Jamal SGD saugykla, archyvnė nuotrauka

Tarptautinis bendradarbiavimas Tolimuosiuose Rytuose: kaip derinami SGD projektai

(atnaujinta 17:56 2020.08.04)
Kalbėdami Rusijos laivų statybos pramonę kaip vieną iš tokios verslo sudedamųjų dalių, kaip SGD gamyba ir tiekimas, mes jau sugebėjome išsiaiškinti, kad įtarimai, jog šalies laivų statytojai tam yra visiškai nepasiruošę, yra toli nuo realios padėties

Kadrai yra viskas

Jau prieš dešimt metų "Admiraltejskije verfi" laivų statytojai užtikrintai susidorojo su R-70046 projekto laivų "Michail Ulyanov" ir "Kiril Lavrov" ledo klasės "Arc6" naftos tanklaivių su vairo kolonėlėmis AIZIPOD statyba. Laivai yra labai įspūdingo dydžio: 260 metrų ilgio, jų plotis yra 34 metrai, o grimzlė yra 13,6 metro — jie gali pervežti iki 50 tūkstančių tonų naftos per Arkties vandenyną. Jų projektą sukūrė Suomijos įmonė "Arctic Acer", tačiau technines charakteristikas nustatė užsakovas "Sovkomflot", kuris paprastai pastebimas plika akimi: Rusijos branduoliniai ledlaužiai užtikrina praėjimą pro ledą laivams, kurių didžiausias plotis yra 34 metrai.

Ledo sąlygos kelia didesnius reikalavimus laivo korpusui, tačiau Arkties naftos tanklaivių ir konteinerių laivų statymo Norilsko nikelio laivynui patirtis įtikinamai rodo, kad Rusijos plieno gamyklos užtikrintai geba gaminti reikiamos kokybės laivų plieną. Tolimųjų Rytų laivų statybos kompleksas "Zvezda" niekada neslėpė, kad renkasi laivų statybos pramonės profesionalus ne tik iš Primorsko krašto, bet ir iš visos Rusijos — jie yra šios įmonės pagrindas.

Žiniasklaida periodiškai mirga naujienomis: į "Zvezda" atvyks suvirintojai iš Baškirijos, atvyks specialistai iš Archangelsko ir Krymo, pasirašyta sutartis su Žmogiškųjų išteklių plėtros agentūra Tolimuosiuose Rytuose ir panašiai — laivų statyklos vadovybė vykdo rimtą ir gerai apgalvotą personalo politiką. Taip, teisingai: technologijos, įranga, be abejo, yra svarbūs bet kokios sudėtingos gamybos komponentai, tačiau svarbesni yra savo srities specialistai, be kurių visa kita neturi prasmės.

"Rosneft", prižiūrinti įmonę "Zvezda", į šį klausimą žiūri labai atsakingai — 2019 metų pabaigoje Bolšoj Kamen mieste buvo pradėta eksploatuoti AIZIPOD vairo sraigtų sistemos gamykla, karu su įmone "General Electric". Siekdama vienu metu nušauti du zuikius — aprūpinti dabar dvi gamyklas kvalifikuotais specialistais ir įsteigti darbo vietas Primorėje, laivų statykla Bolšoj Kamen sukūrė Profesinio rengimo centrą, kuris kasmet priima 300–400 jaunų specialistų; būsimiems "Zvezda" darbuotojams buvo rengiami mokymo kursai Tolimųjų Rytų laivų statybos kolegijoje, specialiųjų poreikių laivų statykloje.

Pasak bendrovės vadovų, atlyginimas įmonėje yra 15–20 procentų didesnis nei vidutinis regione, tačiau ne mažiau patrauklus naujojo laivų statybos klasterio akcentas yra galimybė įsigyti savo būstą. Iki 2023 metų Bolšoj Kamen mieste bus pastatytas naujas mikrorajonas su 5000 butų su visa reikalinga socialine infrastruktūra — ligoninėmis, vaikų darželiais ir mokyklomis. Iki to laiko visos įmonės statyba turėtų būti visiškai baigta, joje turėtų dirbti 7,5 tūkst. žmonių — Bolšoj Kamen, kur gyventojų iki "Zvezda" pasirodymo buvo 38 tūkst., tai iš tikrųjų bus naujas gimimas.

Tarptautinis darbo pasidalijimas — ne tik teorija, bet ir praktika

Atsižvelgiant į tai, kad "Rosneft" į plėtrą atsižvelgia kompleksiškai — 2019 metais, čia, Bolšoj Kamen mieste, buvo baigta statyti vairo sraigtų gamykla "Safir" — bendra įmonė "Rosneft" ir "General Electriс", kurioje bus gaminami jau Rusijos AIZIPOD. Taip, būtent Rusijos — gana tradiciškai naujienų agentūros kalbėjo apie gamyklą, nors tai tik dalis projekto; "Safir" "smegenų centru" tapo taikomosios inžinerijos centras Sankt Peterburge. Būtent ten vyksta rusų AIZIPOD kūrimas, kurie skiriasi nuo standartinių tuo, kad yra skirti judėti po Arkties ledus — jie turės užtikrinti laivų judėjimą kietu ledu ir įveikti ledynus.

Tai, kad sovietų karinė laivų statyba buvo aukščiausio lygio, yra gerai žinoma, tačiau bendra civilinė laivų statyba akivaizdžiai nepasiekė pasaulinio lygio — dideli tanklaiviai, sudėtinga jūrinė įranga buvo perkama užsienyje. Šiuo metu "Zvezda" naujos Rusijos pramonės — sunkiųjų laivų statybos — pradininkė. Yra du būdai, kaip pereiti prie šio proceso — arba savarankiškai įsisavinti visas technologijas, arba pasinaudoti užsienio kolegų patirtimi.

Pirmasis metodas, be abejo, atrodo patriotiškesnis: jei norite padaryti gerai, darykite tai patys, tačiau toks požiūris reikštų, kad bus prarasta daug laiko ir pinigų, nes tokiu atveju neįmanoma išvengti  klaidų ir netinkamų skaičiavimų. "Zvezda" užsienio partnere pasirinko Pietų Korėjos bendrovę "Samsung Heavy Industries" (SHI), su kuria sutartis buvo pasirašyta per V Rytų ekonomikos forumą 2019 metų rugsėjo mėnesį.

"Samsung" suteiks "Zvezda" technines specifikacijas, pagrindinio ir detalaus laivų projektavimo dokumentus ir teises į juos, bendradarbiaudama su  centriniu projektavimo biuru "Lazurit" (Nižnij Novgorod) padės kurti tanklaivių darbinę projektavimo dokumentaciją; teiks techninę paramą tanklaivių statybos planavimui, valdymui ir kokybės kontrolei bei inžinerinei pagalbai. Be to, Korėjos įmonė vykdo "Zvezda" personalo mokymus savo laivų statykloje ir ten praktikuoja.

Kodėl tokia parama reikalinga Rusijos įmonei, yra gana akivaizdu, tačiau neįmanoma rasti informacijos apie priežastis, kodėl Pietų Korėjos įmonė užsiima tokiu bendradarbiavimu. Ne paslaptis, kad Pietų Korėja yra pasaulyje pirmaujanti dujų tanklaivių statybų srityje, jai priklauso mažiausiai 60 procentų šios ypač kapitalui imlios rinkos.

"SHI" kompetencijų perdavimas "Zvezda" yra naujo konkurento sukūrimas savo rankomis, tačiau jei Rusijos laivų statybos kompleksas sutelks dėmesį tik į Arkties vandenyno laivus, tai nebebus konkurencija, o kartu tarptautinis darbo pasidalijimas, apie kurį mes kalbame, girdime daug teorijų, kurios Tolimuosiuose Rytuose tampa pagrįsta praktika.

Korėjai Rusijos projektas šiuo metu taip pat yra pelno šaltinis jos plieno pramonei: reikiamos kokybės laivų plienas yra gaminamas Rusijoje, Magnitogorske, ir nėra galimybės jo iš ten pristatyti į Bolšoj Kamen — BAM "Severomuiskij" tunelis nėra skirtas gabenti tokio dydžio krovinius, kokio reikia laivų statytojams. Šiandien "Zvezda" turi užsakyti, pavyzdžiui, laivų plieną iš Pietų Korėjos, ir čia yra sava "laivų statybos aritmetika": SGD vežėjo laivų plieno sąnaudų dalis sudaro apie 12 procentų, o "Yamalmax" Jamal SGD kainuoja vidutiniškai 300 milijonų dolerių.

"Zvezda" planuoja pastatyti 15 "Yamalmax" naujam "Novatek" projektui "Arctic-SGD-2", tai yra vien tik šiam serijiniam užsakymui Tolimųjų Rytų įmonei reikės užsakyti maždaug pusės milijardo dolerių vertės laivų plieno. Atsižvelgiant į "Rosneft" užsakymus naftos tanklaiviams, pagalbiniams laivams bei į "Zvezda" pasirašytą sutartį dėl "Leader" klasės branduolinio ledlaužio pastatymo, sunku nesutikti su garsaus Rusijos laivų statytojo Igorio Ivanovičiaus Sečino nuomone, kad Tolimuosiuose Rytuose reikia savo plieno gamybos įmonės, galinčios patenkinti naujausio laivų statybos komplekso poreikius.

Tikėkimės, kad ši problema netrukus bus išspręsta iš maksimalios naudos Toliesiems Rytams ir Rusijai, o gamybos klasteris Bolšoj Kamen mieste ir toliau didins savo galimybes.

Suomiai ir prancūzai Tolimuosiuose Rytuose

Galutinis investicinis sprendimas dėl Arctic-SGD-2 gamyklos pastatymo Obės įlankoje Gydano pusiasalio pakrantėje buvo priimtas 2019 metais, "Zvezda" neturi daug laiko įvaldyti "Yamalmax" technologijoms. Ar Rusijos statomi SGD vežėjai bus geresni už tuos, kurie jau pastatyti Pietų Korėjoje Jamal SGD? Suomijos bendrovė "Wärtsilä" įsitikinusi, kad reikšmingų pokyčių nebus, nes neįmanoma įveikti "Wärtsilä 50DF" variklio — tikro inžinerijos stebuklo.

Jamal SGD gamykla Rusijoje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Кондратюк

Dėl to sunku ginčytis — suomiškas variklis, kuris gali būti vatomas dyzelinio kuro, mazuto ir suskystintųjų dujų, per kelias sekundes persijungiantis vienos rūšies kuro  į kitą, dar neturi konkurentų. "Wärtsilä" sugebėjo ištobulinti savo jūrinį variklį iki neįtikėtino lygio — Azerbaidžane, Pakistane ir Turkijoje buvo pastatytos jėgainės, kurių pagrindą sudaro "Wärtsilä 50DF", o Suomijos inžinieriai įsitikinę, kad tai tik naujos "sausumos" plėtros pradžia.

Atsižvelgiant į augančius Tarptautinės jūrų organizacijos aplinkosaugos reikalavimus, suomių varikliai išties turi didžiulį potencialą ir belieka tikėtis, kad ateis momentas, kai Suomijos ir Norvegijos gamyklų gamybos pajėgumų nepakaks — šalys yra mažos, daug gamyklų ten netilps, o Rusijai ši problema tikrai negresia.

Prancūzijos kompanija "GTT", "Gastransport & Technigas" laikosi kitokios nuomonės, nes jos specialistai įsitikinę, kad "Mark III Flex" saugojimo sistema tanklaiviams, kurie turi įveikti ledo laukus, yra geriau pritaikyta nei sistema Nr. 96. 2016 metais prancūzų nuomonei šiltai pritarė Rusijos faneros įmonė "Sveza", 2020 metų vasarą galutinį pasirinkimą padarė ir "Zvezda". Apie tai, kas bendro beržo fanera turi  su SGD, aliuminiu ir vario lydiniais — kitame straipsnyje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
SGD, Tolimieji Rytai
Nord Stream-2 statybos, archyvinė nuotrauka

Ar amerikietiškos dujos galės pakeisti rusiškas

(atnaujinta 16:45 2020.09.28)
Susidūrus su "Nord Stream-2" užbaigimo problemomis pasigirsta nuomonė, kad be Rusijos tiekimo Europa labai permokės už Amerikos SGD. Šios tezės kritikai sako, kad Amerikos SGD, parduodamos Europos dujų biržoje, kainuoja tiek pat, kiek visos kitos dujos

Kas teisus? Gyvenimas, kaip visada, yra sudėtingesnis nei paprastos schemos: siūlome tai išsiaiškinti.

Pirmiausia prisiminkime, kad "Nord Stream-2" iš esmės yra statomas siekiant pakeisti didžiąją dalį Ukrainos tranzito, nes ateityje reikšmingo rusiškų dujų eksporto padidėjimo (palyginti su "standartiniais" 200 mlrd. kubinių metrų, kuriuos matėme pastaraisiais metais) nesitikima. O ir Ukrainos tranzitas (bent jau kol kas) leidžia tiekti kur kas daugiau nei dabartinės apimtys. Todėl atrodytų, kad pasiūlos ir paklausos pusiausvyros požiūriu niekas nepasikeis.

Be to, Ukrainos tranzitas apmokėtas už ketverius metus (40 mlrd. kubinių metrų per metus), o "Nord Stream-2" pajėgumai sieks 55 mlrd. Tai yra, šioje samprotavimo stadijoje hipotetinis atsisakymas užbaigti "Nord Stream-2" statybas tik sukels akivaizdžių finansinių nuostolių "Gazprom" (juk tiesiog reikės nurašyti dideles statyboms skirtas sumas), bet nepadės Europai pirkti Amerikos SGD, o ne rusiškas dujas.

Todėl, jei remsimės teze, kad Amerika, sukeldama sunkumų "Nord Stream-2", planuoja gauti naują nišą savo SGD (dėl "Nord Stream-2" pajėgumų arba dabartinio Ukrainos tranzito — tai yra apie 50 milijardų kubinių metrų dujų) reiškia viena: po užblokuoto "Nord Stream-2" pats Ukrainos tranzitas turėtų sustoti (nesvarbu dėl kokių priežasčių: dėl vamzdžių susidėvėjimo, tranzito tarifo vertės ar kitų aplinkybių).

Ar tai padės Amerikos SGD?

Pirma, bet kuriuo atveju padidės dujų (ir SGD) kaina, todėl 50 milijardų kubinių metrų pašalinimas iš rinkos yra gana reikšmingas mastas pasaulinėje prekyboje. Aukštesnės biržos kainos neišvengiamai lems didesnes JAV SGD pardavimo maržas.

Antra, pagrindinis dalykas. Čia reikėtų priminti, kad vykdydamos dabartinį suskystintų dujų eksportą, JAV bet kokiu atveju gauna garantuotus pinigus už suskystinimą. Prekybininkai kenčia nuo žemų pasaulinių kainų. Tai reiškia, kad Valstijoms iš esmės nereikia vienaip ar kitaip skatinti parduoti SGD iš jau pastatytų gamyklų.

Daug svarbiau sudaryti SGD sutartis dėl naujų projektų. Juk po to, kai SGD importuotojai iš JAV susidurs su situacija, kai jie net neperka kuro, o moka privalomą suskystinimo mokestį (tai yra maždaug pusė galutinės SGD kainos), bus sunku įtikinti ką nors sudaryti naujas siuntas tokiomis sąlygomis. Ir dar yra daug nerealizuotų projektų. Čia praverstų Europos rinka.

Iš tikrųjų iš to kyla tariamas prieštaravimas, kurį pradėjome aiškintis pačioje pradžioje. Taip, dabar Amerikos SGD, kaip ir bet kurios kitos, iš tikrųjų parduodamos, taip pat Europoje, žemomis kainomis. Rinkoje yra krizė, tačiau produktus vis tiek reikia kažkur parduoti, gamyklos jau pastatytos, o prekybininkai pirkimų sutartis sudarė "skystink arba susimokėk" sąlygomis.

Kita vertus, Europa taip pat turi suprasti, kad pigių amerikietiškų dujų yra perteklius, kuris kitomis aplinkybėmis greitai pateks į dažnai pelningesnes Azijos rinkas. Jei norite garantuotų prekių — pasirašykite ilgalaikę sutartį ir sumokėkite daugiau.

Kiek brangesnės bus JAV SGD, palyginti su kitomis? Čia reikėtų pažymėti, kad šiuo metu yra trys pagrindiniai dujų (SGD) kainų variantai: (1) vietinės kainos, (2) susietos su nafta ir (3) JAV SGD, atsižvelgiant į vidaus dujų kainą ir suskystinimo mokesčius.

Manoma, kad kai rinka normalizuosis, dujų mainų kaina bus apie 200 USD už tūkstantį kubinių metrų. Su nafta susietų dujų kainos bus maždaug vienodos, kai nafta bus 50 USD už barelį. Bet kokiu atveju, dabar "Gazprom" jau parduoda didžiąją dalį savo dujų ES ir orientuojasi į biržos kainą, todėl geriau sutelkti dėmesį į šias kotiruotes, o ne susieti su naftos kainomis.

Už kokią kainą bus gabenamos Amerikos SGD? Jų kaina priklauso nuo dujų kainos JAV (jos svyruoja ir tai yra pagrindinis neapibrėžtumo veiksnys), suskystinimo ir pristatymo į Europą išlaidų. Nesigilindami į apskaičiuotą informaciją, galime kalbėti apie diapazoną nuo 220 iki 270 dolerių už tūkstantį kubinių metrų.

Kitaip tariant, jei iš pradžių, 2013 metais, Amerikos SGD atrodė pigiau nei kitos dujos (tada tiesioginėje rinkoje buvo brangi nafta ir brangesnės SGD), tai dabartinėmis sąlygomis (pigesnė nafta, didesnė konkurencija SGD) jos pasirodė esančios brangesnės.

Dar vienas klausimas. Ir kodėl iš tikrųjų Europa turėtų pirkti būtent Amerikos SGD? Kodėl ne Kataro ar rusiškas? Be to, nenuostabu, jei artimiausioje ateityje dalis Kataro dujų bus parduodama siejant jas su biržų rinkos kainomis?

Be aspektų, susijusių su ypatingais ES ir JAV santykiais, tokios priežasties nėra. Apskritai ES gali pakeisti galimą deficitą bet kokiomis dujomis.

Galbūt dėl ​​to dabar kalbame apie mainus: keli nauji SGD terminalai Vokietijoje, skirti specialiai Amerikos SGD (tarkime, už 10–20 mlrd. kubinių metrų dujų arba 20–40 proc. "Nord Stream-2" pajėgumų) mainais į leidimą užbaigti dujotiekį.

Apibendrinkime. Pirmiausia, Rusijos dujas pakeisti amerikietiškomis SGD galima tik tuo atveju, jei vienu metu įvykdomos dvi sąlygos: projekto "Nord Stream-2" uždarymas ir Ukrainos tranzito nutraukimas. Šiuo atveju Rusijos eksporto apribojimas palaikys kainas visoje dujų rinkoje.

Antra. Bet kokiu atveju Amerikos SGD bus ne kelis kartus, bet 10–30 procentų brangesnės nei kitos rinkoje esančios dujos, o galbūt kainuos tiek pat — viskas priklauso nuo Amerikos vidaus rinkos dujų kainos. Todėl sudarydama ilgalaikes sutartis dėl SGD tiekimo iš JAV, Europa prisiima visą riziką, susijusią su JAV vidaus rinkos kainomis.

Savo ruožtu pigios amerikietiškos (ir visos kitos) SGD, kurias dabar matome Europoje, yra dujų pertekliaus rinkoje pasekmė: prekybininkai jas parduoda tam, kad bent iš dalies kompensuotų nuostolius dėl Amerikos SGD pirkimo sutarčių. Jei Europa nori garantuoto tiekimo iš JAV, tada ji turės mokėti pagal Amerikos SGD kainodaros formulę ir atsisakyti nebus galima.

Ir paskutinis dalykas. Primesdama savo SGD Europai, JAV pirmiausia galvoja ne apie dabartinius, bet apie perspektyvius tiekimus. Mes kalbame apie naujas suskystinimo įmones ir jų aprūpinimą garantuotomis SGD tiekimo sutartimis. Gamyklų statyba trunka apie ketverius metus, ir tuo metu baigsis dabartinis tranzito susitarimas su Ukraina.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
Amerika, SGD, Nord Stream-2
Lietuvos prezidentas su žmona, archyvinė nuotrauka

Pirmoji ponia nesuvienijo Lietuvos. Kaip kilo skandalas dėl Nausėdienės kalbos

(atnaujinta 15:07 2020.09.28)
Vienas neatsargus žodis gali sukelti daug problemų ir pasekmių, ypač jei tas žodis išsprūdo iš pirmosios šalies ponios lūpų

Pristatydamas konferenciją "Lietuvos Davosas 2020" vienas pagrindinių organizatorių — žurnalo "Valstybė" redaktorius Eduardas Eigirdas — teigė, kad "Lietuvos Davoso 2020" tikslas — suvienyti Lietuvą taip, kad ji taptų panaši į Šveicariją.

Davosas — miestas rytų Šveicarijoje. Davosas žymus savo slidinėjimo trasomis. Tai žiemos sporto kurortas. Tačiau labiausiai Davosas išgarsėjo savo Pasauliniu ekonomikos forumu, kurį dar 1971 metais pradėjo rengti vokietis verslo profesorius Klausas Švabas (Klaus Schwab). Tai buvo galimybė Europos įmonių vadovams mokytis iš kolegų amerikiečių.

Politiniai lyderiai forume pradėjo dalyvauti vėliau. Šis forumas virto didelės svarbos kasmetiniu pasaulio elito: verslininkų, politikų, intelektualų, aktyvistų, garsenybių, o kartais ir protestuotojų — susirinkimo vieta, kurioje galima aptarti svarbiausias pasaulines problemas. Paprastai forume dalyvauja 2500–3000 delegatų iš viso pasaulio.

Šių metų pradžioje vykęs Davoso pasaulinis forumas buvo skirtas darnaus ir tvaraus pasaulio plėtros klausimams. Pirmą kartą pasauliniame ekonomikos forume sudalyvavo ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Jo Ekscelencija "Lietuvos Davose" dalyvavo neakivaizdžiai. Konferencijos "Lietuvos Davosas 2020" temos, be abejo, aktualios ir globaliai, ir provincialiai.

Konferencijos organizatoriai klausė, ar pramiegojome krizę 2008-aisiais? Ar 2020-aisiais pasauliui pavyks trilijoninėmis investicijomis išvengti istorijos pasikartojimo? Buvo teigiama, kad po 2016-ųjų Trampo pergalės JAV prezidento rinkimuose pasaulis pasikeitė. Ir klausė, kaip jis pasikeis po 2020-ųjų JAV prezidento rinkimų? Konferencijoje įvyko verslo ir politikos lyderystės sesija — 6,3 mlrd. eurų investicijų plano pristatymas. Sesijoje buvo klausiama, kam atiteks milijardai ir ar jie pakeis ekonomikos DNR?

"Lietuvos Davoso" forume kalbą pasakė ir prezidento žmona Diana Nausėdienė. Būtent jos kalba sulaukė nemažai reakcijų ir komentarų socialiniame tinkle Facebook. Daugiau nei pats lietuviškas "Davosas".

"Yra toks labai dažnai kartojamas stereotipas, kad jeigu mes padidinsime moterų skaičių kažkurioje srityje, automatiškai tos srities rodikliai pagerės arba bendroji situacija pagerės <...> Švietimo sistemoje dirba 79 proc. moterų, bet jeigu mes pasižiūrėsime į švietimo sistemos rodiklius, mes pamatysime, kad pagrindiniai rodikliai, tie, kurie turėtų augti, nuolat smunka žemyn", — tokie prezidentienės žodžiai buvo gausiai cituojami ir komentuojami socialiniame tinkle.

Lietuvos žurnalistas, laidų vedėjas, rašytojas, o dabar ir kokteilių namų "Salionas" šeimininkas Andrius Tapinas savo Facebook laiko juostoje Dianos Nausėdienės kalbą išnarstė po kaulelį. Su didele doze sarkazmo ir pagiežos. Tuo užduodamas toną savo gerbėjams.

Andrius Tapinas įspėjo, kad tie, kurie sėdi, turbūt atsistos, o tie, kurie stovi, prisės. Nes ponas Tapinas cituoja ponią Nausėdienę.

Andrius Tapinas cituoja: "Švietimo sistemoje dirba 79 proc. moterų, bet jeigu mes pasižiūrėsime į švietimo sistemos rodiklius, mes pamatysime, kad pagrindiniai rodikliai, tie, kurie turėtų augti, nuolat smunka žemyn".

Andrius Tapinas komentuoja: "Kaip? Ką? Moterys yra kaltos, kad jų per daug švietimo sistemoje? Dėl jų rodikliai smunka, paduokit vyrų? Kaip, ponia? Ką, pirmoji? Logikos tiek pats, kiek frazėje "lapė turi keturias kojas, stalas turi keturias kojas. Stalas yra lapė". Aš vėl grįžtu prie savo reakcijos — que? Diana, mieloji, que? Kas tie žodžiai, kurie išplaukia jums iš burnos?"

Tęsdamas Lietuvos švietimo temą Andrius Tapinas cituoja pirmąją Lietuvos ponią: "Gausiai finansuojama švietimo sistema išleidžia į gyvenimą žemo žinių lygio jaunuolius".

Andrius Tapinas reaguoja ir komentuoja pirmąją Lietuvos ponią: "Va taip vienu skuduru per mordasių visiems — ir abiturientams šimtukininkams, ir tiems jauniems lietuviukams, dėl kurių varžosi geriausi pasaulio universitetai, ir tiems, kurie dega noru kažką gyvenime pasiekti, nes kažkuriuo metu patikėjo, jog gali. Per mordasių. Žinokit savo vietą, žemo žinių lygio jaunuoliai. Diana pasakė".

Ponas Tapinas pirmajai Lietuvos poniai 1
Screenshot
Ponas Tapinas pirmajai Lietuvos poniai

Konferencijoje "Lietuvos Davosas 2020" Lietuvos pirmajai poniai politologas Virgis Valentinavičius kiek netikėtai uždavė klausimą: kaip ji vertina prezidentę Dalią Grybauskaitę?

Nausėdienė atsakė, jog Grybauskaitė buvo autokratiška lyderė. Dabar, anot jos, visuomenei reikia daugiau diskusijų.

"Tai tikrai buvo lyderė. Tai buvo lyderė, bet tai buvo autokratinio valdymo stiliaus lyderis. Jeigu mes pasižiūrėsime į brandžios demokratijos keliamus klausimus ir keliamus iššūkius, tai paprastai visuomenė pereina nuo autokratinio valdymo į visuomenės konsolidavimą", — sakė Nausėdienė.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės favoritas, prezidentės Dalios Grybauskaitės apdovanotas ordinu "Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžiumi, ponas Tapinas riteriškai stojo ginti Dalią Grybauskaitę nuo Dianos Nausėdienės.

Andrius Tapinas pakomentavo: "Miela pirmoji ponia, ar jūs turite bent menkiausią suvokimą, kaip veikia valstybė? Ką reiškia terminai? Kad "autokratas" yra absoliutus valdovas, turintis neribotą valdžią ir mūsų parlamentinėje respublikoje jo nėra nei kvapo. Aš suprantu, kad vyras vakare skundžiasi, kad jį darbe stumdė, bet tai vis tiek ne argumentas šnekėti blėnius".

Lietuvos elito nuomone (pagal DELFI projekto "Lietuvos įtakingiausieji 2019" rezultatus), įtakingiausias žiniasklaidos atstovas Lietuvoje Nr. 2 — Andrius Tapinas.

Todėl įtakingiausias žiniasklaidos atstovas Lietuvoje Andrius Tapinas ypač skaudžiai sureagavo į ponios prezidentienės pasvarstymus apie lietuviškąją žiniasklaidos virtuvę.

Žurnalistas Andrius Tapinas cituoja ponią prezidentienę: "Mūsų viešoji erdvė stokoja faktų. Tikrų įvykių reportažų, tikros informacijos".

Žurnalistas Andrius Tapinas komentuoja: "Kaip? Ką? Kokių faktų stokojat, ponia? Kad turime geriausią prezidentą istorijoje? Manau, kad rasite ir tokių. Esame viena laisviausių valstybių, turime galybę skirtingų medijų kanalų, skirtingų diskusijų platformų, itin aktyvius socialinius tinklus. Bet poniai stinga faktų".

"Ir tegul moterų balsas skamba stipriai", — savo kalbą konferencijoje "Lietuvos Davosas 2020" užbaigė pirmoji Lietuvos ponia.

Ponas Andrius Tapinas savo komentarą savo Facebook laiko juostoje užbaigė taip pat — "Ir tegul moterų balsas skamba stipriai".

Tapinas: "Taip. Tegul. O dabar eikim ir šiek tiek paverkim dėl šito stipriai skambančio balso". Ir apibendrino savo komentarą anglų kalba: "Tai yra Dianos kalbų rašytojo ar rašytojos kerštas pirmajai poniai. Tiesiog. Revenge is best served cold in Lithuanian Davos".

Lietuvos ir Europos politikė, ekonomistė, dėstytoja, mokytoja, publicistė, ekonomikos vadovėlių, knygų autorė, o dabar ir Europos Parlamento narė Aušra Maldeikienė taip pat pasisakė anglų kalba. Twitter būdu visam pasauliui apie Lietuvos pirmąją ponią:

"Pirmoji Lietuvos ponia sako, kad mums nereikia lyčių lygybės darbe, nes pažiūrėkite į mokyklas! Rezultatai yra blogi ir mokytojauja moterys! Ji ką tik pasakė tai. Tokie išmintingi žodžiai iš moters, kurios darbas yra stovėti už savo vyro nugaros ir šypsotis kaip idiotei."

Ponia Maldeikienė apie pirmąją Lietuvos ponią 2
Screenshot
Ponia Maldeikienė apie pirmąją Lietuvos ponią

"Lietuvos Davosas" netapo Lietuvos suvienytoju šveicariškai. Negali tapti tuo, kas nesi. Bet gali pabandyti būti bent džentelmenu. Savo žmonos džentelmeniškai stojo ginti Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda. Savo Facebook'e...

Gitanas Nausėda stojo ginti Dianos Nausėdienės 3
Screenshot
Gitanas Nausėda stojo ginti Dianos Nausėdienės

Gitanas Nausėda: "Dar šlykščiau — dieną naktį dėl žmogaus teisių nemiegantieji surengė viešą egzekuciją mamai ir moteriai, už kurios lygias galimybes ir saviraišką jie tariamai kovoja. Moterį, kuri mylėjo mano šviesios atminties mamą, keliasdešimt metų sąžiningai dirbusią mokytoja. Buvusią viena iš tų 79 procentų".

"Į tų kelių komentatorių garbę ir sąžinę aš nesikreipiu. Negali apeliuoti į tai, ko nėra", — apibendrino Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Diana Nausėdienė, Gitanas Nausėda
Medikai

Nuo koronaviruso visame pasaulyje mirė daugiau nei milijonas žmonių

(atnaujinta 08:55 2020.09.29)
Per pandemijos, kuri buvo paskelbtą kovo mėnesį, laikotarpį COVID-19 virusu užsikrėtė daugiau nei 33 milijonai žmonių, Lietuvoje — beveik 4,5 tūkstančio

VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Pasaulyje daugiau kaip milijonas žmonių mirė nuo koronaviruso, tokius duomenis pateikia Džonso Hopkinso universitetas.

Antradienio 7:30 duomenimis, užregistruota 1 000 867 mirtys, iš viso per pandemiją užsikrėtė 33 282 969 žmonės.

Daugiausia aukų užfiksuota JAV, kur nuo COVID-19 mirė daugiau nei 200 tūkst. žmonių. Antroje vietoje yra Brazilija — daugiau nei 140 tūkstančių mirusių žmonių, trečioje — Indija, kurioje užregistruota per 95 tūkstančius mirčių.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterešas koronaviruso aukų skaičių visame pasaulyje vadino "pritrenkiančiu". Pasak jo, viruso plitimui, darbo praradimui ir sukrėtimams nėra pabaigos.

"Mes galime įveikti šią problemą. Turime mokytis iš klaidų. Svarbu atsakingas valdymas. Svarbus mokslas. Svarbus bendradarbiavimas", — pažymėjo Guterešas.

Tuo tarpu, jo nuomone, dezinformacija apie koronavirusą žudo žmones.

Kol pasaulis negavo vakcinos, generalinis sekretorius paragino laikytis atstumo, dėvėti kaukes ir plauti rankas.

Pasak PSO ekstremalių situacijų sveikatos psaugos srityje programos direktoriaus Maiklo Rajano, oficialūs koronaviruso mirčių skaičiai pasaulyje greičiausiai yra mažesni nei realūs.

Lietuvoje pastaruoju metu pastebimas COVID-19 atvejų skaičiaus augimas. Per pastarąją dieną koronavirusas buvo nustatytas 105 žmonėm. Nuo pandemijos pradžios susirgo 4490 žmonės, mirė 92 pacientai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė pareiškė, jog tam tikruose Lietuvos regionuose prasidėjo antroji koronaviruso banga.

Penktadienio, rugsėjo 25 dienos, duomenimis, Lietuvos sergamumo koronaviruso infekcija rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekė 31,2.

Tegai:
Lietuva, pandemija, mirtis, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Medikai pataria, kaip apgauti virusą
"Maximos" darbuotojai Radviliškyje nustatytas COVID-19 virusas
COVID-19 tyrimai šią savaitę intensyviau bus vykdomi 17-oje didelės rizikos savivaldybių
Dėl pandeminės situacijos "Sodra" ir VMI klientus aptarnaus nuotoliniu būdu