Rusijos povandeninis laivas Antėjas, archyvinė nuotrauka

veikia Rusijos atominis "Antėjas" Baltijos jūroje

(atnaujinta 17:42 2020.07.15)
Švedijos SVT televizijos kanalas skambina pavojaus varpais: į Baltijos jūrą įplaukė Rusijos "Antėjaus" klasės atominis povandeninis laivas

Švedijos SVT televizijos kanalas skambina pavojaus varpais: į Baltijos jūrą įplaukė Rusijos "Antėjaus" klasės atominis povandeninis laivas, galintis nešti tolimojo nuotolio raketas ir torpedas su branduolinėmis galvutėmis "dešimt kartų didesnio pajėgumo nei bomba, nušlavusi Hirosimą nuo žemės paviršiaus".

Vietiniai ekspertai šiuos Rusijos Federacijos veiksmus vertina kaip jėgos demonstravimą. Skandinavijos kariškiai ir specialistai ignoravo faktą, kad laivas dalyvavo ilgai planuotame pagrindiniame jūrų laivų parade Rusijos karinio jūrų laivyno dienos garbei.

Švedijos gynybos tyrimų instituto Tyrimų skyriaus vadovas Niklasas Granholmas daro prielaidą, kad per artimiausias kelias savaites įvyks kokios nors Rusijos karinio jūrų laivyno pratybos. Ir jis pažymi, kad 150 metrų povandeninis laivas su dviem branduoliniais reaktoriais yra per didelis ir pavojingas Baltijos šalims. Švedijos 60 metrų dyzeliniai povandeniniai laivai aiškiai pralaimi. Karo ekspertas daro išvadą: "Antėjas" yra Rusijos karinės galios demonstravimas.

Stokholmo leidinys rusų kalba cituoja kito specialisto, patarėjo saugumo klausimais Joachimo von Brauno nuomonę: "Rusijos kariškiai mums siunčia aiškų signalą: jie nori parodyti, kad yra dideli ir stiprūs". Švedijos ginkluotosios pajėgos stebi pokyčius Baltijos šalyse. Danai didžiuojasi, kad pirmieji rado 150 metrų "adatą šieno kupetoje", tai yra, Rusijos branduolinio povandeninio laivo raketinį kreiserį K-266 "Oriol", vandens paviršiuje judantį 15 mazgų greičiu (apie 27 km/h).

Kas ta Baltijos jūra, jei pavojus kyla visam Atlanto vandenynui. Vakarų ekspertai pažymi, kad pastaraisiais metais Rusijos povandeninių laivų charakteristikos žymiai pagerėjo, o įgulos patobulino įgūdžius. Tolimojo plaukiojimo povandeniniai laivai tapo galvos skausmu NATO, kai anksčiau paskelbė praradę savo dominavimą Šiaurės Atlante. Ir vis dėlto, kas vyksta Baltijos šalyse?

Atominis povandeninis raketų kreiseris K-266 "Oriol" su atomine įranga iš tikrųjų perėjo iš Šiaurės laivyno į Suomijos įlanką Baltijos jūroje. RF Gynybos ministerija to neslepia. Taip pat žinomas ir kitas dalykas: projekto "949A Antėjaus" povandeniniai laivai pirmiausia skirti kovoti su priešo lėktuvnešių grupėmis, o Baltijos regiono šalys gali ramiai miegoti (jos neturi lėktuvnešių). NATO jūrų pajėgos Europoje taip pat nėra "Oriol" taikinys.

Tankas T90MS
© Sputnik / Михаил Климентьев

Atsakymas į klausimą apie Rusijos atominių povandeninių laivų kampanijos tikslą slypi paviršiuje. Paskutinį liepos sekmadienį Rusijoje minima karinio jūrų laivyno diena (tai yra, 2020 metų liepos 26 dieną). Todėl keista, kad Baltijos šalių karinio jūrų laivyno ekspertai šiandien neatseka atominio "Antėjaus" vizito tikslo. Leiskite priminti, kad 2018 metais kreiseris "Oriol" jau atstovavo Šiaurės laivynui pagrindiniame Rusijos jūrų parade Baltijos jūros įlankoje. Nors įgulai tada teko įveikti daugiau nei 1500 jūrmylių (apie 2800 km) tarp Severomorsko ir Kronštato, 2020 metais tai yra nepaprastai taiki misija.

"Antėjas" partnerių nenuskriaus

Projekto "949A Antėjas" trečiosios kartos branduoliniai povandeniniai laivai ("Oriol", "Smolensk", "Voronež", "Omsk", "Tver" ir kiti) buvo sukurti raketų išpuoliams prieš priešo lėktuvnešius ir pakrančių taikinius su viršgarsinėmis sparnuotosiomis raketomis "Granit", kurių veikimo nuotolis yra apie 500 km. Jie turi tvirtą cilindrinį korpusą (10 skyrių), pagamintą iš 45–68 mm storio plieno, ir prieštankinių raketų paleidimo įrenginius, esančius tvirto korpuso ribose 45 laipsnių kampu prieš horizontą (povandeninis paleidimas). Struktūra pritaikyta plaukimui arktinėse platumose. Tuo tarpu "Antėjas" kainuoja apie 10 kartų mažiau nei "Nimitz" tipo amerikiečių lėktuvas.

Povandeninis laivas K-266 "Oriol" nuo 1993 metų yra Rusijos karinio jūrų laivyno formavimo gretose. Po modernizacijos 2017 metais jis aprūpintas priešlaivinių raketų sistema "P-800 Onyx", amunicija — 72 raketomis "ZM-45" ir 24 kelių rūšių torpedomis. Tuo tarpu Šiaurės laivyno flagmanas, sunkiųjų branduolinių raketų kreiseris "Piotr Velikij" neša tik 20 priešlaivinių raketų. "Oriol" padidino savo galimybes dėl naujos automatizuotos kovos kontrolės sistemos, sonarinės sistemos ir mažo triukšmingumo sraigto. Anksčiau paaiškėjo, kad modernizuotas "Antėjas" taip pat aprūpintas raketų kompleksais "Kalibr", leidžiančiais smogti į žemės paviršiaus taikinius iki 2500 km atstumu.

Kad ir kaip būtų, povandeninis kreiseris "Oriol" pasižymi unikaliomis kovinėmis savybėmis, geba panerti iki 600 metrų gylio, turi didžiulį 24 tūkstančių tonų poslinkį, 155 metrų ilgį, povandeninį greitį iki 32 mazgų (apie 59 km/h), autonomija — 120 dienų, įgula — 130 žmonių. Laivas sėkmingai dalyvavo daugelyje pratybų ir kampanijų, du kartus pelnė Karinio jūrų pajėgų vado viršininko prizą už šaudymą į jūroje esantį taikinį.

Didžiulio formavimo gretose

Liepos 13 dieną Rusijos karinio jūrų pajėgų vadas admirolas Nikolajus Jevmenovas pareiškė: "Šiaurės flotilės laivų būrys, kurį sudaro laivas "Viceadmirolas Kulakovas" ir atominis povandeninis raketinis kreiseris "Oriol", atplaukė į Suomijos įlanką dalyvauti pagrindiniame jūrų laivų parade. Artimiausiomis dienomis būrys pradės veiklą pagal pasiruošimo paradui planą." Kronštato reido akvatorija yra pasirengusi laikinai dislokuoti didelius laivus.

Tarp jūrų laivyno pereinančio didelio jūrinio priešpovandeninio laivo "Viceadmirolas Kulakovas" ir povandeninio raketinio kreiserio "Oriol" įgulos baigė karinių jūrų pajėgų pratybų ciklą, skirtą oro ir priešlaivinei gynybai, signalų perdavimui nakties ir dienos metu bei išgyvenamumo kontrolei. Karininkai ir šturmanai įgijo vertingos patirties, atsižvelgiant į navigacinius Baltijos jūros ypatumus.

Prasidėjo paradinės rikiuotės karo laivų pratybos. Kartu su kreiseriu "Oriol" paradui ruošiasi "Viceadmirolas Kulakovas", didieji desanto laivai "Minsk" ir "Korolov". Ekipažai mokosi ryšių ir sąveikos sistemos, judėjimo kolonoje nurodytu greičiu ir eiga. Tikrinamas budinčių pareigūnų ir

navigacijos specialistų gebėjimas plaukti sudėtingame Kronštato vandens rajone (kas sudėtinga net Baltijos laivyno jūreiviams).

Šiuolaikinis Baltijos laivynas yra Rusijos priešakis Vakarų kryptimi, įvairiapusė operatyvinė ir strateginė asociacija, apimanti jūrų pajėgas, jūrų aviaciją, oro gynybą, pakrančių pajėgas ir bendras operacinės ir techninės paramos tarnybas. Į pagrindinį paradą atgabentos jūrų pajėgos ir reikmenys (dešimtys laivų, lėktuvų ir sraigtasparnių) pavertė paradą panašų į strateginę operaciją. Tikslai yra taikūs, tačiau organizacija — karinė.

Tai normalu. Rusijos karinio jūrų laivyno buvimas Baltijos jūroje yra ne kieno nors grėsmingos karinės jėgos demonstravimas, o istorinis 317 metų faktas. O branduolinis povandeninis raketų kreiseris K-266 "Oriol" čia yra namuose, o ne svečiuose.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Baltijos jūra, Rusija, Atominis povandeninis laivas (APL)
JAV eskadrinis minininkas Donald Cook, archyvinė nuotrauka

Liūdna tiesa JAV. Kaip eskadrinis minininkas "Donald Cook" tapo puikiu taikiniu

(atnaujinta 16:51 2021.01.27)
Kai potencialus priešas pasirodo šalia Rusijos Federacijos jūrų sienų, jis greitai sutinkamas ir sąlyginai sunaikinamas antžeminių laivų, povandeninių laivų, orlaivių ar pakrančių raketų sistemų. Arba visų vienu metu. Tai yra kasdienis ir daugialypis kovinis mokymas

JAV eskadrinis minininkas "Donald Cook" sausio 23 dieną įplaukė į Juodąją jūrą ir sukūrė standartinę "tikslinę situaciją" efektyviam Rusijos karinio jūrų laivyno mokymui. Krašto apsaugos kontrolės centras lakoniškai pranešė: "Juodosios jūros laivyno pajėgos ir priemonės pradėjo sekti". Tą pačią dieną, pasak žiniasklaidos pranešimų, šeši Rusijos oro ir kosmoso pajėgų koviniai lėktuvai vakarinėje Juodosios jūros dalyje, maždaug 300 km atstumu nuo Krymo pusiasalio, surengė imituotą ataką prieš amerikiečių minininką. Dvi naikintuvų "Su-30" ir "Su-27" poros, taip pat priekinės linijos bombonešių "Su-24" pora, pakilusi iš Krymo oro bazių, pakaitomis nuskrido link jūros taikinio, prie raketinių ir bombų ginklų naudojimo linijos, ir atidirbo priešo neutralizavimą (sąlyginiais smūgiais). 

Reakcija yra pakankamai adekvati destruktyviai JAV karinio jūrų laivyno laivų veiklai netoli Rusijos Federacijos jūros sienų. Prieš du mėnesius to paties tipo naikintuvas "John McCain", ginkluotas sparnuotosiomis "Tomahawk" raketomis, pažeidė Rusijos sieną Petro Didžiojo įlankoje ir į neutralius vandenis buvo išstumtas Ramiojo vandenyno flotilės dideliu laivu "Admiral Vinogradov". Tada JAV karinio jūrų laivyno vadovybė paskelbė nepripažįstanti šios jūros dalies priklausymo Rusijai. Yra didelė tikimybė, kad netoli Krymo pusiasalio pasikartos Tolimųjų Rytų provokacija. Todėl sausio 23 dieną Rusija iškart parodė "Donald Cook" savo pasirengimą imtis ryžtingų veiksmų ir ant tolimų sienų išsklaidė mitą apie Amerikos minininkų "laivybos laisvę" Rusijos Federacijos teritoriniuose vandenyse. 

Be to, Juodosios jūros laivyne vyko veiksmų krizinėse situacijose atidirbimo mokymai. Tada Rusijos karinis jūrų laivynas uždarė tūkstančius kvadratinių kilometrų plaukiojimui šiaurinėje Juodosios jūros dalyje dėl planuojamos kovinės treniruotės. Pastarasis, anot ekspertų, nėra susijęs su "Donald Cook" vizitu, tačiau atspindi didėjančią karinę-politinę įtampą regione. 

"Pikiruojančio bombonešio" taktika 

Minininkas "Donald Cook" gali gabenti daugiau nei 60 sparnuotųjų raketų "Tomahawk", kurių nuotolis yra iki 1600 km (galbūt branduolinė įranga), turi priešpovandenines raketas ASROC, priešlėktuvines raketas "Standard", anti-kovos komponentus "Aegis", kovos informacijos ir kontrolės sistemą, ir tuo esą demonstruoja JAV sąveikos su NATO sąjungininkais stiprėjimą. Vargu ar toks sprogstamasis arsenalas sustiprins regioninį stabilumą. Leiskite jums priminti, kad vienintelis "Aegis" sistemos "karo trofėjus" per 36 veiklos metus buvo "IranAir" keleivinis lėktuvas, numuštas po klaidingo identifikavimo (kaip F-14 naikintuvas). 

Minininko galimybės "prieš krantą" yra reikšmingos, oro gynybos sistemos efektyvumas kovinėje situacijoje nebuvo patikrintas, o sparnuotasis "Tomahawk" nepadės jūrų kovose (priešlaivinė "Tomahawk BGM-109B" versija nebenaudojama jau kelerius metus)."Cook" galinėje dalyje yra tik keturi mažo dydžio ikigarsiniai priešlaiviniai "Harpun". Rusijos laivynas niekada nebuvo palikęs minininko. 

"Donald Cook" yra 6-ojo JAV karinio jūrų laivyno laivyno dalis ir nuo 2014 metų reguliariai pasirodo šalia Rusijos Federacijos sienų Juodojoje ir Baltijos jūroje. Tais pačiais metais minininko įgula (daugiau nei 300 žmonių) labai suartėjo Juodojoje jūroje su Rusijos priekinės linijos bombonešiu "Su-24", kuris aplink jį skrido 12 kartų, tarsi pašiepdamas nekviestus svečius. Pasak JAV Valstybės departamento, tuomet elektroninė karo įranga, esanti "Su-24" laive, pirmą kartą išjungė sudėtingą "Cook" elektroniką ir tokiu būdu demoralizavo amerikiečių jūreivius. Antrą kartą "Su-24" "Cook" įrangą "išjungė" 2018 metų pavasarį. 2021 metais atsakomosios priemonės pastebimai pasikeitė, nes pastaraisiais mėnesiais "Cook" per dažnai lankosi (destabilizuoja) Juodosios jūros regione. 

Kita vertus, ne pats moderniausias ir "jūrinis" bombonešis "Su-24" (išskyrus elektroninę karo sistemą) turi platų lėktuvų ginklų asortimentą, skirtą paviršiniams taikiniams sunaikinti. Pavyzdžiui, didelio tikslumo valdoma "oras-žemė" raketa (kurios nuotolis siekia iki 285 km) valdoma laivo radarų spinduliuote, išvysto 3,6 Macho greitį ir nepalieka jokių galimybių "Arlie Burke" klasės minininkui kovinėje situacijoje. "Su-30" ir "Su-27" naikintuvų galia ir pranašumas yra Juodosios jūros tikrovė, tokia pat liūdna ir JAV kariniam jūrų laivynui, kaip Montreux konvencija, leidžianti ne Juodosios jūros šalių karo laivams išlikti Juodojoje jūroje ne daugiau nei tris savaites. 

Rusija yra priversta stiprinti karinę grupuotę ir pakeisti kovos su JAV ir NATO karinių jūrų pajėgų taktiką pietvakarių kryptimi. Pastaraisiais metais Rusijos Juodosios jūros laivynas gavo šešis dyzelinius-elektrinius povandeninius laivus, keletą fregatų ir mažus raketų laivus, aprūpintus ilgojo nuotolio sparnuotosiomis raketomis "Kalibr". Kryme dislokuoti keturi ilgojo nuotolio priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 "Triumf" padaliniai ir keli priešlėktuvinių raketų sistemų "Pancyr-S" padaliniai. Netoli Sevastopolio netrukus pasirodys nauja perspėjimo apie raketų ataką sistema. 

Rusijos karinis jūrų laivynas taip pat aktyviai plečia savo įtaką Viduržemio jūroje, kur šiandien yra apie 10 karo laivų ir povandeninių laivų, o tai viršija eksploatuojamų JAV karinio jūrų laivyno laivų skaičių. Kaip rašo "Defense News", Rusijos Tolimuosiuose Rytuose dislokuota pakrantės raketų sistema "Bastion" leidžia Maskvai kontroliuoti patekimą į Arktį per Beringo sąsiaurį ir naikinti taikinius Aliaskoje. Kas bus toliau? 

Iškreipiantis JAV karinio jūrų laivyno strategijos veidrodis 

"Rusiją visada erzina amerikiečių laivų buvimas Juodojoje jūroje, nes jie yra ginkluoti tolimojo nuotolio sparnuotosiomis raketomis ir stipria raketų gynyba. Rusai suvokia, kad tokios grėsmės yra strateginės ir niekada neleis tokio tipo arsenalui būti taip arti savo gyvenviečių ar kritinės infrastruktūros". Tai žodžiai Michaelio Kofmano, karinio analitinio tyrimų centro CNA Virdžinijoje direktorius Rusijos klausimams.

Tačiau Vašingtoną erzina ir daugiafunkcių bei strateginių laivyno povandeninių laivų buvimas, strateginių Rusijos raketas nešančių bombonešių skrydžiai šalia JAV krantų (neutraliuose vandenyse ar tarptautinėje oro erdvėje). Vienašalio saugumo nėra, tačiau JAV turi savo strategiją. 

Jungtinių Valstijų karinio jūrų laivyno operacijų vadovas admirolas Maiklas Gildėjus (Michael Gilday) neseniai pažymėjo, kad Vašingtonas negalės susigrąžinti pirmosios vietos pasaulyje pagal jūrų pajėgų skaičių ir būtina išlaikyti dominavimą vandenynuose pasitelkiant naujas technologijas. 

Vandenynų kontrolė yra gyvybiškai svarbi JAV ekonomikai ir politikai, tai yra, "amerikiečių ir jų sąjungininkų laivybos laisvei" ir "jėgų projektavimui" priešo pakrantėje. Atitinkamai pagrindinis Rusijos "nusikaltimas" yra reikšmingas gynybinių pajėgumų stiprinimas. Amerikietiškoje konfrontacijos koncepcijoje: "Rusijos karinis jūrų laivynas plečia savo buvimą visame pasaulyje ir veikia arčiau mūsų krantų... Jei paliksime Rusiją be tinkamos priežiūros, ji ir toliau pažeidinės taisyklėmis paremtą pasaulio tvarką ir kels grėsmę mūsų šaliai". 

Po pompastiško denonsavimo gali pasireikšti provokacijos ir Pentagono operacijos sausumoje ir jūroje (prisiminkime Irako, Jugoslavijos, Afganistano, Libijos, Sirijos istoriją). Todėl Rusijos karinis jūrų laivynas yra priverstas vis tvirčiau grąžinti Amerikos "partnerius" į atšiaurią daugiapolio pasaulio tikrovę. 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Juodosios jūros laivynas, laivynas, Rusija, JAV
Nesankcionuoto Aleksejaus Navalno šalininkų mitingo Maskvoje dalyviai, archyvinė nuotrauka

Lietuva ir CŽV sugadino Rusijos opoziciją

(atnaujinta 14:48 2021.01.27)
Kaip sąjungininkus priėmę Vakarų slaptąsias tarnybas ir Lietuvos konservatorius, "režimo oponentai" kovą su valdžia pavertė kova su savo šalimi ir jos žmonėmis. Ir jie patys iš Rusijos opozicijos virto Vakarų samdiniais

Aplinka lemia sąmonę. Politiko aplinka lemia jo mąstymą, veikimo būdą. Esmė yra ta, kad politinė kova yra istorija apie draugus ir priešus, rašo Andrejus Starikovas "Baltnews.lt" medžiagoje. To mokė Karlas Šmitas (Carl Schmitt) savo veikale "Politikos samprata". 

Esanti valdžia yra priešiška bet kuriam opozicionieriui. Nuolatinėje kovoje su ja jis ieško sąjungininkų. Savo žmones galima laikyti sąjungininkais kaip vienintelį tos teisėtos galios šaltinį. Bet galima paimti jo priešus, trečią jėgą. 

Vlasovas, Škuro, Bandera ir ideologiniai "miško broliai" ėjo šiuo keliu. Jų kerzinių batų pėdomis žingsniuoja nesisteminė Rusijos opozicija. Šios opozicijos avangardas kuria taktines sąjungas su tais, kurie patologiškai nekenčia Rusijos. Bet kurią istorijos akimirką. Su bet kokiais savo sienų ir valstybingumo formų kontūrais. 

Vilnius yra viena iš šių sąjungų susibūrimo vietų. 

Nuostabioji Rusija bū-bū-bū 

Kiekvienais metais Lietuvos sostinėje rengiamas Laisvos Rusijos forumas — visų rūšių, veislių ir tautybių kovotojų, kovojančių su "Putino režimu", bestiariumas. Tarp jų yra žolėdžių, o yra ir plėšrūnų. Kasparovas, Babčenka, Čičvarkinas, Ponomariovas, Kochas, Piontkovskis... Tokie skirtingi, bet vienas dalykas juos vienija — fantazijos apie kažkokią "nuostabiąją ateities Rusiją".

Maskva, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Григорий Сысоев

Vilniuje patogu fantazuoti. Bent jau patogiau nei Maskvoje. Juk didžioji dalis opozicijos svajotojų Rusijoje susidurs su atviromis baudžiamosiomis bylomis. Pavyzdžiui, Ilja Ponomariovas "už lėšų pasisavinimą iš Skolkovo fondo", Alfredas Kochas — "už meno kūrinių kontrabandą". 

Nesisteminiai opozicionieriai neskuba vykti į Rusiją. Rusiškumo jie turi jau labai mažai. Galbūt tik pase. 

Šie žmonės negrįžtamai pasitraukė iš Rusijos politikos. Vilniaus asamblėjų delegatai elgiasi ir galvoja apie save kaip apie potencialius Vakarų okupacijos administracijos darbuotojus. Būdami savo "nuostabiosios ateities Rusijos" komisariato darbuotojai, kur NATO užims Kremlių, o "Abrams" suksis palei Tverskają. 

"Raketų "Stinger" tiekimas Afganistano mudžahedams buvo svarbus veiksnys sustabdant sovietų agresiją Afganistane. Pirmasis yra neatidėliotina karinė pagalba Ukrainai, oro gynybos tiekimas Sirijos sukilėliams (kalbama apie teroristus — Baltnews komentaras)", — kreipėsi į Vakarus iš Lietuvos sostinės 2017 metais opozicinis šachmatininkas Garis Kasparovas. 

Iššifruojame. 

Kasparovas paragino tiekti mirtinus ginklus, kad būtų nužudyti Rusijos piliečiai — kariai, ginantys savo gimtosios šalies interesus prie tolimų Sirijos sienų. Žmonės, davę priesaiką. 

Kasparovas paragino prisiminti garbingą JAV patirtį ginkluojant teroristus. Iš amerikiečių mobiliojo priešlėktuvinių raketų komplekso modžahedai numušdavo sraigtasparnius su jaunais sovietiniais vaikinais. Vėliau Afganistano kalnų "barmalėjai" virto "Al-Qaeda" (uždrausta Rusijos Federacijoje) ir susprogdino jau Niujorką. 

Šachmatininko Kasparovo logika paprasta: net ir su pačiu velniu — kad tik prieš Rusiją. 

Vien po šių minčių Garis Kasparovas nustoja būti Rusijos politiku. Per amžių amžius. Ne tik valstybei, bet ir Rusijos visuomenei jis apibrėžia save kaip priešą. Vlasovecas nėra opozicionierius. Tai apie išdavystę. 

Darbo sutartis 

Kasparovas ne vienintelis. Panašios nuotaikos vyrauja ir įprastame Vilniaus "Laisvos Rusijos forume". Kasparovo politiniai bendrininkai reikalauja naujų Vakarų sankcijų, kurios pablogins rusų padėtį. Padarys žmones skurdesnius, apsunkins jų gyvenimą. 

Natūralu. 

Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Михаил Климентьев

Toje vietoje, kur priimančioji šalis jaučia rafinuotą neapykantą Rusijai, negali būti kitaip. Neapykanta — jos absoliutas. 

Kalbame apie Lietuvos konservatorius ir jų antirusiškos sutarties pilkąjį kardinolą Emanuelį Zingerį. 

Zingeris yra radikalios Rusijos opozicijos prižiūrėtojas iš Lietuvos. Nelabai viešas, bet darbštus kaip arklys. Vienas iš oficialaus Vilniaus užsienio politikos architektų. 

Visų rūšių antirusiškų projektų vykdytojas: prastumdavo Vakaruose teoriją dėl "sovietinės okupacijos", formavo ES "holodomoro", kaip "Ukrainos žmonių genocido", atlikto prakeiktų maskviečių, suvokimą. Sankcionuotų rusų sąrašai taip pat buvo sudaryti dalyvaujant Emanueliui Zingeriui. 

Rusijos politikas — nors ir be galo opozicinis, bet rusų — negali žengti koja kojon su Zingeriu ir jo tipo žmonėmis. Jis negali būti kelyje su Lietuvos konservatoriais, kurie nori tik katastrofos Rusijai, su šiais priešiškumo ir konfliktų audrašaukliais. 

Pasirinkęs tokius bendrakeleivius kovoje dėl valdžios pavertimo kova su savo tauta, opozicijos funkcionierius iškrenta iš nacionalinės politinės erdvės, praranda bet kokį ryšį su žmonėmis. Jis nustoja būti politiku. Jis tampa priešo samdiniu. 

Taip Aleksejus Navalnas nustojo būti Rusijos politiku. 

Kur suklydo Berlyno pacientas ir Minsko namų šeimininkė 

Kai Rusijos biurokratija naudojo Aleksejų Navalną su jo "tyrimais" aparatų kovai savo viduje, jis buvo Rusijos politinėje erdvėje ir iš šio šurmulio išskyrė rinkimų bonusus. 

Kai Aleksejaus Navalno fondas virto CŽV ir kitų Vakarų žvalgybos tarnybų klastočių šiukšliadėže, padėtis pasikeitė kokybiškai. Ir net nereikėjo vykti į forumus Vilniuje: su tokia klientūra pagrindinis klientas nusprendė dirbti be Lietuvos tarpininkų. 

Tai nepaneigia bendro postulato: Rusijos politikas negali turėti jokių bendrų interesų — nei situacinių, nei taktinių — su tais valdžios centrais, kurie dirba dėl savo gimtosios šalies žlugimo, dėl jos vidinio destabilizavimo per kraują. 

Vakarų žvalgyba dirba būtent šiai užduočiai atlikti. Radikaliausi Navalno šalininkai yra pasirengę pralieti kraują. Tai patvirtina neteisėti protesto veiksmai, organizuoti jam palaikyti sausio 23 dieną.

Šeštadienį pasirodė pyktis, agresija, nepakantumas, užmaskuoti "navalnistų" protesto žymekliais. Tai dar nėra masiška, bet jau nėra izoliuota. Jiems priešinosi policijos ir Rosgvardijos savikontrolė. Tąkart chaosą perėmė tvarka. Entropija buvo suvaržyta, jos augimas buvo apribotas. 

Tačiau kolektyvinė Rusijos visuomenės nesąmoningumo bedugnė jau atvira. Šioje bedugnėje yra visos tamsios Rusijos istorijos energijos: riaušių, pilietinių konfliktų pabaisos. Kūgius metantys provokatoriai į Vladivostoko riaušių policiją, apsisupę vaikais ir pasislėpę už jų nugarų, yra tų pačių monstrų veidai. Sukonstruoti melai apie "nuostabiąją ateities Rusiją", kurią Vakarų žvalgybos tarnybų konglomeratas bando parduoti Rusijos piliečiams per tinklaraštininką. 

Visų pirma, jie bando parduoti vaikams — tikslinei auditorijai, kurią veikia spalvota reklama. Navalnas yra asmeniškai atsakingas už jų politinį nusmukimą. Vaikų įtraukimas į protestą nėra kova dėl valdžios. Tai yra hibridinė agresija prieš šalį ir jos piliečius. 

Rusijos žmonės tai jaučia intuityviai. Todėl pasitikėjimas ir palaikymas Navalnui sumažės. 

Tą pačią klaidą padarė Baltarusijos opozicijos judėjimo ikona — Svetlana Tichanovskaja. Šios klaidos šaltiniai slypi neteisingame sąjungininkų pasirinkime: politinis Vilnius Baltarusijai nieko gero neparuošia. 

Lukašenkos valdžios sistema gali būti kiek įmanoma nutolusi nuo platonopolio. Tačiau ragindama atimti iš Minsko ledo ritulio pasaulio čempionatą, atimant iš baltarusių džiaugsmo ir sportinio pasididžiavimo akimirkas, kviesdama Vakarus įveikti režimą plačiomis sankcijomis, kurios pakenktų sąžiningų darbuotojų gerovei, Tichanovskaja tapo ne politinių "lukašistų", bet visos Baltarusijos tautos priešininke. 

Ar Baltarusijos politikas gali palinkėti baltarusiams skurdo? Ar Rusijos politikas gali palinkėti rūpesčių ir kraujo praliejimo Rusijos piliečiams? CŽV, Lietuvos konservatoriai, Emanuelis Zingeris gali. Rusijos ar Baltarusijos politikas — ne. 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, opozicija, Aleksejus Navalnas, Rusija
 Pfizer-BioNTech (COVID-19) vakcina

Latvija "slapta" atsisakė šimtų tūkstančių Pfizer vakcinos dozių 

Kaip sakė Latvijos ministrų kabineto vadovas, jis bando išsiaiškinti, kodėl vietoj planuotų 800 tūkstančių vaisto dozių respublika gavo tik 97 tūkst.

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Latvija atsisakė 700 tūkstančių koronaviruso vakcinos dozių, kurias pagamino farmacijos kompanijos "Pfizer" ir "BioNTech", ministras pirmininkas Krišjanis Karinšas ieško sprendimo priežasčių, praneša RIA Novosti.

Anksčiau "AstraZeneca" paskelbė, kad per pirmąjį metų ketvirtį ES labai sumažėjo koronaviruso vakcinos pasiūla. "BioNTech" ir "Pfizer" taip pat pranešė apie gabenimų sumažėjimą dėl statybos darbų gamykloje Belgijoje. Baltijos ir Skandinavijos šalys paragino Europos Komisiją daryti spaudimą "BioNTech" ir "Pfizer", kad būtų atidėtas vakcinos pristatymas. Latvijos užsienio reikalų ministerija Edgaras Rinkevičius antradienį pareiškė, kad šalis gali paduoti į teismą farmacijos įmones, jei jos nevykdys savo įsipareigojimų tiekti vakcinas nuo koronaviruso.

Kaip pranešama bendrame Latvijos radijo ir televizijos naujienų portale, "Latvijos ministras pirmininkas sakė, kad dabar bando išsiaiškinti, kodėl vietoj planuotų 800 tūkstančių Pfizer / BioNTech vakcinos dozių šalis gavo tik 97 tūkstančius." Iš pradžių buvo planuota, kad Europos Sąjungoje turimos vakcinos bus proporcingai paskirstytos dalyvaujančioms šalims, atsižvelgiant į gyventojų skaičių, ir "nieks net nesapnavo, kad kažkas galėtų atsisakyti turimų vakcinų", — sakė Karinšas.

"Jei nebūtume atsisakę ir turėtume visas šias vakcinas, mes, kaip ir Lietuva, galėtume tęsti skiepijimą. Kaimyninėje Lietuvoje vakcinacija sėkmingai progresuoja, nes jie turi daugiau šių dozių", — portalas cituoja Karinšo interviu interviu. "Rīta Panorāma" transliacija per Latvijos televiziją.

Pasak ministro pirmininko, Latvija iš šio gamintojo užsisakė daugiau nei milijoną vakcinos dozių, tačiau dabar jų tikimasi pristatyti tik antrąjį šių metų ketvirtį. "Ir kai tik turėjome galimybę dar kartą užsisakyti šias vakcinas, tai padarėme iš karto, užsisakėme milijoną "Pfizer"/"BioNTech" vakcinų, tačiau, deja, jų negalėsime gauti iki šių metų antrojo ketvirčio. faktas išlieka", — pridūrė Karinšas.

Portalo teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo tarnybinį auditą, siekdama išsiaiškinti, kaip buvo priimtas toks sprendimas. Ministras pirmininkas pažymėjo, kad jei patikrinimas parodys, jog yra kaltų, jie bus patraukti atsakomybėn. Jį stebina ir tai, kad vakcinos atsisakymas buvo slaptas, vyriausybėje šis klausimas nebuvo keliamas.

Pirmasis koronavirusinės infekcijos atvejis Latvijoje užfiksuotas 2020 metų kovo 2 dieną. Nuo to laiko šalyje buvo nustatyta 63 027 užsikrėtę, 1138 iš jų mirė, o 1052 infekcija sergantys pacientai dabar gydomi ligoninėse. Praėjusių metų kovo 13 - birželio 9 dienomis dėl pandemijos respublikoje galiojo avarinis režimas. Vyriausybės sprendimu nuo lapkričio 9 iki gruodžio 6 dienos toks režimas buvo vėl įvestas šalyje, vėliau jis buvo pratęstas iki sausio 11 dienos, o vėliau - iki vasario 7 dienos.

Tegai:
Pfizer/BioNTech, vakcina, Latvija
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Mokslininkai įvardijo medžiagą, kuri sumažina mirties nuo COVID-19 riziką
Čaplinskas COVID-19 pacientams patarė mažinti cholesterolio kiekį
Lietuvoje COVID-19 atvejų skaičius per parą išaugo beveik dvigubai