JAV naikintuvas F-35, archyvinė nuotrauka

100 milijonų dolerių vertės paradoksas: kokių trūkumų turi JAV naikintuvas F-35

(atnaujinta 12:33 2020.05.03)
Amerikos F-35 naikintuvo-bombonešio sukūrimo, eksploatavimo ir reklamos istorija įtikinamai rodo rinkodaros pranašumą, palyginti su "nematomo" kovinio lėktuvo gamybos technologija

Artimas Pentagonui leidinys "Defense News" eilinį kartą paskelbė labai kritiškus naujausio naikintuvo-bombonešio F-35 "Lightning II" specialistų vertinimus. Faktai rodo, kad F-35 yra ikigarsinis naikintuvas, gebantis didinti greitį reaktyvinio variklio režimu ne ilgiau kaip 1 minutę. Esant didesniam nei 1 Macho greičiui, po 60 sekundžių kyla pavojus, kad perkais korpusas, o po 1,6 Macho uodega gali tiesiog nukristi. Atkreipkite dėmesį, kad kreiserinis viršgarsinis greitis yra prieinamas daugeliui šiuolaikinių naikintuvų, o 5-osios kartos jis turėtų būti ne mažesnis nei 1,4 Macho.

Pasiekęs 1 Macho greitį, naikintuvas F-35 praranda savo "nematomumo" savybes, tai yra slaptumą ir nenuspėjamumą. Su bet kokiu ginklu ant išorinės variklio pakabos, "Lightning II" nepastebimumas išnyksta net esant ikigarsiniam greičiui. Minėtos problemos yra techniškai neištaisomos. Orlaivis eksploatuojamas trimis variantais: įprastu, su trumpu pakilimu ir tūpimu. JAV karinio jūrų laivyno "nematomumo" pažeidžiamumas taip pat yra susijęs su dideliu geografiniu atsiskyrimu nuo remonto bazės. Jei kampanijos pradžioje F-35 sugenda, tai keletui mėnesių sumažins aviacijos kovos efektyvumą.

Nepasiginčysi su fizikos dėsniais. Pentagonas skubiai ištaisė "eksploatacines charakteristikas", dabar F-35 yra laikomas ikigarsiniu orlaiviu su trumpo įsibėgėjimo galimybe. Reguliuojamas tam tikras sekundžių skaičius, per kurį karinio jūrų laivyno ir jūrų pėstininkų F-35B ir F-35C modifikacijos gali skristi maždaug 1,2 Macho greičiu (papildomas reaktyvinis variklis). Atsarginiam atvejui viršgarsinio priešo orlaivio perėmimo sąlygomis egzistuoja naikintuvas F-22 "Raptor", kuris nesuyra dideliu greičiu (jis taip pat tampa matomas radarams po 1 Macho). Ką naikintuvui reiškia greičio apribojimai ir manevrai kovoje?

Susidūręs su technologiškai lygiaverčiu priešu, naikintuvas F-35 virsta taikiniu. Rezultatas yra visiškai nuspėjamas kovos ore sąlygomis, pavyzdžiui, su Rusijos pagamintais greitaisiais ir ypač manevringais "Su" ir "MiG".

Penktosios kartos trūkimai

F-35 koncepcija: sunaikinkite priešą, kol jis neaptiko "nematomo" orlaivio. Tačiau amerikiečių daugiafunkcis naikintuvas atrodo nebaigtas tokių misijų sėkmei. Didelis greitis kelia grėsmę ne tik orlaiviui ir specialiai F-35 "stealth" technologijos dangai, bet ir padaro pažeidžiamas daugybę antenų, esančių orlaivio gale. Praėjusių metų birželio mėnesį buvo paskelbta informacija apie 13 pagrindinių F-35 techninių problemų, turinčių įtakos orlaivio galimybėms vykdyti kovinius veiksmus ir piloto saugumui. Nuo to laiko pagrindinių trūkumų skaičius sumažėjo iki penkių, tačiau tai yra per daug 100 milijonų dolerių kainuojančiam orlaiviui. Padėtis dar paradoksalesnė, nes F-35 "Lightning II" sukūrimo programos kaina yra apie 1,3 trilijono dolerių, o daugiafunkcis naikintuvas-bombonešis gaminamas masiškai nuo 2011 metų.

Yra žinoma, kad karinio jūrų laivyno ir JAV jūrų pėstininkų korpuso F-35 lėktuvai tampa nestabilūs ir nenuspėjami atliekant ekstremalius manevrus (raketų vengimą). Orlaivio radaras "mato" per siaurą jūros paviršiaus segmentą. Naktį mirgantys prietaisų ekranai pažeidžia orientaciją erdvėje, todėl sunkumai tūpimo metu kyla visų tipų "Lightning II". Atmosferos slėgio skirtumai F-35 kabinoje gali sukelti barotraumą ir pakenkti pilotui taip, kad jis toliau nebegalės vykdyti savo užduoties. "Lockheed Martin" tikisi išspręsti F-35 programinės įrangos atnaujinimo problemą tik iki 2020 metų pabaigos. Tačiau visa tai netrukdo serijinei gamybai ir aktyviam "nematomo" orlaivio pardavimui sąjungininkams — Australijai, Didžiajai Britanijai, Norvegijai, Izraeliui, Italijai, Japonijai ir kitiems.

"Lockheed Martin" kyla kliūčių ir reklamuojant savo produktą. Pavyzdžiui kelios JAV šalys partnerės grasino pasitraukti iš bendros F-35 gamybos programos dėl "šnipinėjančios" programinės įrangos. Problema yra informacinė sistema ALIS, kuri stebi visus F-35 orlaivių judesius, manevrus ir misijas bet kurioje pasaulio vietoje, nepriklausomai nuo šalies-turėtojos. Tariamai sistema analizuoja techninę būklę ir logistiką vartotojo naudai. Kai kurie pernelyg suverenūs JAV partneriai yra susirūpinę, kad ALIS perduoda skrydžio duomenis "didžiajam broliui" Pentagone. Tikimasi, kad patobulinta ALIS 3.6 versija netrukus išspręs šią problemą.

Naikintuvas — ne žaislas

Pastebima amerikiečių tendencija iš naujo įvertinti savo technologines galimybes karinių orlaivių gamybos srityje. Anksčiau penktosios kartos naikintuvo F-22 "Raptor" patirtis buvo pripažinta nesėkminga (nepatikima danga, aptinkama radarais vieno metro diapazonu, mažas nuotolis — 750 km). Serijinio automobilio kaina pasirodė per daug nepatogi — 350 milijonų dolerių. Dėl to Pentagonas įsigijo tik 187 "nematomus" F-22 (buvo suplanuota įsigyti 384 vnt.). Atpigimas, panaikinus vieną variklį, sumažino F-35 "Lightning II" traukos ir svorio santykį, greitį, manevringumą ir kovinę apkrovą. Kas ypač pastebima lyginant su analogais.

Hipotetinėje dvikovoje penktosios kartos Rusijos naikintuvas Su-57 gebės pirmas aptikti ir sunaikinti F-35 (ir F-22), kovoti su priešu (paleisti raketas) net esant didelėms perkrovoms ir viršgarsiniam greičiui. Beje, rusiškas orlaivis pereina į viršgarsinį greitį, net neįjungus reaktyvinio variklio režimo.

Naikintuvas Su-57 pasižymi išskirtinėmis skrydžio ir kovos savybėmis, smarkiai pranokdamas amerikiečių penktosios kartos F-22 ir F-35 galimybes. Mažas "efektyvusis atspindintysis paviršius" Su-57 leidžia jam išlikti nepastebėtam priešo radarų, nes kompozicinės medžiagos sudaro 70 % orlaivio paviršiaus ir 25 % masės. JAV ekspertai yra priversti pripažinti rusų naikintuvo pranašumą ir atkreipti dėmesį į aukščiausią Su-57 manevringumą viršgarsiniu greičiu — tai infraraudonųjų spindulių paieškos ir sekimo sistema, kurios net neturi ypač brangus F-22 "Raptor".

Su-57 sugeba atlikti labai manevringas artimas kovas, naudodamas patrankos ginklus, taip pat plačias vidutinio ir ilgo nuotolio raketas. Su-57 pranašumą suteikia pagrindinė radaro stotis, unikali optinio-elektroninio taikinio aptikimo sistema ir elektroninė trikdžių nustatymo sistema, vadinamoji "išmanioji danga". Rusijos naikintuvas sugeba aptikti oro ir žemės taikinius iki 400 km atstumu, vienu metu sekti iki 62 objektų, perduoti taikinių paskyrimus kitiems lėktuvams ir dronams. Rusijos Federacijos aviacijos pajėgos iki 2028 metų turėtų įdiegti 76 tokius orlaivius. Serijinė (nuo 2019 metų) penktosios kartos Rusijos naikintuvo Su-57 gamyba neišvengiamai nustums konkurentus pasaulinėje rinkoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
naikintuvas, naikintuvai, JAV
Dar šia tema
Lenkija analizuos poreikį įsigyti F-35 lėktuvus
Rusijos "MiG-31" pilotas nufilmavo susitikimą su NATO naikintuvu
Rusijos Su-35 perima JAV žvalgybiniai lėktuvai: ko ieško amerikiečiai?
Vaizdo stebėjimo kameros

Kiniškai prisimerkusios vaizdo stebėjimo kameros stebi lietuvius

(atnaujinta 16:59 2020.05.28)
Lietuvos nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) perspėja, kad Kinijos vaizdo stebėjimo kameros visoje Lietuvoje yra nesaugios asmens duomenų apsaugos atžvilgiu. Neva prie jų galima prisijungti nuotoliniu būdu, apeinant valdymo serverius

Tačiau krašto apsaugos ministras nuramino visuomenę sakydamas, kad neturi duomenų apie bandymus prisijungti prie kamerų iš išorės. Tai kam kelti triukšmą?

Dar vieną "kinietiškos dvasios" siaubo istoriją išplatino Lietuvos žiniasklaida. Po išpuolių prieš "Huawei", kurių pavojingumas buvo netgi pažymėtas Lietuvos vaikų saugumo biuro pranešimuose, buvo užpulta "Hikvision" ir "Dahua" reputacija ir garbė. Šie Kinijos gamintojai gamina stebėjimo kameras ir joms skirtą programinę įrangą. Šių gamintojų fotoaparatai įrengti daugelyje sankryžų ir gatvių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

O Lietuvos "plunksnos pinkertonai" nusprendė atverti akis visam pasauliui į šių kamerų pavojų. Sensacija! Pasirodo, net mokyklos lygio įsilaužėlis gali prie jų prisijungti ir stebėti, kas vyksta vaizdo kameros stebimoje teritorijoje.

Žurnalistų versiją apie galimą minėtų gamintojų vaizdo kamerų pažeidžiamumą savo autoritetu sustiprino NKSC vadovas Rytis Rainys.

"Kameros turi nuotolinį valdymą, slaptažodžiai perduodami nešifruotu kanalu, patys slaptažodžiai užkoduojami naudojant silpnus, labai senus algoritmus. Saugumas yra toks, kad šių kamerų slaptažodžius galima perkelti iš ryšio kanalo, skaityti, iššifruoti, prijungti prie kamerų ir daryti bet ką", — citavo Rainį Lietuvos žiniasklaida.

O blogiausia, pasak centro vadovo, kad visa informacija iš kamerų ir programinės įrangos atnaujinimų yra prižiūrima iš... rusų serverių. Matyt, iš Lubiankos ar Skolkovo. Ir pabandyk įrodyti priešingai?

Skandalas! Lietuvos žurnalistai atskleidė pasaulinį sąmokslą! Sprendžiant iš jų tyrimo rezultatų, dabar turime skubiai sunaikinti "Hikvision" ir "Dahua" kameras visame pasaulyje ir, matyt, įdiegti geresnes, saugesnes, todėl brangesnes. Na, pavyzdžiui, amerikiečių.

Ir dėl viso to kalta... Kinija. Iš tiesų, šiandien Jungtinės Valstijos vadina Dangaus imperiją pagrindine konkurente kovojant dėl ​​pasaulio dominavimo ekonomikoje. Ir jei visa kinų elektronika yra užkrauta šnipų mikroschemomis ir programomis, tai pirkti nėra saugu. Jaučiate, kur lenkia Lietuvos informuotojai?

Pristabdyti žurnalistų-tyrėjų uolumą suskubo pats Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Kokia prasmė prisijungti prie šių kamerų?

"Nėra įrodymų, kad jos buvo naudojamos tokiu būdu. Šiuo metu, kai yra įprastos informacinių technologijų priemonės, kyla rizika kartu su galimybėmis, kurias reikėtų kontroliuoti", — į provokacinį žurnalistų klausimą atsakė Karoblis.

O gal mūsų ministras yra išvien su Rusijos šnipais ir Kinijos gamintojais? Matyt, kitą kartą "pinkertonai" truktels ir už šio siūlelio. O ten išsirutulios visas "vyriausybės sąmokslininkų" kamuolys. Tiesiai prieš Seimo rinkimus? Ar galite įsivaizduoti, koks kils skandalas? Ministras net neleidžia žurnalistams atlikti sensacingo tyrimo ir net bando kažkaip užmaskuoti užpuolikų intrigas.

Tačiau Lietuvoje ne tik gatvės ir sankryžos yra aptaisytos šnipų kameromis, bet ir valstybės sienos ruožai. Pasitelkus jas tvarka stebima saugumo valdymo, migracijos, policijos, Viešojo saugumo tarnybos ir valstybinės skrydžių valdymo bendrovės "Oro navigacija" skyriuose. Trumpai tariant, visos Lietuvos paslaptys yra stebimos per kinų klastotę ir Rusijos serverius. Ko gero, tokia medžiaga verta Pulicerio premijos.

Ir kad niekas neabejotų "tyrimų skyriaus" žurnalistų profesionalumu, štai jums dar vienas įrodymas. Kai tik tyrimo faktai buvo perduoti plačiam skaitytojų ratui, buvo surengta dar viena provokacija prieš sąžiningiausią Lietuvos žiniasklaidą.

Tariamai iš pagrindinės šalies naujienų agentūros tinklalapio, vadovaujantiems svarbiausiems informaciniams portalams, redakcijai Lietuvos kariuomenės vardu buvo išsiųstas netikras laiškas. Jame teigiama, kad "Lietuvos gynybos ministerija išreiškia susirūpinimą dėl JAV pajėgų vado Europoje pasakytų žodžių, kad Baltijos šalys tariamai nevykdo sąjunginių įsipareigojimų". Tada atsirado reikalavimas atsiprašyti, kitaip Lietuva bus priversta reikalauti Amerikos kariuomenės išvedimo iš šalies.

"Tai yra, šis melagingas laiškas turėjo išprovokuoti pasaulinio lygio skandalą. Įsivaizduokite pasaulio žiniasklaidos antraštes: "Lietuva reikalauja, kad JAV atsiprašytų, ir grasina išsiųsti amerikiečių kareivius", "NATO kariai lauk iš Lietuvos"?

Bet subtiliai pagaminta klastotė buvo iškart atskleista. Jos rengėjų vardus dar turi išsiaiškinti profesionalūs tyrėjai su žurnalistų pažymėjimais. Laukiame detektyvų ciklo apie Kinijos ir Rusijos šnipus pačioje Europos Sąjungos ir NATO širdyje — Lietuvoje — tęsinio.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Kinija, Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC), vaizdo kamera
Dar šia tema
Baltijos šalys ir Rusija: šnipai prieš žvalgybininkus
"Šnipai, barbarai ir vagys": 10 absurdiškiausių kaltinimų Rusijai
Po žinių apie Andrejevos sulaikymą prokuratūra patvirtino tirianti šnipinėjimą
Šnipų manija. JAV įtaria, kad Kinija nori pavogti COVID-19 vakciną
Laurynas Kasčiūnas

Patriotizmas pagal Kasčiūną: mankurtų fabrikas po "tautine" iškaba

(atnaujinta 16:31 2020.05.28)
Etatinis rusofobas Laurynas Kasčiūnas nepatenkintas — tik šįsyk ne tariamu rusų puolimu, bet, priešingai, nepakankamu Lietuvos pasirengimu tokio puolimo galimybei

Anot jo, mūsuose trūksta "patriotinio ugdymo". Visgi norėtųsi paklausti: o ką jis laiko "patriotiniu ugdymu"?

Šiuo klausimu Kasčiūnas samprotavo neseniai "Delfyje" išėjusiame straipsnyje, antrašte "Kas ir kodėl nenori ugdyti Lietuvos patriotų?", kurio pagrindinė tezė yra tokia: Lietuvos mokyklose nėra efektyvaus patriotinio, pilietinio ugdymo, be to, dauguma valdžios atstovų šio reikalo netgi nelaiko prioritetu, todėl nesame deramai pasirengę rusų puolimui...

Kuo nepatenkintas Kasčiūnas

Iš tiesų, žinantiems vadinamąsias "pilietiškumo" pamokas, kaip ir bendrą atmosferą Lietuvos mokyklose, tokie pastebėjimai neturėtų kelti nuostabos: šie dalykai tėra formalūs, nuobodūs ir juokingai nuvalkioti — panašiai, kaip, pavyzdžiui, buvo su beviltiškai dogmatizuoto marksizmo-leninizmo mokymu vėlyvoje, brežnevinėje Tarybų Sąjungoje. Žodžiu, niekas pačiu dalyku nebetiki, bet dėsto, nes taip numatyta programose.

Atrodytų, Kasčiūnas norėtų dabarties Lietuvos patriotiniam ugdymui suteikti naują kvėpavimą. Teoriniu požiūriu, skamba gražiai. Juolab, kad be atitinkamo moralinio nusiteikimo, be reikiamos psichologijos krašto gynyba sunkiai įsivaizduojama. O tokio nusiteikimo tikrai nėra.

Po 2014 metų įvykių (t. y. Maidano perversmo Ukrainoje, karo Donbase pradžios ir t. t.) rusofobija Lietuvoje tikrai įgavo anksčiau neregėtą pagreitį. "Viršūnių" skleidžiama propaganda patikėjo ir iki šiol tiki daug žmonių. Bet realaus pasirengimo kariauti prieš Rusiją — ar materialine, karine-technine, ar minėtąja moraline prasme — nei visuomenėje, nei kariuomenėje nėra. Garsiausiai rėkiantys "rusofobai-patriotai" rėkia karjeros sumetimais.

Žodžiu, Lietuvoje šiuo požiūriu daug daugiau, liaudiškai tariant, "pakazuchos" nei realaus turinio. Kasčiūnas tikriausiai tai supranta ir, kaip dera "patriotui", dėl šito savotiškai pergyvena. Betgi kodėl "patriotui" kabutėse? Nejaugi jis nemyli Lietuvos? Nejaugi čia nekalba tauriausi Tėvynės mylėtojo širdies jausmai?

Kasčiūniško "patriotizmo" turinys

Subjektyviai, Kasčiūnas galbūt ir nuoširdus. Bet pastarojo "patriotizmas" pirmiausia remiasi neigimu — neigimu visko, kas rusiška ir visko, kas tarybiška. Žodžiu, remiasi rusofobija ir antitarybiškumu. O tai mažų mažiausiai problemiška, nes Lietuvos istorija neatsiejama nuo Rusijos istorijos. Ne vien neigiama, bet ir teigiama prasme. Dar daugiau: didžiausi Lietuvos ir lietuvių tautos laimėjimai buvo pasiekti būtent Tarybų Sąjungos sudėtyje, Tarybų Lietuvoje.

Be tarybiškumo, iš XX amžiaus Lietuvos nedaug kas telieka: tokie literatūros klasikai, kaip Liudas Gira, Salomėja Nėris, Petras Cvirka; tokie menininkai, kaip Juozas Mikėnas, muzikantai kaip Balys Dvarionas, taip pat Trakų bei Vilniaus pilių atstatymas, masinis liaudies švietimas — ką bekalbėti apie krašto elektrifikaciją, modernios pramonės ir žemės ūkio sukūrimą — neatsiejami nuo TSRS ir LTSR, kaip sudedamosios jos dalies.

Lieka į pozityvų turinį pretenduojantys mitai: pasaka apie nepriklausomą (bet faktiškai Vakarų marionete buvusią ir fašistine diktatūra pavirtusią) 1918-1940 m. Lietuvos respubliką, apie "sovietų okupaciją" ir, kas be ko, vadinamųjų "miško brolių" kovas prieš civilius lietuvius kaip didžiausius Lietuvos priešus ir išdavikus. Žodžiu, mitai, kuriais remiasi dabarties Lietuva — rusofobinė, antitarybinė Vytauto Landsbergio Lietuva.

Šiuo požiūriu, Kasčiūno "patriotizmo" vizija yra tuščia, o tiksliau — destruktyvi. Ji neturi jokio realaus teigiamo turinio, tik neapykantą "didžiajam blogiukui", kuriuo laikoma Tarybų Sąjunga ir Rusija. Tuo tarpu, kokia "meile Lietuvai" — jei žodžiu "Lietuva" suprasime pačius šio krašto žmones — spinduliuoja šis bei į jį panašūs TS-LKD "riteriai", rodo šios partijos neoliberalistinė socialinė, ekonominė politika, orientuota beveik išimtinai į stambiųjų kapitalistų, oligarchų interesų aptarnavimą.

Nacių apologetas?

Žodžiu, Kasčiūno "patriotizmas" remiasi suklastota istorija. Šiuo požiūriu, pastarojo raginimai stiprinti "patriotinį ugdymą" Lietuvoje yra tolygūs siekiui vystyti ir taip egzistuojantį mankurtų fabriką — tiesiog po "tautine" iškaba. Prie ko toks "patriotizmas" veda, parodė Ukraina, kurioje analogiškų idėjų vedami Stepano Banderos ir netgi Hitlerio gerbėjai nebaudžiami terorizuoja, o, reikalui esant, ir žudo jiems neįtinkančius piliečius.

Sakysite, Kasčiūnas kitoks? Šimtaprocentinio atsakymo neturime, bet ilgametė šio asmens veikla bei retorika leidžia teigti, kad jei ir kitoks, tai nebent paviršiumi, žodžiu, kosmetiškai, bet iš esmės vienas ir toks pat. Pagaliau, iš praeitą savaitę į viešąjį eterį išėjusios Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) susirinkimo filmuotos medžiagos aiškiai matyti, kaip Kasčiūnui politiškai artimas Audrys Šimas iš LŽVS saliutuoja kaip hitlerininkas ištiesęs į priekį dešinę ranką (2020-05-20 Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis, vaizdo įrašas YouTube minėtas gestas užfiksuotas 1:26:22) 

Vaizdas juokingas ir, be abejo, neišreiškiantis oficialios nei NSGK, nei LŽVS, nei paties Šimo pozicijos, bet kartu — labai daug pasakantis apie šiuose sluoksniuose esančias nuotaikas, kurių kontekste ir reikėtų matyti Kasčiūno raginimus stiprinti "patriotinį ugdymą". Tik bėda, kad su tikruoju patriotizmu — meile savajai tautai, savajai šaliai — šis beprotiškas surogatas iš tikrųjų neturi nieko bendro.

O kaip jį susigrąžinti? Pirmiausia reikia pažvelgti į istoriją dalykiškai ir nusikratyti minėtaisiais mitais, kurių viešpatavimo visuomenės sąmonėje dėka Lietuva ir buvo, ir bus tik rusofobinės, antitarybinės šizofrenijos pelkėje skęstanti Vakarų pasaulio periferija. Paskiau sektų kiti žingsniai. Tuo tarpu nesugebėjimas ar tiesiog atsisakymas keisti kursą ilgalaikėje perspektyvoje ir Lietuvai, ir lietuvių tautai gali kainuoti tikrai brangiai.

Link ko veda toks "patriotizmas", ryškiausiai pademonstravo Hitleris. Nepaisant to, šiandien matyti, kaip jo idėjos reabilituojamos. Kartais po "tautine", kartais po "demokratine" kauke, bet esmė nuo to nesikeičia. Šiuo požiūriu, Kasčiūno, kaip ir kitų Lietuvos vadinamosios "istorijos politikos" šalininkų, veikla objektyviai reiškia "minkštą" nacizmo reabilitavimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Dar šia tema
Seime įvertino Vokietijos URM pareiškimą dėl Vokietijos kaltės II pasauliniame kare
75-osios Didžiosios Pergalės metinės: tarp melo ir istorinės tiesos
Gamtinių dujų gamykla, archyvinė nuotrauka

Artimiausioje ateityje ES neketina atsisakyti dujų vartojimo

(atnaujinta 16:53 2020.05.28)
Tuo tarpu Europos Komisija ketina skatinti "grynesnių" rūšių dujų, kuriose nėra anglies, pavyzdžiui, vandenilio, naudojimą ES

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Europos Sąjunga neplanuoja atsisakyti gamtinių dujų naudojimo per ateinančius 10 metų ar net artimiausioje ateityje, per internetinę konferenciją su Atlanto taryba sakė Europos Komisijos energetikos generalinio direktorato vadovas Ditte Yuuul Jorgensen, rašo RIA Novosti.

"Gamtinės dujos vaidina labai, labai didelį vaidmenį mūsų naudojamų energijos išteklių komplekte, jos sudaro daugiau nei trečdalį mūsų suvartojamos energijos. Artimiausioje ateityje priklausysime nuo dujų. Neketiname atsisakyti jų per ateinančius 10 metų ar artimiausioje ateityje. Dujos ir ateityje išliks svarbus energijos šaltinis", — sakė ji.

Tuo tarpu Europos Komisija ketina skatinti "grynesnių" rūšių dujų, kuriose nėra anglies, pavyzdžiui, vandenilio, naudojimą ES. Kaip anksčiau ketvirtadienį sakė EB pirmasis viceprezidentas Francas Timmermansas, ES nori ateityje reikšmingai investuoti į vandenilio naudojimą energetikos sektoriuje.

Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
© Sputnik /
Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
Tegai:
ES, dujos, Europos Komisija
Dar šia tema
Lietuvoje paaiškinta, kas "sukėlė šoką" gamtinių dujų rinkoje
Pirmosios aukos: JAV naftos ir dujų milžinės paskelbė, kad greitai bankrutuos
PGNiG paskelbė apie Rusijos lyderystę dujų tiekime Lenkijai