Vladimiras Putinas ir Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Kas slypi neapykantos Putinui ir Trampui

(atnaujinta 23:38 2020.06.23)
Trampas ir Putinas "kelia grėsmę ne tik savo šalims ir tautoms — jie taip pat yra pagrindinė grėsmė taikai, nesvarbu, atskirai ar kartu, tačiau tai yra aišku visiems progresyviems žmonėms!" Tai yra, tiems, kurie kursto dvi emocijas: baimę ir neapykantą

Kas jungia balsavimą dėl Konstitucijos pataisų Rusijoje ir JAV prezidento rinkimus? Nieko bendro? Išskyrus vieną dalyką: čia ir ten pokyčių priešininkai sutelkia dėmesį į pirmąjį šalies asmenį. Ne dėl jo programos ar iniciatyvų, ne dėl ideologijos, o dėl to, koks jis "baisus ir pavojingas".

Turėtų būti balsuojama prieš pataisas vien todėl, kad Putinas jas pasiūlė, ir jos taip pat suteikia jam galimybę būti perrinktam prezidentu. Prieš Trampą būtina balsuoti vien todėl, kad jis neturėtų būti Baltuosiuose rūmuose: jis yra "siaubingas ir mums nepatinka". Be to, Trampas ir Putinas "kelia grėsmę ne tik savo šalims ir tautoms — jie taip pat yra pagrindinė grėsmė taikai, nesvarbu, atskirai ar kartu, tačiau tai yra aišku visiems progresyviems žmonėms!" Tai yra, tiems, kurie kursto dvi emocijas: baimę ir neapykantą.

Kurstydami baimę prieš Putiną, jie tikisi, kad šalies viduje padidės neapykanta jam, ir jie galėtų grobstyti šalį. Ta pati schema su Trampu — tik jau Amerikos realijose. Mes su Putino kaltintojais gyvename 20 metų ir atmintinai išmokome visko, ką jie sako ir kuo gąsdina. Kova su Trampu vyksta mažiau nei penkerius metus (nuo to momento, kai jis tapo prezidentu ir pradėjo populiarėti) — ir čia taip pat nieko naujo nebuvo girdėta. Visi, kurie nori nekęsti Trampo ar Putino, jau nekenčia jų, bet kodėl tada tęsiasi ši neapykantos sublimacija?

Todėl, kad nėra į ką daugiau atsiremti — liko tik neapykanta. Ar yra rimta Putino alternatyva? Na, ar yra bent vienas neapykantos skleidėjų siūlomas žmogus, politikas, kurį jie pateiktų kaip "Rusijos gelbėtoją"? Tokio žmogaus nė su žiburiu nerasi — tie, kurie siūlomi šiam vaidmeniui, sukelia ne ką kitą, o juoką ar pasipiktinimą. Todėl agitacija prieš pataisas vyksta "pasakyk "ne" Putinui" lygiu — nepaisant to, kad visi supranta, jog pasitikėjimas Putinu bet kokiu atveju yra toks, kad garantuoja paramą pataisoms referendume. Bet šventas karas prieš prezidentą reikalauja nemažinti kovos intensyvumo, todėl šiame radikalių "kovotojų prieš režimą" požiūryje į liepos 1 dienos balsavimą nėra ko stebėtis. Jie supranta, kad yra pasmerkti pralaimėti, ir tiesiog pasinaudoja situacija siekdami užsiimti vieninteliu įprastu dalyku — kurstyti neapykantą, dirbdami "šviesios Rusijos ateities be Putino" labui, kurią "vergaujanti Rusijos liaudis" atima iš jų.

Tačiau ar padėtis Amerikoje iš esmės skiriasi? Juk yra dauguma prezidento priešininkų, kaip mums sako apklausos? Tai Rusijoje radikalūs anti-putinistai marginalizavo save — savo melu, sumaišytu su rusofobija. O JAV nuo Trampo kratosi beveik visas elitas, didžioji dalis žiniasklaidos ir dauguma žmonių. Kokios yra problemos? Lapkritį vyks rinkimai — Trampas pralaimės, ir bus visoje Amerikoje šventė. Reikia tik sutelkti visus gerus žmones — ne, ne nužudyti visus blogus, o balsuoti lapkričio 3 dieną.

Vienintelė problema yra ta, kad jie turės balsuoti ne už ką nors, o prieš Trampą. Amerikiečių "kovotojai su režimu" neturi nė vieno, paskui ką jie galėtų eiti, o visas dėmesys sutelktas į tai, prieš ką jie balsuos. Tai yra, kurstyti baimę ir neapykantą, kurios kurstymu precedento neturinčiame lygyje Amerikos žiniasklaida užsiėmė beveik visus Trampo prezidentavimo metus.

Tačiau kuo arčiau rinkimai, tuo labiau nerimą jaučia sąžiningi žmonės: o kas, jei strategija nesuveiks? Atrodytų, jie padarė viską, ką galėjo — ir surengė šansų sėkmei neturintį apkaltos procesą, ir nušalino nuo rinkimų kandidatą, turėjusį realių šalininkų (senatorių Bernį Sandersą), kad nereikėtų rinktis iš dviejų antisisteminių blogybių. Ateik, amerikieti, ir balsuok lapkričio 3 dieną prieš Trampą...

Na, o kas, jei jiems nepavyks? Ši idėja pastaruoju metu pradėjo slūgti protingiausių tarp kovotojų su Trampu širdyse — ir vienas iš jų netgi pasidalijo ja su kitais.

Maiklas Mūras (Michael Moore), dokumentinių filmų kūrėjas, "Oskaro" laureatas ir vienas įtakingiausių Amerikos politikų kairiųjų liberalų flango ideologų, šeštadienį Donaldo Trampo mitingo išvakarėse Talsos mieste, Oklahomoje, parašė:

"Nereikia juoktis iš šių Talsos bobų ir krizenti dėl to, kiek iš jų ketina grįžti namo su Covid-19. Jie gyvena, valgo ir kvėpuoja Trampu — nė vienas iš mūsų to nedaro Džo Baideno atžvilgiu. Mes tikimės neapykantos Trampui, o ne meilės Baidenui, norėdami laimėti. Ar tikrai taip manote — neapykanta nugali meilę? Atseit, kuo daugiau sukelsime kaimyno neapykantos Trampui, tuo daugiau šansų laimėti?"

Buvo numatyta, kad į mitingą Talsoje susirinks 100 tūkst. žmonių — susirinko perpus mažiau, o salėje buvo net tuščių vietų, nes demokratai surengė dideles Trampo oponentų bilietų rezervacijas, kad rėmėjai neužimtų vietų. Bet pirmasis mitingas nuo karantino pradžios vis tiek parodė pagrindinį dalyką: žmonės myli Trampą. Būtent tai, ką parašė Mūras:

"Nebūk toks akiplėša, sakydamas visiems, kad Baltieji rūmai nenugalės, nes, atvirai pasakius, tu atrodai labai panašus į save prieš ketverius metus... Jei vėl neatsižvelgi į mano perspėjimus, turiu klausimą, į kurį noriu, kad atsakytum, ir prašau atsakyti man sąžiningai: kiek žmonių susirinks per penkias dienas išgirsti Džo Baideno kalbą? Dvylika? Penki? Nė vieno?

...Kadangi žinome, kad nėra didžiulės, stiprios meilės Džo Baidenui, niekam neįdomus Džo Baideno darbo planas, Džo Baideno sveikatos apsaugos planas, vaikų priežiūros planas, baudžiamosios justicijos planas, pajamų nelygybės šalinimo planas".

Mūras ragina Baideną išeiti iš rūsio ir įkvėpti žmones — nors akivaizdu, kad jis pats netiki šia galimybe. Tiesą sakant, Maiklas Mūras įspėja apie artėjančią Trampo pergalę — kaip ir prieš ketverius metus, kai jis buvo beveik vienintelis liberalas, rašęs apie tikrąją Trampo pergalės "grėsmę". Kaip ir tada, dabar Trampas "įkvepia daugumą žmonių svyruojančiose valstijose", rašo Mūras, "ir, kaip 2016 metais, būtent šios kelios "rūdijančios juostos" valstijos atneš Trampui pergalę".

Mūras yra bent jau objektyvus ir sąžiningas: jis nekenčia Trampo, tačiau ši neapykanta neaptemdo jo akių. Bet dar įdomiau yra tai, ką jis pastebi savo bendraminčiuose, nesmerkdamas, galbūt net prabėgom. "Nereikia juoktis iš šių bobų Talsoje" — tai labai svarbus dalykas.

Faktas yra tas, kad progresyvūs Amerikos žmonės juokiasi iš Trampo šalininkų taip pat, kaip ir mūsų "žmonės protingais veidais": fu, galvijai, kaimiečiai, biudžetininkai, patriotai, neišsilavinę idiotai. Tik tokie žmonės, net ne žmonės — atmatos — tik jie gali palaikyti Trampą. Likus dviem mėnesiams iki 2016 metų rinkimų, Hilari Klinton Trampo šalininkus pavadino "apgailėtinais žmonėmis" ir "nepadoriu susibūrimu" — "rasistais, seksistais, homofobais, ksenofobais, islamofobais — visko negalima suskaičiuoti. Šie žmonės yra nepataisomi".

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Дружинин

Toks epitetų kabinimas ir panieka savo tautai būdingi ir kai kuriems mūsų pačių paskirtiems "geriausiems žmonėms" — be to, tai dažnai virsta atvira rusofobija: "Vergų tauta, ką iš jų paimti". Amerikoje dabar terminas "vergas" nepopuliarus — priešingai, Trampo šalininkai kaltinami rasizmu. Nors iš tikrųjų tikrieji rasistai yra būtent tie, kurie niekina ir žemina savo tautą, nesvarbu, ar jie yra baltieji amerikiečiai, ar rusai.

Dešimtajame dešimtmetyje iš rusų buvo reikalaujama kolektyvinės atgailos už visą mūsų praeitį, pateiktą išimtinai juodomis spalvomis: vergiška, sovietine, didžiosios imperijos (šis terminas iš tikrųjų buvo naudojamas kaip rasizmo sinonimas — jie sako, kad mažos tautos patyrė priespaudą). Rusai ištvėrė šį pažeminimą ir atsakė, tarp jų ir Putinas. Dabar amerikiečiai yra verčiami atgailauti už vergiją — tai tikrai neturi nieko bendra su šiandien gyvenančiais baltaisiais. Ir ne ta esmė — jiems tiesiog reikia sugriauti žmonių dvasią. Bet jei tai nesuveikė su tūkstantmečius skaičiuojančiais rusais, su palyginti neseniai atsiradusiais amerikiečiais tai gali ir suveikti.

Rusijoje neįmanoma įžiebti paniekos ir neapykantos Putinui. Atvirkščiai: rusofobija prasiveržia, išduoda save net ten, kur galėtų ir tylėti. Bet gal Amerikoje pavyks paslėpti panieką Amerikos žmonėms — už neapykantos Trampui? Taip, tai pasiteisins — bent jau taip atrodo tiems, kurie dabar eksperimentuoja su JAV.

Tačiau lapkričio 3 dieną gali paaiškėti, kad ne visi žmonės yra įbauginti, kad dauguma nepasidavė "baimei ir neapykantai", o tada "pažengę žmonės" JAV, kaip ir "geriausi žmonės Rusijoje", rėks savo šaliai, kad ji išprotėjo. Pamiršę, kad baimė ir neapykanta visada sunaikina tuos, kurie bandė jomis sužaisti.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Vladimiras Putinas, Donaldas Trampas
Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis

Seimo rinkimų belaukiant. Kas laimės partinių sąrašų dvikovą?

(atnaujinta 14:50 2020.07.05)
Didžioji partijų dauguma paskelbė sąrašus rinkimams, kurie skirti į respublikos Seimą. Ką jie rodo?

Jeigu lyginti Lietuvos partijas su krepšinio komandomis, "Valstiečiai" (kurie oficialiai dar nepasakė, kas juos ves į rinkimus, bet kurių lyderiai nuspėjami) primena ekipą iš NBA, kur kolektyvai dažniausiai formuojami pagal principą — žvaigždė (viena arba kelios) ir likusieji, kurių užduotis ją "aptarnauti".

Kitaip tariant, partijos priešakyje turėtų būti du "flagmanai" — Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis, ir galima sakyti, jog "Valstiečiams" labai pasisekė, kad premjeras, greičiausiai, taps jų pagrindiniu rinkiminiu veidu. Kažkur šalia bus Aurelijus Veryga, ir čia irgi sėkmė — jeigu ne koronavirusas, jo kaip sveikatos apsaugos ministro populiarumas, turbūt, neišaugtų iki dabartinio lygio.

Likusieji du "pagrindinės sudėties žaidėjai" — Agnė Širinskienė ir, galbūt, Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė. O toliau didžiąja dalimi "pilkoji masė", kuri buvo, yra ir bus nežinoma didesnei Lietuvos rinkėjų daliai.

Tačiau, jeigu NBA žvaigždės sugeba laimėti sau ir komandai čempionų žiedus, kodėl "Valstiečių" lyderiai negalėtų garantuoti partijai gero rezultato? Žinoma, pakartoti praeitų rinkimų triumfą nerealu, bet solidų mandatų skaičių gauti įmanoma. O toliau jau koalicija.

Konservatoriai — jauni veidai, sena ideologija

Pirma mintis, pažiūrėjus į pirmąjį konservatorių dešimtuką — daug jaunimo: Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas, Paulius Saudargas, Radvilė Morkūnaitė, Agnė Bilotaitė ir net Žygimantas Pavilionis, kuriam tik 48-neri.

Tačiau tuo pat metu ekspertai pastebi, jog priekyje surinkti skirtingiems partijos flangams atstovaujantys politikai. Kaip pažymėjo vienas politologas, Kasčiūno pažiūros yra "pakankamai konservatyvios, ir man sunku būtų jas suderinti su Gabrieliaus Landsbergio ar Ingridos Šimonytės pažiūromis".

Bet didžiausia konservatorių problema ta, kad jauni veidai nereiškia naujos ideologijos. Taip, partijos viduje gali būti diskusija dėl tam tikrų dalykų, bet kol kas nesimato, kad jos programoje atsirastų kokia nors fundamentaliai nauja kryptis.

O būtent ji reikalinga rinkėjų bazės praplėtimui, ir būtent todėl pirmu numeriu tapo Šimonytė. Tačiau garantijos, kad šitas ėjimas suveiks, nėra. Įdomiausia tai, kad jaunieji konservatoriai atrodo konservatyvesni už senuosius, ir kaip tik jie ima dominuoti partijoje. O reiškia, jokio proveržio, greičiausiai, nebus.

Kažkas gali pasakyti, kad geriau branginti tai, ką turi. Tame yra tiesos, bet tai neatneša valdžios. Todėl "Tėvynės sąjungai" tikrai atėjo metas drąsiau eksperimentuoti, net rizikuoti prarasti dalį tradicinių rinkėjų, kad atsirastų nauji. Kitaip ji užstrigs opozicijoje ilgam kaip krepšinio komanda su pasenusia žaidimo filosofija.

Tarp viršaus ir apačios

Toliau reikėtų pasakyti keletą žodžių apie Gintauto Palucko socdemus, liberalus ir "Darbo partiją". Apie pirmus todėl, kad jie tarp lyderių. Apie antrus todėl, kad pas juos atėjo ir iš karto tapo trečiu numeriu Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Apie trečią todėl, kad gali grįžti į Seimą.

Grįžtant prie paralelių su krepšiniu, galima teigti, kad socdemai — tvirti vidutiniokai, kurie po skilimo sugebėjo išsaugoti tradicinės partijos bagažą ir neiškristi į "antrą lygą". Dabar reikia galvoti, kaip grįžti į aukštumas, bet žmonių tam realiai kol kas nėra.

NBA sakoma — nori laimėti, pirk žvaigždę. "Valstiečiai" jų turi ir todėl varžosi dėl aukščiausių vietų. Tuo tarpu socdemai išsilaiko pirmiausiai sisteminio resurso (partinės struktūros) dėka, o su lyderiais problema. Todėl jų trečioji vieta rinkimuose būtų logiška — per silpni, kad pakiltų aukščiau, ir per stiprūs, kad nukristų žemiau, bet jeigu per kitus keturis metus nesuras (neišugdys) ryškių asmenybių — nukris.

Liberalai priešingai gali pakilti (tik ne iš vidurinio aukšto į paskutinį, o iš rūsio į pirmą). Po daugybės įvaizdžio smūgių ir atsisveikinimų jie, atrodo, atsigauna ir pasipildė keliais svarbiais "žaidėjais" —pirmiausiai, solidžiu Lietuvos politologu Raimondu Lopata ir, žinoma, Pranckiečiu.

Pastarojo logika suprantama (nuėjo ten, kur paėmė ir kur gali būti tarp lyderių), bet liberalų sprendimas jo atžvilgiu kelia tam tikrų abejonių, nes pakvietė politiką, kuris buvo partijoje su visiškai kitokia ideologija (o "Liberalų sąjūdis" — viena iš ideologiškai nuosekliausių politinių jėgų Lietuvoje), jau nekalbant apie konfliktinį Pranckiečio elgesį, būnant "Valstiečių" nariu.

Kita vertus, blogiau nebus, o geriau būti gali, nes liberalių rinkėjų, dėl kurių šalyje vyksta aštri konkurencija (dar yra Artūras Zuokas ir Remigijus Šimašius), nėra daug, ir Pranckietis, galimai, privilios tuos, kurie anksčiau už liberalus nebalsavo, taip padėdamas pastariesiems patekti į Seimą, kas šiandien jiems yra svajonių viršūnė.

Krepšinyje būna komandos, kurios negali sau leisti brangių pirkinių, ir todėl, norėdamos pasiekti sąlyginai gerą rezultatą trumpoje perspektyvoje, surenka visus, kas galėtų atnešti bent kažkokią naudą. Kažką tokio padarė "Darbo partija", prie kurios vairo sugrįžo Viktoras Uspaskichas ir kuri į pirmą dešimtuką surinko daugiau ar mažiau vertingus "politinius likučius" — Artūrą Skardžių, Mindaugą Puidoką, Vytautą Gapšį ir panašiai.

Kita vertus, kaip pažymėjo politologė Rima Urbonaitė: "Darbo partija dabar reitingų sąrašuose atrodo silpnokai, bet mes puikiai žinome, kad tai nieko nereiškia. Klausimas, ar ji nebus ta, kuri pasiims "Valstiečių", socialdemokratų balsų? Istorija rodo, kad jie sugeba prisikelti".

Apibendrinant, galima teigti, kad Lietuvos partijų paskelbti rinkiminiai sąrašai parodo jų raidos tendencijas. Kai kurios turi asmenybių, bet neturi sistemos, kitos priešingai. Konservatoriai turi abu dalykus, bet neatnaujina ideologijos, kas riboja jų galimybes. Bendrai paėmus, Lietuva dar negali pasigirti tuo, kad jos politinėje sistemoje įvyko kartų kaita ir atsirado daug naujų "didelių" figūrų su inovatyviu mąstymu.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rinkimai, dvikova, Seimas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Karbauskis ragina atsakyti už "Sąjūdžio prieš Astravo AE" "neskaidrius veiksmus"
Širinskienė pateikė skundą ET dėl Žalimo ir konservatorių santykių
Amerikiečių kompleksas Patriot, archyvinė nuotrauka

Nauja Amerikos oro gynybos sistemų "Patriot" nesėkmė

(atnaujinta 11:23 2020.07.05)
JAV pagamintos "Patriot" priešlėktuvinės raketų sistemos neapsaugojo Saudo Arabijos sostinės Rijado nuo Jemeno husitų oro smūgio ir dar kartą patvirtino savo kaip "vakar dienos ginklo" reputaciją

Jemeno"Ansar Alla" judėjimo kovotojai (husitai) birželio 23 dieną užpuolė objektus Saudo Arabijoje, atvirai tai pareiškė ir pademonstravo savo ginklų pranašumą prieš Amerikos oro gynybos sistemas "Patriot".

Iš husitų kontroliuojamos teritorijos buvo paleista keletas nepilotuojamų orlaivių  ir raketų, kurie įveikė daugiau nei 700 km, tris pozicines oro gynybos sistemos zonas ir smogė į taikinius Rijade. Anot "Reuters", "Houthis" raketos ir dronas buvo nukreipti į armijos štabą, gynybos ministeriją ir oro bazę.

Saudo Arabijos gynybos ministerija įsakė sunaikinanti oro taikinius, tačiau vis dėlto galima manyti, kad atskiri atakos dronai (arba raketos) savo užduotį atliko Rijade. Liudininkai pasakojo apie du aukšto lygio sprogimus ir storus dūmų dūmus Saudo Arabijos sostinėje (praėjusių metų husitų išpuolis Abkayko ir Khuro rafinavimo gamyklose buvo daug stipresnis ir turėjo rimtesnių padarinių).

Remiantis viena iš versijų, "Patriot" sistemos atpažino atakuojančius nepilotuojamus skraidymo aparatus kaip savo ir juos praleido. Galbūt "Patriot" priešlėktuvinės gynybos atpažinimo sistemą nulaužė ar užgniaužė elektroninis karas. Blogiausiu atveju technologiškai netobuli "patriotai" galėjo tiesiog nepastebėti žemo kontrasto oro taikinių. Kad ir kaip būtų, Saudo Arabijos ir Jemeno husitų konfliktas tampa vis stipresnis ir pavojingesnis visam regionui. Tuo tarpu kiekybinis amerikiečių ginklų (įskaitant papildomas "Patriot" oro gynybos baterijas ir naujas pozicijas) augimas nieko nedaro.

"Patriot" jau nebe tos

Husitai tvirtina, kad užpuolė Gynybos ministeriją ir Karaliaus Salmano oro pajėgų bazę Saudo Arabijoje. Anot koalicijos, Karalystės oro gynybos pajėgos perėmė keturias balistines raketas ir kelis dronus-kamikadzes, kuriuos Rijade bei Najrano ir Jizano miestuose paleido birželio 23 dienos rytą. Bendras  ginklų skaičius nežinomas, husitai paskelbė "didelio masto operaciją", kuri dar nėra baigta. Lieka neaiškumų.

Palyginimui, praėjusių metų rudenį kovotojai dislokavo 18 dronų ir septynias kruizines raketas. Husitų atstovas atkreipė dėmesį į naujųjų "Kasef" ir "Sammad-3" dronų galimybes įveikti 1700 km atstumą. Čia svarbu suprasti: esant tokiam skrydžio diapazonui, Jemeno dronas-kamikadzė gali atakuoti taikinį Saudo Arabijoje iš bet kurios krypties (pavyzdžiui, pasiekti Rijatą iš Kataro), o "Patriot" kompleksai bus nenaudingi, nes jie kontroliuoja erdvę ribotame 90 laipsnių sektoriuje, o ešelonų skaičius neturi įtakos oro gynybos kokybei. "Patriot" kompleksas skirtas sunaikinti orlaivius, balistinius taikinius ir vidutinio nuotolio raketas. Taikiniai yra santykinai maži dronai ir kruizinės raketos.

JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas anksčiau pažymėjo: "Net kai kurios geriausios sistemos pasaulyje ne visada pasiekia taikinius". Ir jei jie akivaizdžiai nėra patys geriausi, tada jemeniečių husitų smūgiai į objektus Saudo Arabijoje yra neišvengiami. Raketiniai ginklai ir smogiamieji BSK sparčiai vystosi visose pasaulio šalyse, o "Patriot" priešlėktuvinės gynybos sistemų modernizavimas primena trypčiojimą vietoje. Modifikacijose PAC-2 ir PAC-3 technologinis proveržis nepastebėtas. PAC-3 projektas gavo bent jau "pagreitintą" radarą ir naują raketą, o kiti atnaujinimai numatė tik atskirų komponentų ir mazgų pakeitimą. Pentagonas planuoja "Patriot" kompleksą eksploatuoti iki 2030-ųjų pradžios ir galbūt tai yra pernelyg optimistiška ateities vaizija.

Pagal taktines ir technines charakteristikas "Patriot" sugeba sunaikinti ore esančius objektus, skriejančius iki 2500 kilometrų per valandą greičiu, iki 100 kilometrų atstumu (balistiniai — iki 25 kilometrų) ir iki 25 kilometrų aukščio (balistiniai — iki 11 kilometrų). ZRK vienu metu gali iššauti į aštuonis taikinius. Komplekso reakcijos laikas yra 15 sekundžių (labai lėtai — per tą laiką taikinys gali skristi 10 km), įskaitant raketos paleidimą, kai taikinys artėja prie numatytos sienos. "Patriot" oro gynybos radaro matymo kampas yra 90 laipsnių, jis yra sumontuotas oro tikimybių tikimybės kryptimi (nėra viso vaizdo).

Kuklias savybes papildo ne pati sėkmingiausia kovinio naudojimo patirtis. Taigi iš 91 raketų "Skad R-17", kurias Irakas išleido 1991 metų Pradžioje, amerikiečiams pavyko numušti tik 45, kainuojančias 158 priešlėktuvines raketas. Reikšmingas amerikiečių komplekso trūkumas buvo trumpas atstumas ir tikslo perėmimo aukštis — mažiau nei 20 ir 7 kilometrai nuo dengiamo objekto. Bet koks palyginimas su tokiais moderniais Rusijos partneriais kaip "Vityaz S-350" yra neteisingas, o technologijų srityje — atotrūkis yra fantastiškas (pagal radaro apžvalgą, reagavimo greitį, taikinių skaičių, aukščio diapazoną ir sunaikinimo diapazoną).

Tuo tarpu viena "Patriot" oro gynybos sistema tarptautinėje rinkoje kainuoja apie 1 milijardą dolerių. Vien tik 2017 metais JAV pardavė 110 milijardų JAV dolerių vertės Saudo Arabijos ginklų, tai yra didžiausias ginklų sandoris žmonijos istorijoje. Greičiausiai didžioji dalis šių lėšų buvo iššvaistyta — Amerikos gynybos pramonės "reklama" oro gynybos sistemoje liko be tęsinio. Neatsitiktinai Japonija atsisakė įsigyti ir dislokuoti savo teritorijoje amerikiečių priešraketinės gynybos sistemą "Aegis Ashore".

Vietinė gamyba?

Dar kartą pabrėžti Jemeno kovotojų judėjimo proiraniškumą ar tiekti jiems Irano ginklus reiškia supaprastinti tikrovę. Technologiškai husitai yra gana nepriklausomi, užtikrintai vykdo karo veiksmus jūroje ir anksčiau pristatė visą naujų savo gaminamų dronų ir raketų parodą, skirtą karui su Saudo Arabija ir arabų koalicija.

Kovinis geležinkelio raketų kompleksas
© Фото : предоставлено пресс-службой РВСН

Atminkite, kad šie oro atakos įrankiai gali nuskristi šimtus kilometrų ir tiksliai pataikyti į taikinį (atskiras pastatas, gamykla).
Ginkluotasis konfliktas Jemene yra kilęs iš tikėjimo, politinių ir regioninių prieštaravimų šalies šiaurėje ir pietuose ir neturi karinio sprendimo. Susirėmimai tarp sunitų (salafistų) ir šiitų (husitų) kilę iš tolimos praeities. Karinio karo mechanika yra paprasta: iš vienos pusės šiitai-husitai, kuriuos palaiko Iranas, ir, kita vertus, sunitai, kuriuos palaiko Saudo Arabija. Jemeno šiaurėje yra naftos telkinių, o pietuose yra angliavandenilių tranzitui svarbus Adeno uostas, o Rijado noras kontroliuoti "srautus" atrodo logiškas.

Leiskite jums priminti, kad 2015 metų husitų kovotojai užgrobė valdžią ir Sanos sostinę po dabartinio prezidento skrydžio. Saudo Arabija, gavusi JAV pritarimą ir neturėdama JT leidimo, pradėjo karinę operaciją prieš Jemeno "chuntą", remdama JAE, Bahreino, Kuveito, Kataro, Jordanijos, Egipto, Pakistano, Maroko ir Sudano ginklus.

Koalicija yra pabėgusios vyriausybės pusėje. JT neatlieka konstruktyvaus vaidmens, tik kartais ragina šalis siekti taikos. Jungtinės Valstijos tvirtina regioninio dispečerio vaidmenį. Pilietinis karas Jemene trunka šešerius metus, o arabų koalicijos intervencija tik paskatino karo veiksmų eskalavimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
JAV, Patriot
Dar šia tema
"Patriot" atvyksta į Lietuvą
Rusija vertins pastovų "Patriot" buvimą Lietuvoje kaip papildomą grėsmę
Ekspertas: Lietuva įsigijo NASAMS iš Norvegijos, nes JAV nepardavė jai "Patriot"
Vakcina nuo koronaviruso

PSO susidomėjo rusiška vakcina nuo koronaviruso

(atnaujinta 09:25 2020.07.06)
Tuo pačiu vyriausioji organizacijos tyrėja taip pat išreiškė viltį, kad Rusijos mokslininkai sutiks bendradarbiauti

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) susidomėjo Rusijos vakcina nuo COVID-19, pasakojo RIA Novosti vyriausioji tyrėja Sumija Svaminatan.

"Mes žinome, kad vykdomi [vaisto nuo koronaviruso — Sputink] Avifaviro tyrimai. Vyksta du ar trys vaistų testai, todėl laukiame rezultatų. Bet, be to, mes esame susidomėję ir Rusijos vakcina", — sakė ji.

Ji priminė, kad PSO turi Solidarumo testų programą, kuria siekiama keistis duomenimis apie vaistus ir vakcinas nuo koronavirusinės infekcijos. Ji taip pat išreiškė viltį, kad Rusijos mokslininkai sutiks bendradarbiauti.

Dabar Rusija nedalyvauja "Solidarumo bandymuose". Agentūros duomenimis, prie programos taip pat neprisijungė JAV, Didžioji Britanija, Kinija ir Prancūzija.

Anksčiau "Vektor" centro generalinis direktorius Rinatas Maksiutovas RIA Novosti sakė, kad centre sėkmingai sukurti trys koronavirusinės infekcijos vakcinos prototipai buvo sėkmingai išbandyti. Be to, šiuo metu bandoma SIC sukurta vakcina, pavadinta "Gamalei" ir Gynybos ministerijos vardu.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 11 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 528 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, vakcina, Rusija, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Skėtis nuo koronaviruso. Rusiškasis vaistas apsaugos nuo rudens bangos
Austrijoje nužudytas prieglobsčio prašytojas iš Rusijos