Rusijos kariškiai dezinfekuoja pensionatus Italijoje, archyvinė nuotrauka

Savaičių mūšis: Rusijos "specialiosios medicinos pajėgos" atliko "operaciją" Italijoje

(atnaujinta 13:09 2020.05.15)
Konsoliduotos Rusijos radiacinės, cheminės ir biologinės gynybos būrių specialistai baigė misiją Europos COVID-19 koronaviruso pandemijos epicentre, jie parodė profesionalių, operatyvių ir veiksmingų veiksmų, kaip išspręsti globalią problemą, pavyzdį

Grįžus į Rusiją, "Italijos patirtis" kovojant su koronavirusine infekcija tikrai sulauks paklausos.

Į Čkalovskio oro uostą netoli Maskvos atvyko devintasis ir dešimtasis karinis lėktuvai Il-76 su Rusijos "specialiųjų medicininių pajėgų" specialistais ir įranga, kurie padėjo kovoje su COVID-19 Italijos Respublikoje. Užduotys baigtos.

Anksčiau, teikdama tiesioginę pagalbą Italijos žmonėms Rusija į Italiją išsiuntė aštuonias mobiliąsias komandas (apie 100 pirmaujančių karo virusologų ir gydytojų), diagnostinę įrangą, automobilių kompleksus aerozoliniam transporto ir teritorijos dezinfekavimui, vieną iš 15 radiacijos, cheminės ir biologinės gynybos kariuomenės (RChBZ) laboratorijų, kita medicinos įranga. Rusijos gynybos ministerijos lėktuvai skubiai perkėlė į Pratica di Mare oro bazę, esančią 30 kilometrų nuo Romos, komandiruotus karininkus ir viską, kas reikalinga darbui.

Rusijos specialistai pirmą kartą atvyko į Italiją kovo 23-osios naktį ir iki gegužės 7 dienos atliko daugybę sudėtingų ir kritinių operacijų — šimtuose Lombardijos regiono ir Brescia provincijos gyvenviečių visiškai dezinfekavo kelis pagyvenusių žmonių pensionatus ir kitus epidemiologiškai sudėtingus objektus. Iš viso kelionės metu buvo sutvarkyta 120 pastatų ir statinių, 1 milijonas 200 tūkstančių kvadratinių metrų vidaus patalpų, daugiau kaip 500 tūkstančių kvadratinių metrų asfaltuotų kelių.

Be to, kai pradėjo veikti lauko ligoninę Bergame (balandžio 6 dieną), Rusijos kariniai gydytojai priėmė 115 pacientų, sergančių koronavirusine infekcija, per gana trumpą laiką pasveiko 76 pacientai. Ligoninėje dirba aštuonios medicinos ir slaugos komandos, daugiau nei 32 Rusijos Federacijos gynybos ministerijos medicinos specialistai visą parą, trimis pamainomis, pacientai buvo priimami ir gydomi intensyviosios terapijos skyriuose ir lengvo ar vidutinio sunkumo COVID-19 skyriuose.

Grįžęs į Rusiją, "specialiųjų medicinos pajėgų" būrys imsis sanitarinių ir epidemiologinių priemonių. Ir vėliau — vėl į mūšį, nes pandemija dar neįveikta.

Septynių savaičių mūšis

Tai buvo orientacinė, reikšminga ir labai naudinga Italijos ir visos Europos patirtis tarptautiniame bendradarbiavime kovojant su koronaviruso pandemija. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kovo 21 dieną telefoniniame pokalbyje su Italijos ministru pirmininku Giuseppe Conte patvirtino esąs pasirengęs padėti kovoje su koronavirusu. Iškart po to Rusija, nepadarydama žalos savo saugumui, ir pažodžiui, per dvi dienas, penkiolika IL-76 pervežė į Italiją maža, labai profesionalia, nepaprastai efektyvia medicinos komanda, aprūpinta naujausiomis technologijomis. Ko verta vien "Syč" modulinė sistema patogeninių biologinių medžiagų analizei esant biologinėms situacijoms. Neatsitiktinai Rusijos gelbėjimo desantą asmeniškai pasitiko Italijos užsienio reikalų ministras Luigi Di Mayo ir Italijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Enzo Vecciarelli. Susijaudinęs Di Mayo pažengusiai Rusijos ekspertų grupei sakė, kad Italijos gynybos ministerija yra visiškai jų žinioje.

Taip, dar prieš pradedant kovą su koronavirusine infekcija ir sunkiausių ligonių gydymą, Maskva suteikė vilties dėl išsigelbėjimo, o Rusijos kariuomenė surengė perversmą daugelio europiečių galvose. Geras pavyzdys geriausiai atsako į klausimą "Ar Rusija nori karo?", liudija tikruosius Rusijos principus, galimybes, priemones ir tikslus (žinoma, tai nėra bandymas suskaidyti NATO ir Europos Sąjungą, kaip rašė kai kurios Vakarų žiniasklaidos priemonės).

Leiskite priminti, kad Italijoje nuo koronavirusinės infekcijos mirė daugiau kaip 31 tūkst. žmonių (mirtingumas 14 proc.), Bergamo miestas kovo viduryje virto "koronaviruso pragaru", o vietinis krematoriumas negalėjo susitvarkyti su darbu. Respublikoje buvo užsikrėtę daugiau nei 4800 sveikatos priežiūros darbuotojų — dvigubai daugiau nei Kinijoje. Esant tokioms sąlygoms, Rusijos gynybos ministerijos konvojus padarė 600 kilometrų žygį nuo Romos iki Bergamo, ir ekspertai iškart pradėjo dirbti. Sunku pervertinti šią pagalbą.

Nuo gegužės 14 dienos Italijoje pasveiko 115 288 žmonės, 74 194 žmonės liko aktyviojoje ligos fazėje (jų yra daug, bet galėjo būti kelis kartus daugiau). Vertingas RF Gynybos ministerijos indėlis į šį drąsinantį gęstančios epidemijos vaizdą. Logiškas nesavanaudiškos septynių savaičių Rusijos specialistų kovos su COVID-19 rezultatas buvo Italijos žmonių įvertinimas, nuoširdi padėka ir svarbus Italijos gynybos ministro Lorenzo Guerini pareiškimas apie pasirengimą atsakyti tuo pačiu (gegužės 7 dieną telefoniniame pokalbyje su Rusijos gynybos ministru Sergejumi Šoigu). Galbūt abiejų šalių karinis ir medicininis bendradarbiavimas bus konstruktyvus ir už pandemijos ribų.

Padėtis Rusijoje

Taip, "žvalgyba mūšyje" vyko Italijoje. Rusijos radiacinės, cheminės ir biologinės gynybos būrys į Apeninų pusiasalį išsiuntė tik vieną iš savo 15 laboratorijų, 20 specialių mašinų, iš 2065 vienetų, ir mažiau nei šimtą kariškių iš visų 20 tūkst. Dabar Radiacinės, cheminės ir biologinės gynybos būrio karo gydytojai ir specialistai geriau žino, kaip kovoti su nematomu priešu, kaip organizuoti prevencines priemones ir gydyti pacientus. Rusijoje išlieka sunki epideminė padėtis.

Šiandien pirmą kartą nuo gegužės 2 dienos per dieną buvo nustatyta mažiau nei 10 tūkstančių naujų COVID-19 infekcijos atvejų. Vis dėlto bendra sergamumo statistika (daugiau nei 252 tūkst. žmonių) pakelia Rusiją į trečiąją vietą pasaulyje — po JAV ir Ispanijos. Dar laukia daug darbo.

Be karinių medicinos struktūrų, kiekvienoje Rusijos Federacijos apygardoje yra atskira Radiacinės, cheminės ir biologinės gynybos būrio brigada. Tuo remiantis nuo balandžio mėnesio formuojami mobilūs padaliniai, kurie prireikus greitai atliks specialų pramonės įmonių, medicinos įstaigų ir kitų gyvybiškai svarbių objektų dezinfekavimą. Išlaikydami šalies mobilizacijos mechanizmus, RChBZ specialistai taip pat užtikrina pavasario šaukimo kampanijos saugumą. Prevencinės priemonės — kiekviename regione ir visais šaukimo etapais.

Be to, Rusijos gynybos ministerijos specialistai pažadėjo iki gegužės 15 dienos paleisti dar aštuonių daugiafunkcių medicinos centrų eksploataciją, tokiu būdu departamentas įvykdys valstybinę užduotį pastatyti 16 daugiaprofilinių medicinos centrų į 15 šalies regionų. Galbūt tokia apimtimi jų neprireiks, jie liks rezerve, tačiau ši operatyvinė kovos su pandemija patirtis yra labai svarbi. Kas žino, kokie nauji virusai mūsų laukia ateityje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
karantinas, COVID-19, koronavirusas, Italija, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1904)
Dar šia tema
Rusija Italijai pristatė 30 plaučių ventiliavimo aparatų
Rusijos kariškiai Italijoje dezinfekuoja gatves — video
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Algirdas Paleckis, archyvinė nuotrauka

Pavyzdys kitiems "vatnikams": kokią reikšmę žodžio laisvei Lietuvoje turės Paleckio byla?

(atnaujinta 15:07 2020.06.03)
Pagaliau, po ilgo, pusantrų metų trūkusio delsimo, Šiauliuose prasidėjo tikrasis Algirdo Paleckio — tariamo "tautos priešo" — teismo procesas, kuriame pradėti nagrinėti Paleckiui mesti kaltinimai "šnipinėjimu" Rusijos Federacijos naudai

"Šnipinėjimas" čia, aišku, tegali būti rašomas kabutėse: pirma, nes, kaip ne kartą rašyta anksčiau, Paleckio "šnipinėjimą" sudaro nei daugiau, nei mažiau, kaip viešai prieinamų duomenų rinkimas, iš esmės, žurnalistinis tyrimas.

Ir antra — nes, net jei Paleckis ir būtų norėjęs šnipinėti, vargu, ar būtų galėjęs: tiesiog jis yra pernelyg gerai žinomas, pernelyg "apsišvietęs" tiek visuomenėje, tiek VSD, tiek kitoms represinėms struktūroms, kad galėtų deramai atlikti tokią funkciją.

Žodžiu, šiuo atveju kalba turėtų eiti ne apie šnipinėjimą, bet apie pokario Amerikos pavyzdžiu Lietuvoje įsigalintį neomakartizmo režimą ir būtent tokioje dvasioje vykdomą politinį susidorojimą su Paleckiu, kaip vienu iš tikrosios — nesisteminės, nei vietos "viršūnių" nei Vakarų specialiųjų tarnybų nevaldomos — opozicijos lyderių.

Bertauskui — "stukačiaus" vaidmuo

Vien keliasdešimt bylą sudarančių tomų rodo, kad, fabrikuojant Paleckio "nusikaltimą", buvo kaip reikiant padirbėta. Neabejotina, kad šiuo požiūriu svarbų vaidmenį turėjo atlikti antrasis kaltinamasis — kartu su Paleckiu teisiamas Deimantas Bertauskas, kuris, kaip matyti, laikosi diametraliai priešingos pozicijos Paleckiui.

Sekantiems Paleckio bylos raidą ne paslaptis, kad minėtasis veikėjas, represiniams organams surinkus reikiamą "kompromatą", sutiko bendradarbiauti su jais, t. y. liaudiškai šnekant, tapti "stukačiumi". Žodžiu, Bertauskas, veikiausiai tikėdamasis valdančiajai Lietuvos mafijai faktiškai pavaldžių įstaigų (prokuratūros, teismo ir t. t.) darbuotojų palankumo, nedviprasmiškai pasirinko Judo kelią.

Paskutiniame teismo posėdyje, kol Paleckis mestus kaltinimus (tiek "šnipinėjimu", tiek kt.) neigė, Bertauskas ne tik pastaruosius pripažino, bet — dar daugiau — prašė, kad teismo procesas vyktų privačiai, žodžiu, už uždarų durų. Tikriausiai, taip jis tikisi išvengti viešumo ir užsitikrinti maksimalų kiekį Judo sidabrinių?..

Paleckis tuo tarpu kaip anksčiau, taip dabar reikalauja visiško atvirumo ir skaidrumo, atrodo, taip tikėdamasis demaskuoti tiek vykstantį teisinį farsą, tiek Lietuvoje nusistovėjusią politinio persekiojimo schemą apskritai.

Parodymų neviešins

Deja, bylą nagrinėjančios teisėjos Nijolės Matuzevičienės pozicija kitokia: pastaroji, iš prokurorės Vilmos Vidugirienės išgirdusi, kad neva kaltinamųjų parodymai galėtų pakenkti kitos (o būtent — Golovatovo ir Kruglovo) bylos tyrimui, nusprendė, kad tiek Paleckis, tiek Bertauskas turėsiantys parodymus duoti uždarame posėdyje. Nors dauguma posėdžių, anot Matuzevičienės, būsią vieši, kas iš to, kai svarbiausia liks paslaptyje?

Idealiu atveju, šie "teisėsaugininkai" tikriausiai norėtų Paleckį visai nutildyti ir turėti pavyzdį kitiems "vatnikams": "Girdi, štai kas nutinka, kai meti iššūkį nusistovėjusiai tvarkai, kai atsisakai sekti viršūnių priimtu rusofobiniu politikos kursu", — likusiems nori pasakyti jie. Aišku, ne be reikalo teismas organizuojamas Šiauliuose, nes Vilniuje daug lengviau susirinktų palaikančiųjų būriai.

Vis dėlto, išvengti viešumo netgi pačiu blogiausiu atveju Paleckio persekiotojams nepavyks: dalykas per daug gerai žinomas visuomenei, kad tiesiog praeitų tyliai, tariamąjį "šnipą" pasodinus už grotų.

Paleckis netylės

Verta atminti, kad šiandien Paleckis gyvena namų arešto sąlygomis su prie kojos pritvirtinta sekimo aparatūra. O jei ne jo tėvo Justo Paleckio iniciatyva surinktų 50 tūkst. eurų užstato suma — netgi dabar jis būtų toliau kalinamas. Dalis 1990 m. kovo 11 d. signatarų, tikriausiai ne be Justo Paleckio įsikišimo, taipogi palaikė kardomųjų priemonių Algirdui Paleckiui sušvelninimą. Tiesa, dalis jų tai padarė ne iš altruizmo ar teisingumo jausmo, bet politinio išskaičiavimo: bijo, mat, dėl Lietuvos tarptautinio prestižo...

Be abejo, Lietuva, o tiksliau — 30 metų čia viešpataujantis antitarybinis, rusofobinis režimas, nors ir būdamas faktine Jungtinių Valstijų marionete — visgi siekia palaikyti tam tikrą legitimumo, demokratijos ir t. t. įvaizdį. Tačiau šiai teisėtumo regimybei amžinai gyvuoti neteks. Dar daugiau: Paleckis tylėti nesiruošia ir atvirai skelbia rašąs knygą, kurioje bus išdėstyta ir einamojo teisminio proceso, ir kitų įvykių tikroji esmė. Todėl visuomenė, ar nors sąmoningesnė jos dalis, neliks neinformuota.

O šiuo požiūriu Paleckio teisimas yra daug daugiau nei vieno asmens persekiojimas: tai yra nacionalinio lygmens politinė byla, ankstesniosios bylos dėl valdantiesiems nepatogios tiesos apie 1991 metų sausio 13 dienos įvykius tąsa, kurios baigtis vienaip ar kitaip, bet neišvengiamai turės žymią reikšmę žodžio laisvei Lietuvoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Šiauliai, Algirdas Paleckis
Dar šia tema
Žodžio laisvė — tik JAV piliečiams? Asandžo ir Paleckio atvejai
Paleckis: Lietuvos prokurorai žino, kad aš nekaltas
Šuo, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai papasakojo apie gyvūnų jautrumą skirtingoms koronaviruso rūšims

(atnaujinta 13:54 2020.06.03)
Tyrimus rekomenduojama atlikti gyvūnams, kuriems yra klinikinių kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia koronavirusas, požymių, tačiau, visų pirma, pagrindas gali būti artimas gyvūno kontaktas su užkrėstu asmeniu

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Koronavirusų šeimos atstovai yra plačiai paplitę laukinių ir ūkio gyvūnų populiacijose, todėl kreipimosi į veterinarą priežastis yra bet koks gyvūno klinikinės būklės pasikeitimas, pranešama remiantis Rosselchoznadzor spaudos tarnybos pateiktomis medžiagomis.

"Yra keturios koronavirusų šeimos gentys (alfa-koronavirusai, beta-koronavirusai, gama-koronavirusai ir delta-koronavirusai), kurios sukelia įvairias ligas skirtingoms gyvūnų rūšims, daugiausia šiltakraujams, įskaitant žmones ir paukščius“, — teigiama Federalinė valstybės biudžeto institucijos parengtoje medžiagoje.

Visų pirma, naujasis SARS-CoV-2 koronavirusas, sukeliantis infekciją, žinomą kaip COVID-19, priklauso beta koronavirusams.

Naujausi Nyderlandų audinių ūkių tyrimai parodė, kad tam tikromis sąlygomis gali kilti žmonių užsikrėtimo sąlytis su užkrėstomis audinėmis, tačiau šiuo metu nereikia atlikti tyrimų su gyvūnais dėl COVID-19, pabrėžia mokslininkai.

Tyrimus rekomenduojama atlikti gyvūnams, kuriems yra klinikinių kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia koronavirusas, požymių, tačiau, visų pirma, pagrindas gali būti artimas gyvūno kontaktas su užkrėstu asmeniu.

Medžiagoje teigiama, kad sergančiam gyvūnui antivirusinis ir simptominis gydymas atliekamas prieš pasveikimą. Pagrindinė gydymo priemonė yra izoliacija sulaikymo vietoje ir kontakto su kitais žmonėmis bei gyvūnais prevencija.

Norint apsaugoti augintinį nuo infekcijos, būtina atsisakyti glaudaus kontakto su asmeniu, esančiu infekcijos židiniuose, savininko ligos atveju, perduoti priežiūros pareigas kitiems šeimos nariams, taip pat laikytis bendrų asmeninės higienos taisyklių.

Kaip bendrąsias žemės ūkio gyvūnų saugos priemones, mokslininkai rekomenduoja užkirsti kelią glaudžiam žmonių kontaktui su gyvūnais ir tarp gyvūnų gyvulių laikymo vietose bei leisti dirbti tik sveikiems darbuotojams.

Tokias pat griežtas higienos taisykles rekomenduojama laikytis kailių fermose, cirkuose, zoologijos soduose ir delfinariumuose, gatvių gyvūnų veisimo lopšeliuose ir prieglaudose.

Ekspertai primena, kad remiantis oficialia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos pozicija, šiuo metu nėra įrodymų, kad COVID-19 gali užsikrėsti žmonės iš kompanionų gyvūnų (šunų, kačių), o liga plinta daugiausia dėl tiesioginio viruso perdavimo tarp žmonių ataskaita.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, gyvūnai
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1904)
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams