JAV naikintuvai F-16

"Jie neturi šansų": karo pilotai bus pakeisti dirbtiniu intelektu

(atnaujinta 10:55 2020.09.26)
Puikiai apskaičiuota trajektorija, manevrai su milimetro tikslumu ir momentali reakcija į priešo ataką — stimuliatoriuje imituotos roboto ir žmogaus oro kautynės parodė, kad JAV oro pajėgų pilotai rizikuoja greitai likti be darbo

Po įtikinamos dirbtinio intelekto pergalės amerikiečiai nori juo aprūpinti tikrus naikintuvus. Rusija taip pat kuria tokias programas — tikimasi, kad nepilotuojamas "Ochotnik" galės pats nuspręsti, ką ir kada jam daryti mūšio lauke. Apie skraidančius "terminatorius" — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo straipsnyje.

Be teisės atsirevanšuoti

Pažangiųjų gynybos technologijų agentūra "DARPA" praėjusį rudenį surengė turnyrą "AlphaDogfight", kad išbandytų įvairių kompanijų sukurtą naikintuvo F-16 dirbtinį intelektą. "DARPA" iškėlė užduotį: sukurti virtualų pilotą, sugebantį ne tik valdyti orlaivį ir manevruoti, bet ir efektyviai veikti oro kautynėse — vytis priešą ar vengti persekiojimo.

Iš pradžių kompiuterinės programos varžėsi orlaivių valdymo srityje, tada perėjo prie oro dvikovų. Iki vasaros pabaigos buvo nustatytas nugalėtojas, kuris turėjo susikauti su tikru pilotu. Tiesa, ne su tikru naikintuvu, o simuliatoriuje.

Dirbtinis intelektas ir patyręs JAV karinių oro pajėgų lakūnas instruktorius surengė penkias kautynes, ir pilotas jas visas pralaimėjo. Pirmuosius raundus jis pralaimėjo labai greitai — per kelias minutes. Pastarajame pabandė atsirevanšuoti, manevruodamas itin mažame aukštyje ir net šiek tiek laiko laimėjo, tačiau galiausiai jis vis tiek buvo numuštas.

Ir tai suprantama. Juk piloto žinioje — tik jo, nors ir turtinga pagal Karinių oro pajėgų standartus, patirtis valdant naikintuvą. Dirbtinis intelektas panaudojo keturis milijardus skirtingų modeliavimų, kurie numatė bet kokią įvykių raidą ir visus priešo veiksmus.

Истребитель ВВС США F-35A Lightning II
JAV naikkintuvas F-35A Lightning II

"Kompiuteris visada laimės, nes jo duomenų bazė yra daug didesnė, — interviu RIA Novosti paaiškino nusipelnęs Rusijos karo lakūnas Vladimiras Popovas. — Jame įdiegtas maksimalus skaičius manevrų ir trajektorijų, kurias mašina gali apskaičiuoti ir išlaikyti net tiksliau nei žmogus. Valdymo blokas kas sekundę gauna duomenis apie meteorologines sąlygas, atsižvelgia į drėgmę, slėgį, vėjo kryptį ir greitį. O pilotas apie orą sužino įprastai tik ant žemės ir vykdo aukšto pilotažo figūras remdamasis tik savo pojūčiais ir prietaisų rodmenimis".

Модернизированный истребитель ВВС США F-15EX
© Photo : Boeing / Joel Guay
Modernizuotas JAV naikintuvas F-15EX

Didieji planai

Tačiau JAV imituotų oro kautynių negalima pavadinti maksimaliai priartintomis prie kovinių kautynių. Varžybos vyko su tam tikrais apribojimais. Visų pirma buvo leista naudoti tik šaulių ir patrankų ginklus. Tačiau rezultatai labai įkvėpė Pentagono vadovybę.

Gynybos departamento vadovas Markas Esperis pareiškė, kad 2024 metams suplanuoti bandymai jau ne kompiuterinių modelių, o tikrų mašinų su dirbtiniu intelektu. Jis mano, kad šio eksperimento metu gauti duomenys turės "tektoninį poveikį" JAV Gynybos departamentui.

Tokie projektai gali atrodyti lengvabūdiški ir per daug futuristiški, tačiau reikia nepamiršti, kad "AlphaDogfight Trials" turnyras yra tik maža didelio masto programos "Air Combat Evolution" (ACE) dalis. Pentagonas planuoja plačiai įdiegti dirbtinį intelektą, kad pagerintų kariuomenės kovinius pajėgumus, įskaitant perspektyvius orlaivius.

Pasak JAV karių, dirbtinis intelektas turėtų sugebėti prireikus visiškai perimti orlaivio valdymą ir priimti sprendimus oro kautynėse. Be to, būtina, kad dirbtinis intelektas pats vystytųsi — mokytųsi kaip paprastas kariūnas, pereinant nuo paprastų pratimų prie sudėtingesnių, aukšto pilotažo figūrų.

Iš pradžių dirbtinis intelektas bus implantuotas į mažo dydžio nepilotuojamų skraidymo aparatų "smegenis". Kita užduotis — bepiločiai orlaiviai, atliekantys vedamųjų vaidmenį, lydintys ir pridengiantys pilotuojamus orlaivius. O po to virtualūs pilotai bus perkelti į kitas kovines platformas.

Пара истребителей F-35A Lightning II
JAV naikintuvai F-35A Lightning II

Amerikos analitikai įsitikinę, kad dirbtinis intelektas mūšyje galės priimti teisingesnius, efektyvesnius ir greitesnius sprendimus nei žmogus. Kompiuteris sugeba gauti ir įsisavinti daug daugiau informacijos. Be to, elektronika yra daug atsparesnė perkrovoms, o ekstremalius manevrus riboja tik orlaivio konstrukcijos galimybės.

Savo ruožtu ACE programa yra viena pagrindinių amerikiečių "mozaikinių karų" koncepcijų — masinis "išmaniųjų" nepilotuojamų sistemų naudojimas kovinėse operacijose kartu su tradicine technika. Manoma, kad pilotuojami orlaiviai taps valdymo mašinomis ir kontroliuos žvalgybinius bepiločius orlaivius, kurie smogs taikiniams arba veiks kaip masalas priešo radioelektroninio karo sistemoms.

Беспилотник X-47B ВМС США на борту авианосца Теодор Рузвельт
© AP Photo / Globe Newswire
JAV Karinių oro pajėgų nepilotuojamas aparatas X-47B

Protingi "Medžiotojai"

Žinoma, visa tai neįvyks rytoj — inžinieriams prireiks dar bent dešimties metų. Nepaisant to, galingos karinės valstybės, įskaitant Rusiją, aktyviai tuo užsiima. Be to, Rusijos specialistai daugeliu atžvilgių žengė kur kas toliau nei jų kolegos iš Vakarų.

Pavyzdžiui, naujausias smogiamasis bepilotis S-70 "Ochotnik" ("Medžiotojas") gali užtikrintai skraidyti kartu su penktosios kartos naikintuvu Su-57. Pernai Rusijos gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame nepilotuojamas skraidymo aparatas kartu su Su-57 judėjo minimaliu atstumu ir sinchroniškai manevravo.

Ekspertų teigimu, būtent "Ochotnik" taps vienu pirmųjų kovinių lėktuvų, turinčių visiškai dirbtinį intelektą. Jam Rusijoje jau sukurta inercinė navigacijos sistema, leidžianti orientuotis erdvėje net ir nesant žemės, jūros ar kosmoso signalų.

Reikia pažymėti, kad dirbtinio intelekto užuomazgos jau buvo iš dalies įgyvendintos naikintuvuose 4++, taip pat penktosios kartos naikintuvuose. Automatizuoti kompleksai padeda pilotui greičiau priimti sprendimą mūšio įkarštyje.

Новейший ударный беспилотник Охотник во время первого совместного полета с истребителем Су-57
@Фото: Министерство обороны РФ
Naujausias Rusijos smogiamasis nepilotuojamas aparatas "Ochotnik" per pirmąjį bendrą skrydį su naikintuvu Su-57

"Borto kompiuteriai gali valdyti šiuolaikinius naikintuvus, — patikslino Popovas. — Su-57 jau praktiškai turi virtualų pilotą automatinėje valdymo sistemoje: elektroninis asistentas ypač naudingas sunkiomis, kritinėmis sąlygomis arba sugedus įrangai, kai labai trūksta laiko ir padidėja psichologinis faktorius".

Automatika nurodys pilotui, ką daryti, sumažinusi dešimtis galimų veiksmų variantų tik iki dviejų ar trijų optimalių scenarijų.

Российский многофункциональный истребитель пятого поколения Су-57
© Sputnik / Владимир Астапкович
Rusijos daugiafunkcis penktosios kartos naikintuvas Su-57
Tegai:
naikintuvai, karinės oro pajėgos, dirbtinis intelektas, JAV
JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Gedimino kalną papuošė užrašas "Trump": kodėl lietuvių "patriotai" negali be pono?

(atnaujinta 10:56 2020.10.28)
Praėjusį savaitgalį Vilniuje buvo galima pamatyti, kaip ant Gedimino kalno — ilgamečio mūsų nacionalinio simbolio — viršūnės atsirado užrašas "Trump"

Jį ten užkėlė grupė piliečių, surengusių akciją esamam JAV prezidentui palaikyti. Ir, be to, šitai padariusieji — ne kokie nors liberalai, bet "patriotais" save laikantys nacionalistai. Tad kaipgi tai suprasti?

Juk pats faktas patriotiškumu nedvelkia nei iš tolo: štai kažkas ėmė ir ant Lietuvos simbolio pastatė tekstą su svetimos valstybės vadovo vardu...

Akcijos rengėjai — nacionalistai

Na, bet akcijos dalyviai šiuo atveju — juk ne kokie vaivorykštiniai liberalai, bet aršūs lietuvių nacionalistai: Kęstutis Tamašauskas ir Genovaitė Astra, abu anksčiau rengę demonstracijas už nacių bendrininkų Kazio Škirpos ir Jono Noreikos-Vėtros "šviesų atminimą". Šie du siejasi su (neseniai N. Puteikio "centristų" perimtais) tautininkais — profašistinio nusistatymo net neslepiančia politine grupuote, kuri, vis dėlto, akcentuoja tariamą "lietuvybę" ir, atseit, tautinės "laisvės bei nepriklausomybės" siekį.

Betgi taip išeina, kad štai tokie "Lietuvos lietuviams" šalininkai turėtų, geruoju ar piktuoju, bet vis dėlto lemti Lietuvos savarankiškumą. O čia — atvirkščiai — matome, kaip Lietuvos valstybingumo simbolį šie tariami "patriotai" išpuošia svetimos valstybės lyderio pavarde. Ir kaip tada suprasti šitokį jų nukrypimą? Ar tai — kažkokia šizofrenija? Ar tiesiog nevykęs pokštas?

O, galbūt, už šito dalyko yra kažkokia logika?..

Protrampinės iliuzijos

Kad suprastume, reikia žinoti, kaip savo veiksmus motyvuoja aukščiau minėti veikėjai: anot jų, Donaldas Trampas kovoja prieš JAV Demokratų partiją, Baideną, Klinton, už jų visų stovintį Dž. Sorošą ir t. t., o, tai darydamas, atseit, atstovauja nacionalinių valstybių ir tradicinės moralės, o ne kosmopolitizmo ir vaivorykštinio liberalizmo idėjoms. Ir todėl, tikintų jie, reikia Trampą palaikyti. Juk JAV, galų gale, yra "geriausios" mūsų draugės, "saugumo garantas" ir t. t.

Ši "daina" skaitytojui tikriausiai yra žinoma. Ir, žinoma, būtų galima pagrįsti, kodėl toks Trampo vertinimas apskritai yra perdėm optimistinis (o tiksliau — iliuzinis), bet tai juk nėra šio straipsnio nagrinėjama tema.

Iš tiesų, čia labiausiai akis bado kitkas. O būtent tokių "patriotų" aklumas priešais faktą, kad šiandien pasaulyje — nesvarbu, ar valdytų Trampas ar Baidenas, respublikonai ar demokratai — būtent JAV yra toji jėga, kuri pamina šalių nacionalinį suverenitetą ir neša vadinamąsias "Vakarų vertybes", be to, kad Lietuva šiandien yra faktinis Jungtinių Valstijų vasalas. Na, ir pagaliau — nuo šio aklumo sunkiai atsiejamas polinkis netgi ne šiaip keliaklupsčiauti, bet tiesiog šliaužte šliaužioti ant pilvų priešais Vašingtoną kaip tariamąjį mūsų "geradarį" (taigi: "partnerį", "saugumo garantą" ir t. t. ir pan.).

Aišku, lygia greta šios amerikanofilijos, tokie štai "patriotai" (tiek minėtieji Trampo palaikymo akcijos "veidai", tiek atitinkamos politinės partijos) negaili nei laiko, nei jėgų išvedžiojimams apie tariamą "Rusijos grėsmę" ir, atseit, "sovietų okupacijos" baisumus — koneveikdami tą vienintelę jėgą, kuri šiandien realiai ir bando užstoti nacionalinį suverenitetą bei jų pačių tradicines vertybes prieš Amerikos vykdomą puolimą...

Kolonijinio mentaliteto problema

Ir tai, nors keista, vis dėlto dėsninga...

Juk jų tariami herojai — Noreika, Škirpa ir t. t. — savu laiku buvo nacistinio Reicho pakalikais. Nes jiems reikėjo, atseit, "užtarėjo" prieš tariamą "blogį iš Rytų" — "kacapą", "maskolių", "komuniagą", kaip jie tai vadina. O kad tasai Reichas ruošė pražūtį ne tiktai žydų ar, sakykime, romų, bet ir lietuvių tautai (ir, atitinkamai, daugumai Rytų Europos tautų), jiems buvo nė motais.

Taigi, obuoliai nuo obels toli nenuriedėjo: dabarties nacionalistai, šliaužiodami prieš JAV, tęsia savo pirmtakų istorines tradicijas. Nepasikeitė niekas, išskyrus šių šiaudinių "patriotų" šeimininkas: tada buvo Berlynas, dabar — Vašingtonas. Ir čia subjektyvūs tokių aktyvistų motyvai neturi esminės reikšmės: objektyviai viskas sueina į tai, kad jie remia imperiją, kuri laiko jų neva mylimą tėvynę "už tam tikros vietos".

Šiuo požiūriu, reikėtų kalbėti tiesiog apie kolonijinį tiek Lietuvos apskritai, tiek ypač apie lietuvių nacionalistų — tariamųjų "Lietuvos gynėjų" — mentalitetą, kuris tėra nykus atspindys to paties požiūrio, kurį iš kitos pusės demonstruoja sisteminės politinės jėgos valstybinio lygmens užsienio politikoje (tiek ES, tiek NATO ir tų pačių Jungtinių Valstijų atžvilgiu).

Iš tiesų, šie žmonės pripratę pataikauti, įsiteikti tam, kas galingesnis (arba bent toks atrodo), o ne siekti tikros teisybės ir, juo labiau, ne būti savo krašto šeimininkais, kokiais, bent jau teoriškai, šie ir panašūs nacionalistai norėtų būti...

Galbūt, visokių marginalinių, JAV specialiųjų tarnybų operacijomis formuojamų pseudojudėjimų (pavyzdžiui, "Q") požiūriu tokie gestai yra labai "kieti" ir patrauklūs. Tačiau kiek čia sveiko proto, politinės nuovokos ar, galų gale, tautinio ar elementaraus žmogiško orumo — spręskite patys.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija. 

Tegai:
JAV prezidento rinkimai, Lietuva, JAV, Donaldas Trampas
Dar šia tema
Į Lietuvą per šį mėnesį atplaukė antrasis SGD krovinys iš JAV
Ekspertas: jei laimės Baidenas, Baltijos šalimis dar labiau manipuliuos
Lietuvoje treniruosis NATO greitojo reagavimo pajėgos
Amerikos ekspertai apkaltino "Sputnik Lietuva" griaunant Vakarų vienybę
Baltųjų meškų kostiumais apsirengę aktyvistai, agituoja už branduolinės energijos naudojimą vietoj iškastinio kuro per klimato žygį Katovicuose, Lenkijoje

Atominiai spąstai Rusijai. Lenkija ir jos bandymai pasistatyti atomines elektrines

(atnaujinta 12:41 2020.10.27)
Lenkija, ištikima savo pasirinktai geopolitinei krypčiai ir savo "pagrindinio Jungtinių Valstijų draugo Europoje" pareigoms, tęsia sistemingą darbą, kad nutrauktų santykius su Rusija ir kiek įmanoma priešintųsi Rusijos energetikos plėtrai

Spalio pradžioje Lenkijos konkurencijos ir vartotojų apsaugos tarnyba (UOKiK) paskyrė "Gazprom" rekordinę baudą — 7,6 mlrd. dolerių, o projekte dalyvaujančios įmonės — "Engie", "Uniper", "Wintershall" ir OMV — yra jai skolingos daugiau 61 mln. Taip pat UOKiK įpareigojo šias korporacijas nutraukti visas sutartis, numatančias "Nord Stream-2" finansavimą. Lenkija įsižeidė, kad vokiečiai, prancūzai ir austrai, neprašydami jos leidimo, nusprendė pastatyti jiems gyvybiškai svarbų dujotiekį.

Dujotiekio Nord Stream-2 statyba, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Илья Питалев

Tai nėra pirmas toks Varšuvos sprendimas. Tiesa, šiuo metu "Gazprom" ir jos partneriai sumokėjo lygiai nulį dolerių pagal visus panašius reikalavimus, tačiau lenkai atkakliai laikosi savo linijos.

Tuo tarpu naujienų agentūra "Reuters" pranešė, kad Jungtinės Valstijos ir Lenkija sudarė lemtingą susitarimą, kuris leis Rytų Europos šaliai kartą ir visiems laikams atsikratyti priklausomybės nuo Rusijos dujų, taip pat palikti akmens anglį kaip energetinę bazę ir pradėti naują, žalią skyrių savo istorijoje. Pasak JAV energetikos sekretoriaus Dano Brujeto, Jungtinės Valstijos įsipareigoja per ateinančius pusantrų metų parengti šešių branduolinių reaktorių, kurių bendras pajėgumas yra iki devynių gigavatų, Lenkijoje statybų planą.

Taip pat yra žinoma, kad Amerikos branduolinių technologijų įsigijimas Lenkijos biudžetui kainuos 18 mlrd. dolerių, o iš viso įgyvendinant energetikos komplekso pertvarkymo planą gali prireikti apie 40 mlrd. Už šią sumą Vašingtonas žada paleisti pirmąjį reaktorių ne vėliau kaip 2033 metais, o iki 2040 metų Lenkija turės tris veikiančias atomines elektrines, kurių pagalba bus galima nutraukti anglies deginimą ir dar po dešimties metų pasiekti nulinį šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.

Susitarimas yra daugiau nei keistas, jei žinote pagrindinius faktus apie pasirašiusiųjų finansines ir technines galimybes.

Turime pradėti nuo to, kad keturiasdešimt milijardų dolerių Varšuvai yra fiziškai per sunki. Lenkija daugelį metų buvo viena iš pagrindinių Europos Sąjungos finansinės paramos gavėjų. Kasmet Lenkijos biudžetas gauna vidutiniškai 20–23 milijardus eurų, kuriuos jis gali išleisti vidaus ekonominėms problemoms spręsti. Briuselis tiesiog blokuos tiesioginį pinigų pervedimą amerikiečiams vien dėl to, kad Vokietija, Austrija ir Prancūzija yra pagrindinės Europos biudžeto pildytojos. Tos šalys, kurioms lenkai visomis jėgomis trukdo statyti "Nord Stream-2" statybas.

Beje, palyginti neseniai Vašingtonas ir Varšuva jau paskelbė projektą, kuris turėjo pagaliau palaidoti Maskvos planus susieti Europą su dujotiekiais. Buvo kalbama apie Amerikos SGD tiekimą. 2018 metų rudenį regazifikacijos terminalas Swinoujscie uoste sudarė sutartį su Amerikos "Cheniere Marketing International LLP" dėl 0,52 milijono tonų SGD (0,7 mlrd. kubinių metrų) tiekimo per metus. Tuometinis pagrindinės Lenkijos naftos ir dujų bendrovės PGNiG vadovas Piotras Vozniakas teigė, kad amerikietiškų suskystintų dujų kaina yra "visiškai konkurencinga" ir kad Lenkija netrukus atsikratys Rusijos dujų adatos.

Pažymėtina, kad tada ponas Vozniakas išsisuko nuo atsakymų į visus tiesioginius klausimus apie dujų kainą. Dabar jau 2020 metų pabaiga, jis beveik metai kaip atleistas iš vadovo posto, o kaina vis dar yra visiška paslaptis.

Iš Amerikos pusės viskas vyksta dar įdomiau.

Nuo 1954 metų iki šių dienų visą išorinį bendradarbiavimą branduolinės energetikos srityje JAV reglamentuoja vadinamojo atominės energijos įstatymo nuostatos. Dokumentas yra labai platus, tačiau jame kuo aiškiau išdėstytos pagrindinės sąlygos. Jungtinės Valstijos, parduodamos savo branduolines technologijas, išlaiko visas fizinės ir intelektinės nuosavybės teises. Pirkėjas neturi teisės perduoti jokių duomenų ar savarankiškai sodrinti uraną ar ieškoti kitų kuro tiekėjų. Be to, visi techniniai ir mokslo pokyčiai, atsirandantys dėl Amerikos reaktorių veikimo, automatiškai tampa JAV nuosavybe. Iki šiol keturiasdešimt devynios šalys ir Taivanas sutiko su tokiomis pavergimo sąlygomis.

Tačiau tarpvalstybinių susitarimų su Amerika pasirašymas visiškai nereiškia, kad kita pusė iš tikrųjų gaus atominį "puodą".

Ryškiausias pastarųjų metų pavyzdys yra Amerikos atominių elektrinių statyba Kinijoje, kuri, modernizuodama savo energetikos sektorių, paprašė amerikiečių, atstovaujamų "Westinghouse" ir "General Electric", pastatyti šešias atomines elektrines vienu metu. Dėl to buvo pastatyti dvi elektrinės — "Haiyan" ir "Sanmen", kartu statybos laikotarpis pailgėjo nuo ketverių metų iki dvylikos, o projekto sąmata patrigubėjo. Išanalizavęs statybų pažangą, Pekinas atšaukė susitarimą ir atsisakė tolesnio bendradarbiavimo.

Amerikiečiai bandė išlaikyti gerą miną blogo žaidimo sąlygomis bei pareiškė, kad turėdami pažangiausias technines žinias jie puikiai jaučiasi vidaus rinkoje, kur, beje, vidutinis atominių elektrinių amžius jau labai priartėjo prie penkiasdešimt metų. Tačiau praktiškai viskas vėl pasisuko kitaip.

Nord Stream-2
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Westinghouse" pardavė į užsienį AP1000 III + kartos reaktorius, kurių instaliuota pajėgumas siekė 1,1 gigavato. 2011 metais, supratęs, kad beviltiškai nutraukiama sutartis su Kinija, Branduolinės energetikos reguliavimo komisijoje buvo suorganizuotas skubus AP1000 licencijavimas ir ji gavo visus reikiamus leidimus naudoti Jungtinėse Valstijose. Po devynerių metų savo šalyje nebuvo pastatyta nė vieno tokio reaktoriaus. Paskutinis bandymas pristatyti AP1000 į vidaus rinką įvyko 2013 metais, kai iškart buvo pradėtos statyti dvi atominės elektrinės — Vogtle ir Virgil C. Summer. Tačiau dėl daugelio priežasčių nė viena jų nebuvo baigta.

Kol "Westinghouse" dairėsi po visą pasaulį ir bandė kam nors parduoti savo reaktorių, Kinijos valstybinė investicijų korporacija (SPIC) paskelbė pradedanti kurti savo naujos kartos CAP1400 reaktorių arba "Guohe-1". Kaip galima atspėti iš santrumpos, Kinijos reaktorius yra pagrįstas amerikiečių AP1000, tačiau Kinijos pusė nedelsdama atmetė visus galimus autorių teisių pažeidimus. SPIC vyriausiasis inžinierius teigia, kad bendrovė "visiškai pertvarkė pagrindinius siurblius, vožtuvus, reaktoriaus korpusą, garo generatorių, reaktoriaus vidinius elementus, valdymo strypų pavaras, kaltinius turbinos rotorius, suvirinimo reikmenis, U vamzdžius ir kitus pagrindinius komponentus". Tai iš esmė tai yra visiškai naujas techninis sprendimas.

Analizė ir blaivus skaičiavimas rodo, kad Lenkija, norėdama įsirengti pirmąją šalies atominę elektrinę, turėjo kreiptis į bet ką, tik ne į JAV, bet didžioji politika turi savo taisykles, kur logika vaidina toli gražu ne pagrindinį vaidmenį.

Ryšium su Lenkijos planais sąmoningai niekada neminėjome Rusijos ir korporacijos "Rosatom". Amerikos ir Lenkijos tandemas yra nukreiptas būtent prieš Rusiją ir jos branduolinės energijos flagmaną. Tiesa, kadangi lenkai neturi kuo susimokėti, o amerikiečiai neturi ką statyti, visa tai labai primena akių dūmimą ir audringos veiklos imitavimą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
branduolinė energetika, Rusija, JAV, Lenkija
Dar šia tema
Lenkija nurodė Vokietijai, kad sprendimas dėl "Nord Stream-2" akivaizdus
JAV sukurs koaliciją prieš "Nord Stream-2": ar tai sustabdys statybas?
Įmantrus energetikos žlugdymas: ko nori ES nutraukdama ryšius tarp Pabaltijo ir Rusijos 
Teisėjo plaktukas

Vilniaus mokyklos direktorei skirta 3,5 tūkst eurų bauda dokumentų klastojimą

(atnaujinta 11:01 2020.10.28)
Ugdymo įstaigos vadovė suklastojo moksleivių tėvų prašymus skirti gyventojų pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir, žmonėms nežinant, jų pajamų mokesčio dalį skyrė politinei partijai

VILNIUS, spalio 28 — Sputnik. Vilniaus miesto apylinkės teismas vieno sostinės darželio-mokyklos direktorę pripažino kalta dėl dokumentų klastojimo ir jų panaudojimo bei skyrė jai 3500 eurų baudą, praneša Generalinės prokuratūros spaudos tarnyba.

Be to, direktorei skirta baudžiamojo poveikio priemonė — vieneriems metams atimta teisė būti paskirtai į savivaldybės institucijų skiriamas pareigas.

Teismas nustatė, kad vienos Vilniaus ugdymo įstaigos direktorė 2018 metais suklastojo keturis prašymus pervesti gyventojų pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir (arba) politinėms partijoms. Moksleivių tėvams grąžinus į mokyklą užpildytas popierines prašymų formas pervesti 2 procentus pajamų mokesčio paramos gavėjui — jos vadovaujamam darželiui-mokyklai, įstaigos direktorė į keturis prašymus įrašė ir antrąjį pajamų mokesčio gavėjo kodą, kuris priklauso vienai politinei partijai, taip pat įrašė ir mokesčio dalies dydį — 1 procentą. Šie suklastoti prašymai vėliau buvo perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusio ir valstybinį kaltinimą byloje palaikiusio Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroro Gedvydo Vaivados, ši nusikalstama įstaigos vadovės veikla paaiškėjo moksleivių tėvams gavus VMI ataskaitas, kuriose buvo nurodyta, kad 1 procentas jų pajamų mokesčio lėšų buvo skirtas vienai politinei partijai, nors iš tikrųjų tokios paramos jie neskyrė.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2018 metų spalį, iš VMI gavus mokesčių mokėtojų skundus dėl jų vardu užpildytų prašymų skirti pajamų mokesčio dalį politinei partijai.

Teismas konstatavo, kad ugdymo įstaigos direktorė pati papildė iš mokinių tėvų surinktas keturias popierines prašymų formas dėl paramos skyrimo, įrašydama į jas politinės partijos kodą bei skiriamą mokesčio dalį, taip suklastodama tikrą dokumentą.

Šis Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka. 

Tegai:
mokyklos, dokumentų klastojimas, Vilnius, Lietuva