Karinis konfliktas Karabache, archyvinė nuotrauka

Ar Turkija gali išvaryti Rusiją Užkaukazės?

(atnaujinta 08:54 2020.10.04)
Karas Karabache gali nulemti Rusijos įtakos Užkaukazėje praradimą — apie tai Rusijoje vis dažniau kalba, vieni su nerimu, kiti (amžini kovotojai su Rusijos imperializmu) — su viltimi

Ir jei Rusija pralaimės, žinoma, Turkija gaus — todėl, sakyk, būtina ryžtingai paremti vieną iš konflikto šalių, perspėjant turkus apie kišimosi neleistinumą. Priešingu atveju prarasime viską — Armėnija pralaimės ir nusivils Rusija (ir persiorientuos į Vakarus), o Azerbaidžanas įsitikins Turkijos paramos veiksmingumu ir taip pat atvės Maskvos atžvilgiu. O Turkija taps įtakingiausia jėga Pietų Kaukaze ir aktyviau pradės kišti pagalius į Rusijos ratus kitomis kryptimis, pirmiausia Sirijos ir Libijos. Apskritai grįš Rusijos ir Turkijos karų laikai.

Ši koncepcija kaip visuma yra ydinga ir neteisinga — Rusija šiame beprasmiškame kare nieko nepalaikys ir pasieks ankstyvą pabaigą, neprarasdama įtakos regione. Tačiau visos šios mūsų visuomenės baimės aktyviai remia garsius Turkijos lyderių pareiškimus. Turkai, skirtingai nei rusai, ne tik nereikalauja paliaubų, bet ir visaip palaiko Baku, tuo pačiu priekaištaudami Rusijai. Erdoganas pasakys, kad dabar Kalnų Karabacho konfliktas turėtų būti išspręstas visiems laikams ir didžiosios valstybės neturi teisės jam patarti šiuo klausimu:

"Jungtinės Valstijos, Rusija ir Prancūzija nesugebėjo išspręsti šio klausimo maždaug 30 metų. <...> Minsko trejetu vadinama grupė šios problemos neišsprendė. Be to, ji padarė viską, kad šios problemos neišspręstų. Dabar jie gudrauja ir kartais grasina. Atėjo laikas atsiskaityti. Pats Azerbaidžanas turi nupjauti virkštelę".

Tada Turkijos užsienio reikalų ministras Mevliutas Čavušoglu pareiškia, kad "mes esame kartu su Azerbaidžanu tiek prie derybų stalo, tiek mūšio lauke. Tai nėra tušti žodžiai. Kad ir kokios pagalbos reikia Azerbaidžanui, mes esame pasirengę ją suteikti". Tuo pačiu metu pasirengę kreiptis į "visą pasaulio bendruomenę, ypač į ESBO", protestuodami prieš dvigubus standartus:

"Šiandien mes kartu palaikome Ukrainos ir Gruzijos teritorinį vientisumą. Tai yra pagrįsta ir teisinga pozicija. Tačiau kalbant apie Azerbaidžaną, Azerbaidžanas, kurio žemės buvo okupuotos, prilygsta tokiam pačiam mastui kaip okupacinė šalis Armėnija. Ši pozicija iš esmės neteisinga ir nesąžininga".

Tai yra, Turkija primena Rusijai Krymo nepripažinimą, kad ji nepalaiko Rusijos Pietų Osetijos ir Abchazijos klausimu, o dabar ji taip pat nepaiso Maskvos raginimų nustoti pilti žibalą į ugnį. Ar Erdoganas nusprendė peržengti ribą santykiuose su Putinu ir pakenkti Rusijos ir Turkijos sąveikai? Be to, jei po to, kai 2015 metų lapkritį turkai numušė mūsų Su-25, devyniems mėnesiams įšaldyti santykiai buvo atkurti, tai jie gali neatlaikyti naujo kivirčo.

Ne, nepaisant visos kariškos retorikos, Turkija nenori rizikuoti santykiais su Rusija ir nesikiš į Armėnijos ir Azerbaidžano karą. Pranešimai apie iš Sirijos dislokuotus kovotojus, taip pat turkų F-16 sunaikintą armėnų Su-25, yra dezinformacija. Tačiau, žinoma, yra Turkijos politinis kišimasis — ir jis jau įgijo įspūdingą mastą. Kodėl to reikia Ankarai, ko ji nori?

Nori išvaryti Rusiją iš Pietų Kaukazo? Bet tai nerealu — Kaukazas jau kelis šimtmečius buvo Rusijos ir Turkijos varžybų ir susirėmimų zona, dėl ko jis ir atsidūrė Rusijos sudėtyje. TSRS žlugimas nereiškė Užkaukazės pasitraukimo iš Rusijos įtakos zonos — netgi sunkių santykių, o vėliau ir karas su Gruzija (kuri nepripažino fakto, kad jos žlugimas buvo TSRS žlugimo, kurio ji aktyviai siekė, rezultatas) neatėmė iš Maskvos įtakos kontrolės paketo regione. Taip, Turkija jau seniai supirko pusę Gruzijos, taip, su Azerbaidžanu ji turi "dvi vienos tautos valstybes", tačiau istoriškai, ekonomiškai ir žmoniškai visos trys respublikos yra labai glaudžiai susijusios su Rusija. Net Gruzijai, neturinčiai diplomatinių santykių su Rusijos Federacija, reikalinga Rusija: Rusijoje gyvenantys gruzinai, įskaitant tuos, kuriems priklauso didelis verslas, besilankantys Rusijos turistai, įspūdingas Rusijos turtas pačioje respublikoje. Taip, Gruzija bando žaisti su NATO, tačiau geografijos negalima apgauti, o Rusija kategoriškai prieštarauja žlugusios valstybės patekimui į Šiaurės Atlanto aljansą. Tuo pačiu metu Maskva nelabai rūpinasi šliaužiančia Gruzijos ekonomikos turkizacija.

Turkija gali dar labiau padidinti įtaką Užkaukazėje, tačiau tik nemėgindama išstumti Rusijos iš regiono, ne silpnėjančios Rusijos pozicijos siekio sąskaita. O būtent tai dabar bando padaryti Erdoganas. Jam reikalinga parama karui Karabache, kad Rusija susitartų dėl bendro darbo su Turkija sprendžiant Karabacho klausimą. Iš esmės, Čavušoglu būtent tai ir pasakė:

"Buvo mūsų prezidento pasiūlymų Putinui, taip pat vyko diskusijos su Lavrovu, tačiau šis konfliktas nebuvo išspręstas. Kaip mes veikiame kartu Sirijoje, mes bandėme ir čia, bet nepavyko. Jie sako: tegul karas sustoja. Tegul. Turi būti paskelbta paliaubų sutartis, tačiau tuo pat metu Armėnija turi pasitraukti iš okupuotų teritorijų. Ar tai sakoma? Ne. Tada kaip bus išspręstas klausimas? <...> Šios derybos vyksta jau trisdešimt metų ir neduoda rezultatų. Jie nesiūlo nieko konkretaus problemai išspręsti. Šią informaciją stengiamės perduoti partneriams ramia kalba. Tačiau to pasakyti tik prie derybų stalo nepakanka. Tai tarsi kreipimasis į kurčią žmogų. Todėl svarbu tokius procesus vykdyti tiek prie derybų stalo, tiek mūšio lauke. Ką mes ir darome. Ir daug kartų matėme šio požiūrio pranašumus".

Turkijos užsienio reikalų ministerijos vadovas nemato jokių prieštaravimų — neva, jei Sirijai pavyko susitarti su Rusija, kodėl negalima to padaryti ir čia? Tai neįmanoma — nes Sirijoje tuo metu, kai Rusija ten pasirodė, karas vyko jau ketverius metus, o Karabache jis baigėsi 1994 metais. Tai neįmanoma — nes nors Sirija priklauso gyvybiškai svarbių Turkijos interesų zonai taip pat, kaip Armėnija ir Azerbaidžanas priklauso Rusijos interesų zonai, Turkija neturėjo lemiamos įtakos Sirijoje. Ir ji negalėjo nieko padaryti viena — vyko pilietinis karas, gausėjo ISIS kovotojų*, veikė daugybė kitų išorės veikėjų, įskaitant JAV. Bendradarbiavimas su Rusija, kuris sustiprino Bašarą al Asadą, galiausiai buvo naudingas Turkijai, nes padėjo jai ginti savo interesus šiaurės Sirijoje. Bet kodėl Maskva turėtų bendradarbiauti su Ankara Karabache? Pradėti karą, kuris Rusijos kategoriškai nedomina?

Padėti išspręsti Karabacho klausimą prie derybų stalo? Tačiau Turkijos kaip tarpininkės ar Azerbaidžano atstovo pasirodymas armėnus tik išgąsdins. Ir svarbiausia: kodėl Rusija turėtų padėti sustiprinti Turkijos pozicijas savo gyvybinių interesų zonoje? Nes turkai ir azerbaidžaniečiai yra praktiškai viena tauta?

Rusai ir ukrainiečiai taip pat yra vieningi, tačiau Turkija palaiko Vakarų siekius Ukrainos Atlantizacijos srityje. Atsižvelgiant į visą teigiamą Turkijos nepriklausomybės augimo dinamiką vadovaujant Erdoganui, dėl kurio susilpnėjo jos orientacija į Vakarus ir sustiprėjo santykiai su Rusija (svarbiausias įvykis čia buvo S-400 įsigijimas), Turkija vis dar yra NATO narė. Aljanso, kuris aiškiai siekia ne tik sutramdyti Rusiją, bet ir išvaryti šalį iš visos posovietinės erdvės. Turkija nori būti įtakinga Kaukazo jėga kaip nacionalinė valstybė, o ne NATO narė? Na, taip yra dabar, bet kas bus po dešimties metų? Arba — jei Erdoganą pakeis ištikimi atlantistai?

Štai tuomet Turkija išstos iš NATO ir prisijungs, tarkime, prie Eurazijos sąjungos, tada ji atsidurs vienoje erdvėje su buvusių TSRS tiurkų tautomis — tuo pačiu Kazachstanu, o ten Azerbaidžanas tikrai pasivys.

Dabar Turkija gali dalyvauti Užkaukazės politikoje tik vienu būdu — nustoti raginti Azerbaidžaną jėga perkirsti Karabacho mazgą. Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktas vis dar neturi karinio sprendimo, jau nekalbant apie tai, kad Rusijos buvimas ir įtaka daro karą beprasmį. Rusija ir Turkija jau daug pasiekė kartu — ir jos gali padaryti dar daugiau, jei ir toliau koordinuos savo pastangas pasaulio arenoje.

Naujausių priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kovos ekipažai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

Būtų absoliuti beprotybė pakenkti visam Rusijos ir Turkijos santykių kompleksui dėl sunkaus Karabacho mazgo, kuriam nereikia skubaus sprendimo (ir jo nėra), ir galime būti tikri, kad Redžepas Erdoganas tikrai nesiryš tokiam dalykui. Skambūs žodžiai, bet strateginė vizija (visų pirma dėl Turkijos nacionalinių interesų), racionalūs veiksmai ir sugebėjimas derėtis su Vladimiru Putinu — tai ir išskyrė 17 metų jų santykius, kurie tapo precedento neturinčio Rusijos ir Turkijos bendradarbiavimo pakilimo laikotarpiu. Nukreipta į ateitį, o ne į bandymus atkartoti Rusijos ir Turkijos karų dėl Kaukazo rezultatus.

* Rusijoje uždrausta teroristų organizacija.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
karinis konfliktas, Kalnų Karabachas, Armėnija, Azerbaidžanas, Turkija, Rusija
Vilnius

Geopolitikos labui: Lietuvos lenkams užsiminta, kam reikia paklusti

(atnaujinta 12:05 2021.05.07)
Valdantieji konservatoriai vėl atkreipė dėmesį į regionus, kuriuose kompaktiškai gyvena Lenkijos gyventojai. Jie siūlo įsteigti fondą ir specialų televizijos kanalą, kurie "padės" informaciniame kare su "Kremliaus propaganda"

Varšuvoje ir Vilniuje buvo surengti bendri renginiai Abiejų Tautų Respublikos konstitucijos 230-ųjų metinių proga. Renginių metu Lenkijos ir Lietuvos vadovybės nesigailėjo viena kitai komplimentų ir reveransų. Jie prisiminė šimtmečius skaičiuojančios istorijos bendrus puslapius ir tai, kaip kartu kovojo prieš maskvėnus. Jie stengėsi neprisiminti rimtų nesutarimų, tokių kaip Vilniaus ir Vilniaus krašto priklausymas.

Bet būtent lenkų tautinės mažumos, kuri kompaktiškai gyvena Šalčininkų ir Vilniaus regionuose, problemos visada buvo kliuviniu tarp Varšuvos ir Vilniaus. Ypač naujausios nepriklausomybės istorijos aušroje po TSRS žlugimo ir Varšuvos pakto. Per pastaruosius 30 metų šūkis "Vilnius yra mūsų!" buvo ir lieka baisiausias vietos elitui. Ir tik Lietuvos lenkų tautinės mažumos lyderių protingumas neleido 1990-aisiais įsiplieskti konfliktui tarp Lenkijos ir Lietuvos dėl ginčijamų teritorijų.

Kieno Vilnius?

Tačiau "lenkų klausimo" nepavyko galutinai išspręsti nei tada, nei šiandien. Vietiniai lenkai iki šiol sveikina vienas kitą šiais baisiais žodžiais "Vilnius yra mūsų!". O XXI amžiaus pradžioje, o Dieve, lenkai netgi sukūrė savo frakciją Seime (Lietuvos lenkų rinkimų akcija — Krikščioniškų šeimų sąjunga, LLRA-KŠS). Tiesa, ne be Lietuvos rusų pagalbos. Patys lenkų tautinės mažumos atstovai negalėjo įveikti 5% barjero parlamento rinkimuose. Jiems visada trūko dviejų ar trijų dešimtadalių procentų. Priminsime, kad lenkai (5,8 proc.) ir rusai (4,9 proc.) yra didžiausios tautinės diasporos Lietuvoje. Atskirai jie nekelia grėsmės vietos elitui, tačiau "kartu — jie yra jėga!". Būtent su šiuo šūkiu Lietuvos rusai ir lenkai susivienijo, kad kartu ginti savo teises, kurias garantuoja Europos tautinių mažumų teisių konvencija. Ir kaip rezultatas — 2012 ir 2016 metais LLRA-KŠS turėjo ne tik savo frakciją Seime, bet ir buvo valdančiosios koalicijos sudėtyje ir turėjo savo ministrus.

Aišku, kad reikėjo baigti su tokiu bjaurumu. Ir būtent į Lietuvos rusų ir lenkų suskaldymą buvo nukreiptas pagrindinis dešiniųjų smūgis per praėjusių metų parlamento rinkimus. Apie tai, kokius nešvarius metodus, įskaitant raginimą fiziškai sunaikinti LLRA-KŠS lyderius, naudojo konservatoriai kartu su liberalais, Sputnik Lietuv“ jau rašė. Nuleidę užkardą prieš LLRA-KŠS, konservatoriai ir liberalai įgijo minimalią persvarą, kuri suteikė jiems teisę kurti valdančiąją koaliciją ir Vyriausybę.

Lenkų frontas

Ir štai dabar — eilinis puolimas vidiniame "lenkų fronte". Pirmiausia buvo vykdoma informacinė kampanija, siekiant pateisinti būsimus veiksmus prieš oficialią Varšuvą. Apklausa, atlikta valdančiojo elito užsakymu, parodė baisius rezultatus. Daugumą Lietuvos lenkų, gyvenančių "separatistiniuose regionuose" (Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose), paveikė "Kremliaus propagandos" virusas. Jie žiūri Rusijos televizijos kanalus ir kenksmingas interneto svetaines. Ir net daugiau, nei Lenkijos televizija. O reiškia, atėjo laikas "pjauti nelaukiant peritonito".

Akivaizdu, kad šių dienų Lenkijos ir Lietuvos elitui "Kremliaus propaganda" yra tarsi raudonas skuduras jaučiui. Tai reiškia, kad visas kitas — smulkmena. Jei tam, kad susidorotų su Rusija, būtina paaukoti tautinių mažumų teises, tebūnie taip. Būtent oficiali Varšuva pirmoji, dar prieš parlamento rinkimus, vietiniams lenkams nurodė, kad atėjo laikas nutraukti politinę draugystę su Lietuvos rusais. Tai reiškia, reikia paklusti Lietuvos patriotams ir... tyliai asimiliuotis. Už paklusnumą jums net duos pinigų iš Pietryčių Lietuvos plėtros fondo. O specialiai sukurtas televizijos kanalas parodys, kaip konservatoriai ir liberalai myli vietinius lenkus ir jaudinasi dėl jų moralinės bei patriotinės išvaizdos. O žurnalistai "iš asimiliuotųjų" papasakos lenkų kalba apie "teisingas" šeimos LGBT vertybes.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, lenkai, Lenkija, politika
Džo Baidenas

Baidenas negaus "kolektyvinių" Vakarų mandato derėtis su Putinu

(atnaujinta 11:52 2021.05.07)
Rusijos ir JAV aukščiausiojo lygio susitikimas įvyks birželio viduryje Europoje. Nors dar nėra oficialaus patvirtinimo, o Kremlius neskuba atsakyti į Vašingtono pasiūlymą, viskas krypsta į tai, kad Putinas ir Baidenas susitiks vienoje Europos sostinių

Vieta dar nepasirinkta, tačiau datos jau aiškios — derybos gali vykti birželio 15–16 dienomis (arba vieną iš šių dienų, jei viršūnių susitikimas bus vienos dienos). Tuo metu Baidenas jau kelias dienas bus Europoje — jis dalyvaus Didžiojo septyneto viršūnių susitikime Britanijos Kornvalyje (birželio 11–13 dienomis) ir NATO aukščiausiojo lygio susitikime Briuselyje (birželio 14 dieną).

Vladimiro Putino susitikimas su Džo Baidenu Maskvoje, 2011 metai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Дружинин

Ir turėdamas Vakarų pasaulio lyderio statusą, tai yra, užimdamas tvirtas pozicijas, jis eis į susitikimą su Putinu — taip jie tai įsivaizduoja JAV. O kokia tikrovė?

Vieningi Vakarai formaliai vis dar egzistuoja, be to, jie tikina save ir kitus, kad Trampo prezidentavimo metu išgyveno sunkų susiskaldymo laikotarpį, kai buvo suabejota tiek Atlanto solidarumu, tiek JAV ir Europos aljanso ateitimi. Mes vėl esame kartu, džiaugiamės Europa, o JAV nuolat pabrėžia lojalumą savo sąjungininkams ir bendrų vertybių laikymąsi.

Tačiau visi šie skambūs žodžiai negali slėpti augančių realių nesutarimų tarp dviejų vieno organizmo dalių, kurias anglosaksai sukūrė po Antrojo pasaulinio karo. Jungtinės Valstijos nori ir toliau siekia vadovauti Europai, tačiau Europa negali sau leisti toliau gyventi kaip jaunesnioji JAV partnerė. Ne tik todėl, kad Europos Sąjunga gali išgyventi ir sustiprėti tik tada, kai juda visaverčio suvereniteto link, bet ir todėl, kad trūkumai, būdami vieningų Vakarų dalis, jau seniai atsveria pranašumus.

Kol Atlanto globalizacijos projektas, vadovaujamas Vakarų, buvo (tiksliau, atrodė) sėkmingas, buvo galima tenkintis pasekėjo vaidmeniu, pateisinant tokią poziciją tuo, kad esate nugalėtojų ir meistrų koalicijoje. 

Tačiau kai tik (po 2008 metų) paaiškėjo, kad nebus globalizacijos pagal Vakarų (anglosaksų) taisykles, Europa susidūrė su būtinybe pasirinkti. Palikti viską taip, kaip yra, ir atsidurti nevykėlių stovykloje (taip, po kelių dešimtmečių, bet jie greitai pralėks), arba eiti strateginės autonomijos link. Tai reiškia ne tik geopolitinį ir karinį suverenitetą, bet ir gebėjimą savarankiškai kurti santykius su besikuriančio daugiapolio pasaulio galios centrais, atlikti savo vaidmenį didžiųjų valstybių pasirodyme.

Europos Sąjunga vis dar neparodė savo pasirinkimo, toliau išlaikydama pusiausvyrą tarp lojalumo Atlanto solidarumui (tai yra išlaikant vasalinę priklausomybę nuo anglosaksų) ir užuominų apie norą įgyti geopolitinį suverenitetą. Reikia mokėti už tokį valios trūkumą — įskaitant santykius su kitais galios centrais ir pasaulio galiomis. Įtampa su Rusija, tada amerikiečių reikalavimas prisijungti prie sankcijų prieš Iraną (tai yra paaukoti savo interesus), skuboti sprendimai santykiuose tarp Europos ir Kinijos. Europa praranda daug daugiau, nei gauna, bet Europos elitas negali to suprasti.

Ką Baidenas aptars Europoje susitikimo su Putinu išvakarėse? Tą patį, kas ką tik buvo aptarta Londone G7 užsienio reikalų ministrų susitikime: opozicija Rusijai ir Kinijai. Tai bus aptarta ir NATO viršūnių susitikime — "Rusijos agresyvūs veiksmai ir tarptautiniai pokyčiai saugumo srityje, susiję su Kinijos stiprinimu".

Tai reiškia, kad Vakarų aljansas, būdamas geopolitiškai įžeidžiantis (globalizacijos procese diktuojantis savo taisykles visam pasauliui), virsta gynybiniu — bent jau taip jis atrodo retorikos požiūriu. Ką Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas sakė Londono viršūnių susitikime?

"Tai liberalių demokratinių šalių, kurios nori veikti kartu prieš viso pasaulio autoritarinius režimus, susitikimas".

Na, tai yra, ta pati dainelė apie autoritarinius Putiną ir Si Dzinpingą, kurią neseniai Konge dainavo Džo Baidenas. Taip, Masas taip pat sako, kad ES sutinka kartu su JAV vykdyti "politiką, kuria siekiama neiškasti naujų duobių ir nepradėti naujo konflikto tarp Rytų ir Vakarų". Bet iš tikrųjų paaiškėja, kad tokie Europos atlantistai kaip Masas prisitaiko prie absoliučiai ideologinės kampanijos prieš Baideno administracijos skelbiamus "autokratus". Ideologinės klišės, kaip ir kalbos, kad Kinija ir Rusija buvo "pirmosios, pradėjusios", slepia tik nereikšmingą dalyką: Europa yra kviečiama dalyvauti sulaikant Rusiją ir Kiniją — tai yra laikytis anglosaksams naudingos politikos.

Be to, ši izoliacija bus vykdoma Europos sąskaita. Čia kalbama ne apie "Nord Stream 2" atmetimą (Berlynas to neleis), bet apie teisės savarankiškai nustatyti santykių su Kinija, Rusija, Iranu ir kt. mastą ir apimtį atėmimą iš europiečių. Tai yra, jie nori grįžti į tą pačią valstybę, kurioje jie buvo iki Europos Sąjungos sukūrimo, iki Šaltojo karo laikų, nors ir tada europiečiams kartais pavykdavo apginti savo interesus. Pirmieji dujotiekiai, į Rytus orientuota Vokietijos politika aštuntojo dešimtmečio pradžioje vadovaujant Brandtui, nepriklausomas Prancūzijos žaidimas, Italijos verslo interesai TSRS — visa tai įvyko ir aprimusiuose santykiuose tarp JAV ir TSRS, ir augančios įtampos tarp Vašingtono ir Maskvos metais.

Dabar europiečiai stengiasi apginti net pusę amžiaus trukusios nepriklausomybės lygį santykiuose su Rusija. Ar jiems gali patikti tokia situacija? Natūralu, kad ne.

Todėl susitikime su Putinu Baidenas neturės jokių mandatų deryboms iš "kolektyvinių" Vakarų — nesvarbu, kokie pretenzingi žodžiai apie bendrą "Ukrainos gynybą", "laisvę Navalnui" ir dar ką nors bus pasakyti NATO ir Didžiojo septyneto susitikimų metu. Baidenui teks kalbėtis su Putinu kaip JAV prezidentui, ir net jei jis bandys elgtis kaip "Vakarų imperatorius", Rusijos prezidentui tai nepaliks jokio įspūdžio.

Viena, regis, yra simboliškai logiška viršūnių susitikimo vieta — ne tik atsižvelgiant į labiau nei pagrįstą austrų (ne NATO narių ir nuosekliai ginančių savo teisę į abipusiškai naudingus santykius su Rusija) pozicijas. Viena jau du kartus organizavo sovietų ir amerikiečių aukščiausiojo lygio susitikimus, abu kartus birželį: 1961 m. — Kenedžio ir Chruščiovo, o 1979 m. — Brežnevo ir Karterio.

Abu aukščiausiojo lygio susitikimai buvo vieninteliai šių lyderių susitikimai, o po jų (bet ne dėl jų) santykiai paaštrėjo. Nepaisant to, 1979 m. Vienoje buvo pasirašyta sutartis dėl strateginių ginklų ribojimo, iš kurios vėliau išaugo ir START-III, kurią šį vasarį pratęsė Baidenas ir Putinas. O ir Baidenas, mėgstantis prisiminti savo mitinius susitikimus su Brežnevu ir ką tik aplankęs Karterį, bus patenkintas.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Vladimiras Putinas, Džo Baidenas
Gegužės 8-oji

Kokia šiandien diena: gegužės 8-osios šventės

(atnaujinta 16:45 2021.05.07)
Šią dieną 1886 metais Atlantoje (JAV) pradėta prekiauti daktaro Džono S.Pembertono išradimu — gaivinančiu gėrimu "Coca Cola"

Gegužės 8-oji yra 128-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 237 dienos

Šiandien saulė teka 05:28val., leidžiasi 21:03 val., dienos ilgumas 15.35 val.

Vardadienį švenčia Stanislovas, Viktoras, Džiugas, Audrė, Mykolas, Stasys.

Šv. Stanislovas, Cibulinis

Šią dieną senoliai laikė tinkamiausia diena sodinti svogūnus ir sėti žirnius. Kad svogūnai būtų geri, juos sodindavo tuomet, kai danguje kartu nebūna saulės ir mėnulio – t.y., arba anksti ryte, kai dar saulė nepatekėjusi arba vėlai vakare, kai dar nespėja pasirodyti mėnulis.

Šią dieną bičių augintojai spėdavo, koks šiemet bus medus. Jei diena giedra, saulėta – bus daug medaus, jei apsiniaukusi – mažai.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei ši diena sutapatinta su Šv. Stanislovo varduvėmis. Šv. Stanislovas Kostka (1550-1568) gimė lenkų didikų šeimoje. Kai Stanislovui sukako 14 metų, jis pradėjo lankyti Vienoje atidarytą jėzuitų kolegiją. 1565 m. gruodį Stanislovas stipriai susirgo ir prašė jam pakviesti kunigą, tačiau kunigo jam nepakvietė. Stanislovas daug meldėsi. Tuomet jam pasirodė šv. Barbora ir švč. mergelė Marija su Kūdikėliu ant rankų. Stanislovas pasveiko. Tačiau būdamas 18-os vėl susirgo ir mirė per Šv. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventę.

Dar vienas šv. Stanislovas buvo Krokuvos vyskupas, turėjęs galių gydyti žmones, prikelianti juos iš mirusiųjų.

Lietuvos muitinės įkūrimo diena

Lietuvos Respublikos muitinės įstatymas skelbia, kad gegužės 8-oji yra Muitinės profesine švente. Gegužės 8-oji pasirinkta todėl, kad ši data laikoma Lietuvos muitinės įkūrimo diena. 1919 m. gegužės 8 d. įsigaliojo Laikinieji Lietuvos muitinių įstatai.

Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena

Gegužės 8-ąją minima Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena.

Lietuvos prezidentas ir kiti valstybės asmenys šią dieną tradiciškai aplanko Antakalnio kapinėse pastatytus memorialus 1941-1945 metais žuvusiems kariams.

Tulpių žydėjimo šventė

Kasmet pražydus tulpėms, apytikriai antrąjį gegužės šeštadienį, Lietuvoje švenčiama Tulpių žydėjimo šventė. 

Lietuvos istorijoje

1846 metais gimė Stanislava Medekšaitė-Paškevičienė, prozininkė, publicistė. Mirė 1933 m.

1912 metais gimė literatūros tyrinėtojas Marcelinas Ročka. Mirė 1983 m.

1914 metais Vilniuje gimė prancūzų rašytojas Romenas Gari. Mirė 1980 m.

Pasaulio istorijoje

1847 metais Robertas Tompsonas užpaentavo guminę padangą.

1852 metais Londono sutartimi, kurią pasirašė Didžioji Britanija, Rusija, Prūsija, Austrija, Švedija ir Prancūzija, buvo garantuotas Danijos vientisumas.

1886 metais Atlantoje (JAV) pradėta prekiauti daktaro Džono S.Pembertono išradimu — gaivinančiu gėrimu "Coca Cola".

1902 metais Martinikos saloje išsiveržus ugnikalniui, žuvo 30 tūkst. gyventojų.

1921 metais Švedijoje panaikinta mirties bausmė.

1945 metais Antihitlerinės koalicijos pergalės diena. Europoje oficialiai baigėsi II-asis Pasaulinis karas.

1984 metais TSRS paskelbė nedalyvausianti Los Andželo vasaros olimpinės žaidynėse.

1995 metais beveik 80 valstybių vadovai dalyvavo iškilmingoje ceremonijoje Paryžiuje, pažymint II pasaulinio karo pabaigos Europoje metines.

2009 metais per automobilių katastrofą netoli Sankt Peterburgo žuvo garsi rusų balerina Ninel Kurgapkina, kuriai buvo 80 metų. TSRS liaudies artistė Kurgapkina gimė 1929 m.

2012 metais tapybos meistro Marko Rotko saulėlydžio spalvų paveikslas tapo brangiausiu šiuolaikinio meno kūriniu, kuris buvo parduotas už 86,9 mln. dolerių itin pelningame "Christie's" aukcione Niujorke.

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai