Protestai JAV

Amerikai siūloma rinktis tarp rasizmo ir anarchijos

(atnaujinta 19:11 2020.06.03)
Žiniasklaidoje gausu įrodymų, kad policija tiesiog stebi miesto kvartalų niokojimą ir parduotuvių plėšimą. Kita vertus, prezidentas vis labiau grasina ir daug žada, tačiau iš esmės nieko nedaro, kad stabilizuotų situaciją

Neabejojama, kad Džordžo Floido mirtimi ir vėlesniais protestais, peraugusiais į riaušes, bus pasinaudota artėjančioje JAV prezidento rinkimų kampanijoje.

Manoma, kad pagrindinis smūgis bus suduotas Trampui, kuriam jo priešininkai primeta atsakomybę už baltaodžių policininkų, nužudžiusių afroamerikietį, rasizmą ir žiaurumą. Tačiau kuo toliau, tuo aiškiau, kad realybė dar kartą gali nustebinti demokratus.

Amerikos vadovas surengė visą tobulai pastatytą spektaklį. Jis pasakė griežtą kalbą, kurioje a) riaušininkus pavadino "sukilėliais", b) apkaltino kelių valstybių valdžios institucijas nesugebėjimu apsaugoti civilius nuo nusikaltėlių, ir c) pažadėjo sutelkti visus federalinius išteklius, įskaitant armiją, "kad būtų padėtas taškas niokojimui ir padegimams".

Viskas įvyko Baltųjų rūmų Rožių sode, kur sklido dujinių granatų sprogimų ir užtaisų su ašarinėmis dujomis garsai. Tai policija  vaikė protestuotojus, esančius netoli Lafajetės aikštės, dėl komendanto valandos.

Po to Donaldas Trampas paliko rezidenciją ir pasuko per atlaisvintą teritoriją link Šv. Jono bažnyčios, kurią radikalai padegė prieš dieną. Ten jis iškėlė Bibliją ir pareiškė, kad "Jungtinės Valstijos yra didingiausia šalis pasaulyje", pažadėdamas užtikrinti valstybės saugumą.

Netrukus sekė reakcija į prezidento "pasirodymą". Kongreso demokratų lyderiai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame apibūdino Trampo veiksmus kaip "bailius, neveiksmingus ir pavojingus".

Ne mažiau griežtai pasisakė kelių valstijų vadovai, taip pat atstovaujantys Demokratų partijai, ypač Niujorko ir Oregono gubernatoriai. O Vašingtono merė Murielė Bauser (Muriel Bowser) "beginklių protestuotojų" išvaikymą Lafajetės aikštėje pavadino gėdingu dalyku, pabrėždama, kad federalinė (o ne vietinė — o tai labai svarbu!) policija pradėjo vaikyti protestuotojus šalia Baltųjų rūmų likus 25 minutėms iki komendanto valandos. Tada merė pridūrė: "Vašingtono gyventojai, eikite namo. Būkite saugūs".

Pagal Rusijos standartus viskas atrodo labai keistai. Viena vertus, akivaizdu, kad vietos ir regionų valdžios institucijų priemonių dažnai nepakanka norint sustabdyti neramumus. Žiniasklaidoje gausu įrodymų, kad policija tiesiog stebi miesto kvartalų niokojimą ir parduotuvių plėšimą. Kita vertus, prezidentas vis labiau grasina ir daug žada, tačiau iš esmės nieko nedaro, kad stabilizuotų situaciją.

Atsakymas slypi tiek Amerikos valstybinės sistemos bruožuose, tiek dabartinės politinės konfrontacijos šalyje nelankstume.
JAV yra gana sudėtinga valdžių padalijimo sistema tarp federalinio centro ir valstijų, tačiau apskritai regioninės valdžios institucijos yra visiškai atsakingos už tai, kas vyksta jų teritorijoje. Tai taip pat taikoma teisėsaugai, dėl kurios JAV yra labai sudėtinga teisėsaugos agentūrų struktūra.

Be to, nepamirškime, kad riaušės, kilusios visų pirma dėl rasinių priežasčių, Amerikoje tikrai nėra kažkas ypatingo. Jos įsižiebia  reguliariai. Garsiausios, ko gero, riaušės buvo Los Andžele 1992 metais, tačiau daugelis gerai prisimena 2014 metų Fergusono neramumus.

Federalai įsikiša tik valstybinės valdžios prašymu, jei toji jaučia, kad pati nesusidoros. Prezidentas taip pat turi įgaliojimus naudoti jėgą per gubernatorių, tačiau šiuo atveju visa atsakomybė tenka jam.

Ir čia įdomiausias dalykas: protestai dėl Džordžo Floido mirties apėmė daugumą valstijų (maždaug 45 iš 50), tačiau neramumų su pogromais, smurto ir plėšikavimo centrai daugiausia yra Demokratų partijos valdose. Tai yra regionai, kuriuose Trampas neturi nė menkiausio šanso laimėti.

Ryškiausias pavyzdys, be jokios abejonės, yra Niujorkas. Daugiatautis, tolerantiškas ir pabrėžtinai liberalus didmiestis ir toliau siaubiamas, o miesto ir valstybės vadovybė tyčiojasi iš paskos. Niujorko valstijos gubernatorius Endriu Kuomas (Andrew Cuomo) teigė, kad nusikaltimai, žinoma, nepriimtini, tačiau riaušininkai "susimaišė su demonstrantais". Matyt, jo nuomone, tai yra pakankama priežastis nieko nedaryti.

Demokratų valdytojų nenoras imtis griežtų priemonių yra lengvai paaiškinamas: jie pasikliauja rinkėjais, kurių nemaža dalis jėgos naudojimą prieš riaušininkus suvoks net neigiamai. Be to, Demokratų partija savo rankomis kovodama su "baltuoju rasistu, šovinistu ir nekenčiančiu moterų" Trampu savo rankomis sustiprino liberalią indulgentiško požiūrio į nusikaltėlius ir pažeidėjus, priklausančius diskriminuojamai mažumai, tendenciją.

Tuo tarpu demokratai tikisi, kad patys neramumai pamažu išblės ir kad vėl bus galima sutelkti dėmesį į kovos su baltuoju konservatyviu rasizmu darbotvarkę.

O prezidentas mano, kad valstijos su respublikonų gubernatoriais daug greičiau atkurs tvarką, užkirsdamos kelią pogromų plitimui. Bet nukentėjusių miestų kadrai ir demokratų politikų nesugebėjimas susitvarkyti su situacija sustiprins ne tik respublikoniškų valstijų konsolidaciją, bet ir pasuks svyruojančių regionų švytuoklę Trampo link.

Tačiau reikšminga tai, kad niekas net nebando kelti abiejų problemų sprendimo būtinybės: sisteminio rasizmo, pasireiškiančio JAV teisėsaugos sistemos polinkiu į perdėtą smurto naudojimą, ir poreikio ryžtingai slopinti bet kokius neramumus, nesvarbu, po kokiais kilniais šūkiais jie slepiasi.

Matyt, Amerikai tai, kaip ir daugeliu ankstesnių dešimtmečių, išlieka neįmanoma užduotis.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
protestai, Amerika
Dar šia tema
"Lemtinga klaida": Zacharova atsakė į kaltinimus Rusijai dėl neramumų JAV
Chaosas ir plėšikavimas: JAV kelias dienas negali suvaldyti protestų
Rusija žodžius apie šalies poveikį JAV protestams pavadino melu
Puškovas paaiškino, kodėl JAV pradėjo "byrėti"
Zacharova atkreipė dėmesį į JAV "tarptautinę veidmainystę"
Kanalo RT logotipas, archyvinė nuotrauka

Paprieštarauti negalime blokuosime. Lietuva rado paaiškinimą, kodėl uždraudė RT

(atnaujinta 15:36 2020.07.09)
Lietuvos "žiniasklaidos sargai" uždraudė šalyje transliuoti RT. Jų sprendimas buvo pagrįstas ne RT turinio cenzūra, o "pritrauktu už ausų" faktu — neva kanalui vadovauja Rusijos pilietis Dmitrijus Kiseliovas, kuriam taikomos sankcijos

Rusijos žurnalistų bendruomenės, Rusijos ambasados ​​Lietuvoje, RT vadovės Margaritos Simonian argumentai — kaip žirniai į sieną.

"Gerbiama Lietuvos radijo ir televizijos komisija, kuri uždraudė RT Lietuvoje. Dmitrijus Kiseliovas neturi nieko bendra su "Russia Today". Dmitrijus Kiseliovas vadovauja naujienų agentūrai MIA "Rossija segodnia". Net jei "Google" vertėjas jums sako, kad "Russia Today" verčiama kaip "Rossija segodnia", — sprendimą Facebook puslapyje komentavo RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian.

Pasipiktinimą tokiu sprendimu išreiškė ir Rusijos ambasada Lietuvoje.

"Rusijos užsienio reikalų ministerija jau išaiškino, kad tvirtinimai, jog Dmitrijus Kiseliovas valdo RT kanalų grupę, yra netiesa. Šį nedraugišką Lietuvos valdžios institucijų sprendimą mes vertiname kaip dar vieną žingsnį kovoje su alternatyviomis nuomonėmis ir žiniasklaidos laisve", — Lietuvos žiniasklaida cituoja Rusijos ambasados atstovą spaudai Aleksandrą Kudriavcevą.

Tiek diplomatai, tiek kanalo vadovybė apie tai kalbėjo dar prieš Lietuvos radijo ir televizijos komisijos posėdį, komentuodami Latvijos žiniasklaidos laisvės puoselėtojų sprendimą nutraukti septynių kanalų arabų ir ispanų kalbomis transliavimą Latvijoje.

Bet, matyt, "Google" vertėjas lietuvių cenzoriams yra svaresnis įrodymas nei diplomatų ar paties RT kanalo, kuris šiandien yra tarp pasaulio žiniasklaidos lyderių, vadovybės žodžiai. Anksčiau Baltijos šalyse buvo bandoma apkaltinti RT dėl "feikų". Bet kažkodėl nepavyko iš piršto laužtų kaltinimų pagrįsti faktais. Tai pripažįsta patys Lietuvos cenzoriai.

"Programų transliacija nutraukiama ne dėl pažeidimų, o dėl to, kad asmuo, susijęs su šios televizijos programomis, yra įtrauktas į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą. Tai yra ponas Kiseliovas. Jis neturi gauti naudos, todėl laidų transliacija nutraukiama. Tai buvo padaryta Latvijoje, ir dabar ir Lietuvoje", — po komisijos posėdžio sakė LRTK pirmininkas Mantas Martišius.

Pasirodo, atvirose žurnalistinėse diskusijose nepavyko paneigti RT medžiagos teisingumo. Todėl nuspręsta apeiti iš kitos pusės. Kaip tarybiniais laikais, kurių dabartinė Lietuvos valdžia labai nekenčia, kai buvo nuspręsta nutildyti "balsą iš anapus".

Tikėtina, kad toks radikalus Lietuvos ir, ko gero, Latvijos valdžios sprendimas neliks ne tik be RT vadovybės, bet ir visos Rusijos žurnalistų bendruomenės atsako.

"Tai yra tiesioginis spaudimas žiniasklaidai, atviras cenzūros aktas. Šio sprendimo priežastys kelia nerimą, nes tai, kad Kiseliovas vadovauja RT — matyt, čia žmonės painioja RT, "Russia Today" ir "Rossija segodnia". <...> Tai yra specifiškas tiesioginis spaudimas mūsų žiniasklaidai. Kokie galėtų būti mūsų veiksmai, mes taip pat pasakėme. Jei, pavyzdžiui, RT vadovybė pateiks ieškinį, gins savo teises teisme, tada tai bus absoliučiai logiškas sprendimas. Imtis kai kurių veidrodinių priemonių neveiksminga, o lietuviška žiniasklaida tokia apimtimi Rusijoje netransliuojama, juolab jokie televizijos kanalai", — Sputnik Lietuva sakė Rusijos žurnalistų sąjungos viceprezidentas Timuras Šafiras.

Anot LTRK vadovo Manto Martišiaus, komisijos sprendimas uždrausti RT transliacijas Lietuvoje įsigalioja iškart nuo jo paskelbimo internete, tai yra, nuo liepos 9 dienos. Nuo šios dienos kabelinės ir IT televizijos operatoriai — "Balticum", "Consilium Optimum", "Penki kontinentai" ir "megogo.net" — turi nutraukti penkių RT grupės kanalų (RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary ir RT Documentary HD) transliavimą.

Anksčiau tam, kad būtų užblokuotos tam tikros žiniasklaidos priemonės Lietuvos informacinėje erdvėje, neužteko vien LTRK sprendimo. Tai turėjo patvirtinti teismo nuosprendis. Bet po daugybės prieštaringai vertinamų klausimų, susijusių su Rusijos televizijos kanalų ("Pervyj kanal", "Rossija", "NTV") transliacijų blokavimu Lietuvoje, jie nusprendė nesivarginti su tokiomis smulkmenomis. Kaip ir viskas aišku, tačiau nepriklausoma teismų sistema Lietuvoje yra santykinė sąvoka. Bus lengviau, kaip ir represijų laikais, jei mirties bausmę paskelbs ne teismai, o "troikos".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
žiniasklaida, Lietuva, Dmitrijus Kiselevas, RT
Dar šia tema
Lietuvos URM rekomenduoja Radijo ir televizijos komisijai drausti RT programas
Lietuva kovoja su RT. O gal reikėtų su "fake'ų kūrėjais" iš JAV?
Simonian sureagavo į galimybę Estijoje uždrausti RT
Simonian sureagavo į penkių RT kanalų draudimą Lietuvoje
Lietuvoje uždrausta RT
LGBT vėliava, archyvinė nuotrauka

LGBT aktyvistai gali sutrukdyti Lenkijos draugystei su Baltijos šalimis

(atnaujinta 17:07 2020.07.08)
Pasaulinis "LGBT paramos" mėnuo, vadovaujamas JAV ir Didžiosios Britanijos, Rytų Europoje dar nesulaukė didelio palaikymo. Tos pačios lyties asmenų meilės aktyvistai reikalauja, kad Baltijos šalių prezidentai aiškiai išreikštų savo poziciją dėl gėjų ir lesbiečių

Homofobiškiausios šalies ES Rytų stovykloje — Lenkijos — vadovas Andžejus Duda jau viešai pasisakė už vienos lyties asmenų santuokos draudimą. Tačiau jo kolegos Baltijos šalyse šiek tiek pasimetę.

Kitą sekmadienį Lenkijoje vyks antrasis prezidento rinkimų turas. Ir niekas negali būti tikras, kad Andžejus Duda liks prezidentu kitai kadencijai. Europos akimis, jis yra skandalingas veikėjas. Maža to, kad jam vadovaujant Lenkija pradėjo agresyviai diktuoti sąlygas visai Europos Sąjungai ir pretenduoti į lyderystę, tai Lenkijos prezidentas dar sau leido nekorektiškai kalbėti apie seksualines mažumas. Žodžiu, pirmojo prezidento rinkimų turo išvakarėse jis dar kartą pasakė "ne" tos pačios lyties asmenų santuokai ir paskelbė krikščioniškųjų šeimos vertybių viršenybę Lenkijoje.

Užtat artimiausių Lenkijos politinių draugų-partnerių — Baltijos šalių — požiūris į LGBT bendruomenę nėra toks aiškus. Vos prieš kelias dienas Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid su šypsena ir nuolankumu leido seksualinių mažumų atstovams prie jos suknelės prisegti vaivorykštės spalvų ženklelį.

Latvijos prezidentas dar kol kas negavo panašaus ženklelio. Tačiau verta prisiminti, kad Latvijos užsienio reikalų ministerijai antrą kadenciją vadovauja atviras gėjus Edgaras Rinkevičius.

Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą vis dar kankina neaiškios mintys. Praėjusią savaitę Lietuvos LGBT bendruomenės aktyvistai jau ėmėsi įspėjamojo veiksmo — surengė piketą prie Prezidentūros. Jie paragino Nausėdą "atsakyti už žodžius", pasakytus prieš metus rinkimų karštinės metu. Tada pavyzdingas šeimos vyras Nausėda pažadėjo, kad jei bus išrinktas prezidentu, prisisegs vaivorykštės spalvos ženklelį kaip solidarumo su LGBT bendruomene simbolį. Piketas praėjo, o iš Prezidento rūmų iki šiol nė žodžio.

Ko gi laukia Gitanas Nausėda? Galbūt Lenkijos prezidento rinkimų antrojo turo rezultatų? Iš tiesų, šiandien Europoje Lietuva neturi artimesnės draugės nei Lenkija. Ir nuo to, kas artimiausiais metais vadovaus Lenkijai, priklauso ne tik Vilniaus pozicija tarptautiniais klausimais, bet ir jo požiūris į LGBT bendruomenę. O dar geriau būtų jau žinoti ir rudenį vyksiančių JAV prezidento rinkimų laimėtoją. Kas, jei gėjų neapkenčiantį Trampą nugalės liberaldemokratas Džo Baidenas.

Verta priminti, kad homofobiškiausių ES šalių reitinge Lietuva kartu su Lenkija yra sąrašo viršuje. Lietuvos Seimas tos pačios lyties asmenų santuokos pripažinimą jau keletą kartų atmetė. Galbūt todėl praėjusiais metais JAV Valstybės departamentas atsiuntė atvirą gėjų Robertą Gilchristą vadovauti ambasadai Vilniuje. Taip sakant, švietimo ir įspėjimo tikslais. Taigi, Gilchristas ir jo bendruomenė laukia, ką pasakys Gitanas Nausėda. Ar LGBT žmonės bus laukiami Prezidento rūmuose? Ar prezidentas leis prie jo kostiumo prisegti vaivorykštės ženklelį? Ar dalyvaus pirmoji Lietuvos ponia?

Taip, ir pačiam Gitanui Nausėdai, ir jo patarėjams teks padaryti sunkų pasirinkimą. Ir nutylėti šiuo klausimu nepavyks. Ypač rudenį vyksiančių Seimo rinkimų išvakarėse. Galų gale net netiesioginis tam tikros politinės partijos palaikymas iš prezidento pusės gali turėti įtakos balsavimo rezultatams. O statymai yra labai aukšti. Ar liks valdžioje dabartinės koalicijos partijos, vadovaujamos "valstiečių" Ramūno Karbauskio, ar sugrįš konservatoriai-liberalai? Kiekvienas gautas mandatas bus vertas aukso. O LGBT bendruomenės balsai gali būti lemiami.

Sprendžiant iš naujausių viešosios nuomonės apklausų rezultatų, LGBT idėjas masėms propaguojantys Lietuvos konservatoriai ir liberalai turi gerą šansą atgauti valdžią. Taigi, spalio 11 dieną rinkėjams teks balsuoti ne tik už partijos programines gaires, bet ir už šeimos vertybes.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
LGBT, Lenkija, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva — mažumų skriaudėja ar LGBT propagandos taikinys?
Lietuvoje ne visiems priimtinas "LGBT paramos mėnuo"
Agresyvi vaivorykštė
Vilnius, archyvinė nuotrauka

"Bonjour": Vilnius kviečia į prancūziškas atostogas

(atnaujinta 22:04 2020.07.09)
Nuo penktadienio iki sekmadienio sostinėje vyks “Prancūziškos atostogos" — mieste skambės prancūziška muzika ir rengiami spektakliai

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Ateinantį savaitgalį, liepos 17–19 dienomis, Vilniuje vyks "Prancūziškos atostogos", praneša miesto savivaldybė. 

Nuo penktadienio iki sekmadienio sostinėje nepritrūks prancūziškos muzikos, teatro ir maisto — būtent kultūra ir gastronomija yra tai, kas viso pasaulio turistams labiausiai asocijuojasi su prancūzais.

"Prancūziškų atostogų" Vilniuje pradžios akcentas — prancūzų žvirbliuku vadinamos Edith Piaf dainų repertuaro koncertas. Legendinės dainininkės dainas liepos 17–ąją, penktadienį, Konstantino Sirvydo skvere atliks Evelina Sašenko. 

Šeštadienį, liepos 18-ąją, Užupyje vyks prancūzų menininko Phil Von šokio monospektaklis "Human Lost & Found", o Senamiestyje — prancūzų poezijos bei muzikos improvizacija "Po Paryžiaus dangum", kurią rengia aktorė ir režisierė Birutė Mar. 

Be to, visą savaitgalį prancūziškos gastro kultūros širdimi Vilniuje taps Halės turgus.

"Romantiška muzika, elegantiški vakarai restoranuose, iškylos parkuose, tipiški prancūziški desertai su kava, "Michelin" žvaigždučių verti patiekalai nuneš jus toli toli, du tūkstančius kilometrų pietvakarių kryptimi", — žada Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros "Go Vilnius" direktorė Inga Romanovskienė. 

Visą vasarą "Atostogų Vilniuje" savaitgaliais siūlomos nuolaidos nakvynei, pramogoms ir maitinimui. Pigiau bus galima ir atvykti į Vilnių — nuolaidas suteikia projekto partneriai "LG Keleiviams", "Kautra", "BusTuras", "Citybee", pigų parkavimą Vilniaus centre pasiūlys "Unipark".

Informaciją apie nuolaidas ir specialius pasiūlymus galima rasti projekto svetainėje, jais pasinaudoti bus galima su specialiu promo kodu "PrancūzijaVilniuje".

Tegai:
atostogos, Vilnius
Dar šia tema
Pasikeitė atostogų įpročiai: mažėja vienišų keliautojų