JAV prezidentas Donaldas Trampas

"Juodoji schema": Vidinis priešas sunaikins Ameriką, bet gali išgelbėti Rusiją

(atnaujinta 15:47 2020.07.30)
Jei Džo Baidenas taps prezidentu, tuo metu jam bus 78. Jis ne tik bus seniausias prezidentas JAV — jis atitrūks nuo ankstesnio rekordininko, 70-mečio Donaldo Trampo, beveik dešimtmečiu

Rytoj JAV demokratų partijos susirinkimo (kuris vyks internetu) metu buvęs viceprezidentas Džo Baidenas, ko gero, vienas pasirinks būsimą JAV prezidentą.
Arba, tiksliau, prezidentę.

Ir štai kodėl: Baidenas šiuo metu lenkia savo varžovą, dabartinį JAV prezidentą Donaldą Trampą, dviem, keturiais, aštuoniais ar net dešimčia procentų įvairiose apklausose. Dauguma amerikiečių interviu reguliariai Trampą vertina neigiamai. Ir (nebent 77-metis Baidenas, kuris įtartinai retai pasirodo viešai net per internetą ir televiziją ir kartais painioja žodžius, kas byloja apie tam tikrą jo neveiksnumą, netyčia suvoks savo visišką profesinį netinkamumą prieš rinkimus) — jo prezidentavimas ateityje, regis, garantuotas.

"Regis" — nes Hilari Klinton prezidentavimas taip pat buvo "garantuotas", tačiau realybė padarė savo stulbinamus pakeitimus.

Taigi, kai / jei Džo Baidenas prisieks, jam bus 78. Jis ne tik bus seniausias prezidentas JAV — jis atitrūks nuo ankstesnio rekordininko, 70-mečio Donaldo Trampo, beveik dešimtmečiu.

Tai yra, jis užims prezidento postą būdamas tokio amžiaus, kokio būdami dauguma (36 iš 45) JAV prezidentų jau buvo mirę. Atsižvelgiant į aukščiau paminėtas demokratų kandidato elgesio keistenybes, visi supranta, kad jis gali prisijungti prie tos daugumos tiesiog darbo metu.

Nutikus tokiai tragiškai nelaimei, prezidentu (ne "laikinai einančiu pareigas", o tikruoju prezidentu Jungtinėse Amerikos Valstijose) taps viceprezidentas — iki Baideno ketverių metų kadencijos pabaigos. Ir jei Džo atsidurs kitame pasaulyje kitą dieną po to, kai pradės eiti pareigas, tuo atveju visiškai teisėtas, nors ir neišrinktas liaudies prezidentas, valdys didžiausią Vakarų branduolinę imperiją iki 2025 metų.

Būtent šį žmogų Baidenas ketina įvardyti artimiausiomis dienomis.

Vienas dalykas yra žinomas iš anksto: tai bus moteris, kaip Baidenas žadėjo dar pavasarį. Klausimas, kokia tai bus moteris, susirinkimo išvakarėse tapo pagrindiniu Amerikos politinės darbotvarkės klausimu.

Tarp populiariausių kandidačių įvardyta senatorė Elizabeth Warren, atidavusi Baidenui savo balsus tarp demokratų anksčiau šiais metais; Gretchen Whitmer, Mičigano gubernatorė ("jaunas ir šviežias kraujas" — 48 metai); senatorė Tammy Duckworth (Irako karo veteranė, kuriai buvo nutrauktos abi kojos); Kongreso narė Val Demings (juodaodė buvusi policijos pareigūnė); Karen Bass (juodaodė kovotoja su narkotikais); Susan Rice (juodaodė buvusi Obamos patarėja nacionalinio saugumo klausimais); Kamala Harris (pusiau juodaodė, pusiau indė, buvusi Kalifornijos generalinė prokurorė). Beje, pastarosios dvi yra slapta laikomos favoritėmis kovoje dėl viceprezidento posto tarp demokratų.

Kai kurie, pavyzdžiui, "Boston Globe", rašo, kad į viceprezidento pareigas turi būti paskirta juodaodė moteris.

Manoma, kad juodaodė atspindės agresyvią respublikonų ir Trampo rasistinę esmę persekiojamos juodaodžių mažumos atžvilgiu, o Baidenas taikiai čiulbės apie tai, kad vadovaujant jam ir Obamai nebuvo tokios poliarizacijos visuomenėje ir kad jo misija yra suvienyti šalį.

Bet štai kas įdomu.

Vyrauja nuomonė, kad toks tandemas suvienys šalį ne daugiau, nei tai pavyko Trampui. Viskas gali susiklostyti dar blogiau, ir štai kodėl.

Neseniai mūsų minėtas Konektikuto valstijos universiteto profesorius Piteris Turčinas (Peter Turchin), staiga atsiradęs iš nežinios kaip žmogus, kuris prognozavo politinio nestabilumo viršūnę Jungtinėse Amerikos Valstijose 2020 metų pradžioje, kaip pagrindinę šio nestabilumo priežastį įvardijo perteklinę elito dalį.

Šis perteklius yra labai klastinga tokio, atrodytų, teigiamo dalyko, kaip turtingų žmonių procento padidėjimas, pasekmė.

Esame įpratę manyti, kad blogiausia yra didėjantis atotrūkis tarp turtingųjų ir vargšų.

Bet panašu, kad blogis slepiasi už "teigiamais" atrodančių pokyčių. Mes jau rašėme, kad JAV viduriniosios klasės, kurią 1970 metais sudarė 62 % gyventojų, o dabar liko vos pusė — migruoja tiek neturtingieji, tiek turtingieji. Ir būdinga tai, kad apie du trečdalius tų, kurie paliko šalį pastaraisiais dešimtmečiais, sudaro vargšai, bet elitas.

JAV prezidentas Donaldas Trampas
© Sputnik / Эва Мари Ускатеги

Be to, net super turtingųjų tapo daugiau: sąlyginis "deimantų procentas" turtingiausių gyventojų Jungtinėse Amerikos Valstijose siekia du procentus. 1995 metais šeimų, turinčių daugiau nei dešimt milijonų dolerių, skaičius 1983–2010 metais padidėjo penkis kartus (dabar dar daugiau). Elito JAV dabar tikrai labai daug, milijonierių yra beveik 19 milijonų (tai visa Rumunija ar Kazachstanas), decimilijonierių — pusė milijono, net milijardierių — apie 650 žmonių.

Atrodytų, kad tai gerai?

Bet yra vienas niuansas. Kai žmonės tampa turtingi, jie natūraliai pradeda trokšti valdžios. Jie jaučia savo ekonominę galią ir desperatiškai nori paversti ją politine. Jie pretenduoja į miestus, valstijas, Kongresą, Baltuosius rūmus.

Bet valdžioje nebėra daugiau vietų. Į Kongresą su 450 vietų negali tilpti net visi milijardieriai.
Dėl tokio elito spaudimo visas jų solidarumas ištirpsta — ir, priešingai, prasideda klaikios rietenos.

Ir ne, beje, nereikia galvoti, kad jose dalyvauja tik turtingieji.
Faktas yra tas, kad kai likusi dalis — tai yra, vidurinioji klasė ir vargšai — pajuto, kad tikrieji pinigai, galia ir gerovė nuo jų slysta kažkur aukštyn, jie taip pat pagal savo sugebėjimus suskubo į socialinius liftus, kad gautų galimybę patekti į turtingųjų ir didžiųjų blizgantį pasaulį.

Todėl pastaraisiais metais JAV išaugo teisininkų, taip pat politikos mokslų ir "socialinių mokslų specialistų" skaičius, kuris gerokai viršija gyventojų skaičiaus augimą. Tai yra visų tų specialybių, kurios teoriškai galėtų ir turėtų būti paverstos politine karjera, savininkai.

Dauguma šių žmonių ne tik nepavyko pradėti politinės karjeros, bet net neatsivėrė kelias į sėkmę.
Jie yra pikti, agresyvūs, pilni pasipriešinimo ir iš esmės neprieštarauja, kad dabartinė Amerika užsiliepsnotų. Nes kiekviena krizė yra naujų galimybių šansas.

Ir šie žmonės — kiekvienas atskirai, galbūt, esantys Amerikos patriotai — visi kartu atstovauja savo pagrindiniam vidiniam priešui.

Tuo tarpu, skirtingai nuo Rusijos, kur karingiausiai nusiteikę elito atstovai ar norėję, bet nesugebėję jais tapti, tiesiog emigruoja, kad dėtų žymas "patinka" prie "siaubingų istorijų iš Rusijos" Floridoje ar bent Kolorade, o jei nepasisekė, tada iš Kijevo, amerikiečiams nėra kur dėtis. Jie jau Amerikoje, jie jau padarė viską, kad pasiektų sėkmę, dabar jiems tiesiog niekas neapmoka pateikto vekselio.

Dėmesio, klausimas: kaip šiuos žmones gali nuraminti arba paguosti "senelis Džo" ir juodaodė geležinė ledi? Bandydami imituoti prieš tikslinę auditoriją jos tariamą proveržį link realios galios, pakeisdami vienam iš dviejų pareigūnų lytį ir odos spalvą? Ar tai padės išspręsti viduje konkuruojančio elito problemas?
Valdžia juk ne guminė.

Tarp kitko, apie valdžią.

Vargu ar galima manyti, kad elitas skirtingose šalyse yra labai skirtingas. Mes matome Rusijos pavyzdį, kaip reguliariai įvairios bajorų dalys, pamiršdamos apie viską, pradeda nerimauti, laikas nuo laiko ir metai iš metų — ir tai daro tol, kol, perkeltine prasme, "miškininkas ateina".

Ir todėl yra pagrindo tikėtis, kad JAV likimas, kaip vienos iš svarbiausių galių planetoje, bus aiški pamoka mūsų elitui. Ir taip išgelbės mus nuo troškimo atkartoti geriausią Amerikos patirtį.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Džo Baidenas, Donaldas Trampas, JAV
Dar šia tema
Kas slypi už neapykantos Putinui ir Trampui
Ekspertas įvertino Kanye West galimybes kandidatuoti į JAV prezidentus
"Pernelyg apokaliptinis JAV rinkimų scenarijus". Ar Trampas turi "planą B"?
Rusijoje prasidėjo pratybos Vandenyno skydas-2020

Atgimusios tradicijos: Rusija Baltijos jūroje parodė įspūdingą jėgą

(atnaujinta 17:15 2020.08.05)
Rusija atgaivina jūrines jūrų laivyno tradicijas, ir tai patvirtina plataus masto manevrai Baltijos jūroje, kuriuos vykdo Baltijos, Šiaurės, Juodosios jūros laivynai ir Kaspijos flotilė

Rusijos karinių jūros pajėgų pratybos "Vandenyno skydas-2020", kuriose dalyvauja daugiau nei 30 laivų, jūrų aviacija ir oro gynyba, pakrančių kariai ir jūrų pėstininkai, Baltijos jūroje prasidėjo rugpjūčio 3 dieną. Karo laivai išplaukė į jūrą iš savo bazinių punktų, sprendė minų dislokavimo užduotis tam skirtose vietose.

Karinio jūrų laivyno jūreiviai mokosi atremti smūgius iš oro, sunaikinti priešo viršvandeninius ir povandeninius laivus. Praktikuojamas taktinių puolimo pajėgų desantas pakrantėje. Atliekami praktiniai smūginių ir priešlėktuvinių raketų paleidimai, artilerijos ugnis ir kitos užduotys. "Vandenyno skydas-2020" manevrams vadovauja Rusijos karinių jūrų pajėgų vadas admirolas Nikolajus Jevmenovas.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Intensyvus pratybų planas ir tiesioginė vadovybė liudija įvykio svarbą, kurio fone yra asociacijos su prieš pusę amžiaus pasaulio jūrų istorijoje vykstančiomis didžiausiomis sovietinių jūrų pajėgų operatyvinėmis -strateginėmis pratybomis "Vandenynas". Tada manevrai vienu metu vyko keturių vandenynų vandenyse, kuriuose dalyvavo apie 300 karo laivų. Buvo praktikuojami karinių jūrų pajėgų smogikų būriai, išbandytas karinio jūrų pajėgų pajėgų ir turto centralizuoto valdymo ir valdymo efektyvumas keliomis strateginėmis kryptimis.

Šiandien Rusijos laivynas į vandenynus grįžta aukštesnio technologinio lygio, turėdamas didesnes galimybes su mažesniu skaičiumi viršvandeninių  ir povandeninių laivų.

Manevrai baigsis jūrų pajėgų perkėlimu į nuolatines bazes Baltijos, Šiaurės ir Juodosios jūros laivynuose ir Kaspijos flotilėje. Tačiau bazėse esantys laivai nestovės. Rugsėjį prasidės strateginės vadovybės štabo "Kaukazas-2020" pratybos, kuriose svarbų vaidmenį vaidina Juodosios jūros laivynas ir Kaspijos flotilė.

Darbinė aplinka

Rugpjūčio 3 dieną įvykę Baltijos laivyno mūšiai išsprendė daugybę kovos povandeninio karo ir oro gynybos kovinio rengimo misijų, vykdė įvairaus sudėtingumo artilerijos šaudymus į sunkioje situacijoje esančius oro ir jūros taikinius.

Tuo tarpu Chmelevkos poligone Kaliningrado srityje heterogeniška Baltijos laivyno pajėgų grupė atliko puolimą desanto nusileidimo ant nepritaikytos pakrantės metu. Šiame epizode veikė apie du tūkstančiai kariškių, daugiau nei 20 antvandeninių ir pagalbinių laivų, 18 orlaivių ir jūrų aviacijos sraigtasparnių, daugiau nei 30 jūrų korpusų karinės įrangos ir inžinerinių vienetų.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Nusileidimo metu Baltijos laivyno grupės minų traleriai palydėjo laivus "Koroliov", "Minsk", "Kaliningrad", "Jevgenij Kočeskov" ir projekto 21820 desantinius katerius.

Paieškos ir gelbėjimo sraigtasparniais "Ka-27PS" į krantą pristatyti atskiri inžinerinių mazgų būriai, kurie užtikrino minų praėjimus, kad būtų galima saugiai dislokuoti desanto pajėgas. Sulaukę jūrų pėstininkų būrio kovinės paramos, sąlyginio priešo pozicijas užpuolė daugiau nei 25 šarvuočių "BTR-82A" su jūrų pėstininkų korpuso karinio oro pajėgų puolimo bataliono personalu. Kariškiai užtikrino prieštankinę gynybą ir juos labai pagyrė karinių jūrų pajėgų vadas Nikolajus Jevmenovas.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Laivyno pajėgos Baltijos jūroje ir toliau veikia dieną ir naktį. Karinių jūrų aviacija nepertraukiamai vykdo skrydžius. Kariniai oro gynybos vienetai vykdo tarprūšinę sąveiką ir aprėpia laivyno pajėgas – taktinių pratybų su gyva ugnimi ir praktinių raketų paleidimo formate, dalyvaujant 400 karių ir 50 karinės technikos vienetų.

Tuo tarpu "jūrų tankistai" naikina sąlyginio priešo krante esančią jėgą, įrangą ir orlaivius. Apie 400 Baltijos laivyno armijos korpuso atskiro tankų pulko karių atliko 50 kilometrų žygį standartine įranga ir vykdė pavyzdinį gyvą šaudymą "priešo" naudojamų masinio naikinimo ginklų sąlygomis (tankų šarvai radioaktyviąją spinduliuotę sumažina maždaug 100 kartų).

Net trumpa apžvalga atskleidžia Rusijos karinių jūrų pajėgų pratybų "Vandenyno skydas-2020" įvairovę ir mastą.

Karinio jūrų laivyno prioritetai

Vašingtonas ir Briuselis skausmingai reagavo į neseniai įvykdytą Rusijos karinio jūrų laivyno papildymą moderniais strateginiais povandeniniais laivais "Borei-A" ir daugiafunkciais povandeniniais laivais "Jasen-M", vadindami tai iššūkiu, į kurį Pentagonas neturi atsako.

Baltijos laivynas vystosi sparčiai, pastaraisiais metais sulaukęs daugiau kaip 20 naujų laivų su aukšto tikslumo tolimojo nuotolio raketomis. Tame tarpe "Karakurt", kurie neturi analogų pasaulyje. Netrukus bus pateikti naujos kartos viršgarsiniai raketiniai ginklai.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusija Baltijos jūroje parodė įspūdingą jėgą.

Kaliningrado srityje, kur yra Baltijsko miestas — viena iš dviejų pagrindinių Baltijos laivyno bazių, nuolat stiprinamas įvairus būrių ir pajėgų grupavimas. Visos Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų raketų brigados yra modifikuotos OTRK "Iskander-M" (tame tarpe 152-oji brigada Černiachovske) ir įvaldoma "jūrų tema". Tačiau Rusija stato naujus karinio jūrų laivyno laivus ne tam, kad gąsdintų savo kaimynus.

Pagrindiniai Baltijos laivyno uždaviniai yra šie: Rusijos ekonominės zonos ir gamybinės veiklos sričių apsauga, laivybos saugumo užtikrinimas, Rusijos vyriausybės užsienio politikos veiksmų įgyvendinimas ekonomiškai svarbiose pasaulio vandenyno vietose (verslo vizitai, bendros pratybos, taikos palaikymo operacijos).

Šių operatyvinio-strateginio jūrų pajėgų formavimo funkcijų svarbą liudija nuolatinis NATO laivų minų grupės buvimas Baltijoje, amerikiečių B-52H strateginių bombonešių skrydžiai 180 km nuo Sankt Peterburgo, Rusijos Federacijos karinės-ekonominės blokados scenarijai, kurie reguliariai praktikuojami Aljanso karinio jūrų laivyno pratybų metu.

Šiandien 5-ojo JAV armijos korpuso vadovybė įsikūrė Lenkijoje. Liepos mėnesį Latvijoje buvo baigtos trijų dienų NATO oro pajėgų pratybos, kuriose dalyvavo daugiau nei 20 naikintuvų ir pagalbinių orlaivių iš penkių aljanso valstybių narių ir Suomijos. Buvo teigiama, kad manevrų tikslai yra pagerinti vadovavimo ir kontrolės įgūdžius, bendradarbiavimą ir oro patruliavimo procedūras (naudojant AWACS). Faktiškai šešių šalių smogiamieji lėktuvai vykdė kovinę sąveiką Baltijos šalių operacijoje prieš Rusiją.

Anksčiau JAV oro pajėgų Europoje vyriausiasis vadas Jeffrey Lee Harrigianas teigė, kad Pentagonas turi planą pralaužti Rusijos oro gynybos sistemą Kaliningrado srityje.

Maskva yra priversta imtis atsakomųjų priemonių, sukurti reikšmingą jūrų pajėgų potencialą vakarų strategine kryptimi – antžeminių laivų formavimą, dyzelinių povandeninių laivų padalinį, pagalbinių ir paieškos bei gelbėjimo laivų formavimą, karinio jūrų laivyno aviaciją, pakrančių būrius, Baltijos laivyno oro gynybos vienetus. "Projektuoti" į vakarus kitų trijų laivynų operacines galimybes.

Baltijos laivyno koviniai laivai dalyvauja didelio masto manevruose, vykdo kovinę tarnybą netoli savo gimtųjų krantų, vykdo misijas Indijos ir Atlanto vandenynuose ir yra nuolat pasirengę atremti realią potencialaus priešo agresiją, raketas ir smūgius iš oro. Panašias užduotis šiandien sprendžia Šiaurės, Juodosios ir Ramiojo vandenyno laivynai. Net Rusijos karinio jūrų laivyno manevrų Baltijos šalyse pavadinimas daug ką pasako. Vis dėlto "Vandenyno skydas-2020" yra skydas, o ne koks nors kardo kirtis (Saber strike), kur septyni puola prieš vieną, ar tvirtinantis, kad dominuoja pasaulyje, griausmas ("Global Thunder").

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Baltijos jūra, Rusija, pratybos
Rikša su kauke, archyvinė nuotrauka

Nuspręsta: Kiniją "smaugs" dešimt susirinkusių. Ar bus pakviesta Rusija?

(atnaujinta 14:54 2020.08.05)
Šaltojo karo su Kinija neišvengiamumo suvokimo, kuris greičiausiai apims sankcijas, ekonominių ryšių ribojimą, abipusį šnipinėjimą ir kitas konfrontacijos formas, fone, Vakarų ekspertai pradeda ieškoti kažkokio stebuklingo būdo nugalėti Pekiną

 Vienokiu ar kitokiu pavidalu, beveik visos Vašingtone, Londone ar Briuselyje aptariamos Kinijos drakono "nugalabijimo" galimybės reiškia tam tikros plačios antikinietiškos koalicijos sukūrimą, siekiant kolektyviai izoliuoti, neutralizuoti ir sugriauti Kiniją pagal maždaug tą patį modelį, kuris buvo sėkmingai naudojamas kovoje prieš TSRS.

Tačiau, jei kai kurių pagrindinių principų lygmeniu nėra įvairovės, tai konkrečių šių principų įgyvendinimo lygmenyje iškyla rimta problema, kurią bandant išsispręsti lūžta prezidentų, ministrų pirmininkų, diplomatų ir analitikų ietys.

Faktas yra tas, kad tiek kai kuriose Europos sostinėse, tiek JAV "minčių rinkiniuose" jau susidaro pagrįstas įspūdis, kad dėl tam tikrų priežasčių išsiskiria daugelis ES šalių (ypač šiuo klausimu išsiskiria Vokietija, Prancūzija ir Italija), taip pat kai kurios Azijos šalys, kurios nenori dalyvauti kaip JAV pėstininkai naujame Šaltajame kare prieš Kiniją.

Be to, jos nenori mokėti pinigų už JAV pergalę šiame kare (tai išreiškiama amžinuose skandaluose dėl Vokietijos ir Prancūzijos nenoro mokėti du procentus BVP už Amerikos teikiamą "karinę priedangą") ir jie net nėra pasirengę tuoj pat taikytis su visiškais apribojimais, pvz., tiekia Kinijos bendrovės "Huawei" 5G tinklams įrangą į Europos Sąjungą, kas neįtikėtinai pykdo "antikiniškus vanagus" Vašingtone ir Londone. Atsižvelgiant į europiečių pareiškimus apie realų savo armijos sukūrimą ir Makrono pareiškimus apie norą vykdyti nepriklausomą (tai yra ne "prorusišką", bet ne "proamerikietišką") užsienio politiką, kyla įtarimų, kad bus labai sunku ir brangu išplėsti aljansą prieš Kiniją. Šiuo metu tik suintensyvėjo šios problemos sprendimų paieška.

Autoritetingame žurnale "Foreign Affairs", kuris leidžiamas globojant įtakingos užsienio reikalų ministro tarybos, analizuojami du požiūriai į šią problemą, iš kurių vieną galima pavadinti "Donaldo Trampo požiūriu", o kitą — "Boriso Džonsono". Atsižvelgiant į didžiulę įtaką, kurią "Council on Foreign Relationsine" daro Amerikos elitui ir proamerikietiškam elitui Europoje, ("smegenų centras" yra kelių populiarių sąmokslo teorijų herojus, kuriuose jis laikomas vos ne "šešėline JAV vyriausybe), verta pasidomėti metodais, kurie siūlomi išspręsti į amerikiečius orientuotos pasaulio tvarkos krizę ir sėkmingai kovoti su "Kinijos problema", juo labiau kad jie yra tiesiogiai susiję su Rusija.

Nepaisant to, kad paskutinis straipsnis užsienio reikalų tema buvo paskelbtas antrašte "Demokratijų taryba gali išgelbėti daugiašališkumą (tarptautiniuose santykiuose. - Sputnik)", Siūlomi metodai vis dar yra sutelkti į faktinį Vašingtono dominavimo (bent Vakarų) pasaulyje išsaugojimą ir skirtumas slypi konkrečiuose Amerikos hegemonijos palaikymo būduose.

Kaip atspirties tašką argumentavimui, autoritetingo amerikiečių leidinio autoriai pradeda nuo teiginio, kad egzistuojanti pasaulio tvarka vos kvėpuoja, o pagrindinė grėsmė dabar yra ne koronavirusas, o Kinija ir Rusija.

"Bet dar prieš koronaviruso pandemiją daugiašalė sistema, kurią JAV padėjo sukurti po Antrojo pasaulinio karo, buvo vos pajėgi išspręsti aktualiausias pasaulio problemas. COVID-19 parodė, kad karalius — nuogas, tačiau iš tikrųjų karalius kurį laiką buvo netinkamai apsirengęs. 

Visuotiniam ekonominio svorio centrui persikėlus į Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną, struktūroms, turinčioms pasaulinių ambicijų, tapo neįmanoma reikalauti patikimos lyderystės be reikšmingo atstovavimo šiame regione.

Tačiau G7, atsiradęs po 1973 metų naftos šoko, vis dar turi tik vieną narė —Japoniją — už euroatlantinio regiono ribų. G20, kuris buvo suformuotas po 1997 metų Azijos finansų krizės ir parodė savo vertę per 2008 metų pasaulinę finansų krizę, pasirodė esąs per daug nesuderinamas politiniu požiūriu ir pagal savo galimybes patikimai išspręsti tarptautines problemas. Tuo tarpu JT saugumo taryba buvo pažeista "agresyvaus autoritarizmo atgimimo Kinijoje ir Rusijoje".

Tai labai drąsi diagnozė, kurią galima sumažinti iki šios tezės: "Viskas pražuvo ir niekas neveikia!"

Atitinkamai, siūlomi du sprendimai: vienas — Trampo, kitas — Džonsono. Džonsonas pirmasis sugalvojo naujos struktūros idėją. Gegužės mėnesį jis pasiūlė sukurti dešimties didžiausių demokratijų aljansą, sudarytą iš G7 šalių bei Australijos, Indijos ir Pietų Korėjos, pavadintą D10, kad būtų galima koordinuoti telekomunikacijų politiką ir plėtrą.

Alternatyva Kinijos rinkos lyderei "Huawei", kurios dominavimas 5G technologijoje sukėlė plataus masto susirūpinimą dėl saugumo. Netrukus po to, kai Trampas atšaukė G7 susitikimą birželio mėnesį ir pasiūlė G11 formatą rudenį vyksiančiame viršūnių susitikime. Įveikusi Džonsono pasiūlymą, naujoji Trampo grupė apims tas pačias šalis kaip D10, bet čia taip pat numatoma įtraukti ir Rusiją.

Rusijos ir Kinijos vėliavos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Никольский

Užsienio reikalų ekspertai nerekomenduoja kviesti Rusijos į šį klubą ir jie renkasi "D10 variantą", tai yra, Džonsono schemą, tačiau tai nėra svarbiausias dalykas. Šios rekomendacijos motyvacija kelia didelį susidomėjimą, ir ji slypi tame, kad net jei Rusiją bus galima kažkaip įtikinti dalyvauti kovoje prieš Kiniją, Trampo schema vis tiek atrodys labai prastai ir ilgainiui taps beviltiška dėl to, kad pirmiausia turi būti pastatyta antikiniška darbotvarkė, tačiau iš Džonsono schemos tariamai galima išgauti tam tikrą pozityvią kryptį, tai yra, tam tikrą vienijančią idėją, kuri leis sukurti ne "sąjungą prieš Kiniją", bet tam tikrą "aljansą visų labui".

Teigiama darbotvarkė, be abejo, apima tuščių šūkių rinkinį — "Demokratija", "Laisvė" ir "Žmogaus teisės".

Ypač smagu, kad tokios pozityvios darbotvarkės atsiradimas yra priešpastatomas dabartinei užsienio politikai Vašingtone: "JAV gali priešintis Kinijos vadovaujamam Azijos infrastruktūros investicijų bankui, "Belt and Road" iniciatyvai ir Rusijos tiesiamam dujotiekiui "Nord Stream-2"i, tačiau bus sunku įtikinti kitas šalis padaryti tą patį, nebent jos sugalvos įtikinamų alternatyvų. Vašingtonas negali ką nors įveikti niekuo nepasinaudodamas."

Šio požiūrio problema yra ta, kad mažai tikėtina, kad "Demokratija" ir "Laisvė" su užrašu "Pagaminta JAV" pakeis Rusijos dujas Vokietijai arba Kinijos investicijas Italijai. Čia galėtų dirbti amerikiečių pinigai, tačiau Vašingtonui tokių santykių nereikia nepriklausomai nuo konkretaus būsimojo prezidento vardo: tiek Baidenui, tiek Trampui reikia kolonijų, tačiau mažai tikėtina, kad pavyks grąžinti Europos Sąjungą į šią poziciją, ir nesvarbu, D10 ar G11 formatu, o apie Rusiją neverta net kalbėti.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
šaltasis karas, Kinija
Dar šia tema
Supainiojo NATO su prekyba. Kodėl Rusija nenori grįžti į G7
Politologas: G7 negali išspręsti problemų su kitomis šalimis be Rusijos
JAV įvedė sankcijas Kinijai
Šilkaverpiai, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai sukūrė vakciną nuo koronaviruso, naudodami šilkaverpius

(atnaujinta 13:52 2020.08.05)
Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos"

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Vakcina nuo COVID-19, kurios pagrindą sudaro šilkaverpių lervose esantys baltymai, turėtų tapti labai efektyvi ir nebrangi, RIA Novosti pasakojo projekto vadovas, Japonijos Kiusiu universiteto profesorius Takahiro Kusakabe.

Koronaviruso paviršiuje yra vadinamasis smaigalys baltymas S, jis yra sugrupuotas po tris ir būtent jis suformuoja pačius "smaigalius" viruso paviršiuje, su kurio pagalba ir plinta infekcija.

"Padedant šilkaverpiui, mes sukuriame dirbtinį smaigalio baltymą, kuris yra nepaprastai panašus į naujo tipo koronaviruso baltymą, tačiau jo viduje nėra viruso, todėl jis yra nekenksmingas", — teigė profesorius.

Į šilkaverpio kūną įnešamas bakulovirusas, kuris užkrečia tik vabzdžius, bet yra nekenksmingas žmonėms, turėdamas jame įterptą genetinę koronaviruso informaciją. Po kelių dienų šilkaverpių kūne "užauga" baltymas, labai panašus į koronaviruso S-baltymą.

"Šiuo metu mes kuriame dvi vakcinų rūšis — injekcines ir geriamąsias. Injekcinei vakcinai reikia išvalymo ir saugos tyrimų. Bet kokiu atveju manau, kad ji bus tokia pat saugi kaip šiuo metu naudojama vakcina. Kalbant apie geriamąjį vartojimą, Azijos šalyse istoriškai šilkaverpių lervas jie vartoja maistui, todėl problemų neturėtų kilti", — pabrėžė profesorius.

Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos". Be to, jo kaina neviršys vakcinos nuo gripo ribų — keli tūkstančiai jenų (kelios dešimtys dolerių). Šiais mokestiniais metais, tai yra iki 2021 metų kovo 31 dieną, bus atliekami vakcinos bandymai su gyvūnais.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik /
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
mokslininkai, vakcina, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijoje papasakojo apie skiepų nuo COVID-19 vaikams bandymus
Lietuviams priminė, kad viešose uždarose patalpose dėvėti kaukes privaloma
Mokslininkai neatmetė galingesnės antros COVID-19 bangos JK