka: tokie literatūros klasikai, kaip Liudas Gira, Salomėja Nėris, Petras Cvirka; tokie menininkai, kaip Juozas Mikėnas, muzikantai kaip Balys Dvarionas, taip pat Trakų bei Vilniaus pilių atstatymas, masinis liaudies švietimas — ką bekalbėti apie krašto elektrifikaciją, modernios pramonės ir žemės ūkio sukūrimą — neatsiejami nuo TSRS ir LTSR, kaip sudedamosios jos dalies.

Lieka į pozityvų turinį pretenduojantys mitai: pasaka apie nepriklausomą (bet faktiškai Vakarų marionete buvusią ir fašistine diktatūra pavirtusią) 1918-1940 m. Lietuvos respubliką, apie "sovietų okupaciją" ir, kas be ko, vadinamųjų "miško brolių" kovas prieš civilius lietuvius kaip didžiausius Lietuvos priešus ir išdavikus. Žodžiu, mitai, kuriais remiasi dabarties Lietuva — rusofobinė, antitarybinė Vytauto Landsbergio Lietuva.

Šiuo požiūriu, Kasčiūno "patriotizmo" vizija yra tuščia, o tiksliau — destruktyvi. Ji neturi jokio realaus teigiamo turinio, tik neapykantą "didžiajam blogiukui", kuriuo laikoma Tarybų Sąjunga ir Rusija. Tuo tarpu, kokia "meile Lietuvai" — jei žodžiu "Lietuva" suprasime pačius šio krašto žmones — spinduliuoja šis bei į jį panašūs TS-LKD "riteriai", rodo šios partijos neoliberalistinė socialinė, ekonominė politika, orientuota beveik išimtinai į stambiųjų kapitalistų, oligarchų interesų aptarnavimą.

Nacių apologetas?

Žodžiu, Kasčiūno "patriotizmas" remiasi suklastota istorija. Šiuo požiūriu, pastarojo raginimai stiprinti "patriotinį ugdymą" Lietuvoje yra tolygūs siekiui vystyti ir taip egzistuojantį mankurtų fabriką — tiesiog po "tautine" iškaba. Prie ko toks "patriotizmas" veda, parodė Ukraina, kurioje analogiškų idėjų vedami Stepano Banderos ir netgi Hitlerio gerbėjai nebaudžiami terorizuoja, o, reikalui esant, ir žudo jiems neįtinkančius piliečius.

Sakysite, Kasčiūnas kitoks? Šimtaprocentinio atsakymo neturime, bet ilgametė šio asmens veikla bei retorika leidžia teigti, kad jei ir kitoks, tai nebent paviršiumi, žodžiu, kosmetiškai, bet iš esmės vienas ir toks pat. Pagaliau, iš praeitą savaitę į viešąjį eterį išėjusios Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) susirinkimo filmuotos medžiagos aiškiai matyti, kaip Kasčiūnui politiškai artimas Audrys Šimas iš LŽVS saliutuoja kaip hitlerininkas ištiesęs į priekį dešinę ranką (2020-05-20 Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis, vaizdo įrašas YouTube minėtas gestas užfiksuotas 1:26:22) 

Vaizdas juokingas ir, be abejo, neišreiškiantis oficialios nei NSGK, nei LŽVS, nei paties Šimo pozicijos, bet kartu — labai daug pasakantis apie šiuose sluoksniuose esančias nuotaikas, kurių kontekste ir reikėtų matyti Kasčiūno raginimus stiprinti "patriotinį ugdymą". Tik bėda, kad su tikruoju patriotizmu — meile savajai tautai, savajai šaliai — šis beprotiškas surogatas iš tikrųjų neturi nieko bendro.

O kaip jį susigrąžinti? Pirmiausia reikia pažvelgti į istoriją dalykiškai ir nusikratyti minėtaisiais mitais, kurių viešpatavimo visuomenės sąmonėje dėka Lietuva ir buvo, ir bus tik rusofobinės, antitarybinės šizofrenijos pelkėje skęstanti Vakarų pasaulio periferija. Paskiau sektų kiti žingsniai. Tuo tarpu nesugebėjimas ar tiesiog atsisakymas keisti kursą ilgalaikėje perspektyvoje ir Lietuvai, ir lietuvių tautai gali kainuoti tikrai brangiai.

Link ko veda toks "patriotizmas", ryškiausiai pademonstravo Hitleris. Nepaisant to, šiandien matyti, kaip jo idėjos reabilituojamos. Kartais po "tautine", kartais po "demokratine" kauke, bet esmė nuo to nesikeičia. Šiuo požiūriu, Kasčiūno, kaip ir kitų Lietuvos vadinamosios "istorijos politikos" šalininkų, veikla objektyviai reiškia "minkštą" nacizmo reabilitavimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Dar šia tema
Seime įvertino Vokietijos URM pareiškimą dėl Vokietijos kaltės II pasauliniame kare
75-osios Didžiosios Pergalės metinės: tarp melo ir istorinės tiesos
Antrankiai, archyvinė nuotrauka

Uzbekijos pilietis ir jo dėdė bus teisiami dėl fiktyvios santuokos su lietuvaite

(atnaujinta 18:26 2020.05.28)
Kaip pažymi prokuroras, fiktyvios santuokos organizavimas yra viena iš prekybos žmonėmis rūšių

VILNIUS, gegužės 28 - Sputnik. Du vyrai iš Uzbekijos Respublikos, kaltinami organizavę vieno jų fiktyvią santuoką su lietuve, kad jaunavedys gautų Lietuvos Respublikos pilietybę, sės į kaltinamųjų suolą, praneša Prokuratūros spaudos tarnyba. 

Panevėžio apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas byloje dėl galimos prekybos žmonėmis.

Teisėsaugos pareigūnai informacijos, kad 2019 metų pradžioje sudaryta santuoka yra galimai fiktyvi, gavo bendradarbiaudami su vieno Utenos apskrities rajono socialinių paslaugų centro specialistais. Dirbantiems su socialinės rizikos šeimomis darbuotojams apie tai pasakė pati nukentėjusioji.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą buvo nustatyta, kad iš Uzbekijos Respublikos kilęs, bet daug metų Lietuvoje gyvenantis ir Lietuvos pilietybę turintis 63 metų I. G., veikdamas bendrininkų grupėje su savo 31 metų sūnėnu Z. G., suorganizavo pastarajam fiktyvią santuoką su vieno Utenos apskrities rajono gyventoja. Artimųjų neturinti, socialiai pažeidžiama ir vargingai gyvenanti jauna moteris sutiko sudaryti fiktyvią santuoką 3 metams su Z. G., kad šis gautų Lietuvos Respublikos pilietybę. Už tai jaunajai kas mėnesį buvo pažadėta mokėti po 100 eurų.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad nukentėjusiajai po santuokos įregistravimo iš tiesų buvo mokami pinigai, nors ir nereguliariai, ne visa sutarta suma. Tačiau ištekėjusi už užsieniečio moteris neteko kai kurių pašalpų, kitos jai iki tol skiriamos paramos ir suprato padariusi klaidą.

Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusio Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aurelijaus Navicko, fiktyvios santuokos organizavimas yra viena iš prekybos žmonėmis rūšių. 

"Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia manyti, kad kaltinamieji pasinaudojo nukentėjusiosios pažeidžiamumu, prasta finansine padėtimi ir įkalbėjo sudaryti fiktyvią santuoką", – sakė prokuroras. 

Už tai Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą nuo 2 iki 10 metų. Bylas perduota nagrinėti Panevėžio apygardos teismui.

Tegai:
Lietuva, Uzbekistanas
Dar šia tema
Lietuva nori išplėsti tranzitą iš Uzbekistano ir Kazachstano
Uzbekas mėgino kirsti Lietuvos sieną panaudodamas foliją