Nuotolinio išminavimo mašina Listva

Fronto "nuotolinis darbas": naujausios nuotolinio minavimo ir išminavimo mašinos

(atnaujinta 23:05 2020.06.29)
Kariniai konfliktai, pirmiausia, yra technologijų kova. Rusijos ginkluotosiose pajėgose dinamiški pokyčiai vyksta visose kovinio naudojimo srityse

Rusija demonstruoja ginklų technologinį pranašumą daugelyje krypčių, įskaitant orbitinių sistemų integraciją su nuotolinio minavimo ir išminavimo mašinomis.

Karinio parado, skirto pergalės 1941–1945 metų Didžiajame Tėvynės kare 75-mečiui, treniruotėse tarp 24 naujausių ginklų ir technikos rūšių pirmiausia buvo pastebėtos nuotolinio vietovės minavimo ir išminavimo sistemos — "Zemledelijė" ir "Listva". Pirmoji sugeba naudojant palydovą tiksliai įrengti minas iki 15 kilometrų atstumu nuo reaktyvinės salvės taško, antroji sugeba garantuotai sunaikinti arba neutralizuoti priešo sprogstamuosius prietaisus mikrobangų spinduliuote iki 100 metrų atstumu transporto priemonės judėjimo sektoriuje. Naujausios sistemos masiškai gaminamos, ir jomis jau aprūpinami Rusijos kariuomenės padaliniai.

Techninė pažanga keičia kovinių veiksmų taktiką, jie tampa vis efektyvesni ir "nekontaktiniai". Pažangūs Rusijos gynybos pramonės kūriniai leidžia sustabdyti priešininko sausumos pajėgų judėjimą tolimose linijose — be tiesioginio padalinių kontakto, ir taip pat per atstumą likviduoti diversinius "žymeklius" — radijo bangomis kontroliuojamas minas ir fugasus.

Tikslus "Zemledelijė" smūgis 

Minų užtvarai naudojami gynybinėse ir puolamosiose operacijose, siekiant sukaustyti sausumos pajėgų manevrus, sulaikyti labai judrias smogiamąsias grupuotes ar "apkloti" oro desantą (arba blokuoti jo išlaipinimą) minų laukais, sutrikdyti ryšius, sutrikdyti priešo užfrontės darbą, taip pat pridengti savo flangus ir lengvai pažeidžiamas vietas. Tuo metu svarbų vaidmenį atlieka vietovės minavimo greitis ir tikslumas.

Fregata Laivyno admirolas Kasatonovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Гальперин

Nuotolinis minavimas naudojant inžinerinę sistemą gali būti atliktas jau po 10 minučių po to, kai vadas priims sprendimą. Tai leis "išjungti" iš operatyvinės erdvės ir karinių veiksmų ištisus rajonus (ir priešo pozicijas). Šis minų užtvarų įrengimo būdas laikomas saugiausiu ir manevringiausiu, jis turi aukštą automatizavimo ir autonomiškumo laipsnį.

Sukurta automobilio "KamAZ" (8x8) pagrindu Rusijos inžinerinė nuotolinio minavimo sistema "Zemledelijė" yra 50-ies kamienų sviedinių paleidimo įrenginys, kuris šaudo specialiai sukurtais 122 mm sviediniais, turinčias įvairių rūšių minas (priešpėstines ir prieštankines). Naujos kartos šiuolaikiniai aukštos kokybės šaudmenys visiškai atitinka tarptautinių susitarimų dėl susinaikinimo reikalavimus. Galima įrengti "budinčias" užtvaras", kurios tam tikru metu susinaikina (arba pereina į saugųjį režimą), nesulaukus taikinių.

Raketų paleidimo įrenginys "Zemledelijė" "sėja" šaudmenis 5–15 kilometrų atstumu nuo pozicinio rajono. Dėl palydovinės navigacijos ir automatinio valdymo minos patenka tiksliai į nurodytą vietą. Autonominė sistemos meteostotis daro pataisas, atsižvelgdama į vėją. Be to, duomenų šaudymui parengimas, salvė po apskaičiuotus taškus ir transporto iškvietimas perkrovimui vyksta automatiškai. Sistema yra mobili, pasižymi aukštu pravažumu ir ilgą laiką gali veikti "atskirai". Reikšmingas vežamas kovines atsargas (reaktyviniai sviediniai transportavimo-paleidimo konteineriuose) užtikrina užtaisanti transporto priemonė ta pačia ratų baze. Kovinio naudojimo technologija numato atokumą nuo priekinio krašto, tačiau mašinų kabinos vis tiek yra apsaugotos šarvais.

Rusijos gynybos ministerija inžinerinę nuotolinio minavimo sistemą "Zemledelijė" gauna nuo 2020 metų. Tikslų įsigytų mašinų skaičiaus, pristatymų tempų ir sutarties sumą "Techmaš" neatskleidė. Apskritai Tulos tyrimų ir gamybos asociacijos "Splav" kūrinys yra gan slaptas. Informacinė medžiaga apie "Zemledelijė" pirmą kartą buvo pristatyta tarptautiniame karinės technikos forume "Armija-2016", tačiau sistemos vaizdas pirmą kartą buvo paskelbtas birželio mėnesį.

Pagrindinės NATO armijos (JAV, Vokietija, Didžioji Britanija, Italija) taip pat turi nuotolines aviacijos, reaktyvias, artilerijos ir inžinerines minavimo sistemas, kurios leidžia per trumpą laiką ir dideliuose plotuose sukurti minų laukus. Sprogstamųjų technologijų tobulinimas ir kova tęsiasi nenutrūkstamai. Daugelis Rusijos pasisiekimų "minų lauke" neturi analogų pasaulyje.

Kovinė mikrobangų krosnelė "Listva"

Rusijoje radioelektroniniai ginklai, pagrįsti naujais fiziniais principais, sėkmingai naudojami tiek paradinėje, tiek kovinėje rikiuotėje. Nuotolinio išminavimo mašina "Listva" gali aptikti ir susprogdinti minas ir fugasus iki 100 metrų atstumu ir padeda išvengti staigmenų iš priešo pusės. Ji buvo išbandyta Strateginės paskirties raketų pajėgose.

Zenitinių raketų kompleksas S-400 Triumf
© Sputnik / Александр Вильф

"Listva" pasirodė Strateginės paskirties raketų pajėgose 2017 metais, tačiau Pergalės parade dalyvavo pirmą kartą. Vienas slapčiausių Rusijos kompleksų yra skirtas sprogstamiesiems įtaisams neutralizuoti tarpžemyninių balistinių raketų mobiliųjų leidimo įrenginių maršrute.

Šarvuotoji mašina su mikrobangų bloku juda kovinio patruliavimo keliu priešais gruntinę raketų sistemą ir, moduliuojant mobiliojo ryšio signalus, susprogdina radijo bangomis valdomas minas (fugasus) šalikelėje ir nemažu atstumu nuo kelio. Nuotoliniu būdu valoma mašina gali aptikti minų sprogstamuosius įtaisus su metaliniais elementais, sunaikinti inžinerinius šaudmenis ir savadarbius sprogstamuosius įtaisus, kurių sudėtyje yra elektroniniai komponentai. Anksčiau ši technologija nebuvo naudojama, tačiau šiandien Strateginių raketų pajėgų inžinerijos padaliniai turi apie 150 nuotolinio išminavimo mašinų "Listva".

Ant šarvuoto automobilio stogo yra parabolinė antena, kuri neutralizuoja rastą miną superspinduliuote. Nukreiptas mikrobangų impulsas gali sugadinti saugiklius ir šaudmenų ryšio sistemas. Mikrobangų antenos veikimo kampas yra 90 laipsnių. Išminavimo juostos plotis — 50 metrų. Ekipažui sukurti specialūs kostiumai su įsiūtais metaliniais siūlais, kad apsaugotų karius nuo elektroninės spinduliuotės. Tikslios mašinos "Listva" savybės yra įslaptintos, tačiau, remiantis atvirų šaltinių duomenimis, ji gali aptikti minas iki 100 metrų atstumu, judėdama 15 kilometrų per valandą greičiu. Kūrėjas yra Riazanės konstruktoriaus biuras "Globus", gamintojas — Krasnodaro įrankių gamykla "Kaskad".

Pažvelgus plačiau, radioelektroniniai ginklai gali nuotoliniu būdu susprogdinti sviedinį tanko bokšte ar "užpleišyti" užtaisymo automatiką, taip pat sunaikinti priešo gyvąją jėgą priedangoje ar po žeme iki 100 metrų gylyje. Tokie ginklai gali neutralizuoti priešo techniką, nenaudojant tradicinių sunaikinimo priemonių. Mobilūs elektromagnetinės spinduliuotės generatoriai gali sugadinti priešo elektroniką dešimčių kilometrų atstumu (danguje, jūroje ir sausumoje). Tam tikro dažnio bangų nukreiptas spindulys veikia elektrinius prietaisus kaip kūjo smūgis. Kompiuteriai nustoja veikti, navigacijos sistemos praranda funkcionalumą. Impulsas sugeba sunaikinti mikroschemas fiziškai, tai yra, išlydyti.

Žodžiu, birželio 24 dieną įvyko ir technologinės Pergalės virš potencialaus priešininko paradas. Dabar Rusijoje išbandoma galingesnė nuotolinio išminavimo mašina "Gvidon".

Tegai:
ginkluotė, Rusija
Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis

Seimo rinkimų belaukiant. Kas laimės partinių sąrašų dvikovą?

(atnaujinta 14:50 2020.07.05)
Didžioji partijų dauguma paskelbė sąrašus rinkimams, kurie skirti į respublikos Seimą. Ką jie rodo?

Jeigu lyginti Lietuvos partijas su krepšinio komandomis, "Valstiečiai" (kurie oficialiai dar nepasakė, kas juos ves į rinkimus, bet kurių lyderiai nuspėjami) primena ekipą iš NBA, kur kolektyvai dažniausiai formuojami pagal principą — žvaigždė (viena arba kelios) ir likusieji, kurių užduotis ją "aptarnauti".

Kitaip tariant, partijos priešakyje turėtų būti du "flagmanai" — Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis, ir galima sakyti, jog "Valstiečiams" labai pasisekė, kad premjeras, greičiausiai, taps jų pagrindiniu rinkiminiu veidu. Kažkur šalia bus Aurelijus Veryga, ir čia irgi sėkmė — jeigu ne koronavirusas, jo kaip sveikatos apsaugos ministro populiarumas, turbūt, neišaugtų iki dabartinio lygio.

Likusieji du "pagrindinės sudėties žaidėjai" — Agnė Širinskienė ir, galbūt, Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė. O toliau didžiąja dalimi "pilkoji masė", kuri buvo, yra ir bus nežinoma didesnei Lietuvos rinkėjų daliai.

Tačiau, jeigu NBA žvaigždės sugeba laimėti sau ir komandai čempionų žiedus, kodėl "Valstiečių" lyderiai negalėtų garantuoti partijai gero rezultato? Žinoma, pakartoti praeitų rinkimų triumfą nerealu, bet solidų mandatų skaičių gauti įmanoma. O toliau jau koalicija.

Konservatoriai — jauni veidai, sena ideologija

Pirma mintis, pažiūrėjus į pirmąjį konservatorių dešimtuką — daug jaunimo: Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas, Paulius Saudargas, Radvilė Morkūnaitė, Agnė Bilotaitė ir net Žygimantas Pavilionis, kuriam tik 48-neri.

Tačiau tuo pat metu ekspertai pastebi, jog priekyje surinkti skirtingiems partijos flangams atstovaujantys politikai. Kaip pažymėjo vienas politologas, Kasčiūno pažiūros yra "pakankamai konservatyvios, ir man sunku būtų jas suderinti su Gabrieliaus Landsbergio ar Ingridos Šimonytės pažiūromis".

Bet didžiausia konservatorių problema ta, kad jauni veidai nereiškia naujos ideologijos. Taip, partijos viduje gali būti diskusija dėl tam tikrų dalykų, bet kol kas nesimato, kad jos programoje atsirastų kokia nors fundamentaliai nauja kryptis.

O būtent ji reikalinga rinkėjų bazės praplėtimui, ir būtent todėl pirmu numeriu tapo Šimonytė. Tačiau garantijos, kad šitas ėjimas suveiks, nėra. Įdomiausia tai, kad jaunieji konservatoriai atrodo konservatyvesni už senuosius, ir kaip tik jie ima dominuoti partijoje. O reiškia, jokio proveržio, greičiausiai, nebus.

Kažkas gali pasakyti, kad geriau branginti tai, ką turi. Tame yra tiesos, bet tai neatneša valdžios. Todėl "Tėvynės sąjungai" tikrai atėjo metas drąsiau eksperimentuoti, net rizikuoti prarasti dalį tradicinių rinkėjų, kad atsirastų nauji. Kitaip ji užstrigs opozicijoje ilgam kaip krepšinio komanda su pasenusia žaidimo filosofija.

Tarp viršaus ir apačios

Toliau reikėtų pasakyti keletą žodžių apie Gintauto Palucko socdemus, liberalus ir "Darbo partiją". Apie pirmus todėl, kad jie tarp lyderių. Apie antrus todėl, kad pas juos atėjo ir iš karto tapo trečiu numeriu Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Apie trečią todėl, kad gali grįžti į Seimą.

Grįžtant prie paralelių su krepšiniu, galima teigti, kad socdemai — tvirti vidutiniokai, kurie po skilimo sugebėjo išsaugoti tradicinės partijos bagažą ir neiškristi į "antrą lygą". Dabar reikia galvoti, kaip grįžti į aukštumas, bet žmonių tam realiai kol kas nėra.

NBA sakoma — nori laimėti, pirk žvaigždę. "Valstiečiai" jų turi ir todėl varžosi dėl aukščiausių vietų. Tuo tarpu socdemai išsilaiko pirmiausiai sisteminio resurso (partinės struktūros) dėka, o su lyderiais problema. Todėl jų trečioji vieta rinkimuose būtų logiška — per silpni, kad pakiltų aukščiau, ir per stiprūs, kad nukristų žemiau, bet jeigu per kitus keturis metus nesuras (neišugdys) ryškių asmenybių — nukris.

Liberalai priešingai gali pakilti (tik ne iš vidurinio aukšto į paskutinį, o iš rūsio į pirmą). Po daugybės įvaizdžio smūgių ir atsisveikinimų jie, atrodo, atsigauna ir pasipildė keliais svarbiais "žaidėjais" —pirmiausiai, solidžiu Lietuvos politologu Raimondu Lopata ir, žinoma, Pranckiečiu.

Pastarojo logika suprantama (nuėjo ten, kur paėmė ir kur gali būti tarp lyderių), bet liberalų sprendimas jo atžvilgiu kelia tam tikrų abejonių, nes pakvietė politiką, kuris buvo partijoje su visiškai kitokia ideologija (o "Liberalų sąjūdis" — viena iš ideologiškai nuosekliausių politinių jėgų Lietuvoje), jau nekalbant apie konfliktinį Pranckiečio elgesį, būnant "Valstiečių" nariu.

Kita vertus, blogiau nebus, o geriau būti gali, nes liberalių rinkėjų, dėl kurių šalyje vyksta aštri konkurencija (dar yra Artūras Zuokas ir Remigijus Šimašius), nėra daug, ir Pranckietis, galimai, privilios tuos, kurie anksčiau už liberalus nebalsavo, taip padėdamas pastariesiems patekti į Seimą, kas šiandien jiems yra svajonių viršūnė.

Krepšinyje būna komandos, kurios negali sau leisti brangių pirkinių, ir todėl, norėdamos pasiekti sąlyginai gerą rezultatą trumpoje perspektyvoje, surenka visus, kas galėtų atnešti bent kažkokią naudą. Kažką tokio padarė "Darbo partija", prie kurios vairo sugrįžo Viktoras Uspaskichas ir kuri į pirmą dešimtuką surinko daugiau ar mažiau vertingus "politinius likučius" — Artūrą Skardžių, Mindaugą Puidoką, Vytautą Gapšį ir panašiai.

Kita vertus, kaip pažymėjo politologė Rima Urbonaitė: "Darbo partija dabar reitingų sąrašuose atrodo silpnokai, bet mes puikiai žinome, kad tai nieko nereiškia. Klausimas, ar ji nebus ta, kuri pasiims "Valstiečių", socialdemokratų balsų? Istorija rodo, kad jie sugeba prisikelti".

Apibendrinant, galima teigti, kad Lietuvos partijų paskelbti rinkiminiai sąrašai parodo jų raidos tendencijas. Kai kurios turi asmenybių, bet neturi sistemos, kitos priešingai. Konservatoriai turi abu dalykus, bet neatnaujina ideologijos, kas riboja jų galimybes. Bendrai paėmus, Lietuva dar negali pasigirti tuo, kad jos politinėje sistemoje įvyko kartų kaita ir atsirado daug naujų "didelių" figūrų su inovatyviu mąstymu.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rinkimai, dvikova, Seimas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Karbauskis ragina atsakyti už "Sąjūdžio prieš Astravo AE" "neskaidrius veiksmus"
Širinskienė pateikė skundą ET dėl Žalimo ir konservatorių santykių
Amerikiečių kompleksas Patriot, archyvinė nuotrauka

Nauja Amerikos oro gynybos sistemų "Patriot" nesėkmė

(atnaujinta 11:23 2020.07.05)
JAV pagamintos "Patriot" priešlėktuvinės raketų sistemos neapsaugojo Saudo Arabijos sostinės Rijado nuo Jemeno husitų oro smūgio ir dar kartą patvirtino savo kaip "vakar dienos ginklo" reputaciją

Jemeno"Ansar Alla" judėjimo kovotojai (husitai) birželio 23 dieną užpuolė objektus Saudo Arabijoje, atvirai tai pareiškė ir pademonstravo savo ginklų pranašumą prieš Amerikos oro gynybos sistemas "Patriot".

Iš husitų kontroliuojamos teritorijos buvo paleista keletas nepilotuojamų orlaivių  ir raketų, kurie įveikė daugiau nei 700 km, tris pozicines oro gynybos sistemos zonas ir smogė į taikinius Rijade. Anot "Reuters", "Houthis" raketos ir dronas buvo nukreipti į armijos štabą, gynybos ministeriją ir oro bazę.

Saudo Arabijos gynybos ministerija įsakė sunaikinanti oro taikinius, tačiau vis dėlto galima manyti, kad atskiri atakos dronai (arba raketos) savo užduotį atliko Rijade. Liudininkai pasakojo apie du aukšto lygio sprogimus ir storus dūmų dūmus Saudo Arabijos sostinėje (praėjusių metų husitų išpuolis Abkayko ir Khuro rafinavimo gamyklose buvo daug stipresnis ir turėjo rimtesnių padarinių).

Remiantis viena iš versijų, "Patriot" sistemos atpažino atakuojančius nepilotuojamus skraidymo aparatus kaip savo ir juos praleido. Galbūt "Patriot" priešlėktuvinės gynybos atpažinimo sistemą nulaužė ar užgniaužė elektroninis karas. Blogiausiu atveju technologiškai netobuli "patriotai" galėjo tiesiog nepastebėti žemo kontrasto oro taikinių. Kad ir kaip būtų, Saudo Arabijos ir Jemeno husitų konfliktas tampa vis stipresnis ir pavojingesnis visam regionui. Tuo tarpu kiekybinis amerikiečių ginklų (įskaitant papildomas "Patriot" oro gynybos baterijas ir naujas pozicijas) augimas nieko nedaro.

"Patriot" jau nebe tos

Husitai tvirtina, kad užpuolė Gynybos ministeriją ir Karaliaus Salmano oro pajėgų bazę Saudo Arabijoje. Anot koalicijos, Karalystės oro gynybos pajėgos perėmė keturias balistines raketas ir kelis dronus-kamikadzes, kuriuos Rijade bei Najrano ir Jizano miestuose paleido birželio 23 dienos rytą. Bendras  ginklų skaičius nežinomas, husitai paskelbė "didelio masto operaciją", kuri dar nėra baigta. Lieka neaiškumų.

Palyginimui, praėjusių metų rudenį kovotojai dislokavo 18 dronų ir septynias kruizines raketas. Husitų atstovas atkreipė dėmesį į naujųjų "Kasef" ir "Sammad-3" dronų galimybes įveikti 1700 km atstumą. Čia svarbu suprasti: esant tokiam skrydžio diapazonui, Jemeno dronas-kamikadzė gali atakuoti taikinį Saudo Arabijoje iš bet kurios krypties (pavyzdžiui, pasiekti Rijatą iš Kataro), o "Patriot" kompleksai bus nenaudingi, nes jie kontroliuoja erdvę ribotame 90 laipsnių sektoriuje, o ešelonų skaičius neturi įtakos oro gynybos kokybei. "Patriot" kompleksas skirtas sunaikinti orlaivius, balistinius taikinius ir vidutinio nuotolio raketas. Taikiniai yra santykinai maži dronai ir kruizinės raketos.

JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas anksčiau pažymėjo: "Net kai kurios geriausios sistemos pasaulyje ne visada pasiekia taikinius". Ir jei jie akivaizdžiai nėra patys geriausi, tada jemeniečių husitų smūgiai į objektus Saudo Arabijoje yra neišvengiami. Raketiniai ginklai ir smogiamieji BSK sparčiai vystosi visose pasaulio šalyse, o "Patriot" priešlėktuvinės gynybos sistemų modernizavimas primena trypčiojimą vietoje. Modifikacijose PAC-2 ir PAC-3 technologinis proveržis nepastebėtas. PAC-3 projektas gavo bent jau "pagreitintą" radarą ir naują raketą, o kiti atnaujinimai numatė tik atskirų komponentų ir mazgų pakeitimą. Pentagonas planuoja "Patriot" kompleksą eksploatuoti iki 2030-ųjų pradžios ir galbūt tai yra pernelyg optimistiška ateities vaizija.

Pagal taktines ir technines charakteristikas "Patriot" sugeba sunaikinti ore esančius objektus, skriejančius iki 2500 kilometrų per valandą greičiu, iki 100 kilometrų atstumu (balistiniai — iki 25 kilometrų) ir iki 25 kilometrų aukščio (balistiniai — iki 11 kilometrų). ZRK vienu metu gali iššauti į aštuonis taikinius. Komplekso reakcijos laikas yra 15 sekundžių (labai lėtai — per tą laiką taikinys gali skristi 10 km), įskaitant raketos paleidimą, kai taikinys artėja prie numatytos sienos. "Patriot" oro gynybos radaro matymo kampas yra 90 laipsnių, jis yra sumontuotas oro tikimybių tikimybės kryptimi (nėra viso vaizdo).

Kuklias savybes papildo ne pati sėkmingiausia kovinio naudojimo patirtis. Taigi iš 91 raketų "Skad R-17", kurias Irakas išleido 1991 metų Pradžioje, amerikiečiams pavyko numušti tik 45, kainuojančias 158 priešlėktuvines raketas. Reikšmingas amerikiečių komplekso trūkumas buvo trumpas atstumas ir tikslo perėmimo aukštis — mažiau nei 20 ir 7 kilometrai nuo dengiamo objekto. Bet koks palyginimas su tokiais moderniais Rusijos partneriais kaip "Vityaz S-350" yra neteisingas, o technologijų srityje — atotrūkis yra fantastiškas (pagal radaro apžvalgą, reagavimo greitį, taikinių skaičių, aukščio diapazoną ir sunaikinimo diapazoną).

Tuo tarpu viena "Patriot" oro gynybos sistema tarptautinėje rinkoje kainuoja apie 1 milijardą dolerių. Vien tik 2017 metais JAV pardavė 110 milijardų JAV dolerių vertės Saudo Arabijos ginklų, tai yra didžiausias ginklų sandoris žmonijos istorijoje. Greičiausiai didžioji dalis šių lėšų buvo iššvaistyta — Amerikos gynybos pramonės "reklama" oro gynybos sistemoje liko be tęsinio. Neatsitiktinai Japonija atsisakė įsigyti ir dislokuoti savo teritorijoje amerikiečių priešraketinės gynybos sistemą "Aegis Ashore".

Vietinė gamyba?

Dar kartą pabrėžti Jemeno kovotojų judėjimo proiraniškumą ar tiekti jiems Irano ginklus reiškia supaprastinti tikrovę. Technologiškai husitai yra gana nepriklausomi, užtikrintai vykdo karo veiksmus jūroje ir anksčiau pristatė visą naujų savo gaminamų dronų ir raketų parodą, skirtą karui su Saudo Arabija ir arabų koalicija.

Kovinis geležinkelio raketų kompleksas
© Фото : предоставлено пресс-службой РВСН

Atminkite, kad šie oro atakos įrankiai gali nuskristi šimtus kilometrų ir tiksliai pataikyti į taikinį (atskiras pastatas, gamykla).
Ginkluotasis konfliktas Jemene yra kilęs iš tikėjimo, politinių ir regioninių prieštaravimų šalies šiaurėje ir pietuose ir neturi karinio sprendimo. Susirėmimai tarp sunitų (salafistų) ir šiitų (husitų) kilę iš tolimos praeities. Karinio karo mechanika yra paprasta: iš vienos pusės šiitai-husitai, kuriuos palaiko Iranas, ir, kita vertus, sunitai, kuriuos palaiko Saudo Arabija. Jemeno šiaurėje yra naftos telkinių, o pietuose yra angliavandenilių tranzitui svarbus Adeno uostas, o Rijado noras kontroliuoti "srautus" atrodo logiškas.

Leiskite jums priminti, kad 2015 metų husitų kovotojai užgrobė valdžią ir Sanos sostinę po dabartinio prezidento skrydžio. Saudo Arabija, gavusi JAV pritarimą ir neturėdama JT leidimo, pradėjo karinę operaciją prieš Jemeno "chuntą", remdama JAE, Bahreino, Kuveito, Kataro, Jordanijos, Egipto, Pakistano, Maroko ir Sudano ginklus.

Koalicija yra pabėgusios vyriausybės pusėje. JT neatlieka konstruktyvaus vaidmens, tik kartais ragina šalis siekti taikos. Jungtinės Valstijos tvirtina regioninio dispečerio vaidmenį. Pilietinis karas Jemene trunka šešerius metus, o arabų koalicijos intervencija tik paskatino karo veiksmų eskalavimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
JAV, Patriot
Dar šia tema
"Patriot" atvyksta į Lietuvą
Rusija vertins pastovų "Patriot" buvimą Lietuvoje kaip papildomą grėsmę
Ekspertas: Lietuva įsigijo NASAMS iš Norvegijos, nes JAV nepardavė jai "Patriot"
Šalies vadovas Gitanas Nausėda ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, archyvinė nuotrauka

Prezidentas ir premjeras sveikina Valstybės dienos proga

(atnaujinta 08:24 2020.07.06)
Savo sveikinime Gitanas Nausėda kviečia džiaugtis tuo, kas pasiekta, ir drąsiai keisti tai, kas Lietuvoje nepatinka

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Valstybės dienos proga šalies vadovas Gitanas Nausėda ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones ir kviečia džiaugtis tuo, kas pasiekta, bei vieningai kurti stiprią ir klestinčią Lietuvą.

"Liepos 6-oji mums leidžia mintimis grįžti į Lietuvos ištakas — lemtingą akimirką, kai įsibėgėjo mūsų bendros istorijos tėkmė. Kartu su karaliumi Mindaugu pirmąkart įžengę į Vakarus, iki šiol judame pasirinktu keliu. Išaugę ir subrendę Europos valstybių šeimoje, mes liekame atviri tiems, kurie myli laisvę ir laikosi įstatymų.

Istorija mus moko teisingų pasirinkimų: puoselėti vienybę ir savitarpio supratimą, tiesti vienas kitam ranką, o ne atstumti, kartu siekti to, kas atrodo drąsu ir sunkiai pasiekiama. Kartais tereikia išdrįsti. Todėl šiandien kviečiu: dažniau didžiuokimės tuo, kas jau pasiekta, ir drąsiai keiskime tai, kas mums Lietuvoje nepatinka. Visi esame istorijos kūrėjai. Tai reiškia: mums nieko nėra neįmanomo!" — rašoma prezidento sveikinime. 

Premjeras Skvernelis taip pat sveikina visus Lietuvos žmones Valstybės ir Tautiškos giesmės dienos proga.

"Liepos 6-oji, karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, liudija didingą mūsų istoriją ir primena Lietuvos ištakas. Išmintis, tikėjimas stipria valstybe sujungė mūsų protėvių jėgas ir baltų žemes, aiškiai nubrėžė ateities horizontus. Tai buvo esminis pasirinkimas, kuris nukreipė mus į civilizacijos kelią, į pamatinių europinių vertybių išpažinimą. Brangūs Lietuvos žmonės, nuoširdžiai sveikinu Jus Valstybės dienos proga — būkime ištikimi mūsų pirmųjų valstybės kūrėjų darbams bei siekiams, likime amžiams įsipareigoję visomis išgalėmis, vieningai kurti stiprią, modernią ir klestinčią Lietuvą", — sakoma premjero sveikinime.

Šiandien Lietuvoje švenčiama Valstybės diena, dar vadinama Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Ši diena simboliškai laikoma pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo 1253 metais data. 

Mindaugo karūnavimo diena
© Sputnik /
Mindaugo karūnavimo diena
Tegai:
Saulius Skvernelis, ministras pirmininkas, Gitanas Nausėda, prezidentas, Valstybės diena