Gintautas Paluckas, archyvinė nuotrauka

Socialdemokratai ruošiasi koalicijai su "valstiečiais"?

(atnaujinta 15:17 2020.04.29)
Socialdemokratai nusprendė nutraukti opozicinį bendradarbiavimą su konservatoriais ir liberalais. Ką tai galėtų reikšti?

Oficialiai Gintautas Paluckas savo partijos sprendimą paaiškino taip: "Priežastys yra dvi: politinio veikimo forma ir kultūra, kurią mūsų kolegos kartais taiko, <...> ir dėl pačios politikos turinio". Taip pat jis sakė: "Konservatorių politinio veikimo būdas artėjančių rinkimų fone vis labiau aštrėja, yra priešinantis, o konstruktyvių pasiūlymų — mažai. Mes nenorime būti tapatinami su tokiu veikimu ir tokiais siūlymais, kaip, pavyzdžiui, paskutiniai dėl Darbo kodekso. Konservatoriai ir liberalai tegu kalba savo vardu, o mes kalbėsime savo".

Tačiau, pavyzdžiui, konservatorių atstovas Mantas Adomėnas socialdemokratų elgesį paaiškino taip: "Kol turėjo savo opozicijos lyderį, susitarimas socdemams tiko. Kai opozicijos lyderis — konservatorius, susitarimas pradėjo prieštarauti idėjiniams principams. Norėjau pavadinti juos negražiu žodžiu, bet pagalvojau, kad seniausios pasaulio profesijos atstovės dėl palyginimo su socdemais gali įsižeisti".

Laikas trauktis

Iš tikrųjų situacija vystėsi pakankamai logiškai. Paluckas susipyko su "valstiečiais" ir pasitraukė į opoziciją, kurioje dirbti (kritikuoti) lengviau. Vėliau prasidėjo kalbos dėl galimo socdemų aljanso su konservatoriais, bet realiai šios partijos pernelyg skirtingos net ne ideologijos, o interesų prasme, kad galėtų glaudžiai bendradarbiauti ilgalaikėje perspektyvoje. Likus pusmečiui iki rinkimų ir po to, kai Julius Sabatauskas užleido opozicijos lyderio poziciją Gabrieliui Landsbergiui, atėjo laikas leistis į savarankišką plaukimą. 

Tačiau šioje vietoje svarbu suprasti, kokie Palucko ateities planai. Vasario pradžioje jis sakė: "Laimėti šiuos Seimo rinkimus. Tai yra mūsų planas maksimum. Planas minimum visada gali būti kuklesnis, bet mes apie kitus variantus nešnekame. Pagal nusistovėjusią politinę praktiką, laimėjusios partijos sąrašo vedlys ar pirmininkas yra pirmasis kandidatas į premjerus". Ambicinga.

Seimo pastatas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Vėliau prasidėjo koronavirusas, ir pirmame politikos plane neišvengiamai atsidūrė valdantieji, kurių reitingai pradėjo kilti. Tačiau kovo viduryje Paluckas vis dar sakė: "Kažkokio išskirtinio pranašumo valdantiesiems šioje Seimo rinkimų tiesiojoje ilgalaikėje perspektyvoje aš tikrai nematau ir manau, kad iki rudens normalizuosis tiek premjero, vyriausybės ar pono Verygos vertinimai, kurie yra šoktelėję į viršų todėl, kad žmonės su baime ir su viltimi ieško gelbėtojo, kuris pasiūlytų jiems sprendimą. Tačiau tų sprendimų kritikai taip pat ateis laikas".

Kitaip tariant, iki paskutinio momento atrodė, kad anksčiau ar vėliau socdemai atsiribos nuo konservatorių ir liberalų, bet laikysis atstumo ir nuo "valstiečių", sieks tik savo didelės pergalės. Tačiau dabar Palucko retorika leidžia teigti, kad jis rimtai svarsto porinkiminės koalicijos su pastaraisiais galimybę, akivaizdžiai su jais flirtuodamas. Pavyzdžiui, pasakė, kad socdemai — konstruktyvi opozicija, kuri teikia siūlymus, vengia asmeniškumų ir įvairiausių epitetų lipdymo, stengiasi dirbti Lietuvai, o ne veikti prieš valdančiųjų koaliciją ar prieš "valstiečius" konkrečiai.

Tai atrodo kaip tokia žinia valdantiesiems bendrai ir "valstiečiams" konkrečiai — mes jus kritikuosime, nes opozicija turi kritikuoti, bet švelniai, nes po rinkimų ir jums, ir mums būtų prasminga sukurti koaliciją. Kitaip tariant, susidaro įspūdis, kad socdemai ne tik atsiribojo nuo konservatorių, bet padarė tai su glaudesnio bendradarbiavimo su "valstiečiais" ketinimu. 

Priežastys suprantamos — savarankiškai nugalėti nepavyks, nes konservatoriai daug nepraras, o valdantieji dabar "ant bangos"; buvimas opozicijoje dar ketverius metus nėra priimtina perspektyva, tuo labiau, kad yra / bus pagrindas (stabiliai aukšta vieta reitinguose ir galimybė gauti reikšmingą mandatų kiekį) išsiderėti gerus postus būsimojoje valdančiojoje koalicijoje. Galiausiai, verta pasiųsti signalą "valstiečiams" iš anksto, kad po to nebūtų per vėlu (tai yra, kad jų prioritetiniu partneriu netaptų "Darbo partija" ir / ar dar kas nors).

Signalas išgirstas

"Valstiečiai" signalą, atrodo, išgirdo. Kaip pažymėjo Agnė Širinskienė: "Dirbti ir tapatintis su partija, kuri yra destruktyvi, nuolat ieško priekabių, apsižodžiauja, neturi konstruktyvių pasiūlymų, darosi tam tikras ne stilius. Antra vertus, artėja rinkimai ir natūralu, kad socialdemokratams tapatintis su konservatoriais, kurie yra ideologiniai priešai, tampa nepatogu savo rinkėjų atžvilgiu". Kitaip tariant, šlietis reikia prie ideologinių draugų, tai yra, prie mūsų. Tačiau kartu pasisakė ir Ramūnas Karbauskis, kuris tapo savotišku blogu policininku.

Jis teigia: "Jie mato, kaip valdžios reitingai auga. Tai būti opozicijoje dabar nėra gerai. Tuo labiau, <...> jeigu tu esi prie konservatorių, tai tu esi net nepagrindinis opozicionierius, nes pagrindinė opozicija yra konservatoriai. Tai manau, čia pragmatinis skaičiavimas dėl rinkimų. Jie bandys pozicionuoti, kad jie nėra opozicijoje. Bandys pasirodyti konstruktyvūs, bet mes to konstruktyvumo visiškai nematėme. Jokio. Gal dabar jis atsiras, aš nežinau". Kitaip tariant, mes dar pažiūrėsime, ar kviesti jus į mūsų smėlio dėžę.

Realiai "valstiečiams" gali prireikti Palucko pagalbos kuriant koaliciją (Širinskienės komentaras), nes jie irgi vieni nenugalės. Tačiau tai nereiškia, kad socdemai vienareikšmiškai taps pagrindiniu jų partneriu (Karbauskio komentaras) — reikės pažiūrėti, kas kiek surinks balsų ir kas ko norės.

Apibendrinant galima teigti, kad socialdemokratų atsiribojimas nuo konservatorių (kuriems liko tik liberalai ir kurie labai nerimauja dėl to, kad gali nugalėti, bet nieko negauti) ir aktyvus jų flirtas su "valstiečiais" didina porinkiminės centro-kairės koalicijos sudarymo tikimybę. Tačiau kaip ji atrodys, kol kas pasakyti sunku, nes daug kas priklausys nuo konkrečių balsavimo rezultatų ir neišvengiamai sunkių (taip pat dėl asmeninių ambicijų) derybų tarp kelių partijų. 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rinkimai, konservatoriai, liberalai, valstiečiai, socialdemokratai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (29)
Dar šia tema
Socialdemokratų lyderis siūlo, kaip Lietuvoje sukurti kuo daugiau darbo vietų
Socialdemokratai nutraukia Seimo opozicinių frakcijų bendradarbiavimo susitarimą
Kirkilas: socialdemokratai buvo pakliuvę į konservatorių pinkles
Kanalo RT logotipas, archyvinė nuotrauka

Paprieštarauti negalime blokuosime. Lietuva rado paaiškinimą, kodėl uždraudė RT

(atnaujinta 15:36 2020.07.09)
Lietuvos "žiniasklaidos sargai" uždraudė šalyje transliuoti RT. Jų sprendimas buvo pagrįstas ne RT turinio cenzūra, o "pritrauktu už ausų" faktu — neva kanalui vadovauja Rusijos pilietis Dmitrijus Kiseliovas, kuriam taikomos sankcijos

Rusijos žurnalistų bendruomenės, Rusijos ambasados ​​Lietuvoje, RT vadovės Margaritos Simonian argumentai — kaip žirniai į sieną.

"Gerbiama Lietuvos radijo ir televizijos komisija, kuri uždraudė RT Lietuvoje. Dmitrijus Kiseliovas neturi nieko bendra su "Russia Today". Dmitrijus Kiseliovas vadovauja naujienų agentūrai MIA "Rossija segodnia". Net jei "Google" vertėjas jums sako, kad "Russia Today" verčiama kaip "Rossija segodnia", — sprendimą Facebook puslapyje komentavo RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian.

Pasipiktinimą tokiu sprendimu išreiškė ir Rusijos ambasada Lietuvoje.

"Rusijos užsienio reikalų ministerija jau išaiškino, kad tvirtinimai, jog Dmitrijus Kiseliovas valdo RT kanalų grupę, yra netiesa. Šį nedraugišką Lietuvos valdžios institucijų sprendimą mes vertiname kaip dar vieną žingsnį kovoje su alternatyviomis nuomonėmis ir žiniasklaidos laisve", — Lietuvos žiniasklaida cituoja Rusijos ambasados atstovą spaudai Aleksandrą Kudriavcevą.

Tiek diplomatai, tiek kanalo vadovybė apie tai kalbėjo dar prieš Lietuvos radijo ir televizijos komisijos posėdį, komentuodami Latvijos žiniasklaidos laisvės puoselėtojų sprendimą nutraukti septynių kanalų arabų ir ispanų kalbomis transliavimą Latvijoje.

Bet, matyt, "Google" vertėjas lietuvių cenzoriams yra svaresnis įrodymas nei diplomatų ar paties RT kanalo, kuris šiandien yra tarp pasaulio žiniasklaidos lyderių, vadovybės žodžiai. Anksčiau Baltijos šalyse buvo bandoma apkaltinti RT dėl "feikų". Bet kažkodėl nepavyko iš piršto laužtų kaltinimų pagrįsti faktais. Tai pripažįsta patys Lietuvos cenzoriai.

"Programų transliacija nutraukiama ne dėl pažeidimų, o dėl to, kad asmuo, susijęs su šios televizijos programomis, yra įtrauktas į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą. Tai yra ponas Kiseliovas. Jis neturi gauti naudos, todėl laidų transliacija nutraukiama. Tai buvo padaryta Latvijoje, ir dabar ir Lietuvoje", — po komisijos posėdžio sakė LRTK pirmininkas Mantas Martišius.

Pasirodo, atvirose žurnalistinėse diskusijose nepavyko paneigti RT medžiagos teisingumo. Todėl nuspręsta apeiti iš kitos pusės. Kaip tarybiniais laikais, kurių dabartinė Lietuvos valdžia labai nekenčia, kai buvo nuspręsta nutildyti "balsą iš anapus".

Tikėtina, kad toks radikalus Lietuvos ir, ko gero, Latvijos valdžios sprendimas neliks ne tik be RT vadovybės, bet ir visos Rusijos žurnalistų bendruomenės atsako.

"Tai yra tiesioginis spaudimas žiniasklaidai, atviras cenzūros aktas. Šio sprendimo priežastys kelia nerimą, nes tai, kad Kiseliovas vadovauja RT — matyt, čia žmonės painioja RT, "Russia Today" ir "Rossija segodnia". <...> Tai yra specifiškas tiesioginis spaudimas mūsų žiniasklaidai. Kokie galėtų būti mūsų veiksmai, mes taip pat pasakėme. Jei, pavyzdžiui, RT vadovybė pateiks ieškinį, gins savo teises teisme, tada tai bus absoliučiai logiškas sprendimas. Imtis kai kurių veidrodinių priemonių neveiksminga, o lietuviška žiniasklaida tokia apimtimi Rusijoje netransliuojama, juolab jokie televizijos kanalai", — Sputnik Lietuva sakė Rusijos žurnalistų sąjungos viceprezidentas Timuras Šafiras.

Anot LTRK vadovo Manto Martišiaus, komisijos sprendimas uždrausti RT transliacijas Lietuvoje įsigalioja iškart nuo jo paskelbimo internete, tai yra, nuo liepos 9 dienos. Nuo šios dienos kabelinės ir IT televizijos operatoriai — "Balticum", "Consilium Optimum", "Penki kontinentai" ir "megogo.net" — turi nutraukti penkių RT grupės kanalų (RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary ir RT Documentary HD) transliavimą.

Anksčiau tam, kad būtų užblokuotos tam tikros žiniasklaidos priemonės Lietuvos informacinėje erdvėje, neužteko vien LTRK sprendimo. Tai turėjo patvirtinti teismo nuosprendis. Bet po daugybės prieštaringai vertinamų klausimų, susijusių su Rusijos televizijos kanalų ("Pervyj kanal", "Rossija", "NTV") transliacijų blokavimu Lietuvoje, jie nusprendė nesivarginti su tokiomis smulkmenomis. Kaip ir viskas aišku, tačiau nepriklausoma teismų sistema Lietuvoje yra santykinė sąvoka. Bus lengviau, kaip ir represijų laikais, jei mirties bausmę paskelbs ne teismai, o "troikos".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
žiniasklaida, Lietuva, Dmitrijus Kiselevas, RT
Dar šia tema
Lietuvos URM rekomenduoja Radijo ir televizijos komisijai drausti RT programas
Lietuva kovoja su RT. O gal reikėtų su "fake'ų kūrėjais" iš JAV?
Simonian sureagavo į galimybę Estijoje uždrausti RT
Simonian sureagavo į penkių RT kanalų draudimą Lietuvoje
Lietuvoje uždrausta RT
LGBT vėliava, archyvinė nuotrauka

LGBT aktyvistai gali sutrukdyti Lenkijos draugystei su Baltijos šalimis

(atnaujinta 17:07 2020.07.08)
Pasaulinis "LGBT paramos" mėnuo, vadovaujamas JAV ir Didžiosios Britanijos, Rytų Europoje dar nesulaukė didelio palaikymo. Tos pačios lyties asmenų meilės aktyvistai reikalauja, kad Baltijos šalių prezidentai aiškiai išreikštų savo poziciją dėl gėjų ir lesbiečių

Homofobiškiausios šalies ES Rytų stovykloje — Lenkijos — vadovas Andžejus Duda jau viešai pasisakė už vienos lyties asmenų santuokos draudimą. Tačiau jo kolegos Baltijos šalyse šiek tiek pasimetę.

Kitą sekmadienį Lenkijoje vyks antrasis prezidento rinkimų turas. Ir niekas negali būti tikras, kad Andžejus Duda liks prezidentu kitai kadencijai. Europos akimis, jis yra skandalingas veikėjas. Maža to, kad jam vadovaujant Lenkija pradėjo agresyviai diktuoti sąlygas visai Europos Sąjungai ir pretenduoti į lyderystę, tai Lenkijos prezidentas dar sau leido nekorektiškai kalbėti apie seksualines mažumas. Žodžiu, pirmojo prezidento rinkimų turo išvakarėse jis dar kartą pasakė "ne" tos pačios lyties asmenų santuokai ir paskelbė krikščioniškųjų šeimos vertybių viršenybę Lenkijoje.

Užtat artimiausių Lenkijos politinių draugų-partnerių — Baltijos šalių — požiūris į LGBT bendruomenę nėra toks aiškus. Vos prieš kelias dienas Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid su šypsena ir nuolankumu leido seksualinių mažumų atstovams prie jos suknelės prisegti vaivorykštės spalvų ženklelį.

Latvijos prezidentas dar kol kas negavo panašaus ženklelio. Tačiau verta prisiminti, kad Latvijos užsienio reikalų ministerijai antrą kadenciją vadovauja atviras gėjus Edgaras Rinkevičius.

Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą vis dar kankina neaiškios mintys. Praėjusią savaitę Lietuvos LGBT bendruomenės aktyvistai jau ėmėsi įspėjamojo veiksmo — surengė piketą prie Prezidentūros. Jie paragino Nausėdą "atsakyti už žodžius", pasakytus prieš metus rinkimų karštinės metu. Tada pavyzdingas šeimos vyras Nausėda pažadėjo, kad jei bus išrinktas prezidentu, prisisegs vaivorykštės spalvos ženklelį kaip solidarumo su LGBT bendruomene simbolį. Piketas praėjo, o iš Prezidento rūmų iki šiol nė žodžio.

Ko gi laukia Gitanas Nausėda? Galbūt Lenkijos prezidento rinkimų antrojo turo rezultatų? Iš tiesų, šiandien Europoje Lietuva neturi artimesnės draugės nei Lenkija. Ir nuo to, kas artimiausiais metais vadovaus Lenkijai, priklauso ne tik Vilniaus pozicija tarptautiniais klausimais, bet ir jo požiūris į LGBT bendruomenę. O dar geriau būtų jau žinoti ir rudenį vyksiančių JAV prezidento rinkimų laimėtoją. Kas, jei gėjų neapkenčiantį Trampą nugalės liberaldemokratas Džo Baidenas.

Verta priminti, kad homofobiškiausių ES šalių reitinge Lietuva kartu su Lenkija yra sąrašo viršuje. Lietuvos Seimas tos pačios lyties asmenų santuokos pripažinimą jau keletą kartų atmetė. Galbūt todėl praėjusiais metais JAV Valstybės departamentas atsiuntė atvirą gėjų Robertą Gilchristą vadovauti ambasadai Vilniuje. Taip sakant, švietimo ir įspėjimo tikslais. Taigi, Gilchristas ir jo bendruomenė laukia, ką pasakys Gitanas Nausėda. Ar LGBT žmonės bus laukiami Prezidento rūmuose? Ar prezidentas leis prie jo kostiumo prisegti vaivorykštės ženklelį? Ar dalyvaus pirmoji Lietuvos ponia?

Taip, ir pačiam Gitanui Nausėdai, ir jo patarėjams teks padaryti sunkų pasirinkimą. Ir nutylėti šiuo klausimu nepavyks. Ypač rudenį vyksiančių Seimo rinkimų išvakarėse. Galų gale net netiesioginis tam tikros politinės partijos palaikymas iš prezidento pusės gali turėti įtakos balsavimo rezultatams. O statymai yra labai aukšti. Ar liks valdžioje dabartinės koalicijos partijos, vadovaujamos "valstiečių" Ramūno Karbauskio, ar sugrįš konservatoriai-liberalai? Kiekvienas gautas mandatas bus vertas aukso. O LGBT bendruomenės balsai gali būti lemiami.

Sprendžiant iš naujausių viešosios nuomonės apklausų rezultatų, LGBT idėjas masėms propaguojantys Lietuvos konservatoriai ir liberalai turi gerą šansą atgauti valdžią. Taigi, spalio 11 dieną rinkėjams teks balsuoti ne tik už partijos programines gaires, bet ir už šeimos vertybes.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
LGBT, Lenkija, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva — mažumų skriaudėja ar LGBT propagandos taikinys?
Lietuvoje ne visiems priimtinas "LGBT paramos mėnuo"
Agresyvi vaivorykštė
Vilnius, archyvinė nuotrauka

"Bonjour": Vilnius kviečia į prancūziškas atostogas

(atnaujinta 22:04 2020.07.09)
Nuo penktadienio iki sekmadienio sostinėje vyks “Prancūziškos atostogos" — mieste skambės prancūziška muzika ir rengiami spektakliai

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Ateinantį savaitgalį, liepos 17–19 dienomis, Vilniuje vyks "Prancūziškos atostogos", praneša miesto savivaldybė. 

Nuo penktadienio iki sekmadienio sostinėje nepritrūks prancūziškos muzikos, teatro ir maisto — būtent kultūra ir gastronomija yra tai, kas viso pasaulio turistams labiausiai asocijuojasi su prancūzais.

"Prancūziškų atostogų" Vilniuje pradžios akcentas — prancūzų žvirbliuku vadinamos Edith Piaf dainų repertuaro koncertas. Legendinės dainininkės dainas liepos 17–ąją, penktadienį, Konstantino Sirvydo skvere atliks Evelina Sašenko. 

Šeštadienį, liepos 18-ąją, Užupyje vyks prancūzų menininko Phil Von šokio monospektaklis "Human Lost & Found", o Senamiestyje — prancūzų poezijos bei muzikos improvizacija "Po Paryžiaus dangum", kurią rengia aktorė ir režisierė Birutė Mar. 

Be to, visą savaitgalį prancūziškos gastro kultūros širdimi Vilniuje taps Halės turgus.

"Romantiška muzika, elegantiški vakarai restoranuose, iškylos parkuose, tipiški prancūziški desertai su kava, "Michelin" žvaigždučių verti patiekalai nuneš jus toli toli, du tūkstančius kilometrų pietvakarių kryptimi", — žada Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros "Go Vilnius" direktorė Inga Romanovskienė. 

Visą vasarą "Atostogų Vilniuje" savaitgaliais siūlomos nuolaidos nakvynei, pramogoms ir maitinimui. Pigiau bus galima ir atvykti į Vilnių — nuolaidas suteikia projekto partneriai "LG Keleiviams", "Kautra", "BusTuras", "Citybee", pigų parkavimą Vilniaus centre pasiūlys "Unipark".

Informaciją apie nuolaidas ir specialius pasiūlymus galima rasti projekto svetainėje, jais pasinaudoti bus galima su specialiu promo kodu "PrancūzijaVilniuje".

Tegai:
atostogos, Vilnius
Dar šia tema
Pasikeitė atostogų įpročiai: mažėja vienišų keliautojų