Kęstutis Mažeika, archyvinė nuotrauka

Lietuvos medžioklės ypatumai arba Kaip ministras lankais skaudžiai užkliudė visuomenę

(atnaujinta 14:05 2020.05.18)
Aplinkos ministras, bandydamas nuo 2022-ųjų įteisinti medžioklę lankais bei durklais, skaudžiai užkliudė visuomenę, įstatymo pataisos taip sujaudino žmones, kad ministrui net teko atšaukti visus pokyčius, viceministrei atsistatydinti

16 gamtosaugos aktyvistus vienijančių organizacijų išplatino viešą kreipimąsi į premjerą ir prezidentą. Nurodydamos, kad aplinkos ministras Mažeika priėmė su visuomene nederintą medžioklės taisyklių įsakymą, o po to esą viešai melavo, kad toks derinimas vyko, jos reikalauja pakeisti aplinkos ministrą.

Акция по поводу закона об охоте в Вильнюсе
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Tai buvo nedidelė balta katytė..." — pirmieji Jono Biliūno novelės "Kliudžiau" žodžiai. Novelė yra apie įvykį, kuris nutiko berniukui ir sukrėtė jį visam gyvenimui. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika jau seniai nebe berniukas. Aplinkos ministras, bandydamas nuo 2022-ųjų įteisinti medžioklę lankais bei durklais, skaudžiai užkliudė visuomenę.

Novelės "Kliudžiau" berniukas žaidė su lanku ir strėlėmis, įsivaizduodamas esąs "Amerikos tyrlaukių gyventojas, Kuperio aprašytas". Jis pamato vargšę katytę, sudžiuvusią, šlapią. Berniukas tuomet apmąsto, koks galėjo būti varganas tos katytės gyvenimas, bet tuojau pat nuveja šias mintis šalin ir pašauna katytę. Katytė susirietė ir kankinosi iš skausmų. Berniukas ėmė jos gailėti, metė lanką ir pabėgo. Lauke nesirodė tris dienas. Kai išėjo į lauką, pamatė, jog katė guli susirietus prie tvoros. Tik tos strėlės neėmė, tos, kuria šovė į tą katytę. Pasakojimas baigiasi žodžiais: "Tai buvo vienatinis mano gyvenime šovinys. Bet laimingas: aš jį ir ligi šiolei dar tebenešioju savo krūtinėje."

Šiuo poelgiu berniukas norėjo sau ir visam pasauliui įrodyti, kad jis gali, kad jis jau yra suaugęs, tačiau, kaip paaiškėja iš kūrinio, toks jis nėra. Šis kūrinys yra lyg vyriškumo testas, kurio berniukas neišlaiko.

Jonas Biliūnas — garsus XX a. pradžios rašytojas, parašęs daug kūrinių, daugiausia novelių. Novelė "Kliudžiau" yra įtraukta į šimtuką reikšmingiausių lietuvių vaikų rašytojų kūrinių sąrašą.

Tais laikais dar nebuvo socialinio tinklo Facebook, kuriame bet kas, bet kada galėtų išreikšti savo nuomonę. Net apie ministrą. Šiandien — XXI a. — gali. Ir apie aplinkos ministrą, ir apie jo iniciatyvas medžioti lankais.    

Šiais laikais žurnalistas Vytautas Matulevičius savo Facebook laiko juostoje čia ir dabar konstatuoja, klausia, komentuoja: "Ranka glostanti ir ranka žudanti. Kuo užsiima aplinkos ministras šiuo sudėtingu metu? Jis randa laiko įteisinti išskirtinai žiaurų gyvūnų žudymo būdą — medžioklę lankais. Ir dar po to aiškina, kad šitas žudymo būdas įsigalios tik nuo 2022 metų, kai bus "su visuomene išdiskutuotos taisyklės".

Žurnalistas Matulevičius tęsia ir įsivaizduoja: "Taigi, be viso kito Lietuvoje dar ir įsitvirtina neregėta teisės aktų priėmimo tvarka, kai tie aktai pirmiausia priimami, o jau po to "diskutuojama" su visuomene. Beje, ir tai, kad ministras pats priklauso gyvūnų žudikams, kažkaip sunkiai dera su šventa aplinkos ministerijos misija — būti atsakinga už gamtos išteklių apsaugą. Taip ir įsivaizduoju ministrą Kęstutį Mažeiką, sėlinantį su ką tik įteisintu lanku tų išteklių saugoti".

V.Matulevičius Ranka glostanti ir ranka žudanti 1
screenshot
Vytautas Matulevičius: Ranka glostanti ir ranka žudanti

Žurnalistas Dovydas Pancerovas taip pat nutarė netylėti: "Visada protingiau patylėti, bet apie medžioklę lankais visgi nepatylėsiu". Ir net prisiminė amerikiečių rašytoją Viljamą Folknerį: "Amerikiečių rašytojas Williamas Faulkneris savo kūriniuose rašė apie išgalvotą Džefersono miestą pietinėje Amerikoje, kur žmonės net ir dešimtmečius po pilietinio karo sunkiai tvarkėsi su problemomis dėl baltaodžių ir juodaodžių santykių". Žurnalistas Pancerovas sako paprastai, — "jie sunkiai atsikratė rasizmo ir menkinančio požiūrio į kitą žmogų, net jeigu šis teturėjo 1/8 kitos rasės kraujo".

Pancerovas akies krašteliu stebi tai, kas dabar vyksta Lietuvoje dėl medžioklės lankais ir jam šitai primena Folknerio aprašytą Pietų Ameriką, "kur ilgus metus kultūros ir tradicijų nulemtas bukaprotiškumas buvo toleruojamas tarytum savasties ar tapatybės dalis. Tarytum grobuoniškas santykis su kita gyvybe gali būti pateisinamas, nes šitaip pasaulį suprato protėviai, seneliai ir tėvai".

"O gal ne? Gal nebūtinai šiandieną turime toleruoti tai, kas vakar atrodė priimtina?" — klausia Pancerovas. Jo manymu, civilizuotoje ir kultūringoje šalyje reiktų diskutuoti ne apie medžioklės būdus, bet apie laipsnišką pramoginės medžioklės uždraudimą.

D.Pancerovui medžioklė lankais primena rasizmą 2
screenshot
Dovydui Pancerovui medžioklė lankais primena rasizmą

Žurnalistė Rūta Mikelkevičiūtė taip pat klausia savo Facebook draugų: "Pramogų pritrūko? Gal tarp mano draugų yra medžiotojų, kurie paaiškintų koks apskritai yra medžioklės tikslas? Maksimoj ir Rimi mėsos iki kaklo, vakar mačiau dar..."

R. Mikelkevičiūtė Pramogų pritrūko 3
screenshot
Rūta Mikelkevičiūtė: Pramogų pritrūko?

Tačiau žurnalistas Aurimas Perednis — optimistas, jis teigia, kad ateina karta, kuriai smurtas prieš silpnesnį, empatija skriaudžiamam, negalinčiam apsigint, jau nėra tušti žodžiai.

A.Perednis deda viltis į jaunąją kartą 4
screenshot
Aurimas Perednis deda viltis į jaunąją kartą

Žurnalistė Rita Miliūtė — realistė. Ji medžioklės ypatumus valdžios koridoriuose įvertino su sarkazmu.

Rita Miliūtė: "Iš ko pažinsi džentelmeną medžiotoją žalių valstiečių ministerijoje? Kai susimovęs su lankų medžiokle praleidi į atsistatydinimą medžioklę moterį, savo viceministrę. Užtat Biliūną skaitė. Arba kažką į tą pusę, apie nesužiūrėtus vaikus-lankininkus".

R.Miliūtė apie ministrą džentelmeną 5
screenshot
Rita Miliūtė apie ministrą džentelmeną

"Aplinkos viceministrė Rasa Vaitkevičiūtė prisiima atsakomybę už nesuderintą, klaidingą sprendimą ir atsiprašo", — operatyviai pranešė aplinkos ministro viešųjų ryšių patarėjas Justas Jaskonis. O premjeras Saulius Skvernelis patikino, kad ministru pasitikintis.

Mažeika iš pareigų trauktis neketina. Krito aplinkos viceministrė — Rasa Vaitkevičiūtė traukiasi iš pareigų. Apie tai pranešė pats aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Medžioklės tarybai vis dar formaliai vadovaujanti Vaitkevičiūtė bei Mažeika sulaukė aštrios gamtininkų, opozicijos ir valdančiųjų kritikos po to, kai aplinkos ministras pasirašė įsakymą, įteisinantį medžioklę lankais bei kitus kontroversiškus pakeitimus dėl medžioklės su šunimis, prožektoriais bei kita. Mažeika teigė, kad sprendimą įtraukti lankus į įsakymą priėmė Medžioklės taryba, kuriai (vis dar formaliai) vadovauja Vaitkevičiūtė.

Dar ministras teigia gerai neprisimenąs, kas į jo politinę komandą buvo delegavęs Vaitkevičiūtę. "Mokslininkai, miškininkų bendruomenė. Ji gi miškininkė pagal išsilavinimą. Kelių žmonių paklausiau", — sakė Mažeika. Iki šiol atminties sutrikimais ministras nesiskundė.

Ši istorija daug ką atskleidė: ir visuomenės jautrumą, ir atskirų grupių bei asmenų interesus, įtaką. Ji verta detektyvų rašytojo plunksnos. Politinio detektyvo. O gal ir STT dėmesio paties ministro politiniams rėmėjams.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Kęstutis Mažeika, medžioklė, Aplinkos ministerija
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Algirdas Paleckis, archyvinė nuotrauka

Pavyzdys kitiems "vatnikams": kokią reikšmę žodžio laisvei Lietuvoje turės Paleckio byla?

(atnaujinta 15:07 2020.06.03)
Pagaliau, po ilgo, pusantrų metų trūkusio delsimo, Šiauliuose prasidėjo tikrasis Algirdo Paleckio — tariamo "tautos priešo" — teismo procesas, kuriame pradėti nagrinėti Paleckiui mesti kaltinimai "šnipinėjimu" Rusijos Federacijos naudai

"Šnipinėjimas" čia, aišku, tegali būti rašomas kabutėse: pirma, nes, kaip ne kartą rašyta anksčiau, Paleckio "šnipinėjimą" sudaro nei daugiau, nei mažiau, kaip viešai prieinamų duomenų rinkimas, iš esmės, žurnalistinis tyrimas.

Ir antra — nes, net jei Paleckis ir būtų norėjęs šnipinėti, vargu, ar būtų galėjęs: tiesiog jis yra pernelyg gerai žinomas, pernelyg "apsišvietęs" tiek visuomenėje, tiek VSD, tiek kitoms represinėms struktūroms, kad galėtų deramai atlikti tokią funkciją.

Žodžiu, šiuo atveju kalba turėtų eiti ne apie šnipinėjimą, bet apie pokario Amerikos pavyzdžiu Lietuvoje įsigalintį neomakartizmo režimą ir būtent tokioje dvasioje vykdomą politinį susidorojimą su Paleckiu, kaip vienu iš tikrosios — nesisteminės, nei vietos "viršūnių" nei Vakarų specialiųjų tarnybų nevaldomos — opozicijos lyderių.

Bertauskui — "stukačiaus" vaidmuo

Vien keliasdešimt bylą sudarančių tomų rodo, kad, fabrikuojant Paleckio "nusikaltimą", buvo kaip reikiant padirbėta. Neabejotina, kad šiuo požiūriu svarbų vaidmenį turėjo atlikti antrasis kaltinamasis — kartu su Paleckiu teisiamas Deimantas Bertauskas, kuris, kaip matyti, laikosi diametraliai priešingos pozicijos Paleckiui.

Sekantiems Paleckio bylos raidą ne paslaptis, kad minėtasis veikėjas, represiniams organams surinkus reikiamą "kompromatą", sutiko bendradarbiauti su jais, t. y. liaudiškai šnekant, tapti "stukačiumi". Žodžiu, Bertauskas, veikiausiai tikėdamasis valdančiajai Lietuvos mafijai faktiškai pavaldžių įstaigų (prokuratūros, teismo ir t. t.) darbuotojų palankumo, nedviprasmiškai pasirinko Judo kelią.

Paskutiniame teismo posėdyje, kol Paleckis mestus kaltinimus (tiek "šnipinėjimu", tiek kt.) neigė, Bertauskas ne tik pastaruosius pripažino, bet — dar daugiau — prašė, kad teismo procesas vyktų privačiai, žodžiu, už uždarų durų. Tikriausiai, taip jis tikisi išvengti viešumo ir užsitikrinti maksimalų kiekį Judo sidabrinių?..

Paleckis tuo tarpu kaip anksčiau, taip dabar reikalauja visiško atvirumo ir skaidrumo, atrodo, taip tikėdamasis demaskuoti tiek vykstantį teisinį farsą, tiek Lietuvoje nusistovėjusią politinio persekiojimo schemą apskritai.

Parodymų neviešins

Deja, bylą nagrinėjančios teisėjos Nijolės Matuzevičienės pozicija kitokia: pastaroji, iš prokurorės Vilmos Vidugirienės išgirdusi, kad neva kaltinamųjų parodymai galėtų pakenkti kitos (o būtent — Golovatovo ir Kruglovo) bylos tyrimui, nusprendė, kad tiek Paleckis, tiek Bertauskas turėsiantys parodymus duoti uždarame posėdyje. Nors dauguma posėdžių, anot Matuzevičienės, būsią vieši, kas iš to, kai svarbiausia liks paslaptyje?

Idealiu atveju, šie "teisėsaugininkai" tikriausiai norėtų Paleckį visai nutildyti ir turėti pavyzdį kitiems "vatnikams": "Girdi, štai kas nutinka, kai meti iššūkį nusistovėjusiai tvarkai, kai atsisakai sekti viršūnių priimtu rusofobiniu politikos kursu", — likusiems nori pasakyti jie. Aišku, ne be reikalo teismas organizuojamas Šiauliuose, nes Vilniuje daug lengviau susirinktų palaikančiųjų būriai.

Vis dėlto, išvengti viešumo netgi pačiu blogiausiu atveju Paleckio persekiotojams nepavyks: dalykas per daug gerai žinomas visuomenei, kad tiesiog praeitų tyliai, tariamąjį "šnipą" pasodinus už grotų.

Paleckis netylės

Verta atminti, kad šiandien Paleckis gyvena namų arešto sąlygomis su prie kojos pritvirtinta sekimo aparatūra. O jei ne jo tėvo Justo Paleckio iniciatyva surinktų 50 tūkst. eurų užstato suma — netgi dabar jis būtų toliau kalinamas. Dalis 1990 m. kovo 11 d. signatarų, tikriausiai ne be Justo Paleckio įsikišimo, taipogi palaikė kardomųjų priemonių Algirdui Paleckiui sušvelninimą. Tiesa, dalis jų tai padarė ne iš altruizmo ar teisingumo jausmo, bet politinio išskaičiavimo: bijo, mat, dėl Lietuvos tarptautinio prestižo...

Be abejo, Lietuva, o tiksliau — 30 metų čia viešpataujantis antitarybinis, rusofobinis režimas, nors ir būdamas faktine Jungtinių Valstijų marionete — visgi siekia palaikyti tam tikrą legitimumo, demokratijos ir t. t. įvaizdį. Tačiau šiai teisėtumo regimybei amžinai gyvuoti neteks. Dar daugiau: Paleckis tylėti nesiruošia ir atvirai skelbia rašąs knygą, kurioje bus išdėstyta ir einamojo teisminio proceso, ir kitų įvykių tikroji esmė. Todėl visuomenė, ar nors sąmoningesnė jos dalis, neliks neinformuota.

O šiuo požiūriu Paleckio teisimas yra daug daugiau nei vieno asmens persekiojimas: tai yra nacionalinio lygmens politinė byla, ankstesniosios bylos dėl valdantiesiems nepatogios tiesos apie 1991 metų sausio 13 dienos įvykius tąsa, kurios baigtis vienaip ar kitaip, bet neišvengiamai turės žymią reikšmę žodžio laisvei Lietuvoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Šiauliai, Algirdas Paleckis
Dar šia tema
Žodžio laisvė — tik JAV piliečiams? Asandžo ir Paleckio atvejai
Paleckis: Lietuvos prokurorai žino, kad aš nekaltas
Vokiečių aviganis

JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui

(atnaujinta 22:06 2020.06.03)
Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinė veterinarijos tarnybų laboratorija (NVSL) pranešė apie pirmąjį šalyje patvirtintą šuns koronavirusinės infekcijos atvejį, teigiamas testas buvo gautas iš vokiečių aviganio Niujorke, teigiama JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnybos pranešime, praneša RIA Novosti.

Anot veterinarijos tarnybos, vokiečių aviganis buvo išsiųstas apžiūrai į privačią veterinarijos kliniką, ir ji nustatė kvėpavimo takų ligos simptomus. Gavus teigiamą SARS-CoV-2 tyrimo rezultatą, papildomi mėginiai buvo nusiųsti į nacionalinės veterinarijos tarnybos laboratoriją, kur infekcija buvo patvirtinta.

Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą.

Pareiškime teigiama, kad "tikimasi, jog šuo visiškai pasveiks".

Kaip pabrėžia JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba, koronavirusas anksčiau buvo aptiktas tigrui, liūtei ir dviem katėms.

Anksčiau buvo pranešta, kad mopsas vardu Vinstonas buvo pirmasis šuo JAV su patvirtinta koronavirusine infekcija, tačiau vėliau JAV veterinarijos tarnybos šių pranešimų nepatvirtino.

Žemės ūkio departamento veterinarijos laboratorijos yra oficialus patvirtintų COVID-19 tyrimų su gyvūnais šaltinis JAV. Būtent ši struktūra informuoja PSO apie tokių infekcijų atvejus.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
JAV, koronavirusas, šuo
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams