Vilnius, archyvinė nuotrauka

Patriotinis apsipirkimas ir "žiniaklaida". Kaip Lietuvos "patriotai" kovoja su Rusija

(atnaujinta 11:55 2020.07.25)
Rusofobija įgauna vis įvairesnius pavidalus. Kyla į institucinį lygį, tampa sistemine. Į šią "trolinimosi" karuselę periodiškai įsisuka ir žiniasklaida

Žiniasklaida, arba kaip kažkada ją pavadino patriarchas Vytautas Landsbergis — "žiniaklaida", turi įsipareigojimų kompetentingoms institucijoms. Turi vadinamųjų bendrų viešinimo projektų. Ir viešina partnerių produkciją. Su savo apipavidalinimu. Dažnai žurnalistai patys rodo savo iniciatyvą. Pagal savo patriotizmo supratimą. Ir pagal tą supratimą angažuoja savo produkcijos vartotojus.

Lrytas.lt antraštė — "Į Lietuvą žengia paslaptingas prekybos tinklas, parduotuvėje Kaune rikiuojasi pirkėjų eilės". Lrytas.lt tęsia:  "viešai skelbiami "Mere" tinklo vadovų Lietuvoje telefonai trečiadienį buvo išjungti, niekas neatsakinėjo į elektroninius laiškus". Jau intriga. "Nieko nežinome nei apie prekybos tinklą, nei apie jo planus Lietuvoje", — paskubėjo pareikšti Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė.

"Patyliukais į Lietuvą įžengė Rusijos žemų kainų prekybos tinklas", tai jau delfi.lt antraštė. Paslaptingai, patyliukais — toks šliaužiantis perversmas. Perversmas prekybos tinklų pasaulyje? Gal tokiu būdu kasamasi po valstybės pamatais? Po akropoliais, ermitažais ir pan. Nepainiokit su Akropoliu ar Ermitažu.

Kas galėtų paneigti, kaip pasakytų patriarchas Vytautas Landsbergis. Faktinio Lietuvos vadovo sparnuota frazė universali — tinka visoms Lietuvai iškylančioms grėsmėms apibūdinti. Ar šiaip politiniams oponentams pašiepti, paniekinti, pažeminti.

Todėl labai nuoširdžiai tinkamai į rusiško prekybos tinklo atėjimą sureagavo ir Seimo narys konservatorius Kęstutis Masiulis. Savo Facebook'e išdėstė savo lietuviško apsipirkimo ypatumus. Verta pacituoti.

"Į Lietuvą ateina rusiškas parduotuvių tinklas Mere, kuriame esą bus pasiūlyta rinkoje pigiausių prekių. Nežinau kaip kiti, bet aš nesirengiu naudotis šio tinklo paslaugomis, net jei kainos būtų dvigubai mažesnės. Suprantu, kad ir Lietuvoje yra koloradke besipuošiančiųjų. Jie atras savo tinklą su rusiškais gaminiais. O aš nepirkau ir neperku kuro Lukoile ar Paleičiko degalinėse, bet myliu Trispalve pasipuošusią EMSI. Analogiškai elgsiuosi ir čia. Va, jei ateitų ukrainietiškas, tai būtų kas kita", — rašė Facebook'e Masiulis.

Tačiau nepaisant patriotinių pono Masiulio apsipirkimo ypatumų, tautiečiai neišsigando ir rusiško "Mere" tinklo parduotuvėje apsiperka. Tenka net eilėje pastovėti.

Bijai lokio — neik į mišką ar "Mere" krautuvę. Dar Mašą sutiksi iš filmuko "Maša ir Lokys". Filmuko "Maša ir Lokys" žinutės juk yra šifruotos. Taip prieš kelerius metus pareiškė Laurynas Kasčiūnas, tuomet Rytų Europos studijų centro analitikas. Dabar konservatorius Laurynas Kasčiūnas — Seimo narys ir turi visai kitas galimybes žinoti ir veikti.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys ponas Kasčiūnas teigė, "kad norėdamas pasiekti ir tą visuomenės sluoksnį, kuris naujienų ar analitinių laidų nežiūri, Kremlius priverstas propagandai pajungti ir nepolitinio turinio laidas".

Pasak Seimo nario, vienas tokių instrumentų — "kultūrinių ar pramoginių renginių bei kitos produkcijos naudojimas, siekiant netiesiogiai paveikti auditoriją mąstyti tam tikra linkme". Jo įsitikinimu, "ryškiausias pastarųjų metų fenomenas, patenkantis į šią kategoriją — animacinis serialas "Maša ir Lokys", populiarus visame pasaulyje ir bandantis parodyti mešką (aliuzija į Rusiją) kaip gerą, taikią, mažą mergaitę globojančią ir prižiūrinčią būtybę"... Dedam daugtaškį, nes ši pasaka dar nesibaigė.

Nemokamos vizos į Kaliningradą, į Sankt Peterburgą — tai atviras kelias būti užverbuotam Rusijos spec. tarnybų. Vykstate į Rusiją išduoti Tėvynę!? Lrt.lt portalo antraštė — "Žvalgyba: nemokamos vizos į Rusiją — pasala su labai aiškiais ketinimais". Verta pacituoti.

"Vizų režimo supaprastinimas ir dėl to didėsiantis į Rusiją keliaujančių užsieniečių srautas yra itin palankios aplinkybės Rusijos žvalgybos tarnyboms. Jos sistemiškai ieško iš užsienio atvykusių asmenų, kurie galėtų teikti žvalgybos informaciją apie užsienio valstybes arba vykdyti kitas užduotis", — lrt.lt portale cituojamas Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas.

Dar Nacionalinio radijo ir televizijos portale publikuojamos "Žvalgybos rekomendacijos keliaujantiems į Rusiją". Beje, VSD vadovas Jauniškis nekomentavo, kiek kartų žvalgyba fiksavo Rusijos specialiųjų tarnybų bandymus verbuoti Lietuvos piliečius, bet pabrėžė, jog tai "nėra tragiški skaičiai". Tragiškai juokinga, jeigu nebūtų graudu.

O dar rusai surado spragą ir Lietuvos pajūryje superka lietuvišką žemę. Konstitucija ir Žemės įsigijimo įstatymas draudžia pirkti žemes vadinamųjų trečiųjų šalių asmenims. Tačiau praktika rodo, kad apeiti draudimus nesudėtinga — žemės sklypus Lietuvos pajūryje Rusijos piliečiai ne kartą įsigijo mūsų Lietuvoje įkurdami įmones.

Apie įstatymo landą parlamentarai žino, tačiau jos lopyti neskuba. Sako, labiau kontroliuoti tokius sandorius turi teisėsauga. Anot parlamentarų, žemės sklypus superkantys trečiųjų šalių piliečiai gali kelti pavojų nacionaliniam saugumui.

"Jeigu tie verslininkai, kurie per visokias schemas ateina į Lietuvą, superka žemes, ir jeigu jie yra artimesniame ar tolimesniame prezidento Vladimiro Putino lojalių verslininkų sąraše, o galbūt net prisidėję prie imperialistinių avantiūrų, natūralu, kad įsikūrę čia jie gali daryti tam tikrą įtaką ir mums", — pasvarstė viešai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vicepirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

"Išeina taip, kad įsigis žemę, kur paskui lietuviai toje vietovėje jausis svečiai", — pridėjo savo įžvalgą kitas Seimo narys J. Sabatauskas. Kas pas ką tada į svečius eis?

Kai turi žemės, gali namus pasistatyti, kaimyną į svečius pasikviesti. Bet. Bet, jeigu namai Maskvos, tai jie jau kelia grėsmę visam šalies nacionaliniam saugumui. "Maskvos namų" sienos iš plytų ir kietos. Dar jos turi "minkštųjų galių". Gali turėti. Minkštų galių kietoms kaktoms.

Vilniaus apygardos teismas šių metų balandį nusprendė, kad "Maskvos namus" stačiusi viešoji įstaiga per dvejus metus turi įteisinti neva neteisėtai statytą pastatą. Institucijos teigia, jog pastatas turi vienu aukštu per daug, negu galima.

Šiuo metu dėl statinio vyksta ir kitas teisinis ginčas. Vilniaus apygardos administraciniame teisme (VAAT) savivaldybė bando įrodyti, kad pagrįstai nepritarė statinio projektiniams pasiūlymams. Tačiau architektūra ir statybos čia niekuo dėtos.

Savivaldybė tvirtino nepritarusi projektui, nes... nes iš Valstybės saugumo departamento (VSD) gavo informaciją, kad minimo pastato funkcija kelia riziką šalies saugumui.

2018 metais meras Remigijus Šimašius teigė, jog "objektas yra Kremliaus propagandos įrankis ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui".

2017 metų VSD Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime buvo teigiama, kad "Maskvos namų" projekto perspektyvos Vilniuje "turi palyginti didelę simbolinę ir praktinę reikšmę Rusijai kaip potencialus jos įtakos, tėvynainių politikos ir viešosios diplomatijos instrumentas". "Tikėtina, kad 2017 metais Rusija imsis įvairių propagandinių ir neoficialių spaudimo priemonių, siekdama priversti Lietuvą užtikrinti, kad būtų leista įgyvendinti šį Rusijos įtakos sklaidai naudingą projektą", — prieš trejus metus teigė įžvalgi žvalgyba.

Idėja Vilniuje pastatyti Maskvos namus gimė 2004 metų liepą, kai karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejaus iškilmėse lankėsi tuometis Maskvos meras Jurijus Lužkovas. Tuomet nutarta panašų projektą vykdyti ir Maskvoje. Skelbta, kad šie namai būtų kultūros ir verslo bendradarbiavimo centras, kurio tikslas — sukurti ir toliau plėtoti gerus kaimyninius santykius tarp Maskvos ir Vilniaus.

Kuo visa tai virto? Vaiduokliu Lietuvos sostinės centre. Vilniaus centre stūksantys vadinamieji "Maskvos namai" tapo puikia vieta benamiams ir grafitininkams. O kaimyniniai santykiai tarp Rusijos ir Lietuvos — miražu.

Viešoji įstaiga "Maskvos kultūros ir verslo centras — Maskvos namai" su Lietuvos valstybe yra sudariusi žemės sklypo panaudos sutartį, kuri galioja iki 2106 metų.

Nereikia būti naiviems. "Maskvos namų" pastatas, esantis sostinės centre, priešais "Marriott" ir statomą "Hilton" viešbučius bei Vilniaus koncertų ir sporto rūmus, kurio statybą finansavo Maskvos Dūma, nėra tik teisinio ginčo objektas dėl statybų įteisinimo.

Žemės sklypo panaudos sutartis galios dar 86 metus. Taigi, "Maskvos namų" istorija dar nesibaigė. Nebent VSD, AOTD ir kitos kompetetingos institucijos "rekomenduos" žemės sklypo panaudos sutartį nutraukti. O kas galėtų paneigti?

Dar buvo gan originali rusofobinė istorija kodiniu pavadinimu — "Maršrutizatorius". Tuomet krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, viceministras Edvinas Kerza ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius Rytis Rainys pristatė visuomenei nuveiktus darbus — metinį kibernetinio saugumo vertinimą. Ministras Raimundas Karoblis vaizdo konferencijoje tada pabrėžė, kad potencialūs Lietuvos priešininkai ir strateginiai oponentai niekur nedingo. Kas tie Lietuvos strateginiai priešininkai, atspėti nesunku. Rytų kaimynė.

"Informacinės atakos, propagandiniai įrankiai, <...> dažnai jie naudojami klasikine prasme, bet dažnai naudojami ir pasitelkiant informacines technologijas, kibernetinius instrumentus", — spaudos konferencijoje sakė Karoblis.

O viceministras atkreipė dėmesį, jog Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) specialistai fiziškai ištyrė vieną iš populiariausių namuose naudojamų maršrutizatorių bevieliam tinklui ir nustatė, jog jis siunčia duomenis į serverius... Rusijoje.

Anot Kerzos, apie 90 procentų Lietuvoje naudojamų bevielių maršrutizatorių yra pagaminti Kinijoje arba Taivane. "O kaip mes nustatėme, nors jie turėjo būti pagaminti Taivane, iš tikrųjų, pagaminti Rusijoje", — tvirtino viceministras.

Pristatytame metiniame Nacionalinio kibernetinio saugumo vertinime tvirtinama, kad informacinėje erdvėje buvo formuojamas neigiamas Lietuvos įvaizdis. Bet ar gali pykti ant veidrodžio?

"Buvo formuojamas Lietuvos, kaip priešiškos ir nepatikimos valstybės, įvaizdis, nevengta karo ir tautinės neapykantos skatinančio turinio, naudoti neskaidrūs turinio konstravimo bei apgaulės elementai", — rašoma minimoje ataskaitoje.

Kitaip tariant, pasak prelegentų, vyksta karas. Kol kas informacinis. Tik nelabai aišku, kas prieš ką ir už kiek kariauja. Nes tyčia ar netyčia, Lietuvos krašto apsaugos ministras ir viceministras painiojo kibernetinio ir informacinio saugumo sąvokas.

Informacinis aspektas yra nuomonių įvairovė, kibernetinis — technologiniai dalykai. Susidaro įspūdis, kad pačių prelegentų dėstomų minčių konstravimas nėra pakankamai skaidrus. Beje, ponai, atsakingi už Lietuvos nacionalinį saugumą, galėtų patys pažaisti žaidimą "Bad News" ir tuo gerokai padidinti savo pačių atsparumą dezinformacijai.

Žaidimą "Bad News" Lietuvoje pristatė iniciatyva "Demaskuok.lt", vienijanti žiniasklaidos, visuomenės ir valstybės atstovus prieš propagandą ir melagingas naujienas.

Žaidžiant šį žaidimą galima išmokti šešių dažnai naudojamų dezinformacijos technikų, tokių kaip apsimetimas kitu asmeniu, emocija, supriešinimas, konspiracija, diskreditavimas ir "trolinimas". Šis žaidimas įdomus tuo, kad žaidžiantysis nėra herojus — viskas vyksta iš "trolio" perspektyvos. Todėl tenka priimti daug neetiškų sprendimų, siekiant padidinti savo populiarumą ir sekėjų skaičių.

Melagingos naujienos tautybės neturi. O kita nuomonė? Nuo informacijos, nuo kitos nuomonės niekas negali apsaugoti. Tik mūsų pačių kritiškas mąstymas.

Naiviai galvojome. Negalvokime, nemąstykime. Yra, kas už mus galvoja, pasirūpina.

Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK) buvo rekomenduota uždrausti RT grupės televizijos programas. Rekomendavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Ir ilgai netrukus LRTK uždraudė Lietuvoje transliuoti Rusijos televizijos tinklo RT programas.

Komisijos pirmininkas Mantas Martišius pabrėžė, kad sprendimas sustabdyti programas priimtas dėl sankcijų Kiseliovui, o ne dėl pažeidimų, todėl RT atstovai posėdyje net nedalyvavo. Nebuvo reikalo kviesti. Nes reikalas visai kitas.

"Programos stabdomos ne dėl padarytų pažeidimų, bet dėl to, kad į ES sankcionuotų asmenų sąrašą įtrauktas asmuo, susijęs su šiomis televizijos programomis. Tai yra ponas Kiseliovas — jis negali gauti naudos, dėl to programų retransliavimas stabdomas. Tai padaryta Latvijoje, dabar — ir Lietuvoje", — tvirtino Martišius.

Be kita ko, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius  kreipėsi į Lietuvos įmones. "Noriu atkreipti kitų mūsų ūkio subjektų, verslo įmonių, organizacijų, kurios turi verslo ryšių su Rusija ir kitomis šalimis, kuriose yra sankcionuojamos įmonės, dėmesį, kad jie taip pat paisytų faktą, jog įmonės gali nebūti sąraše, tačiau jas kontroliuojantys asmenys būti sankcionuojami", — pažymėjo užsienio reikalų ministras.

"Viską reikia pasverti ir labai kruopščiai teisiškai patikrinti", — sakė Linkevičius. Jo teigimu, šiuo klausimu būtų gerai turėti vienodą poziciją europiniu mastu. Tačiau Europa turi svarbesnių reikalų bei turi kitokį požiūrį į žodžio ir spaudos laisvę.

Ministras, be abejo, pabrėžė palaikymą laisvai visuomenei ir žiniasklaidai, kuri nekelia grėsmės saugumui bei nekursto visuomenės. Tačiau tokios deklaracijos nesiderina su ministro rekomendacijomis uždrausti žiniasklaidą. Čia vėlgi susidaro toks neskaidrus dėstomų minčių konstravimo įspūdis.

"Jeigu propaguojamas smurtas, prievarta, akivaizdžiai iškraipomos žinios, turinčios saugumo pasekmių, aišku, kad turi būti sankcionuojama. Bet tai nėra visam gyvenimui. Yra tam tikras laikotarpis, įspėjimai prieš tai. Nemanau, kad tais ribojimais reikia piktnaudžiauti. Vis dėlto mes esame laisva visuomenė ir pirmiausia turėtume toleruoti laisvą žodį, bet visada pabrėžiame, kad laisvė skleisti naujienas netapatintina su laisve meluoti. Tai skirtingi dalykai — tai nėra žodžio arba spaudos laisvė, tai kažkas kita", — samprotauja Linkevičius.

Ponas Linkevičius moka kalbėti, išmano reikalą. Juk draugas Linkevičius savo laiku vadovavo VLKJS CK agitacijos ir propagandos skyriui. Turi patirties. Ir institucinės galios. Gal ponas Linkevičius uždraus ir Saulei tekėti Rytuose? Ministre, nepalikit mūsų tik savo šviesoje!

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rusofobija, Rusija, Lietuva
 Sergejus Dmitrijevas ir Valdemaras Tomaševskis, archyvinė nuotrauka

Lemtinga trijų žodžių frazė. "Rusų" politikas Lietuvoje sumokėjo tiesmukiškumą

(atnaujinta 16:10 2020.09.17)
Skandalas Darbo partijoje Seimo rinkimų išvakarėse. Deputatas Sergejus Dmitrijevas buvo pašalintas iš DP frakcijos sostinės taryboje. Jo kaltė yra ta, kad po įrašu Facebook puslapyje jis paliko trumpą trijų žodžių komentarą "Šviesi atmintis didvyriui!"

Skandalingas komentaras buvo paskelbtas dėl Donecko Liaudies Respublikos (DLR) lyderio Aleksandro Zacharčenkos, žuvusio 2018 metais, atminimo. Lietuvoje įprasta jį vadinti separatistu ir teroristu, o Vilniaus miesto tarybos deputatas ir kandidatas į Seimą nuo DP Sergejus Dmitrijevas išdrįso Zacharčenką pavadinti didvyriu.

Pulk jį!

Stulbinamą kompromisinę medžiagą apie deputatą Dmitrijevą rado apsukrūs DELFI portalo rusų kalba, garsėjančio karštai antirusiška redakcijos politika, žurnalistai. Kruopštūs žurnalistai padarė komentaro ekrano kopijas ir kebliais klausimais prirėmė Sergejų Dmitrijevą prie sienos. Ar Dmitrijevas tikrai laiko Zacharčenką didvyriu? Ar klaidinga oficiali Lietuvos Respublikos pozicija dėl konflikto Donbase?

Į tai Dmitrijevas naiviai ir nuoširdžiai atsakė: "Jis [Zacharčenka — Sputnik] buvo oficialiai apdovanotas ir tai turi būti pripažinta. <...> Taip, manau, kad tai neteisinga [oficiali Lietuvos pozicija. — Sputnik], nes kiekviena suvereni valstybė turi spręsti savo problemas be kišimosi iš išorės".

Taigi, matyt, Sergejus Dmitrijevas baigė savo politinę karjerą, kaip ir jo buvęs kolega, buvęs partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Viačeslavas Titovas.

Priminsime, kad būdamas Klaipėdos miesto tarybos nariu, Titovas išreiškė abejones dėl "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko (Vanago), kurį Lietuvos valdžia priskyrė kone prie šventųjų, o partizano palaikai buvo iškilmingai perlaidoti. Už tokį sąmyšį demokratinėje Lietuvoje, kurioje tariamai gerbiama žodžio laisvė, Titovas buvo teisiamas ir jam skirta didelė bauda, ​​o vėliau atimtas deputato mandatas. Jam nebuvo leista dalyvauti artėjančiuose Seimo rinkimuose todėl, kad neva trūksta parašų, palaikančių jį kaip kandidatą vienmandatėje apygardoje.

Buvo tokia partija

Bet grįžkime prie Sergejaus Dmitrijevo. Tai žinomas Lietuvoje politikas, kuris dėl rusakalbių rinkėjų balsų net du kartus buvo Seimo narys. Pirmą kartą nuo 2000 iki 2004 metų Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše, o antrą kartą iš Darbo partijos — nuo 2012 iki 2016 metų. Tiesa, bėgant metams, kaip deputatas jis nebuvo pastebėtas kažką ypatingo nuveikęs Lietuvos rusų labui ar bandęs pagerinti Rusijos ir Lietuvos santykius.

Rusų diasporoje Lietuvoje Sergejus Dmitrijevas yra geriau žinomas kaip nuolatinis politinės partijos Lietuvos rusų sąjunga, sukurtos 1995 metais, pirmininkas. Šiandien Lietuvos politinių partijų registre priešais skiltį Lietuvos rusų sąjunga rašomas žodis "nepateikė". Tai reiškia, kad partijos lyderis Dmitrijevas dukart negalėjo patvirtinti, kad partija turi mažiausiai du tūkstančius narių. Ir dėl to "Lietuvos rusų sąjungos" nebėra... O buvę politinės asociacijos vadovai dabar yra Darbo partijos, kuriai pirmininkauja Viktoras Uspaskichas, rusiškiausias iš rusų Lietuvoje, nariai.

Dėl Viktoro Uspaskicho tautybės Rusijos žiniasklaida dažnai klaidingai Darbo partiją vadina "rusų partija". Tai dažniausiai paperka rusakalbius Lietuvos rinkėjus, kuriuos žavi aktoriaus Uspaskicho iškalba ir charizma. Tačiau pakanka atidžiai peržiūrėti Darbo partijos kandidatų į Seimą sąrašą ir paaiškėja, kad iš 141 kandidatų tik dešimt rusiškų pavardžių. O Sergejus Dmitrijevas yra tik sąrašo viduryje. Taigi, Darbo partija turi būti drąsiai vadinama visiškai lietuviška partija su keliais rusais. Tačiau jūs, mieli skaitytojai — rinkėjai, daugelyje rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų rasite rusiškų pavardžių. Pasirinkimas yra!

Kam didvyriai, o kam "okupantai"

Bet grįžkime prie Sergejaus Dmitrijevo komentaro, skandalingo, Lietuvos patriotų požiūriu, įrašo Aleksandro Zacharčenkos atminimui. Žodžius "Šviesi atmintis didvyriui!" Dmitrijevas, matyt, rašė paveiktas nuoširdaus sielos polėkio, kurio pasekmes jis ne iš karto suvokė. Juk apie slaptas Dmitrijevo mintis galima spręsti bent jau iš gedulingos veido išraiškos, su kuria jis visada stovi gegužės 9 dieną prie memorialo sovietų kariams Vilniaus Antakalnio kapinėse. 

Antrojo pasaulinio karo veteranų, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, rate tik teigiamai kalba apie Sergejų. Tikri Lietuvos patriotai sovietų karius ir veteranus vadina "okupantais", o tokie kaip Dmitrijevas vadinami "vatnikais" ir "koloradais".

O Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho su gvazdikų puokšte gegužės 9 dieną prie Antakalnio memorialo niekas nematė. Gal jis naktį slapta aplanko žuvusių tarybinių karių memorialą, kad apsukrūs DELFI žurnalistai negalėtų jo pagauti tokio šventvagiško nusikaltimo vietoje? Straipsnio autorius atsiims savo žodžius ir viešai atsiprašys, jei kas nors pateiks nuotrauką ar vaizdo įrašą, paneigiantį šiuos įtarimus apie Rusiją taip įsimylėjusį Viktorą Uspaskichą.

Savo slaptą meilę viskam, kas rusiška, Viktoras viešai pripažįsta tik kartą per metus — per Rusų kultūros dieną sostinės Vingio parke. Kitomis dienomis kartais jis net pamiršta rusų kalbą ir prašo rusų žurnalistų ateiti pas jį kalbėtis su vertėju. Atseit, aš nemoku rusiškai. Kaip rusų kalba nekalba ir Lietuvos deputatai, išrinkti iš Darbo partijos rusakalbių rinkėjų, suklaidintų Uspaskicho tautybės.

Beje, politikas ir jo partija jau viešai atsiribojo nuo Dmitrijevo pareiškimų.

Vilkai avių kailyje

Šie Vilniaus miesto tarybos nariai "darbiečiai" pašalino iš frakcijos deputatą Sergejų Dmitrijevą už jo užuojautą nužudyto DLR vadovo atminimui.

Карантин в Вильнюсе
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

O dabar klausimas jums, rusakalbiams skaitytojams-rinkėjams. Ar balsuosite už kandidatą į Seimą Sergejų Dmitrijevą? Jei taip, tai savo balsais visų pirma palaikysite tuos lietuvius, kurie yra DP sąrašo viršūnėje, tuos, kurie pašalino Sergejų iš frakcijos, o galbūt jie netrukus pareikalaus, kad jis būtų pašalintas iš partijos narių sąrašo. Kaip paaiškėjo, nebegalima ištrinti Dmitrijevo iš kandidatų į Seimą sąrašo. Todėl balsuodami už Dmitrijevą jūs automatiškai balsuojate už visą "rusišką" Lietuvos partiją.

Na, kad neužtrauktų gėdos visai partijai, kurios konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis laukia nesulaukia būsimoje valdančiojoje koalicijoje. O didžiojo Vytauto anūkas net nebeabejoja savo partijos pergale spalio 11 dienos rinkimuose į Seimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
politika, Lietuva, Rusija
Dar šia tema
Titovas: mums bandys sukurti kliūčių prieš Lietuvos Seimo rinkimus
"Apsirijo ir užsimiršo". Ką Baltijos šalys praranda, susipykusios su Lukašenka
VRK neregistravo 8 parašų nesurinkusių kandidatų į Seimą
Белые грибы в корзине, архивное фото

Grybai ir politika. Ar įspūdingas grybų derlius padeda kandidatams į Seimą atsipalaiduoti?

(atnaujinta 09:42 2020.09.17)
Seimo rinkimai vis arčiau, o taip norisi atsipalaiduoti, todėl ir politikai noriai užsiima lietuvių pamėgtu rudens užsiėmimu — išeina į mišką grybauti. Bet negalima ir politikos užmiršti

Šis ruduo — ne tik rinkimų į Seimą metas. Šis ruduo įspūdingas grybų derliumi. Iš miškų grybautojai išvažiuoja ne tik su pilnomis pintinėmis, bet ir automobilių bagažinėmis. Grybautojai-internautai ne tik dalinasi įspūdžiais iš miško, bet ir miško gėrybių nuotraukomis bei patarimais. Nemažai grybautojų demonstruoja ir savo išradingumą, mat iš surinktų grybų kiekio lietuviai sudeda net Lietuvos "žemėlapius". Kiti baravykus tiesiog pažymi Lietuvos trispalve.

Lietuvos nacionalinis grybas - baravykas 1
Screenshot
Lietuvos nacionalinis grybas — baravykas

Iki šiol Lietuvoje buvo tik dvi dienos, kai dauguma piliečių leisdavosi į kelionę. Tai — Vėlinės, kai lankomi mirusiųjų kapai, ir Velykos, kai lankomi gyvieji. Nuo šių metų atsirado trečioji visaliaudinio pakilimo šventė — "grybų pjovimas".

Politikai taip pat grybauja. Nepaisydami savo pažiūrų. Miške visi lygūs. Tačiau norėdami pasigirti laimikiu savo veidaknygėse privalo nurodyti, kad tai politinė reklama.

Politinės Krikščionių sąjungos partijos įkūrėjas Rimantas Dagys su žmona Regina per 3 valandas rado 540 baravykų. Apie tai pretendentas į Seimą pranešė savo Facebook'o laiko juostoje savo draugams rinkėjams. Ponas Dagys su šypsenėle taip pat pranešė, jog rinkimai prasidėjo, ir tai yra politinė reklama. Tačiau Seimo rinkimų rezultatai ponui Dagiui nežada būti tokie sėkmingi kaip grybų rinkimas. Nors naujai įkurta partija ir tikisi gauti tiek balsų, kad "galėtų atsverti liberaliąją pusę".

"Mes tikimės, kad ši partija įsitvirtins, apie trečdalis mūsų piliečių, pagal mūsų turimas paklausas, tokios partijos pageidautų. Jei taip bus, mandatų tikrai bus pakankamai, kad galėtume atsverti liberaliąją pusę", — teigia Dagys.

Krikščionių sąjungos rinkimų šūkis: "Neleisime iškirsti Lietuvos, jos šeimų ir miškų". Gera po mišką pasivaikščioti. Sveika galvą pravėdinti, nervus nuraminti.

Krikščionių sąjungos įkūrėjui Rimantui Dagiui grybų rinkimai sėkmingi 2
Screenshot
Krikščionių sąjungos įkūrėjui Rimantui Dagiui grybų rinkimai sėkmingi

Buvusi socialdemokratė, o dabar jau atsidūrusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše Rimantė Šalaševičiūtė aktyviai dalyvauja savo rinkiminėje kampanijoje. Savo Facebook'o laiko juostoje ponia nuolat informuoja savo draugus ir sekėjus, kur buvo, ką veikė. Rado laiko ir pagrybauti. Ponia Rimantė Šalaševičiūtė pasigyrė, kad per valandą surinko 42 baravykus. Taip pat pasigyrė savo firminiais virtais aliejuje su baravykų įdaru pyragėliais. Kaip sakoma — gero apetito. Tai taip pat neatlygintina politinė reklama. Gal kurį nors rinkėją ji ir paveiks. Kas žino.

Rimantė Šalaševičiūtė suspėja pagrybauti 3
Screenshot
Rimantė Šalaševičiūtė suspėja pagrybauti

Rasa Juknevičienė Seimo rinkimuose nedalyvauja. Neaktualu. Ponia Rasa Juknevičienė ir taip parlamentarė — Europos Parlamento. Išrinkta pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą. Ponia Europoje atstovauja konservatorių partijai ir Lietuvai. Ir Baltarusijai. Kai negrybauja. Nors sunku atskirti, kada ponia Rasa grybauja, kada "nusigrybauja". Nes lyg haliucinogeninių grybų užvalgiusi nenustoja kartoti, kad Baltarusijos Respublikos prezidentė yra Svetlana Tichanovskaja.

Rasa Juknevičienė taip pat grybauja 4
Screenshot
Rasa Juknevičienė taip pat grybauja

Rasa Juknevičienė: "Su gimtadieniu, President elect Sviatlana!". Beje, taisyklingai lietuviškai sakytina ne prezidentas elektas, o išrinktasis prezidentas.

Rasa Juknevičienė nusigrybauja 5
Screenshot
Rasa Juknevičienė nusigrybauja

Tuo metu, kai beveik visa Lietuva grybavo, o Baltarusijos žmonės mitingavo, restorane, Vilniaus centre, Svetlana Tichanovskaja šventė savo gimtadienį. Moteriai sukako 38-eri. Prie restorano "More Amore" sostinės centre ją pasitiko gausus būrys palaikančių žmonių ir Lietuvos bei užsienio žurnalistų, kuriems ji su taure šampano rankoje gerai nusiteikusi atsakinėjo į klausimus. Svetlanos Tichanovskajos pasveikinti atvyko ir būsimoji premjerė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo Nr. 1 Ingrida Šimonytė.

Baltarusijos "prezidentė" ir Lietuvos "premjerė" noriai pozavo užsienio ir vietos žiniasklaidai. Tokie štai nacionaliniai grybavimo ypatumai šį rudenį.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
grybai, Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas

Lavrovas mano, kad "Sputnik" ir "RT" diskriminacija Europoje yra nepriimtina  

(atnaujinta 12:06 2020.09.18)
Tačiau kartu jis, kalbėdamas apie artėjančius JAV prezidento rinkimus, pažymėjo, kad Maskva yra pasirengusi bendradarbiauti su bet kuria JAV vyriausybe

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Maskva mano, kad "Sputnik" ir "RT" diskriminacija Europoje yra nepriimtina, pareiškimai, kad ši žiniasklaida yra propagandos įrankis, yra absurdiški, interviu RIA Novosti sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

"Žinoma, ši problema buvo aptarta [su kolegomis iš Prancūzijos — Sputnik]. Mūsų manymu, nepriimtina, kad tiek "Sputnik", tiek "RT", jų korespondentai yra atvirai diskriminuojami — tiek Prancūzijoje, tiek "Sputnik" Baltijos šalyse, tai taip pat yra gerai žinomas faktas. Tai, kad per pastaruosius metus, nuo 2017 metų, nei "RT", nei "Sputnik" nebuvo akredituoti Eliziejaus rūmuose, be abejo, gaila", — sakė ministras.

"Tačiau dar labiau stebina tai, kad šalia visų įsipareigojimų dėl laisvės, lygybės ir brolybės mes taip pat matome seserystę. Mūsų kolegos iš Prancūzijos pareiškia, kad nepakeis savo sprendimo, akreditacija nebus išduodama, nes "RT" ir "Sputnik", cituoju, "tai ne žiniasklaidos priemonės, o propagandos įrankis". Manau, kad nereikia komentuoti tokių etikečių absurdiškumo, nes RT ir "Sputnik" yra labai populiarūs vis daugiau šalių, auditorija auga", — pabrėžė Lavrovas.

Rusija pateikia šiuos klausimus ne tik prancūzams, reikalaudama, kad jie nustotų diskriminuoti Rusijoje registruotą žiniasklaidą, pridūrė ministras.

Tačiau kartu Lavrovas, kalbėdamas apie artėjančius JAV prezidento rinkimus, pažymėjo, kad Maskva yra pasirengusi bendradarbiauti su bet kuria JAV vyriausybe.

"Natūraliai dirbsime su bet kokia vyriausybe, kuri yra išrinkta bet kurioje šalyje, tai galioja ir JAV. Bet mes kalbėsimės su JAV visais jas dominančiais klausimais tik dėl lygybės, abipusės naudos ir interesų pusiausvyros ieškojimo. Kalbėtis su mumis ultimatumu yra beprasmiška, nenaudinga. Jei kas nors dar to nesuprato, tai yra netinkama politika", — sakė jis.

Pasak Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovo, netrukus vyks diskusijos tarp pagrindinių demokratų ir respublikonų partijų kandidatų į JAV prezidentus dėl "Rusijos kišimosi", nes tai tapo kliše, JAV vidaus reikalų srityje jau dabar užimančia vieną iš dominuojančių vietų.

Anksčiau JAV žvalgyba teigė, kad Rusija, Kinija ir Iranas kišasi į JAV rinkimus. Rusija kategoriškai neigia bet kokį kišimąsi. Lavrovas, kalbėdamas apie tariamą "Rusijos kišimąsi" į rinkimus skirtingose ​​šalyse, teigė, kad nėra jokių tai patvirtinančių įrodymų.

JAV prezidento rinkimai vyks lapkričio 3 dieną. Dabartinis prezidentas Donaldas Trampas kandidatuos antrai kadencijai ir varžysis su demokratų kandidatu Džo Baidenu.

Pastaraisiais metais padėtis su Rusijos žiniasklaida Vakaruose tapo vis sudėtingesnė. 2016 metų lapkričio mėnesį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje nurodė, kad reikia kovoti su Rusijos žiniasklaida, o "Sputnik" ir "RT" yra pagrindinės grėsmės. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, komentuodamas šios rezoliucijos priėmimą, pasveikino "RT" ir "Sputnik" žurnalistus už jų produktyvų darbą.

Kartu jis pažymėjo, kad šis dokumentas liudija akivaizdų idėjų apie demokratiją degradavimą Vakarų visuomenėje. Pasak Putino, jis tikisi sveiko proto triumfo ir kad realių Rusijos žiniasklaidos apribojimų nebus.

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik /
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
Tegai:
Sputnik, RT, JAV, Rusija
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT
Dar šia tema
Ekspertas: reikia iškelti Baltijos šalių atsakomybės už karo metų nusikaltimus klausimą
Žiniasklaida pasakojo, kaip Rusija gali reaguoti į JAV branduolinių pajėgų modernizavimą