Baltic Pipe statybos, archyvinė nuotrauka

Lenkija krauna milijardus eurų į vamzdį Baltijos šalyse. Kam žino tik Duda

(atnaujinta 14:52 2020.05.14)
Lenkijos prezidentas žada, kad dujotiekis "Baltic Pipe" užtikrins jo šaliai "nepriklausomybę nuo Rusijos dujų". Tačiau viskas yra daug sudėtingiau, nei bando įsivaizduoti Andžejus Duda.

2020 metų gegužės 7 dieną Švedijos reguliavimo institucijos patvirtino būsimo "Baltic Pipe" dujotiekio perėjimą per išskirtinę Karalystės ekonominę zoną. Bendras Baltijos vamzdžio, kuris turėtų kirsti Baltijos jūrą nuo Danijos iki Lenkijos jūros dugnu, ilgis bus 275 kilometrai, iš kurių Švedijos atkarpos ilgis yra 85 kilometrai.

Anksčiau išsamų leidimų rinkinį Lenkijos ir Danijos konsorciumui, kuris vykdys THT statybą, išdavė Danija ir Lenkija. Metinis naujojo dujotiekio pajėgumas bus dešimt milijardų kubinių metrų dujų, projektą finansuoja ne tik Danija ir Lenkija, bet ir Europos Komisija, subsidijavusi "Baltic Pipe" 266,8 milijono eurų iš visų numatytų 1,635 milijardo eurų išlaidų.

Be to, 2019 metų balandžio mėnesį paaiškėjo, kad Europos Komisija yra pasirengusi skirti papildomus iki 215 milijonų eurų iš ES biudžeto šiam projektui įgyvendinti, tačiau daugiau paaiškinimų šia tema atviruose šaltiniuose nebuvo. Anksčiau, 2020 metų balandžio 30 dieną, Lenkijos prezidentas Andžejus Duda oficialiai paskelbė, kad Lenkijos dujotiekio operatorius "Gas-System S.A." pasirašė statybos sutartį su italų kompanija "Saipem Limited". Planuojamas "Baltic Pipe" statybos pradžios laikas yra 2020 metų antroji pusė, pabaigos laikas — 2022 metų spalio mėnuo.

Žinoma, Andžejus Duda lydėjo šią naujieną su tradicine antirusiška retorika: "Projektas turi didelę reikšmę Europos ekonomikai, ES energetikos suverenumui, nepriklausomybei nuo Rusijos dujų". Tačiau tai nenuostabu — panašu, kad "Ponas Duda" yra pasirengęs kartoti tą pačią frazę, net jei jo biure pasirodo naujas elektros lizdas arba kai lemputė yra įsukama paukštininkystės ūkyje kažkuriame kaime netoli Zombkovice Šlionskie (Ząbkowice Śląskie — Sputnik). "Sputnik Lietuva" ne kartą rašė apie "Baltic Pipe" projektą, todėl dabar mes tiesiog prisimename daugybę faktų, kurie egzistuoja realybėje, o ne vietose, labiau žinomose Lenkijos politikams.

Lenkijai teks derėtis su dviem Šveicarijos kompanijomis

"Baltic Pipe" projektą sudaro trys dalys: jungiančios Norvegijos ir Danijos dujų perdavimo sistemas, išplečiančios Danijos dujų infrastruktūrą ir jūros ruožą, kurį statys "Saipem Limited". "Baltic Pipe" pajėgumai iš tikrųjų bus dešimt milijardų kubinių metrų dujų per metus, tačiau Lenkijos dujų gavybos įmonė "PGNiG" negali išnaudoti visų 100 procentų šių apimčių.

Remiantis 2019 metais vykusio atvirojo sezono aukciono rezultatais, "PGNiG" rezervavo 85 procentus būsimo dujotiekio galios, tai yra, 8,5 milijardo kubinių metrų dujų per metus. Nuo 2015 metų "PGNiG" įsigijo akcijų paketus kasybos projektuose, kuriuos vykdo Norvegijos valstybinė įmonė "Equinor" (buvusi "Statoil") Šiaurės jūros telkiniuose; nuo 2020 metų sausio mėnesio "PGNiG" turi 31 tokio projekto akcijų paketą. Tuo tarpu "Equinor", antras pagal dydį dujų tiekėjas ES po "Gazprom", neplanuoja didinti dujų gamybos.

Taigi, dujų kiekio, kurį "Baltic Pipe" tieks Lenkijai, "Equinor" negalės tiekti kitiems Europos vartotojams. Tik "Gazprom" gali kompensuoti šį deficitą konkurencingomis kainomis, todėl statant naują europinį dujotiekį Rusijai rezultatas bus visiškai toks pats: visas europines dujas, kurių Lenkija nepirks, pirks kiti Europos vartotojai. Sąlygų pakeitimas nekeičia Rusijos dujų eksporto į Europą dydžio, todėl "Gazprom" nereiškia rimtų prieštaravimų dėl "Baltic Pipe". Danija, Lenkija ir Europos Komisija nori pakloti 1,6 milijardo eurų Baltijos jūros dugnui — jie turi visas teises patenkinti šį norą. Kaip puikus projektas gali padidinti garsiai žinomą Europos nepriklausomybę nuo rusiškų dujų — žino tik Duda.

Tačiau visa tai neatmeta galimybės, kad "Nord Stream" ir "Nord Stream-2", "Nord Stream AG" ir "Nord Stream-2 AG" operatoriai turi savo nuomonę apie "Baltic Pipe" statybą. "Baltic Pipe" maršrutas kirs abu Rusijos ir Europos dujotiekius, ir šį techninį momentą reikia kruopščiai koordinuoti. 

Kaip galima spręsti iš žiniasklaidos, "Gas-System S.A." derybų šia tema nei su "Nord Stream AG", nei su "Nord Stream-2 AG" nebuvo.

Abi įmonės yra registruotos Šveicarijoje, derybos gali užsitęsti, tačiau daug kas priklauso nuo to, kaip bus užmegzti Lenkijos bendrovės santykiai su šių įmonių kontrolinių akcijų paketų savininkais. 51 proc. "Nord Stream AG" akcijų ir 100 procentų "Nord Stream 2 AG" akcijų priklauso "Gazprom". Mes nuoširdžiai linkime "Gas-System S.A." sėkmingai ieškoti konstruktyvaus bendradarbiavimo su Šveicarijos dujų kompanijomis galimybių.

ES dujų projektas

Reikia paaiškinti ir priežastis, kodėl Europos Komisija iš dalies finansuoja "Baltic Pipe". Pagal ES įstatymus, Europos Komisija turi teisę tai daryti tik įgyvendindama Europai regioninės svarbos projektus, tam nepakanka tik Danijos ir Lenkijos interesų. Taip elgiasi Europos Komisija, tiesiog "Baltic Pipe" nėra atskiras projektas — tai tik viena iš didesnio Europos dienovidinio dujotiekio statybos projekto sudedamųjų dalių.

Jau pradėta tiesti Baltijos vamzdžio, GIPL (Gas Interconnector Poland–Litkuania) dujotiekio, kurio pajėgumas yra 2,5 milijardo kubinių metrų dujų per metus, krante tęsinys. Toliau Norvegijos dujos Estiją pasieks per sovietmečio dujotiekių "Šiaurės dimensija" tinklą per Latvijos teritoriją, o per jau nutiestą dujotiekį "Baltic Interconnector" galės tekėti į Suomiją.

Dar kartą trumpai: norvegų dujos tekės per Daniją į Lenkiją ir per tris Baltijos respublikas iki galutinio taško Suomijoje. Tuo pat metu visi išvardyti vamzdynai galės veikti jungiamojo tinklo režimu, tai yra, dujos, kurias gaus Suomija, galės pasiekti Lenkiją, Daniją ir net Norvegiją. Gamtines Suomijos dujas sudaro jų pirkimas iš "Gazprom", tačiau mes puikiai suprantame, kad apmokėjimo metu Rusijos dujos akimirksniu virsta Europos dujomis — juk Suomija moka eurais.

Tuo tarpu "Baltic Interconnector" dujotiekis tarp Estijos ir Suomijos buvo nutiestas 2019 metų rudenį, nuo 2020 metų sausio 1 dienos, po visų įprastų patikrinimų, jis buvo pradėtas eksploatuoti, o nuo 2020 metų sausio 1 dienos Europoje veikia nauja regioninė dujų rinka, kurios dalyviai yra Suomija, Estija ir Latvija, kurios jaučiasi puikiai net be savo pietinių kaimynų. Suomija iš Rusijos gauna 100 procentų gamtinių dujų, Estija — 100 procentų gamtinių dujų, Latvija gauna 100 procentų gamtinių dujų iš Rusijos, tačiau kartu sudėjus šiuos tris vartotojus buvo suteikta galimybė derėtis su "Gazprom" palankesnėmis sąlygomis.

Be to, Suomija, dėl kurios grunto ypatumų neįmanoma statyti jokių požeminių dujų saugyklų, per "Baltic Interconnector" pirmą kartą istorijoje gavo tiesioginę prieigą prie didžiausio Latvijos Inčukalnio PDS regiono, kelis kartus padidindama savo energetinį saugumą. Suomija, Estija ir Latvija nenori laukti, kol Danija, Lenkija ir Lietuva užbaigs savo Europos dujų projekto ruožus.

Suomijos ir Vokietijos dujų tiekimo į Lenkiją perspektyvos

Dabar keletas faktų apie Dudos žodžius, kad "Baltic Pipe" užtikrins Lenkijos nepriklausomybę nuo Rusijos dujų. Primename, kad metinis Lenkijos "PGNiG Baltic Pipe" pajėgumas yra 8,5 milijardo kubinių metrų per metus, iš kurių 2,5 milijardo pagal Europos Komisijos planą numatyta skirti Lietuvai, Latvijai, Estijai ir Suomijai. Tai reiškia, kad "balansas", kuris atiteks Lenkijos vartotojams, sudarys šešis milijardus kubinių metrų dujų per metus. Apie keturis milijardus pagaminama pačios Lenkijos teritorijoje, dar penkis milijardus kubinių metrų dujų Lenkija gali gauti tiekdama SGD ir pakartotinai dujindama ją Svinoujscio terminale.

Aritmetika nesudėtinga — be "Gazprom" tiekimo, nuo 2023 metų "PGNiG" galės priimti 15 milijardų kubinių metrų dujų per metus. 2019 metų gruodžio mėnesį Lenkijos įmonė "Gas-System" paskelbė gamtinių dujų paklausos augimo prognozę iki šio dešimtmečio pabaigos, pagal kurią 2023 metais paklausa sieks 23 milijardus kubinių metrų. Kad nereikėtų žemintis prieš Rusiją ir jos "Gazprom", Lenkija turi dvi galimybes: ji gali susitarti dėl tiekimo su Vokietijos įmone "Uniper" arba su vokiečių įmone "Wintershall Dea".

Abi bendrovės iki 2023 metų gali turėti nemokamą dujų kiekį Lenkijoje, nes kiekviena iš jų investavo po vieną milijardą dolerių į "Nord Stream-2", kuris iki 2023 metų dirbs visu pajėgumu. Be to, "Uniper" ir "Wintershall Dea" gauna dujas per "Nord Stream", kurios akcininkai yra ir kuriems kartu su "Gazprom" gamina dujas Jamalo pusiasalyje esančiame Južno-Russkoje telkinyje.

Žinoma, rusiškos dujos, vokiečių kompanijoms atsiskaitant su "Gazprom", virsta europinėmis dujomis, todėl mes, kaip ir "ponas Duda", esame įsitikinę — "Baltic Pipe" Lenkijai užtikrins visišką nepriklausomybę nuo rusiškų dujų. Lenkijoje bus suomiškos dujos, vokiškos dujos — bet kokios, tik ne rusiškos, o Lenkijos politikai laikosi racionalios Lenkijos politikos.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
dujos, Rusija, Andrzejus Duda, Baltic Pipe
Dar šia tema
SGD terminalas ir prieiga prie jūros: Lenkija suteikė sau "dujų mazgo" statusą
Lenkija atskleidė, kuo galės pakeisti rusiškas dujas
Lietuvos Seimas, archyvinė nuotrauka

Kiek nuostabių atradimų mums ruošia Seimo komisijos išvados dėl 2009-ųjų krizės

(atnaujinta 12:31 2020.06.06)
Parlamentarai padarė išvadą, kad finansinę krizę išprovokavo Lietuvoje veikiantys užsienio kapitalo bankai, o centrinis bankas juos nepakankamai kontroliavo

Seimas patvirtino preliminarias specialiosios komisijos, kuri dvejus metus tyrė 2009–2010 metų finansinę krizę, išvadas. Tuomet valdantieji konservatoriai ir liberalai ne tik sumažino pensijas, bet ir ėmė komercinių bankų paskolas, kurių palūkanų normos smarkiai viršijo Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pasiūlytas palūkanas. Ir tai jau galima aiškinti kaip finansinį nusikaltimą, dėl kurio nuskurdo visi Lietuvos gyventojai.

Šios specialiosios Seimo komisijos išvadų Lietuvoje buvo laukiama dvejus metus. Dabar opozicijoje esantys konservatoriai ir liberalai labai priešinosi komisijos sudarymui. Juk šiuo metu valdančiosios "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" (LVŽS) nariai kaip tik ir norėjo išsiaiškinti dėl nešvarių Andriaus Kubiliaus vyriausybės veiksmų, kurie sukėlė skandalingą "naktinę reformą" ir dėl kurių pinigus prarado labiausiai pažeidžiami gyventojai — pensininkai.

Ir štai trumpos dvejų metų tyrimo išvados.

"2009–2010 metų krizę Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sukėlę čia veikę užsienio kapitalo bankai, o Lietuvos bankas neužtikrino tinkamos jų priežiūros. Dokumente pažymima, kad 2008 metų biudžetas buvo priimtas pažeidžiant fiskalinę drausmę. Be to, anot Seimo komiteto, Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai buvo padaryta 2009–2012 metais, tačiau jomis nepasinaudojo", — rašoma komisijos išvadose.

O atmintyje iškart iškyla tuometinės konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus vadovaujamos vyriausybės "naktinė reforma". Vieną naktį valdančioji liberalų konservatorių koalicija priėmė įstatymų paketą, kuris sumažino viešojo sektoriaus atlyginimus, pensijas ir socialines išmokas. Buvo įvesta daugiau nei 60 mokesčių pakeitimų, o PVM padidintas nuo 19 iki 21 procento.

Be viso to, buvo nuspręsta imti didžiules paskolas iš tarptautinių komercinių bankų, tuo tarpu TVF siūlė palankesnėmis sąlygomis. Dėl tokių "išradingų" veiksmų Lietuvos ekonomika smuko 15 procentų ir atsigavo tik per kelerius metus.

Net profsąjungų vadovai nesugebėjo suvaržyti žmonių pasipiktinimo dėl to "reformos". O 2009 metų sausio 16 dieną mitingas prie Seimo pastato, kuriame dalyvavo septyni tūkstančiai žmonių, peraugo į riaušes. Policijai teko panaudoti lazdas ir ašarines dujas, kad išsklaidytų minią.

Per riaušes sužeisti 38 asmenys, tarp jų — keturi policijos pareigūnai. Vienas iš mitingo dalyvių kreipėsi į medikus su šautine žaizda galvoje. Ryškiausias dalykas yra tai, kad tada buvo bandyta patraukti baudžiamojon atsakomybėn aukas už dalyvavimą mitinge. Tą dieną buvo sulaikytas 151 riaušininkas, 32 iš jų dvi dienas praleido areštinėje. Likusieji po parodymų buvo paleisti.

Tai buvo masiškiausi neramumai Lietuvos sostinėje naujausiais nepriklausomybės metais. Bet ir tai vyriausybės nesustabdė. Buvo priimti drakoniški įstatymai, o iki keizės buvusias pensijas jau teko grąžinti kitai — socialdemokratų — vyriausybei.

O dabar šiek tiek informacijos apmąstymui.

Viena iš "naktinės reformos" autorių buvo finansų ministrė konservatorių vyriausybėje Ingrida Šimonytė. Praėjusiais metais ji vos netapo Lietuvos prezidente. Rudenį vykstančiuose parlamento rinkimuose ji gali tapti "Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų" sąrašo pirmu numeriu. O jei rinkimus laimės konservatoriai, ji gali tikėtis premjero ar Seimo pirmininko posto.

Pagrindinis "reformatorius" — buvęs ministras pirmininkas Andrius Kubilius — šiandien sėdi jaukioje Europos Parlamento kėdėje. Jis gauna padorų atlyginimą ir kalba iš aukštos tribūnos visos Lietuvos žmonių vardu.

O pagrindinėje Lietuvos prezidento kėdėje sėdi buvęs profesionalus bankininkas Gitanas Nausėda. Skandalingos "naktinės reformos" metu jis buvo vieno didžiausių Lietuvos komercinių bankų SEB banko prezidento patarėjas ir vyriausiasis ekonomistas. Tais metais Lietuvos žiniasklaida nuolat cituodavo Nausėdą kaip žinomiausią ekonomistą Lietuvoje. Ir turbūt į jo nuomonę atsižvelgė ir "naktinės reformos" autoriai. Ar Kubiliaus vyriausybė ėmėsi paskolų iš SEB banko? Įdomus klausimas, į kurį netiesioginį atsakymą galima rasti specialiosios Seimo komisijos išvadose.

Komisijos nariai jau pasiūlė prokurorams "įvertinant stambiųjų komercinių bankų vaidmenį sukeliant krizės reiškinius Lietuvoje, taip pat jų veiksmus naudojant tarpbankinių palūkanų indeksą VILIBOR".

Priminsime, kad šiandien Lietuvoje dominuojančią padėtį bankų sektoriuje užima Skandinavijos bankai. Siekdami sumažinti jų poveikį Lietuvos ekonomikai ir vidaus politikai, specialiosios komisijos nariai jau pasiūlė vyriausybei glaudžiai dirbti kuriant valstybinį Lietuvos komercinį banką.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuvos bankas, krizė, Seimas
Dar šia tema
Kirkilas: socialdemokratai buvo pakliuvę į konservatorių pinkles
Socialdemokratai ruošiasi koalicijai su "valstiečiais"?
Konservatoriai pareiškė, kad dabartinė valdžia pakenks Lietuvai labiau nei jie
Politologas: Lietuvos opozicija sukurs rinkimų kampaniją koronakrizės tema
Mergaitė šalia tėvo per protestus Vašingtone, archyvinė nuotrauka

Amerikos nuosmukio kronikos: vaikai mokomi bijoti ir nekęsti policijos

(atnaujinta 17:56 2020.06.05)
Liberalai ir konservatoriai ir anksčiau ginčijosi dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles

Besiplečiant protestams dėl Džordžo Floido nužudymo, kai, kovodami su Amerikos policininkų rasizmu, demonstrantai Londone bando šturmuoti Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidenciją, Vakarų pasaulyje beveik nepastebimai krito dar viena neįveikiamų socialinių taisyklių tvirtovė: neleistinas jaunosios kartos įtraukimas į aštrius politinius konfliktus.

Šį kartą ryžtingą žingsnį žengė verslas.

"Nickelodeon", populiariausias vaikų televizijos kanalas, nutraukė transliaciją ir aštuonioms minutėms 46 sekundėms (pagal oficialius duomenis būtent tiek policininkas spaudė Floido kaklą) juodame ekrane su žmogaus kvėpavimo garsu pulsavo frazė "Aš negaliu kvėpuoti". Vaizdo įrašo pabaigoje yra kvietimas prisijungti prie vienos iš pilietinių teisių organizacijų.

"Lego Corporation" taip pat prisijungė prie protesto judėjimo, deklaruodama solidarumą su juodaodžiais. Bendrovė atsisakė reklamuoti savo rinkinius, kuriuose yra policijos nuovadų ir priešgaisrinių tarnybų pastatai, patruliavimo automobiliai, policininkų ir nusikaltėlių figūros bei kiti su teisėsauga susiję elementai.

Klaikus eksperimentas, kurį Vakarai taiko savo jaunajai kartai, jau nieko nestebina. Jau visai įprastomis tapo žinios apie eilinė radikaliausio pavidalo liberalaus politinio korektiškumo ideologijos taikymas vaikų sąmonei (ir kūnui), nesvarbu, ar tai būtų veiksmai su viešu žirafos žudymu zoologijos sode, ar medicininės brendimo slopinimo procedūros, kaip laisvos lyties identifikavimo politikos dalis.

Visa tai yra reikšminga skilimo dalis, vis labiau skirianti Vakarų visuomenę, jos suaugusiąją dalį. Bet visgi politinis komponentas dar visai neseniai neturėjo tiesioginės įtakos vaikams.

Liberalai ir konservatoriai galėjo susiginčyti įnirtingose ​​kovose dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles. Ir nesvarbu, ar tai stereotipinis Teksaso "rednecks" (baltųjų ūkininkų, kurie gyvena JAV kaimo vietovėse, iš pradžių pietuose, o vėliau regione, priklausančiame Apalačų kalnų sistemai, "slengo" pavadinimas — Sputnik) su legaliais šautuvais, ar rafinuotas Niujorko "genderfluid-hipsteris" (tai yra asmuo, kurio lytinė tapatybė nėra nuolatinė — Sputnik), kurio subtiliajai psichinei organizacijai reikia kasdien patiekti medicininės marihuanos. Juk šalis yra viena visiems, ir valstybė, kas jai bevadovautų, irgi yra visiems.

Būtent ši logika vienu metu leido Jungtinėms Valstijoms sukurti įspūdingai veiksmingą piliečių politinio ir patriotinio švietimo, pradedant nuo labai jauno amžiaus, sistemą. Daugelį dešimtmečių ji kompetentingai sutelkė dėmesį į Amerikos nuopelnus ir pasiekimus, išlygino trūkumus ir formavo tautinę vienybę.

Policijos žiaurumas, net su mirtinais padariniais, taip pat kiti įstatymų pažeidimai iš žmonių, kurie privalo saugoti, pusės vyksta visur. Tačiau teisėsaugos institucijos yra lyg ramstis ir svarbiausias valstybės elementas, todėl normalioje situacijoje nė vienas Amerikos politikas ir nė viena socialinė-politinė jėga negalėtų sau leisti šmeižti visą policiją. Tokiais atvejais tradiciškai pabrėžiama, kad pagal vieną ar kelis incidentus negalima vertinti visą sistemą, o atsiradęs didelio masto trūkumas neturėtų panaikinti pagrindinio dalyko — sąžiningo savo pareigų atlikimo daugumos darbuotojų atžvilgiu.

Tačiau tokia taisyklė veikia ne tik JAV, bet ir beveik visame pasaulyje.

Dar labiau įprasta, kad vaikai būtų apsaugoti nuo niūrių tikrovės pusių, kurstant teigiamą teisėsaugos struktūros idėją, nesvarbu, ar tai būtų buitinė norma "mano policija mane saugo", ar amerikietiška — "tarnauja ir saugo". Augdami jie vis tiek turės galimybę suvokti ir susitaikyti labiau subrendusiu mąstymu, kad gyvenime ne viskas yra taip, kaip realybę mėgdžiojusiuose detektyvuose.

"Nickelodeon" ir "Lego" veiksmai rodo, kad šiuo klausimu vyksta dramatiški pokyčiai.

Kanale paskelbtu beveik devynių minučių trukmės vaizdo įrašu vaikų dėmesys nukreipiamas ne į rasizmo problemą. Iš tiesų, niūrus ir bauginantis vaizdo įrašas mažiesiems žiūrovams perduoda paprastą idėją: "Amerikos policija žudo žmones", taip įkvėpdama jiems teisėsaugos baimę.

Na, o nuo tyčia suformuotos vaiko baimės netoli ir iki neapykantos ir noro naikinti — jau suaugus.

Tiesiog tokia valstybė nebus gyvybinga be struktūrų, kurios saugo tvarką ir ją pačią. Nuoseklios ir plataus masto pastangos šviesti piliečius atmetant svarbiausią valstybės mechanizmo dalį ateityje garantuoja daugybę netikėtumų.

Jau tapo įprasta, kad dabartinė politinė konfrontacija JAV kelia grėsmę visai Amerikos sistemai, nes jos nariai aktyviai atsisako laikytis pagrindinių taisyklių, kuriomis ji remiasi ir dėl kurių išgyveno daug rimtų krizių (iki pat prezidentų nužudymų serijos). Kovoje su Trampu vis dažniau jo oponentai smogia pačiai valstybei, susiedami ištisas institucijas ir svarbiausias valdžios sritis su nepriimtinu lyderiu. Ir tai, kad tokiu pat formatu globalių žiniasklaidos išteklių savininkai pradeda šviesti naujas kartas, patvirtina, kaip toli ten viskas išsiplėtė.

Amerika yra pasirengusi atsistoti į neapykantos sau ir savęs naikinimo bėgius pagal Rusijai gerai žinomą logiką: "nepageidaujamas prezidentas — užburti valstybės mechanizmai — smerktina valstybė, kuri turi būti sunaikinta — pasmerkta šalis". Kai kurios politinės jėgos taip ilgai ir uoliai stengėsi primesti mums tokią idėją, kad visuomenė jau išsiugdė tam tikrą imunitetą.

Dabar kyla klausimas, ar Jungtinės Valstijos sugebės sustoti. Jei jauniems amerikiečiams ir toliau bus ugdoma baimė ir neapykanta policijai, šansai yra menki.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
policija, vaikai, mirtis, protestai, JAV
Dar šia tema
San Diege policijos automobilis įvažiavo į protestuotojų minią
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados
JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų
Niujorke per protestą policija areštavo dešimtis žmonių
Paha, archyvinė nuotrauka

Rusijos žvalgybos tarnyba: Prahos sprendimas išsiųsti diplomatus šlykšti provokacija

Užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas pareiškė, kad Rusija imsis atsakomųjų veiksmų

VILNIUS, birželio 6 — Sputnik. Sprendimas išsiųsti Rusijos diplomatus yra šlykšti Čekijos valdžios provokacija, sakė Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) direktorius Sergejus Naryškinas, praneša RIA Novosti.

Penktadienį Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas su nuoroda į vietos specialiąsias tarnybas pareiškė, kad vyriausybė nusprendė išsiųsti iš šalies du Rusijos ambasados ​​darbuotojus, tai susiję su istorija apie neva Rusijos diplomato gabentus ricino nuodus į Čekiją.

Kaip pranešė Federalinės agentūros prie Nepriklausomų Valstybių Sandraugos užsienyje gyvenančių tautiečių reikalų ir tarptautinio humanitarinio bendradarbiavimo klausimais ("Rossotrudničestvo") vadovo pavaduotojas Michailas Briuchanovas, iš Čekijos išsiųsti Rusijos diplomatai turi išvykti iš Čekijos Respublikos per 48 valandas. 

"Bus imtasi atsakomųjų priemonių. Bet, be abejo, tai yra labai šlykšti Čekijos valdžios provokacija", - žurnalistams sakė Naryškinas.

Savaitraštis "Respekt" balandžio 27 dieną su nuoroda į šaltinį specialiosiose tarnybose pranešė, kad mėnesio pradžioje į Prahą atskrido vyras su Rusijos diplomatiniu pasu ir lagamine atvežė ricino nuodų. Anot leidinio, vyras nuvyko į Rusijos ambasadą. Čekijos televizija gegužės 10 dieną pareiškė, kad šis vyras — laikinai einantis "Rossotrudničestvo" atstovybės Čekijoje vadovo pareigas Andrejus Končakovas. Čekijos žiniasklaida teigia, kad dėl jo policija saugo tris Prahos politikus, susijusius su aikštės priešais Rusijos ambasadą pervadinimu Boriso Nemcovo garbei, paminklo Vlasovo armijos kareiviams pastatymu ir paminklo sovietų maršalui Ivanui Konevui nugriovimu.

Rusijos ambasada Čekijoje paneigė pranešimus apie atvežtus nuodus ir pavadino juos "žiauriais ir šlykščiais". Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Čekijos žiniasklaidos pranešimai panašūs į "eilinę antį". Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad niekas nepateikė įrodymų, jog Maskva bandė ką nors nunuodyti Čekijoje.

Ambasada gegužės 11 dieną pareiškė, kad dėl patyčių Čekijos žiniasklaidoje Rusijos diplomatui skamba grasinimai. Diplomatinė atstovybė paprašė Čekijos užtikrinti apsaugą ambasados ​​darbuotojui.

Tegai:
Praha, Rusija
Dar šia tema
Rusijos ambasada atsakė į Linkevičiaus pareiškimus apie "propagandą"
Istorikas: Rusija trukdo JAV "gaudyti žuvis drumstame vandenyje" Artimuosiuose Rytuose