Astravo AE statybos, archyvinė nuotrauka

Užraukti ir pamiršti: Lietuva kai žino apie BelAE, bet niekada nepasakys

(atnaujinta 11:02 2020.09.03)
Vargu, ar pasaulio atominio projekto istorijoje yra dar bent viena atominė elektrinė, kuri būtų išbandyta visais statybos etapais taip kruopščiai, tačiau Vilnius nusprendė apie tai "pamiršti"

Visų audringų įvykių, vykstančių Baltarusijos viešajame gyvenime, fone optimistinės naujienos iš Astravo, kur Baltarusijos atominės elektrinės statybos tęsiamos griežtai pagal planą, nėra tokios pastebimos.

2020 metų rugpjūčio 7 dieną, likus porai dienų iki prezidento rinkimų, pirmoji branduolinio kuro partija pradėta krauti į BelAE pirmojo energijos bloko reaktoriaus šerdį. Rugpjūčio 20 dieną visi 163 šilumą generuojantys mazgai grįžo į savo įprastas vietas, o tą pačią dieną WANO, Pasaulinės branduolinių elektrinių operatorių asociacijos, ekspertai baigė dar vieną energijos šaltinio patikrinimą prieš paleidimą.

Trūkumų, trukdančių saugiai pradėti eksploataciją, nenustatyta. Žinoma, visus branduolinio kuro pakrovimo etapus atidžiai stebėjo Baltarusijos "Gosatomnadzor", pagrindinės kontroliuojančios įstaigos, priklausančios Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijai, specialistai. Komentarų nebuvo, dabar "Gosatomnadzor" laukia veikiančios organizacijos, RUE (Respublikinės bendros įmonės) "Baltarusijos atominės elektrinės" pranešimo apie jos pasirengimą atlikti "šaltuosius" ir "karštuosius" hidraulinius bandymus.

Po šių bandymų laukia vienas iš svarbiausių etapų — reaktoriaus pakėlimas iki minimalaus kontroliuojamo lygio, po kurio laipsniškas galios padidėjimas prasidės iki projektinio lygio. Jei visos procedūros bus atliekamos nustatytu režimu, iki šių metų pabaigos Baltarusija taps visateise prestižinio "pasaulio šalių, turinčių branduolinę energiją", nare. BelAE planuojama pradėti vykdyti komercinę veiklą kitų metų pradžioje, tuo metu antrasis energijos blokas pereis tuos pačius etapus.

Lietuviškos intrigos aplink BelAE

Tuo tarpu politinės intrigos dėl Baltarusijos atominio projekto nenurimsta nė minutei, pirmojo smuiko partiją tebegroja Lietuva, kurios valdžia kelerius metus bandė priešintis Baltarusijos atominės elektrinės statybai. Pagrindinis Lietuvos politikų skundas yra visiškai nutolęs nuo realybės teiginys apie nepakankamą VVER-1200 projekto, 1200 MW vandens ir vandens reaktoriaus, saugos lygį, kurio projektą TATENA pripažino visiškai atitinkančiu saugos reikalavimus, nustatytus po katastrofos Japonijos atominėje elektrinėje "Fukushima Daiichi" 2011 metų kovo mėnesį.

Lietuva bando tuo įtikinti savo kaimynus Baltijos regione, reguliariai siųsdama įvairiausius skundus Europos Komisijai, teikdama tam tikrus politinius kreipimusis ir deklaracijas, kurdama monotonišką informacinį triukšmą dėl BelAE projekto įgyvendinimo. Žiniasklaida noriai skelbia visas tokio pobūdžio "naujienas", nesuvokdama, kad nė vienas Lietuvos skundas nebuvo išsiųstas toms organizacijoms, kurios iš tikrųjų yra atsakingos už branduolinių ir radiacinių objektų saugumą. Niekada Lietuvos vadovai oficialiai nesikreipė į TATENA, nebuvo oficialių pareiškimų "Euratomo", Europos Komisijos padalinio, atsakingo ES už viską, kas susiję su branduoline energija, adresu. Lietuvos politikų žodiniai pareiškimai TATENA ir "Euratomui" skambėjo ir tebeskamba, tačiau stebėtina, kad informaciniuose pranešimuose apie tai nėra šių tarptautinių organizacijų ekspertų atsakymų.

Klasikinis pavyzdys yra rugpjūčio 7 dieną įvykęs Lietuvos energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno susitikimas su TATENA generaliniu direktoriumi Rafaeliu Grosiu (Rafael Grossi): ministerijos spaudos tarnyba cituoja jos vadovo žodžius, tačiau nepateikia nė vieno baito informacijos apie tai, koks buvo TATENA vadovo atsakymas. Šio kuklumo priežastis yra akivaizdi: statant BelAE, vietoje su patikrinimais apsilankė visų su branduoline energija susijusių tarptautinių organizacijų atstovai. Vargu, ar pasaulio atominio projekto istorijoje yra dar bent viena atominė elektrinė, kuri būtų išbandyta visais statybos etapais taip kruopščiai.

Lietuvos politiniai demagogai bando "užglaistyti" akivaizdų faktą: dėl Baltarusijos AE saugumo niekas nerimauja labiau nei pati Baltarusija. Nepamirškite, kad respublikos teritorija nuo avarijos Černobylio atominėje elektrinėje pasekmių nukentėjo net labiau nei Ukraina, todėl Baltarusija puikiai supranta, koks svarbus yra saugos lygis, kaip kruopščiai būtina kontroliuoti kiekvieną statybos etapą, kaip atidžiai būtina patikrinti bet kurią būsimos atominės elektrinės įrangą.

Ne TATENA ar "Euratomas" reikalauja, kad būtų tikrinama BelAE — būtent Baltarusija primygtinai kviečia visų priežiūros institucijų ekspertus, kad jie ištirtų, ar viskas gerai. Visa tai gerai žino Lietuvos vadovai — todėl nebandoma skųstis organizacijoms, kurios profesionaliai sprendžia AE saugą: kolegos-politikai gali palaikyti, tačiau yra rizika sulaukti specialistų atsakymų, kuriuose yra idiomatinio žodyno.

Sąjunginės valstybės atominis projektas

Rusija yra ne mažiau dėmesinga nei baltarusių "Gosatomnadzor" dėl to, kas vyksta BelAE, ir tam yra daugybė priežasčių. Rusijos atominės energetikos valstybinei korporacijai "Rosatom" BelAE bus pirmasis įgyvendintas "3+" kartos projektas už Rusijos ribų. Atsižvelgiant į tai, kad Turkijoje ir Bangladeše šiuo metu VVER-1200 reaktorių pagrindu statomos atominės elektrinės; Vengrijoje "Paks-2" atominės elektrinės vietoje buvo pradėti parengiamieji darbai; kad tikimasi, jog per ateinančius 2021 metus analogiškų AE statybų licencijas gaus Suomija, Egiptas ir Kinija; kad rengiamas privalomo susitarimo dėl atominės elektrinės Uzbekistane projektas — "Rosatom" labai svarbu, kad viskas Astrave vyktų griežtai laikantis darbo grafiko.

Yra ir "žemiškesnė" susidomėjimo priežastis: kai statomi BelAE jėgainės blokai, atlaisvinamos darbo rankos. Statant BelAE, "Rosatom" įvertino Baltarusijos statybininkų kvalifikacijos lygį, jie jau dalyvauja statant "Rooppur" AE Bangladeše, rengiamos sutartys dėl Baltarusijos įmonių dalyvavimo statant Pakso AE. Po 1991 metų Sovietų Sąjungos atominis projektas tapo rusiškas, o dabar, prieš mūsų akis, jis vėl tampa "sąjunginiu" — įprasta Rusijos ir Baltarusijos sąjunginei valstybei. Tai vyksta labai laiku: be to, kas išvardyta aukščiau, Rusijoje statoma Kursko AE-2, vyriausybė nusprendė, kad artimiausiu metu bus pradėti statyti dar keturi jėgainės blokai. Indijoje ir Irane statomos atominės elektrinės — šiose šalyse jos statomos remiantis reaktoriumi VVER-1000, sukurtu specialiai seismiškai aktyviems regionams. Todėl "Rosatom" kvalifikuotų specialistų poreikis aktyviai auga, o Baltarusijos profesionalams vargu ar teks sėdėti sudėjus rankas.

Tačiau be "profesionalios" klausimo pusės yra dar viena — ekonominė. BelAE statyba finansuojama iš Rusijos suteiktos tarpvalstybinės paskolos. Paskolos suma yra 11 milijardų dolerių, Baltarusija turės ją grąžinti nuo 2023 iki 2035 metų, metinė palūkanų norma yra 3,1 procento. Paprasti aritmetiniai skaičiavimai rodo, kad Baltarusija kasmet turės grąžinti 1,19 mlrd. Atsižvelgiant į tai, kad Baltarusijos valstybės biudžeto pajamų dalis 2020 metais sieks 6,5 mlrd. dolerių, našta bus didžiulė. Rusija yra tiesiogiai suinteresuota, kad BelAE veiktų 100 procentų savo projektinių pajėgumų, o hipotezė, kad "Rosatom" gali tiesiog "perimti BelAE nuosavybės teisę", neturi nieko bendra su realybe. AE gamina kilovatvalandes elektros energijos, ji negamina pinigų srautų, "Rosatom" domina apmokami pardavimai, Rusija kaip valstybė yra suinteresuota, kad paskola būtų grąžinta laiku.

Ir čia situacija atrodo gana komplikuota, "energetinė" ir "ekonominė" aritmetika tarpusavyje dar nenori "draugauti". Baltarusija vidutiniškai per metus sunaudoja 36–37 milijardus kilovatvalandžių, jos eksploatuojamos jėgainės, turinčios tokią paklausą, gali susidoroti su rezervu — per pastaruosius dešimt metų respublika jau įgyvendino dvi valstybines jėgainių modernizavimo programas, dėl kurių energetikos sistema pasiekė naują efektyvumo lygį. Baltarusija ne tik neperka elektros iš išorės, ji užtikrintai ją eksportuoja į Ukrainą ir Lietuvą. Kiekvieno iš dviejų BelAE maitinimo blokų galia yra 1200 MW, per metus jis generuos apie 23 milijardus kilovatvalandžių.

"Ruoškite roges vasarą" ir toliau pagal tekstą

Atskira didelė tema yra priežastys, kodėl per visą Baltarusijos AE statybų laikotarpį nei pati Baltarusija, nei Sąjunginė valstybė neparengė ir neįgyvendino pramonės projektų, nepastatė naujų jėgainių, kurios galėtų tapti "inkariniais" vartotojais. Priminsiu, kad Baltarusija turi savo dujų perdirbimo gamyklą, esančią Rečicos mieste, nuo kurio 100 km eina Jamalo–Europos dujotiekis, o Mozyriuje yra puiki PDS (požeminė dujų saugykla), kuri leidžia padauginti dujų perdirbimo gamyklos pajėgumą. Dujų perdirbimo gamyklai Amūro regione, pasiekus visą pajėgumą, buvo rezervuota 500 megavatų galia iš bendros Tolimųjų Rytų energetikos sistemos, ten statomai dujų perdirbimo gamyklai reikės dar 300 megavatų galios.

Taigi, panašus dujų perdirbimo klasteris Rečicoje gali perimti tuos pačius 800 megavatų BelAE pajėgumų. Baltarusijoje veikia aštuonios metalurgijos gamyklos, 100 proc. žaliavų yra importuojamos iš Rusijos — tai, tiesą sakant, "guli ant paviršiaus". Bet — Baltarusijoje neatsirado nė vieno tokio daug energijos reikalaujančio projekto, o dabar tai iš tikrųjų tampa problema. Taip pat neįmanoma išjungti pusės Baltarusijoje veikiančių elektrinių, kad būtų galima sutaupyti pinigų importuojant Rusijos gamtines dujas, nes dujų jėgainės gamina ne tik elektrą, bet ir šiluminę energiją, o visos Baltarusijos techniškai neįmanoma perkelti į elektrinį šildymą. Respublikos energetikos ministerija jau išnaudojo tai, kas buvo įmanoma — užuot modernizavusi seniausius dujų energijos blokus, ji parengė elektros energijos tiekimo kai kuriems vartotojams projektą, tačiau šiuo metodu negalima naudoti viso "atominės" elektros energijos kiekio.

Energijos žiedo "brolija"

Atsižvelgiant į visa tai, kas išdėstyta, yra tik du galimi variantai — arba rasti galimybę eksportuoti papildomus elektros kiekius, arba per itin trumpą laiką parengti daug energijos reikalaujantį pramonės projektą ir nedelsiant pradėti jį įgyvendinti. Tačiau naujas projektas reiškia naujas investicijas ir laiką jam įgyvendinti, todėl eksportas yra geriausias pasirinkimas. Elektra nėra prekė, kurią galima parduoti geležinkeliu, ir čia nepadės net tanklaiviai, kursuojantys Baltijos jūros, kuri tokia populiari JAV, platybėse, be elektros linijų neapsieisite. Baltarusijos TSR energetikos sistema kadaise buvo sudedamoji TSRS BES (bendros energetikos sistemos) ir energetikos sistemos "Mir", apėmusios ir Lenkijos Liaudies Respubliką, dalis.

Po 1991 metais įvykusio "Mir" suirimo, Lenkijos Respublikos elektros sistema tapo skirtingos sinchronizacijos parametrų Vidurio Europos elektros sistemos UCTE dalimi.

Baltarusija tiekia elektrą Ukrainai, tačiau tiesiog neįmanoma numatyti, kaip artimiausiu metu atrodys pristatymai į šią nuostabią šalį — politinis nenuspėjamumas sukelia ekonominį nesaugumą. Baltarusija yra BRELL elektros energijos žiedo dalis (Baltarusija–Rusija–Estija–Latvija–Lietuva), ir būtent BRELL yra pajėgi užtikrinti "atominės" elektros energijos eksportą be jokių papildomų komplikacijų. Kaip tai realu, kokie sunkumai yra, kokios naujienos pasirodė BRELL biografijoje — mes išsamiai apsvarstysime tolesniuose straipsniuose.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, Astravo AE
 Sergejus Dmitrijevas ir Valdemaras Tomaševskis, archyvinė nuotrauka

Lemtinga trijų žodžių frazė. "Rusų" politikas Lietuvoje sumokėjo tiesmukiškumą

(atnaujinta 16:10 2020.09.17)
Skandalas Darbo partijoje Seimo rinkimų išvakarėse. Deputatas Sergejus Dmitrijevas buvo pašalintas iš DP frakcijos sostinės taryboje. Jo kaltė yra ta, kad po įrašu Facebook puslapyje jis paliko trumpą trijų žodžių komentarą "Šviesi atmintis didvyriui!"

Skandalingas komentaras buvo paskelbtas dėl Donecko Liaudies Respublikos (DLR) lyderio Aleksandro Zacharčenkos, žuvusio 2018 metais, atminimo. Lietuvoje įprasta jį vadinti separatistu ir teroristu, o Vilniaus miesto tarybos deputatas ir kandidatas į Seimą nuo DP Sergejus Dmitrijevas išdrįso Zacharčenką pavadinti didvyriu.

Pulk jį!

Stulbinamą kompromisinę medžiagą apie deputatą Dmitrijevą rado apsukrūs DELFI portalo rusų kalba, garsėjančio karštai antirusiška redakcijos politika, žurnalistai. Kruopštūs žurnalistai padarė komentaro ekrano kopijas ir kebliais klausimais prirėmė Sergejų Dmitrijevą prie sienos. Ar Dmitrijevas tikrai laiko Zacharčenką didvyriu? Ar klaidinga oficiali Lietuvos Respublikos pozicija dėl konflikto Donbase?

Į tai Dmitrijevas naiviai ir nuoširdžiai atsakė: "Jis [Zacharčenka — Sputnik] buvo oficialiai apdovanotas ir tai turi būti pripažinta. <...> Taip, manau, kad tai neteisinga [oficiali Lietuvos pozicija. — Sputnik], nes kiekviena suvereni valstybė turi spręsti savo problemas be kišimosi iš išorės".

Taigi, matyt, Sergejus Dmitrijevas baigė savo politinę karjerą, kaip ir jo buvęs kolega, buvęs partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Viačeslavas Titovas.

Priminsime, kad būdamas Klaipėdos miesto tarybos nariu, Titovas išreiškė abejones dėl "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko (Vanago), kurį Lietuvos valdžia priskyrė kone prie šventųjų, o partizano palaikai buvo iškilmingai perlaidoti. Už tokį sąmyšį demokratinėje Lietuvoje, kurioje tariamai gerbiama žodžio laisvė, Titovas buvo teisiamas ir jam skirta didelė bauda, ​​o vėliau atimtas deputato mandatas. Jam nebuvo leista dalyvauti artėjančiuose Seimo rinkimuose todėl, kad neva trūksta parašų, palaikančių jį kaip kandidatą vienmandatėje apygardoje.

Buvo tokia partija

Bet grįžkime prie Sergejaus Dmitrijevo. Tai žinomas Lietuvoje politikas, kuris dėl rusakalbių rinkėjų balsų net du kartus buvo Seimo narys. Pirmą kartą nuo 2000 iki 2004 metų Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše, o antrą kartą iš Darbo partijos — nuo 2012 iki 2016 metų. Tiesa, bėgant metams, kaip deputatas jis nebuvo pastebėtas kažką ypatingo nuveikęs Lietuvos rusų labui ar bandęs pagerinti Rusijos ir Lietuvos santykius.

Rusų diasporoje Lietuvoje Sergejus Dmitrijevas yra geriau žinomas kaip nuolatinis politinės partijos Lietuvos rusų sąjunga, sukurtos 1995 metais, pirmininkas. Šiandien Lietuvos politinių partijų registre priešais skiltį Lietuvos rusų sąjunga rašomas žodis "nepateikė". Tai reiškia, kad partijos lyderis Dmitrijevas dukart negalėjo patvirtinti, kad partija turi mažiausiai du tūkstančius narių. Ir dėl to "Lietuvos rusų sąjungos" nebėra... O buvę politinės asociacijos vadovai dabar yra Darbo partijos, kuriai pirmininkauja Viktoras Uspaskichas, rusiškiausias iš rusų Lietuvoje, nariai.

Dėl Viktoro Uspaskicho tautybės Rusijos žiniasklaida dažnai klaidingai Darbo partiją vadina "rusų partija". Tai dažniausiai paperka rusakalbius Lietuvos rinkėjus, kuriuos žavi aktoriaus Uspaskicho iškalba ir charizma. Tačiau pakanka atidžiai peržiūrėti Darbo partijos kandidatų į Seimą sąrašą ir paaiškėja, kad iš 141 kandidatų tik dešimt rusiškų pavardžių. O Sergejus Dmitrijevas yra tik sąrašo viduryje. Taigi, Darbo partija turi būti drąsiai vadinama visiškai lietuviška partija su keliais rusais. Tačiau jūs, mieli skaitytojai — rinkėjai, daugelyje rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų rasite rusiškų pavardžių. Pasirinkimas yra!

Kam didvyriai, o kam "okupantai"

Bet grįžkime prie Sergejaus Dmitrijevo komentaro, skandalingo, Lietuvos patriotų požiūriu, įrašo Aleksandro Zacharčenkos atminimui. Žodžius "Šviesi atmintis didvyriui!" Dmitrijevas, matyt, rašė paveiktas nuoširdaus sielos polėkio, kurio pasekmes jis ne iš karto suvokė. Juk apie slaptas Dmitrijevo mintis galima spręsti bent jau iš gedulingos veido išraiškos, su kuria jis visada stovi gegužės 9 dieną prie memorialo sovietų kariams Vilniaus Antakalnio kapinėse. 

Antrojo pasaulinio karo veteranų, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, rate tik teigiamai kalba apie Sergejų. Tikri Lietuvos patriotai sovietų karius ir veteranus vadina "okupantais", o tokie kaip Dmitrijevas vadinami "vatnikais" ir "koloradais".

O Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho su gvazdikų puokšte gegužės 9 dieną prie Antakalnio memorialo niekas nematė. Gal jis naktį slapta aplanko žuvusių tarybinių karių memorialą, kad apsukrūs DELFI žurnalistai negalėtų jo pagauti tokio šventvagiško nusikaltimo vietoje? Straipsnio autorius atsiims savo žodžius ir viešai atsiprašys, jei kas nors pateiks nuotrauką ar vaizdo įrašą, paneigiantį šiuos įtarimus apie Rusiją taip įsimylėjusį Viktorą Uspaskichą.

Savo slaptą meilę viskam, kas rusiška, Viktoras viešai pripažįsta tik kartą per metus — per Rusų kultūros dieną sostinės Vingio parke. Kitomis dienomis kartais jis net pamiršta rusų kalbą ir prašo rusų žurnalistų ateiti pas jį kalbėtis su vertėju. Atseit, aš nemoku rusiškai. Kaip rusų kalba nekalba ir Lietuvos deputatai, išrinkti iš Darbo partijos rusakalbių rinkėjų, suklaidintų Uspaskicho tautybės.

Beje, politikas ir jo partija jau viešai atsiribojo nuo Dmitrijevo pareiškimų.

Vilkai avių kailyje

Šie Vilniaus miesto tarybos nariai "darbiečiai" pašalino iš frakcijos deputatą Sergejų Dmitrijevą už jo užuojautą nužudyto DLR vadovo atminimui.

Карантин в Вильнюсе
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

O dabar klausimas jums, rusakalbiams skaitytojams-rinkėjams. Ar balsuosite už kandidatą į Seimą Sergejų Dmitrijevą? Jei taip, tai savo balsais visų pirma palaikysite tuos lietuvius, kurie yra DP sąrašo viršūnėje, tuos, kurie pašalino Sergejų iš frakcijos, o galbūt jie netrukus pareikalaus, kad jis būtų pašalintas iš partijos narių sąrašo. Kaip paaiškėjo, nebegalima ištrinti Dmitrijevo iš kandidatų į Seimą sąrašo. Todėl balsuodami už Dmitrijevą jūs automatiškai balsuojate už visą "rusišką" Lietuvos partiją.

Na, kad neužtrauktų gėdos visai partijai, kurios konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis laukia nesulaukia būsimoje valdančiojoje koalicijoje. O didžiojo Vytauto anūkas net nebeabejoja savo partijos pergale spalio 11 dienos rinkimuose į Seimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
politika, Lietuva, Rusija
Dar šia tema
Titovas: mums bandys sukurti kliūčių prieš Lietuvos Seimo rinkimus
"Apsirijo ir užsimiršo". Ką Baltijos šalys praranda, susipykusios su Lukašenka
VRK neregistravo 8 parašų nesurinkusių kandidatų į Seimą
Белые грибы в корзине, архивное фото

Grybai ir politika. Ar įspūdingas grybų derlius padeda kandidatams į Seimą atsipalaiduoti?

(atnaujinta 09:42 2020.09.17)
Seimo rinkimai vis arčiau, o taip norisi atsipalaiduoti, todėl ir politikai noriai užsiima lietuvių pamėgtu rudens užsiėmimu — išeina į mišką grybauti. Bet negalima ir politikos užmiršti

Šis ruduo — ne tik rinkimų į Seimą metas. Šis ruduo įspūdingas grybų derliumi. Iš miškų grybautojai išvažiuoja ne tik su pilnomis pintinėmis, bet ir automobilių bagažinėmis. Grybautojai-internautai ne tik dalinasi įspūdžiais iš miško, bet ir miško gėrybių nuotraukomis bei patarimais. Nemažai grybautojų demonstruoja ir savo išradingumą, mat iš surinktų grybų kiekio lietuviai sudeda net Lietuvos "žemėlapius". Kiti baravykus tiesiog pažymi Lietuvos trispalve.

Lietuvos nacionalinis grybas - baravykas 1
Screenshot
Lietuvos nacionalinis grybas — baravykas

Iki šiol Lietuvoje buvo tik dvi dienos, kai dauguma piliečių leisdavosi į kelionę. Tai — Vėlinės, kai lankomi mirusiųjų kapai, ir Velykos, kai lankomi gyvieji. Nuo šių metų atsirado trečioji visaliaudinio pakilimo šventė — "grybų pjovimas".

Politikai taip pat grybauja. Nepaisydami savo pažiūrų. Miške visi lygūs. Tačiau norėdami pasigirti laimikiu savo veidaknygėse privalo nurodyti, kad tai politinė reklama.

Politinės Krikščionių sąjungos partijos įkūrėjas Rimantas Dagys su žmona Regina per 3 valandas rado 540 baravykų. Apie tai pretendentas į Seimą pranešė savo Facebook'o laiko juostoje savo draugams rinkėjams. Ponas Dagys su šypsenėle taip pat pranešė, jog rinkimai prasidėjo, ir tai yra politinė reklama. Tačiau Seimo rinkimų rezultatai ponui Dagiui nežada būti tokie sėkmingi kaip grybų rinkimas. Nors naujai įkurta partija ir tikisi gauti tiek balsų, kad "galėtų atsverti liberaliąją pusę".

"Mes tikimės, kad ši partija įsitvirtins, apie trečdalis mūsų piliečių, pagal mūsų turimas paklausas, tokios partijos pageidautų. Jei taip bus, mandatų tikrai bus pakankamai, kad galėtume atsverti liberaliąją pusę", — teigia Dagys.

Krikščionių sąjungos rinkimų šūkis: "Neleisime iškirsti Lietuvos, jos šeimų ir miškų". Gera po mišką pasivaikščioti. Sveika galvą pravėdinti, nervus nuraminti.

Krikščionių sąjungos įkūrėjui Rimantui Dagiui grybų rinkimai sėkmingi 2
Screenshot
Krikščionių sąjungos įkūrėjui Rimantui Dagiui grybų rinkimai sėkmingi

Buvusi socialdemokratė, o dabar jau atsidūrusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše Rimantė Šalaševičiūtė aktyviai dalyvauja savo rinkiminėje kampanijoje. Savo Facebook'o laiko juostoje ponia nuolat informuoja savo draugus ir sekėjus, kur buvo, ką veikė. Rado laiko ir pagrybauti. Ponia Rimantė Šalaševičiūtė pasigyrė, kad per valandą surinko 42 baravykus. Taip pat pasigyrė savo firminiais virtais aliejuje su baravykų įdaru pyragėliais. Kaip sakoma — gero apetito. Tai taip pat neatlygintina politinė reklama. Gal kurį nors rinkėją ji ir paveiks. Kas žino.

Rimantė Šalaševičiūtė suspėja pagrybauti 3
Screenshot
Rimantė Šalaševičiūtė suspėja pagrybauti

Rasa Juknevičienė Seimo rinkimuose nedalyvauja. Neaktualu. Ponia Rasa Juknevičienė ir taip parlamentarė — Europos Parlamento. Išrinkta pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą. Ponia Europoje atstovauja konservatorių partijai ir Lietuvai. Ir Baltarusijai. Kai negrybauja. Nors sunku atskirti, kada ponia Rasa grybauja, kada "nusigrybauja". Nes lyg haliucinogeninių grybų užvalgiusi nenustoja kartoti, kad Baltarusijos Respublikos prezidentė yra Svetlana Tichanovskaja.

Rasa Juknevičienė taip pat grybauja 4
Screenshot
Rasa Juknevičienė taip pat grybauja

Rasa Juknevičienė: "Su gimtadieniu, President elect Sviatlana!". Beje, taisyklingai lietuviškai sakytina ne prezidentas elektas, o išrinktasis prezidentas.

Rasa Juknevičienė nusigrybauja 5
Screenshot
Rasa Juknevičienė nusigrybauja

Tuo metu, kai beveik visa Lietuva grybavo, o Baltarusijos žmonės mitingavo, restorane, Vilniaus centre, Svetlana Tichanovskaja šventė savo gimtadienį. Moteriai sukako 38-eri. Prie restorano "More Amore" sostinės centre ją pasitiko gausus būrys palaikančių žmonių ir Lietuvos bei užsienio žurnalistų, kuriems ji su taure šampano rankoje gerai nusiteikusi atsakinėjo į klausimus. Svetlanos Tichanovskajos pasveikinti atvyko ir būsimoji premjerė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo Nr. 1 Ingrida Šimonytė.

Baltarusijos "prezidentė" ir Lietuvos "premjerė" noriai pozavo užsienio ir vietos žiniasklaidai. Tokie štai nacionaliniai grybavimo ypatumai šį rudenį.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
grybai, Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Tanklaivis coral favia, archyvinė nuotrauka

Lietuva per rugsėjį gavo trečią Rusijos SGD krovinį

(atnaujinta 09:36 2020.09.18)
Tanklaivis "Coral Favia" įplaukė į uostą penktadienį 04:13 ir prisišvartavo šalia Klaipėdos SGD terminalo

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Į Lietuvą atvyko SGD vežėjas iš Vysocko, kur yra suskystintų gamtinių dujų (SGD) Rusijos įmonės "Novatek" gamykla.

Portalo "Marinetraffic.com" duomenimis, tanklaivis "Coral Favia" į Klaipėdos uostą įplaukė penktadienį 04:13. Jis plauke beveik keturias dienas. Šiuo metu laivas yra prie SGD terminalo.

Pagal operatorių bendrovės "Klaipėdos nafta" grafiką į Lietuvą buvo pristatyta dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų. Tai jau trečiasis tanklaivis iš Vysocko šį mėnesį.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia savo sprendimą pateisino noru atsikratyti priklausomybės nuo Rusijos dujų. Tuo pačiu metu terminalas Lietuvai brangus: "Klaipėdos nafta" Norvegijai kasmet moka 60 milijonų eurų tik už nuomą — neskaičiuojant jo išlaikymo išlaidų.

Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Rusijos ir Norvegijos. Rusijos degalų pristatymai tapo reguliarūs nuo praėjusio pavasario. Amerikos SGD, apie kurių įsigijimą dažnai kalba Lietuvos valdžia, egzistuojant Klaipėdos terminalui, buvo tik keletas siuntų.

Tegai:
SGD, Rusija, Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, Lietuva
Dar šia tema
Ekspertas: Vokietijai iš esmės nepavyks išgyventi iš JAV SGD
Į Lietuvą atplukdytas antrasis Rusijos SGD krovinys rugsėjo mėnesį
Ekspertas: Rusija kone jėga išstumiama iš Europos dujų rinkos